Van Beroemde Bekeerlingen. Napoleons Veldtocht KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONOIGINGSBLAO YRBID"EL Zondag 21 Januari 1917 5 centiemen liet nummer 71*le Jaar N° 4740 Week- Kalender. Kinder-Gedichten DE DENDERBODE Abonnementsprijs: 3 irank 'sjaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER Van de Putte-Goossens AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr twee maal 1,25 Ir. Gewone annoncen o,i5 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den 20 Januari 1917. JANUARI. De Bruiloft van Kana in Galilea. JOAN. II. 21 Zondag, 3. na HH. 3 Koningen, H. Agnes, maagd. 22 Maandag, HH Vincentius en Anastasius. Mrs. 23 Dinsdag, H. Raymondus van Pennafort, B. 24 Woensdag, H. Timotheus, b. en m. 25 Donderdag, H. Paulus' Bekeering. 26 Vrijdag, H. Polyca'rpus, b. en m. 27 Zaterdag, H. Joannes Chrysostomus. b. en bl. Zijn oog was als de bloemen De blauwe, van het vlas. Geen woorden zullen noemen Hoe lief zijn mondje was. En wou dat mondeken spreken, En loech het Moeder mijn Dan stond uw hart te breken Van wonderzoete pijn. En als het slapend vlijde Zijn hoofden zoo teer. Gelokt met blonde zijde, Op uwen;schoudcr neer En als zijn adempje'éven Dan zoelde langs uw wang. Uw boezem wou begeven Van feilen liefdedrang. En nóg blijven we u vragen, Hoe Gij, zóó kleen en broos. Gedragen hebt, dier dagen, De vreugden weergaloos. P. Hilarion Thans. 1 Johannes Jörgensen. (17e Vervolg). De tweede denker die het diepste spoor in het gemoedsleven van Jörgensen zou achterlaten, was de katholieke fransche schrijver Ernest Hello. Deze beroemde man werd geboren te Lorient in 1828. Hij was dagbladschrij- 54 Mengelwerk. Nadruk verboden in Rusland, in 1812. Groot Historisch Verhaal. (Getrokken uit het vermaard boek van Graaf Philiep de Ségur, Generaal, die den veldtocht meegemaakt heeft) Alsdan kon men tot aan die ellen delingen doordringen. Een hunner sprong vooruit om zich op Murat te werpen, en hij trachtte een zijner officieren te dooden. Men ontwapende hem, maar hij stormde terug op den franschman toe, rolde met hem ten gronde, en toen hij zich bij den arm voelde grijpen, wilde hij bijten als een razende. Ziedaar een staaltje van wat de russen hier achtergelaten hadden, als om ons daarmede een bewijs te meer te geven van den nationalen haat. Er bestond nochtans nog geene vol- komene verstandhouding onder hen. Vijfhonderd recruten, op het binnen plein van het Kremlin achtergebleven, woonden dit tooneel onverschillig bij. Op het eerste bevel dat wij hen gaven, gingen zij uiteen. Verder, kwamen wij een konvooi met levensmiddelen tegen, waarvan het geleide ook on middellijk de wapens neerlegde. Ver scheidene duizenden achterblijvers en vijandelijke deserteurs leverden zich vrijwillig aan onze voorhoede over. Deze liet aan het korps dat volgde de taak over hen gevangen te nemen, en zoo ging het van korps tot korps, ver en letterkundige, maar hij was vooraf een diep-geloovig en machtig- denkend wijsgeer. Zijn werk is als een manna voor den geest en het hart. Daar zit leeuwenmerg in. Zijn gedachten vlie gen uit als arenden. Itodenbach teekenl den arend in die wonderschoone verzen De koninklijke Vogel op der rotsen top gezeten heefl grootsch en kalm de zon bezien en d'hemelen gemeten. Alzoo doet ook deze denker. Met bree- den vleugelslag stijgt zijn gedacht naai de hoogste toppen, en van daar heeft liet eenen rustigen, majesteitsvollen kijk over alle dingen, en het ontdekt verten welke de gewone sterveling niet ver moedde. Een zijner biografen mag in waarheid zeggen Hij opent ongekende horizonten. Zijn blik dio niet gemaakt is voor kleine zaken of enge ruimten, j ziet alles grootsch en diep. Hij kan niets kleins of vernepons in het leven dulden. Als maatstaf voor hel leven neemt hij, zooals alle grootsch-denkenden en i grootsch-voelendon, den maatstaf der zee het oneindige. En van dezen man, die een groot kunstenaar was, mag stellig gezegd wor den wat Oorda over een ander groot dichter schreef Wordt er ook van geene zee gesproken, toch ligt in de stukken zeeruimte, zeediept, zeoge- ruiscli... Gaat zijn drift los, dan rolt ze immer voort gelijk de zeebaar aan wier beweging men geen cindo denken kan gaat zij eenmaal aan het rollen dan streeft ze voort naar den gezichteinder en erover naar het laatste einde toe. Aldus wil Hello in zijn drift naar schoonheid cn waarheid, het leven ver ruimen tot eindeloosheid toe, en dit moet ons niet verwonderen vermits liet Geloof voor dezen denker de kimmen der eeuwigheid ontsloot. De'zending van den mensch is volgens hem een echt priesterschap. De mensch staat alseen koniDg midden de schep ping, en daarom dient hij in al zijn ge dachten en zijn daden een koninklijke waardigheid en grootheid te leggen. Hooren wij hem verklaren over de Kunst De Kunst is eene hemelvaart. Zij heeft tot wet omhoog le stijgen. Zij is de herinnering aan de alomzijnde te genwoordigheid Gods Hoe wist hij intusschen de dilettanten, de predikers van scliijn-schoon en schijn- waar, de ideaal-verguizers en drift- vergoders ongonadig te geeselen on in 't gelaat le zweepen met zijn toornig en veroutwaardigd proza Want hij aanbad zoodat zij vrij in ons midden bleven rondzwerven, tot de brand en de plun dering overal 'uitbarstten, en zij, ge dreven door eenzeiIde gevoel van haat, zich bij Kutusof gingen aan sluiten. Murat, die zich enkel eenige oogen- blikken door het Kremlin laat ophou den, drijft de verachterlijke menigte uiteen. Vurig en onvermoeibaar, na negen honderd mijlen afgelegd en zestig gevechten geleverd te hebben, gunt hij zich nog geen tijd om te rus ten, en het heerlijke Moscou minach tend doorkruisend, rukt hij verbitterd op in het spoor der russische achter hoede, en slaat zonder aarzelen den weg in naar Voladimir en Asië. Duizenden kozakken met vier ka nonnen trokken in deze richting ai. Hier hield de wapenstilstand op. Zonder een minuut langer te wachten, doet Murat die door dien vrede van eenige uren reeds ontzezuwd was, de geweren terug aan het woord komen. Doch onze ruiters dachten dat het nu gedaan was met vechten, zij be schouwden Moscou als het einde van dezen veldtocht, en aan beide zijden scheen men niet geneigd de vijande lijkheden te hernemen. Murat doet het bevel hernieuwen, en het wordt door dezelfde aarzeling beantwoord. Dan, in toorn opstuivend, geelt hij zelf het kommando, en de geweervuren welke Asië schenen te bedreigen, maar die in werkelijkheid slechts aan de boorden der Senne zouden ophou den, herbegonnen. het licht, en verafschuwde den nacht die onder zijn donkeren mantel zooveel be derf en rotheid schuil houdt. V Ook hij voélde in zijn ziel al den wee dom droppelen waarvan de luchtkring toen zwanger hing, maar hij zat zich niet blind te kijken op al dit lijden gelijk Schopenhauer en ging geen heil zoeken in bouddhistische stelsels, doch hij schouwde naar het Kruis en groette daar den Redder der volkeren. Onze onsterfelijke Ruusbroec die in - Dat boec van den gheesteleken la - bernacule de zoetheid en aanminnig heid Ghristi, in mystieke geloofsvorvoe- ring bezingt, lokte den franschen denker aan, en gelijk de bij uit'de bloem, zoo kwam zijn dorstige ziel hier schatten van geurigen en zuiveren honig drinken. Heden, schreef hij, lijden de zielen meer dan ooit honger en dorstik heb in het land van Ruusbroeck 'dat brood en dien wijn gevonden, 'en getracht henv in Frankrijk binnen te voeren. In zijn vermaard boek L'Homme legt hij met eene weergalooze monschen- kennis de fijnste roerselen van het men- schengemoed bloot, en evenals een etser of plaatsnijder, maalt hij daar inet een stalen stift de zielen-melaatschheid zijner eeuw. Hij komt tot dit besluit De menschenziel is geschapen om uil God te leren, in den tijd als in de eeuwigheid. Er zijn geen twee geluks- bronnen er is er enkel ééno, maar nooit zal zij uitdrogen, en allen mogen er uit "drinken. Hebt gij de verveling lief? Wend u tot het niet. Hebt gij het leven, het geluk, de liefde lief Wond u tot - het wezen... Satan is de vorst der ver- veling, der wanhoop en van alle smart. God is de Heer der vreugde. Hoe kan men hier onverschillig staan Wij doelen verder in dit nummer eene kenschetsende bladzijde van dezen prach- tigen schrijver mede. Het lezen zijner werken moest ook voor Jörgensen eerlang ongekende hori zonten doen opengaan horizonten van licht. ('t Vervolgt). Men leze in den GESCHIEDKUNDI GEN FEUILLETON den BRAND VAN /AOSCOU 1 Leest en verspreidt De Denderbode HOOFDSTUK XV. DE BRAND VAN MOSCOU. Napoleon trad slechts met den nacht Moscou binnen. Hij hield zich op in een der eerste huizen van den buitenwijk Dorojomilow. Het was daar dat hij den maarschalk Mortier tot gouverneur der russische hoofd stad benoemde. Vooral geene plun deringen zegde hij hem. Gij staat er met uwe leven voor in.Verdedig Mos cou tegen alles en allen. - Hij bracht een treurigen nacht door: schrikwekkende rapporten kwamen van overal toe. Zij gingen uit van de franschen die deze streek bewoonden, en zelfs een officier der russische politie zond er een in waarin hij den brand met al zijne toebereidselen ont sluierde. De ontstelde keizer trachtte te vergeefs een uur rust te nemen. Ieder oogenblik riep hij iemand, en deed zich het akelig nieuws herhalen. Hij kon er nog altijd niet aan geloo- ven toen hij, rond twee'uren van den morgen, vernam dat het vuur uit barstte. Het was in het paleis Marchand, in het centrum der stad en het rijkste kwartier. Aanstonds geeft hij zijne bevelen, en bij het eerste daglicht komt hij zelf toegeloopen en bedreigt de jonge-:garde en Mortier. Deze maarschalk toont hem de huizen met ijzeren daken men kan er nog niet de minste beschadiging aan zien, doch eer. zwarte rook dringt reeds door de openingen. Gansch in gedachten ver slonden begeeft de keizer zich naar het Kremlin. Bij het zien van dit paleis, in gothi- Eene bladzijde van Ernest Hello. De mensch gewent zich verbazend snel aan zijn lijden. Men is er niet ver wonderd over dat men hoos of ongeluk kig is. De mensch meent, dat het vol komen met de orde overeenstemt als hij kwaad bedrijft, omdat hij zich zelf niet lief hoeft. Het ongeluk is dal de mensch geen liefde voor zich zelfheeft. Had hij zich zelf maar lief, dan zou hij het kwaad haten dat hem hindert in het bereiken "~van zijn doel, en alles wat strijdt met den aandrang van den mensch naar vreugde cn licht. Altijd zou vóór zijn oogen staan wat geschied is in het Paradijs, en de schrik voor de slang zon hem in't bloed steken. Had de mensch zich zelf maar lief, dan zou hij afschuw en schrik hebben voor alles wat zich als een hinderpaal tusschen God en hem stelt. Had de mensch zich zelf maar lief, dan zou hij sidderen voor alles wat hein van zijn hoogste doel verwijdert. Maai de mensch bemint zich zelf niet daarom sluit hij vriendschap met zijn vijand. De duivel maakt hun, die hij bedriegt, wijs dat het schooner, grooter en vrijer is gift in le nemen dan brood te elen. En terwijl zijn rampzalige slachtoffers sa menkrimpen in den doodstrijd, drijft hij zijn spot en boosheid zoover dat hij hun verachting instort voor alleD die naar hel Woord hebben geluisterd, het hebben gevat en geloofd, en het brood ontvangen hebben dat de Vader zijn kinderen toe reikt.» (Uil zijn boek - L'Homme Een Belgische vredesmotie. De Vereeniging der Belgische Kantoor bedienden Unitas bijeengeroepen in verplichtende algomeene vergadering op Zondag 1-1 Januari 1917 in het lokaal - El Bardo te Antwerpen drukt, bij den aanvang van het nieuwe jaar, vurig den wensch uit dat er ten spoedigste een einde kome aan de vreeselijke menschen- slachting, die sinds meer dan twee jaren tot schande der beschaafde wereld strek I Dat weldra een eervolle vrede moge gesloten worden, die, gesteund op het recht, een eindestellen zal aan het smar telijk li.jden van ons diepbeproefde en erg verongelijkte Belgische volk een vrede, die welvaart en voorspoed zal, brengen aan heel het menschdom en die Antwer- schen en modernen stijl opgetrokken, en van waar hij een wijden kijk heelt op het schoonste gedeelte der stad dat buiten het bereik der vlammen schijnt te liggen, stroomt zijn hart weerom vol hoop en fierheid, en men hoort hem uitroepen Ik ben dus eindelijk in Moscou in het oud pa leis der tzaren In het Kremlin Nieuwsgierig en tevreden in zijnen hoogmoed, doorloopt hij al de weid- sche zalen. Hij doet zich een overzicht geven van de hulpmiddelen welke de stad hem aanbiedt, en in dit oogenblik, bewust van al zijne grootheid, schrijft hij vrede-woorden aan tzaar Alexan der. Een vijandelijk officier van hoo gen rang werd juist in het groot hos pitaal ontdekt men gelast hem met het dragen van den brief. Terwijl Napoleon de laatste woorden schreef, zag men in de verte de vlammen uit de koophalle opstijgen, en de rus ver trok om zijnen keizer met dit onheil bekend te maken. De brand van Mos cou was het eenige antwoord van Alexander. Deze eerste dag begunstigde de pogingen van maarschalk Mortier die er in gelukte het vuur te dempen. De brandstichters hielden zich verbor gen. Men vermoedde hun bestaan. Eindelijk, nadat er strenge bevelen uitgedeeld werden, nadat de rust her steld en de eerste vrees verdreven was, ging iedereen bezit nemen van een gerieflijk huis of een kostelijk pa leis, om daar na zooveel moeite en ontberingen een verkwikkende rust te genieten. pen terug zal voeren tot wat liet was vóór den oorlog do-groote wereldhaven, de bloeiende handelsmetropool, de pols slag van ons geliefde onzijdige ert- onaf hankelijke Belgische vaderland In een woord, de £g£gj$doriiig snakt naar het heerlyké^figennTTC' «törop de lichtende dageraamNj^^Bk^yfede aan den gezichteinder versEïïfjnen zal, en gaat, onder den machtigen kreetDe wapens neer over tot do dagorde. Nieuwe plannen van Wilson. Londen, 10 Januari. «Central News» meldt uit Washington dat Wilson het inzicht heeft in oen verklaring tegenover de beide hem overhandigde nota's stelling te nemen. Hel opzeudon van die ver klaring zal echter van de houding van hel Kongres afhangen. China's antwoord aan Wilson Geneve, 16 Januari. In zijn ant woord aan President Wilson verklaart China eene vredelievende natie te z(jn, die in den oogenblik van hare horinrich ting door den oorlog is getroffen gewor den. Het kan zich tot de landen die in oor log zijn niet weoden met de vraag om ekonomische en nijverheids-ondersteu ning. China drukt zijne sympathie uit voor de nota van den president Wilson, die het einde van den oorlog beoogt en ver klaart zich bereid in do toekomst mot alle middelen daartoe bij te dragen dat de grondslag van rechtsgelijkstolling der natiën in acht worde genomen en deze tegon het gevaar dor ongerechtigheid en geweld zeker gesteld worden. De Paus en de Vrede. Volgons-den Daily Mail is een persoon van vertrouwen van den Paus, iu Zwit serland aangekomen, blijkbaar gelast met eene gewichtige zending, die door voorzegd blad wordt in verband gc bracht met de Duitsche vredesbeweging. Nieuwe vraag van Wilson aan Duitschland. Roltordam, 15 Januari. De ^Mor ning Post - meldt uit Washington Al hoewel do Voorzitter en het kabioet, be trekkelijk de aanstaande voetstappen ten gunste van den vredo groote geheimhou ding betoonen, bestaan er redenen om te veronderstellen, dat Wilson besloten is, eene nieuwe poging te doen, om Duitsch land te bewegen, tegenover Wilson en de overige wereld dezelfde vrijmoedig heid te betoonen als de Verbondenen en zijne voorwaarden bekend te maken. Volgens men verneemt is de Voorzittor niervan het algemeen gedacht dat door Twee officieren hadden zich genes teld in een der gebouwen van het Kremlin. Hun blik kon van hier over het noorden en het westen der stad weiden. Rond middernacht doet eene wonderbare klaarte hen ontwaken. Zij zien wat er gaande is, en bemer ken eene menigte van vlammen die uit de paleizen opkronkelen de mooi- gebouwde gevels worden er eerst door verlicht en brokkelden dan lang zaam in den vuurpoel weg. De noord- wind blaast de vlammen recht in de richting van het Kremlin, en de offi cieren vatten vrees voor het puik van het leger en den keizer die hier rus ten. Ook al de omheenstaande huizen, waar soldaten en paarden wellicht in een diepen slaap gedompeld liggen, worden erg bedreigd. Reeds vlogen er brandende gensters op de daken van het Kremlin, toen de wind van koers veranderde. Alsdan, gerust gesteld over het lot van zijn legerkorps, sliep een dier officieren terug in, zeggende De anderen moeten nu maar hun voor zorg nemen, het gaat ons niet meer aan. Want in die tijden was ons gevoel, tengevolge der velerhande rampen welke wij reeds doorgespar teld waren, zoodanig onverschillig geworden voor alle gevaren, en het overmatig lijden had de ikzucht der wijze doen aangroeien, dat eenieder slechts de noodige dosis kracht en ontroerbaarheid scheen behouden te hebben ten dienste van zijn eigen persoon, wanneer het er op aankwam uit een netelige positie te geraken. ('t Vervolgt),

De Denderbode | 1917 | | pagina 1