Mscli-luiisth Oorlog De proiiimiis clamavi ad Te... Wie is de moordenaar De Revolutie in Rusland. had noch klank noch kracht meer, en de wonderen die heel Zijn leven, als 't zegel merk van Zijn Vaders hulp en bijzijn, Hem hadden omgloord met godheid, die wonderen mocht Hij door Zijn Vaders wil niet meer verrichten Hij moest mensch zijn, niets dan mensch, verfoeilijke vertegenwoordiger der zonde. Hij was het aan 't kruis hing een ellendig, kreunend mensch, zwak, naakt en leelijk. Weer hief Hij het hoofd op en riep met luider stem Alles is volbracht De hemelen hadden het ditmaal gehoord, 't offer was gedaan, nu zou de Vader weer Zijn Zoon met goddelijkheid omringen. Dichte duisternis begon den helderen dag te doordringen zon, maan en sterren ston den al te zamen aan den hemel, als schouw den al de werelden naar Golgotha de stem men der Joden stierven uit, de soldaten staarden met angst de vreemde lichtverduis tering aan en er woog een drukkende stilte over heuvels en valleien. De Vader dwong de schepping haar machtige beweging te richten naar Zijn stervenden Zoon, de God- heid naderde weer Jesus in de omwenteling van den starrenhemel. Jesus voelde het de stond van testerven was dus gekomen. Naar Zijn naderenden Vader slaakte Hij een luiden schreeuw Vader, in Uw handen beveel ik mijnen geest Zijn hoofd zonk neder, 't bloed hield op te vloeien en 't lichaam hing heel stil. Doch de aarde begon te schokken, het donderde onder den grond, rotsen sple ten in tweeën, grafsteenen werden openge smeten en doodenschimmen begonnen rond te waren... De duizenden aangezichten der menigte werden zoo bleek als hun slachtoffer; drom bij drom droop weg door de diepste dalkloven waar de duisternis het donkerst was, enkelen klopten als waanzinnig op de borst, de honderdman sprak tot de soldaten Ja, deze Man was een ^rechtvaardige en een weinig later, dieper en dieper met heili gen schrik bevangen voor dien akeligen hemel en die bevende aarde, herhaalde hij «Voorwaar, die Man was de Zoon van God.» Maria was op de knieën gezonken, Maria- Magdalena hield op met haar krampachtig weenen, Joannes, al de overige heilige vrou wen knielde^. De eerste groep menschen aanbad den gestorven God. O moeder, mochlik nogeeu enklen keer 't Zwaarmoedig hoofd op uwen boezem vlijen, En als 't vertroeteld knaapje van weleer, Mijn tranen zoetjes aan uw hart uitschreien Open me gauw uw armen. Laat me weer Uw kind zijn, voor één stond... Heb medelijen Deze avond drukt stikdonker op mij neer. Kom met een lach mijn doolaarsweg verblijen. Gelijk de zee nu door den zwarten nacht, Ten verren einder rolt haar haren-klacht, Zoo stroomt en wendt naar U mijn heet verlangen. Maar ach, veel wijder dan den oceaan, Ligt aarde eu hemel tusschen ons voortaan. Hoe hoven mij de wolken somber hangen Irolo. Raadsel Prijskamp van den Almanak en Dagklapper voor den Vlaamschen Haard. Gezien de moeielijke tijden heb ben wij besloten het tijdstip voor 't sluiten van den prijskamp te ver lengen tot3o April 1917. Dus eene maand verlengenis, ten einde aan al onze raadselvrienden gelegen heid te geven hunne oplossingen in te zenden. Daarom toch niet uitstellen hé Stuurt de oplossingen zoo gauw mogelijk met 0.15 in geld of in postzegels naar 't Bureel van de Denderbode. Er zijn ons reeds oplossingen ingekomen waar de hoogerge- noemde 0,15 niet bij was. Zonder dit bedrag ingezonden, worden zij aanzien als niet toegekomen. LANDBOUW. De Aardappel. Onze aardcippelverscheidünheden zijn uitgeplanter is volstrokt nieuw plant soen van noode. Hoe spijtig, dat hier te lande gecne veredelaars gevonden wor den,die ons nieuwe soorten aankweoken, (75* Vervolg.) Dat zal hij niet durven wagen. Zij is vanhem gescheiden. Maar ik zal spioenen uitzenden en hem gevangen doen nemen, ik zal het zoo,weten aan te leggen, dat hij voor uw huwelijk niet aan den rechter wordt overgeleverd, dan kunt gij niet uwe vrouw naar het buiten land trokken en zijt dus huiten het schan daal. En het meisje i Piron legde een plan bloot om Sofie uit den weg te ruimen en de markies hoorde hem in 't begin rustig aan. Hij werd echter voortdurend angstiger en riep eindelijk Genoeg ik wil niets meer hooren. Doe wat gij wilt, Filip, doch laat mij met rust. O, die gevloekte misdaad. Een van ons beiden, zij of ik, moet wijkon en ik kan niet Ik kan mijne titels, goederen, eer en aanzien niet prys gevende nederigheid der mannen, de pronkzucht der vrouwen, do gemakken van den rijk dom zijn mij thans eeno behoefte en ik wil dat alles niet opgeven om een zwak meisje. Zij heeft haar geheim goed be waard; zelfs graaf Beaucourt weet het niet. Zij moge dan met haar geheim ver dwijnen. Hij ging naar het venster en keek naar buiten, waar de storm woedde, maar in en do bestaande verscheidenheden zoo niet verbeteren, dan deze toch tegen snelle ontaarding verhoeden. Om in de aardappelteelt te slagen, is het volstrekt noodzakelijk over goed plantsoen te beschikken. Nochtans, dit is niet alles eene oordeelkundige be mesting is minstens zoo noodzakelijk, zoo niet noodzakelijker. De aardappel vergt eenen teermest- rijken grond, en eene sterke mineraio hulpbeinesting. De potaseh is op do eerste plaats onmisbaar, alhoewel de stikstof- en fosfoorzuurmesten evenmin mogen ontbreken. In de huidige omstandigheden raden wij aan de eetaardappelen in de teermest- rijkste gronden, met of zonder bijvoeging van eene kleine hoeveelheid goed geleerd stalmest te verbouwen, en eene duchtige minerale hulpbemesling toe te passen, 't zij 250 tot 300 kgr. zwavelzure potaseh, 000 Lot 800 kgr. superfosfaat, eu eene goede greep zwavelzuren pmmoniak per hectare. De aardappelen tor dierenvoeding be stemd mogen in minder teermeslrijke gronden gekweekt worden, doch men past er alsdan eene duchtige stalmestbe- mesting op toe, al ware het versch stal mest, benevens eene even sterke hulpbe mesting als voor de eetaardappelen, doch de zwavelzure potaseh mag hier door ehloorpotasch, en do zwavelzure ammo niak door eene goede hoeveelheid beer vervangen worden. I11 den zomer zal men niet nalaten de aardappelen te besproeien met Bordeauxsche pap, inzonder deze verbouwd met bijvoeging van versch stalmest en beer. Verders moeten alle soorten op hunnen tijd geplant wórden de Eerstelingen en andere vrooge soorten zoo vroeg moge lijk, dan de Krügers en de Eigenheimers, in April de Roode Star, en slechts uit gaande April lot half Mei de Industrie's. Praktijker. Parijs, 2T Maart. «Le Temps» meldt uit St-Petersburg De werklieden- en soldatenkomiteiten gaan voort de han delingen der regeering te verhinderen. Zij verspreiden oproepen, waarvan het program, dal in den lieftigsten loon opgesteld is, bekommerniswekkend is. Kornilow'had met de komileiten on derhandelingen, om te wijzen op de ge varen die voor Rusland uit eene verlengde agitatie zouden kunnen voortspruiten. De voorloopige regeering vaardigt tal rijke oproepen uit om de extremisten gematigdheid aan te prediken. In het Russische leger. Berlijn, 27 Maart—Uit Geneve wordt den Berliner Lokal Anzeiger getele grafeerd Volgens berichten uit Rusland heeft generaal Evortii aan de voorloopige regeering zijn ontslag oveigtonuaivi. Men verwacht van den opvolger van Everth, generaal Leslschinky, eenen beslissenden invloed op het, officieren korps van de voormalige legergroep van Everth. Kopenhagen, 27 Maart. Generaal Lestschinky, <iie zich verleden jaar on derscheidde bij do gevechten in Zuid- Galicie en in de Woud-Karpathen van verleden winter, werd volgens een be richt uit St-Petersburg benoemd tot bevelhebber van eene legergroep op het Oostfront. Keulen, 27 Maart. Aan de Kol- nisclie Zeituug wordt uit Kopenhagen bericht Generaal Brussilow heeft zijn ontslag gekregen. I11 zijne plaat? zal waarschijn lijk generaal Lestschinsky komen. Volgens andero berichten vervangt deze den ontslaggevende generaal Everth. Kopenhagen, 27 Maart. Een hijzon der telegram van liet blad Sozialdemo- kraten uit St-Petersburg zegt dat ein delijk besloten is geworden tot de be noeming van Alexejew tot opperbevel hebber. Amsterdam, 27 Maart. Reuter meldt uit St-Petersburg De minister van oor log is in Riga aangekomen. De troepen bobben den viaggeneed aan de nieuwe regeering gedaan. De verte genwoordigers der Regeering, die van het Rigasche front terugkeeren brachten uitstekend nieuws mede overde gemoeds stemming aan het front. zijn binnenste stormde het nog harder dan in de natuur. Filip maakte nog eenige opmerkingen en vertrok. De markies wierp zich weer in zijnen stoel. Gevloekt zij deze bloedzuiger siste hij tusschen de op elkaar geklemde tanden, terwijl hij aan zijnen bediende dacht. Indien hij dood ware, zou ik vrijer kunnen ademen. Hij heeft mij tot gek wordens toe gepijnigd en gekweld. Ik gaf een vermogen als ik van hem af was. Maar eer hij gaat moet hij dit werk nog verrichten. Dwaas meisje Zij had beter gedaan in Griekenland te blijven. Zij heeft de trekken van haar geslachthoe kan mevrouw Mixlome zoo blind zijn dat zij dit niet bemerkte? Mixtome leeft en is hier Zal het ongeluk over mijn hoofd losbreken Welaan ik zal mijne vijan den vernietigen of met hen sterven. XXVII De misdaad van Piron verijdeld. De volgende morgen brak aan. Er waaide een frissche wind van de zee, welke zelf in de zonnestralen schitterde, als ware de onafzienbare watervlakte met gouden strepen versierd. Graaf Beaucourt was na het ontbijt naar het dorp gegaan, terwijl mevrouw Bartineux cn Sofïe zich op de halkon- kamer bevonden. Evenals gewoonlijk klaagde de oude dame erg. Hoofd en hart waren ziek en als hare klachten tot Sofie waarheid bevatten, dan leefde er geen Bij eene betooging in het stadhuis van Riga bracht generaal Dimitriew" hulde aan de gewichtige diensten der Lettische regimenten. Op het front van Riga had den groote betoogingen plaats. Geueraal Dimitriew en verscheidene Doemaleden deden aanspraken in welke zij de troepen aanmaanden te waken over Rusland's vrijheid en den vijand dev kracht te toonen van het Russische volk, dat in de toekomst al zijne krachten wil ont wikkelen. Alle Russische legers getrouw aan de regeering. Eene oorlogskom missie. Kopenhagen, 27 Maart. Volgens een St-Petorburgsch telegraafboricht heb ben de opperbevelhebber Alexejew,alsook de overige leger-aanvoeders aan den ministerraad gemeld, dat alle legers het Vaderland en de nieuwe Regeering trouw hebben gezworen. Op voorstel van den minister van oor log is een plan ontworpen voor omwer king van het opperbevel des legers vol gens Fransch model. Volgens dat plan, wordt een oorlogs- komiteit gevormd, bestaande uit de ministers van oorlog, van financiën en van buiteulandsche zaken en vertegen woordigers van de ministeriën van het verkeer en van den landbouw, die het bestuur en de hoogste beslissing heeft over alle legerkwesties, buiten die van zuiver strategischen aard, welke onbe perkt aan den opperbevelhebber toege kend zijn, om alzoo de oorlogsdoeleinden in uitzicht genomen door de oorlogskom missie, naar zijn vermogen te bereiken. Bijeenroeping der konstituante. Lugano, 27 Maart. De Agenzia Stefani bericht uit St-Petersburg 26 Maart De konstituante wordt bepaald samen geroepen te Moskow en dat wel waar schijnlijk op einde April. Keulen, 27 Maart. Aan de Köln Zeitung wordt uit Kopenhagen gemeld Volgens een bericht uit St-Petersburg verklaarde de ministor-voorzitter Vorst Lwow aan dagbladschrijvers dat de hoofdtaak der regeering is de voorbe reiding der grond wetgevende vergadering aan welke volk en leger zullen deel nemen de volkswil is voor do regeering lieilighij zal den regeeringsvorm be palen de voorbereiding dezer kamer zal drie tot zes maanden eischen. Ondervraging der Tzarin. Amsterdam, 27 Maart. De Daily News» meldt uit St-Petersburg: De voorloopige regeering gelastte den minis ter van justicie met de verantwoorde lijke ondervraging der Tzarin. De familie van den Tsaar naar Engeland. Stockholm, 27 Maart. Luidens Russ- kaja Wolja, zal het overbrengen der nussjsche 1 .AJAmi naar Engeland, plaats hebben, zoohaast de zieke kinderen hersteld zijn, p.: verplaatsing zal ge schieden onder het persoonlijk toezicht van den minister van "justicie. De keizerlijke familie zal dan langs'dö Munnurbaan tot aan de havenstad Ro- manow en van daar onder hegeleiding van Engelsche en f Russische oorlogs schepen naar Newcastle gebracht wor den. Het H. Synode en de omwenteling. Keulen, 27 Maart. - Aan de - Ivöln. Zeitung wordt uit Kopenhagen bericht Zooals uit St-Petersburg gemeld wordt, kondigde het Heilig Synode eenê Eticy- kliek af aan het gansche volk, in welke het opvordert, krachtdadig deel te ne men aan de verdediging van het land, tegehoorzamenaan.de voorloopige re geering en ze te ondersteunen door het gebed erfdoor de daad. De toestand. Politiken meldt uit Parijs Tele grammen "uit St-Petersburg zeggen, dat dezer laatste dagen in de straten van St-Petersburg grooto vredesbeloogingen plaats hadden. Onder de betoogers zag men ook groote'scharen soldaten. Weenen, 27 Maart. De «jKorres- pondenz-Rundschau meldt uit Stock holm Zooals uit bijzondere i'bron gemeld wordt is Stockholm sedert 24 uren zonder officiëele telegrammen uit St-Petersburg. ongelukkiger schepsel dan zij. Deze hoorde haar geduldig aan en gaf nu en dan haar medelijden te kennen, terwijl haar blik ernstig op de goud stralende golven des oceaans rustte. Markies de Charlemont trad de kamer binnen. Met schijnbare belangstelling luisterde hij naar de klachten zijner zwagerin en bemerkte den ernstigen oogslag van Sofie. Lieve Marie, zegde hij, ik geloof dat ik u een middel kan aam-aden, dat u betere diensten zal bewijzen dan uwe pillen, poeders en zalfjes. Inderdaad riep mevrouw Barti neux. Is het homeopathie of allopathie Ik heb beide methoden beproefd, alsook elektriciteit. Ik dacht niet dat gij belang zoudt stellen in mijne gezondheidjAugust. Wat is dat voor een middel Gij blijft te veel op uwe kamer. Gij moet meer frische lucht en beweging hebben Wanneer gij op dezen fraaien morgen een watertochtje deed, zoudt gij met goeden eetlust terugkeeren en al uwe kwalen zouden als bij tooverslag verdwijnen. Ik houd niet veel van watertochtjes, antwoordde mevrouw Bartineux, teleur gesteld. Toen ik het laatste deed, be loofde ik mij zelf dat dit voor goed uit zou zijn, want ik werd er ziek op. Gij behoeft het yacht niet te nemen. Wij hebben zeilbootjes genoeg, die voor een tochtje langs de kust zeer geschikt De Slockholmsche briefwisselaar der Russkoje Sklovo ontving een tele grafische mededeeling uit Moskou, vol gens welke de uitroeping der Republiek onraiddelijk nakend is. Het is niet to betwijfelen dat Rusland besloten is de monarchiè bepaald te laten vallen. De Grootvorsten ondersteunen de voorloopige Regeering. St-Petersburg, 27 Maart. Groot vorsten Nikolaas Nikolajewitch, Nikolas Michaelowitsch, Alexander Michaelo witsch, Boris Wladimirowitsch, Sergius Michaelowitsch, Joris Michaelowitsch, Demetrius Konstantinowitsch en do her tog Alexander von Oldenburg, zonden aan de voorloopige regeering een telegram in welken zij zich volkomen aansloten bij de beschouwing uitgedrukt door den Grootvorst Michael Alexandrowitsch in de afdankingsoorkonde. Terzelfder tijd drukten zij het vaste besluit uit de voorloopige regeering op elke wijze te steunen. Wat aangaat de lijfgoederen der Groot vorsten en Prinsen, drukken zij het ge dacht uit dat deze in overeenstemming met de bovengezegde oorkonde nu Staats eigendom zijn. Parijs, 28 Maart. Havas meldt uit St-Petersburg Grootvorst Nikolai Niko- lajewitsch bekwam oorlof naar den Krim terug te keeren. De voorloopige regeering heeft alle orden behalve deSt-Joris-ordeafgeschaft. Generaal Everth opgesloten Parijs, 28 Maart. «Le Petit Journal» meldt uii St-Petersbnrg,dat de kommissie bevel gegeven heeft tot opsluiting van don generaal Everth. Hij werd naar St-Petersburg overgevoerd. Ook generaal Gurkow werd in hechte nis genomen. De Entente en Mexiko De vrees der Entente nopens Mexiko. Geneve, 27 Maart. - Le Petit Pari- sien meldt uit Washington Dagelijks komen onrustbarende ge ruchten uit Washington, volgens welke aan gene zijde der Amerikaanscho gren zen een leger van 150 tot 200.000 Duil- schers zou gevormd worden of reeds ge vormd is. De berichten uit Mexiko kwamen slechts met moeilijkheden aan. Ódrigon zou in Mexiko gevangen zijn. Men weet nog niet of het Duitsche le ger met Carranza, Villa of Diaz zou op rukken. Men zegt dat de Duitsche invloed mili tarise!] en financieel Mexiko behecrscht. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 29 Maart. Officieel. Levendig geschutgevecht tusschen Leus en Atrecht, dat ook 's nachts voortduur de. In een gisteren, van 's morgens af, zich ontwikkeld gevecht bij Croiselles en Ecourt tot Saint-Mein (ten noord-oosten van Bapnume) verloren de Engelsclien buiten talrijke dooden, door een aanval onzer dekkingstroepen 1 officier en 54 man aan gevangenen. In Champagne mislukten verscheidene, in den dag uit gevoerde aanvallen van de Franschen die de hun ontnomen loopgraven wilden herwinnen. Zij leden hierbij zware ver liezen. Op den linkeroever van de Maas verijdelde gisteren ons afweervuur zich tegen hoogte 304 voorbereidende Fran- sche aanvallen. Heden morgen mislukte een over een breed front uitgevoerde aanval in ons vuur op eene plaats, door tegenaanval op eene andere. Ten Oosten van Verdun schoten onze vliegers twee kabelballons omlaag in luchtgevechten en door afweervuur gin gen voor den vijand 4 vliegtuigen verlo ren. Uit Fransche bron PARIJS, 28 Maart. Officieel Tusschen de Somme en Oise krachtige geschutaetie over en weer geen infan- teriegevechten. In Champagne hebben de" Duitschers, pa een hevige beschieting van onze stel lingen ten Westen van Maisons de Cham pagne, vanochtend een aanval gedaan en zijn. Ik geloof,'dat"juffrouw gaarne met u'zal meegaan. - Ik ben bij het water grootgebracht, zegde zij. Mijn vader hield een yacht, waarmede wij dikwijls zeiltochtjes de den. Ik ben altijd gaarne op zee ge weest en indien mevrouw.Bartineux een tochtje wil maken,1., zal ik haar met genoegen vergezellen. Eene kleine boot schommelt niet zoo hevig als een groote yacht, zegde mevrouw Bartineux en daar gij het mij aanraadt, August, wil ik het beproeven. ^}In de oogen van den markies lichtte een duivelscn vuur, dat*echter noch'door mevrouw Bartineux, uoch door Sofie werd bemerkt. Ik zal er onmiddelijkj voor gaan zorgen,'zegde hij'kortaf. Hij belde cn beval den binnen tredenden bediende de Louise voor een plezier tochtje langs de kust gereed te maken. Ik zou;gaarne van de partij zijn. zegde hij, maar ik heb noodzakelijke brieven te schrijven en verzoek u mij te verontschuldigen. Gij zult goeddoen u warm te klccdcn, want het is altijd koud op het water. Hij vertrok. De dames'gingen naar hunne kamers om zich voor het watertochtje te kleeden en kwamen spoedig terug mot groote shawls onder den arm. Mevrouw Barti neux steunde op den arm van Sofie en voet weten te krijgen in gedeelten onzei voorste schansen. Alle aanvalspoguiget tegen Maisons de Champagne zelf ziji door ons vuur verijdeld. PARIJS, 29 Maart. Officieel Van aan de Somme tot de Aisne gee verandering in den toestand. Tusschen poozend geschutvuur tijdens den nacht De Fransche. troepen zijn overal in voe ling bij de Duitsche linie. Bij de operatie van de jongste dagen, ten Zuiden van d Oise, hebben de Franschen zich meeste gemaakt van belangrijke materieel- ei munitiebergplaatsen, in don avond beef een Duitsch stuk van groote draagwijdt 7 obussen op Soissons afgeschoten. In d streek van Reims slaagden de Franschei in een overval ten Noorden van Doin pelle. In de Argonnen, bij Gourtes Chaus sees en in Champagne, naar Tahure op mislukten Duitsche pogingen volslagoi onder het Franscho vuur. Op den linker Maasoever hebben d Franscho troepen in den loop van ee vinnig geleiden aanval, de laatste loop graafgedeelten hernomen die de Duit schers sinds den 18n Maart in hun bczi hadden, in de sektors van liet bosch vai Avocourten bij hoogte 304. De Franschei namen gevangenen. Van het overig frontgedeelte is niets te melden. Uit Engelsche bron. LONDEN, 28 Maart. Officieel Het succes van gister voortzettend heeft de Engelsehe/ruiterij vanmiddag d dorpen Villers Faucon en Saulcaurt go nomen. Ze maakte veel gevangenen ei nam vier machiengeweren. In den afgeloopen nacht is een aan va des vijands op onze nieuwe stellingen va Equancourt gekeerd. De Duitschers ledei zware verliezen. Verder Noordwaarts'hebben onze troe pen zich,na een kort gevecht in den nacli op twee punten van den weg van Dol mes naar Lagnicourt genesteld en vac daag bezuiden en bewesten Croiselles, ii weerwil van forschen tegenstand, terrei gewonnen. Wij slaagde vanochtend metovervallei ten Oosten van Aix-Noulette en benoor den Neuville St-Vaast. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 29 Maart; Rust. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 28 Maart. Officieel. - Front Leopold van Beieren Bij Stanis lau is een stormtroep do vijandelijk hoofdstelling binnengedrongen en heel de Russen op de vlucht gejaagd. Overigens bij dooiweer slechts gering gevechtsactie. Uit Russische bron SINT-PETERSBURG, 27 Maart. 01 fideel. In de buurt van het dor Postswy heeft de vijandelijke artilleri levendiger werkzaamheid dan gewoon lijigontwikkeld. Ten Zuid-Westen va Bardnowitsj beeft de vijand tweemaa onze stellingen op^deu Westelijken oeve van Sjtsjara, onder dekking van artille rie en mijn werpers aangevallen. Den tweeden keer slaagde hij er in dei Oostelijken oever te bereiken. Bij dez gelegenheid hebben Duitsche vliegei twee van onze ballons in brand-gestokel Ten Oosten van .BaranowjJsj en te Noord-Westen,! van Kimpolung hebbe wij met ons vuur twee j Duitsche vlieg tuigen neergeschoten. Zij' vielen binnei onze linies. De vliegers; werden gevan gen genomen. Sint Petersburg, 28=Maart. -- Na'vuui voorbereiding hebben de Duitschers om stellingen beoosten Illockst aangevallen maar ze werden verdreven. Een aanvj der Duitschers ten Noord-Westen va Postawy is eveneens gestuit. In den nacht van 27 dezer viel d vijand, na voorbereidend vuur, onze stel lingen bij Bogoesje, ten Noord-Oostc van Krowo aan. Hij bezette een deel on zer loopgraven, maar een dadelijk doo ons uitgevoerde tegenaanval, hersteld den toestand. Aan de Stochod, in de buurt van Bc romo, hebben wij een gasaanval gedaan Beoosten Brzezany zijn Russische vei kenners, na een mijn'tot ontploffing t hebben gebracht, de vijandelijke loopgra ven binnengedrongen en;hebben 20 Duit schers gevangen genomen. Een Duitse! beiden'stegen de.'steile rotstrappen af. Ik begrijp niet hoe ik er toe kwam deze.'steilc trappen af te klimmen, zegd mevrouw Bartineux, toen zij benedei was, en zij'zag sidderend naar doTjrotse op. Ik ben niet goed bij mijne zinne geweest toen ik dit waagstuk ondernam Ik?geloof dat ilk het deed omdet'Augus zooveel belang in mij stelde. Nooit t( voren heeft hij zich om mijne kwale bekommerd en dikwijls kwam hij mi voor alsof hij er niet aan geloofde. Zij bereikten de bocht, waar de. Louis op haar wachtte. Twee mannen bevondei zich in de boot, van welke de eene aai de mast stond, terwijl de andere bij d< komst der dames aan land sprong en d< boot vasthield tot dat zij ingeslegei waren daarna stapte hij ook in, maakte de*ketting los en stiet van wal. Hij ga zijnen makker een teeken de zeilen lo spannen en de boot gleed pijlsnel vooruit. Dat is hemelsch, riep mevrouw Bartineux. Ik ben in 't geheel niet meer ziek. Het doet mij genoegen dat ik het gedaan hebt. Kapitein, gij hebt zeker geneesmiddelen aan boord, voor het ge val dat ik ongesteld mocht worden. Ik vergat ze mede te nemen. Men heeft een kistje met flesjes, poeders en pillen gebracht, voor gij hier kwaamt, antwoordde de schipper. Ik heb anders altijd mijnen zoon bij mij, maar hij ging heden morgen visschen en (zie vervolg 8* bladzijde).

De Denderbode | 1917 | | pagina 2