log io oen sïMliïiiWi Een en ander. UMII PUTTTS-iBOOSSIHS M ORISONS Waschmachien Robert Van de Lanotte Voor Hoest, Bronchiet en Influenza Voor Maagpijn, Roemeense! pvecmsierreio. Italiaansche Oorlog In Engeland. In Frankrijk. Guido Gezelle-Avond. Zondagrust. Sinie Kaïfiarina op den Zavel ie Halst Stoom Boek- en Steendrukkerij TER DRUKKERIJ Wassiil zonder afkoken Io 6 minuienen werkt door zijne eigene zwaartekraent J, L. MORISONS, 109, DAMBRUGGESTRAAT, ANTWERPEN PATRON EN PAPIER Lager en jlliddeltiaar mtuerwljs. ALGEMEENE ASSURANTIËN Grondkrediet van België Fotografie B. WILLEMSEN I WISSELAGENT m BALSSMPILLEB gepantserde trein heeft onze stellingen ten Oosten van Korosmèzo gebombar deerd. Uit Oostenrijksche bron. WEEN EN, 28 Maart. - Officieel. Legergroep Mackensen Niels van be lang. Front Aartshertog JozefTen Zuiden van het Uz-dal hebben wij een 3 km. breede Russische hoogte stelling geno men en tegen 3 tegenaanvallen behou den. De buit bedroeg 150 gevangenen, 3 machienge weren en 2 mijn werpers. Tegen onze stelling op den Magyaros hebben de Russen gisteren middag ander maal vruchteloos storm geloopen. In de Bosch-Karpathen geslaagde on dernemingen in het voorterrein. Uit Russische bron. ST-PETERSBURG, 27 Maart. Offi cieel Van beide zijden verkenningen. ST-PETERSBURG, 28 Maart. Ten zuiden van de Csobanos vechten onze troepen om de stellingen, die wy den 23 hebben verloren. Ten zuiden van de Uz, heeft de vijand onze stellingen 20 werst ten zuid-westen van Moiesci aangevallen en er na verbit terden strijd een deel van bezet. Een aanval van zwakke vijandelijke troepen langs den spoorweg Focsany- Marrsesci en langs den weg Focsany- Tecusin ii afgeslagen. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 28 Maart. Officieel. Het aantal gevangenen in het gevecht ten Zuiden van Biglia door ons gemaakt is tot 15 officieren en 500 man gestegen. In dit vak is de wisseling van geschut- en mijnvuur zeer levendig. Uit Italiaansche bron ROME, 28 Maart. Officieol Het gewone geschutvuur is krachtiger geweest in het korte stuk tusschen de Frigido en den noordelijken zoom van den Karst. Schermutselingen in de engte van den Monte Croce (boven Bul), in de buurt van Dolla (midden-Isonzo), ten zuid-oosten van San Pietro (Görz) en in het vak van Lucati (Karst). Wij wierpen den vijand terug en maakton eenige gevangenen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 28 Maart. In Albanië krachtige vuurwisseling. Rotterdam, 26 Maart. De Nieuwe Rotterdamsche Courant meldt uit Lon don dat heden eenen grooten propagan- da-tocht geopend word om het volk te overtuigen van de noodzakelijkheid eener vrijwillige beperkte bevoorrading. De Landbouvv-kommissio, die in Au- gusti benoemd werd, heeft nu bevolen, land dat niet behoorlijk bewerkt wordt te onteigenen. De Journal d'Italia meldt uit Lon den Alhoewel de belanglooze minoriteit van eenen eindeloozen oorlogsduur spreekt, is het Engelsche volk overtuigd dat het beslissend uur thans heeft gesla gen. Het onderzoek over de Dardanellen- aktie heeft niet alleen geleid tot eene stemming van afkeuring voor Asquith, Churchill, Fischer en Kitchener, maar lot veroordeeling van een gansch poli tiek militair systeem. De liberale pa riemen tspartij is ver zwakt en het kabinet Lloyd George door het afvallen der Ieren erg bedreigd. Het land is tengevolge van den beperkten invoer buitengewoon verontrust. Voor de eerste maal voelt Engeland den nood en de ontberingen van den oorlog aan zijn eigen lijf. Deze volksstemming laat de mogelijk heid inzien van eene radikale politieke krisis die de meest beteekenisvolle zou zijn sedert 50 jaren. Kieshervormingen Het Algemeen Handelsblad van Amsterdam verneemt uit Londen, dat de Engelsche minister-voorzitter Woensdag de bediende van den markies bood zich aan hem te vervangen. Mevrouw Bartineux en Sofie keken nu naar den man, die aan den mast stond en herkenden in hem Filip Piron. Het is goed dat gij hier zijt, Filip, zegde mevrouw vroolijk verast. Ik weet, dat gij zeer goed kunt zeilen en daarom gevoel ik mij veiliger. Filip boog en nam den hoed af. Ik bracht de kist hier, mevrouw, zegde hij, en toen de kapitein mij mede deelde, dat zijn zoon ter vischvangst was, bood ik mij aan om hem te helpen Sofie gevoelde zich door de tegen woordigheid van Filip onaangenaam ver rast. Zij wendde 't hoofd van hem af en beschouwde de zeevogels en de schepen in de verte, terwijl Filip met de kalmte en zekerheid van een bekwaam zeeman, zijne zaken deed. De Louise doorkliefde de golven met voorbeeldelooze vlugheid en het op de hooge rotsen gelegen kasteel, verdween hoe langer hoe meer voor den blik. Me vrouw Bartineux herhaalde verschillende malen hoe goed haar het tochtje deed en dat zij zich zoo wel gevoelde als dit ooit het geval was geweest. De schipper hield de boot dicht bij den oever en bij eene bocht verdween het kasteel uit het gezicht. Mevrouw keek op hare horlogie. Wij zullen dezen hoek omzeilen en dan terugkeeren, zegde zij. in het Lagerhuis mededeelde, dat do regeering de voorstellen der parlements- kommissie voor de kiesrechthervormin gen heèft aangenomen, en voornemens is een wetsvoorstel voor te brengen. Het zal aan het Lagerhuis voorbehou den blijven, over het invoeren van het vrije kiesrecht te beslissen. Er is in het Huis eene meerderheid voor het verlee- nen van het kiesrecht aan alle vrouwen boven de 35 jaren. Geruchten. De Nieuwe Rotterdamsche Courant verneemt uit Londen dat Bonar Law gis teren in het Lagerhuis eene verklaring heeft afgelegd betreffende zekere loopende geruchten, welke in de laatste dagen ver spreid werden aangaande eenen vijande lijken landelijken inval. Die geruchten, welke maar altijd blij ven aanhouden vinden "hunnen oorsprong in de bevelen welke gegeven zijn gewor den aan het landleger, zich steeds in ge reedheid te houden tegen alle gebeur lijkheden. De milicieklas van 1918. Parijs, 26 Maart. De Kamer nam het wetsontwerp aan, uit den Senaat teruggekeerd, dat de regeering machtigt, voormalige onderdanen van vijandelijke landen, de inburgering te onttrekken. Daarna werd met 432 stemmen tegen 39 besloten, volgens de vraag van den minister van oorlog, tusschen 12 en 14 April van dit jaar de klas van 1918 bin nen te roepen. Krijgsraad in het Elyseum. Uit Geneve wordt gemeldt,dat, volgens Le Petit Parisien Dinsdag in het Elyseum, onder 't voorzitterschap van president Poincaré, eene vergadering plaats gehad van den hoogeren raad der nationale verdediging. Behalve M. Ribot woonden ook al de ministers de vergade ring bij. Bagdad na de bezetting. Uit Londen wordt gemeld De Engel sche correspondent Candler bericht uit Bagdad De Turken hadden, vooraleer de stad Bagdad te verlaten, alle materi aal weggevoerd. De draadlooze telegraafpost, de statie, de werkhuizen, de waterleiding, enz. werden vernield. Do draadlooze telegraaf post, die nog maar nieuw was ingericht, was een der sterkste die door de Duitsche ingenieurs werd gebouwd en was in rechtstreeksche verbinding met Berlijn. De gansche stad is thans, met inbegrip der nog onvoltrokken statie slechts een groote puinhoop. De laatste trein naar Konstantinopel was vertrokken enkele uren voor het binnenrukken der Engel- schen Aan den heer Burgemeester der Gemeente Aalst. De landbouwaldeeling der Etappen-Inspektion 4, beschikt over een voorraad gemalen Martinslakken (Thomasmebl) welke als meststof zullen verbruikt worden. Daar de voorraad slechts gering is, komen in hoofdzaak de landbouwers in kwestie, welke vroege aardappelen willen planten. Eerst nadat deze landbouwers voldoende met meststoffen voor zien zijn, kan het overige aan andere landbouwers overgelaten worden. De prijs is ongeveer 2,40 tot 2,50 mark de hon derd kgr. vervoerkosten niet inbegrepen. De noodige zakken moeten door de landbouwers zelf geleverd worden, zooniet worden zij door de leveranciers geleverd en aan 1,60 mark het stuk gerekend. Het is in 't belang der gemeente zelf, de bestellin gen dadelijk aan de Landbouwatdeeling der Kdtr Aalst te laten geworden. Het legerbestuur stelt ruiterij-paarden ter be schikking der landbouwers die hunde paarden moesten afgeven. De heer Burgemeester moet dadelijk berichten 1. Welke landbouwers paarden afgegeven hebben en hoeveel. 2. Welke dezer landbouwers hunne akkers niet kunnen bewerken en paarden noodig hebben. 3. Hoeveel paarden er bovendien in de gemeente nog noodig zouden zijn, voor welker aanschaffing de Kommandantur naar mogelijkheid zou zorgen. DE KOMMANDANTUR Landbouwafdeeling. Kunstkring Ontwaakt- Opoubare Woensdag li April 1917, in zaal Vier Haar bevel werd gevolgd. De boot schoot met volle zeilen voorwaarts langs eene rij half onder water verscholen rotsklippen,waarop de golven schuimend braken. Sofie zag opmerkzaam naar de aange duide plek. Wij zijn dichter bij de gevaarlijke riffen dan mij bij dezen wind lief is, her nam mevrouw Bartineux. Keer om, kapi tein. Wij zullen terugvaren Filip haastte, zich het bevel uit te voeren. De dames zetten zich aan de andere zijde. De kapitein greep het roer om de boot te wenden en riep Filip toe het zeil los te laten. Filip gaf op dit bevel geen acht. De boot keerde, de wind sloeg ter zijde in het zeil, deed het vaartuig met eenen geweldigen ruk kantelen en wierp alle opvarenden in zee. Mevrouw Bartineux slaakte eenen luiden kreet. Eene in de nabijheid zijnde visschers- boot had het ongeluk gezien en de man schappen namen onmiddelijk maatrege len om de venongeluk ten te redden. Filip Piron kwam weer boven en zag in het rond. De kapitein was het dichtst bij hemMevrouw Bartineux hield zich aan de omgeslagen boot vast en riep om hulp. Juffrouw Lepage was het verst van hem verwijderd en haar hoofd stak nauwelijks boven de golven uit. Een blik van voldane woede schoot uit zijne oogen en hij riep tot den visscher Winden Keizerlijke Plaats, om 8 ure (Belfort), zeer stipt, openbare voordracht over Guido-Gezelle door den Heer E. Boosen, onderwijzer, met afwisseling van Zang en Voor dragen. Aan iedereen warm aanbevolen Kosteloos Afzonderlijke ingang, langs de Korte Zonstraat. Het Bestuur. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht 4 q Vrouwelijk 5 Overlijdens. M. Van den Bostche vr. De Petter zb. 60 j. Binnenslr. F. De Backer m. Van Muysewinckel, fabriekw. .62 j. Katoen straat. A. Van Dorpe m. Van Goethem tw. 28 j. Gulden Booraplaat». C. Ste- venye m. Cornell's, katoenbew. 60 jaar, Kaloenstr. - L. Van Calenbergh, zb. 16 jaar, Boterm. A. Bomon, bediende, 19 jaar Veldslr. C. Callebaut wr Van den Berge, zb. 83 j. Oud. d. m. stw. M. De Raedt, vr. Peeters, zb. 60 jaar Hoogevesten. 3 kinderen onder de 7 jaren. Van 's middags tot middernacht, eeni ge dienstdoende apotheek, Zondag 1 April, M Ghyselinckx, Molenstraat. IS VERSCHENEN De Gescfiledenls van het Begijnbaf VAX DOOR PETRUS VAN NUFFEL. Wordt verkocht ten voordeele van het Werk der Verminkte Soldaten, samen met hot werk Het Osbroeli te Aalst, door denzelfden schrijver, aanéén mark slechts voor de twee brochuren. Usines Roos, Geerinckx et De Naeyer. Naamlooze Vennootschap te Aalst. De Heeren aandeelhoudors zijn uitge- noodigd tot de algemeene vergadering welke zal plaats hebben op Dijnsdag 17 April 1917 om 13 'uren in de maat schappelijke zetel, Brusselschestraat, 34, Aalst. DAGORDE 1. Verslag van beheer- en toezichts-J raad. 2. Onderzoek en goedkeuring dor ba lans en der winst en verlies rekening. 3. Ontlasting te geven aan beheerders en toèzichters. 4. Statutaire benoemingen. Ingevolge arlikel 38 der standregelen, worden de heoren aandeelhouders ver zocht, 10 dagen voor do algemeeno ver gadering en ten laatste op 7 April 1917 het getal en de nummers hunner aandee- len te doen kennen, zij zullen tot de vergadering toegelaten worden op ver- loon van een bewijs van bewaring uit gaande van eene bank. gelast men zich met alle «lach van BOEK- en STEENDRUKWERKEN, zooals Boekwerken, Affichen, Omzendbrieven, Facturen, Mandaten, Wissels, Trouwbrieven, Doodbrieven en Beeldekens, Adres- en Visietkaarten, Registers, Etiketten, enz. enz., in een woord, met alles wat den Boek- en Steendrukkersstiel betreft. Men gelast zich desnoods met den opstel van Doodbeeldekens Schoon werk, spoedige bediening en gematigde prijzen. ~~i r r 1" r 'i 1 iiiwhiii 11 1 11 ii 1 1 Wascht kanten gordijnen zonder een draad te breken. Het is Zonder houten pinnen. Zonder staaf in 't midden der kuip. Zonder kogeltjes. Zonder veeren. Zonder wieltjes. Jaagt het zeepsop door het waschgoed, van links naar rechts, van rechts naar links, van 't midden naar den buitenkant, van onder naar boven en klopt het terzelvertijd op zijne geheele oppervlakte. MEN WASCHT AL ZITTENDE Ik geef een nieuw MORISONS Wachmachien eene maand op proef in geheel België en betaal zelf de vervoerkosten heen en terug. De Morisons Washer kan per maand of per week betaald worden. Vraag het boekje nummer 462 met uitleg en prijzen aan VOOR KLEERMAAKSTERS is nog verkrijgbaar ten bureele dezes. Naamlooze Vennootschap Etablissements De Clercq etCie Filierie ModerneNinove. Gewone algemeene vergadering van Donderdag 19 April, ten zetel der Maatschappij, om 11 ure 's morgens. DAGORDE Goedkeuring der balans en der winst en verliesrekening. Ontlasting aan beheerders en kommis- saris. Herkiezing van eenen beheerder en kommissaris. Onbetaalde dividenden. Het neerleggen der aandeden moet volgens artikel 26 ten maatschappelijken zetel geschieden. Mejuffer Angèle Van den Bogaer- de, eere regentes der staats-middelbare school van Aalst, beveelt zich aan voor bijzondere lessen, Vrijheidstraat, n° 50 Aalst. Zorg voor mevrouw Bartineux, ik zal juflrouw Lepage redden. Wij kunnen ons boven houden tot de visschersboot hier is. De schipper zwom naar mevrouw Bar tineux en greep haar, juist toen eene golf haar opnam. Filip zwom langzaam naar Sofie, doch deed geene poging om haar te grijpen. Ik wenschtc dat zij verdronk, dacht hij, dan was het doel van dit tochtje bereikt. Wanneer zij niet spoedig zinkt, zal ik haar een stootje geven. Hij keek naar de visschersboot, die zich nog op zeer verren afstand bevond. Ik heb nog tijd genoeg, dacht hij zij kan nog wel twaalfmaal verdrinken eer er hulp opdaagt. De kapitein had het te druk met de kreunende mevrouw Bartineux, dan dat hij zich met Filip en Sc^ic kon bemoeien. Het hoofd van Sofie stak nog altijd boven water en haar vijand beschouwde hare worsteling met angstige vreugde Do boot naderde en Filip zworu met krach tige slagen naar het meisje. Deze zag hem komen, las zijn moorddadig doel uit zijne oogen en zonk met eenen luiden kreet in de diepte. Met duivelsch genot zag Filip haar verdwijnen en zijne vreugde was nog grooter toen hij haar 11a eenige oogen- blikken gewacht te hebben, niet moer zag boven komen. Hij had er zich niet over verwonderd, dat zij zich zoo lang MAATSCHAPPIJ VAN tegen Brandgevaar, op 't Leven en^Oug el ukken van allen aard. Eenige Premie Ongelukken op den ijzerenweg en tramways. Hoofdagent Aug. DE WINTER, Nieuiostraal, Aalst, VOLKSVERZEKERINGEN met we- keiijksehe betalingen voor Eerste Commu nie, Huwelijk, enz. N. B Agenten worden gevraagd,! ich te wenden op bovengemeld adres. Afdeeling Hulpbank. Ten einde te voorzien in den onder houd der huisgezinnen aan welke de ge- woone inkomsten ontbreken ten gevolge der tijdsomstandigheden, staat de maat schappij leeningeu toe aan 4 0/0 's jaars, te waarborgen door grondpanden, hy- potheoklijke schuldvordering en beurs waarden. Verders zooals vroeger gewone leenin gen uitgave en vernieuwing van obli gation aan 4 's jaars, en uitbetaling der Coupons zonder kosten. Inlichtingen te bekomen bij den Nota ris Paul EEMAN, en in het bureel der Maatschappij te Aalst, Leopold- straat 9. HOPMARKT. •Kunst Portretten en andere. Matige prijzen boven water had kunnen houden en het bevreemde hem nu evenmin dat zij zoo plotseling zonk en niet meer te voor schijn kwam. Toon de boot naderde en Filip zeker geloofde dat Sofie den dood had gevonden, schreeuwde hij luide om hulp. Juffrouw Lepage is verdronken! riep hij. Zij zonk juist toen ik haar wilde grijpen. Kapitein, zij is verloren Hulp Hulp Maar de kapitein kon niet helpen mevrouw Bartineux had hem in hare wanhoop zoo vastgeklemd, dat bij zich niet van zijne plaats kon bewegen. De boot naderde. Mevrouw Bartineux werd er in gelegd en Filip en de kapitein klom men er eveneens in. Er was nog eene jonge dame bij ons, zegde Filip, oogensehijnlijk diep ont roerd. Zij verdronk voor mijne oogen juist toen ik haar wilde redden. Is er geene hulp mogelijk Kan ten minste haar lijk niet gevonden worden Mevrouw Bartineux begon hevig te snikken. Wanneer zij verdronken is, zegde een der visschers, dan kan natuurlijk geene hulp meer geboden worden en wanneer haar lijk niet door de golven aan land wordt geworpen, dan zal men haar njet meer terugvinden. Piron steunde. Breng ons dan naar Charlemont, zegde hijmevrouw zal van koude ster- Esplanadestraat, Q AALST. Aankoop en verkoop van titels, uitbetaling van alle koepons, Belgische schuld. Stad Antwerpen -Luik- Caise hypothecaire Anver- soise enz. Vernieuwing zonder kosten van het koepon blad. Vreemde koepons aan den besten prijs Argentijnsche ceduls, Japaansche enz... zijn de BESTE geneesmiddelen voorzeker van Fr. CALLEBAUT, Apotheker," Botermarkt, Aalst. Fr. 1,25 de doos. Deze Pillen, aangezien hunne aangenamon smaak, mogen opgezogen worden Maagzuur, Gal, Slijmen, slechte Spijsver tering, Verstoptheid, Speen, Puisten, enz., gebruikt de Bloedzuiverende Pillen van Fr. CALLEBAUT. ApothekerOverdekte Botermarkt, AALST. Fr. 1,00 de doos. in dezelfde Apotheek zijn te ve/icrygon Remedie voor Eketeroogen 0,50, fandpyn stillende druppels stillen onmiddelyk de tandpijn, 0,50 Pillen tegen de razende tandpyn, 1 fr. de doos. Pakken tegen hei slecht boter geven der koeien fr. 1,25. Pakken voor het bevruchten van koeien en merrieën Remedie tegen het snot der kiekens. Zekere remedie voor den cholera der kiekens, 1 fr. de 1/2 doos, 2 ir. de doos. ven. O, de arme jonge dame arme juf frouw Lepage Op dat oo'genblik werd Sofio in de nabijheid van het vaartuig zichtbaar en zwom nader, alsof zij een bad nam. Aan zee opgegroeid had zij van hare vroegste jeugd bijna dagelijks gebaad. Zij was met het water vertrouwd geworden en kon goed zwemmen. Bij het kantelen des boots was zij daarouder geraakt, doch had er zich spoedig van daan ge werkt en zich verder gemakkelijk boven gehouden toen zij Filip met zijne van moord sprekende oogen zag naderen, schoot zij bliksemsnel ouder water, 0111 op eene andere plaats weer boven te komen. Hij had haar niet bemerkt, dewijl hij de oogen alleen gevestigd had op de plaats waar zij verdwenen was. Zij zwom nu naar de boot en hoorde zijne huichelachtige woorden. Hier ben ik riep zij. Help mij Filip werd bleek als een lijk en zonk op de bank neer zonder een woord te kunnen spreken. Mevrouw Bartineux uitte eenen kreet van blijdschap. Sofie werd aan boord getrokken en mevrouw omhelsde haar. I)e waardige vrouw weende van vreugde en dankte God voor het behoud van het meisje. Wij zijn allen gered riep de kapi tein. Daar komt de sloep van mijnen zoon aan. De Louise kan weer naar den oever gebracht worden. Goddank dat alles zoo goed afloopt. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1917 | | pagina 3