Vlaamsche Hoogeschool. Robert Van de Lanotte Hofsteaegrond, Bosch en Land Voor Hoest, Bronchiet en Influenza Voor Maagpijn, MORISON S Waschmachien AALST. MI DE PITTE-laMSSEIS BESLUIT ALGEMEENE ASSURANTIËN WISSELAGENT Vereenigdë [Vijveraars. BOEK- EN PAPIERHANDEL YflH DE POTTE-GOOSSEMS Grondkrediet van Belyië m BALSEMPILLEH Bloedzuiverende Pillen WascDt zonder afmen In 6 minuten l en werüt nnnr zijne eigene zwaarteKracftt 1 J, L, MORISONS, 109. DAMBRUGGESTRAAT. ANTWERPEN Stoom Boek- en Steendrukkerij TER DRUKKERIJ Op grond van artikels 2 en 3 der wet van 15 Juni 1883 betreffend het gebruik der Vlaamsche taal in het middelbaar onderwijs, dat gegeven wordt in de Vlaamsche gewesten (Staatsblad van 17 Juni) wordt het volgende voorgeschreven Artikel 1 Het onderwijs in de Mathe matiek (Aritmetiek), Algebra, Geometrie en Trigonometrie zal in het vervolg in de Vlaamsche klassen die onder de voorschrif ten der wet van 15 Juni 1883 staan, in de Vlaamsche taal gegeven worden. Art. 2. Deze voorschriften dienen ge volgd te worden met aanvang van het school jaar '16-'17 1in de middelbare scholen van den hoo- geren graad, ook in Groot-Brussel, voor de zevenste en de achtste klas- 2) in de middenafdeelingen der middelbare scholen van lageren graad, zonder deze van Groot-Brussel, in de eerste, en de tweede klas 3) in de middenafdeelingen der middelbare scholen van lageren graad in Groot-Brussel, in de eerste klas. JJet bedoeld onderwijs moet echter in den loop der volgende jaren uitgebreid worden tot de volgende hoogere klas, tot zoover dat alle jaargangen het ontvangen in de Vlaam sche taal. Volgens de bepaling van artikel 6 der wet van 12 Mei 1910, voor wat aangaat het lee- ren der nieuwe talen in het middelbaar on derwijs van hoogeren graad, moeten de vol gende gemeenten beschouwd worden als be- hoorende tot het gebied van Groot Brussel Anderlecht, Brussel, Etterbeek, Vorst (Fo rest1, Elsene (Ixelles), Sint-Pieters-Jette (Jette-St-Pierre), Koekelbergh, Laeken, Sint- Jans-Molenbeek (Molenbeek-St-Jean), Sint- Gillis (Saint-Gilles), Sint-Joost-ten-Noode (Saint-Josse-ten-Noode), Schaarbeek, Ukkel (Uccle). Brussel, 12 Oktober 1916- De dienstoverste van den Algemeenen Gouverneur in België, Get. Dr. von Sandt. houdende regeling voor de verdee ling der studiebeurzen. Het koninklijk besluit van 26 December 1890 wordt ingetrokken en vervangen door navolgende Regeling voor de verdeeling der Studiebeurzen. Artikel 1De bij artikel 5 der wet van 10 April 1890 ingestelde studiebeurzen wer den, te rekenen van het jaar 1914 af, nog enkel verdeeld over de universiteiten welke hare gewone werkzaamheid hervat hebben. Ten minste 40 dezer beurzen worden jaar lijks den studenten voorbehouden, die zich bekwamen tot een doctoraat in de faculteit van wijsbegeerte of in de wetenschappelijke faculteit. De beurzen, welke in de jaren 1914 en 1915 niet worden begeven, kunnen in de volgende jaren gebruikt worden tot vermeer dering van het aantal of, in bijzondere geval len, tot verhooging van het bedrag der in het eerste'lid bedoelde beurzen. Artikel 2. De wedstrijd tot begeving der beurzen geeft in elke der op grond van artikel 1 in aanmerking komende universitei ten plaats, volgens een door deze opgemaakt en door het Ministerie van Wetenschappen en Kunsten goedgekeurd reglement. Artikel 3. De aanvragen tot het beko men van studiebeurzen behooren ieder jaar uiterlijk op 1 November, in het jaar 1916 tot 25 November 1916, ingediend te worden bij de Bestendige Deputatie der provincie waar aanzoeker zijne woonplaats of zijn vast ver blijf heeft. De Bestendige Deputatie, na on derzocht te hebben of de aanvragen verge zeld gaan van de vereischte stukken, zendt ze aan de betrokken universiteit. Bij elke aanvraag dienen getuigschriften gevoegd, waaruit blijkt 1. dat aanzoeker weinig bemiddeld is. 2. dat hij houder is van een diploma of een getuigschrift rakende eene proef van can- didaat in de wijsbegeerte, de natuurlijke wetenschappen, de natuur- en wijskundige wetenschappen, van candidaat-ingenieur of notaris of van een getuigschrift van middel bare studiën, overeenkomstig artikel 5 der wet van 10 April 1890, of van een getuig schrift van eene goed gevolg afgelegde voor bereidende proef, overeenkomstig artikel 10 of 12 van de gemelde wet. Artikel 4. De beurzen worden voor 1 jaar bij besluit van het Ministerie van Weten schappen en Kunsten verleend. Dezelfde per sonen kunnen die verdere jaren blijven ge nieten zonder nieuwen wedstrijd. Artikel 5. De beurzen mogen niet op nieuw begeven worden 1Zoo beurshouderingevolge verbetering van zijn geldelijken toestand, geen aanspraak meer heeft op de hem verleende gunst. 2. Zoo beurshouder de voorgeschreven proeven niet aflegt binnen den normalen studietijd (K. B. van 14 November 1892). 3. Zoo hij verzuimt de lessen te volgen. Artikel 6. De beurzen worden per half jaar uitbetaald. A.H.Q den 14 Oktober 1916. Der Oberbefehlshaber der 4. Armee gez. Herzog Albrecht von Wtirttemberg. General Feldmarschall. Brussel, den 21 Sept. 1916. Der Generaalgouverneur in Belgien, gez. Frhrr. von Bissing, Generaloberst. Antwoordrede van den rektor der Hooge school professor Hoffmann Excellentie 1 Hooggeachte vergadering De belangrijke tijding, die Uwe Excellentie ons zooeven gebracht heeft, vervult ons met ware voldoening. De Gentsche Hoogeschool zal dus binnen enkele dagen weer geopend worden. Die verheugt ons vooral, omdat we smartelijk voelden, dat al te lang reeds, nu sinds twee volle jaren, hare deuren gesloten bleventotgroote schade der hier opgroeiende jeugd, die haren besten tijd, zonder eenig persoonlijk voordeel, verloor en tot groote schade van het land, dat meer dan ooit, nu en in de naaste toekomst, al zijne geestelijke krachten tot ontwikkeling moet brengen. Wat onze voldoening echter nog veel groo- ter maakt, is het besluit van Uwe Excellentie aan de Hoogeschool hare natuurlijke bestem ming terug te geven, en de Vlaamsche taal als taal van 't onderwijs in te voeren. Op die wijze wordt een der hoogste idealen van het Vlaamsche volk verwezenlijkt, een ideaal waarover het sinds 85 jaar geleden en ge streden heeft. Want, zooals Uwe Excellentie zelf heeft doen opmerken, het denkbeeld der Vlaamsche Hoogeschool ontmoeten wij reeds ten tijde der stichting van het Koninkrijk België. Het zij mij vergund, er op te wijzen, dat het een Luxemburger was, Karl Tandel, die, overtuigd van het recht op eigen ontwikkeling voor ieder der beide Belgische volksgroepen, alsmede van de noodwendigheid om de pas bezegelde Staatseenheid te bevestigen, reeds in 1831 de meening uitsprak, dat men, tege lijk met eene Fransche Hoogeschool te Luik. eene Vlaamsche te Gent moest inrichten. Sindsdien is dit denkbeeld niet meer verdwe nen van de lijst der vraagstukken, die in het openbaar besproken werden weldra hebben de Vlamingen zelf, in verzoekschriften aan de wetgevende lichamen, en in wassend aan tal steeds dringender verlangd, dat aan de Hoogeschool te Gent het onderwijs in de Vlaamsche of, om het juister uit te drukken, indeNederlandsche taal zou gegeven worden. Immers in weerwil van eiken vooruitgang, dien de Vlaamsche beweging maakte, hebben de leiders dezer beweging steeds duidelijker ondervonden.dat al hunne bemoeiingen slechts een Sisyphusarbeid waren, of alleen tot zeer onvolmaakte en onvolledige uitslagen voer den, zoolang in 't midden van Vlaanderen's hart door het bestaan van eene Fransch spre kende Universiteit de ontwikkelde jeugd van 't eigen volk vervreemd werd en zoolang de leidende standen, als gevolg van die ver vreemding, aan de Vlaamsche wenschen steeds nieuwe hindernissen in den weg legden, ja, zich min of meer bewust als vijanden van hun eigen volk aanstelden. Dientengevolge is het gemakkelijk te be grijpen, dat het besluit van Uwe Excellentie, het Vlaamsche volk eindelijk in zijne rechten te herstellen en zijn ideaal van hooger onder wijs in eigen taal te verwezenlijken, bij alle echte en oprechte Vlamingen met diepe vreug de begroet werd. Doch, als gevolg der tijds omstandigheden en van den oorlogstoestand, deden zich ook verscheidene bedenkingen en bezwaren gelden, die vooral door het vijan delijke kamp, overgenomen, overdreven en als tegenwerpingen gebruikt werden. Bij koel en zakelijk overleg konden zulke bedenkingen echter geen stand houden. De hoogleeraars, die, trouw aan onze ver plichtingen, in dienst gebleven zijn, kwamen spoedig tot de overtuiging, dat er geene zede lijke of rechtskundige redenen waren, die ons konden beletten ons volk te dienen, en dat ook eene verstandige vaderlandsliefde in deze zaak geen hinderpaal was. Want voor de onafhankelijkheid van ons land is gansch de zaak zonder belang en wat betreft den bin- nenlandschen toestand, beteekent de huidige oplossing niets anders dan de afschaffing van een oud en wraakroepend onrecht, waarvan het voortduren steeds meer de eenheid en de kracht van den Staat in gevaar bracht. Deze opvatting met de daaruit volgende houding werd dan ook spoedig aangeno men door al de helderziende en onverschrok ken mannen, die nadien een leerstoel aan de Hoogeschool aanvaardden.Bijna tegelijkertijd, steeds op ruimere kringen inwerkend, drong zij door tot de geheele schaar der ontwikkel den, en allengs verder tot de onderste lagen des volks. Men mag dus wel beweren, dat op heden de meerderheid van het Vlaamsche volk in volle bewustzijn het besluit van Uwe Excellentie goedkeurt, grondig overtuigd, dat het hier gaat om eene hoofdvoorwaarde van zijn bestaan als volk, van zijn geestelijk en stoffelijk welzijn en van zijne natuurlijke ontwikkeling. Overigens was dit op den duur niets anders mogelijk. Want juist voor den oorlog had het Vlaamsche volk zijne overtuiging en zijn wil in die richting bijna eenparig uitgedrukt. Er was zelfs in de Kamer van Volksvertegen woordigers een wetsontwerp dienaangaande neergelegd, dat in een of anderen vorm, den Vlamingen zooniet volledige, dan toch gedeel telijke voldoening had geschonken. ('t Vervolgt OPENBARE VERKOOP1NG van Te MOORSEL en MELDERT. De Notaris PAUL EEMAN, te Moorsel, zal namens wien het behoort, open baarlijk verkoopen Gemeente Moorsel. Eerste koop. Een perceel Land, op Molenkautergekadastreerd Sectie B, nummer 498a, met eene grootte van 29 aren 80 centiaren, palende: noord de Eikenstraat; f oost Dame Weduwe Muylaert-Verbeke en de heer Désiré Verbeke zuid en west, voornoemde Dame Weduwe Muylaert-Ver- beke. Gebruikt door Dame Weduwe Muylaert- Verbeke. Tweede koop. Een perceel Hofstede- grond, op Spruithoek gekadastreerd Sectie B, nummer 173, met eene grootte van 9 aren 10 centiaren, en volgens meting groot 8 aren 93 centiaren, palende noord M. De Wolf-De Hauwere oost de heeren De Rop- Moens, Joseph-Adolf De Keghel; zuid M. Callebaut-Moens en west M Ghysselinckx. Gebruikt door de heeren Eugeen Cassiman en Adolf De Kegel. Derde koop. Een perceel Bosch, ge naamd den Armenbosch gekadastreerd Sectie B, nummer 377a, met eene grootte van 1 hectaar 35 aren 20 centiaren en volgens meting groot 1 hectaar 32 aren 4 centiaren, palende noord M De BIock-Moens oost M. Gustaaf Spitaels zuid de heeren Spitaels voornoemd en Venantius De Boeckwest heer Van Mulders-De Rybel. Gebruikt door de heer Joseph Moens Verdeeld in drij gelijke loten Op te leggen boomprijs 1° Lot of west- deel 1280 frank. 2° Lot of middendeel 1035 frank. 3° Lot of oostdeel 1500 frank. Gemeente Meldert. Vierde koop. Een perceel Land, op Klaarhaag gekadastreerd Sectie D, deel van nummer 14, groot 24 aren 64 centiaren, palende noord de heer Frans De Hauwere en andere oost de straatzuid koop vijf en west Camiel De Meyst. Gebruikt door de heer Leander Hendrickx en de Weduwe Frans Goossens. Vijfde koop. Een perceel Land, op Klaarhaag gekadastreerd Sectie D, deel van nummer 14, groot 20 aren 86 centiaren, palende noord koop vier oost de straat zuid koop zes en west de heer Camiel De Meyst. Gebruikt door de Weduwe Frans Goossens. Zesde koop. Een perceel Land, op Klaarhaag gekadastreerd Sectie D, deel van nummer 14, groot 22 aren 57 centiaren, palende noord koop 5 oost de straat zuid mejuffer Victorine De Vos en andere en west de lieer Camiel De Meyst. Gebruikt door de heer Jan Doorns. Zevende koop. Een perceel Land, op Klaarhaag gekadastreerd Sectie A, deel van nummer 87, groot 33 aren 2 centiaren, palende noord de heer Cornelius Meert en andere oost de heer Paul Herelle; zuid koop 8 en west de heer Cornelius Meert. Achtste koop. Een perceel Land, op Klaarhaag gekadastreerd Sectie A, deel van nummer 87, groot 31 aren 23 centiaren, palende noord koop 7 oost de heer Paul Herelle zuid koop 9 en west de heer Cor nelius Meert. Koopen 7 en 8 gebruikt door de heer Joseph Van De Velde en de Weduwe Pieter Van de Velde. Negende koop. Een perceel Land, op Klaarhaag gekadastreerd Sectie A, deel van nummers 87 en 88. groot 31 aren 15 centiaren, palende noord koop 8 oost de heer Paul Herelle zuid koop 10 en west de heer Cornelius Meert. Gebruikt door de heer Louis De Gols. Tiende koop. Een perceel Land, op Klaarhaag gekadastreerd Sectie A, deel van nummers 87 en 88, groot 35 aren 49 centiaren, palende noord koop 9 oost de heer Paul Herelle zuid koop 11de heer Leander Hendrickx en Paul Herelle en west de heer Cornelius Meert. Gebruikt door de heer Victor Moyersoens. Elfde koop. Een perceel Land, op Klaarhaag gekadastreerd Sectie A, num mers 89 90, groot 35 aren 2 centiaren, pa lende noord koop 10 zuid de heer Ferdi nand Van der Straeten oost de heer Paul Herelle en west de heer Leander Hendrickx. Gebruikt door de heer Frederik Willems. Boomprijs 25 frank. ENKELE ZITDAG Donderdag 23 November 1916, om 2 ure stipt namiddag, ter herberg Den Anker gehouden door den heer Leopold Verdoodt, te Moorsel, Dorp. De koopers zijn verplicht zich te voor zien van trouwboek of uittreksel van ge boorteakte en degene welke begeeren te genieten van vermindering van rechten van hunne contributiebiljetten. Voor alle inlichtingen wende men zich ten kantoore van genoemden Notaris Paul EEMAN, te Moorsel Nieuwstraat N° 1 MAATSCHAPPIJ VAN tegen Brandgevaar, op 't Loven en Ongelukken van allen aard. Eenige Premie Ongelukken op don ijzerenweg en tramways. Hoofdagent Aug. DE WINTER, NieuwstraatAalst, VOLKSVERZEKERINGEN met we- kelyksche betalingen voor Eorste Commu nie. Huwelyk, enz. N. B Agenten worden gevraagd, zich te wenden op bovengemeld adres. Esplanadestraat, 8 AALST. Aankoop en verkoop van titels, uitbetaling van alle koepons, Belgische schuld. Stad Antwerpen -Luik- Caise hypothecaire Anver- soise enz. Vernieuwing zonder kosten van het koepon blad. Vreemde koepons aan den besten prijs Argentijnsche ceduls, Japaansche enz... Verzekering tegen brandgevaar. Hoofdagent M. Achü.le EEMAN, Hoo- ge vost en, fabriek van chemische mest stoffen te Aalst^ Korte Zoutstraat, 31, Aalst School- en Bureelgerief, Cahiers 18 cen tiemen 't stuk. Porte-Feuilles in alle soorten, Kerkboeken, Paternosters, Beel dekens. Boeken om Duitsch, Fransch en Engelsch te leeren zonder meester, door Vervarcke, prijs 3,00 fr. en 3,50 fr. Afdeeling Hulpbank. Ten einde te voorzien in den onder houd der huisgezinnen aan welke de ge- woone inkomsten ontbreken ten gevolge der tijdsomstandigheden, staat de maat schappij leeningen toe aan 4 0/0 's jaars, te waarborgen door grondpanden, hy- polheeklyke schuldvordering en beurs waarden. Verders zooals vroeger gewone leenin gen uitgave en vernieuwing van obli gation aan 4 's jaars, en uitbetaling der Coupons zonder kosten. Inlichtingen te bekomen bij den Nota ris Paul EEMAN, en in het bureel der Maatschappij te Aalst, Leopold- straat 9. zijn de BESTE geneesmiddelen voorzeker van Fr. CALLEBAUT, Apotheker, Botermarkt, Aalst. Fr. 1,25 de doos. Deze Pillen, aangezien hunne aangenamen smaak, mogen opgezogen worden Maagzuur, Gal, Slijmen, slechte Spijsver tering, Verstoptheid, Speen, Puisten, enz., gebruikt de van Fr. CALLEBAUT. ApothekerOverdekte Botermarkt AALST. Fr. 1,00 de doos. In dezelfde Apotheek zyn te verify gen Reinodie voor Eksteroogen 0,50, fandpyn stillendo druppels stillen oumiddelijk de tandpijn, 0,50 Pillen tegen de razende tandpijn, 1 fr. de doos. Pakken tegen hot slecht boter govon der koeien fr. 1,25. Pakken voor het bevruchten van kooien en merrieën Remedie tegen het snot der kiekens. Zekero remedie voor don cholera der kiekens, 1 fr. de 1/2 doos, 2 fr. de doos. Wascht kanten gordijnen zonder een draad te breken. Het is Zonder houten pinnen. Zonder staaf in 't midden der kuip Zonder kogeltjes. Zonder veeren. Zonder wieltjes. Jaagt het zeepsop door het waschgoed, van links naar rechts, van rechts naar links, van 't midden naar den buitenkant, van onder naar boven en klopt het terzelvertijd op zijne geheele oppervlakte. MEN WASCHT AL ZITTENDE Ik geef een nieuw MORISONS Wachmachien eene maand op proef in geheel België en betaal zelf de vervoerkosten heen en terug. De Morisons Washer kan per maand of per week betaald worden. Vraag het boekje nummer 462 met uitleg en prijzen aan FABRIEK VAN SCHEIKUNDIGE LANDVETTEN EN SUPERPIIOSPHATEN. Huis gesticht in 1876. Altijd to bekomen, ter fabrieke HOOGEVESTEN, alle soorten MEST STOFFEN, bijzonder geschikt voorAardappels, Beeten, Granen, Haver, Hop, Hovenierderij, Klavers, Loof, Vlas, Weiden, enz. OOK ALLERHANDE GRONDSTOFFEN voor Boomgaarden, Weilanden en Wintergranen, zooals: Superphosphaat, IJzerslakken, Kaïniet, Sulfaat en Chloorpotasch Voordeelige PRIJZEN en INHOUD gewaarborgd. gelast men zich met alle slach van BOEK- en STEENDRUKWERKEN, zooals Boekwcrkon, Affichen, Omzendbrieven, Facturen, Mandaten, Wissels, Trouwbrieven, Doodbriovcn en Beeldekens, Adres- en Visiotkaarten, Registers, Etiketten, enz enz., in een woord, met alles wat den Boek- en Steendrukkersstiel betreft. Men gelast zich desnoods met den opstel van Doodbeeldekens Schoon werk, spoedige bediening en gematigde prijzen.

De Denderbode | 1916 | | pagina 3