Napoleons Veldtocht KATHOLIEK NIEUWS* EN AANKONDIGINGSBLAD Een en ander Zondag 4 Maart 1917 5 centiemen het nummer 71"* Jaar IV" 4746 Week-Kalender. Kinder-Gedichten Cinema en Zedelijkheid. Yasten-Sermoenen. DE DENDER BODE Abonnementsprijs 3 trank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKER-UITGEVER Van de Putte-Goossens AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr twee maal 1,25 Ir. Gewon* annoncen o,i5 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, en2. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den 3 Maart 1917. MAART. Evangelie van den Zondag Gelijkenis van het gezaaide zaad. LUC. VIII. 4 Zondag, 2. van den Vasten. Reminiscere. 5 Maandag, H. Theophilus. 6 Dinsdag, H. Coleta. 7 Woensdag, H. Thomas van Aquinen. 8 Donderdag, H. Joannes de Deo. 9 Vrijdag, H. Francisca. 10 Zaterdag, HH. 40 Martelaren. XIV. Waarom O, zeg mij Heer, Waarom zoo zeer Gij mint de lieve kleinen Waarom gij zacht Hen tegenlacht, En drukt hen aan uw harte Waarom ge zijt Steeds zoo bereid Hun hoofdekens te zeegnen Waarom uw mond Bij meengen stond, Ons vraagt hen te gelijken Omdat ze zijn Van harte rein, En dat daarin Bloeit Jesus min. Ik bid u, Heer, O maak mij weer Een kind gelijk, Aan liefde rijk 1 P. G. Er is reeds van hoogerhand door socia le mannen herhaaldelijk op gewezen ge worden hoe de cinema, die een machtig werktuig zou kunnen zijn tot volksont wikkelingjammerlijk genoeg wordt uit gebuit om het volk op weinig stichtende en vaak ergerlijke manier te vermaken. Wij schreven hier reeds vroeger over, en oordeelen het goed er nogmaals de aandacht op in te roepen. Vooraf wenschen we klaar het stand punt aan te duiden waarvan wij uitgaan: wij zijn geenszins tegen deftig vermaak en uitspanning, want niemand toch, die weet hoe elke mensch recht heeft op een beetje zon, een beetje geluk in het leven, 60 Mengelwerk. Nadruk verboden in Rusland, in 1812. Groot Historisch Verhaal. (Getrokken uit het vermaard boek van Graaf Philiep de Ségur, Generaal, die d«n veldtocht meegemaakt heeft). Men merkte vooral in dit ordeloos gevolg van ons leger een menigte mannen op van verschillenden land aard, en dienstboden die in alle talen vloekten, terwijl zij met groot lawaai en geweld prachtige rijtuigen voort dreven getrokken door dwergachtige paarden, met koorden ingespannen. Die rijtuigen lagen vol buit, aan den brand ontrukt, of vol eetwaren. Zij vervoerden ook fransche gezinnen, die weleer gelukkig leefden in Mos- cou, en nu in onze rangen beschutting komen zoeken tegen den haat der russen. Eenige russische meisjes, die zich vrijwillig aan ons overleverden, volg den ook. Dit alles deed ons aftrekkend leger gelijken op een leger der oud heid, dat beladen met slavinnen en plunderingen, van een groote ver woesting terugkeert. Niettegenstaande de breedte van den weg en het geroep van zijnen staf, kon Napoleon zich nauwelijks een doortocht banen door deze ontzag lijke massa volk. Zonder spreken of morren trok hij door dien nasleep van zal dwaas genoeg zijn om iemand den steen te werpen dewijl hij, ook nu in de rampvolle tijden die wij beleven, een weinig afleiding en verzet betracht Een mensch die nu en dan de beslom meringen en het verdriet van zich niet weet op te schuddeu, en wiens lippen het lachen hebben verleerd, is gelijk een huis waar de zon nooit moer binnendringt. En in het Boek der Spreuken staat geschre ven Gelijk de mot schadelijk is aan het kleed, on de worm aan hout, zoo is de droefheid schadelijk aan 's menschen hert Ontspanning is er dus broodnoodig in het leven,doch hier komt de vraag hoe zal men zich vermaken Kan een vermaak dat het gemoed ze nuwachtig stemt, dat het hart en de ver beelding vult met troebele indrukken en voorstellingen, eene degelijke en deugde lijke ontspanning heeten En zijn cinema-voorstellingen die op hun programma gedurig sensatie-wek- j kende en zenuwschokkende drama's bren- gen, eene aanwinst ofwel een gevaar van de volksbeschaving Dat zij eene aanwinst zouden zijn,gaat er bij ons niet gemakkelijk in,als wij na gaan hoe zij telkens speculeeren op den ongezonden lust van het volk voor alles wat de zinnen prikkelt en de zenuwen geweldig aandoet. Dit is de ware ziekte van onzen tijd liefde voor liet. immoreele, liefde voor de misdaad, liefde voor alle kwaad dat met een zekeren glans van grootheid of schoonheid omgeven is. De groote fransche schrijver Ernest Hello, schreef daarover reeds jaren gele den, diepzinnige bladzijden waaraan wij het volgende ontleenen. k Wij zijn gewoon te gelooven dat de misdaad een teeken van grootheid kan zijn, dat er edele leugens bestaan en dat het beoefenen der deugd een vervelende soaie zaak is. Leert men ons dit niet uitdrukkelijk aan, men laat het minstens doorzijpelen in ons men overtuigt er ons verstand niet van, maar men stelt het in romans en melodramas onze verbeelding vöör die het aanneemt. Indien gij als een leerstuk aan een jong mensch vóórhoudtdat het schoon is een misdaad ie bedrijvendan zal dat jong mensch u niet gelooven Maar wanneer gij hem in verschillende melodramas misdadigers voorstelt als fiere prachtkerels, zal het jong mensch de gewoonte aannemen te denken dat om groot te zijn men in'tleven veel kwaad moet heb ben gedaan.- Wij zullen nu niet beweren dat de ci nema hot kwaad goedkeurt en aanbe veelt, wij veronderstellen met men- rijtuigen en menschen die onzen gang verhinderde, en stapte de oude baan van Kalougha op. In die richting marcheerde hij eenige uren, en kon digde aan dat hij Kutusof ging ver slagen ter plaats zelf waar nij de overwinning behaalde doch almet- eens, rond den middag, ter hoogte van het kasteel van Krasnopachra waar hij halt maakte, draaide hij links af met zijne soldaten, en in drie mar- chen, dwars door de velden, be reikte hij de nieuwe baan van Ka lougha. Te midden van dit manoeuver wordt hij verrast door den regen die de binnenwegen onbegaanbaar miek en hem tot stilstand dwong. Het was een groot onheil. Slechts ten prijze van veel moeite konden wij onze kanonnen uit den modder los krijgen. Maar de keizer was er in geslaagd zijne beweging te dekken door het legerkorps van Ney en de overblijf selen der ruiterij van Murat. De rus Kutusof, hierdoor beetgenomen, ver wachtte ons nog op de oude baan, terwijl wij reeds den 23e October de nieuwe baan bereikt hadden, en nog slechts één marsch behoefden te doen om vóór hem te Kalougha aan te komen. Den 23* was het keizerlijk kwartier gevestigd te Borowsk. Deze nacht verstreek rustig voor den keizer. Hij vernam dat Delzons en zijne divisie, om zes uren van den avond en vier mijlen vóór ons leger, de stad Malo schen te doen te hebben die eerlijk en te goeder trouw handelen, maar niette min is er in de manier, waarmede hij de misdaden op zijn programma aankondigt en er reklaam rond maakt, op te maken dat hij er ook van overtuigd is dat het kwaad een groote aantrekkingskracht bezit voor de massa, haar aanlokt en prikkelt. En met aan die zwakheid van het volk toe te geven, misdoet hij en kan hij ge vaarlek worden. SSggp Waarom toch moeien steeds de groote succes-films diege nen zijn welke misdadigers en boos- loiclüen voorstellen Waarom het kwaad met zooveel zorg en rijkdom op het doek brengen, als het verfoeilijk en hatelijk is Een dief, een moordenaar, een over speler laat men best in de gevangeniscel, waar de dag hem nog nauwelijks be schijnen wil, en waar zij de maatschappij niet meer kunnen deren. Waarom hen teil tooneele brengen, en hen doen optreden als helden van wior daden men verwacht dat zij de toe schouwers zullen boeien en ontroeren?... liet immoreele, het onzedelijke kan nooit schoon zijn. Wie het immoreele schoon vindt, is ziek schreef Van Deyssel, een onge- loovige. In het programma eener cineraa-ver- tooning, over eon drietal weken ter stede opgevoerd, lezen wij - Deze week hebben we weer voor een buitengewoon succesprogramma gezorgd, dat elkeen zal willen komen bewonderen. (Wij cursiveeren). Onze hoofdfilm EEN ONMENSCH is een groot roerend volksdrama in 6 deelen, het is een der treffend ste films vol leven en beweging, waar een speler al zijn geld ver kwist en ten slotte als galeiboef sterft Dan volgt er een breedvoerige beschrij ving Een onmensch of een brutaal mensch. Realistisch drama in zes deelen. Gekleurde film. Charles Maunin is een groot speler, en eveneens bezield met alle slechte driften welke hij weet te verduiken onder het masker van voortreffelijk burger. Het leven zijner vrouw en dat van zijn dochtertje Suzanna zijn een waar martelaarschap. De moeder vraagt de echtscheiding en bekomt ze. Enz. Het leven van dezen onmensch is oen Jaroslavetz en de bosschen die haar beheerschen, onbezet gevonden had dit was eene sterke positie, en het eenige punt waar Kutusof ons de nieuwe baan van Kalougha kon af snijden. De keizer wilde er eerst tegen woordig zijn; het bevel tot den marsch werd gegeven, en daarna men weet niet waarom terug ingetrokken. Gansch dezen avond bracht hij te paard door, niet ver van Barowsk, links van de baan, aan den kant waar hij de aanwezigheid van Kutusof ver moedde. In een piassenden regen staat hij het terrein te bestudeeren, alsof het hier een slagveld gaat worden. Des anderdaags, den 24e verneemt hij dat den vijand het bezit van Malo- iaroslavetz aan Delzons betwist, en ij aanhoort die tijding met rustig gemoed. Hij verliet dus Borowsk laattijdig en zonder zich te haasten, toen het gerucht van een geweldig gevecht tot hem kwam. Alsdan schrikt hij op, loopt naar eene hoogte en luistert. Het gerucht vermeerdert, u Is er daar dan een veldslag aan gangroept hij uit. Elke losbranding der kanonnen scheurt door zijn gemoed, want het komt er thans niet meer op aan te veroveren maar wel te behouden, en hij jaagt Davoust op om ter hulp te snellen, doch deze maarschalk kwam slechts bij het strijdveld aan toen de beslissing reeds was gevallen. Napoleon woonde het einde van den strijd bij, maar hij kon ook geen aaneenschakeling van eerloosheden, en... einde goed, alles goed op het hospitaalbed, waar hij sterft, bekomt hij vergiffenis van zyn slachtoffers. En aan het slot dringt het programma er nogmaals op aan Wil iedereen in de gelegenheid zijn eens een prachtig, hartroerend drama te ziendan heeft men deze week slechts een bezoek te brengen aan de Cinema, enz. Niemand zal ooit dit succesdrama uit het ge heugen gewischt worden Dit,heeft geen commentaar van noode. Wij komen tot deze gevolgtrekking Vermaak en ontspanning welke men moet gaan zoeken in het bewondoren van onmenschcn, zijn ran geen goed allooiin stede van den geest en het hart op te frisschen, geven zij maar al te dik werf een grooten knak aan het zedelijk heidsbegrip en het zedelijkheidsgevoel van den toeschouwer, vooral waar hot jonge harten en jonge geesten geldt, zoo licht ontvlambaar an zoo gemakkelijk van het rechte spoor af te brengen Deze week woonden wij de opening der vaston-sermoenen bij in de kerk der Eerw. Paters Capucienen, op St Job. Zij propte van het volk, en geen wonder de naam van den predikant, Pater Wil- lïbrordus, dezelfde predikant die verleden jaar zooveel bijval bekwam met zijne meesterlijke sermoenen over Sint Antonius lokte een stroom van ge- loovigen aan. Het openingssermoen, dat bijna een uur duurde, was prachtig en indrukwekkend, on het zal al de toe hoorders lang bijblijven. Zulke predi katies smaken naar nog Mocht het warme en vurige woord van Pater Willi- brordus, tijdens deze vastendagen, hier veel goeds teweegbrengen Tegen de duikbooten. De - Daily Mail* meldt uit New-York: Hier verluidt dat de Regeering sedert het begin van de maand Februari 400 groote motorbooten, die moeten dienen tot het bekampen van duikbooten, heeft aange kocht. Amerikaansche firma's zijn met het bouwen van een groot aantal dezer booten belast. De opstand op Cuba. Agenzia Americana» meldt dat Ame rikaansche oorlogsschepen binnengeloo- pen zijn in de Kubaansche havens San- hulp meer bieden, en het scheelde weinig of een zijner officieren werd in zijne nabijheid door een bende kozak ken gevangen genomen. Met het vallen van den nacht komt een der generalen van prins Eugeen hem rapport brengen over het ge vecht, en hij verhaalt aan den keizer hoe achttien duizend italianen en fran- schen vijftig duizend russen hebben verslagen, die boven hen, in eene sterke positie verschanst lagen. Doch onze verliezen zijn groot zeven generalen gedood of gewond, en de veroverde stad vormt nog slechts een puinhoop. HOOFDSTUK II. Eene paniek. De keizer aanhoorde dit rapport, eenige stappen rechts van de groote baan, in de hut van een wever een houten huis, bouwvallig en vuil Daar bevond hij zich op een halve mijl af stand van Malo-Jaroslavetz, en het was daar, in eene donkere en slordige kamer, in twee deelen gescheiden door een tapijt, dat het lot van ons leger en van Europa ging beslist worden. De eerste uren van den nacht ver liepen in het ontvangen van berichten. Om ell uren treedt Bessières binnen. Deze maarschalk, de inrichter en bevelhebber der keizerlijke ruiterij, en die bij Napoleon in hoog aanzien stond, heeft op zijn bevel de ligging van den vijand aandachtig weest ver kennen. Hij brengt het nieuws De tiago en Gienfuegos. De Amerikaansche gezant is de Kubaansche regeeriug be hulpzaam bij het herstel der openbare rust. Bern, 26 Februari. De Parijsche correspondent van de - New York He rald verneemt van eenen bijzouderen berichtgever uit Cuba, dat de jongste opstand -de qrgste was sedert den Ku- baanschen onafhankelijkheidsoorlog. Men vreest de vernieling van vreem den eigendom door de opstandelingen, zoodat een tusschenkomst der Vereenigde Staten lot steun van president Mcnical kan noodwendig worden. Wilson's wenschen. Washington, 26 Februari. In de vereenigde vergadering van de twee hui zen van het Kongres heeft Wilson heden eene rede gehouden, waarin hij machti ging vroeg, om de Amerikaansche zee macht in volle zee te gebruiken. Washington, 26 Februari. De pre sident zal heden het Kongres machtiging vragen voor de afkondiging van de - ge wapende onzijdigheid Hij heeft uitge werkte plannen ontworpen, om de Ame rikaansche schepen, die de oorlogszone wenschen te bevaren, to beschermen, en zal uiteenzetten, dat ofschoon hij vrede wenscht, er iets grootors is dan vrede, namelijk de bescherming van de soeve reine rechten voor de Vereenigde Staten, en dat do rechten van Amerikaansche schepen, om ongehinderd de volle zee te bevaren, moeten worden gehandhaafd. Nieuwe belasting op den alkooi in Frankrijk. De financieminister Ribot logde in de Fransche Kamer een wetsontwerp neer, volgens hetwelk voortaan de alkooi in gansch Frankrijk eene eenheidsbelasting zal geheven worden in plaats van het tot hiertoe bestaande plaatselijk tolrecht, en namelijk op alkool 200 fr. per hecto liter, op wijn 2 fr., op bier 0,50 fr., op most 0,40 fr. De opbrengst der belasting zal toege kend worden aan de gemeenten tot het dekken der meer kosten door den oor log veroorzaakt. Do belasting beoogt ook de beperking van het alkoolTerbruik. Troepen van Salonika naar het Westfront. Berlijn, 27 Februari. Aan de «Tag- liche Rundschau - wordt uit Den Haag gemeld Naar hier gezegd wordt ontvangen Hollandsche firma's handelsbrieven uit Griekenlaud, die duidelijk aan de Engel- sche censuur schijnen ontsnapt te zijn en waarin medegedeeld wordt dat in Salo nika voorbereidselen gomaakt worden tot terugvoer van beduidende troopen- massas. positie der russen is oninneembaar Waar zij thans opgesteld staan, zijn drie honderd grenadiers voldoende om een gansch leger tegen te houden! Deze tijding verstomt den keizer. De baan naar Kalougha is hem dus afge sneden Zijn manoeuver mislukte Hij brengt eenen woeligen en slaaploozen nacht door. Rond vier uren van den morgen komt een zijner ordonnance-officieren, de prins van Arenberg, hein verwit tigen dat eene menigte kozakken, van den nacht en van de duisternis der bosschen gebruik makend, verrader lijk tusschen hem en zijne voorposten aan 't indringen zyn. De keizer aanhoort minachtend die verwittiging. Van al de zon oprees, steeg hij te paard en reed de baan van Kalougha op, welke voor hem nu nog slechts tot aan Malo-Jaroslavetz reikte. Om de brug dezer stad te bereiken, moest hij een lang en breed plein door, en slechts eenige officieren volgden hem. De vier eskadrons die gewoonlijk deel uitmaakten van zijn gevolg, waren slechts pas van zijn vertrek verwittigd, en haastten zich om hem te ver voegen, doch zij hadden hem nog niet ingehaald. De weg stond vol ambu lance-caissons, artillerie- en luxerij tuigen, en iedereen stapte zonder wantrouwen voort. ('t Vervolgt;.

De Denderbode | 1917 | | pagina 1