BessM- DaiMe Oorlog. Oorlog io Oog Balkan Oorlog la Torkege OORLOGSBERICHTEN. Wie is de moordenaar Boeinsenscli geviclttstsrreiD. OP ZEE. Op den Balkan ©ÖQS0©©©©©©©©©© Almanakken en Dagklappers ©©©©©©©©©O©©©©© Italiaansche Oorlog PATRONENPAPIER tusschen Denderbelle en St-Gillis plaats gehad in den Dender, waardoor al de naburige streken overstroomd zijn. De Dender loopt overal over. Appels, Sint-Gilles, Wieze, Mespelare, Gijzegem, en don Boomwijk te Dendermonde, staan onder. Woensdag stond op don Brusselschen steenweg te St-Gillis het water een halve meter hoog. De fabriek Union en doze van M. Frans Ramelot zijn over stroomd Alles moet gevlucht worden. Aardappelen, graan enz. werden groo- tendeels vernield. De burgemeesters hebben al het noo- dige gedaan om de dijkdoorbraak te stoppen. De pompiers onder bevel van M. Ramlot doden wonderen te St-Gillis, niets baatte. De schade is aanzienlijk. Daar Woensdag hef water nog immer steeg, denkt men dat de stad Dender monde ook zal overstroomd worden. In Zuid-Vlaanderen. De Schelde loopt op verscheidene plaat sen over. De vloed is zeer geweldig en maakt do scheepvaart zeer gevaarlijk. De sluizen staan overal wijd open. Al de zijtakken loopen over. Tusschen Asper en Zwijnaarde staan de steenbakkerijen onder water. Te Auwegem, riuysse, Zijngem, Wel den, Eine, Heurne, staan weiden en lan derijen mot ontzaglijk veel water over dekt. Verscheidene huizen zijn over stroomd. Te Eine is het water een halven meter hoog in al do huizen, tegen de Bloemis terij, gedrongen. Te Neder-Eenaerao drong het water in kelders, woningen en stallingen. De Zwalm loopt over te Munckzwalm Rooborst., Michelboke. enz., huizon, wegen, landerijen en weiden ovorstroo- mende. Te Melden staan de huizen van den Schapendries, en tegen de statie onder water. Het water der Maerkebeek drong in vorscheidene huizen. De streek van den Eekemolen staat te Maorke over. De weiden van Petegem, Elsegem, Avelgem, enz., vormen één meer. Hel land is zoodanig van water door trokken, dat het niet mogelijk is er op te gaan of er een voet op te zetten. Te Elichove staat alles onder tegen den molen van Dolcognc. De overstrooming woedt ook in 't om liggende van Nederbrakel, Opbrakel, Vloersbeke, enz. De overstroomingen der Senne. Te middernacht van Zaterdag lot Zon dag, is de Senne te Vorstop verschillende plaatsen uil hare bedding getreden. Op korten tyd stonden de oude Hippodroom en de meerschen van Bempst onder wa ter. Welhaast waren ook de steenweg van Ruysbroeck en andere wegen on bruikbaar, en de verbinding tusschen Vorst en Anderlccht langs de Bollincx- laan werd ouderbrokon. Zondag morgen was het ganscho lage gedeelte van Vorst met water bedekt. Kureghem en Ander lccht deelden in mindere male, nochtans ongeveer hetzelfde lot. Tc Si nt-Joost-ten- Noode en te Schaarkoek waren do meeste kelders met water gevuld. Te St. Gillis had men van op de Zuiderbrug een wijd- schcn blik op het waterveld. De foore reizigers staan tot 't halven de wielen in 't water. De stoffelijke schade zal belang rijk zijn. Te Tweebeek, waar twee voerlieden over de overstroomde brug een overzot- dienst met hun wagen hadden ingoricht, worden in den stroom gerukt en zijn jammerlijk verdronken. Ook de twee paarden gingen in den vloed verloren. (63® Vervolg.) Do donkere oogen van Eugenie blonken van innige leederheid als zij op het gelaat van het meisje rusten. Het hart dor trotsche vrouw beefde als zij den klank barer stem hoorde. Hare wonderbare oogen, die haar aan een ander herinnerden, wekte zonder linge denkbeelden in mevrouw op en toovorde opnieuw in haar hart harmo nische akkoorden van geluk, die door verloop van tijd waren ingesluimerd. Met klimmende jaloersheid cn bezorgd heid sloeg mevrouw Bionjoür den invloed gade, dien Soflc op hare meesteres ver kregen had. Daar zij het meisje voor eene huichelaarster hield, die een geheim plan najoeg, had zij slechts een doel Sofie te verdrijven, en zij liet geene enkele gele genheid voorbij gaan om hare strikken te spannen. De eerste gasten van Montfacon waren vertrokken en andere gekomen ook deze deelde mevrouw Bienjour mede, dat Sofie een avonturierster en haar vader uit Frankrijk gevlucht was. Dit bad tengevolge, datde gasten Sofie links lieten liggen, en men beklaagde mevrouw Mixtome dat zij zich door zulk een meisje liet begoochelen. Al de goedheid cn zorgen van mevrouw Mixtome om Sofie's leven op Monlfacon De menschen die op den wagen zalen konden met de grootste moeite gered worden. Daar de gasfabriek welke aan de ge meenten Etterbeek, Ukkel en Vorst de gas levert, overstroomd was, waren die gemeenten zonder verlichting. Volgens de laatste berichten zijn de overstroomingen onder en boven Brussel, 't is tezeggi'n ook de streken van Haeron Vilvoorde, Mechelen en zelfs tot Antwer pen, eene ware ramp geworden.Talrijke huizen staan onder water, do meubelen drijven rond cn de slachtoffers staan aan de grootste ellende blootgesteld. Door een Brusselsch blad is reeds eene inschrij ving geopend om de ongelukkigcn ter hulp tc komen. 't Zijn de laatste Die zich eens gezond bloed wil lachen en eenige aangenamo Winteravonden wil doorbrengen, verschaffe zich zonder dralen een exemplaar.De prijs is en blijft slechts 25 centiemen voor 132 bladzijden boeiende lectuur. Ook onze Raadselprijskamp mag men niet vergeten. Meer dan l')0 .'prijzen beslaande uit leerzame boeken zijn te to winnen. Dus opgepast cn gezorgd dat men niet te laat komt. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 3 Januari. Legers van den Duilschen kroonprins Bij klaarder weer ontwikkelde zich 's namiddags in het Maasgebied een levendige gesohuts- bodrijvigheid. In het Priestorbosch dron- geu patroeljes van bet landweerinfante- rieregiment nummer 93 tot in de derde Fransche loopgracht vooruit, na de ver nieling van do verdedigingsinrichlingcn keerden zij met 12 gevangenen terug. Uit Fransche bron PARIJS, 2 Januari. Na levendige werkzaamheid van liet geschut, eenige schermutselingen tusschen kleine posten in liet Priesterbosch en in liet bosch van Jury; ten noordwesten van Fiuury. Levendige goscliutstrijd op het front Hardaumont-Bezonvaux bij tusschen- poozen op liet gelicele front. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 3 Januari. Leger van prins Leopold van Beieren. Bezuiden hot Drisvjati-meer verdreven wij Russi sche verkonnings-kommandos. Ten oos ten van ZIoczov, nabij Manajov, haalden aanvalsafdoelingen van de lijfhuzaren- brigade, samen met Oostenryksch-Hon- gaarsche infanterie, drie officieren en 27 man uit de Russische linies. Leger van aartshertog Jozef.— Krach tige aanvallen van don vijand op den ML. Falloecani brachten hein alleen zware verliezen op. Tusschen liet Soesita- en het Poetnadal worden verscheidene hoog ten stormenderhand genomen, tegenaan vallen van Russen en Roemenen afgesla gen en Barsesci cn Topesci na een ge vecht bezet. te veraangenamen, baatten niet. Deze had al haren moed noodig om de kleine aanvallen le verdragen waaraan zij, bij de afwezigheid van mevrouw, bloot stond. Doch zoowel om haren vader als om de haar dierbaar geworden moeder, verdroeg zij alles met eene waardigheid welke hare vijandin dikwijls beschaam de. De markies van Charlemont had ook tegen haar partij gekozen. Zij herinnerde hem aan zijnen ongclukkigen bloedver want, Alexe Mixtomc cn dikwijls ried hij mevrouw Mixtome, het meisje weg te zenden. De gasten van Charlemont waren ver trokken, met uitzondering van graaf Beaucourt en zijnen vriend Charles Ber lin Maria Barlineux was meestal alleen, en gevoelde zich hierdoor le meer ver laten. Daarbij werd zij begccrig naar eene gezelschapsjuffer, die haar kon oppassen en haar voorlas,die deelnemend hare klachten aanhoorde en hare ver veling verdreef. Zij had het nog niet gewaagd mevrouw Mixtome bekend te maken met haar plan ten aanzien var. Sofie, maar besloot nu niet langer te aarzelen. Zij geloofde dat Eugenie spoedig naar Parijs zou terug koeren, dat haar huwe lijksdag was vastgesteld en zij dan Sofie ontberen kon. Het zal voor Eugenie eene verlich ting zijn, wanneer ik haar aanbied liet Uit Duitsche bron. BERLIJN, 3 Jauuari. Leger van von Mackensen. Onze krijgsverrich tingen worden planmatig voortgezet. In do bergen tusschen liet Zabata-dal en de vlakte, drongen Duitsche en Oosten- rijkscli-Hongaarsche troepen don vijand in noord-oostelijke richting achteruit. Ten weste en ten zuide van Foesani staan de troepen van het negende leger vooreen versterkte stelling der Russen. Pintecesti en Mora, aau de Milcovoel, werden stormenderhand veroverd 400 gevangenen werden binnengebracht In de Dobroedsja zijn de Russen, ondanks hun laaien tegenstand, verder in de rich ting van Vacareni, Joejiloe en naar Nia cin achteruit drongen. Avondbericht. ln de Dobroedsja werden Maciu en Jijila ingenomen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 3 Januari. Nieuwe vooruitgang in de Dobroedsja. Ten zuide en ten westo van Foesani zijn de Oosten- rijksch-Hongaarsche en Duitsche strijd krachten onder generaal von Falkenhayn to l aan den sterk bevestigden sekt or van Milkovoel vooruitgekomen. Verder ten noordwesten wierpen zij den vijand uil Mira terug. Aan den zuidelijken vleugel van liet legerfronl van generaal-ovorste aartsher tog Jozef drongen wij tot voorbij Negri- lesci vooruit. Ten zuid-oosten van Hai'ja en den Faltoekanoeborg, Ten weste van Soelta, werden lievige aanvallen des vijaDds onder voor liem zware verliezen afgeslagen. In den sektor van Meslicanesti verij delden onze bewakingstroepen door ba jonet- en handgranatengovecliten de Rus sische aanvallen. Bij Manajof. ten oosten van Zloczow, bracht een bestormings- afdeeling, samengesteld uit onze en Duit sche strijders, door een goedgeslaagden uitval, drio Russische officieren en 127 minderen als gevangenen binnen. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 3 Januari. Wij wierpen den vijand, die hardnekkig tegenstand bood, na uiterst verbitterde gevechten, uit de krachtig versterkte slelüng aan hoogte 304 en hoogte 179, nabij Loekovicze. De ganscho vijandelijke stelling viel met Loekovicze in onze band. De vijand trok terug op een achterwaarts gelegen, goed versterkte stelling, op de linie die van 300 stappen beoosten Macin in noorde lijke richting loopt lot aan de hoogte 105, aan den Donau. Wij namen nog 217 Russen gevangen. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 3 Januari. Zwak geschut vuur in enkele frontvakken. Aan de Stroema, patroeljege vechten. In de streek van Seres en Drama legden de vijandelijke vliegeniers een vruchtelooze bedryvigiieid aan den dag. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 3 Januari. Niets van beteekenis. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 3 Jauuari. Niets van be teekenis. Uit Italiaansche bron ROME, 2 Januari. In antwoord op vijandelijk vuur heeft onze artillerie de liniescn verbindingswegen van den vijand onder samengetrokken vuur gehouden en daarbij in den omtrek van Casiagna- mcisje tot mij te nemen, dacht zij. August kan juffrouw Lepage niet uitslaan, maar hij heeft er niets tegen, dat ik haar als gezelschapsjuffer in dienst neem. Ik zal mij nog lieden naar Montfacon begeven en met Eugenic over de zaak spreken. Zij maakte een keurig toilet en bestelde een rijtuig De dames op Monlfacon waren sedert eenige dagen genoodzaakt geweest thuis te blijven, uit hoofde van liet slechte weer. Nu was liet een schoone en aange name dag en de gasten vermaakten zich buiten met het croquetspel. Sofie was, op verzoek van mevrouw medegegaan, ofschoon zij zich liever op hare kamer had teruggetrokken. Mevrouw Mixtome en mevrouw Bien jour stonden ter zijde het spel aan to zien. Al de andere dames grepen de bal len, slechts éóne uitgezonderd. Gij kent het spel, Sofie, zegde me vrouw Mixlome speel eens mede. Eer Sofie kon weigeren en zag wat haar plan was, liet eene dame haren bal vallen, en zegde dat zij liever eene wan deling naar de klippen deed. Eene tweede volgde haar voorbeeld en zij gingen naar het strand. Eenige andere trokken zich eveneens, onder verschillende voorwend sels terug cn alleen twee oude dames bleven half besluiteloos cn verlegen staan. De kleine opstand had zonder opschudding plaats. In loon noch blik had men de oorzaak van dit uit elkander vizza (Karst-hoogvlakte) een munitie- stapelplaats in de lucht laten vliegen. Den 31 December, te middernacht, en op den nieuwjaarsdag hebben de vijan delijke batterijen herhaaldelijk Görz be schoten, waar slechts stoffelijke schade is aangericht. Vijandelijke vliegtuigen hebben aan- valspogingen gedaan op de hoogvlakte van Sotte Communi, in het Sugana- (Brenla)-dal en op don Karst. Een der vliegtuigen moest onder ons vuur over haast binnen de vijandelijke linies landen. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 3 Januari. Op het Tigrisfront viel de vijand den 31 December een deel onzer stelling aan, maar werd met groote verliezen terug gedreven zijn verliezen worden op 5-600 man geschal. Van de overige fronten geen gebeurte nissen van belang. Een Fransch linieschip getorpe deerd Aan de Zwitsersche bladen wordt uit Milaan gemeld, dat bet Fransche linie schip Vérité groot 14.870 ton, nabij Malta door een Duitsche onderzeeër ge torpedeerd werd. Het oorlogschip ligt thans in deze have voor anker met zware averij. Een Nederlandsche torpedojager gestrand. De Nederlandsche torpedojager die zaterdag nacht ter hoogte van Zwanen burg op een golfbreker sloeg, moet als verloren beschouwd worden. Een ser geant, die het ongeluk zich aankomen, had de tegenwoordigheid van geest de pistolen van de torpedos af le nemen, waardoor een ontploffing vermeden werd Gestrand Londen, 3 Januari. Met stoomschip Westoriau 7,000 ton, van de Lei- land-Linie, is gestrand en geheel verlo ren. Kopenhagen, 2 Januari. Volgens een bericht van het Pelerburgsch Tele- graafagentschap uit Tsjisoe, liep het Ja- paansch stoomschip Sjankakoe Mas- soe - op eene Vols 7 werst van Tsjisoe en zonk bijna onmiddellijk. Alle passa giers, 300 Chinoozen, 40 Japaneezen en 2 Amerikanen, alsook do bemanning vonden den dood. Vergaan. IJmuiden, 2 Januari. Men gelooft dat do visschersboot IJm. 113» ver gaan is. Een Fransche hulpkruiser verloren. Bern, 3 Januari. De Matin -meldt uit Cherbourg: Van den palroeljeerenden hulpkruisor Rouon kwam in den nacht van Zaterdag een draadloos nood sein uit de streek van Casquel. De sleep boot Centaure werd onmiddelijk ter hulp gezonden. Sedert dit oogenblik is men zonder nieuws van dit schip. Pa troel j eva a rtuigen en sleepbooten zoe ken het lot nog toe te vergeefs. Drio zwaargewonden van de Rouen zijn opgevischt In den grond geboord Londen, 3 Januari. Lloyds bericht dat bet Engelsch stoomschip Holly- branch3,658 ton en het Noorsch stoomschip Erikaa, 748 ton, tot zinken gebracht werden. gaan laten bemerken maar Sofie wist zeer goed wat het beduidde en het bloed steeg haar naar de wangen. Ook me vrouw Mixtome scheen de oorzaak te begrijpen, want zij was toornig Kunt gij mij zeggen, wat dit belee- kenen moet vroeg zij, zich tot mevrouw Bienjour wendende. Het beteeekent, antwoordde deze, een weinig verlegen, dat de dames, niet met juffrouw Lepage op ééne lijn willen staan. En waarom niet sprak mevrouw Mixtome streng. Waarde mevrouw, zegde eene gra vin, die in de nabijheid stond cn het ge sprek gehoord had, het is jammer dat deze vraag in tegenwoordigheid van juffrouw Lepage gedaan wordt, cn toch heeft het misschien zijne goede zijde,' omdat zij daardoor in de gelegenheid wordt gesteld zich te rechtvaardigen. De dames zijn wel bereid al uwe vriendinnen als baars gelijken te beschouwen, maar zij moenen, naar ik geloof, dat uwe vriendschap voor uwe gezelschapsjuffer ditmaal uw doorzicht heeft bedrogen. Op bet gedrag van het meisje valt niets aan te merken, maar wal weet men van haar? Ware zij niet zoo terughoudend over haar verleden en bare familie, zij zou zeker de lieveling van allen worden. Is liet niet genoeg, als ik borg voor haar blijf vroeg mevrouw Mixtome. Dal zij inyne gezelschapsjuffer is, moet Nieuwe opstooten te Athene. Berlijn, 3 Januari. De Vosstsche Zeitung spreekt over botsingen tusschen Grieksche reservisten en Fransche afdee- lingen. Te Athene heerscht volkomen anarchie. Ingevolge liet doorde blokkade veroorzaakte kolengebrek, is de stad van half zeven 's avonds ai' in de duisternis gedompeld tengevolge vau ineelgebrek, houdt het brood 10 t. h. zemelen iu. De Venizelistische huizen worden geplun derd. Aan verscheidene bladen wordt bericht De vroegere Grieksche minister Goenaris heeft te Larissa veel bijval ge vonden. Do bevolking juichte liem toe, als hij uitriep, dat hel de plicht aller Grieken is, zich om den vader .van het land, koning Konstantijn, te scharen, wiens leven, tengevolge van kuiperijen, altoos in gevaar is. Italië en de eischen der Beschermende Mogendheden. Rome, 2 Januari. Volgens een be richt uit Athene van 31 December, heeft na de overhandiging der nola's van Frankrijk, Engeland Rusland, de Ita liaansche gezant oene nota aan de Griek sche regeoring overhandigd, waarin Italië zich eensgezind verklaard met zijne verbondenen. Wat paragraaf 4 der nota betreft, denkt Italië dat bel slechts kwesties van binnenlaudsche orde geldt, en dat hel daar niet heeft tusschen te komen en verklaart dat deze eischen het niet aanbelangen. Italië weigert Venizelos te erkennen. Morning Post verneemt uit Rome, dat de Italiaansche regeeriug niet voor- neineus zou ziju Veuizelos te erkeunen, in tegenstelling met do andere landen dei- Entente. Aangaande dil punt, is Italië liet geenszins eens met do geallieerden. Korte Telegrammen. Stavanger, 2 Januari. Een kolen- invoerder der stad, ontving gisteren voormiddag telegrammen vau zijne ver tegenwoordigers in Engeland, dat alle vergunningen voor Noorwegen op 31 De cember opgelievou werden. Bern, 3 Januari. Petit Parisien meldt uit Roine De Italiaansche gezant in Parijs is te Rome aangekomen en hield een lange bespreking met Boseli en Sonnino. Het I-Iongaarsch ambtelijk blad maakt bekend dat er amnestie zal vorleend wor den ter gelegenheid der kroningsfeesten. Kleine straffen zouden worden kwijtge scholden; voor do groote straffen zal do minister van rechtswezen voorstellen doen. VOOR KLEERMAAKSTERS is nog verkrijgbaar ten bureele dezes. Het antwoord der Entente PERSSTEMMEN. Duitsche. Berlijn, 2 Januari. Het Berliner Tageblatl zegt We hadden gaarne - Vrede zij met u met hot nieuwe jaar willen uitroepen, maar de Entente heeft liet anders gewild. Zy plakten een ant woordnota op de poorten die niets is dan eene ruwe afwijzing Zij wijzen Duitsch land en Oostenrijk-Hongarije alle schuld aan den oorlog toe. Ze verklaren het Duitsch voorstel niet rechtzinnig en om dat het de voorwaarden niet uitdrukt, zonder waarde. Ze zeggen, dat den tegen- mijne Vrienden voldoende zijn. De gravin zag mevrouw Bienjour aan. Eugenie bood Sofie den arm en leidde haar naar huis Eer zij binnen traden kwam Maria Barlineux de laan inge reden Mevrouw Mixtome ontving liare vrien din des te hartelijker, wijl zij zag hoe vriendelijk deze jegens Sofie was. Mevrouw verklaarde wat zij kwam doen. Zij zegde dat zij zicli zoo eenzaam gevoelde, nadat hare gasten vertrokken waren, dat zij geloofde dat Eugenic spoedig naar Parijs zou gaan, om haar liuwelijkstoilet te bestellen, en dat, in dien mevrouw het toestond en juffrouw Lepage er toe genegen was, het haar aangenaam zou zijn, wanneer Sofie voor twee maanden haar gast wilde wezen. Met droefheid zag mevrouw Mixtome dat Sofie's gelaat ophelderde bij deze uitnoodiging. Ik blijf nog omstreeks veertien dagen op Montfacon, zegde mevrouw. Als juffrouw Lepage tot mijn vertrek bij u wenscht te komen, dan is het mij goed, maar als ik naar de stad ga, moet zij mee' Ik verlaat u ongaarne, dierbare mevrouw, zegde Sofie, toen dc heide dames haar vragend aanzagen, maar ik zou Charlemont wel eens willen be zoeken. Komt gij dan morgen, juffrouw Le page vroeg Maria Barlineux haastig. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1917 | | pagina 2