Vlaamsche Hoogeschool. Robert Van de Lanotte m Mimmm&m Voor Hoest, Bronchiet en Influonza Voor Pdaagpijn, I0RIS0NS Waschmachien AALST. ¥A1 IE Fi T TEa S SEi S Uurtabel der Trams. LIJN GEVT-AALSI ALGEMEENE BOEK- EN PAPIERHANDEL Grondkrediet van Belijië Vereenigde Vijveraars. ffasüüt zonder aTRoken In 6 minuienen werkt Hoor zijne eigene zwaartekracttt J, L, MORISONS, 109. DAMBRUGGESTRAAT. ANTWERPEN Sloom Boek- en Steendrukkerij TER DRUKKERIJ Voorloopig wordt nog afgeraden bijzon- j Aangifte van rekgom(caoutchouc) dere formules voor remboers-eu paket- d6 verordening betreffende de aan kaarten met aanhangende betaalkaarten te doen drukken. VERORDE NING houdende wijziging van hei organiek reglement van het Ministerie van Weienschappen en Kunsten. Onder gedeeltelijke wijziging der konink lijke besluiten van 17 October 1910 en 23 Maart 1012, betreffend het organiek regle ment van het Ministerie van Wetenschappen en Kunsten, verorden ik het navolgende Artikel 1. Bij het beheer l) van het lager onderwijs, 2) van het middelbaar on derwijs, 3) van het hooger onderwijs, de wetenschappen en de letteren, wordt voor ieder dezer diensttakken een Vlaamsche en een Waalsche afdeeling opgericht. Art. 2. De Vlaamsche afdeelingen zijn belast met het regelen der aangelegenheden van het beheer van onderwijs (artikel 1) voor het Vlaamsch land en het Duitsch taalgebied. Aan de Waalsche afdeelingen is dezelfde taak opgedragen voor het Waalsch land. Art. 3. Met aantal algemeene bestuur ders wordt met drie vermeerderd. Aan ieder der algemeene bestuurders van de Vlaamsche afdeelingen werden één of meer bestuurders en één of meer afdeelingshoofden, alsook het noodig verder personeel toegevoegd. Het ge tal ambtenaren en beambten van het Minis terie van Wetenschappen en Kunsten zal op een lateren datum voor goed vastgesteld worden. Art. 4. Deze verordening wordt onmid- delijk van kracht. De Vlaamsche en Waalsche afdeelingen zullen de regeling der loopende dienstzaken met ingang van 15 December 1916 overnemen. Brussel, 25 October 1916. Der General-Gouverneur in Belgien, Freiherr von BISSING, Generaloberst BESCHIKKING. Op grond der Verordening van 25 October 1916, houdende wijziging van het organiek reglement van het Ministerie van Weten schappen en Kunsten, benoem ik 11 in de Vlaamsche afdeelingen van het beheer van het Lager onderwijs de heer JULIUS LIBBRECHT, wonende te Gent, tot dusver bestuurder der Staatsmid delbare school voor jongens, te Gent, tot algemeen bestuurder de heer RICHARD DE CNEUDT, wonende te Gent, tot dusver leeraar aan de gemeente school te Gent, tot afdeelingshoofd 2) in de Vlaamsche afdeeling van het be heer van het Middelbaar onderwijs de heer HYPOLIET MEERT, wonende te Gent, leeraar aan het Koninklijk atheneum te Gent, tot algemeen bestuurder de lieer JAN LEETEN, wonende te Aerschot, tot dusver bestuurder der Staatsmiddelbare school voor jongens, te Aerschot, tot afdee lingshoofd 3) in de Vlaamsche afdeeling van het be heer van het Hooger onderwijs, van We- 1 mschappen en Letteren doheer Dr P1ETER TACK, wonende te Etter beek-Brussel, leeraar aan het Koninklijk Atheneum te Elsene Brussel en eere-professor aan de hoogeschool te Gent, tot algemeen bestuurder de heer ROBERT VAN ROY, wonende te Gent, advokaat en sekretaris van den rektor der Hoogeschool te Gent, tot afdeelingshoofd. Brussel, 28 October 1916. Der General-Gouverneur in Belgien, Freiherr von BISSING, Generaloberst. gifte van rekgombanden, oudo rekgom, enz. van 10 Augustus 191(5, is door eonc nieuwe verordening van 17 Oktober 1916 gewijzigd en uitgebreid geworden. Vol gens deze nieuwe verordening moeten alle hoeveelheden oudo rekgom van min der dan 50 kilos. die vroeger vrijgesteld waren van aangifte, thans ook aangege ven worden, evenais alle afgewerkte rekgomartikelen, met uitzonderingen der genen, die zich bij het in kracht treden dor verordening reeds in openbare ver koopsgeschreven aangifte werden, zooals vroeger kosteloos door de bevoegde Kraftfahrstelle verstrekt aan de perso nen die zich van de aangifte gekweten hebben, wordt daarvan door de Kraft fahrstelle een schriftelijk bewijs over handigd. Voor zoover op dit oogenblik geen rekgom voorradig is, moet de aan gifte geschieden wanneer nieuwe voor raden iiibeslagen wordt, of voor \tfat betreft oude rekgom of rekgomafval zoo dra eene zekere hoeveelheid bijeenge bracht is. Voor het vervoer van rekgom artikelen dient op de vervoerverorde- ning(Wet en Vorordeningsblad Nr 258. Bijlage ld.) gelet te worden. De verordening is reeds door aanplak king in kracht getreden; de voorgeschre ven aangiften moeten derhalve onver wijld worden. Allerhande nieuws Oost- Vlaanderen. Stoutmoedige diefstal te Ninove. Inden naelil van 20 November zijn ver scheidene dieven in de hofstede gedron gen van Edmo d Colpaert. schrijnwerker van beroep, wonende wijk - Merlinck- hoven -. Zij hebben eene hoeveelheid aardappelen en gedroogde tabakplanten buitgemaakt, alsook allerhande voor werpen voor eene totale som van om trent 3,000 frank. Er bestaan vermoedens op kerels der streek die dagelijks veel geld verkwisten en geenen duit bezitten. Werkongeval. In de Union Allumetière was een der bedienden, Remy De Mulder, op de vergrootiogswer- ken der fabriek gegaan, toen hij een mis stap deed en zeven meters diep terecht kwam op bouwmaterialen. Onmiddellijk werd hij door zijne werkgezellen opge nomen en naar zijne woning gebracht, Edmond De Deynstraat. Zijn toestand is door oen bijgeroepen geneesheer MPrové zeer ernstig bevonden, alhoewel niet doodelijk. Melle. Verpletterd. De genaam de P., oud-jongman onzergemeenle, werd Zaterdag op den ijzeren weg door manoeu- vreerende wagons verrast en tusschen de buffels verpletterd. De dood was oogen- blikkelijk. Drongen-Baarle. Begin van Brand. Zondag morgend rond 8 uur is een begin van brand uiig-borsten bij M. Emiel Heygerik, dat spoedig door ge- buren kon gedoofd worden. Priesterlijke Benoemingen. BISDOM GENT De Hoogeerw. Heer Vicaris Kapitularis heeft onderpastoor benoemd Van St-Jan-Baptist te Gent don E H. Braet, id. te Leinbeko te Lembeke, den 1'. H. De Bisschop, id. teCleyt. Vervolg der Antwoordrede van den rektor der Hoogeschool professor Hoffmann Excellentie I Hooggeachte vergadering Terwijl dus er aan de eene zijde het be sluit van Uwe Excellentie rekening houdt met de wenschen van het Vlaamsche Volk, is het aan de andere zijde de rechtstrceksche voortzetting der werkzaamheid van de Bel gische volksvertegenwoordiging, en hervat deze juist op het punt, waar ze door het uit breken van den oorlog geschorst werd. Deze j vaststelling laat ons toe te begrijpen, hoe ernstig en stipt Uwe Excellentie er naar streeft, het openbaar leven, dat zich natuur lijk ook uit door het openbaar onderwijs, in het bezet gebied van het land te herstellen en te verzekeren wat eveneens de pogingen be wijzen, die helaas vergeefs zijn gedaan ge worden om de Luiksche Universiteit weder te openen. Mocht echter niettegenstaande dit alles bij eenig onzer stamgenoten nog ergens een twijfel overgebleven zijn, die hen doet aar zelen, zoo zal de huidige verklaring van Uwe Excellentie dezen twijfel zeker verdrijven. Want Uwe Excellentie heeft uitdrukkelijk doen opmerken, dat het hier de wenschen van Vlaanderen en de rechten der Vlamingen geldt, dat de Hoogeschool eene Vlaamsche, eene Nederlandsche moet zijn en derhalve de geestelijke ontwikkeling van het Vlaamsche volk en de Nederlandsche beschaving moet dienen. Om daaraan nog meer kracht bij te zetten, heeft Uwe Excellentie de hoogeschool aldus opgevat en ingericht, aan de zorg van het leeraarskorps toevertrouwd. Hoe zou dan nog iemand kunnen betwijfelen, dat het doel en het streven van Uwe Excellentie met ons innigste doel en ons innigste streven over eenkomen I Voor deze erkenning van ons recht, en voor al de moeite, die Uwe Excel lentie niet ontzien heeft om het ideale recht van het Vlaamsche volk te bevestigen door een positief recht, en hetzelfde in eene vaste inrichting te belichamen bieden wij Uwe Ex cellentie onzen eerbiedigen dank aan. Alle bewuste Vlamingen knoopen aan deze gebeurtenis de grootste hoop voor de toe komst vast, en koesteren de grootste ver wachtingen van de heilzame werking eener Vlaamsche Hoogeschool. Dit valt gemakkelijk te begrijpen, en het zal ook wel niet over dreven zijn. Want het Vlaamsche volk, dat zoovele bewijzen gegeven heeft van zijne be gaafdheid, niet slechts op kunstgebied, maar ook op het gebied der wetenschap, heeft tot op heden nog nooit de mogelijkheid, de ge legenheid gekend, om zijne geesteskrachten volgens eigen aard en talenten, door het middel zijner eigen taal te ontplooien en voor het algemeen nuttig te maken. Wanneer men aan de taaiheid denkt, waar mede dit volk eeuwenlang trots de opeenvol gende vreemde overheerschingen der Fransche taal door de hoogere standen, vasthield aan zijn overgeërfden aard en aan zijn Nederland taaleigen, zoo kan men alleszins nauwelijks nalaten te denken hier leeft nog een volk, dat alleen de vrije baan noodig heeft om alle andere in oorspronkelijkheid en menigvuldig heid van geestelijke voortbrengselen nabij te streven, en dat daarom eene onschatbare waarde niet alleen voor zijn eigen, maar opk voor de algemeene beschaving bezit. Onze hoop en verwachtingen zijn dus niet uit de lucht gegrepen, maar steunen op ge schiedkundige feiten en onloochenbare tee- kens De prikkelende invloed dezer feiten, het grootste aantal dezer teekens, het door den langen duur van den strijd ontstane ongeduld, verklaren de buitengewone betee- kenis, die door hoog en laag aan dc hervor ming der Hoogeschool wordt gehecht. De Gentsche Hoogeschool, zooals men ze wenscht is stilaan als 't ware een symbool geworden van al wat aan idealen in het Vlaamsche volk leeft, en van al dat op een of andere wijze met zijn zelfbestaan en zijn eigen aard ver- bandt houdt. Zeker, al zijn ook de hoofdvoorwaarden ter verwezenlijking dier idealen vervuld, zoo zal toch hunne verwezenlijking zelf slechts langzaam gebeuren. Om het begonnen werk te voltooien en tegen zijne vijanden te be schutten, zal niet alleen zware arbeid, maar ook nog veel strijd noodig zijn. Doch het Vlaamsche volk schijnt steeds meer het be wustzijn, zijner kracht te krijgen, steeds meer goed te vatten. Welke wending de zaken dan ook mogen nemen, dat volk zal niet dulderr dat eenige hand aan zijn palladium tornt. Zoo komt bij onze vreugde over het bereikte doel nog het vaste vertrouwen, waarvan ook Uwe Excellentie harerzijds uitdrukking gaf, dat met de Vervlaamsching der Gentsche Hoogeschool een duurzame inrichting ont staan is, die den oorlog overleven zal waarin ze geboren werd en die zich jn een lang be staan verheugen zal. Het hoogst-belangrijk beschavingswerk, dat Uwe Excellentie te midden van het wapen- gedruisch hier voor liet welzijn van ons vo!k: in rechtvaardige erkenning zijner ware be hoeften, geschapen heeft, is niet voor een dag bestemd. Wij koesteren het vaste betrou wen, dat de komende vrede ons dit werk voor immer zal waarborgen. Dat geve God 4=3i W eerplichtigen De KonIrolvergaderingen der Weer- pliohtigen zal plaats hebben te Aalst, Meldeaint, Esplanadeplein, als volgt Vrijdag J December, om 9 ure 1881, om 9 1/2 ure 1882, om 10 ure 1883, om 101/2 ure 1884, om 11 ure 1885, om 3 ure 1886, om 3 1/2 ure 1887, om 4 ure 1888. Dijnsdag 5 December, om 9 ure 1889, om 9 1/2 ure 1890, om 10 ure 1891, om 101/2 ure 1892, om 11 ure 1893, om 3 ure 1894, om 3 1/2 ure 1895, om 4 ure 1896. Woensdag 6 December, om 9 ure 1897, om 10 ure 1898, om 11 ure 1890, om 3 ure de Burgerwacht. De aanmeldingen voor gewezen Bel gische soldaten hebben plaats Maandag 4 en Zaterdag 16 December om 9 uren voormiddag, te Aalst, Mclde- amt, Esplanadeplein. Verzuiraonis, even als to laat komen wordt gestraft. Kerk der Zwarte Zusters. - Maan dag aanstaande, 27 November, Gedurig* Aanbidding voorde Vrede. Ten 7 ure H. Mis met zang en Alge meene Communie dor Leden van het Genootschap. Te 5 ure plechtig Lof waaronder Fransch Sermoen door [den Zeer Eerw. Heer Deken. Komt te verschijnen Klein liturgisch Kalender ten gebruike der Geloovigon van het Bis dom Gent, 1917. Fr. 0,25, te verkrijgen ten bureele dezer. Burgerlijke Stand der Stad Aalst, Geboorten Mannelijk geslacht 6) a Vrouwelijk 2) Huwelijken. C. Hoeremans, schalied. met M. Do Wolf, zb. J. Biebaut, metser met M. Van den Steen, zijdebew. Overlydens. F. Martens, m. Braem, landb. 79 jaar St. Jobstr. L. Meert, voerman, 50 j. Moorselb. P. Van Turnhout, we Rot teveel, zb. 80 j. Molenstr.':C. Coen, metser, 77 j. Oud. d.m.stw. M. Mar tens, vr. Vereeke, zb. 57 j. Koolstr. F. Van der Poorten m. Heiroman, her bergier, 63 j. Klapstr. J. Nichels, m. Kiekens, biet-handel. 63 j. Gr. Bollewog. Zondagrust. Van 's middags tot middernacht, eeni ge dienstdoende apotheek, Zondag 26 No vember, M. Callebaut. Botermarkt. Vertrek uit Oordegem 7,15 ure, aankomst te Aalst om 8,05 ure. Vertrek uit Gent-Zuid om 11,30 ure, aan komst te Aalst om 2 ure. Vertrek uit Aalst, Baudewijnkaai, om 2,15 ure, aankomst te Gent Zuid, om 5,08 ure. Vertrek uit Aalst, Baudewijnkaai, om 8,40 ure, aankomst te Oordegem, om 9,20 ure. Vertrek uit Gent-Zuid om 5,30 ure, aan komst te Sint Lievens-Hautem om 6,50 ure. Vertrek uit Sint-Lievens-Hautcm om 9,15 ure, aankomst te Gent-Zuid, om 10,38 ure. C.11.16. VAK 11 MAATSCHAPPIJ tegen Brandgevaar, op 't Leven en Ongelukken van allen aard. Eenige Premie Ongelukken op den ijzerenweg en tramways. Hoofdagent Aug. DE WINTER, NieuwstraalAalst, VOLKSVERZEKERINGEN met we- kelykncho betalingen voor Eerste Commu nie, Huwelijk, enz. N. R Agenten worden gevraagd, zich te wenden op bovengemeld adres. WISSELAGENT Esplanadestraat, S AALST. Aankoop en verkoop van titels, uitbetaling van alle koepons, Belgische schuld. Stad Antwerpen -Luik- Caise hypothecaire Anver- soise enz. Vernieuwing zonder kosten van het koepon blad. Vreemde koepons aan den besten prijs Argentijnsche ceduls, Japaansche enz... YHJi DE PDTTE-eOOSSE,HS Korte Zoutstraat, 31, Aalst School- en Bureelgerief, Cahiers 18 cen tiemen 't stuk. Porte-Feuilles in alle soorten, Kerkboeken, Paternosters, Beel dekens. Boeken om Duitsch, Fransch en Engelsch te leeren zonder meester, door Vervarcke, prijs 3,00 fr. en 3,50 fr. Afdeeling Hulpbank. Ten einde te voorzien in den onder houd der huisgezinnen aan welke de ge- vvoone inkomsten ontbreken ten gevolge der tijdsomstandigheden, staat de maat schappij leeningHii toe aan 4 0/0 's jaars, to waarborgen door grondpanden, hy- polheeklijke schuldvordering en beurs waarden. Verders zooals vroeger gewone leenin- gen uitgave en vernieuwing van obli- gatiëu aan 4 's jaars, en uitbetaling der Coupons zonder kosten. Inlichtingen te bekomen bij den Nota ris Paul EEMAN, en in liet bureel der Maatschappij te Aalst, Leopold- straat 9. Verzekering tegen brandgevaar. Hoofdagent M. Achille EEMAN, Hoo- gevesten, fabriek van chemise.he mest stoffen to Aalst. zijn do BESTE geneesmiddelen voorzeker van Fr. CALLEBAUT, Apotheker, Botermarkt, Aalst. Fr. 1,25 de doos. Deze Pillen,aangezien hunne aangenamen smaak, mogen opgozogon worden Maagzuur, Gal, Slijmen, slechte Spysver- tering, Verstoptheid, Speen, Puisten, enz., gebruikt do Bloedzuiverende Pillen van Fr. CALLEBAUT. ApothekerOverdekte Botermarkt, AALST. Fr. 1,00 de doos. In de/.elfdo Apotheek zyn te veTiirjjgon Romedie voor Eksteroogen 0,50, Tandpijn stillende druppels stillen onmiddoljjk de tandpijn, 0,50 Pillen tegen de razende tandpijn, 1 fr. do doos. Pakken tegen hot slecht boter geven der koeien fr. 1,25. Pakken voor het bevruchten van koeien en merrieën Remedie tegen het snot der kickons. Zekere romedie voor den cholera der kiekens, 1 fr. de 1/2 doos, 2 fr. de doos. Wascht kanten gordijnen zonder een draad te breken. Het is Zonder houten pinnen. Zonder staaf in 't midden der kuip Zonder kogeltjes. Zonder veeren. Zonder wieltjes. Jaagt het zeepsop door het waschgoed, van links naar rechts, van rechts naar links, van 't midden naar den buitenkant, van onder naar boven en klopt het terzelvertijd op zijne geheele oppervlakte. MEN WASCHT AL ZITTENDE Ik geef een nieuw MORISONS Wachmachien eene maand op proef in geheel België en betaal zelf dc vervoerkosten heen en terug. De Morisons Washer kan per maand of per week betaald worden. Vraag het boekje nummer 462 met uitleg en prijzen aan FABRIEK VAN SCHEIKUNDIGE LANDVETTEN EN SUPERPIIOSPIl ATEN Huis gesticht ia 1876. Altijd to bekomen, ter fabrieke HOOGEVESTEN, alle soorten MEST STOFFEN, bijzonder geschikt voor Aardappels, Beeten, Granen, Haver, Hop, Hovenierderij, Klavers, Loof, Vlas, Weiden, enz. OOK ALLERHANDE GRONDSTOFFEN voor Boomgaarden, Weilanden en Wintergranen, zooals Superphosphaat, IJzerslakken, Kaïniet, Sulfaat en Chloorpotasch Voordeelige PRIJZEN en INHOUD gewaarborgd. gelast men zich met alle slach van BOEK- en STEENÖRUKWERKEN, zooals Boekwerken, Affichen, Omzendbrieven, Facturen, Mandaten, Wissels, Trouwbrieven, Doodbrieven en Beddekens, Adres- en Visiotkaarten, Registers, Etiketten, enz enz., in een woord, met alles wat den Boek- en Steendrukkersstiel betreft. Men gelast zicli desnoods met den opstel van Doodbeeldekens Schoon werk, spoedige bediening en gematigde prijzen.

De Denderbode | 1916 | | pagina 3