im de firm-GoossEfls Robert Van de Lanotte Voor Hoest, Bronchiet en Influenza Voor Maagpijn, OP ZEE. Op den Balkan MORISONS Waschmachien Allerhande nieuws Sloom Boek- en Steendrukkerij TER DRUKKERIJ WasGfit zonder atKoKsn In 6 minutenen werkt door zijne eigene zwaarlekracDl J. L. MORISONS, 109. DAMBRÜGGESTRAAT. ANTWERPEN PATRON EN PAPIER ALGEMEENS ASSURANTIËN Grondkrediel van Belt/ie S Fotografie B. WILLEMSEN WISSELAGENT öl BALSSMPILL3M Bloedzuiverende Pillen IN DE VEREENICDE STATEN druk der Duitsche verklaring der zeever sperring, in Washington. Het nieuws verraste allen ook de besle ingelichte kringen als een bliksemslag uit den helderen hemel. Onafhankelijk van Wilson verbreidde zich in de beide kamers en onder de ka tholieken eene beweging om Spanje te bewegen tot het nemen van eene voor handneming, indien de poging van Wil son, om vrede te sluiten, zouden misluk ken. Met inbegrip der toongevende is Ame rika den oorlog meer dan moede. Het wil geenen oorlog noch met Duitschland, noch met eenen anderen Staat, als men niet rechtstreeks tot eenen oorlog gedwongen wordt. De rustige, waardige houding, die de daarwonende Duitschors en Duitsch-Ame- rikanen, ondanks hun dikwijls lijdend hart ten toon spreidden, was verbazend en weldadig verassend voor alle bezonne- ne Amerikaansche kringen en pijnlijk ontgoochelend voor allen, die uit het feit der afbreuk een opstand verwacht had den,die de Duitsche loyaliteit jegens Ame rika schade zou berokkenen. De Duitschers en de Duitscli-Ameri- kanen hebben de zaak door hun voorbeel dig gedrag eenen onschatbaren dienst be wezen Senator Sherman, die in den Senaat op valsche aangaven zware beleedigingen tegen hen had uitgebracht heeft zich la ter op passende wijze daarover veront schuldigd, de Duitschers ongewild on recht gedaan hebben. Japan en Amerika. Het Berliner Tageblatt verneemt uit Lugano De Avanti kondigt eenen brief af met bijzonderheden, gedagteekend uit Nan king 20 Januari, en waarin de toestand in Oost Azië als zeer ernstig wordt be schreven. Dreigende onweerswolken pakken sa men boven den stillen Oceaan. De haat tegen Amerika dien het Japansche volk ingeprint is, neemt een immer meer drei gende gestalte aan. De korrespondent haalt daarbij een ar tikel aan van de Japansche journalist Hiraftko, waarin het onvoorwaardelij ke recht van Japan, op de heerschappij in Oost-Azie wordt vooruitgezet en de oorlog tegen Amerika als onvermijdelijk wordt betiteld. Uit Brussel en omstreken Vervalschers van eetwarenGe durende de maand Februari werden door de politie vijftig inbeslagnemingen van melk gedaan, die 15, 25, 33, 35, 40, 45, 55, 60 en zelfs 75 ten honderd water be vatten. Zelfs vervalscht zout werd aange slagen, waarbij een hoeveelheid wit zand was gevoegd ook gist die gemaakt was uit sodiumkarbonaat, aluin en pleister evenals suikery waarbij asch werd ge vonden, werden aangeslagen. De verval- schers worden door de wet vervolgd. Rooftochten. Gedurende den nacht, zijn boosdoeners binnengedrongen in de Stassartstraat. bij vrouw R..., rentenier ster, tegenwoordig op den vreemde. Zij hebben het gansche huis geplunderd en onder meer het zilverwerk, een schilderij van den Antwerpschen kunstenaar La- morière, oud zink, bronzen kunstvoor werpen, een matras, twee hoofdkussens, gordynen en andere voorwerpen mede genomen. Dinsdagnacht zijn boosdoeners door middel van valsche sleutels in een her berg van de Koninklijk-Parklaan te La ken binnengeraakt. Zij hebben de lade opengebroken en het geld gerobberd zij hebben ook nog de tinnen maten en andere voorwerpen gestolen Gedurende den nacht hebben schur ken de poort van het magazijn van den heer Borremans, Barastraat, opengebro ken en er een wagentje en acht zakken suiker gestolen. In de slaapkamer van vrouw Lau- wers, Waverschesteenweg, heeft men Dinsdag nacht een gouden uurwerk, an dere juweelen, kaarsen, zeep en andere voorwerpen gestolen. Bij vrouw Hancisse, Londenplaats, werd de kelder door dieven bezocht. Een aantal flesschon wijn én een honderd kilo aardappelen bleven hun in de han den Bij M. Hendrickx, Sint-Lazarus straat, heeft men gedurende den nacht een vijftigtal flesschon champagne, spek, ham en andere eetwaren gestolen. In de Brabantstraat, bij G., heeft een inbreker in de slaapkamer een gou den ring met brillant, andere juweelen, kleederen en linnen buitgemaakt. Tegen den avond, terwijl M. B., nog afwezig was, zijn boosdoeners in zijn kamer, in de St-Bernardusstraat, binnen geraakt. Eene belangrijke som gelds, eon gouden dasspeld en an dere juweelen werden er weggepakt. BeurzensnijdersM. L., Leuven- schesteenweg, liet Zondag zijn geldtasch die 62 frank en zaakpapieren bevatte, in de handen van een gauwdief. Ook Emiel V... werd het slachtof fer van een zakkenroller, die bij hem een brieventesch loskreeg, die 1500 frank bevatte. Straatongelukhen. L. B slotma ker, op den Leuvonschensteenweg, is Zondag avond op het voetpad neerge vallen en heeft het rechterbeen gebro ken. De kleine Hendrik W.. Brugman straat, werd door een rijtuig omverge worpen en bekwam daarbij erge wonden aan het hoofd. Deurne-bij-Diest. Eene moord. De 83-jarige L. Schoumans werd door het gejank van zijn waakhond buiten gelokt. Daar werd hij door zes bandieten overvallen en met messteken afgemaakt. De bandieten zijn vertrokken met oon belangrijken buitgeld, moei, een ge slacht varken, enz. Een verdachte is aangehouden. Uit Limburg. Moordpoging en zelfmoord. Een meester-werkman aan de koolmijn Zwartberg heeft in een vlaag van waan zin, twee afschuwelijke moordpogingen gedaan cn zich daarna zelf om het leven gebracht. Gewapend met een zwaar ijze ren werktuig, verbrijzelde hij den sche del van een heer die hij ontmoette in het bosch later trad hij eene arme woning binnen, waar de moeder met hare drie kinderen alleen thuis was hij bracht de ongelukkige ook herhaalde slagen toe op het hoofd. Men vond den ellendeling eenigen tijd daarna in zijne woning hij had een einde aan zijn leven gobracht, door zich de slagader der keel door te snijden. Diefstallen. Voor de vierde maal hebben kwaaddoeners het klooster van Diepenbeek bezocht en er allerlei voor werpen ontvreemd. Te Kaalsbeek wer den de laatste aardappelen gestolen het gerecht heeft huiszoekingen gedaan diö met goeden uitslag bekroond werden. Er bestaat hoop eindelijk de hand op de dieven te leggen. Te Gruitrodo werd de aardappel kuil van een landbouwer gansch ledig gemaakt. Een schip met koffie geladen voor het voedingskomiteit, was in de vaart vastgevrozen en heeft dus ruim een maand stilgelegen. Op dit oogenblik dat het mogelijk geworden was de reis voort te zetten, heeft men vastgesteld dat een groot deel der waren gestolon waren. Een wraakroopend geval heeft zich voorgedaan te Engelmanshoven. Terwijl eene arme weduwe afwezig was, hebben boosdoeners hare woning bezocht en niet alleen het weinige geld der ongelukkige maar ook haar geringen voorraad vosd- sel medegenomen. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. GeboorteD Mannelijk geslacht 2 Vrouwelijk - 3 Overlijdens. M. Roelandt, vr. Mertens, zb., 48 j,, Geldhofstraat. A. Van Vaerenbergh, m. Roelandt, schoenm., 47 jLangestr. M. De Wolf, wed. Van de Maele, zb 71 j., Leopoldstr. P. Van den Steen, m. Tas, metser, 52 j., Gentschestw. M. Van den Borre, breister, 20 j., Bin nenstraat. D. Spanoghe, zb., 73j., Molenstraat. 1 kinderen onder de 7 jaren. gelast men zich met alle slach van BOEK en STEENDRUKWERKEN, zooals Boekwerken, Affichen, Omzendbrieven. Facturen, Mandaten, Wissels, Trouwbrieven, Doodbrieven en Beeldekens, Adres- en Visietkaarten, Registers, Etiketten, enz. enz., in een woord, mot alles wat den Boek- en Steendrukkersstiel betreft. Men gelast zich desnoods met den opstel van Doodbeeldekens Schoon werk, spoedige bediening en gematigde prijzen. MEN WASCHT AL ZITTENDE Ik geef een nieuw MOR1SONS Wachmachien eene maand op proef in geheel België en betaal zelf de vervoerkosten heen en terug. De Morisons Washer kan per maand of per week betaald worden. Vraag het boekje nummer 462 met uitleg en prijzen aan VOOR KLEERMAAKSTERS is nog verkrijgbaar ten bureele dezes. MAATSCHAPPIJ VAN tegen Brandgevaar, op 't Leven en Ongelukken van allen aard. Eenige Premie Ongelukken op den yzerenweg en tramway». Hoofdagent Aug. DE WINTER, Nieuiostraal, Aalst, VOLKSVERZEKERINGEN met we- kelykNche betalingen voor Eerste Commu nie, Huwelijk, enz. N. B Agenten worden gevraagd,! ich te wenden op bovengemeld adres. Afdeeling Hulpbank. Ten einde te voorzieu in den onder houd der buisgeziunen aan welke de ge woon# inkomsten ontbreken ten gevolge der tijdsomstandigheden, staat de maat schappij leeningen toe aan 4 o/o 's jaara, te waarborgen door grondpanden, hy- potheokiijke schuldvordering en beurs waarden. Verders zooals vroeger gewone leenin gen uitgave en vernieuwing van obli gatie» aan 4 's jaars, en uitbetaling der Coupons zonder kosten. Iulichtingen te bekomen bij den Nota ris Paul EEMAN, en in het bureel der Maatschappij te Aalst, Leopold- straat 9. HOPMARKT. •Kunst Portretten en andere. Matige prijzen Esplanadestraat, 8 AALST. Aankoop en verkoop van titels, uitbetaling van alle koepona, Belgische schuld. Stad Antwerpen -Luik- Caiae hypothecaire Anver- soise enz. Vernieuwing zonder kosten van het koepon blad. Vreemde koepons aan den besten prijs Argentijnsche ceduls, Japaansche enz... zijn de BESTE geneesmiddelen voorzeker van Fr. CALLEBAUT, Apotheker, Botermarkt, Aalst. Fr. 1,26 de doos. Deze Pillen, aangezien hunne aangenainen smaak, mogen opgezogen worden Maagzuur, Gal, Slijmen, elechte Spijsver tering, Verstoptheid, Speen, Puisten, enz., gebruikt de van Fr. CALLEBAUT. Apotheker, Ovet*dekte Botermarkt, AALST. Fr. 1,00 de doos. i n dezelfde Apotheek syn te ve«-*rygen Remedie voor Eksteroogen 0,50, Tandpyn stillende druppels stillen onmiddelyk de tandpiju, 0,50 Pillen tegen de razende tandpijn, 1 fr. de doo». Pakken tegen het slecht boter geven der koeien fr. 1,25. Pakken voor liet bevruchten van koeien en merrieën Remedie tegen het snot der kiekens. Zekere remedie voor den cholera der kiekens, 1 fr. de 1/2 doos, 2 fr. de doos. Kristiania, 12 Maart. De stoomboot van Hangesuud Lars Fostenös werd in de Noordzee buiten de gevaarstrook in den grond geboord. De bemanning werd in Pembroke aan land gezet. Het zeilschip Silas (150 brutoregis- terton), van Grunstad, werd in den grond geboord. De stoombootAbjörn (3459 bru- to-registerton) van Kristiaansund, werd in de Noordzee, buiten de gevaarstrook, in den grond geboord. Een scheepsofficier werd gedood. Drie mannen zijn ziek of gewond. HeUlot van de overige bemanning is onbekend. Het zeilschip Spartan (787 bruto- registerton) van Avestrand werd buiten het spergebied der Noordzee in den grond geboord. De bemanning werd in Ierland aan land gezet. STOKHOLM. 13 Maart Dagbladet schrijft Do mynlegging aan de kusten van Ceylon en Zuid Afrika is een ver stommend bewijs voor de onweergalooze Duitsche krachtdadigheid. De Engelsche nationale bepalingen en de klachten in de Fransche Kamer bewijzen dat de nuchterdenkenden in beide landen niet gelooven dat de duikbootoorlog het oog- ste punt reeds bereikt heeft. Hij is nog altijd onzeker dat het uitbreken van den oorlog met Amerika te verwachten is. De toestand in Griekenland. Volgens de Parijzer bladen uit Athene melden heeft de voorzitter der tuchtka- mer van de advokaten van Athene aan Lloyd George een protest gezonden tegen het instandhouden der blokkeering, Lloyd George antwoordde afwijzend. De blokkeering zal volgehouden wor den tot de doorvoering der eischen in het ultimatum der Eutenteu gesteld. De nood in het leger van Sarrail. De Neue Freie Presse meldt uit So fia Gevluchte Franschen deelen mede dat de soldaten aan het Salouikafront da gelijks slechts nog 200 grammen brood krijgen. Op sommige dagen ontbreekt het brood heel en gansch. Verder werd„beslist dat de ammunitie moet gespaard worden. Het feit dat de Franschen deserteeren iets wat aan het front te Salonika vroeger niet voorkwam, bewijst den doorgaans ongunstigen toestand van hel leger van Sarrail, waaronder bovendien nog smet- zieklen heerschen. Amerika en Duitschtland. De bewapening der handelsschepen. Le temps verneemt uit New-York dat Zaterdag de bewapening der Ameri kaansche handelschepen begonnen is. Volgens een telegram uit New-York van Le Matin zijn de stoombooten St-Louis en Philadelphia van de Mercantile Compagnie die tusschen New- York en Londen varen de eerste bewa pende handelsschepen. Het vertrek dezer schepen wordt ge heim gehouden men vermoed echter dat het Amerikaansche overzeeverkeer deze week zal hernomen worden. Het Amerikaansche staatsekretariaat heeft besloten dat vreemde koopvaardij schepen de Amerikaansche havens moe ten verlaten ook als zij aan den voor of achtersteven van kannonnen voorzien zijn zouden. Aan de buitenlandsche gezanten werd medegedeeld dat Amerikaansche schepen die door het versperde gebied der onder- zeeers varen tot bescherming der vaar tuigen en der opvarende zullen bewapend zyn. Het is niet klaar of de bewapening moet voorhanden zijn. Het ministerie van zeewezen zal alle schepen bewapenen voor zulks gevraagd wordt. Gesteltenis der gemoederen in Amerika. De Amerikaansche briefwisselaar von Wiegand die met graaf Bernstoff naar Berlijn terugkeerde spreekt over den in graaf Beaucourt wist zeer goed dat zij niet sliep. Toen zij het portaal van Charlemont weer binnentraden, waren gaaaf Beau court en Softe een oogenblik alleen, want de markies begaf zich terstond naar de bibliotheek en mevrouw Barti- neux naar de huiskamer. Daar vroeg de graaf voor 't eerst, wat er gebeurd was. i Ik heb niet gezegd, dat er oen onge val heeft plaats gehad, antwoordde zij, hare oogen onbevreesd naar den graaf opslaande. Filip Piron zegde het, ik niet. Was het. geen ongeval Neen. Filip Piron en Johanna troffen mij aan op weg naar huis. Er was iemand bij mij dezelfde man die ik reeds yroeger op Montfagon zag. De graaf werd ernstig, maar de oogen die op hem gericht waren, zagen hem open en eerlijk aan. Ik kan u geene nadere verklaring geven, vervolgde het meisje met bevende stem. Ik mag niet verwachten dat gij mij vertrouwen zult schenken. Ik vertrouw u Softe maar zou het niet beter zijn dat gij mij alles verteldet. Ik vrees dat de eene of andere ellende- üng, dien gij wellicht toevallig op reis I hebt ontmoet, zich aan u heeft opgedron- I gen. Uw vader is te ver van hier dan dat hij u met raad en daad kan bijstaan I daarom zeg aan mij of aan mevrouw Mixtome alles. Denk er dezen nacht eens lover na en weet wel, dat de raad van hen, die de wereld beter kennen dan gij, u voor veel kwaads kan behouden. Softe fluisterde eenen goeden nacht en ging naar hare kamer. Mevrouw Mixtome zal nu de waar heid wel reeds gehoord hebben, sprak zij bij zich zelfwant Johanna zal hare meesteres niet beliegen. Wat moet zij van mij donken Ik ben bang van Filip Piron. Hij vermoedt de waarheid ik zag het aan zijn lachen. Wat zalhy doen en wat zal er van mijnen vader geworden Terwijl zij zoo dacht en de vrees haar pijnigde, deelde Johanna de ware toe dracht der zaak aan mevrouw Mixtome mede. Een man bij haar riep zij, niet kun nende gelooven dat zij goed gehoord had. Is haar dan geèn ongeval overkomen Heeft zy dan de waarheid niet gezegd? Neen, mevrouw, Filip Piron sprak on waarheid. Mejuffer was zeer stil De ar me jonge juffer zou dit niet gedaan heb ben Filip verzon eene leugen, om haar alle vragen en opmerkingen te sparen, mevrouw. Wat zou mejuffer gezegd heb ben indien zij had moeten spreken om haar onderhoud met eenen minnaar Een minnaar herhaalde mevrouw Mixtome, aan den graaf denkend, Hoe zag hij er uit Dat kon ik niet zien, Filip hief de lantaarn omhoog, maar hij sloeg hem die uit de hand. Ik zag alleen een vollen zwarten baard. Vertel niemand iets van dit voor val, zegde mevrouw, na eenig nadenken. Ik wil er geen gepraat over. Johanna beloofde te zwijgen en keerde naar hare kamer terug. Kan ik aan dit meisje twijfelen vroeg mevrouw Mixtome zich af, toen zij alleen was. Onmogelijk zij is rein en onschuldig als een engel. De een of ande re ellendeling heeft zich aan haar opge drongen en zij schrikt er nu voor terug mij dit te bekennen. Wanneer ik bleef aandringen het mij mede te deelen Ik zal haar zoo aanspreken, dat zij niet in staat is haar geheim langer voor zich te houden ik wil en moet het weten. Terwijl mevrouw Mixtome met zulke gedachten hare kamer op- en neerliep, terwijl de graaf Beaucourt zich uitputte om eene verklaring te vinden voor Sofle's verdachte handelwijze, terwijl Softe zich aan hare smart overgaf werd er in eene kamer van Charlemont een tooneel afgespeeld, dat wel in staat was meer licht te verspreiden over het duistere drama der familie Charlemont. De markies was naar zijne biblioteek,. waar hij bleef tot alle bewoners van het huis zich te rust hadden gelegd. Toen zocht hij ook zijne eigene kamer op. Langzaam en zacht schreed hij naar het raam en keek naar buiten hij zag echter niets dan een donkeren nacht. Rillend trad hij terug, liep cenige malen de kamer door en zette zich vervolgens in eenen leunstoel aan den schoorsteen neer. Hij had geene aangename gedach ten hij bemerkte niet dat de deur ge opend werd en Filip Piron met een lach je binnentrad. Deze naderde zijn heer op de teenen en liet eensklaps zijne hand op diens schouder vallen. De markies sprong op cn sidderde als of hij op eene misdaad ware betrapt ge worden. Hij staarde zijnen bediende ver wilderd aan als hadde de dood hem aan gegrepen. Filip lachte honend. Hoe durft gij het wagen mij aan te raken riep de markies dreigend. De bediende lachte opnieuw en nu«nog honender dan de eerste maal. Wees tocli zoo dwaas niet, ant woordde hij. Het was maar een beetje vertrouwelijk van mij. Gij zoudt beter doen met te gaan zitten en met het kalm op te nemen. De markies ging weer zitten, zijne knieën knikten, hij moest wel wilde, hij niet neerzijgen. Gij zyt zoo zenuwachtig als eene vrouw, spotte Filip. Het verwondert mij dat gij nog niet van u zeiven valt. Bah ik ben een man met gezonde zenuwen, zinnen en krachten met zulke laffe men- schen kan ik mij niet vercenigen De oogen van den markies bliksemde van woede. Ellendeling riep hij. Niet zoo hard, mijn vriend, zegde de ■«sshs wmiirn>1—is ih'iimi Wascht kanten gordijnen zonder een draad te breken. Het is Zonder houten pinnen. Zonder staaf in 't midden der kuip. Zonder kogeltjes. Zonder veeren. Zonder wieltjes. Jaagt het zeepsop door het waschgoed, van links naar rechts, van rechts naar links, van 't midden naar den buitenkant, van onder naar boven en klopt het terzelvertijd op zijne geheele oppervlakte. bediende kalm. De markies beet zich op de lippen en voer met niet minder ergenis, maar toch op kalmeren toon voort Wanneer gij nog eens met zulk eene onbeschaamdheid aan boord komt zal ik u wegzenden, nu heb ik er ge noeg van ik verdraag het niet langer. De bediende lachte weder. Hy scheen plezier te hebben in den toon van zijnen heer. Ben ik voor het oog der menschen niet onderdanig genoeg vroeg hij. Wan neer het iemand /.iet vergeet ik nooit dat gij mijn heer zijt, den trotsche markies, dien ik dien, en dat ik slechts een worm ben onder zijne voeten. Is dat niet zoo De markies vloekte. Wat beteeken echter al die kunst jes als wij alleen zijn vervolgde de be diende. Wij zijn beide menschen de eene niet beteren niet slechter dan de an der ha ha ha'! Wij zyn twee broe ders ik bon communist van princiep de laag geboren man is volgens mijne meening even goed als de hooggoborene. Wat uwe boosheid betreft, gjj kunt die gerust voor u houden, want in het open baar zal ik niet vergeten, dat gij de heer zijt en ik slechts te dienen heb. De markies zweeg om zich in te hou den beet hy zich in de lippen dat zij bloed den. Op zijn gelaat lag eene duivelsche uitdrukking. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1917 | | pagina 3