Rnssisch- Dullsene Oorlog. Oorlog io oen Balkan Oorlog In Moge OORLOGSBERICHTEN. Wie is de moordenaar RoëineeiisGf! geveGHtsterrein. Een en ander DE VREDE. Italiaansche Oorlog oen rood kruis geteekend. Er wordt,zegt de korrespondent zooveel als een Sint- Barlholomeusnacht op touw gezet. Te Larissa trokken reeds Zondag reservis ten, gewapend met geweren en revol vers, door de straten der stad en scho ten op de geleekonde huizen. Eenige vensters van huizen bewoond door aanhangers van Venizelos werden vernield. Gendarmen en policie hielden zich rus- stig en kwamen niet tusschen. Een trein met wapens die behoorden aan het leger korps dat thans naar den Peloponesus werd verlegd, werd in Athene aange houden en door de Venizelisten, die ge wapend door de straten trokken in be slaggenomen. De Daily News bericht dat koning Konstantijn de Griekscho officie ren wolke zich bezig houden met de stichting eener nieuwe militaire vereeni- ging, tot bedaardheid heeft aangemaand. De officieren verklaren dat zij onder geene omstandigheden dulden dat het krygsmateriaal worde uitgeleverd, ook niet wanneer zelfs de koning de toestem ming daartoe zou geven. Admiraal Four- net werd door den koning in gehoor ontvangen. Hij wees den Koning op de ernstig heid van den toestand. Vervolgens be zocht hij eenige Grieksche kooplieden, welke tot de Venizelospartij bohoorcn en beloofde hun in geval van nood zijne bescherming. Maandag middag had Fournet eene bespreking met den burge meester van Athene. Ontslag van het GriekschKabinet Uit Londen wordt gemeld dat. hel Grieksche Kabinet, ter oorzake der nota van Admiraal Fournet, waarin hij de 1 December aanduidde waarop de door do Entente mogendheden gcëischto wa pens en ammunitie zouden moeten inge leverd worden, zijn ontslag heeft gege ven. Do toestand is ernstig en ingewik keld. Aan de Frankfurter Zeilung wordt uit New-York gemold Hol komitoit voor eene Amerikaansche neutrale kon- ferencie, waartoe mannen behooren, die sympathyseeren met de beide oorlogvoe rende partijen, waaronder de hceren Billard, Schift en Speyer, alsook verder veel professoren en publicisten, zal over al monsterineelingen beleggen oin aan den president peliliën te richten, waarin hij zou verzocht wordeu eene konferen- cie der neutrale machten met het doel coner vredesbemiddeling. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 30 November. Officieel. Front generaal veldm. aartshertog Alb. van Wurtemberg. In de Yperen-bocht vielen na sterke goschutvoorbereiding vijandelijke afdeelingen op ongeveer 3 km. breedte onze stellingen aan. Zij wer den door ons vuur op enkele plaatsen en in de gevechten op dichten afstand afge slagen. Front van Rupprecht van Beiereu. Bij nevelachtig weder nam de geschuts- strijd slechts tusschen Serre on Ancre evenals in den front-sektor aan beide zij den van het Sl-Pieter-Vaastbosch toe. Uit Fransche bron PARIJS, 30 November. Officieel Afgezien van tamelijk levendige artil- leriestrijd ten Z. van de Somme en in den seklor Ablaincourt-Pressoire en eenige botsingen tusschen patroeljen in de streek van de heuvel van Le Mesnil is geen en- kol feit tijdons den nacht aan te slippen. (5S° Vervolg.) O, gij moogt boos worden, maar ik houd het er voor, dat gij met uwe komst naar hier een geheim doel beoogt. Wees op uwe hoede, juffrouw Lepage. Me vrouw Mixtome heeft vrienden die over haar waken, en wanneer gij haar nadeel wilt berokkenen, zult gij er zelf de ge volgen van dragen Sofie wierp het hoofd trolsch achter over. Indien mevrouw Bienjour Sofie's waren naam had geweten, zou hare boosheid in de diepste nederigheid veran derd zijn zij lachte echter valsch. Ik zal uwe belcedigingen aan me vrouw Mixtornc mededeelen, zegde Sofie koel. Doe zulks en toon u het verrader lijke wezen, waarvoor ik u houd riep mevrouw Bienjour woedend. Gij zult ondervinden dat ik eene oude vertrouwde vriendin van mevrouw Mixtome ben, en dat eene vreemde mij niets kan maken. Zeg het haar, zie dan wat er zal ge beuren. Sofie zweeg Zij begreep dat zij als eene vreerode in huis, de belcedigingen van mevrouw Bienjour niet aan hare moeder kon mededeelen. Hare woorden konden argwaan wekken, wellicht zou zij ontslagen worden als zij klaagde daarenboven kwam haar de zaak oribe- Uit Engelsche bron. LONDEN, 20 November. Officieel Wij hebben vanochtend een vijande lijke aanvalspoging ten Zuiden van Neuve Chapelle afgeslagen. Een vijandelijke bomaanval ten Oosten van Gavenny is mislukt. Ten Oosten van Ypercn hebben wij 2 geslaagde overvallen gedaan. De vijandelijke artillerie is Zondag in de weer geweest bij Gueudecourt eu op beide oevers van de Ancre. Wij hebben de vijandelijke linies in 't Biez-bosch eu ten N.-O. van Arraentières beschoten. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 30 November. Front ge neraal prins Leopold van Btieren. Groote strijdondernemingen grepen niet plaats. Front gen.-oberst aartshertog Jozef. In de Bosch-Karpathen en in de grens gebergten van de Moldau zetten de Rus sen hunne aanvallen voort, zonder go- wichtige gebeurtenissen te behalen. De Russen hebben zware verliezen en moes ten zich met kleine plaatselijke voord.ee- len vergenoegen. Uit Oostenrijksche bron. (Vertraagd.) WEENEN, 29 November. Officieel Legergroep gen. overste. Aartshertog Jozef Het leger van generaal von Falkenhayn is in Walachije in zegepralenden op- marsch. Sterke Russische aanvallen in de Bosch-Karpalhen en op het Zevenberg- sche oosterfront mislukten tegenover het taaie uithoudingsvermogen van de 0.-11. evenals van de Duitsche troepen. Wij handhaven onze stellingen. Om enkele loopgraven wordt nog gevochten. Legergroep gen. veldm. prins Leopold van Beieren Geene bijzondere gebeurtenis. Uit Russische bron PETROGRAD, 29 November. Offi cieel In Westelijk Walachije trekken de Roemeniërs onder den druk van den vijand naar het Oosten terug. Eergiste- ten had de vijand de linie Darmanesci- Dragan-Vatasesci-Gostesci-Isvoru bereikt. Op de wegen, die van Alexandria en Zimnicea leiden, heeft de vijand Prunaro, Topor, Vieru en Slobozia (bij Giurgiu) bezet en in deze laatste richting is de vijand langs den spoorweg, die naar Co- lugareni (en verder naar Bukarest) loopt, opgerukt. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 30 November. Officieel Front gen..oberst aartshertog Jozef Wij drongen in West-Ruraenië de vyai delijke achterhoede terug. Buiten Pitesti werd gisteren ook Gampolung veroverd en daarmee is de weg over den Törzburger-pas geopend geworden. 17 officieren, 1200 man, 7 kanonnen en tal rijke bagage vielen daar in de handen van Beicrsche troepen. Van H. M. Ku- rassier-regiment - Konigin nam het eskadron van den riltmeistor von Bor- che, bij Giola Nesti oen vijandelijke ko- loune met 17 officieren, 1200 man gevan gen, en maakte buitendien 10 kanonnen en 3 machinegeweren buit. Front gen. veldm. von Mackensen. Het Donau-leger rukt strijdend verder. Bij de aanvallen tegen do Roemenen on derscheidden zich onder aanvoering van Majoor Aschauer, Sleeswijk-Holstersche Bückcbrugsche en Beiersche reserve- jagers. Sedert den Donau overgang heeft het leger den vijand 23 officieren, 2421 man, duidend voor. Er bleef haar niets over te doen dan zich kalm te houden. Ik ben niet gehouden verder naar u te luisteren, mevrouw, zegde zij. Zij richtte zich op en ging naar het portaal. De huisdeur stond open en het bi uischen der golven bereikte haar oor. Zij aarzelde een oogenblik, begaf zich vervolgens naar hare kamer, nam eenen shawl en trad naar builen. Er woei eene ruwe wind. Sofie wik kelde zich in den shawl en toog naar de klippen, waar zij zich achter eene hooge rots neerzette en naar het geklots der golven luisterde. Ik heb eene vijandin in huis, dacht zij. Het is maar goed dat mevrouw Bar- tineux mij een tijdelijk verblijf in hare woning heeft aangeboden, want waar schijnlijk zal ik Moutfar;on spoedig moe ten verlaten. Maar wat kan ik gedaan hebben, dat mevrouw Bienjour mij zoo haat Do hemel was met wolken bedekt. Er heerschte eene diepe duisternis, doch de witte kuiven der golven waren nog zichtbaar Er scheen een storm in aan tocht. Sofie hulde zich nog dichter in haren shawl en ging in eene holte van de rots zitten om voor den wind beschut te zijn. Op hetzelfde oogenblik hoorde zij naderende voetslappen en luid spreken. Sofie verschrikte, keek uit haren schuil- 2 zware kanonnen en 36 veldkanonnen, 7 kleine kanonnen evenals 28 munitie wagens buitgemaakt. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 29 November. Officieel In Walachije zet het Dounauleger zijn opmarsch onafgebroken voort. Het heeft zich nauw verbonden met de troepen van onze bondgenooten,diode Zevenbergsche Alpen hebben overschreden. Onze troepen, voortrukkend langs den linkeroever van den Donau, hebben Giurjewo aangevallen. Gesteund door het artillerievuur van het garnizoen van Roestsjoek en door de Oostenrijksch- Hongaarsche monitors hebben wij giste ren na een hardnekkig gevecht, dat duurde van 11 uur 's morgens tot 4 uur na den middag de stad veroverd. De Roemeensche troepen en de bevolking vluchten in paniek naar Boekarest. Langs den Donau, stroomafwaarts van Roestsjoek tot aan Cernavodo vuur van artillerie en infanterie. In de Dobroedzja artillerievuur. Sofia, 29 November. Officieel In Walachije duurt onze opmarsch bij Giurgiu voort. Wij hebben 2 officieren en 200 man gevangen genomen. Aan den Donau geweervuur tusschen Toetrakan en Cernavoda. Bij Silistria tusschenpoozend geschut vuur. In de Dobroedzja zwak geschut vuur en patroeljegevechten. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 30 November. Officieel Ten noord-westen van Monastir mis lukte oen vijandelijke aanval. Van de Westerglooiïng van den Ruinen-berg bij Gruniste, waarvan de top tijdens de laat ste dagen meermaals vergeefs door den vijand werd aangevallen,zijn de Serviërs opnieuw verdreven geworden. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 28 November. Officieel Na buitengewoon krachtige voorbe reiding door de artillerie heeft de vijand bij herhaling aangevallen op het front Tarnova ten noordwesten van Bitolia (Monastir), hoogte 1248 ten noorden van Bitolia (Monastir), do vlakte van Bitolia (Monastir),op de hoogte 1050 in de bocht van de Tserna en op de hoogten om het dorp Groeniste. De herhaalde aanvallen op dit heele front zijn door de Bulgaar sche en Duitsche troepen, krachtig ge steund door de artillerie, bloedig afge slagen. De verliezen van den tegenstander zijn ontzaglijk. Honderden lijken liggen voor onze stellingen. Alleen voor het vak van een bataljon van het dappere 51® re giment infanterie hebben wij 300 lijken van vijanden geteld. Niet minder sterk waren de aanvallen van den vijand en zijn artillerievuur aan de Vardar. Ilier viel de vijand met ver twijfeling onze stellingen aan bij het dorp Krsteki ten zuidwesten van hel Doiran- meer. Hij werd bloedig afgeslagen. Een groot aantal lijken ligt over het slagveld verspreid. Wij veroverden zes machine geweren, talrijke geweren en ander krijgstuig. Op het front langs den Belasitsa Pla- nina en de Stroema levendig artillerie vuur. Ook hier telden wij nog 125 lijken van vijanden. In één woord mag deze dag door zijn grootsche gevechten beschouwd worden als één van de hevigste gevechlsdagen op het Macedonische front. Sofia, 29 November. Officieel Een vijandelijke aanval tegen de hoog ten bij Monastir is door ons spervuur af geslagen. In de bocht van de Tserna is het be trekkelijk rustig. Bij het dorp Groenisjrc zijn 6 vijande- hoek en zag eenen man en eene vrouw gearmd de rotsen naderen, waarachter zij zat. Zij waren nog eenige stappen van haar verwijderd. Sofie trok zich geheel in de rotsen terug. Zij dacht dat het gasten van het huis waren, die voorbij zouden gaan zonder haar le zien. Bij de eerste woor den van den man, die zij verstaan kon, leende zij een opmerkzaam oor. Het paar was Filip Piron en Johanna zij praatten over Sofie. Filip Piron was met Johanna verloofd en opzettelijk overgekomen om haar te spreken. Wie is toch die nieuwe gezelschaps juffer van mevrouw Mixtome vroeg hij, met gedwongene onverschilligheid. Wie is juffrouw Lepage Zij komt uit een vreemd land. antwoordde Johanna waar hebt gij haar ontmoet Gisteren avond op het kasteel. Zij zietor als eene jonge vorstin uit. Is zij geene bloedverwante van mevrouw O, neen zij. is de gezelschapsjuffer van mevrouw, meer niet, Maar als gij haar gezien hebt, Filip, dan moogt gij gerust zeggen, dat gij het schoonste meisje van Frankrijk hebt gezien. En zij lykt zoo sprekend op de Char- lemonls, dat ik het niet onmogelijk acht dal zij er van afstamt. Het is zonderling Hebt gij de gelijkenis niet opgemerkt Dadelijk en mevrouw eveneens. lijke aanvallen mislukt. In do streek van Moglena.op het War- dar-front en bij het Belasitsa-gebergte geschutvuur. Aan de Stroema levendige wisseling van geschutvuur. Bij het Tahinos-meer hebben wy door ons vuur sterke verken- ningsafdeelingen verstrooid. Een vijandelijk vliegtuig heeft tw o bommen op het dorp Radoelowo gewor pen, waar 2 vrouwen en 2 kinderen ge wond zijn. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 29 November.— Officieel Kaukasus Schermutselingen in ons voordeel. Dobroedzja Onze troepen hebben door artillerie- en infanterievuur de vij andelijke troepen teruggeslagen en ver dreven uit verdedigingswerken, die zij sedert eenige dagen bezet hebben. Zij brachten hun zware verliezen toe. Donau-front Onze troepen, die den Donau over waren getrokken, bezetten op 27 November Alexandria, waar zij een locomotief, 40 waggons en een groote hoeveelheid levensmiddelen namen. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. Toestand onveranderd. Uit Italiaansche bron ROME, 29 November. Officieel. Langs het heele front het gebruikelijke geschutvuur, dat het lovendigst was in de streek ten Oosten van Görz. Het weer blijft slecht. Onze artillerie heeft vijandelijke troe penbewegingen in het Wippach-dal be lemmerd. Op de Karst zijn wij met voortvarend heid verdedigingswerken blijven aanleg gen. Met doeltreffend geschutvuur en pa- troeljeondcrnemingen hebben wij de be drijvigheid in het vijandelijke kamp be lemmerd. Gezondheidstoestand van Minister Schollaert. M. Schollaert, voorzitter der Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers, is onverwacht door eene verkoudheid over- vallon, welke op een paar dagen zoo zeer toenam, dat hij Zondag avond als zorg wekkend word aanzien. Maandag avond werd evenwel eene merkelijke bctornis waargenomen. Klachten tegen de Engelsche Regeering. Londen, 28 November. De «Times- schrijft in een hoofdartikel, dat bij de behandeling van het Rumeensche vraag stuk, evenals van alle andere gebeurte nissen in de Balkans, de samenwer king tusschen strategisten en politiekers der Bondgenooten, te wenschen hebben gelaten. Hot blad zegtOok dat voorbeeld van optimism, door de regeering gedurende den ganschen oorlog ten toon gespreid, toont aan hoe zeer ze te kort schiet als het. er op aan komt, de zaken grondig in te zien eu zich zekerheid te verschaffen, dat de voorbereidselen geëindigd zijn, eer men tot daden overgaat. Wijziging in het Fransche Leger bestuur. Zooals verscheidene bladen weten te melden, zouden in de werkingsk ringen Gij zijt zeker wel jaloersch op haar, Johanna Ik waarom Mevrouw houdt veel van mij, Filip, maar ik ben voor haar geen gezelschap Ik ben te weinig be schaafd dan dat zij belang kan stellen in mijn gesprek. Er is zooveel plaats voor juffrouw Lepage als voor mij en indien mejuffer aan mevrouw bevalt, dan doet het mij genoegen dat zij hier is. Heeft juffrouw Lepage bloedver wanten Haar vader leeft nog. Filip verschrikte. Haar vader riep hij Er lag iets zoo wonderlijks in den toon waarop hij deze woorden sprak, dat Sofie beefde. Zou deze man raden wie zij is Had hare gelijkenis op hare' ouders zijnen argwaan opgewekt Is het dan zulk wonder, dat haar vader nog leeft zegde Johanna lachend. Waar woont haar vader, Johanna vroeg Filip verder. Wat zijt (gij nieuwsgierig, zegde Johanna ik beinerk dat de juffer indruk op u heeft gemaakt. Ik stel belang in haar. omdat zij zoozeer op de Gharlemonts gelijkt Zeg mij, waar is haar vader Ik geloof dat hij in Griekenland verblijf houdt. Hij moet reeds vele jaren daar gewoond hebben, maar in elk geval is juffrouw Lepage eene Fransche. Naar van het Fransche hoogere legerbevel be langrijke wijzigingen op handen zijn. Voornamelijk worden veranderingen inbestuurtakken voorzien die zich vooral bezighouden met de legerverzorging. Parijs, 28 November. Eene geheime zitting der Kamer begint Dinsdag, 41 af gevaardigden hebben zich als sprekers laten inschrijven. Allerhande nieuws Brussel en voorsteden. Past op voor zakkenrollers. Zon dag was Mr. Frans B.., koopman te Mechelen, naar Brussel gekomen en nam 's avonds de tram aan de Beurs om naar de Noordstatie terug te gaan. Daar aan gekomen, bemerkt hij dat men hem onderweg zijn portefeuille met 4,000 fr. in bankpapier, dat in den zak van zijn overjas was, ontstolen had. Op de Rogierplaats is aan Mevr. Margareta V.., wonende Clayslaan, te Schaarbeek, haar handtaschje met onge veer 300 frank ontvreemd, toen zij op de tram wilde stappen. Tramongeluk. Zondag avond kwam Mr. Paulain R.., rentenier, wonende Koningslaan, te Sint-Gillis, met zijn rij tuig dat van de Guimardstraat naar de Kunstlaan reed, met een tram n. 15, ko mende uit de Wetstraat, in botsing. Het rijtuig werd omvergeworpen en het paard gewond. M. R.., werd op straat geslingerd en aan het hoofd gewond. Hij is naar het Siut-Jansziekenhuis overge bracht. Alle vensters van de tram zijn gebroken. Gewelddadige diefstal op klaarlich ten dag. Eenige dagen geleden kwam een zekere kerel, ongeveer 30 jaar oud, met een brief voor de meid van Mr. D... wonende in de Pascalstraat. Deze brief, die hij beweerde ofkomslig te zijn van haar verloofde uit de provincie en waarop hij het antwoord binnen eenige dagen zou komen afhalen, was valsch Zondag namiddag kwam de kerel echter, zooals afgesproken was, terug. De meid was toen alleen in huis en toen zij hem haar brief wilde geven, vroeg hij of zij hem niet een boterham wilde klaar maken, en op haar toestemmend antwoord volgde lffi haar naar de keuken.Ter wijl zij brood wilde gaan snijden, wierp hij zich op haar,bond.haar armen op haar rug bijeen met een sjerp en dreigde haar te zullen dooden met het broodmes dat hij haar op de keel zette. Zoodoende dwong hij haar om hem naar do kamer van haar mevrouw op de eerste verdieping te bren- geu. Daar bond hij haar met een touw aan een stoel vast en dwong haar hem te zeggen waar het geld opgeborgen was. De arme meid, meer dood dan levend, vertelde hem toen dat dit in een kast op de tweede verdieping was. Terwijl hij daarop bezig was de aangewezen kast open te breken, sleepte de meid zich met stoel en al naar hel venster, maakte dit met hare tanden open en riep luidkeels om hulp. Yan alle kanten kwamen de buren aangoloopen, doch de dief heeft kunnen ontsnappen. De policie heeft zich dadelyk met het geval bemoeid. De firma Nagelmackers, zoon en Cio, van Luik eu Brussel werden onder dwangbeheer gesteld, daar een deel der aandeelhouders, wegens dringende ver denking van vijandelijke handelingen, die gericht waren tegen de belangen van het Duitsche leger, aangehouden is. W est-Vlaanderen Fransch-Komen. Doorbommen- werpen van Engelsch-Fransche vliegers op 17-11 werden Emicl Dautricourt, 35 jaar oud, doodelijk gekwetst en dezes vrouw Blanche Dautricourt, 31 jaar, aan de beenen gekwetst. Twee broeders van Emiel Dautricourt dienen in 't Fransch leger. haar uitzicht te oordeelen moet haar vader van hooge afkomst zijn. Men zweeg. De wind werd heviger, het klotsen der golven gowcldiger. De eerste woorden welke Sofie weer hoor der betroffen eene andere zaak. Arme mevrouw, zuchtte Piron. Haar lot is zeer hard geweest. Denk gij dat zij den markies zal trouwen, Johan na Zeker, zal zij hem trouwen. Zij zijn reeds verloofd, geloof ik maar dat zeg ik u slechts in vertrouwen. Mevrouw is zeer rijk en heeft geene kinderen de dochter van eenen hertog zou zeker voor den markies eene goede partij zijn. Ware haar kind in leven ge bleven, dan zou de markies thans niets en het kind markiezin van Charlemont zijn Ja ja, voegde hij er bij, als Constance nog leefde Maar zij is dood. Weet gij het zeker V Ik hoorde dat zij in de Middelland- sche zee verdronk. De markies en ik waren toen te Nizza. De dood der kleine markiezin wekte destijds groot opzien. Na vele dagen zoekens werd het lijkje gevonden. Maar hoe werd bewezen dat dit lijkje van het kind was Aan het blonde haar en aan andere teekens, zegde Johanna. De kleeren waren bijna onkenbaar het gelaat was ook niet te onderscheiden. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2