Russisch- Duitt Oorlog. Oorlog in dog going Wie is de moordenaar OORLOGSBERICHTEN. In China. IN DE VEREENIGDE STATEN BGgQif6i)38li gsvecHistBrreiD. mest, en m6n geeft eene hulpbemesting van 200 tot 300 kgr zwavelzure potasch, 600 kgr. superfosfaat, en eene goede greep zwavelzuren ammoniak. Voor voe deraardappelen kan in de huidige om standigheden versch stalmest, chloorpot- asch en beer ook aanbevolen worden. Men bemest ook de overige perceelen van den moestuin. Men geeft 2 tot 4 kgr zwavelzure potasch, en 6 tot 10 kgr. slaalslakken per are. Praktijker. Sneeuw, Zoo T«r rayn oog kan blikken over woml en land, Van Tersch gevallen sneeuw ligt alles blinkend wit, Waaronder haag en boom zoo lief gedoken zit, En ieder bnisken ook aan verren einderrand. Met moeden stap dwaal ik de kale velden door, De sneeuw, in 't zonnelicht, maakt half mijn oogen [blind. Scherp, snerpend, jaagt voorbij de felle noorder- [wind, En eenzaam is 't alom.-Van leven zie 'k geen spoor. Alleen een oude kraai die nit de boomen viel Strijkt op de veldenj neer met naren honger- [schreenw Haar zwarte vlerk vlekt donker op de witte sneeuw Gelijk de zonde vlekt een blanke maagden-ziel. Fons Van'dk MaEli. China aan de zijde der Entente Uit Londen wordt aan het Algemeen Handelsblad - gemeld Er zijn thans berichten over China ontvangen. Naar reeds gemeld word, hebben de Verbon denen en Amerika de Chineesche regee ring verzekerd dat zij het voorstelf tot tariefherziening zullen steunen en een kommissie zullen benoemen om de beta ling van de schadeloosstelling voor den Boxersopstand [te' regelen. Het Chinee sche kabinet xal een zitting houden en zou, naar de berichtgever van de Mor ning Post in Sjanghai, besloten hebben de betrekkingen met Duitschlaud af te breken, om daarna don oorlog te verkla ren. De president zal dit, besluit; nemen, zoodra het door hot parlement goedge keurd is. Bsrlyn, 6 Maart. Aan de - Vossi- sche Z. a. Mittag wordt uit Lugano ge meld De Chineesche gezant te Parijs deelde aan de Petit Journal mede, dat de ambtelijke mededeeling van ;de afbreuk der betrekkingen tusschen China en Duitschland van 't een oogenblik tot het ander te verwachten is, als Duitschlsnd den verscherpten duikbootoorlog niet zou', wijzigen. Berlijn, 6 Maart.Londensche bladen kondigen volgende telegrafische melding uit New-York af Volgens een snelbericht uil Peking heeft het ministerie zich eenparig ver klaard voor de afbreuk derlbetrekkingen met Duitschland. De Voorzitter heeft dit niet bewilligd en verklaard dat grond wettelijk hem alleen dit 'recht behoort. De boofdminister is afgetreden. De' an dere ministers'xullen waarschijnlijk het- zelfdo doen. Volgens eene Reutermelding uit Pekingjis het aftreden van den hoofd- minister gevolgd,nadat het;tusschen iiem en den Voorzitter-'.tot eene betwisting gekomen was. Het ontslag zal waar schijnlijk niet aangenomen "worden. Aan de houding tegenover Duitschland is niets veranderd. (Het WolfTs bureel bemerkt daarop': Wij geven deze;melding met alle voorbe houd vveer, daar over haren inhoud geen ambtelijke berichten voorliggen, noch in lietjministcrie van buitenlandsche zaken, noch by het Cliineeschvgexantschap al hier). (72* Vervolg.) De VoorzienigheidJ heeft mij geen kind geschonken, dacht zij maar dit meisje kan eene dochter yoor mij zijn. Ik laat haar niet meer naar mevrouw Mixtome tcrugkeeren, als ik hot kan verhinderen. Mevrouw Mixtome schreef Sofie niet en verlangde evenmin haar terugkeer. Graaf Beaucourt had mevrouw opnieuw bezochthij vertelde haar zijn gesprek met Sofie en deelde haar mede, dat zij hem haar geheim niet wilde openharen, dat hij haar echter vertrouwde en dat niets, wat het ook mocht zijn, hem dat vertrouwen kon ontnemen. Sofie was reeds eene week op Charle mont en had indien tijd noch van me vrouw Mixtome noch van)-haren vader iets gehoord of gezien, 's Avonds wan delde zij op het terras, fmaar de jonge graaf was bijna altijd bijjhaaren zij kon hem niet wegzenden, ofschoon zijniet dikwijls gaarne zou gedaan hebben. Filip Piron bemerkte hare voorliefde voor eenzame wandelingen en beloerde haar stap voor stap,in de hoop iets van haar op te merken, waarmee hij zich voordeel had kunnenj doen. Hij had het zijnen broeder medegedeelde plan uitge voerd en den kommissaris van policie pp men zijnen broeder Jan Piron kennis Amsterdam, 6 Maart. Nopens de Chineescho ministerkrisis mcMt Reuter verder Do hoofdministor deelde den Voorzit ter mede, dat met de Verbondenen zekere onderhandelingen plaats gegrepen had den, waarover do Voorzitter niet onder richt geworden was. Deze deed den hoofclmiuisler diensaangaande een ver wijt en verklaarde dat bij,als opperbevel hebber van leger en vloot, ware moeten geraadpleegd worden. De hoofdminister verweerde hem daartegen en diende ten •lotte zijn verzoek om ontslag in,waarop hij naar Poking afreisde. China en Duitschland Norden meldt Men is te Berlijn nog altijd zonder ofiicieele berichten uit China. Ook het Chineesche gezantschap heeft nog geene bevestiging ontvangen van de afbreking der betrekkingen. Men moet het derhalve stellen met de tenden tieuze berichten der Entente. Men gelooft echter dat het tengevolge van den onver- biddelijken druk der Entente tot den aanj gekondigden stap zal komen. Overigens beoordeelt men te Berlijn de draagkracht van dien stap zeer kalm. Men heeft altijd in do beste betrekkin gen met China verkeerd eD men is niet geneigd om wrok te koesteren tegenover China wegens de afgedwongen maatre gelen on dit te minder, omdat de mili taire toestand daardoor niet gewijzigd wordt. Ook do pers stelt zich op hetzelf de standpunt en betreurt het dat het Chi neesche rijk onmachtig is om zich tegon de kuiperijen van de Entente te verzetten. Voorstel van een Duitsch-Me- xikaansch-Japaansch Bondgenootschap. Washington, 1 Manrt. Dc Asso- dated Press* maakt bekend, dat Duitsch land, toen het don mcedoogenloozen duikbooloorlog ontwierp, Mexiko en Japan een bondgenootschap heeft voor gesteld, voor het geval de Vereenigde Staten niet onzijdig zouden blijven. Duitschland en Mexiko. Berlijn, 5 Maart. Zooals aan de Taglicher Rundschau uit Geneve ge meld werd, verklaarde de Mexikaansche Gezant in Parijs, in antwoord op vragen, dat Carranza hem bij liet afscheid in het vorige jaar uitdrukkelijk heeft gemach tigd, alleszins te verklaren dat Mexiko besloten is onder alle omstandigheden onzydig te blijven. Parijs, 5 Maart. De bladen kondi gen een draadloozen telegram uit Was hington, volgens het welk de Mexikaan sche minister van buitenlandsche zaken logenstraft dat aan dc Mexikaansche re- geerinK voorstellen Inl linnH8nnoo^ur van wege Duitschland zou gedaan zijn. Mexiko besteld ammunitie. In Holland aangekomen Amerikaan- sche bladen van 3 Januari bevatten vol gens don B. L. A. een telegram uit Tokio waarin medegedeeld wordt dat Mexiko reeds vroeger tijds ammunitie in' Japan gekocht heeft, dus niet op het opstoken van Duitschlad heeft gewacht. In dien telegram heet lietKapitein Cartio en twee andere vertegenwoordi ger» van Carranza, zijn in Japan om ka nonnen, geweren en ammunitie en eenen stoomboot te koopen. Zij onderhandelen over den aankoop van eenen stoomboot van 3000 Ion, die gechaterd werd door eeno nieuwo maat schappij De stoomboot is inderdaad van Yoko hama naar Vera-Cruz vertrokken met eene groote hoeveelheid geweren en^am- inunitie. Duitschland Mexiko-Japan. In de kommissie uit den Rijksdag heeft slaats-sekretaris Zimmermann een lang overzicht gegeven van do bedoelingen, gegeven, dat dc moordenaar van den laat ste» markies van Charlemont in een af gelegen dal aan de kust van Griekenland woonde, onder den naam van Lepage, dat hij echter gevlucht was wijl hij ge loofde ontdekt te zijn en zeker in de ber gen eene schuilplaats had gezocht. Op dit bericht, dat Jan Piron naar Parijs bracht en persoonlijk bevestigde, werd in alle stilte en met de noodige voorzichtigheid namens de Fransche regeering, een on derzoek ingesteld, ten einde de gevangen neming van Alexe Mixtome te bewerken In de dagbladen stond er geen woord van, want het ministerie hield het stip geheim en zoo doende bleef mevrouw Mixtome onbekend met het feit, dat haar vroeger echtgenoot nog leefde en door de politie werd gezocht. Op het einde der week van Sofie 's afwezigheid overwon de liefde van me vrouw Mixtome hare boosheid over het hardnekkig zwijgen van het meisje en verlangde zij haar weer te zien. Zij was echter te trotsch om Sofie te verzoeken terug te koeren en daarom besloot zij al de bewoners van Charlemont op een feestmaal te noodigen. De markies nam de uitnoodiging voor zich en voor zijne huisgenooten aan. Het kwam niet bij Sofie op om te be danken, doch zij verheugde er zich over bare moeder weer te zullen ontmoeten. 's Avonds vertrok men. Het was stormachtig en donker en slechts weini- die men met de instruktie aan den Duit- schen gezant in Mexiko had gehad. Het was een natuurlijke en rechtmatig voor zorgsmaatregel, dat Duitschland voor het geval van bet uitbreken van den oor log met Amerika naar bondgenooten om gezien had. Hij betreurde het ook niet, dat door de openbaarmaking in Amerika de instrukties ook in Japan bekend was geworden. Voor de verzending van de instruktie was de veiligste weg gekozen, die op het oogenblik beschikbaar was. Men wistèr niets van, hoe de Amerika nen in het bezit waren gekomen van den tekst, die met een volkomen geheimen code naar Washington was gegaan. Dat do instruktie in Amerikaansche handen kwam, was een ongelukkig toe val, maar dat verandert er niets aan, dat de stap in het belang van het vaderland noodig was. WiUons eedaflegging. Men meldt uit Washington Voorzitter Wilson zal Maandag met betrek op liet ingaan van zijn tweede ambttijdperk, voor hèt opperste gerechtshof den eed afleggen. De plechtigheid zal plaats hebben kort voor den afloop der mandaten van het huidig kongres en namelijk op het kapi- tool. Wilson zal er zich heen begeven om eenige wetten in den laatsten oogenblik te onderteekenen. Amerika en Duitschland. Een telegram uit New-York aan de Zwitsersche Pers-telegraaf meldt: De wot betreffende de bewapening der handel schepen,die aan den president onbeperkte volmacht verleent, werd niet aange nomen. Twaalf vredespartijgangers maken ob- struklie. Wilson zal waarschijnlijk han- dolen op eigen risiko en verantwoor ding. Er zal geene bijzondere zitting zijn van het kongres, behalve voor het geval van oorlog. Wilson verklaarde aan de partijleiders in den Senaat, dat Lansing bewapend gojcide weigert aan vaartuigen die kontrabandewaren met zich voeren, daar hij vreest dat zulks vijandelijke handelingen zou kunnen uitlokken. Aan den Parijzer New-York Herald wordt uit New-York bericht dat meu gelooft dat Wilson zal handelen, indien de grondwet het hem toelaat. Hij zou dit zooveel te meer doen daar hij de toestem ming bezit van gansch het volksverlegen- woordigershuis en van 83 senatoren (op 96) die het manifest onderteekenden, waarin de wet over de bewanonde nouim. nteit worat gerechtvaardigd, en de on mogelijkheid der aanneming derzelve wordt beklaagd. De bawapening der Amerikaansche handelsbooten. Gentral New» meldt uit New-York: De regeering heeft naar hier gezegd wordt bevel gegeven dat uit een aantal arsenalen kanonnen naar de havens ge zonden worden, om volgens do besluiten van het Kongres met de bewapening van handelsbooten te beginnen. Hol heet dat tot het begin van toeko mende week vijf honderd 75 centimeters- kanonnen in de havens van New-York, Philadelphia en Boston zullen aankomen. Men meldt uit Washington, 4 Maart Men verneemt van hooger hand dat president Wilson bandelsbooten zal be wapenen en andere maatregelen zal nemen om de Amerikaansche scheepvaart te beschermen zelfs als de Senaat het wetsontwerp voor de gewapende onzij digheid niet zou aannemen. Wilson ver trouwt daarop dat hij daartoe volmacht heeft en verwacht de stemming en de algemeeue houding van den Senaat als ge starren stonden aan den hemel. Sofie dacht onwillekeurig aan haren vader Zulk een avond moest hij bij voorkeur kiezen om haar te bezoeken. Men bereikte het doel van den tocht en mevrouw Mixtome ontving mevrouw Bartineux met hare gewone vriendelijk heid zij reikte Sofie de hand, terwijl hare oogen het meisje zochten, en zich niet meer kunnende bedwingen, omhels de zij haar op hel voorhoofd. Het doet mij genoegen u weer te zien, mijn kind, zegde zij innig. Ik heb u zeer gemist. Sofie wierp haar eenen dankbaren blik toeeer zij echter kon antwoorden, naderde graaf Beaucourt cn knoopte met de gastvrouw een gesprek aan; mevrouw Bartineux en Sofie mengden zich onder de gasten, die het meisje zeer koel beje genden. Mevrouw Bienjour, die Sofie met eene gedwongen buiging begroette, had in haren haat tegen liet meisje haar samen zijn in den tuin met eenen vreemdeling, overal rondverteld, natuurlijk onder het zegel van geheimhouding, maar iedereen wist het toch. Mevrouw Mixlome was geheel onbe kend met het gesprek barer gasten, maar zij bemerkte de koelheid en terughou ding, welke men Sofie duidelijk liet ge voelen en maakte nog meer werk van liet meisje, dan zy ooit gedaan had. Graaf Beaucourt leidde Sofie naar een bewijs dat liet kongres achter hem staat. Volgens een bericht der -NeueZuricher Zeitung» verlaat het eerste bewapend Amerikaansche ammunitieschip Zaterdag Bo»ton in bestemming voor Liverpool. Buitengewone Senaatzitting. De Amerikaansche Senaat zou Dinsdag, om 10 1/2 ure, vergaderen. Een der voorwerpen aan de dagorde betreft een voorstel nopens het sluiten der besprekin gen. 33 leden hebben zich reeds bereid verklaard, den president tegen het ob- struktionism te steunen. Men verwacht dat de Bondsprokureur op aanzoek ran Wilson, eer 24 uren verloopen zijn, verklaren zal of de president bevoegd is, zonder bijzondere machtiging van het Kongres, koopvaar dijschepen tot verdediging te bewapenen of niet. De meeningen loopen nog uiteen. De Amerikaansche pacifisten voor Wilson. Volgens de N. Zurcher Zeitung meldt de Neue Korrespondenz uit Washington: In alle kringen houdt men de toetre ding van Bryan bij de politiek van Wil son als een teeken voor de verandering welke in de pacifisteckringen heeft plaats gehad. Frankrijk zai eerst geholpen worden. Le Matin verneemt uit New-York De New-York World verlangt in een hoofdartikel dat men in geval van eene oorlogsverklaring van wege Amerika, Frankrijk eerst zou helpen en ten minste als symbool troepen naar Frankrijk zou zenden. Oostenrijk-Hongarie's antwoord aan Amerika. Uit Parijs wordt getelegrafeerd dat men in do diplomatische kringen aldaar sedert Zaterdag avond den tekst kent van het antwoord van Oostenrijk-Hongarië op de Amerikaansche nota over den duikbooten oorlog. Zij geeft eene historische uiteenzetting van den duikbootenoorlog sedert het begin van den oorlog en sluit met de verklaring dat Oostenrijk-Hongarië zich solidair voelt met Duitschland en zijn aandeel in de blokkeering in de Middel- landsche zee en de Adriatische zee op zich neemt. De Vereenigde-Staten en Japan. De - Neue Zurcher Zeitung verneemt uit New-York dat de regeering der Uni on groote pogingen doet, om dé punten waarover nog menig verschil bestaat met Japan, te vereffenen. De Japaansohe arbeidersvereenigingen zullen <!oór de Ytrrwnigütf-ötaieii loegeiaien worden. Daarover zou in den loop dezer maand nog eene Konferenlie gehouden worden in Japan. De Appam Washington, 6 Maart. Het opperste gerechtshof der Vereenigde Staten heeft het arrest van het hof van Virginia be krachtigd. waarbij was uitgemaakt, dat het stoomschip Appam» door een Duit- sche prijsbemanning naar Hampton Road opgebracht de Amerikaansche onzydig- heidsbepalingen heeft geschonden. Deze beslissing bevestigt in hoogste instantie, dat de Appam in Britsch bezit blijft. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 8 Maart. Officieel Alleen in Champagne, lievig geschut vuur. De overige frontgedeeiten bleven bij nevelachtig weder on sneeuwjacht over 't algemeen rustiger. tafel ook hem viel hare verlatenheid op en hij was daarom dubbel voorkomend voor haar, tot geene geringe ergenis van menige jonge dame, die op den graaf een goed oogje had. Na liet feestmaal, toen het gezelschap in liet salon teruggekeerd was, zong en speelde Sofie op verzoek van mevrouw Mixtome, en andere volgden haar voor beeld. De oudere gasten zonderde zich van de jongere af en praatten, terwijl deze luid scherslen en lachten. Graaf Beaucourt had zich met Sofie aan eene tafel in eenen hoek der kamer gezel, waar zij, afgezonderd van de an deren, de platen van een boek bekeken. Na eenigen tijd voegde zich mevrouw Bienjour bij ben en kort daarop werd graaf Beaucourt door eene oude gravin geroepen cn in triomf naar bare doch ters gevoerd, waar hij niet zonder onhof felijk te zijn, niet naar Sofie kon terug keeren. Deze hield niet van mevrouw Bien jour s gezelschap zij liet baar dus het bock cn ging in eene vensternis zitten, vanwaar zij de geheele zaal kon overzien Hare oogen rusten bij voorkeur op ha re moeder, die naast den markies zat en vertrouwlijk niet hem sprak. Dc markies van Charlemont scheen dezen avond niet zwaarmoedig zooals gewoonlijk zijne oogen blonken van geluk, zijn gelaat had een triomfeerende uitdrukking. Tijdens verkenningsaanvallen tusschen ro Soinme en Oise werden 17 Engelscheu en iel Franschen, en meerdere machinegeweren iai binnengebracht. n Uit Fransche bron e1 PARIJS, 7 Maart. Officieel. Of!V' het front van Verdun hebben onze batte.01 rijen vijandelijke batterijen ten Noorden van het bosch van Malancourt onderoc vuur genomen. BE Vrij levendige geschutstrijd bij MaisonLU de Champagne eu Embermesnil. Parijs, 8 Maart. Officioel Tusschen de Oise en de Aisne, tamelijk ia gescliutbedrijvigheid en ontmoetingen a£ van patroeljen in de streek van Moulin lo: sous Touvent. In Lotharingen, ten Wes- 'e' ten van Embermesnil, zijn Fransche de-re tachementen in de Duitsche loopgraven Q binnengedrongen en hebben een vijftien tal krijgsgevangenen meegebracht, nadat i zij talrijke vernielingen hadden bewerk stelligd. In den Elzas is een Duitsche on- I derneining tegen de Fransche stellingen i nabij Seppois le Haut geheel mislukt. De Dujtschers verloren gevangenen bij Hilsonfirst. en de Fransche verkenningen brachten hun verliezen toe. Kalme nacht op het overige front. Uit Engelsche bron. e, LONDEN, 7 Maart. Officieel. In rc het laatste etmaal bleef de toestand on- ei veranderd. q Het geschut heeft vijandelijke batte- li rijen tot zwijgen gebracht, die Ioperon a beschoten en bombardeerde vijandelijke a schansen bewesten Moessen (Messinos). ei Drie vijandelijke vliegtuigen zijn ge- n veld, ten minste drie andere naar den k grond gejaagd en gehavend. Vier der H onze zijn geveld en zeven worden er ver mist. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 8 Maart. Officieel Geen strijdbedrijvigheid van beteeke- nis. Tusschen Wilejka en Molodecxno werd een Russische spoortrein door mid del van bommenwerpen tot ontriggeling gebracht. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 7 Maart. Officieel Onveranderd. Uit Russische bron PETROGRA1), 7 Maart. Officieel. Vuurwisseling en verkenningen. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 6 Maart. Officieel Tusschen Tulcea en de zee, vuurwisse ling tusschen waclitafdeelingen. Patroel- jegevechten op den dicht gev rozen arm van liet St-Georges-kanaal. SOFIA.. 7 Maart. -- Officieel Ten Oosten van Tulcea naderde een Russische ltompagnie op liet diehtgevro- vrozen St-Georges-kanaal onze posten, maar zij werd door geweer-en geschut vuur uiteengejaagd. Uit Russische bron. PETROGRAI), 7 Maart. Officieel. Vuurwisseling en verkenningen. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 8 Maart. Officieel Ten Noorden van het Doiran-meer, schermutselingen van voorposten. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 7 Maart. Officieel Onveranderd. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 6 Maart. Officieel. Zwak ke gescliutbedrijvigheid over heel het In Sofie's hart ontstond eene hevige ja loezie. Mevrouw Nixtome' s hoofd was gebogen, een zacht rood bedekte haar gewoonlijk bleek gelaat, haar trotsche mond lachte. Het scheen als was er nooit eene schaduw van zorg op haar voor hoofd geweest, als had de kommer nooit aan haar hart geknaagd. Maar eens, toen mevrouw Mixlome opkeek en de oogen van den markies af wendde, bemerkte Sofie weer den blik, die haar reeds eenmaal met schrik had geslagen, een blik vol angst, zorg en te genzin. Deze uitdrukking verdween echter weer onmiddelijk en mevrouw Mixtome zag den markies met een lachje aan dat hem betooYerde. Zij houdt van hem dacht Sofie Zij zullen trouwen en mijn vader, o mijn arme vader God dank, dat hij liaar al dus niet kan zien Onwillekeurig en als door eene gehei me macht gedwongen, keek zij naar bui ten. Zij werd bleek als de dood en hare oogen straalden vol schrik op een spook achtig bleek gelaat, dat legen liet ven ster gedrukt was en in een paar gloeien de oogen die onbeweeglijk op mevrouw Mixlome en den markies gericht waren. Door do schaduw welke de gordijnen op het gezicht wierpen, kon zij het niet herkennen, maar zij twijfelde er geens zins aan, dat het haar vader was die van (zie vervolg 3* bladzijde).

De Denderbode | 1917 | | pagina 2