Oorlog Io Moge Oorlog Id (en Balkan "v:r,:hj:d"kl OORLOGSBERICHTEN. Wie is de moordenaar BoemeeiiSGli gBvesHisterrein. Een en ander Italiaansche Oorlog Het antwoord der Entente aan Wilson gereed. Amsterdam, 8 Januari. De «Malin» deelt mede De antwoord-nota der Bond- gcuooten aan Wilson is nu bepaald op gesteld. Duitschland en President Wilson De - Norddeutsche Allgemeiue Zei- tung schrijft onder den titelI)e we zenlijke zakentoesland - Uit eene verklaring van graaf An- draszy, welker tekst niet voorligt, werd in de pers meermaals het besluit getrok ken dat de Duilsche vredesvoorwaarden aan president Wilson werden bekend gemaakt. De - Kölnische Volkszeitung gaf daarover een bericht, volgens hetwelk feitelijk de mededeeling onzer vredes voorwaarden aan Wilson had plaals ge had. Dit blad is valsch ingelicht. De wezen lijke zakenstand blijkt uit onze ant woordnota aan de Amerikaansche voor handneming. Buckmaster over vredesvoorstellen. Londen, 8 Januari. (N. R. C.) Buck master, voormalig lord-kanselier, heeft Zaterdag in een openbare vergadering gezegd, dat alle vredesvoorstellen zoo spoedig mogelijk openbaar gemaakt die nen te worden. Geen voorstel mag zonder meer verworpen worden, op elk voorstel dient een mot redenen omkleed en nauw gezet overwogen antwoord gegeven to worden. Het legerbevel van den Duitschen Keizer. Amsterdam, 9 Januari. Het Han delsblad Schrijft met betrek op het leger bevel van den Duitschen Keizer een artikel, dat waarschijnlijk de zienswijze van meer uitgebreide kringen uitdrukt Kr begint thans nog een slechtere en meer vreeselijke tijd, ook voor de neu tralen. De maatregelen aan beide kanten getroffen om het lol de bepaalde zege af te dwingen zullen krachtiger zijn dan ooit. Krachtigere maatregelen als ooit worden ter zee en te lande aangewend om tot eeno overwinning te geraken, en zij worden ondersteund door de blokkade en do vernietiging van het handelsver keer. Hetgeen nu volgen 'zal is een Tita nische strijd van 14 landen, die zich zelf en al hunne middelen tot het uiterste zul len bijzetten. Het Vatikaan en de V redesbeweging. Geneve, 9 Januari.Volgens de «Petit Parisian uit Rome meldt, zendt het Staatssekretariaat van het Vatikaan twee antwoorduotas van gelijken inhoud af op de vredesvoorstellen der Middeu-Mogend- hedeii en van Wilson, i. Het antwoord zou gelijkluidend zijn met helfSpaansche. Aan'de Kölnische Zeiluug wordt uit Amsterdam gemold Lloyd George zal Doudordag in de Londoner City eene groote redevoering houden. Men ver wacht dal'hij te dier gelegenheid gewich tige verklaringen zal doen. Volgens de - Züricher Nachrichten bevat de Times een artikel van Keïth, die lot voor korten tijd een der hoogste koloniale ambtenaren was, ?eu waarin deze Kogeland aanmaant, de oprechtheid van den Czaar na te volgen en openlijk do territoriale aanwinsten op te geven, die liet in dezen oorlog doen;wil, name lijk Duilsch Zuid-West- en Oost-Afrika, Samoa. Duilsch Nieuw Guinua en al de andere bezittingen in den Stillen Oceaan (64° Vervolg.) Als mevrouw Mixtome hel toeslaat. Mevrouw Mixtome gaf hare toestem ming. Het gebeurde bij het croquetspel had hare oogen geopend. Zij wist nu aan welke belcedigingen Solic bier bloot slond en vermoedde wal zy reeds in stille moest geleden hebben. Zij kon bare gasten niet wegzenden en daarom wilde zij Sofie tot jfhaar vertrek laten gaan. Mevrouw Mixtome beloofde dat Sofio den volgenden morgen zou komen en spoedig verliet mevrouw Bar- tineux verheugd het kasteel. Nog grooler was mevrouw Bienjour's vreugde, toen zij het vertrek van Sofie vernam. Hare'pogingen schenen met een gewensent gevolg bekroond te worden. De avond verliep in stille. Softe sloeg cenen witten shawl over het hoofd 011 begaf zich naar buiten om eenige oogen-: blikken alleen te zijn. Eensklaps stond zij stilzij had achter de struiken oenen man ontdekt, die door het raam in het salon keek. Hij zag Sofio eerst toen deze verschrikt bleef staan, cn Iradtoen insgelijks achteruil. Plotselings viel een lichtstraal op zijn gelaat en Solïe herkende hem. Zij uitte oenen zachtcn kreet, die het midden hield lusschcn schrik, twijfel en vreugd. Vader riep zij. O, hemel, vader evenals Mesopotamiën. Kon oorlogseinde zonder deze aanwervingen ware eene zware fou-. De vredes-aktie van president Wilson. Washington, 10 Januari. President Wilson hei ft in persoon den Zwitser- schen gezant zijn dank betuigd voor het aanhuil van Zwitserland oin de nota van president Wilson te steunen. Het antwoord der Entente aan Wilson. Parijs, 10 Januari. Briand heeft van middag uit naam van alle regoeringen der Entente-stalen den gezant der Ver- eenigdo Stalen het antwoord op de mede deel ing, den 29 December door president Wilson aan de oorlogvoerenden gedaan, overhandigd. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. Berlijn, 11 Januari. Officieel. In den Iepsren- en Wytschaete-boclit aan de Ancre, dc Somuie en aan weers kanten van de Maas bereikten de artille rie-en mijnstrijd op enkele uren van den dag aanzienlijke sterkte. Ten Noorden van Ieperen is een vijandelijke aanval met zware verliezen voorden vijand af geslagen geworden. Op een smalle plaats binnengedrongen Engelschen, werden door tegenaanvallen teruggeworpen. Ook ten Zuiden van Ieperen bleven aanvallen van sterke vijandelyke patroeljes zonder resultaat. Bij Beaumont gelukte liet den vijand een vooruil springend loopgraven- sluk van onze stelling te bezetten. Onze vliegers scholen twee Engelsche kabel ballons af, die brandend neerstortten. Uit Fransche bron PARIJS, 11 Januari. Officieel In de Argonnen, aan de Fille Morte, hebbeu de Franschen een mijn laten springen die groote schade in de Duilsche loopgraven teweegbracht. Op den rechter Maas-oever werd de aanval van de Duit- schers, gericht op een der Fransche loop graven van hel Courrières-bosch, terug geslagen na een levendige strijd, tijdens den welke de Duitschers ernstige verliezen leden. Kalme nacht overal elders. Uit Engelsche bron LONDEN, 10 Januari. Officieel In den afgeloopen nacht hebben wij eou stuk loopgraaf ten noorden van Beau mont Hamel genomen en 140 gevange nen, onder wie drie officieren, gemaakt. In een geslaagden overval beooston Loos namen wij vanmiddag een aantal vijanden gevangen. Gisteravond zfin we vijandelijke loop graven tegenover Armenlières binnen gedrongen. We doodden veel vijanden, vernielden een machinegeweer en be schadigden verdedigingswerken. Wij hebben tegen de vijandelijke linies ten noorden van het kanaal van la Bas- sée, ten westen van Ploegsleert en in de buurt van Ieperen vernielingsvuur aan gericht. Uit Duitsche bron. Berlijn, 11 Januari. Officieel. Op levendige geschutbedrijvigheid tusschen Riga en Smorgon volgden togen verschei dene stellingen van dit front gedurende den vorigen dag, in den nacht en lieden ochtend meerdere Russische aanvallen en ondernemingen \an sterke afdeelin- gon, die volkomen afgeweerd werden. XXIII. Op heeterdaad betrapt. De man die Sofie plotselings voor zich zag was werkelijk haar vader. Hare verbazing, ja, hare schrik, hem in Frankrijk en op Moulfacon te ontmoeten, terwijl zij hem veilig in Griekenland waande, laat zich licht beseffen. Een oogenblik geloofde zij aan een visioen, want het scheen haar onmogelijk toe. dat haar vader hier kon zijn. Wal kon hem bewogen hebben zijne veilige schuilplaats te verlaten en zich aan zoo een groot gevaar bloot te stellen Haar vader hier waar de menschen hem voor eenen misdadiger hielden en hem met vreugde aan het schavot zouden over leveren 0 Hemel zou hij in zijn ver driet alle voorzichtigheid vergeten heb ben. Toen hare stem zijn oor bereikte, trok hij zich in het struikgewas terug. Sofie sprong hom na en greep zijnen arm. Vader, riep zij andermaal, op ge- dempten toon. Vader Mijnheer Lepage stond nog als van den donder geslagen. Hij uitte echter na eenige oogenblikkeu eenen zachlen vreugdekreet, strekte de armen uit en drukte zijn kind aan zijn hart. Sofie... lieve Sofie stamelde hy. Ik ben het, vader maar waarom zijt gij hier vroeg liet meisje angstig. Wanneer men u ziel en herkent, en zij Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 10 Januari. Officieel. -- Bij de Oosteurijksch-IIougaarsche troe pen geen bijzondere gebeurtenissen. Uit Russische bron PETROGRAD, 10 Januari.Officieel In de streek van het Babit-meer, ten Westen van Riga, duurt de strijd voort. Na een verbitterd gevecht hebben onze troepen zich meester gemaakt van de vijandelijke stelling tusschen de moeras sen van Tiroel en de Aa en zijn 2 werst in zuidelijke richting opgeschoten. Wij hebben gevangenen gemaakt. Vijandelijke aanvallen op onze troe pen ten oosten van het dorp Kalntsem. 8 werst ten zuid-westen van het Babit- meer, zijn door ons vuur en door tegen aanvallen afgeslagen. Sedert den 5 Ja nuari hebben wij in de streek van liet Babitmeer 21 zware kanonneu, 11 veld kanonnen, 11 caissons, 2 zoeklichten en veel wagentuig en uitrustingstukken ge maakt. Bij Ostrevliay, ten noord-oosten van het Wisjuinf-meer, hebben wij een ge slaagden overval gedaan op de vijande lijke schansen, gevangen gemaakt en oorlogstuig vermeesterd. By het dorp Minitsji, ten zuiden van den weg naar Luck, heeft een onzer vliegers een vijandelijk vliegtuig geveld, dat binnen de vijandelijke linies is ge vallen. Gisternacht hebben vijandelijke lucht- smaldeelen bommen op Luck geworpen. Uit Duitsche bron. Berlijn, 11 Januari. Officieel. De vorige dag bracht den Duitschen en Oos tenrijk sch-Hougaarsche troepen in moei- lgken bergstrijd tusschen Uz en Susita- dal verdere resultaten. Meerdere steun punten werden den vijand ontnomen.Ten Westen van do Oitoz-straat nam het infanterieregiment n. 189 ouder leiding van zijnen dapperen bevelhebb»3r sterk gebouwde, taai verdedigde hoogtestellin gen stormenderhand in. Bij Morasti en Racoasa werd de veroverde gevechtslinie tegen vijandelijke aanvallen behouden. Aan gevangenen werden 5 officieren en meer dan 800 man, aan buit 6 machine geweren ingeleverd. Front gen. veldin v. Mackensen Geene gebeurtenissen van wezenlijke beteekenis. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 10 Januari. Officieel. Tusschen den mond van de Putna en Focsani is de vijönd achter de Seretli te ruggeworpen. Aan beide kanten van de Susita trach ten do Russen en Roemeniërs zich tegen den druk van onze troepen te verdedigen door tegenaanvallen, die hun duur te staan komen. Hun inspanning leidde lot niets. Verlies van meer terrein en van 900 gevangenen, zoomede 3 machinege weren, waren daar voor den vijand de uitslag van de beide laatste gevechts- dagen. Uit Russische bron. PETROGRAD, 10 Januari. Officieel: Vuur en tegenaanvallen van ons heb ben aanvallen, bij herhaling door den vijand tegen een der hoogten benoorden de rivier Slanicu gedaan, teruggeslagen. In den loop van den avond van 8 Ja nuari, alsmede in den nacht, die 9 Ja nuari voorafging, heeft de vijand acht aanvallen op een der hoogten Noordelijk van de rivier Gaginu ondernomen. Alle aanvallen zijn gefnuikt. In den loop van den dag vielen do Duitschers twee keer de Roemeniërs in de streek Westelijk van Monaslica en Casinul aan de Casinu aan, maar werden met zware verliezen teruggeworpen. keek naar de verlichte vensters van liet kasteel. Wanneer iemand u had opge merkt Niemand kan mij herkennen. Gij vergeet hoe zeer ik veranderd ben. Wees gerust, Sofie. Denkt dat van uwe voor zichtigheid veel afhangt. De schrik over uwe onverwachte verschijning heeft mij bevangen. Er kan iemand komen die ons ziet. Volg mij naar de klippen vader. Zij trok hem zacht cn voerde hem naar dc klippen, waar zij zich op een eenzaam plekje neerzetten. Wat deecT u naar Frankrijk komen, vader vroeg nu het meisje. Uw brief, antwoordde mijnheer Lepage. Uit uwen brief las ik, dat mijne echtgenootc nooit aan mij had getwijfeld in weerwil alles wat er gebeurd is, dat de scheiding niet op haar verzoek plaals had en dat zij mijn aandenken nog steeds in eere houdt. Sofie beefde van overspanning. Haar vader trok haar weer aan zijn hart en streek liefderijk het liaar van haar voor hoofd. Kind. zegde hij op leederen toon, gij kunt er niets op tegen hebben dat uw brief mij naar Frankrijk deed komen. Gij waart het mij en uwe moeder ver plicht de gelieele waarheid te zeggen. Maar ik kon niet denken dat gij u in Frankrijk zoudt wagen, antwoordde In de streek bezuiden Rekos slaagde de vijand erin, de Roemeniërs terug te dringen, maar een nachtelijke tegenaan val heeft den toestaod hersteld. Ze maakten 279 soldaten gevangen en ver meesterden drie machinegeweren. Den gebeden dag door viel de vijand, door sterk geschutvuur ondersteund, onze afdeelingun bij den mond van de Rimnicu hardnekkig aan. Rij wege van ons vuur eu tegenaanvallen zijn alle Duit sche aanvallen met groote verliezen te ruggeslagen. Bij een dier tegenaanvallen namen wij 6 officieren en meer dan 65 soldaten gevangen. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 11 Januari. Officieel. Patrooljegevechlen aau de Stroema had den voor ons goede resultaten. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 10 Januari. Officieel. Niets te melden. Uit Italiaansche bron ROME, 10 Januari. Officieel In hut Ledro-dal heeft het vijandelijk geschut onze stellingen op de hoogten van Nesoria en Ponale hevig beschoten. Op de zuidelijke hellingen van de Cima d'Or hebben onze troepen een voorpost, die door den vijand was bezet, aanstond hernomen. In het Travignolo-dal heeft de vijand de streek van den Col Bricon onder vuur genomen, maar geen aanval gedaan. Op de rechtervleugel van liet front het gewone vuur van onze artillerie op het terrein achter de vijandelijke stellingen en de legerplaatsen van den vijand. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL 9 Januari. Officieel. Perzisch front De verdedi gers van Devlet Abad door een deel Perzische vrijwilligers hadden eenige dagen geleden, volgens het hun gegeven bevel, die plaals verlaten, welke toen door de Russen was bezet. Door een aan val, dien wij in de omstreken van Devlet Abad op den vijand ondernamen, verjoe gen wij den vijand uit do stad. De Rus sen verloren meer dan 500 man en vluchtten in verschillende richtingen. Wij maakten 18 gevangenen. Kaukasisch front Op den linkervleu gel voerden wij een overval uit, die slaagde. Wij vervolgden de Russen tot aan hunne schuilplaatsen. De vijand had 15 dooden en gewonden Bovendien liet hij een groote hoeveelheid bommen en oorlogstuig achter. Wij ontnamen den vijand dokumenten die voor ons van groot belang zijn. Op de overige fronten niets van be lang. KONSTANTINOPEL, 10 Januari. Officieel. Aan het Kaukasische front hebben verkeuuerspatroeljes van ons aan den rechtervleugel een geslaagde over rompeling togen de vijandelijke stellin gen gedaan. In de Hedzjas hebben wij in met succes bekroonde gevechten dc opstandelingen van Denendie met aanmerkelijke verlie zen voor hen teruggeslagen. Aan de andere fronten geen gebeurte nissen yan belang. De nieuwe chef van den Belgischen general en staf. Havas verneemt uit Den Haver dat ge neraal Rucquoy benoemd geworden is Sofie. O vader, vader Wat hebt ge ge daan Nadat ik uwen brief ontvangen had, konden geene gevaren mij meer afschrik ken, om naar mijn vaderland terug te keeron. Ik wilde en moest uwe moeder zien, Sofie. Wanneer ik er aandenk welk onrecht ik haar heb aangedaan, door te gelooveu, dat zij mij in het gevaar alleen had gelalen, kunt gij u niet meer ver wonderen over mijne terugkomst. Zij heeft mij altijd bemint en vertrouwd Dat had ik moeten weten Het was slecht van mij aan haar te twijfelen, mijne edele trouwe Eugenie Hebt gij haar gezien Neen ik was juist naar het venster gegaan toen gij mij in 't oog kreegt. Ik moet haar zien en dan lerugkcereu naar mijn ballingsoord, met een herinnering die mijn leven in de toekomst zal ver aangenamen. Zijt gij er zeker van dal niemand u in liet dorp herkend heeft Niemand heeft mij herkend, de zorgen hebbeu den jonkman, die vroeger hier onder de menschen verkeerde, eenen man gemaakt. Ik geloof voor herkenning veilig te wezen, doch hen niet te min zeer voorzichtig geweest. Morgen ver trek ik naar Parijs daar zal ik niemand in liet oog loopeu. Gaat gij dan niet naar Griekenland terug Neeu, mijn kind, ik heb ons erf tot chef van den Belgischen generalen staf, in vervanging van den onlangs ge storven generaal Wieleinans. De Nederlanders in België. Het koiniteit Fleskens, er mede gelast de noodige levensmiddelen voor de Nederlanders in België in te voeren, kreeg vanwege de Nederlandsclie regee ring volmacht elke week 5000 kilo levensmiddelen naar België te zenden. De verdeeling en de kontrool is toever trouwd aan vier provinciale ouderkomi- teiten. Hierdoor wordt het verzenden van levensmiddelen in pakken, uit Nederland naar België, volledig geschorst. Er wordt daarbij opgemerkt dat 5000 kilo levensmiddelen voor do 50 000 Nodcrlanders welke in België verblijven, maar eene geringe hoeveelheid is. De Entente-konferencie te Rome. Rome, 8 Januari. Luidens Gior- nale d'Italia had gister voormiddag,om 11 ure 30 de derde algemeene vergade ring plaats der Enlenle-konferencie. Voor de samenkomst hielden de afge- vaaardigden der politieke en der mili taire kommissies afzonderlijk zitting. De Giornale d'Italia meent te kun nen bevestigen dat reeds gewichtige be sluiten genomen zijn. De briefwisselaar van don Corriere della Sera schrijftDe talrijke deelne ming van personaadjes, die politisch of militarisch verantwoordelijk zijn voor de expeditie in het Oosten, laat toe met ze kerheid te besluiten dat de vertegen woordigers der Eutente dat ingewikkeld diplomatisch en militair vraagstuk met den noodigen nadruk zullen behandelen en voornemens zijn, de Balkankwestie die onder alle opzichten samenhangt, voor wat aangaat de zaken van krijgs kundigen en polilieken aard, alsook be trekkelijk de bevoorrading, bepaald op te lossen. Milaansche bladen melden uil Rome Drie verscheidene algemeene zittingen hebben plaats gehad, de eene na de an dere onder voorzitterschap van Boseli, Briand en Lloyd George. Men denkt dat ook de kwestie van verkeer alsook de kolen en de graan- vrachtprijzen besproken zijn, bijzonder lijk met terugblik op Italië. Lloyd George, Briaud en Sarrail zijn Zondag avond afgereisd. De Mersagers schrijft dat Briand volkomen bevredigd is over de onder handelingen der Konferencie te Rome. Al deze die deelgenomen hebben aan de konferencie zyn overtuigd dat hot eerst komende offensief zegenrijk wezen zal. Lloyd George is bijzonder tevreden daar hij het volledig akkoord van Italië met de bondgenooten persoonlijk kon vast stellen. Bern, 9 Januari. De medewerker van do Corriere della Sera te Rome, duidt als hoofdonderwerp van de Coiffe rende to Rome de vraag aan Waarom is het voortzetten van den oorlog nood zakelijk Welk plan zal men diensvolgens volgen en met welke middelen en eind doel. Hij kan echter niet zoggen of men, betrekkelijk de strategische plans, voor de oorlogvoering in liet voorjaar, het bereiden van voldoende wapens en mu nitie en de bepaalde regeling van den verzorgings- en verkeersdienst, tot eene bepaalde uitkomst gekomen is. Rasputin vermoord Berichten van verscheidene bladen melden, dat Rasputin, do Russische won derdoener, die grooten invloed had aan hel Russische hof, en wiens woord ook bij don Keizer aller Russen van gewicht was, zou vermoord zijn. daar verkocht en het geld ontvangen. Ik schreef u over eenen Franschnian, die onze streek bezocht en de oude Aminka ondervroeg. Zijne houding was zoo ver dacht, dat ik hem voor een spioen aan zag ik vernam echter dat hij naar Griekenland was gekomen om teekenin- gen te maken voor een geïllustreerd tijdschrift, van de streek waar do gebeur tenissen met graaf Beaucourt hadden plaats gevonden. Hij had gehoord dat dc graaf eenige maanden in mijn huis verbleef, en wilde mij spreken. Het doet mij genoegen, dat hij geen spioen was. Eene week daarna, hernam mijn heer Lepage, kwam een andere, meer verdachte man, in de huurt inlichtingen omtrent mij inwinnen en mij ook bezoe ken. Deze was een Franschman, dien ik meen vroeger meer gezien te hebben. O, vader Ik geloof dat hij de broeder is van Filip Piron, den dienaar van den markies van Charlemont. Sofie werd bang. Het komt mij voor, vervolgde Le page, dat Jan Piron, die mij vroeger gekend heeft en zeer scherpzinnig is, als spioen der policie wei d aangesteld, Zijne komst kan niet toevallig zijn. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1917 | | pagina 2