Oorlog lo oen Banton RussisGn- Bonsde oorloo. OORLOGSBERICHTEN. Wie is de moordenaar RoemeenscH gmcwsiBirsin. OP ZEE Een en ander Op den Balkan STERFGEVAL, Italiaansche Oorlog PATRON EN PAFIER de gedachtenwisseling over do vrede niets is bereikt. De Voorzitter meent dat eene merkelijke vordering is gemaakt. Hij zou van meoning zijn dat de vredes partijen in alle oorlogvoorende landen, die tot biertoe geene gelegenheid hadden hunne zienswijze bekend le maken, bo dem winnen, daar zij zich thans kunnen doen gelden, gezien de regeeringen in de verschillende landen eene gedachten wis seling over den vrede hebben gehouden. Eene atmosfeer, gunstig voor den vrede, is nu geschapen en deze moet aangemoe digd wordon. Turksche Nota'aan de Neutralen. Konslantinopel,15 Januari DePorte heeft ook aan de neutralen eene nota ge zonden, waarin de beweringen in de ant woordnota der Entente teruggewezen worden. De antwoorden der Entente aan Zwitserland en de Noordsche rijken. Parijs, 17 Januari. Briand heeft vandaag achtereenvolgens aan den Zwit- serschen en aan de drie Skaudinaafsche gezanten do antwoorden van de regeerin gen der geallieerden overhandigd nopens de verklaringen, waarmee Zwitserland en de Noordsche rijken den vredelieven- den stap van Wilson hadden ondersteund. De antwoorden der geallieerden bepalen er zich toe, te verwijzen naar het reeds aan Wilson gegeven antwoord. Dat aan Zwitserland drukt ondubbelzinnig de diepe dankbaarheid van de geallieerden voor de Zwitsersche liefdadigheid uil. Deze week is alhier overleden Mevrouw Arthur De Paepe-Van Stichel, in den jeugdigen ouderdom van 36 jaren. Een grooto locloop van vrienden en kennissen woonden den rouwdienst bij op Vrijdag, lp Januari 11. Moclile deze blijk van algeineene'de-d- ueraing een troost wezen voor den Heer Arthur De Paope, onderwijzer ter stede, van eikendeen gekend en geacht - Dn Denderbode biedt'hiermede aan hem, aan zijne kinderen, en aan zijne achtingswaardige familie de verzekering zyncr rechtzinnige deelneming aan. Dat de duurbare afgestorvene in vrede ruste In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 18 Januari. Officieel. Bij een ontploffing bij Loos sloten zich korte gevechten aan.bij dewelke do naar voren gedrongen vijand in verbitterden strijd op dichten afstaud opnieuw terug geslagen werd. In den nacht van 12 op 13 Januari werden na de gevechten bij Serre de nog door ons gehouden deelen van de voorste stelling planmatig en zonder door den vijand gehinderd te wor den, ontruimd. Sindsdien ligt dagelijks zwaar vuur op de verlaten en ledige loopgraven.-Gisteren geschiedde natuur lijkerwijze de door ons verwachte aan val in liet ijle, waardoor de vijand zware verliezen leed. Uit Fransche bron PARIJS, 17 Januari. Officieel Langs het heeie front de gewone werk zaamheid van de artillerie en loopgraaf- werktuigen. PARIJS, 18 Januari. Officieel Op de Maashoogteu hebben de Duit- sehers, na drie uren intense beschieting, een reeks verkminingsafdeelingen in het Bois des Chevaliers uitgezonden, diejdoor (65® Vervolg.) Denzelfden nacht zeilde ik met een bootje naar Corfou, verkleede mij, reisde langs groote omwegen naar Frankrijk, besloten om mijne echtgenoote te zien, zonder mijne tegenwoordigheid te ver raden, een'gesprek met u te hebben en dan naarj Zuid-Amerika te gaan. In Europa*ben ik niet veilig, maar gij zijt hier veiliger dan bij mij. !Ik wil'niet van u gescheiden zijn ik ga'met u mede, waarheen ook! Gij zijt allosjwat ik in de wereld heb en ik ben alles wat gij bezit Laat ons bij elkaar blijven Maar waarom wilt gij zoo ver weg, vader Ik heb een spoor gevonden, dat ik wensch te volgen. Een spoor van den moordenaar viel de vader haar in de rede. Ja. vader. Toevallig hoorde ik dat Filip l'iron Joanna een huwelijksvoorstel deed. Hij vertelde dat hij rijk genoeg was om in Frankrijk een goed te koopen en er als heer te leven. Hoe kan een bediende zoo rijk worden Hij bezit diamanten en heeft veel geld noodig, zooals Joanna, «le kamenier mijner moe der mij verleide. Dat is;een spoor, maar kunt gij het volgenSofie Ik wil het beproeven. Morgen ga- ik voor veertien dagen naar Charlemontj de Fransehen met verliezen door het mi- trailleusevuur en dat van het loopgraven- geschut werden teruggeslagen. Uit Engelsche bron LONDEN, 17 Januari. Officieel Geslaagde overvallen zijn gedaan be noorden Beaucourt aan de Ancre en in de buurt van Lens. Bij de eerste veroverden wij een belangrijke stelling over een front van 600 meter, bij de andere be stookten wij vijandelijke schuilholon en stcunlinies bij Calonne inet bommen. Wij vernielden ze en brachten daarbij zware verliezen aan den vijand toe. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 18 Januari. Officieel. Front gen. veldm. Prins Leopold van Beieren In vele scktors van het front flakkerde de wederzijdsche gcschutsbe- drijvigheid bij klaar weder aanmerkelijk op. Ten Noorden van Kraschin drongen Russische aanvalstroepen met een tien voudige overmacht in een vooruitgescho ven veld wacht binnen. De veldwacht- stelling is opnieuw in ons bezit. Op an dere plaatsen werden jachtkommando's en patroeljcn afgeslagen. N Uit Russische bron. PETROGRAD, 17 Januari. Officieel: De vijand heeft een hefiig vuur doen losbranden in de streek van den spoor weg Odorof Zioczof en bezuiden Au- gustofka. Zuidelijk van Swistelniki haalde de vijand openlijk een machinegeweer te voorschijn en beschoot onze schansen daarmee. Een wel gemikte granaat van ons ontredderde het geheel. Bezuiden hel dorp Jamnica aan de Bislrica zijn onze compagnieën, terwijl zc aan hel werk waren, gebombordeerd. Vijandelijke projectielen, die achter onze linio neerkwamen, deden ons geen scha de. Onze artillerie maakte aan het vijan delijke vuur ras een einde. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 18 Januari. - Officieel. Front gen. oberst. aartsh. Jozef: Ter wijl ten Noorden van de Oitoz-qaau een door sterke Russische krachten onder nomen aanval in ons geschut en rnachi- nogeweervuur in elkaar zakte, gelukte liet ons door een verrassenden aanval tusschen het Fusica- en Pulna-dal 1 offi cier, 230 man als gevangenen en een machinegeweer uil de vijandelijke stel lingen te halen. Front gen. veldm. von Mackensen In de Dobroedscha werden sinds eenige dagen Tulcea en Isaccea door de Russi sche artillerie beschoten. Meerdere in woners, meestal vrouwen en kinderen, zijn gedood. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 17 Januari. Officieel. Leger van gen. veldm. v. Mackensen. Bij Vadeni worden vooruitgeschoven Osmaausche verzekeringsafdeelingen voor vijandelijke klachten op de hoofd- verzokeringslinie teruggolrokken. Een vijandelijke aanval op stellingen nage noeg 2 kilometer ten weste van Vadeni werd door ons spervuur tot staan ge bracht. WEENEN, 17 Januari. Officieel. Leger van generaal overste aartshertog Jozef Tusschen de dalen Casinoe en Soesitsa giugeu de Russen en Roemenen met ster ke krachteu ten aanval over. Hetgeluklo den vijand zich op eene hoogte te neste len, maar op de andere gedeelten van hel front werd de vijand zondermeer af geslagen. Misschien hoor ik dan wel iets anders Gij verdenkt dus Filip Piron vroeg Lepage als in gedachten. Ja, vader, ik geloof dat hij de moor denaar van mijnen oom is, antwoordde Sofle met overtuiging. Menigmaal hoopte ik, dat het u gelukken zou, de duisternis te verdrijven, die deze zaak omhult, en dan wanhoop ik er weer aan. Ik ben zoo aan mijn ongelukkig lot gewoon geraakt, dat ik niet kan gclooveD ooit in mijne eer her steld to worden. Doch laat ons daarover zwijgen. Vertel mij iets van August Bartineux, den legenwoordigen markies. Hij wordt geëerd en geacht door iedereen. Hij is zeer vriendelijk, maar schijnt zwaarmoedig en niet zeer gezond te zijn. Wanneer trouwt hij vroeg mijn- j heer Lepage stotterend. Ik geloof zeer spoedig, antwoordde Sofle treurig. Houdt hij van baar Ja vader, zeer veel. En zij vroeg Lepage verder, maar 1 slechts met moeite kon hij deze woorden 1 uiten. Ik weet het niet, vader. Ik geloof dat zij hem acht, maar zij kan u niet vergeten, daarvan ben ik zeker. Zij meent dat gij dood zijt. Ik ben dood voor haar. Wij moeten haar in dien waan laten, totdat ik ge- Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 17 Januari. Officieel. Vier vijandelijke vliegtuigen hebben bo ven Tuleca gevlogen, maar ons artillerie vuur heeft ze op de vlucht gejaagd. Uit Russische bron PETROGRAD, 17 Januari. Officieel: In de streek van den spoorweg Pistritz Kinpolung hecfl de vijand onze stellin gen benoorden hoogte 4285 aangevallen, maar ons vuur joeg hem terug. De vijand laslte de Roemeniërs ten Zuidwesten van Pralea aan, 10 werst ten Zuiden van de samenvloeiing van de Massina en de Trotus, maar een tegen aanval heeft hem in wanorde doen wij ken. In een nachtelijken aanval wisten af- deelingen van ons de Duitschers'uit Ger- losci, ten Zuidwesten van den mond der Rimnicu, te verdrijven. Wij bemachtig den twee machinegeweren, maar de te genaanval van overmachtige strijdkrach ten dwong ons het genomen dorp op nieuw In ontruimen. Ons vuur heeft een Duitschen aanval ten Zuid-Oosten van Gerlesci gestuit. Afdeelingen van ons vermeesterden na voorbereidend vuur het dorp Vadeni, 10 werst ten Zuid-Westen van Galatz, stor menderhand. Toen de vijand versterking had gekre gen, trachtte hij op zijne beurt onder dekking van stormen geschutsvuur het offensief te nemen om Vadeni te herove ren. Zijn dichte gelederen leden, door ons geconcentreerd vuur bestreken, ern stige verliezen en moesten halt houden, alvorens onze loopgraven te hebben be reikt. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 18JJanuari. Officieel. Plaatselijke en geringe strijdbedrijvig- lieid. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 17 Januari. Officieel. De toestand veranderde niet. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 17 Januari. Officieel. Aan geheel het front zwak geschutvuur. Op sommige punten, met name aan de Slrocma, pa troel jegevech ten. Twee vijandelijke kruisers hebben de stellingen bij den mond van'de Stroema tevergeefs gebombardeerd. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 17 Januari. Officieel. Bij de keizerlijke en koninklijke troepen geen gebeurtenissen. Op de Karsthoogvlakte en in het Wip- pach-dal nam de geschutsbedrijvigheid in hevigheid toe. Uit Italiaansche bron ROME, 17 Januari. Officieel. De aanhoudende ongestadigheid van het weer heeft ook gisteren de werkzaam heid van het geschut over het heele ge vechtsterrein aan banden gelegd. Op de Karst waren onze patroeljen bedrijvig. Ze verontrustten de vijande lijke iinies onophoudelijk door het wer pen van bommen' en maakten enkele ge vangenen. Sta vanger, 17 Januari. ^Een voor Sta vanger' kruisend Engelscli* smaldeel heeft een Duitsche ertsboot vervolgd, welke het echter gelukt is behouden over de grens van de territoriale wateren hij Egersuiid te vluchten, waar zij voor an ker ging. Toen' een Noorsehe torpedoboot rechtvaardigd ben. Is de dag voor dc bruiloft vastgesteld Ik geloof ja. Mevrouw Bienjour, eene vriendin van Eugenie, zegde mij "dat de bruiloft spoedig zou plaats hebben. Mijnheer Lepage zuchtte diep. Is zij gelukkig vroeg hij verder. Zij is zoo trolsch, dat men niet zien kan of zij zich gelukkig';gevoelt, maar tegen mij is zij altijd vriendelijk. Is zij u genegen, Sofle - Het schijnt alsof zij in haar gevoelt, wie ik ben. En ik houd van haar. Hoe trotsch en koel zij ook wezen moge, zij heeft een warm hart zegde Sofie. O, als ik er in mocht slagen u beiden te ver- cenigen. Lepage stond plotseling op hij moest zich met geweld inhouden. - Eene vereeniging tusschen uwe moedor en mij, zoujin elk geval onmoge lijk zijn, zegde hij na eene kcrle poos. op gedempt en toon. Zij houdt mij voor dood en ziet naai- eenen anderen man om. Eene diepe kloof scheidt ons. En toch voel ik, dal ik haar niet kan vergeten, dat ik haar altijd zal blijven liefhebben. Hij bedekte zijn gelaat met beide han den en gaf zich geheel aan zijne smart over. Sofle knielde naast haren vader neer en omhelsde hom door hare liefkozingen kwam hij weer tot zich zelf - Ik hel) u nog, mijn lief kind, en zoolang mag ik niet wanhopen, zegde hij naderde stevenden de oorlogschepen zeewaarts. Kopenhagen, 17 Januari. De Russi sche torpedo-boot Dobrowolets (600 toni is, naarthans uitgemaakt is, op 21 Augustus 1916 aan den ingang van de golf van Riga op een mijn geloopen en gezonken. Londen, 17 Januar i. De bemanning van het gekelderde Noorsehe stoomschip Vestfold is gered. Het s.s. Ophir is binnengeloopen met de bemanning van het Noorsehe s.s. Solvang (2970 ton), dat den 13 door een duikboot in den grond is geboord. Het Noorsehe s.s. Otto (401 ton) is, naar verluidt, ge kelderd. Londen, 17 Januari. Hel Noorsehe s.s. - City of Tampico (1513 ton) is in den grond geboord. Bevestigd wordt het zinken op 7 uezer van het s.s. Hansi uit Bergen. De bemanning is gered. Berlijn, 17 Januari. Kapitein Wun- sche, die onlangs met zijn duikboot is teruggekeerd, heeft op zijn tocht 16 sche pen in den grond geboord, met een ge- zamelijken inhoud van 26,000 Ion daarvan waren er drie met maïs, drie met steenkool, drie met vruchten, twee met zwavelijzer-erts, en tweo met visch geladen de overige met salpeter, ijzer erts, mijnhout en haver. Ontploffing op eenen Japanschen pantserkruiser. Geneve, 16 Januari. Men meldt uit Tokio: Op den pantserkruiser -Tsukuba» voor Jokosuka geankerd had eene ont ploffing plaats. Hel schip staat in brand. Het aantal slachtoffers bedraagt tot nu toe 400. Do Tsukuba» liep in 1905 van stapel. Zij had eene waterverplaatsing van 15.400 ton, was uitgerust, met 28 kanon nen, waaronder 4 zware van 30,5 centi meter en had eene bemanning van 800 koppen. VOOR KLEERMAAKSTERS is nog verkrijgbaar ten bureele dezes. Het Mexikaansch-Amerikaansch konfiikt bijgelegd. Geneve, 16 Januari. Volgens een bericht van het Zwitserscli blad Presse Telegraph uit Madrid, deelde de Mexi- kaansclie gezant aldaar aan de pers mede dat de regeeringstroepen de strijdkrach ten van Villa in de nabijheid van Jime nez op vernietigende wijze verslagen hebben. De partijgangers van Villa, de troepen van Zapata en de troepen van Felix Diaz, hebben geene enkele plaats meer in handen. De terugtrekking der Amerikaansche troepen uit Mexiko zal officieel medege deeld worden in de bijzondere konferen- cie der Araerikaanscli-Mexikaansche kommissie, die heden in Now-York sa menkomt. Het Amerikaansch gezantschap zal dientengevolge haren post in Mexiko weer bezetten. Fransche luchtvaarder gevallen. De krijgsvlieger Sauvage, die in het Franscho bericht van den geueraalstaf meermaals genoemd werd, is onlangs in een luchtgevecht aan de Somme neerge schoten geworden. Japan bouwt torpedojagers voor de Entente. De Japaansche werven die reeds in 1915 aan de Bondgenooten 10 torpedo jagers leverden, hebben volgens berich ten uit Londen eene opdracht gekregen van 10 vaartuigen van dezelfde type voor met half verstikte slem. Maar van het oogenblik dat ik uwen brief ontving, leefde ik in gestadige onrust. Ik heb in mijnen geest het gelukkig verleden weer eens doorleefd. Gedurende mijn ongeluk heb ik onophoudelijk gedacht, dat zij boos was en mij schuldig oordeelde aan eene afschuwelijke misdaad, en toch heb ik veel van haar gehouden. Zij treurde om mij, zij geloofde en vertrouwde mij, en toch zijn wij voor altijd van elkaar gescheiden Zij zal August Bartineux trouwen, terwijl ik als een vluchteling moet ronddwalen, zonder my van eenige schuld bewust l.e zijn O, Hemel hoe zal ik het verdragen De man snikte hevig en Sofie sidderde. In geene jaren heb ik aldus aan mijne smart toegegeven, zegde hij daar na. Vergeel' mij, mijn arm kind. Ik ben weer bij mij zelf. Het wordt reeds laat. Men zou u kunnen missen en ik zal de gelegenheid laten voorbijgaan om me vrouw Mixtome te zien. Keeren wij terug. Maar wanneer zal ik u weer, ont moeten, vader Hoe verneem ik wat u geschiedt Gij verblijft veertien dagen op Ghar- lemont. Op eenen avond zal ik daar in den tuin bij u komen. Ik ben in Frankrijk en vooral in Parijs veiliger dan ergens anders. Maar haasten wy ons, Sofle Hij logde haren arm in den zijne en zij gingen langzaam naar huis. de Entente. Voor welke mogendheid di bestelling gedaan is, wordt niet opgege ven. Volgens allen schijn echter is lie voor Groot-Britanje. In Oostenrijk. De Minister van BuitenlandscheZakoD graaf Czernin, is lijdend aan eene veret tering van de linker kaakbeenholte ei moet te bed blijven. Het Berliner Tageblatt meldt uil Den Haag De Oostenrijksche gezant ii Den Haag, Baron Ciakra, is teruggeroe pen geworden. Als opvolger wordt graal Czerkeuy genoemd. De Oorlogsraad te Rome. De Parijzer berichtgever van de Secolt verzekert, volgens een telegram dei - Kolu. Volkszeitung uit Zwitserland, dat in den oorlogsraad te Rome enkel besloten werd tot het ultimatum aan Griekenland en het antwoord aan Wil son. Zulks zijn twee gunstige uitslagen, doch het ware beter geweest, meent hij, ware er nog moer bereikt. Het ultimatum zou bet leger van Sarrail beschultet tegen enken gevaarlijken overval. Over Roemenië zou binnen kort in eene audert conferencio gesproken worden. Over do zekere eindzege, over een gemeenschap pelijk offensief aan een der drie fronten, heeft men wel gesproken, doch is meL tot geen uilslag gekomen, daar ieder dacht dat zijn eigen front hel gewichtig ste was en dat daar alleen eene beslisU doorbraak nuttig ware. Was deoorlogs- raad ook nuttig, hij was niet uitputtend. Grieksche Nota aan de Entente. De antwoord-nota van Griekenland aan de Entente luidt als volgt 1. In de overweging dat de waar borgen, te lande en ter zee aangeboden door de verbonden Mogendheden, eene verdere 'uitbreiding dei' revolutionaire beweging uitsluiten, en erkennende dat het wezenlijk streven dier Mogendheden beoogt de veiligheid van haro legers io 'L Oosten te verzekeren, willigt, de Griek sche regeering in. de gewenschte verzen dingen van troepen en oorlogsgeriet' le bewerken. 2. Zij verklaart zich ook bereid toe- zichtsmaatregelen te aanvaarden, in zoo verre dat't leger der Verbondenen in aan merking komt en het eigen bestuur en 't algemeen verkeer in het land daardoor niet gehinderd worden. 3. Verder verklaart zij zich bereid, genoegdoening voor de gebeurtenissen van 1 December te verstrekken. De vrij lating der aangehouden personen is le regelen op grond van eene algemeene overeenkomst. Dc regeeriug drukt dc hoop uit, dal de verbonden regeeringen beveleu zullen geven voor de vrijlating van personen, die door de opstandelingen vastgezet werden. Alsdan stelt zy voor, het vraagstuk van vergoeding voor de personen, die door de gebeurtenissen van 1 en 2 December ten onrechte geschaad werden, in gemeenzame overweging op te lossen. 4. Daar de troepenverplaatsingen, in hel eerste ultimatum verlang, zoo goed als voltrokken, en do voorwaarden van het tweede ultimatum door bovenstaande toegevingen vervuld zijn, verzoekt de regeeriug om liet opheffen van de afslui ting dor zee. De Fransche Pers en het Grieksch Antwoord. Bern, 15 Januari. De Fransche pers is, met het antwoord der Grieksche re geering, op het ultimatum, waarvan de tekst nu bekend is, niet tevreden. Journal des Débats schrijft Het Grieksch antwoord bewijst dat het aan nemen van het ultimatum enkel een nieuw manoeuver is om tijd lo winnon. Onderweg spraken zij fluisterend Solic verhaalde van hare ontmoeting met graaf Beaucourt, van zijne trouw en zijn vertrouwen in haar, in weerwil dat dc schijn tegen haar getuigde. Zij waren aan liet huis gekomen. Het licht scheen nog door dc vensters van het salon. Sofle drong tegen haren vader aan locn hij in het struikgewas sloop en in het salon keek. De gasten hadden zich reeds naar hunne kamer begeven, alleen mevrouw Mixtome en mevrouw Bienjour verbleven nog in de zaal. Zij stonden aan den schoorsteen en het volle licht viel op het schoone gelaat der vrouw van Alexe Mixtome. I)e blikken van den banneling schoten stralen, zijn gelaat was bleek, terwijl zijne lippen op elkaar klemden. Zijn zon- derling gelaat joeg Sofle schrik aan, en zij klemde zich bevend aan hem vasthij zag echter niet naar haar en had haar op dit oogenblik geheel en al vergeten. Zijne echtgenoote, die hij lang geleden verlaten had, zag hij nu weder. Zijn hart klopte stormachtig, als wilde het bersten, terwijl zijne oogen vast op haar gericht waren. 1-Iij had door het venster in de kamer willen dringen en zich aan hare voeten werpen om daar te sterven (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1917 | | pagina 2