RasslsGh- Duilselie Oarlog. Oorlog In Tnrkege Oorlog In oen Balkan OORLOGSBERICHTEN. RoemeeiisGfi geveclKsterretn. Wie is de moordenaar Italiaansche Oorlog Een gewichtige stap van Duitschland. te Gent gevraagd, zoodra den inhoud dier pakken gesorteerd is, zal men met de uitdee- ling beginnen. Van Gent heeft men verder nog stof ontvangen voor hemden, en uit eene andere bron geld om 't noodige aan te koo- pen Men kan heden niet doen wat men wil. Onder de kleerstoffen bestaat ook al woeker. Wij moeten ons dus vergenoegen met nu te doen wat doenlijk is. om in de noodwendig heid te voorzien. De subsiede der stad is nog niet uitgeput en zal niet uitgeput geraken M. de Bethune. Het laattijdag zenden der pakken is niet de schuld van 't Provin ciaal Comiteit. maar komt hierbij dat vele artikels die van 't Nationaal Komiteit moesten komen ook niet tijdig daar waren. M. Lim- bourg heeft mij gezegd dat alles wat hier in Aalst vervaardigd wordt, zoo goedalsklaarïs. M. Moyersoen. Mijnheer Limbourg heeft de toelating van al te koopen wat hij kan, hij ook heeft mij geantwoord dat er niets meer te bekomen is. De achtbare spre ker noemt op de vraag van M. Daens de namen der leden welke het comiteit der kleeding uitmaken. M. Daens. Zeer goed, ik zeg niets van die heeren het zijn er allemaal brave en def tige. Maar er is weerom al geen demokraat bij. Hij vraagt aan de Raad bij de inrichting een lid zijner partij te doen noemen en vraagt stemming daarover. M. Moyersoen. Dat is niet van de bevoegdheid van den Raad. Dat is het werk der Komiteiten. Het gemeentebestuur is daar niet bevoegd, wij zijn daar alleen vertegen woordigd om te zien hoe en aan wat onze toelagen worden besteed. Wij hebben daar geen wetten te geven, officieel weten wij niets. Het is eene inrichting op haar zeiven, men komt er zeer goed overeen en 't gaat er ook zeer goed. M. Daens is daarover verwonderd, en zegt dus op eene inrichting op haar eigen als een zeppelin, eene vliegmachine in de luciit. Hij dringt nogmaals aan een demokraat in 't Komiteit te noemen, wij weten van nicts- M. Moyersoen. M. Daens schijnt dus niets te weten, nochtans zijn er verleden jaar in zijn lokaal een groot getal hemden ge maakt. In de komiteiten zijn alle partijen ver tegenwoordigd, zelfs van uwe partij M. Daens. Eene stem. M Ghysselinkx is in 't ko miteit voor de demekraten. M. Daens. Die maakt geen deel meer van onze partij. M. Eeman. 't Is waar;hij was er op 14 buiten. M Daens heeft zelf bekend dat zijne partij een duivenkot was. M. Daens- Zeker, zeker, maar beter een duivenkot als een rattenkot. M. Eeman. Dus, wij hebben elk een kot, maar in 't rattenkot verhuist men niet zoo gemakkelijk. M. De Windt treedt de woorden van de achtbare sprekers bij en zegt dat de Stad als Officieel Lichaam in de samenstelling der Ko miteiten niets te zien heeft. Hij is verheugd te vernemen dat een groot pakken met klee ding uit Gent zijn aangekomen en dat eer lang de verdeeling zal beginnen. Hij meent ook uit de woorden van den achtbaren sche pen van Financen te verstaan dat er voor 't aankoopen van kleeren een open crediet bestaat. Verder zegt hij, moet M. Daens zich met de gedane verklaringen tevreden stellen, daar die zaken niet van onze bevoegdheid zijn. M. Blanckaert interpelleert over de gas en zegt dat wanneer men ten allen kanten aanmaant om het gasverbruik te beperken, de abonnenten der kluitjesgas verplicht zijn voor3,60 fr. per maand te verbranden en dit onder bedreiging hun gasmeter uit te breken. M. de Burgemeester. Dit bepaald zich slechts bij bedreigingen. M. Moyersoen. Op onze vraag heeft het Bestuur der Gas het maandelijksch tarief van 6.00 op 3,60 fr. gebracht. M. De Windt. Ware het niet te wen- scheu voetstappen aan te wenden ten einde van het Bestuur der Gas te bekomen in deze moeielijke tijden hoegenaamd geen tarief vast te stellen. M. Moyersoen. Men zal het beproe ven. De zitting wordt om 6*1/2 ure geheven. Eene nieuwe nota van Wilson. De Stampa van Turijn boweert, dat Wilson weldra in eene nieuwe bijzondere nota waarvan do tekst geheim blijft, eenen oproep zou doen tot de werkdadige medehulp der Europeesche en Ameri- kaanscho neutralen ten gunste van don vrede, en gelijktijdig daarin zou verkla ren welke bijzondere redenen er bestaan voor Amerika, om eene nieuwe regeling van het Zee oorlogsrecht te verlangen. De Paus en de vredesnota van president Wilson. Naar de Petit Parisien uit Rome vor- neemt, zou de Paus waarschijnlijk/bij de naaste gelegenheid zijne instemming be tuigen met het grootste deel der rede voering van Wilson. De Duitsche regeering en de boodschap van Wilson. Berlijn, 30 Januari. De Berliner Lokal-Anzeiger schrijft Volgons ont vangen borichten, heeft de regeering met een naar Washington opgezonden medo- deeling, hot ontvangen van Wilson's rede in/den Senaat bevestigd. Indien daaren boven ook nog tegenover den inhoud werd "stellig genomen,"zal/ men binnen kort vernemen. China en de Vredeskonterentie. Stockholm, 30 Januari. Uit Peking wordt gemold, dat het Ghineesche Parle ment eene bijzondere kommisie heeft benoemd voor de behandeling der vraag stukken die door vertegenwoordigers der Ghineesche regoering na afloop van den oorlog op do Vredeskonferentiej.ter sprake zullen gebracht worden. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, i Februari. Officieel Op vele plaatsen van het front deden aanvallen van vorkennirigsafdeelingen vaststellingen van waarde over den vij and. Uit Fransche bron PARIJS, 31 Januari. Officieel Eenigszins heftig geschutvuur op ver schillende punten van het front, voorna melijk beoosten Reims. Aan den rechteroever van do Maas geen infanteriestrijd. PARIJS, 1 Februari. Patroeljeont- moetingen op verscheidene punten van het front, bijzonderlijk ten Oosten van Reims en in do streek ten Noorden van Altkirch. Overal elders rustige nacht. Uit Engelsche bron. LONDEN, 31 Januari. Officieel Vanochtend vroeg heeft de vijand ge tracht enkele onzer vooruitgeschoven posten bij Beaucourt en ten Westen van Serre te overrompelen, doch hij is/telkens teruggeslagen. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 1 Februari. Officieel Front Prins Leopold van Beieren Ten gevolge van zeer sterke koude, slechts op weinige punten levendige ge vechtsbedrijvigheid. Aan de Narajofka, ten Zuidwesten van Lipuiea-Dolna, drongen deelen van een Saksisch regiment in de Russische stel ling en keerden met 6o gevangenen en 1 machinegeweer als buit terug. Uit Oostenrijksche bron. WEEN'EN, 31 Januari. Officieel Front Leopold van Beieren Ten Zuiden van de Pripet niets van belang. Uit Russische bron. PETROGRAD, 31 Januari Officieel: Bij Gaenach, aan de kust van do Golf van Riga is gisteren avond een Zeppelin in Noordoostelijke richting gevlogen, het terrein met een zoeklicht beschij nend. Na hevige beschieting hebbenLDuitsche kolonnes een aanval gedaan op onze stellingeu aan het uiterste uiteinde van het Tiroel-moeras en langs den linker oever van de Aa. De aanval is door ons spervuur gestuit. Na een beschieting, meest met gasgra- naten, hebbenMo Duitschers onze stellin gen langs den weg Kalutscm-Schlock aangevallen. Ons spervuur heeft hen af geslagen. Alleen in één vaktbij den" ge noemden weg zijn onze troepen een werst in Noordelijke richting teruggetrokken. Hierna hebben de Duitschers hun verbit terde aanvallen voortgezet, die alle zijn afgeslagen door ons vuur en'door tegen aanvallen. Alleen in een klein vak onzer schansen vlak ten Oosten van' den weg naar Kalutsem hebben de Duitschers zich kunnen handhaven. Wij hebben bij onze tegenaanvallen gevangenen ge maakt en machinegeweren vermeesterd. Van kolonel Pimenof en kolonel Baje- nof, die als regimentskommandanten de gevechten leidden, is do eerste gedood, de tweede wordt vermist. Ten Westen van Studiny, ten Noord oosten van Kieselin, zijn vijandelijke aanvalspogingen'afgeslagen. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 31 Januari. Officieel Niets van belang. Uit Italiaansche bron ROME. 31 Januari. Officieel In Trentino en Karinthië hier en daar vuurwisseling, met name aan den kop van het Gamonica-dal, in do bergstreek ten Westen van Garda en in bovon-But, tusschen den Kleinen Pal en den Zellen- kofel. In hel kustland was gisteren het vijan delijk geschut, op den Karst bedrijviger dan gewoonlijk. Onze artillerie heeft krachtig geantwoord en troepenbewe gingen achter het vijandelijke front be lemmerd. Op het geheele gevechtsterrein heerscht groote/koude, op enkele plaatsen vriest het 28 graad, Uit Duitsche bron. BERLIJN, 1 Februari. Officieel Fronten aartshertog. Jozef en veldm. von Mackensen Kleine gevechten op het voorterrein en plaatselijk geschutvuur. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 31 Januari. Officieel Legergroep Mackensen Turksche troepen hebben dicht bij de uitmonding van de Sereth sterke Russi sche verkenningstroepen teruggedreven. Legerfront aartshertog Jozef In het vak van Mestecanesci zetten de Russen hun aanvallen voort. Tweo zijn afgeslagen, bij den derde hebbenjzij een van u. Ik weet, dat het haar zwaar valt, u naar Gharlemont te laten gaan maar gij zult weer terug koeren voor wij naar Parijs vertrekken niet waar Ik hoop het aniwoordde Sofie be vend. Maar mevrouw zal niet lang meer eene juffrouw van gezelschap noodig heb ben, daar zij spoedig zal trouwen. Dat is waar. Het huwelijk zal nog voor Kerstmis voltrokken worden,zooals Filip Piron gister beweerde, en wij zijn thans in November. Zoo spoedig reeds riep Sofie ver schrikt uit. Filip zegt het. Mevrouw is in zulke zaken zoo terughoudend zij heeft mij nog niets verteld, zegde Johanna. Ik denk, dat het wel langer duren zal, want hoe is het mogelijk dat mevrouw in zulk eenen korten tijd een behoorlijk huwelijksuitzet gereed maakt Maar Piron zegde, dat zijn heer het hem mede gedeeld had en dan moet het wel waar zijn. Wanneer mevrouw trouwt, zal zij u wel bij zich houden, omdat zij zooveel van u houdt. Ik kan niet blijven wanneer zij weer trouwt, bemerkte Sofle haastig. Wanneer mevrouw in t' huwelijk treedt, zal ik ook trouwen, mejuffer. Filip Piron heeft mij sedert twintig jaar lief gehad, van den tijd af, dat hij nog kamerdienaar was bij den vermoorden markies. Vroeger mocht ik hem niet lijden, omdat hij zoo onstandvastig en zulk een verkwister was maar hij heeft een groot vermogen geërfd en zal in Frankrijk een buitengoed koopen en zich daar als rentenier neerzetten, Hij blijft slechts uit trouw bij den markies van Gharlemont, totdat deze trouwt. Is Filip werkelijk rijk vroeg Sofle, terwijl zij weer aan liet Charlemontsche familiedrama dacht. Misschien bedriegt hij u. Dat dacht ik ook, mejuffer, en ver langde daorom zijn bankbook te zien. Hij bracht het mij en ik zag, dat hij werke lijk veel geld bezitin Engeland heeft hij nog meer, zooals hij mij op zijn woord verzekerde. Het is zonderling, dat zijn oude oom zooveel geld bijeengespaard heeft, zegde zij nadenkend. Ik ken de familie zeer goed, zoowel van vaders als .van moeders zijde, en ik heb nog nooit van eenen rijken oom hooren spreken. Maar dat hij geld heeft valt niet te loochenen, en het einde van alles is, dat ik hem beloofd heb, met hem te trouwen, wanneer mevrouw trouwt. Sofie's toillet was thans zoo ver klaar, dat zij de hulp van Johanna niet meer noodig had. Zij dankte do juffer voor hare diensten en voor hare vriendelijk heid en gaf haar een geschenk in geld, dat Johanna eerst weigerde. (wordt voortgezel). (67* Vervolg.) Sofie, zegde zij, uw vader is niet hier en kan niet op 11 letten, ik zou echter eene slechte vriendin voor u zijn, indien ik niet uw volle vertrouwen eischte, of dulde dat gij door uwe onervarenheid in handen vielt van eenen onwaardige. Gij houdt van graaf Beaucourt. Weet hij van het bezoek Neen Neen Mag ik het hem mededeelen Neen. mevrouw Mixtome, om alles ter wereld niet Wat moet ik daarvan denken Mijn hart hangt aan u, maar ik moet uw ge heim weten. Ik moet het weten, ter wille van u zelf. Gij kunt mij volkomen vertrouwen. Ik zal uwe mededcelingen in mijn hart bewaren. Ik bezweer u, Sofle. vertel mij de geheele waarheid. Sofle stond op, zij was doodsbleek en uit hare oogen parelden opnieuw hcete tranen. Ik kan het u niet zeggen, antwoord de zij. O, mevrouw, wat moet gij wel van mij denken Ik zou liever sterven dan uwe achting te verliezen en toch kan ik u niet in mijn geheim inwijden. Mevrouw Mixtome stond op. Haar gelaat was kleurloos, evenals dat van het meisje. Waar geen vertrouwen bestaat daar kan ook van geenc genegenheid spraak zijn, zegde zij met zichtbare koelheid. Indien gij mij het eene schenkt., geef ik u het andere Intusschen laat ons geene wederkeerige blijken van genegenheid meer toonen. Morgen gaat gij voor veer tien dagen naar mevrouw Bartineux wensch deze dame u langer tc houden, dan moogt gij bij haar blijven En met een treurig goeden nacht, en met eenen blik, die toonde, hoe diep zij in het hart gewond was, verliet Eugenie Mixtome de kamer. Sofie stond als versteend lang nog zag zij naar de deur, waardoor hare moeder verdwenen was. Eindelijk wierp zij zich op do sofa en weende bitter. Dat is feitelijk weggejaagd zijn, dacht zij. Zij zal mij niet meer veroorloven terug te komen. Ik heb hare achting, hare liefde en haar vertrouwen verloren. O hemel, ontferm u over mij Het is te veel wat ik te dragen heb XXVI Sofie vertrekt naar Charlemont. .luflrouw Lepage sliep den nacht, na dat zij haren vader gesproken had, weinig of niets. Zorg over hem en be kommernis over don onwil van mevrouw Mixtome, verdreven den slaap van hare legerstede. Johanna kwam als gewoonlijk den volgenden morgen op den gewonen tijd, een uur voor dat hare meesteres ont waakte, Sofle bij het aankleeden behulp zaam zijn. Zij bemerkte dat de oogen van het meisje rood geweend en hare wangen zeer bleek waren/en zij vermoedde, dat er iets bijzonders gebeurd moest zijn. Het schijnt, dat alles niet in orde is, merkte zij op. Mevrouw heeft eenen onrustigen nacht gehad. Zij is eerst onge veer een uur geleden ingeslapen en zal niet vroeg wakker worden Sofle antwoordde niet, maar hare smart werd/steeds grooter. Mevrouw gaf mij gisteren te ken nen, dat zij op hare kamer wilde ontbij ten,mejuffer, ging Johanna voort, terwijl zij het haar van Sofle in orde brachtzij droeg mij ook op, u mede te deelen, dat zij u veel genoegen toewenscht bij uw bezoek op Gharlemont, en verzoekt u haar te verontschuldigen, wanneer zij u dezen morgend niet meer mocht zien, daar zij bovendien gisteren avond reeds afscheid van u genomen heeft. Verder moest ik u nog meèdeelen, dat mevrouw van u eenen brief hoopt te ontvangen. Sofle knikte toestemmend zij kon niet spreken. In de weigering van mevrouw, haar nog eens te ontvangen, meende zij tejzien dat deze nog steeds ernstig mis noegd was. Gij zijt gelukkig mejuffer, ging Johanna voort, dal gij de genegenheid van mevrouw in zoo hooge mate gewon nen hebt. Ik geloof niet, dat zij ooit zooveel van iemand heeft gehouden, als steunpunt ten Zuiden van den weg naar Valeputna genomen. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 30 Januari. Officieel Niets van belang. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 1 Februari. Officieel Ten Zuidwesten van het Doiran-meer werden afdeelingen, die na hevig vuur aanvielen, afgeslagen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 31 Januari. Officieel Niets van belang. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 30 Januari. Gfficieel Op eenige plaatsen van het front vuur. Ten Zuiden van Seres patrouillegevech ten. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 30 Janueri. Officieel Op het Tigrisfront zijn onze dappere patrouilles naast onze stelling van Fella- hië tot do tweede prikkeldraadversper ring van den vijand doorgedrongen. Zij hebben een deel van die versperring en de telefoonleiding des vijands doorgesneden. In een togenaanval, dien wy den 25n Januari hebben gedaan, hebben wij drie machinegeweren en twaalf automatische geweren buitgemaakt. In den nacht, voorafgegaan van den 28n Januari, is er ten Zuiden van den Tigris van beide zij den lievig vuur afgegeven. Den volgen den morgen bleef de vijand huiten staat zich te ontwikkelen. In Perzië zijn wij Diz Abad binnenge trokken. onze cavallerie zet den vijand na, die zich naar Devele Abad terugtrekt. De Turksche kavallerie nadert Sultan Abad. In Galicië hebben de Russen den 27n Januari met strijdkrachten, die de onze in aantal overtroffen, de stellingen van ons 15de legerkorps aangevallen. Al hun aanvallen zijn met groote verliezen voor hen afgeslagen. Op één plaats echter konden de Russen zich in onze stelling handhaven. Een tegenaanval van onze zijde bracht dit punt weer in ons bezit. Onze troepen drongen zelfs door in de tweede vijandelijke linie, waarvandaan zij des avonds volgens het ontvan'gen be vel terugkwamen, met meeneming van 13 gevangenen. Begin van een onbeperkten Duikbootoorlog Berlijn 31 Januari. In de heden gehou den vergadering van de hoofdkotnmissie uit den Rijksdag heeft de rijkskanselier von Bethmann Hollweg de volgende verklaring afgelegd Den 12 December heb ik in den Rijksdag de overwegingen ontvouwd, die tot ons vre desaanbod hadden geleid. In hun antwoord daarop hebben onze tegenstrevers ronduit verklaard, dat zij weigeren met ons in vre desonderhandelingen te treden, en dat zij alleen willen weten van een vrede, die zij kunnen voorschrijven. Daardoor is de vraag, wien de schuld voor de voortzetting van den oorlog treft, voor de geheele wereld beslist. Die schuld treft alleen onze tegenstanders. Even vast staat nu onze taak. Over de voorwaarden van den vijand kunnen wij niet spreken, die zou slechts een volstrekt verslagen volk kunnen aannemen. Daarom moet onze leus zijn: «doorvechten». De boodschap van president Wilson aan het Congres bewijst, dat hij ernstig wenscht den wereldvrede te herstellen. Vele der door hem opgestelde beginselen strooken met onze 1 doeleinden, t. w. de vrijheid der zeeën, het v uit den weg ruimen van het stelsel van d machtsevenwicht, dat steeds tot nieuwe ver- a wikkelingen moet leiden, rechtsgelijkheid voor alle volken, de open deur. Wat echter zijn de vredesvoorwaarden der Entente j Duitschland's weerkracht moet vernietigd g worden, EIzas-Lotharingen en onze Oost marken moeten we verliezen, de Donaumo- narchie moet verbrokkeld worden, het stre- ven van Bulgarië naar nationale eenheid moet nogmaals worden gefnuikt. Turkije 1 moet uit Europa en in Azië uiteengerukt wor- den. De vernietigingsoogmerken onzer tegen- c standers kunnen niet sterker worden uitge- drukt. Wij zijn uitgedaagd tot den strijd tot c het uiterste. Wij nemen die uitdaging aan r wij zetten alles op het spel en zullen over winnen. Door dezen staat van zaken is de beslis- sing over het voeren van den duikbootoorlog in haar laatste en acute stadium gekomen. Het vraagstuk van den duikbootoorlog heeft ons, naar de heeren zich zullen herinneren, in deze kommissie driemaal bezig gehouden, nl. in Maart, Mei en September van het vorig jaar. Ik heb telkenmale uitvoerig het voor en tegen van de kwestie uiteengezet en er telkens den nadruk opgelegd dat ik pro tempore sprak, m. a. w. niet als aanhanger of tegenstander in beginsel van het onbeperk te gebruik van duikbooten, doch met over weging van den militairen, politieken en eco- nomischen algemeenen toestand steeds uitgaande van de vraag brengt ons de on beperkte duikbootoorlog den zegevierenden vrede nader of niet Elk middel zeide ik in Maart dat ge schikt is om den oorlog te verkorten, is het meest humaan. Ook het meeste krasse mid del dat ons snel de zege brengt, zeide ik toen moet worden gebezigd. De rijkskanselier herinnerde voorts, waar om hij in Maait en Mei van het vorige jaar tegen den onbeperkten duikbootoorlog is ge weest en waarom het vraagstuk ook in Sep tember volgens het eenparige oordeel van de politieke en militaire leiding voor een be slissing niet rijp was. Hij wees in verband op zijn vroegere uiting Zoodra ik, in overeenstemming met de opperste legerlei ding, tot de overtuiging kom, dat de onbe kommerde duikbootoorlog ons den zegevie renden vrede nader brengt, zal daartoe wor den overgegaan Dit tijdstip ging de rijkskanselier voort is thans gekomen Den vorigen herfst was de tijd nog niet rijp, maar thans is het oogenblik gekomen, waarop wij met de grootste kans op welslagen de onderne ming kunnen wagen. Een later tijdstip mo gen wij derhalve ook niet afwachten. Wat is er in den toestand gewijzigd Het eerste noem ik het belangrijkste het aantal onzer duikbooten is, vergeleken bij het vorige voorjaar, aanzienlijk uitgebreid en daardoor is een vaste grondslag voor succes gelegd. Dan komt het tweede punt van doorslaand gewichtde slechte wereldoogst van graan. Die plaatst thans reeds Engeland, Frankrijk en Italië voor ernstige moeilijkheden. Wij vertrouwen vast, deze moeilijkheden door den onbeperkten duikbootoorlog tot ondraag- lijk-worden-toe te kunnen doen toenemen. Ook de steenkool-kwestie is in oorlogstijd een levensvraag. Zij is nu reeds, gelijk u weet, in Frankrijk en Italië kritiek en onze duikbooten zullen hun den toestand nog ha chelijker maken. Hierbij komt, met name voor Engeland, de toevoer van ertsen voor den munitie-aanmaak in den ruimsten zin en van hout voor de steenkoolmijnen. De moei lijkheden onzer vijanden op deze gebieden nemen nog toe door het stijgend gebrek aan scheepsruimte. Op dit stuk heeft de kruiser- oorlog der duikbooten een beslissenden slag voorbereid. Onder het gebrek aan scheeps ruimte lijdt de Entente in al haar geledingen. Engeland lijdt er niet minder onder dan Frankrijk en Italië.

De Denderbode | 1917 | | pagina 2