Napoleons Veldtocht Van Beroemde Bekeerlingen. KATHOLIEK NIEUWS* EN AANKONDIGINGSBLAD Zondag 25 Februari 1917 5 centiemen het nummer 71,u Jaar IV8 Week-Kalender. Kinder-Gedichten De onbeperkte DE DENDERBODE Abonnementsprijs 3 irank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKER-UITGEVER Van de Putte-Goossens AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr twee maal 1,25 lr. Gewone annoncen o,i5 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den 24 Februari 19i7. FEBRUARI. Evangelie van den Zondag De Werklieden in den wijngaard. Math. XX. 25 Zondag, 1. van den Vasten. H. Mathias, apostel. 26 Maandag, H. Walburgis, maagd. 27 Dinsdag, H. Leander, bisschop. 28 Woensdag, Quatertemper. H. Romanus, belijder. MAART. 1 Donderdag, H. Albinus, bisschop. 2 Vrijdag, Quatertemper. Gelukz. Karei de Goede. 3 Zaterdag, Quatertemper. H. Cunegondis, keizerin. XIII. 't Is ik die kom. Wie klopt daar op de deurbom, bom En roept 't is ik, 't is ik, die kom Het vuistje klinkt zoo lichte, Het stemmeken zoo fijn. Och heere, 't zal wellichte Ons lief Andriesken zijn. Het is Andriesken, inderdaad, Die nu in de open deure staat De vreugd glanst uit zijn oogskens, Zoo helder als de dag Zijn mond in blijde boogskens Plooit tot een lieven lach. »'t Is ik die kom, 't is ik die kom I Ne waar, ge zijt verheugd daarom 1» Zoo schijnt hij mij te spreken, Al zwijgt de kleine guit Terwijl zijn handjes steken Zoo lief naar vader uit. Kom, hertedief, op mijnen schoot Gij hebt gelijk, mijn vreugde is groot, Wanneer uw zoet gezichtje, Zoo blikkerend en blij, Gelijk een hemelsch lichtje. Zijn straalkens zendt op mij. Ik heb u lief, om dat uw oog Den zuivren glans van 'shemels boog Weerspiegelt in der waarheid Nooit met een wolk bedekt, Maar in zijn klaarste klaarheid, Doorschijnend onbevlekt Omdat ge, kind, in mijn gemoed Het beeld van Jezus rijzen doet, Van Hem die dezer dagen, Als Kerstdag keert weerom. Zal kloppende ingang vragen - 't Is ik, 't is ik die kom 1 A. JANSSENS. 59 Mengelwerk. Nadruk verboden in Rusland, in 1812. Groot Historisch Verhaal. (Getrokken uit het vermaard boek van Graaf Philiep de Ségur, Generaal, die den veldtocht meegemaakt heeft). Eenige militaire posten welke wij in vier verbrande steden en in enkele houten huizen, van een lomp staketsel omringd, opgericht hadden, waren niet voldoende om eene baan van drie en negentig mijlen te bewaren. Deze zwakke operatie-lijn, te zeer uitge strekt en te weinig met elkaar in aan sluiting zijnde, werd overal bij de minste botsing van den vijand door gebroken, en daartoe was er slechts een handvol russische boeren en kozakken noodig. Elf dagen zijn verloopen, en het antwoord dat de keizer van czaar Alexander verwacht, komt niet af. Zijne ongerustheid wordt groot. Als dan legt hij er zich op toe 0111 het verbrande Moscou tot een winter kwartier in te richten, zooals hij te Werk gegaan was te Witepsk. Er wordt aan de soldaten bevolen zich te bevoorraden voor den winter. Er wordt zelfs aan gedacht een theater te midden dezer puinen te doen oprijzen. Men vertelt dat de beste tooneel- spelers uit Parijs aangevraagd zijn. Een Italiaansche zanger treeat op in het Kremlin en tracht daar de feest avonden uit het paleis der Tuilerieën Johannes Jörgensen. (2ie vervolg en slot). Wij gaan Joh. Jörgensen thans niet vorder moer volgen op den weg zijner bekeering. Het Licht heeft eindelijk voor hem geschenen. Hij die zoolang in de duisternis vertoefde, op de sombere, glibberige paden van den nacht, heeft eindelijk het morgenrood van een nieuw leven mogen begroeten. In dat morgen rood beeft hij het Kruis zien ryzen, het Kruis dat zegenend en zegevierend ge plant staat boven dit aardsche tranen dal, en waarop de God des Lijdens,gelijk weleer de vader van den verloren zoon, in liefdevol verwachten aan alle kanten uitstaart om de zwakken en de dool aards, gekneusd en gowond uit den le vensstrijd komend en met wankelenden tred tot Hem tredend, in zijn armen op te vangen, en op hun voorhoofd den zaligen zoen van peis en vergiffenis te drukken. Jörgensen zelf, nog worstelend met zijn twyfel en zijn zielezwakheid, had het uitgegild in droeve zangen Er zijn twee stemmen die altijd strijden, Twee lichten, waarvan er geen wil dooven. Begeerte om in 't leven zich onder te domplen, Verlangen om met God, die lijdt, te lijden. Hij dompelde zich in het leven onder, hij dronk aan al de troebele bronnen van het genot, doch met een hart dat schrfif».nwd» van looghoia on <_>u vuiuaan- heid, zag hij telkens weer, na den door- gemaakten roes, ontnuchterd en ontze nuwd, het morgenlicht krieken. De schoone levensdroom die hij zich als dich ter opgebouwd had, stortte ineen gelijk een hoopje zand. En gelijk de kinderen bij het strand, zette hij zich telkenmale terug aan het oprichten van nieuwe zandtorentjeshersenschimmige idealen, gesteund op louter menschelijk verstand, op de bedriegelijke stelsels van ongeloo- vige wijsgeeren die wel kunnen schitte ren voor één oogenblik, gelijk een val lende ster door den nacht, en daarna niets dan droeve donkerte op hun door tocht achterlaten. En altijd aan kwam de zee, de groote zee van het leven terug aangezwalpt, en met haar rollende ba ren, baren van drift, baren van twijfel en wanhoop, spoelde zij de zandtoren tjes weg Totdat de rampzalige doler de rots had ontdekt, die alleen sterk genoeg is te doen herleven. Doch Napoleon beseft genoeg dat dit alles tot niets baten zal. September is ten einde. October begint en Alexander blijft immer stom als een visch. 't Is een affrontDe keizer wordt woedend, en den 3e October, na eenen woeligen en opgehitsten nacht doorgebracht te hebben, roept hij zijne maarschalken bijeen. Komt binnen, zegt hij, en luistert naar het nieuw strijdplan dat ik ontworpen heb. Prins Eugeen lees het voor De prins leest«Wij moe ten het overblijfsel van Moscou ver branden, en langs Twer oprukken naar Petersburg, waar Macdonald ons zal komen vervoegen Murat en Davoust zullen de achterhoede uit maken En, gansch opgewonden, vestigt de keizer zijn vlammenden blik op de generalen, doch het koel gelaat van dezen drukt slechts verwondering uit. Samenvatting. Napoleon had slechts dit roekeloos plan opgevat om zijnen toorn tijdelijk te luchten. Generaal de Ségur ver haalt dan verder hoe de keizer eenen vriend- schappelijken brief schrijft aan den czaar, en generaal Lauriston gelast met deze boodschap. Hij moet aan den russischen opperbevel hebber Kutusof een vrijgeleide vragen voor Petersburg. Lauriston komt den 5® October bij de voorposten aan, doch hij treft Kutusof daar niet aan. Hij mag met geen enkelen anderen russischen generaal onderhandelen, en wil dus onverrichter zake naar Moscou terugkeeren. Dit kon de russen in groot ge vaar brengen. Beningsen, de chef van den vijandelijken staf, begrijpt het, en onmiddel lijk doet hij een onderhoud aanvragen aan Murat, en hij gelukt er in dezen generaal om het beukend geweld der golven te trotseeren dc rots van het Geloof. Daar heeft hij nu eon vaste grondvest gevonden om zijn idealen op te houwen idealen welke de stormzwangere oceaan van het leven niet meer zal kunnen om verwerpen. Wanneer wij thans in een laatsten hlik het leven van dezen grooten bekeerling omvatleD, dan gaan wij steeds heter be seffen de groote sociale beteekenis van don katholieken Godsdienst. Waar misschien anders zoovele groote mannen, bedeeld met'de rijkste gaven van geest en hart, jammerlijk ten ondor zouden gegaan zijn, en hun leven doel loos hebben gesleten in verlammonden twijfel of ikzuchtig en ijdel genieten,daar zien wij nu dat leven, door de genade kracht van den Godsdienst, omschapen tot een bron van schoonheid en heil voor hen zelf en voor hunnen evenmensch. Vroeger waren zij werktuigen in den dienst van Satan. Kunstenaars en geleer den, misbruikten zij de scheppende krachten van hun versland en hun ver beelding om dwaalleeringen op te tim meren of altaren op te richten aan Ve nus. In plaats van het reine brood der waarheid en der schoonheid voor het volk te breken, zetten zij het giftige spijzen en bedwelmenden drank voor. Doch dan, vervolgd door twijfel, ge plaagd door wroeging, geleid door de genade, hebben zij de star van het Ge loof in hun nacht zien blinken. Dan heb ben zij gesidderd voor de verantwoorde lijkheid en den zielenlast die er op hen woog, en moedig den nieuwen weg in slaande stelden zij voortaan al hun talent va ïiuu guieenjimiu UiU do Waarheid en hot Licht. Ook voor Jörgensen is er te goeder uur een wijden en heerlijken levonshori- zont ontsloten geworden door den katho lieken Godsdienst, en van dan af is hij opgetreden als een manhaftige kampioen van Christus. De vermaarde Noorwoegsche schrij ver, Björnstjerne Björnson, waarmede Jörgensen in zijn jeugd dweepte, sprak op zijn sterfbed de ernstige woorden Nu voel ik dat er verschil is tusschon de gedachten die men in zijn leven en die welke men op zijn doodsbed koestert. Het kan niet anders, de mensch moet in zijn stervensuur aan godsdienst denhen En Jörgensen voegt er hij - Niettegenstaande al zijn genie, al zijn roem, heeft Björnson ook gevoeld, hoe het licht van daarginds al het aard sche verbleekt en een ander aanschijn geeft. De dichter die in geheel Europa en volledig 0111 den tuin te leiden met zijne vleiende en leugenachtige woorden.Lauriston wacht, en op het bevel der russen wordt hij in het kamp der russen binnengeleid waar Kutusof hem te middernacht onthaalt. De geslepen rus verklaart dat hij hem geen doortocht naar Petersburg kan verleenen, doch hij stelt voor den adjudant van Alexan der met den brief te zenden, en wapenstil stand te sluiten totdat hij terugkeert. Als hij dit alles verneemt, is Napoleon vol blijde hoop, en de taal der russische generalen, die allen aan Lauriston en Murat verklaar den dat zij naar vrede snakten, wiegt zijne onrust voor eenige dagen in slaap. Hij wil nochtans den wapenstilstand niet aanvaar den, en beveelt aan Murat hem aanstonds te breken, maar dit bevel werd niet nagekomen. Gedurende verscheidene dagen spelen de russen dit listig spel, en laat Murat zich ver schalken, terwijl de vijand intusschen een machtig leger te been brengt en wacht tot de schrikkelijke winter de franschen zal op 't lijf vallen. De keizer beseft zijne akelige positie, maar hij ook wacht nog altijd... Intusschen vallen de eerste sneeuwvlokken, en met hen vallen al zijne laatste begoochelingen. Men denkt aan den terugtocht. Hij kondigt hon derden bevelen af en houdt dagelijks revue. Het is den 18 October. De keizer schouwt op den eersten koer van het Kremlin de troepen pen van Ney, als men eensklaps het kanon hoort brommen uit de richting van Winkowo. Daar komt een jonge adjudant toegesneld met het nieuws dat de eerste lijn van Murat door den vijand verrast en ingedrukt werd wij hebben groote verliezen en vele dooden. De voorhoede van Murat, die reeds fel ge smolten was, is thans geheel verloren ge- gaan. Napoleon springt bij dit verhaal op, weerom vol van het vuur zijner eerste oor- I ver daarbuiten beroemd is, heeft de waarheid ondervonden van de woorden van den Heiligen Franciscus: Een mensch is wat hij in Gods oogen is en niets meer Aldus straalt in hot leven dier bekeer lingen al de bovennatuurlijke macht van het Geloof uit van lieidensche, hoog moedige, wulpsche menschen die ze voorheen waren, zijn zij geworden nede rige, verstorven en ijverige werkers in den dienst des Heeren, stappend geluk kig en vredig in het lichtspoor dat de Godsdienst vóór hen trekt tot aan liet graf en ver daarover. Zij hebben eindelijk loeren bidden en den knie buigen en dan eerst zijn zij waarachtig groot geworden, en heeft ook voor hen het onsterfelijke woord van den Godmenscli geklonken Ik ben de Weg en het Leven Jef CRICK. LANDBOUW. Bemesting der klaver gewasen. De klavergewassen mogen als onze kost baarste voederplanten aanzien worden, en hunne uitgebreide teelt heeft de gelukkigste gevolgen op gansch de boerderij. Om er de meeste voordeelen uit te trekken, hoeft men er eene overvloedige, oordeelkundige bemesting op toe te passen, eene duchtige potasch-fos- foorzuur bemesting, om eenen sterken was dom te honderhouden en eene maxima stik stofvestiging te bekomen, en eene kleine hoe veelheid rechtstreeks opneembare stikstof, om den eersten groei zoo vroeg mogelijk te wek ken en aan te zetten- BrciKtia out vuuuci uiucuuge piauien, neo* ben de klavergewassen een overgroote behoef te aan potasch en fosfoorzuur. Als potasch- zout gebruikt men onverschillig chloorpotasch en kaïniet toch geven wij de voorkeur aan de chloorpotasch voor laattijdige en aan de kaïniet voor de vroege bemestingen. Als fos faatmes t gebruikt men onverschillig slak of fosfaat Bernard, die niet alleen door hun fos foorzuur maar nog door hunne kalk voortref felijk werken. De minerale bemesting, potasch en fosfoor zuur, wordt voor nieuw aangelegde klaver velden tijdens de diepe omploegingen van den grond toegepast, die de zaaiïng voorafgaat, ten einde de kaïniet of de chloorpotasch en het fosfaatmest goed door gansch de bouw laag te verspreiden op ouden klaverstruik geschiedt deze uitstrooing als dekbemesting, en deze zal des te werkzamer wezen, dus des te betere uitslagen geven, naai mate zij vroeg tijdig toegepast wordt. Met ze vroegtijdig te strooien, dringen deze hulpmeststoffen beter tot in het bereik der wortelen, zonder dat er evenwel voor verlies te duchten is. lögsjaren. Honderden plannen schieten te gelijk als bliksems uit zijn genie op, en nog voor het invallen van den nacht, is reeds gansch ons leger op weg naar Woronowo. Hij zelf, voor het aanbreken van den dag van 15 October, verlaat Moscou, en men hoort hem uitroepen Vooruit naar Kalougha en wee degenen die ik op mijn baan ontmoe ten zal TWEEDE DEEL. DE AFTOCHT VAN MOSCOU. HOOFDSTUK I. Bij het verlaten der hoofdstad. Twee wegen leiden naar Kalougha: de eene, links, is oud een tweede, rechts, is nieuw aangelegd. Het was op den eerste dat Kutusof Murat aangevallen en verslagen had, en het was ook langsdaar, dat Napoleon den i5 October Moscou verliet. Hij kon digde aan zijne officieren aan dat hij terug de grenzen van het oude Polen wilde bereiken. Hij had zijn verblijf in Moscou we ten te benuttigen om zijn leger terug met tien duizend man te versterken, en voor een vciligen aftocht van een groot gedeelte onzer gekwetsten te zorgen. Onze troepen waren sinds gisteren onophoudend aan 't. aftrek ken. In deze kolom van honderd en veertig duizend man en ongeveer vijf tig duizend rijtuigen van allen aard, marcheerden voorop honderd dui zend soldaten met hun ransels en hun wapens, gevolgd door meer dan vijf honderd vijftig kanons en twee dui zend artillerie-wagens. En dit leverde een aanblik op, die waardig bleef van Men geeft voor nieuwe klavervelden van 1000 tot 1200 kgr. kaïniet en evenveel slak, en voor ouden klaverstruik van 800 tot 1000 kgr. van elk dezer vruchtbaarmakende stoffen Daarna eens goed beren geeft de beste uitsla gen. Praktijker. EEN SPRINGLEVENDE DOODE Onder dien titel lazen wij dezer dagen in de dagbladen dat de dood van Herman Broeckaort bij missing in België rondge- maard wierd. De volksgeliefde dichter- schilder is ziek geweest, maar hy is thans hersteld en verblijft te Parijs. Wij verhaasten ons dit verheugend nieuws aan den kunstminnenden lezer mede te deelen. Aldus heeft de vroolijke Herman, nog in leven zijnde, eene gansche reeks treur- en lofartikelen over hem zien schrijven. Voorwaar, zulk iets valt aan weinig stervelingen ten deel HET WAPENSCHILD VAN MONSEIGNEUR SEGHERS Naar wij vernemen is hot wapenschild alsvolgt samengesteld Een kruis op rood veld, in den rechter bovenhof witten leeuw op zwarten p»—"11' on{*er de beide armen een klontje. De spreuk lufdt In Cruoo Salus - (Redding door 't Kruis). T^n Mr bootoorlog. De gevolgen KOPENHAGEN. 19 Februari. Hot Deensche stoomschip United States dat gereed was om uit te varen, moest het vertrek opgeven, daar er geen sto kers of matrozen konden gevonden wor den. Verder moosten drie stoomschepen met levensmiddelen voor Engeland die naar Bergen wilden uitloopen, om de zelfde reden de reis opgeven. BERLIJN, 19 Februari. Uit Amster dam wordt aan de -Berliner Börsenzei- tung» geschreven Ten gevolge van den Duitschen duikbootoorlog is sederd lFe- bruari in de gansche diamant-nijverheid van Holland een volkomen stilstand in getreden. Talrijke groote slijperijen, waaronder de firma Granaat, hebben hun bedrijf stilgelegd. Verschillende duizende diamantslijpers zijn reeds werkeloos te Amsterdam. KARLSROEHE, 19 Februari. De -Petit Parisien meldt uit Louden Ten gevolge der Duitsche duikbootbedrijvig- het groot en ontzagwekkend krijgs volk dat een halven wereld verwon nen had. Doch, wat daarop volgde, herin nerde maar al te wel aan een uittocht van wilde en zegevierende plunde raars. In drie, vier rijen van eindelooze lengte, was het daar een geharrewar van kaprijtuigen, van caissons, van rijke voituren en karren van allerlei maaksel. Hier zag men russische, turksche en perzische vlaggen heen- dragen; daar, bemerkte men het reus achtig kruis van de hoofdkerk van Sint Iwan verder was het een me nigte van russische boeren met lange baarden, die onzen buit moesten ver voeren waarvan zij zelf een deel uit maakten. Anderen hadden hunnen buit zelfs op stoot wagentjes geladen en reden daarmede triomlantelijk weg, zonder te denken aan de acht honderd mijlen die zij afleggen moes ten, en aan de gevechten die aan staande waren. Eer het avond was, zouden al die dwazen niet meer ver der kunnen van vermoeienis, maar nu deed de blinde hebzucht hen alles vergeten. ('t Vervolgt). Dit ontzaglijk kruis, aan wiens bezit het russische volk het heil van zijn keizerrijk hechtte, had Napoleon doen rooven van zijn hoogen toren om er den koepel der Invaliden te Parijs mede te versieren. Het werk ging moeilijk, en terwijl men het kruis trachtte los te krijgen, kwam er voortdurend eene bende van krassende raven rondgevlogen. Aldus verhaalt, de ooggetuigen graaf dc Ségur.

De Denderbode | 1917 | | pagina 1