Bussiscl- DiilHe Oorlog. Oorlog lo Mego Oorlog 10 don Balkan Almanak en DaMer OORLOGSBERICHTEN. Op den Balkan Wie is de moordenaar BoënegiisGli gevesfytstmeiii. ©©©©©©©©©©©©oe© Vlaamschen Haard men vraagt uitverkoopers. In België en Frankrijk Italiaansche Oorlog Rusland's Oorlogsdoel. Do bladen zijn algemeen van gevoelens dat do oorlogsraad der regecring zal her vormd worden en het getal zijner leden verminderd verder dat Carson vermoe delijk in den raad zal opgenomen wor den, wat voor gevolg zal hebben dat de regeering voor hel voortzetten van den oorlog versterkt zal worden. Men gelooft eenstemmig dat Asquith voorzitter zal zijn van den krijgsraad, maar dat de bevoegdheid van Lloyd George zal uitgebreid worden en dat waarschijnlijk nog oen invloedhebbend vertegenwoordiger der werklieden in den krijgsraad zal opgenomen worden. Daily Mail deelt mede dat de op neming van Balfour in den krijgsraad of zijne uilsluiting eene gewichtige strijd vraag uitmaakt. Men meldt dat hy ziok is geweest en te bed heeft gelegen Er bestaat geen grond voor de echt heid van het gerucht verspreid in belang hebbende kringen dat de koning den wensch heeft uitgedrukt, dat Balfour lid zou worden van den nieuwen krijgs raad. De krisis geëindigd. - Asquith blijft Men meldt uit Londen in datum 4 De cember De Press Association bericht, dat de krisis tot oplossing is gekomen. Asquith blijft minister-voorzitter de krygsraad bekomt een meer uitgebreide macht Carson zal naar alle waarschijn lijkheid geen minister worden. Asquith treedt af. Londen, 5 December. Ambtelijk bericht De eerste minister Asquith heeft aan den koning zijn ontslag aangeboden. De koning heeft Bonar Law bij zich ontbo- don. Londen, 5 December. De koning heeft het ontslag van Asquith aangeno men. Is pas verschenen VOOR DEN voor het jaar O. H. 1917. 2"# JAARGANG. Prijs 25 centiemen. UIT DEN INHOUD Verdeeling van 't jaar. Eklipsen. Kalender 1917. Proloog. Kerke lijke Overheden. Dagklapper. Hoe Uilenspiegel een ezel leerde lezen.— Van twee Vlaamsche dichters uit,het volk. Oorlogswee, (fragment uit een lyrisch bedrijf van Jof Crick). Kerstnacht Over de liefde. Gedichten. Prijs raadsels, enz. Verzuimt onzen Raadselprijs kamp niet. Meer dan 100 schoone prijzen, bestaande uit leerrijke boeken, zijn te winnen. In Rumenië. Bucharest ontruimd door de troepen Londen, 5 December. Een bericht gedagteekend uit Bucharest meldt dat de stad niet meer als vesting moet aanzien worden, raaaropen stad werd verklaard. Er zouden voetstappen aangewend zijn om de stad te doen ontruimen door de troepen en niet door de burgerpersonen. (5g« Vervolg.) Maar nergens werd een kind vermist en liet gevondene moest dus de kleine markiezin zijn. Mevrouw, de hertog en de meid herkenden haar. Er is dus geen twijfel aan Hoor den wind eens Men zweeg weer een oogenblik Piron vervolgde Weet gij, Johanna, waarom ik eigenlijk hier ben gekomen Om weer eens zamen te praten. Wij hebben reeds achttien jaar lang zamen gepraat, Johanna Gij hebt steeds geweigerd mevrouw te verlaten, maar wanneer zij nu den markies trouwt, waarom zouden wij dan ook niet trou wen Gij weet dat ik nooit naar een ander meisje heb omgezien. Als ik wilde, voegde hij er trotsch bij, zou ik eene dame hebben kunnen trouwen. Hé, Filip, wat steekt gij het hoofd hoog in de lucht Het is zoo, maar ik spreek de waar heid. Ik heb op u gewacht en nu vraag ik u, wilt gij mij trouwen Ik kan leven, zegde Johanna voor zichtig, mevrouw is steeds mild jegens mij geweest, zoodat ik een aardig som metje gespaard heb. Maar gij, Filip, zult het in een jaar zoover gebracht hebben, dat ik gebrek zou moeten lijden. Gij hebt De toestand in Griekenland. Eene verklaring van lord Gecil. Londen, -1 December. Lord Robert Cecil verklaarde in liet Engelsch Lager huis op eene interpellatie Ik betreur het te moeten verklaren dal de toestand in Griekenland buitengewoon ernstig is. Trots de forracele en herhaalde verze kering des konings van Griekenland en der regeering dat geene rust verstorin gen zouden geduld worden, werden hoogst verraderlijke en uitdagende aanvallen tegen de legerafdeolingen der bondge nooten uitgevoerd, welke den 1 Decem ber door den Franschen admiraal wer den aan land gezet. De gevolgen waren talrijke verliezen. Een volledig bericht ligt nog niet voor. De Britsche regeering onderneemt met de andore bondgenooten onverwijlde voetslappen om eene bepaal de oplossing in den toestand te verzekeren Admiraal Fournet geeft toe. De Dayly Telegraph verneemt uit Athene in datum 2 December De ko ningsgezinde pers kondigt eene regee- ringsverklaring af waarin gezegd wordt dat admiraal Fournet erin toegestemd heeft, de uitlevering van zes batterijen veldkanonnen te aanvaarden, en dat hij zijne aanvankelijke eischen betrekkelijk de overige wapens zou laten varen. Er wordt medegedeeld dat de Grieksche reservisten worden gemobiliseerd. Algemeene mobilisatie van het Grieksche leger. Volgens de laatste mededeelingen der Parijzer pers bevindt zich koning K011- slantijn in het paleis te Athene terwijl de gezanten der Entente zich in hunne ge zantschappen ophouden. Admiraal Four net zal aan boord van zijn vlaggenschip lerugkeoren. De gezanten der Entente, evenals hun personeel, vermijden alle gemeenschap met de koningsgetrouwe Grioksclie troepen. Do Grieksche regee ring heeft de algemeene mobilisatie be volen van het Grieksche leger. I11 Thessalië, voornamelijk te Bolo en te Larissa, deden zich erge onlusten voor, die volgens de lokale dagbladen toe te schrijven zijn aan bet gebrek van levens middelen. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 7 December Officieel Front v. d. Duitschen Kroonprins. Op den westeroever van de Maas ruk ten na arlillerievoorbereiding afdeelin- gen van hel Westfaalsche voetvolkregi ment nr 15 aan de uil de Zomergcvechten b- kende hoogte 304 ten zuidoosten van Malancourt in de Fransche loopgraven binnen en namen den top van de hoogte. Van een aanval in de vijandelijke linies aan den Dooden Man brachten de aanvalstroepen 11 gevangenen binnen. Uit Fransche bron PARIJS, 6 December. -- Officieel. De artillerie is in de weer' geweest bij Bouchavernes. In Champagne heeft ons geschut een vijandelijke afdeeling ton Noord-Oosten van Fontaine-en-Dormais verstrooid. Op den linker Maasoever hebben de Duitschers na een verwoed voorberei dend geschutvuur een vooruitstekend punt van ons front op hoogte 304 aange vallen. Zij werden ontvangen door een hevig machinegeweervuur en kregen al leen voet in enkele vooruitgeschoven stukken loopgraaf. PARIJS, 7 December. Officieel De Franschen voerden oen geslaagden overval uit op de Duitsche loopgraven ten Oosten van Melzcral en zij hebben gevangenen teruggebracht. Niets van belang op liet overige fronlgedeelte aan veel noodig en ik kan nooit eenen man trouwen, die de gewoonten heeft van eenen opmaker en de fortuin van eenen bediende. Ik heb u dit reeds voor gerui- raen tijd willen zeggen, nu weet gij alles. Piron lachte. Als gij mij dit vroeger hadt mede gedeeld, zou ik het u reeds lang uil het hoofd gepraat hebben, zegde hij. Geld bezit ik genoegen heb dit reeds sedert jaren gehad Ik heb het inkomen van een rijk man en kan mij ook als zoodanig kleeden Een oom liet mij een aardig stuivertje na. Welke oom Ik ken uwe ooms, Filip zij waren Parijsche schoenmakers en doodarm. Een oudoom mijner moeder, zegde Piron snel en eenigszins verward. Hij was koopman op Cayenne. Gij hebt hem niet gekend. Hij vermaakte mij een groot vermogen en ik ben in staat een landgoed in Frankrijk aan te koopen. Wij kunnen voorname lieden worden, als gij maar besluit, Johanna. Ik zou eene jongere en schoonere vrouw kunnen trouwen, maar ik wil u getrouw blijven. Gaan wij nu trouwen Gij zult een landhuis hebben, partijen geven en hel zal u aan niets ontbreken. Daarom vraag ik u voor het laatst, wilt gij mijne vrouw worden De beloofde heerlijkheden maakten indruk op Johanna. Als mevrouw den markies van Charlemont trouwt, antwoordde zij, en te stippen. Uit Eng-elsche bron. LONDEN, 6 December, rOfficieel. Wij hebben van ochtend met goed gevolg vijandelijke loopgraven ten Zuid-Oosten van Neuvilleen St-Vaast overvallen. Do vijand beproefde overrompelingen ten Westen van Beaurains en ten Noord oosten van Roclincourt, welke misluk ten. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 7 December. Officieel Front gen. voldm. Prins Leopold van Beieren Ten westen van Luck drongen aan de Luga Duitsche en Oostonrijksclie-Hon- gaarscho afdeelingen in een Russische veldwachtslelling binnen. De bezetting van 40 man werd gevangen genomen, 's Nachts werd de stelling tegen 5 aan vallen gehouden. Ook ten westen van Zalozte en Tarnopol konden onze patroel- jen respectievelijk 90 en 20 gevangenen uit veroverde deelen van de Russische linies van bet terugkecron iuloveren. Front gen.-oberst aartshertog Jozef In de Bosch-Karpalhen en grensge bergten aan de Molbau bij lusschenpoo- zen sterker worpend artillerievuureu ge vechten op het voorterrein, uit dewelke zich ten N. van Dorna Watraen hetTre- tosul-dal Russischo aanvallen ontwikkel den, die werden afgeslagen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 6 December. Officieel Front Leopold vau Beieren Niets van belang. Uit Russische bron PETROGRAD, G December. Offi cieel In de Bosch-Karpathen hebben onze troepen 3 werst ten Zuiden van Ja- bloniec een hoogte bezet, maar ze later wegens liet hevige vijandelijke geschut vuur weer moeten ontruimen. Aan de Zevenbergsche grens, in de dalen van de Trotus, Sulta, Szesimiaeh, Uza en Doftiana duren de gevechten voort. In Walachije houden de vijandelijke aanvallen aan. De vyand heeft succes ge had in de richting van Targovisle en Pleosci en in de streek van Ciocanesci aan den spoorweg Titu-Boekarest, waar de Roemenen tengevolge van een door braak van hun front moesten terugtrek ken. Op de andere frontvakken zijn de vij andelijke aanvallen afgeslagen. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 7 December. Officieel Front gen.-veldm. von Mackensen Grootsclie resultaten bekroonden de opofferingen en gevechten, in dewelke, onder gen -veldm. v. Mackensen de troe pen van het doelbewuste 9e on Donau- leger, den Roemecnschen vijand en de bijgehaalde Russische versterkingen met rassclie slagen de nederlaag toebrachten. Aanvoerder en troepen behaalden het overwinningsloon Boekarest, de hoofd stad van liet thans laatste offer der En tente-politiek, Ploesli, Campina en Sinaïa in ons bezit, de verslagen vijand is op hot geheele front in aftocht. Strijdzucht en taaie overwinningswil stonden de opwaarts-slormloopende troe pen toe de steeds opnieuw gevorderde in spanningen te overwinnen. Naast de Duitsche hoofdkrachten hebben de dap pere Oostenrijksch-Hongaarsclie, Bul- gaarsche en Osmaansche troepen schit terende prostaties geleverd. Het 9e leger meldt gisteren 106 officieren, 9100 man als gevangenen. I)e krijgsverrichtingen 011 gevechten worden voortgezet. ik weet dat zij het doen zal dan wil ik uw e vrouw worden. Piron betuigde zijne vreugde Maar om op het vermogen terug te komen, hernam Johanna, bij wie plotse lings twijfel ontstond ik heb nooit ge hoord dal uwe moeder eenen rijken broeder had. Uwe ouders waren behoef tig... Maar de oom van mijne moeder was koopman. Ik heb in de bank. Wilt gij mijn bankboekje zien Wil ik u bewijzen dat ik rijk ben Ja, laat mij uw bankboekje eens zien, zegde Johanna. Ik twijfel niet aan uwe woorden, maar ik vind het toch zonderling, dal gij in dienst bleef van den markies, als gij zoo rijk zijl Ik ben den markies evenzeer toege daan als gij mevrouw, bemerkte Piron. Maar als de markies trouwt, dan neem ik mijn ontslag. Eene hevige windvlaag belette j uffrouw Lepage het antwoord te hooren. Beiden wandelden daarop verder. Zij waren reeds lang heengegaan toen Sofic nog onbeweeglijk in hare schuil plaats stond. Heb ik eindelijk een spoor van den moordenaar mijns ooms gevonden? vroeg zij zich eindelijk af. Er was iets valsch in Piron's stem toen hij van den oom zijner moeder sprak. De kostbare juwee- len van mijnen oom werden vermist en niet teruggevonden. De ware moorde- Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 6 December. Officieel Legergroep Mackensen liet Donau- leger heeft ten Westen van den mond der Argus Russische aanvallen afgeslagen en ten Zuidwesten van Boekarest de plaat sen op den rechteroever der rivier schoongeveegd. De Oostenrijkseli-Hongaarsche strijd krachten van generaal von Falkenhayn naderen de van Boekarest over Ploesci naar Campina loopeude spoorlijn Oos- lenrijksch Hongaarsche troepen hebben den in Noordelijke richting aanvallenden vijand bij Siuaia teruggeslagen en Siuaia bezet. De gevechtsgroep van kolonel von Sziwo heeft in West-Walachije, de afge sneden Roemeenschc troepen voor zich uitdrijvend, de beneden-Alt bereikt. Hier is het tot nieuwe gevechten gekomen, waarin 20 officieren, 1600 man, 4 kanon nen en 3 machinegeweren zijn ingele verd. Legerfrout aartshertog Jozef In het Baszka-dal en ten zuidwesten van Soos- mezö zijn don Roemeniërs belangrijke steunpunten afgenomen daarbij hebben zij 150 man, 2 machinegeweren en aller lei krygstuig verloren. Ten Noordoosten van Sulta heeft een sterke Russische aanval ons op 1 km. ten Westen van de voorste linie aange legde tweede linie teruggedrongen. In het Ludowa-gebied en ten Zuidwes ten van den Tartaren-pas zyu Russische aanvalleu mislukt. Uit Turksche bron Konslanlinopel 5 December. Offi cieel. Op het front in Perzië en op het Kaukasisch gevechtsterrein niets bijzon ders. Aan de Syrische kust hebben wij een Engolschen tweedekker buitgemaakt. De bestuurder en de waarnemor zijn gevan gen genomen. In de buurt van Akaba hebben wij twee pogingen der Engelschen om troe pen te landen, verijdeld. In de Hedsjaz duurt onze opraarsch voort. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 6 December. Officieel Niels van belang. Vannacht heefi een onzer zeevliegluig- smaldeeleu de militaire inrichtingen van Monfalcone met zware bommen doeltref fend bestookt. Ondanks hevig al'weer- vuur zijn alle vliegtuigen ongedeerd in gerukt. Uit Italiaansche bron ROME, G December. Officieel. In de streek van de boven-Aslico duurt de wisseling van geschutvuur voort. Vij andelijke afdeelingen, die trachten onze stellingen bij Scatolari te naderen, zijn aanstonds afgeslagen. Op het front in het Kustland geschut- stryd, het hevigst op het frontstuk van Görz lot aan de zee. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 7 December. Officieel Bij Trnava, teu O. van Gerna, wierpen het dappere Masoerisclie infanterie-regi- ment nr 164en Bulgaarsche kompagnieën do Serviërs uit de stelling, indewelke zij zich eergisteren hadden vastgenesteld 6 officieren en 500 man werden gevangen genomen. I11 de Stroema-laagte weken Engelsche afdeelingen terug, die de stellingen ten Z. W. en ten Z. O. van Seres trachten te naderen. naar heeft ze gestolen. Piron haatte den markies. Hij draagt heden nog het teeken van de bekomen wonde, toen de ver moorde hem van de laappen wierp. Zou hij de moordenaar zijn En is Piron's vermogen de vrucht van den verkoop der vermiste juweelen Ik moet dit spoor vorder nagaan en zal het geheim ont sluieren, al moet ik eralies voor wagen ik zal den naam mijns vaders van de smet bevrijden cn de hemel zal mij hel pen de schuldigen ontmaskeren XXH Sofie krijgt een vijand meer. Den volgenden morgen verscheen me vrouw Mixtome, geheel tegen hare ge woonte, in de ontbijtkamer, juist toen de post aankwam. Zij nam de tesch ea haalde er de brieven uit. Zij waren bijna allen voor de gasten en eenige voor haar zelve, die zij teruglegde, om ze later na te zien. De laatste brief dien zij in de hand nam, was voor Sofie hij droeg den poststempel Athene. Mevrouw Mixtome bekeek even het handschrift van hel adres en gaf den brief aan Sofie, die hem ongeopend in den zak slak. Mevrouw Bienjour had haar scherp aangekeken zij trad op haar toe en zegde met gehuichelde vriendelijkheid Is de brief van uwen vader.juffrouw Lepage Sofie antwoordde bevestigend. Volgens de Rundschau schrijft «Af- tonbladet met betrekking tot de rede voering van Trepof Het bezit van de vrije doorvaart naar de Middellandsclio Zee is dus het oor logsdoel van Rusland en daarvoor moet het Russische volk zijn bloed vergieten. Trepof's meening over den werkelijken oorlogstoestand is zoo eigenaardig, dat hij oude Fransche phrasen over den oor log, waarvan de afloop van te voren be paald is, overneemt. Ongetwijfeld is hij voorzichtig genoeg om zich geen woord te laten ontvallen hoe deze van te voren bepaalde overwinning behaald moet wor- een Dat Broesilof reeds sedert drie maanden tot niets doen gedoemd is en Roemenië veroverd en derhalve diens zaak verloren is, daar rept hij niets van en wanneer hij van de aanstaande ver overing van Koustaulinopel, den eeu wenouden droom van it Russische volk, spreekt en zégt, dat deze zielswenscli op het punt staat te worden verwezenlijkt, moet mon zich afvragen of men goed ge hoord heeft, dat het een werkelijk ver antwoordelijk staatsman is geweest, die tot een verstandig volk spreekt, of dat het een phantastische dwaas is, die met groote woorden zonder zin speelt. Een misdaad te Sainte-Adresse. Een met buitengewone wreedheid ge pleegde moord is te Sainte-Adresse ont dekt in de barakken van den beddegoed- dienst der Belgische legerverzorging, in Le Havre gelegen. De eerste sergeant Cagnaux, GO jaar oud, is in zijn bed ver moord gevonden, badende in zijn bloed. Zijn moordenaar had hem met pooksla- gen het hoofd verbrijzeld. Hij was mot zoo'n woede, zoo'n woestheid le werk gogaan, dat het slachtoffer onkennelijk was. Het hoofd vormde letterlijk een bloedigen klomp. Onmiddellijk na de ontdekking van de misdaad, verwittigde de Belgische gendarmerie het Parket van Den Haver. De lieer Beaugrand, proku- reur des Republiek, de heer de Mont- fleury, onderzoeksrechter, begaven zich ter plaatse om over to gaan tot de eerste waarnemingen. De voorbedachtheid schynl zeker. De positie van het lijk toonde aan, dat sergeant Cagnaux in vollen slaap over vallen werd. Zijn armen lagen over de de borst gevouwen. De beenen echter slaken een weinig buiten liet bed, alsof het slachtoffer gepoogd had op te staan. De muien cn de zoldering der barak waren met bloed bedekt. Hel wapen der misdaad werd bebloed nevens liet bed gevonden. De beweegreden der misdaad is moeilijk te raden. Sergeant Cagnaux, te oud om in aktievou dienst le zijn, was belast met liet toezicht der roparatio- werkplaatsen van de automobielen. Had hij zich een onverzoenlijken vijand ge schapen in het uitvoeren van zijn ge- weteusopdracht door het aangevon van den een of anderen overtreder Dat is een punt, 't welk het onderzoek nog niet uitgewezen heeft. Had hij geld op zich en had de moordenaar besloten hem er van le ontrooven Aan het jachtvest, dat het slachtoffer droeg, en niet werd uitgedaan voor het slapengaan, schijnt heelemaal niet geraakt te zijn, maar zijn geld kon zich in andere kleeren bevinden en de moordenaar daarvan op de hoogte zijn. Het onderzoek zal op die verschillende vragen antwoord geven. De Belgische openbare aanklager voor den krijgsraad heefL alle phasen van het onderzoek ge volgd. Hel gezin van den ongelukkige leeft als vluchteling te Le Mans en zijn zoon doet dienst in het Belgisch kamp van Dieppe. Zij zullen met de gebruike lijke behoedzaamheid verwittigd worden. Dat is zeker de eerste, sedert gij hem hebt verlaten Het verwondert mij dat gij niet ongeduldig zijthem te lezen. Allen lezen hunne brieven, gij moogthet ook doen. Ik doe dal liever als ik alleen ben, op mijne kamer, antwoordde Sofie waar dig. Mevrouw Bienjour lachte. Zij wil hem niet in tegenwoordigheid van anderen lezen, dacht zij. Er is zeker iets niet in orde met het meisje en haren vader. Ik begin aan hare geschiedenis te twijfelen, ofschoon zij er zoo onschuldig uitziet. Na het ontbijt ging Sofie naar hare kamer en opende den brief. Haar vader schreef dat hij bij eenen wijngaardenier woonde en met eenen Griekschen koop man onderhandelde over den verkoop van zijn goed. Sedert gij niet meer hier zijt, kan ik het in ons vroeger huis niet langer uit houden Ik mis u overal en betreur het, dat ik u naar Frankrijk liet gaan. Ik kan de vrees maar niet op zijde stellen, dat uw plan ons ongelukkig zal maken. E11 als ik aan u denk, dan komt het mij voor, dat ik krankzinnig geweest ben, toen ik mijne toestemming gaf tot uw vertrek. Wanneer gij bij de ontvangst van deze brief nog geen enkel lichtpunt in deze duistere zaak bespeurt, bid en beveel ik u, onmiddelijk terug te keeren. (wordt voortgezel).

De Denderbode | 1916 | | pagina 2