Oorlog lo oog Balkan Wie is de moordenaar OORLOGSBERICHTEN. Roemeeiiscli pertttmn. Italiaansche Oorlog Spaansche schepen de terugreis aanvaar den, vooraleer ze de verzekering beko men, dat de terugreis zonder gevaar kan uitgevoerd worden. In de Amerikaansche havens. De - Temp» meldt uit New-York De havens zijn overvol van Amerikaan sche en neutrale schepen die het niet wagen het spergebied door te varen. Sedert lang is geen schip met goud ver trokken. De stapelplaatsen zijn overvol van koopwaren. Amerikaansche schepen. Het Zwitsersch telegraafagentschap Radio meldt uit Philadelphia, dat het scheepsverkeer ten laatste toekomende week zal hernomen worden. Duitschland en de Vereenigde Staten. Het Duitsch kapitaal in Amerika. De New-Yorsche korrespondent van de Londensche Economist - seint, dat de groote geldverplaatsingen uit de Ver eenigde Staten naar Zuid-Amerika naar alle waarschijnlijkheid voor Duitsche rekening worden voortgezet. De Duit sche mark, welke onlangs nog 68 t. li. der waarde ging, is nu met 2 t. h. geste gen. Er worden zeer groote sommen door de Duitschers in Amerika van de Spaarkas gehaald. De algemeene toe stand op de Amerikaansche markt is twijfelachtig en aarzelend onder den in vloed der hangende kwestie, die in ver band staan met den oorlog. Dit geldt na melijk voor de Tekstieluijverheid. Wat de ijzer- en de staalnijverheid aanbelangt gelooft men, dat zij steeds werk zal heb ben, of het tot een oorlog kome of niet. De t Financial News meldt uit New- York, dat aanhoudend zeer aanzienlijke likwidaties plaats vinden op de New Yorsche Beurs, voor buitenlandsche re kening. Verscheidene Amerikaansche flnanciebladen uiten hunne ontevreden heid, dat de Duitsche eigenaars van aan deslen op industrieel en financieel ge bied in de jongste acht dagen in staat ge weest zijn, hun bezit voor het grootste deel in veiligheid te brengen. Het ware beter geweest, meenen enkele bladen, terstond den oorlog te verklaren of toch ten minste kapitaal verschuivingen of groote banktransakties te verhinderen. Enkele bladen schatten het bedrag der naar Zuid-Amerika overgeschreven Duit sche kapitalen op 200 inillioeu dollar. Het Duitsch-Amerikaansch vriendschapsverdrag De rogeering van Zwitserland heeft, zooals verluidt, in opdracht van Duitsch land bij de Amerikaansche regeering aan gevraagd, indien ze het Pruisisch-Ame- rikaansch vriendschapsverdrag van 1799 in gansch baaromvang als geldig erkent. Een ambtelijk antwoord is ons op deze aanvraag nog niet toegekomen. BernstorfFs vertrek. Volgens de - Vossische Zeitung be richt, zal graaf Bernstorff zijn vertrek wegens een zenuwkrisis zijner vrouw waarschijnlijk uitstellen. De Vereenigde Staten en Duitschland. Washington, 14 Februari. Opnieuw heeft de Amerikaansche regeering door tusschenkomst van den Zwitserschen ge zant een nota doen toekomen aan Duitschland. Het betreft de Amerikaan sche schepelingen van de «Yarrowdale». Men gelooft dat in de nota wordt aange drongen op hunne invrijheidstelling. Gerard, de teruggeroepen Amerikaan sche gezant te Berlyn, heeft te Bern aan Fransche journalisten medegedeeld, dat hij voorloopig in Zwitserland hlyft en daar instructies van zijn regeering af wacht. Zoodra hy die heeft ontvangen (69* Vervolg.) Graaf Beaucourt geleidde Softe naar tafel en de markies bood zijne zwagerin den arm. De heeren sprakenVfover hun watertochtje en begaven zich na het middagmaal met de dames in de huis kamer. Op verzoek speelde en zong Sofie en werd bij een aria door graaf Beaucourt begeleid. Vervolgens bracht men een be zoek aan den wintertuin en de broeikas sen. De avond verliep voor Sofio zeer vroolyk. Zij had hier van niemand oene beleediging ondervonden. Mevrouw Bar- tineux hield haar voor de vriendin van mevrouw Mixtome en dit was voldoende om haar aan te zetten alles te doen wat zij kon om het meisje aangenaam bezig te houden, totdat zy door vermoeidheid overmand, in haren stoel langzaam in sluimerde. De markies van Charlemont ging naar zijne kamer en zoo bleven Sofie en graaf Beaucourt alleen. De graaf maakte van deze gelegenheid gebruik, om te beproe ven Sofie over te halen spoedig te trouwen. Hij vertelde haar, dat hij op zijn schrijven nog geen antwoord van haren vader had ontvangen, maar toch hoopte dat deze niets meer tegen hunne vereeniging zou hebben. Zijne woorden waren echter te vergeefs, want Sofie verklaarde dat zij nooit zou trouwen, denkt hij naar Gadix te gaan om zich daar in te schepen. Te Berlijn is Gerard, naar hy ver klaarde, tot het laatst zoo hoffelijk mo gelijk behandeld. Op de bevolking had de breuk met de Vereenigde Staten niet veel indruk gemaakt. Gerard en Bernstortt Berlijn, 14. Februarie. Volgens het geen het Hollandsch Nieuws Bureau naar het «Berliner Tageblatt uit Washing ton verneemt, heeft graaf Bernstoff gis teren met zijn uit 30 personen bestaand gevolg Washington verlaten en scheept hij zich heden te New-York in. De toestand in de Vereenigde Staten. New. York De Vrienden der Ier- sche vrijheid - hebben aan Wilson vre- desresoluties gezonden. Algemeen wordt echter verwacht dat de Regeering maat regelen zal treffen voor do bevordering van den uitvoer, zelfs wanneer daar uit een conflict met Duitschland moest ontstaan. Reusachtige massas goederen liggen reeds in de havens opgestapeld en de scheepsvaarlsinteressenten drin gen op handel aan. Bij de Onzijdigen. Duitsche verzachtingen tegenover Zwitserland. Aan de Kölnische Zeitung wordt uit Zurich gemeld Duitschland verklaar de zich bereid aanzienlijke verzachtingen toe te staan in het toepassen van het nieuwe Duitsche invoerverbod. Om te be ginnen, wordt een overgangstijdperk toegestaan, dat de Zwitsersche fabrikan ten zal toelaten, loopende bestellingen uit te voeren. De wenschen der Zwitser sche fabrikanten zullen zeer vorregaand ontzien worden. De invoer bijv. van uur werken en borduurwerk zal, in zooverre het tot-nog-toe niet reeds verboden was, binnen de perken van den gewonen uit voer toegelaten worden. De invoer van Zwitsersche produkton, die niet ge- wenscht is, als bijv. van gouden uurwer ken en pracht-borduurwerk, zal toegela ten worden, voor zooverre bewijs gele verd wordt, dat de bestelling reeds vóór 15 December 1916 gedaan was. Het Duitsch gezantschap te Bern kreeg de noodigs volmacht lot het bespoedigen van het besluit. Zweden en de duikbootoorlog. De Lokal-Anzeiger maakt uit be richten in de Zweedsche bladen op, dat Zweden er economisch in weerwil van den verscherpten duikbootoorlog goed voor staat. Zoo heeft Stockholms Dagblad - berekend, dat van de 200,000 ton tarwe, die Zweden jaarlijks van over de.grenzen moet krijgen, er op het oogenblik maar 60,000 ontbreken. Van do 100,000 ton rogge 20.000. De commissie voor de staatshuishouding gelooft dit tekort van 80,000 ton bij elkaar te kunnen vervangen door 100,000 ton gerst, die men door het roggemoei wil mengen. Men is in Zweden alleen maar ongerust, dat de oogst iets onder de onderstelde opbrengst zou blij ven. In dit geval kan men zich echter best behelpen door het broodrantsoen nog wat in te krimpen, havermeel meer dan tot dusver tot het gebruik voor voedsel van menschen ter beschikking te stellen en door het vergrooten van het aardappel- gebruik. De prijs der schepen stijgt nog Er worden op het oogenblik in de Vereenigde Staten voor Noordsche re kening schepen gebouwd ter waarde van 600 milioen kronen. Een groot deel daarvan moet binnen het halfjaar ge leverd worden. Van Fransche zijde is een bod gedaan om die schepen over te nemen. Volgens Morgenbladet is het bod ten deele reeds aangenomen. Zoo zou er reeds 160 of 170 dollar per ton zijn betaald voor schepen die in Juli klaar moeten zijn. Een ander bod. van 200dollar per ton, voor sche pen die in Juli of Augustus gereed ko men, is niet aangenomen. Naar Tidens Tcgn - verneemt, is er van Engelsche zijde een bod gedaan om een groot aantal Noorsche schepen, die in de vaart zijn, over te nemen. Het blad hoopt,dat er niets van zal komen. Als iets Noorwegen macht en aanzien in de we reld heeft gegeven, dan is het zijn han delsvloot. Die moet het houden. Bij de Oorlogvoerenden De scheepsruimtenood in Frankrijk. De Nouvelliste de Lyon meldt dat de hoofdkommissie der Fransche reeders van de reegeering meermaals geëischt beeft, aan de scheepswerven zonder uit stel materieel te leveren tot liet opbou wen van koopvaardijschepen daar an ders de handel van Frankrijk tengevolge vau de torpedeeringen en het gebrek aan nieuwgebouwde schepen na hot sluiten van den vrede in een kritieken toestand zou komen. De Engelsche regeering heeft ook de Zweedsche en Deensche stoomschepen vergund op hun thuisreis van Amerika de Bermudas of Halifax, in plaats van Kirkwal aan te doen. Do mailboot Stockholm - en ook de Deensche mail boot Frederik III - met Rernstorff aan boord, zullen Halifax aandoen. bosch van de Caurrières en ten Westen van Ghauvencourt. De Franschen namen gevangenen. Uit Engelsche bron. LONDEN, 14 Februari. Officieel Vandaag hebben wij een vijandelijk steunpunt ten Zuid-Oosten van Grand- court veroverd. Wij deden ook een ge slaagden overval ten Noord-Oosten van Atrecht, waar we aan de derde linie van den vijand toekwamen, twee machinege weerstellingen en een aantal schuilholen vernielden en in de schuilholen veel vyan- den doodden,die niet te voorschijn wilden komen. Onze verliezen zijn zoer gering. Benoorden de Som me, ten Noord-Oos ten van Ieperen, kwamen we eveneens in de Duitsche linies. We brachten er den vijand veel verliezen toe. Het Engelsche vuur heeft een brand en ontploffingen in de vijandelijke linies ver oorzaakt. zelfs indien haar vader zijne toestemming gaf, zoo lang nog een hinderpaal niet uit den weg was geruimd. Tegen half tien trad mevrouw Barti- neux binnen en daar dit het uur was waarop zy zich ter ruste legde, verliet zij de kamer en nam Sofie mede. Toen zij door de kleedkamer gingen, ontmoetten zij Filip Piron, die zich naar zijnen heer begaf. De bediende bleef als door den bliksem getroffen staan, toen hy Sofie zag en keek haar bevreesd na, toen zij den trap opging. De gelijkenis welke hy in hare blauwe oogen en het blonde haar met den veroordeelden en verdwenen Alexe Mixtome zag, viel hem wederom op en zelfs nog meer dan bij haar eerste bezoek. Zij gelijkt zoo sprekend op de Char- lemonts, dat ze wel eene dochter des huizes kon zijn, mompelde hij. Wie is zij Wanneer de kleine Constance in leven gebleven ware, zou zij er juist uitzien als deze juffrouw Lepage. Maar het kind is dood en begraven, daar kan niet aan ge twijfeld worden en toch wacht ik on geduldig op nadere berichten. In weerwil van de gebeurtenissen, welke dien dag hadden plaats gehad haar gesprek met graaf Beaucourt, hare ontmoeting met twee mannen, die den moord bedreven konden, waarvoor haar vader ter dood veroordeeld was sliep Sofie spoedig in. De slapeloosheid van den afgeloopen nacht en de ontroering In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 15 Februari. Front Kr. Rupp. van Beieren In den laatsten tijd hebben aan het front tusschen Armen- tières en Arras talrijke gevechten van verkenningsafdeelingen plaats gehad. De vijand heeft bij zijn huidige, deels met, deels zonder vuurvoorbereiding, inge zette ondernemingen aanzienlijke' verlie zen geleden. In onze hand achtergeble ven gevangenen hebben waardevolle op helderingen gebracht, die door resulta- ten van eigen, flink doorgevoerde ver- kenningsaanvailen aangevuld geworden zijn. Gisteren was tusschen Serre en Somme onder gebruik van veel zware kanonnen de geschutstrijd vaak in de avonduren hevig aanvallen van het voetvolk had den niet plaats. In ons werkzaam vuur kwamen slechts kleine gedeeltelijke aan vallen tegen eenige onzer vooruitgescho ven posten tot stand, die op bevel op onze hoofdstelling achteruit weken. Van het Kanaal tot in de Vogezen be gunstigde klare lucht de werkzaamheid van de vliegers. De vijand verloor giste ren 7 vliegtuigen, waarvan luitenant von Richthofen er 2 - zijn 20e en 21® over winning in luchtgevecht neerschoot. Uit Fransche bron PARIJS, 15 Februari. Officieel Tusschen Oise en Aisne hebben de Franschen, gisteren in den dag. een aan val op de Duitsche loopgraven uitgevoerd in de streek van Puisaleine. Tot in do tweede linie dringend hebben de Fransche detachementen de werken en versperrin gen vernietigd en de Duilschers zware verliezen berokkend. Tijdens den nacht is in den sektor van de Tourbe het geschut- gevecht hevig geweest. Tamelijk groote patroeljebedrijv igheid in de streek van Vailly (ten Oosten van Soissons), in het Uit Duitsche bron. BERLIJN, 15 Februari. Officieel.— Front aartshertog -Jozef: Geen bijzondere gebeurtenissen. Front generaal von Mackensen Aan de Putna werd een Russische post geno men en aan de Sereth de aanval van meerdere kompagnien afgeslagen. De haven en de militaire belangrijke inrich tingen van Galatz werden met succes be schoten. Uit Russische bron PETROGRAD, 14 Februari. Offi cieel. Na sterke vuurvoorbereiding, ten deele met gasgranaten.is een Duitsch bataljon ten Zuiden van het Driswialy- meer onze schansen binnengedrongen, maar er door een tegenaanval weer uit verdreven. Bij de dorpen Semenkt en Lestejenefty hebben de Duitschers een gasaanval ge daan. Berichten over onze verliezen zijn nog niet ontvangen. Eergisteren avond hebben de Duit schers een aanval gedaan ten Noorden van Kisielin zij zijn door spervuur te ruggedreven. Ten Noord-Westen van Aleksinets heb ben wij den trechter van een door ons tot ontploffing gebrachte mijn bezet. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 15 Februari. Officieel.— Front prins Leopold van Beieren Aan den spoorweg van Kowel naar Luck verraste een onzer strydafdeeliugen een Russische veld wacht en bracht 41 gevan genen terug. Ten Zuid-Westen daarvan bij Kisielin haalden aanvalsgroepen 30 Russen en 1 machinegeweer uit de vijan delijke stellingen. Ten Noord-Oosten van den spoorwog van Zloczow naar Tarnopol slaagde een goed aangelegde met élan doorgezette onderneming geheel. Na korte vuurvoor bereiding drongen slormgroepen onge veer 100 meter diep in de Rusissche linio en namen de bezetting van 6 officieren en 275 man gevangen en hielden 5 uren lang in de vijandelijke loopgraven stand. On- dertussclien slaagden de mineurs erin de uitgebreide mijngangen te vernietigen en onder onze stelling geleide, geladen mij nen onschadelijk te maken. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 14 Februari. Officieel. Leger aartshertog JozefTen Zuiden van Bekas hebben wij verscheidene Rus sische aanvallen afgeslagen.Aan den weg van Valeputna hebben onze troepen een Russische stelling bestormd. Tegenaan vallen van don vijand om ze te hernemen zijn mislukt. Wij hebben 23 officieren en van den vorigen avond hadden haar zoo afgemat, dat zij hare gedachten niet ge heel en al meester was. Den volgenden morgen na het ontbijt, verzocht mevrouw Bartineux den jongen graaf, Sofie de merkwaardigheden van liet kasteel te laten zien, daar zij hoofd pijn had en dus niet in staat was dit zelve te doen. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat graaf Beaucourt deze op dracht met vreugde aannam. De ruïnen bestonden in een gedeelte van het kasteel, dat eeuwen ouder was, dan hetwelk nu gebruikt werd. De smalle, spits toeloopendevensteropenin gen, de masieve muren en tinnen, grootendeels met klimop begroeid, de vierkante toren, vormden te zamen 'een schilderachtig geheel dat, ofschoon nog sterk genoeg, nochtans niet meer be woond werd en toch zulk eene groote historische waarde bezat, dat men het als eene misdaad beschouwd zou hebben, het te willen omverhalen. Hier waren groote kamers, met steenen vloeren, lange gangen en groote zalen, maar ook kleine bedompte cellen zonder licht of lucht, welke in vroeger tijd tot kerkers hadden gediend. Aan deze ruïnen grensde de kapel, die nog niet lang geleden ge bruikt werd en daarom zeer gaaf was gebleven. De graaf voerde Sofie door het schip der kapel naar het altaar, een kunstwerk van oude beeldsnijkunst. - Vele eeuwen geleden, zegde hij werd in eenen oorlog waarin de Charle monts aan de zijde der overwonnen ston den, een markies van Charlemont vogel vrij verklaard en een bloodprijs op zijn hoofd gesteld. Een bende soldaten kwam hier heen om hem gevangen te nemen Door list wisten zij binnen te komen bezetten alle uitgangen en eischten dat de markies zich over zou geven. Hij vluchtte naar de kapel en verdween in de nabijheid van dit altaar, om het zoo uit te drukken, voor de oogen zijner vervol gers. Alles werd doorzocht en de kapel dagen achtereen bewaakt, maar te ver geefs. De markies was verdwenen. De oorlog nam eene andere wending. De partij, waartoe de Charlemonts behoor den, verkreeg de overhand en op zekeren dag kwam de markies uit deze kapel even gezond en krachtig als hij altijd geweest was, weer te voorschijn. Gedurende al dien tijd had hij zich op eene geheime plaats van de kapel schuil gehouden. Kent gij deze geheime plaats vroeg Sofie. Niemand kent ze, zelfs niet de tegen woordige markies. Het geheim daarvan ging sedert eeuwen van den vader op den oudsten zoon ovqr. In oorlogstijd bewees ze goede diensten, De laatste markies kende het geheim, zoomede Alexe Mix tome, doch met dezen ging het verloren. De tegenwoordige markies stamt niet van de rechtelijn af en heeft er dus ook geene kenuis van gekregen. Deze schuil- 1200 man gevangen genomen, 12 machi negeweren, 6 mijnwerpers en 3 kanon nen buit gemaakt. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 13 Februari. Officieel In de buurt van Mahmudia wisseling van vuur tusschen posten op de oevers van de St-George. Uit Russische bron. PETROGRAD, 14 Februari. Offi cieel. Na sterke vuurvoorbereiding hebben de Duitschers met groote strijd krachten onze stellingen aan weerzijden van den weg Jakobeni-Kimpolung aange vallen en na een reeks stormloopen een hoogte, 4 werst ten Oosten van Jako- beni, bemachtigd.Op de rest van dit aan valsfront is de vyand afgeslagen. Giste ren nacht hebben onze troepen door een tegenaanval do verloren hoogte herno men, 7 Duitsche officieren en 156 solda ten gevangen genomen. In dit gevecht is de dappere regimentskommandant kolo nel Kossimenko gesneuveld. Gisteren heeft-de vijand hier na sterke vuurvoor bereiding zijn aanvallen met overmach tige strijdkrachten hervat en na gevech ten die den gehoelen dag duurden, twee hoogten op 4 werst ten Oosten van Jako- beni bemachtigd. Onze troepen zijn een werst teruggetrokken naar de hoogten vijf werst ten Oosten van Jakobeni, waar zy zich hebben verschanst. Op de rest van het Roemeensche front vuur wisseling en verkenningstochten. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 13 Februari. Officieel I11 de bocht van de Tserna hebben Duitsche eenheden met groote geestdrift aangevallen en vijf machinegeweren metsgaders twee mijnwerpers buitge maakt. Een kapitein, een tweede luite nant en 90 man van het Italiaansche re giment infanterie 162 zijn gevangen ge maakt. Op de rest van het front alleen artillerie. Aan den voet van het Belasitsa- gebergte en in de vlakte van Seres med« patrouillegevechten. In de streek van Bilolia (Monastir), in het dal van de Wardar en bij de Stroe- ma was er van beide zijden tamelijk le vendige bedrijvigheid van vliegers. Een vijandelijk vliegtuig is bij Demir Hissar ten val gebracht. De vlieger is onge deerd. Het vliegtuig is onbeschadigd. Oorlogschepen hebben aan de kust vau de Egeïsclie Zee in de Golf van Orfano de dorpen Radoeleve en Koeprikeui gebom bardeerd. Drie mannen, zeven vrouwen en zes kinderen van de plaatselijke be volking zyn gedood, elf huizen verwoest. De vijand heeft ook zonder succes Kali Boornoe ten Westen van Porto Lagros gebombardeerd. Eveneens zonder succes hebben vijandelijke vliegtuigen bommen geworpen op het station Oxilar en op de spoorwegbrug bij Boek. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Italiaansche bron ROME, 14 Februari. Officieel t Op het goheele gevechtsterrein de ge- wodo vuurwisseling en verkenningstoch- Ons geschutvuur heeft opnieuw het station Tarvis getroffen. In het gebied van Sobur en Görz heb ben wy vannacht een vijandelyken aan val afgeslagen. Vyandelyke vliegtuigen hebben enkele bommen op den Vallone, den Karst, in Calamello en de lagune vaD Grado gewor pen. Zij zijn door ons geschutvuur terug gedreven en door onze vliegtuigen nage- plaats zou overigens in onzen tijd geene andere waarde meer hebben, dan de nieuwsgierigheid van de bezoekers dezer plaats te bevredigen maar ik moet u zeggen, dat het mij een groot genoegen zou doen, wanneer ik ze vond. Hij onderzocht de panneelen van het altaar en de muren, terwijl Sofie de de gedeeltelijk beschadigde opschriften der marmeren steenen van den vloer trachte te ontcijferen. Deze oude Fransche kasteelen be zitten een aantal geheimen, welke nie mand kan ontraadselen, zegde de graaf, toen hij zijnen vruchtenloozen arbeid opgafmaar van geen enkel kasteel in geheel Frankrijk wordt meer verteld dan van dit. Uit de kapel voerde de graaf het meis je naar de broeikassen, welker pracht en aantal Sofie verbaasden. Op deze har de rotsen, welke door den bruischenden Oceaan bespoeld werden, groeiden bloe men en vruchten van alle hemelstreken De terrassen vertoonden nog sporen van de verdwenen zomerpracht en het park aan den voet der rotsen maakte eenen betoo verden indruk. Charlemont is het gehecle jaar be woond, behalve twee of drie maanden, zegde graaf Beaucourt. De heeren van Charlemont hebben altijd op eenen vor- stelyken voet geleefd en hadden altijd zeer veel gasten. Gy kunt wel nagaan (sis Tsrvslg 3® bladzijde).

De Denderbode | 1917 | | pagina 2