Oorlog In Moge Oorlog lo den Balkan Een en ander. BE f O'm-GDOSSiEilS MORISONS Waschmachien Robert Van de Lanotte Voor Hoest, Bronchiet en Influenza Voor Maagpijn, AMERIKA E| DUITSCHLAND. Lager ea middelbaar Onderwijs. Stoom Bock- en Steendrukkerij TER DRUKKERIJ Wascht zooaer afMM 1b 8 minuteneB werKt Boor zljqe eifleae zwaartekracht J. L, W10R1S0NS, 109. DAMBRÜGGESTRAAT. ANTWERPEN PATRON EN PAPIER ALGEMEENE ASSURANTIËN Gromlkrediel van België WISSELAGENT M BALSSMPihLSff Uit Italiaansche bron ROME, -1 April. Officieel Op het front in Trentino vuurwisse- ling. In het Etschdal hebben wij gisteren ter vergelding van de voortdurende be schieting van Ala, het bombardement van militaire werken in Arco en Rove- reto herhaald. Op het front in het Kustland patroelje- aktie en verkenningen. Op den Karst hebben wij gisteren avond ten noorden van Bosco Malo bij verrassing een vijandelijke voorpost ver- meesterd en ze stevig bezet. De bezetting van meer dan 30 man is voorliet meeren- rendeel gedood wij hebben zes gevan genen gemaakt. Uit Duitsche bron BERLIJN, 5 April. Officieel. Op do Grvenastena ten Westen van Monastic werden de Franschen, eenige, tijdens de jongste gevechten in'hun handen geble ven loopgraven opnieuw ontrukt. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 3 April. Offi cieel. Aan de Diala is vastgesteld, dat de vijand in Zuid-Westelijke richting te rugtrekt. In Macedonië hebb6n onze troepen bij een verkenningsonderneming de Fran schen uit verscheiden van hün vooruitge schoven stellingen geworpen. Wij maak ten drie machiengeworen buit. Krachtige tegenaanvallen des vijands werden met zware verliezen voor hem afgeslagen. De Kongresrede. Volgens een bericht aan Le Matin uit New-York deelde Wilson in den Kabinetsraad van Zondag aan de minis ters don inhoud mede zijner Kongresrede, die hij Dinsdag of Woensdag zou uit spreken. De ministers bewaren het stilzwijgen over den tekst Volgens den Herald - uit Parijs, drongen talrijke kougresleden le Washington aangekomen erop aan, bij den president, dat hij niet persoonlijk zijne Kongresrede zou voorlezen, daar er gevaar bestaat voor eenen aanslag De president zou niettemin besloten zijn in het Kongres te verschijnen. Alle denkbare maatregelen werden ge nomen om den toegang tot de vergado- ring aan verdachte toehoorders te ver hinderen. Oproep van Bryan voor het behoud van den vrede. New-York. De Associated Press meldt uit Miami (Florida) Bryan heeft aan den Senaat en de Kamer der afge vaardigden eenen oproep gestuurd, waarin hij erop aandringt, dat men beproove het staken van den onverbiddelijker) Duitschen duikbooten-oorlog te beko men, door aanwending van do zooge naamde Bryausche vredesplannen, welke het onderzoek voorzien van alle betwis tingen door een internationaal gerechts hof, vooraleer een oorlog uitbreekt. Bryan bad het kongres ook, de wen- ichen van het volk uit te vorschon door een volksreferendum, in geval het kon gres tot het besluit komt dat eukel een oorlog de nationale eer kan in stand houden. IN HET KONGRES. De verklaring van Wilson. Den Haag, 3 April. Het Hollandsch Nieuwsbureau meldt uit Washington dat, volgens de United Press de staat van oorlog heden is ingetreden. Wilson verklaarde in het kongres dat te rekenen van Maandag nacht de oorlogstoestand bestaat tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten. Wilson herinnerde in zijne rede aan de omstandigheden waarvan hij reeds sprak in zijne rede van 3 Februari en drong aan op de onverwijlde vorming van een leger van 500,000 mannen en het invoeren van den algemeenen dienstplicht. Het voorstel van Senator Flood strekkende tot de oorlogsver klaring wordt nog besproken. Wilson beval aan, in overweging te nemen, dat, wijl de handelingen van Duitschland, als niets anders dan als oorlogsbedrijven kunnen betiteld worden, Amerika de hem opgedrongene stelling als oorlogvoerende zou aannemen. Ik maan u aan, zoo sprak Wilson, onverwijld voetstappen (e onder nemen, om een einde te stellen aan de aan matigingen van Duitschland. De oorlog eischtde engste samenwerking met de bond- genooten Daarop werd het kongres verdaagd tot Dinsdag middag zonder dat een besluit ge nomen werd- Washington, 3 April. In het kongres verklaarde Wilson lk heb het kongres bijeengeroepen tot eene buitengewone zitting, omdat aanstonds een ernstig politiek besluit moet genomen worden, waarvoor ik grondwettelijk de verantwoordelijkheid niet kan aannemen. Ik heb u op 3 Februari de buitengewone verklaring der Duitsche regeering voorgelegd, dat zij voornemens was, te beginnen met 7 Februari, alle gerechtelijke en humanitaire beperkingen ter zijde te laten, en alle schepen die pogen de vijandelijke havens te bereiken bij middel van duikbooten in den grond te boren. Dat scheen in het vroegere oorlogstijdperk het oorlogsdoel der Duitsche duikbooten te zijn, maar sedert April 1916 heeft de Duitsche regeering volgens de ons gegevene afspraak, aan de bevelhebbers der duikbooten zekere beperkingen opgelegd. De nieuwe Duitsche politiek liet elke beperking vallen. Schepen van allen aard werden zonder mededoogen en onverwittigd in den grond geboord, zonder dat men er aan dacht de aanboord zijnde personen te hulp te komen, en onzijdige en bevriende schepen evenals schepen van oorlogsvoerenden, zelfs hospi taalschepen, die voorzien waren van een vrijgeleide van de Duitsche Regeering werden met dezelfde mededoogen- en beginselloos heid in den grond geboord. Het Volkenrecht heeft zich met moeite ontwikkeld met uitslagen die onvolmaakt genoeg waren. Maar de Duitsche Regeering heeft ook dat minimum aan recht opgeheven onder voorwendsel der wedervergelding en der noodzakelijkheid, omdat zij geene wape nen bezat, die zij op zee kon aanwenden, buiten diegenen die niet mochten aangewend worden zooals Duitschland ze nu aanwendt, namelijk zonder inachtneming van alle over wegingen der menschelijkheid of overeen komsten op welke het wereldverkeer is ge grond. De beraadslaging van het oorlogs- voorstel in het Amerikaansch Kongres. Washington, 5 April. De Senaat heeft met 82 stemmen tegen 6 het besluit, dat den oorlogstoestand verklaart, aan genomen. De bevoorrading van België Wij vernemen dat vier zeeschepen, waarvan de lading bestemd is voor de Gommission for Relief in Belgium to Rotterdam aangekomen zijn. Die schepci) zijn 1) Minister de Smet de Naeyer met verschillende koopwaren2) «Betra* mot 3,126 ton tarwe ,- 3) «Lisbeth», met 2000 ton tarwe 4) John Knudsen mot 2000 ton tarwe. Onlusten in de Vereenigde Staten. Frankfort-aan-Mein, 2 April. Aan de Frankfurter Zeilungwordt uit New-York gemeld In Chicago hebben opnieuw levensmiddelen-opstooten plaats gehad. In Mexiko. Texas, 2 April. Reizigers uit Mexiko melden dat in de streek der olievelden bij Mentilla, in den staat Vera-Cruz, een schrikbewind ingericht werd. Alle be drijvigheid bij de oliebronnen is sedert den 9 Maart gestaakt. Vele monschen zijn door de rovolulionnaireii gedood, waaronder de Engelsche bestuurder der olievelden en zijn Engelsche kassier. Spoedig daarop bracht de markies van Charlemont haar een kort avondbezoek, waarop hij over de bijzonderheden van het ongeval ondervraagd werd. Hij ver telde de zaak in het kort en scheen er weinig beteekenis aan te hechten. Hij vond gelegenheid mevrouw Mix tome om een bijzonder onderhoud te yerzoeken tegen den volgenden morgen. Hebt gij mij iets mede te deelen over den last, dien ik u gaf vroeg mevrouw op (luisterenden toon. Ik wil daarover en nog over andere dingen spreken, antwoordde de markies. Kom ten tien ure in de bibliotheek, zegde mevrouw. Slechts één woord. Hebt gij een spoor van den waren moor denaar gevonden Het vriendelijk gelaal van den markies betrok. Waarde Eugenie, sprak hij, gij hoopt iets onmogelijks. Doch laat ons thans daarvan niet spreken. Morgen komen wij er op terug. Hij nam spoedig afscheid. I)e gasten trokken zich terug, mevrouw Bienjour volgde hem en mevrouw Mix lome bleef alleen in het salon achter. Zij trad naar het venster en keek buiten. Er heerschte eene doodsche stilte. De zee was kalm en werd door het tooverachtig maanlicht I beschenen. Mevrouw wilde een tochtje I langs den oever maken. Zij was nog niet vermoeid. De woorden van den markies j klonken haar nog in do ooren en brachten In Engeland. De Engelsche krijgskosten. In het Engelsch Lagerhuis heeft Bonar Law op 19 Maart verklaard, dat de dagclijksche oorlogskosten voor Enge land voor het tijdperk van 11 Februari tot 31 Maart tot 7.260.000 pond sterling 181,500,000 fr. zouden beloopen. Do minister'trachtte deze verklaring te verzachten, dat groote bijzondere betalin gen in dat tijdperk hebben plaats gehad, welke de gemiddelde kosten met meer haar in eene onaangename stemming. Ik zal lieden niet gaan slapen voor ik zeer vermoeid ben, dacht zij. Het bruischen der branding en de frisscho lucht zullen mij het beste bedaren. Zij belde en beval den binnentredenden bediende Tohanna te roepen, die eenige oogenblikken later binnenkwam. Breng mij eenen shawl, Johanna, verzocht mevrouw. Ik ga nóg even naar buiten vergezel mij. Ofschoon het reeds laat was, maakte Johanna geene opmerking, doch voerde bereidwillig het bevel harer meesteres uit. Wil ik eenen bediende zeggen, dat hij meega, mevrouw vroeg zij. Neen ik heb geenen beschermer noodig. Wie zou mij kwaad doen Als gij bij mij zijt, is het voldoende. Mevrouw Mixtome begaf zich naar buiten en wandelde naar de klippen. Johanna volgde op eenigen afstand. Voor eene steile helling bleef mevrouw staan en zag naar de kalme zee. Zij had niet bemerkt dat een man voor haar ge vlucht was en nu niet ver van haar tegen eenen rotswand geleund stond. Deze was haar echtgenoot. Voor de derde maal bezocht hij Mont- fagon. Na zijn laatste bezoek dat voor hem zoo noodlottig had kunnen zijn, had hij voorgenomen niet meer terug te keerenmaar zoolang mevrouw daar bleef oefende het kasteel eene onweer- dan een miljoen pond sterling daags ver hoogden. Voor liet tijdperk van 1 April 1916 tot 31 Maart 1917 zullen d" gemiddelde uit gaven np ongeveer 6 miljard pond ster ling beloopen of 150 miljard franks. Kunstkring Ontwaakt Openbare Guido Gezelle-Avond. Woensdag 11 April 1917, in zaal Vier Winden Keizerlijke Plaats, om 8 ure (Belfort), zeer slipt, openbare voordracht over Guido-Gezelle door den Heer E. Roosen, onderwijzer, met afwisseling van Zang en Voor dragen. Aan iedereen warm aanbevolen Kosteloos Afzonderlijke ingang, langs de Korte Zoutslraat. Het Bestuur. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht 6 Vrouwelijk 1 Overlijdens. M. Goethals. vr. Van der Guchl, zb., 27 jMoorselb. L. I)e Gols, houtza ger, 42 j., Gentschenstw. P. De Gols, m. Meganck, machinist, 65 j., Binnen straat. J. Wuytens,wr. Guns, schrijn werker, 77 j., Genlschestr. P. Vol- kaerl„landb., 67 j., Oudeu Dendermond- schestw. C. Podevyn, wed. Van Malderen, zb., 76 j., Windmolenstr. J. Gornelis, vr. Van de Meerssche, zb., 80j., Sint Camielstraat. 3 kinderen onder de 7 jaren. Zondagrust. Van 's middags tot middernacht, eeni ge dienstdoende apotheek, Zondag 8 April, M. Van Caclenbergh, Leopold- straat. Maandag, 2* Paaschdag, M. Me ganck, Leopoldstraat. Mejuffer Angèle Van den Bogaer- de, eere regentes der staats-middelbare school van Aalst, beveelt zich aan voor bijzondere lessen, Vrijheidstraat, n° 50 Aalst. gelast men zich met alle slach van BOEK-en STEENDRUKWERKEN, zooals Boekwerken, Afflchen, Omzendbrieven, Facturen, Mandaten, Wissels, Trouwbrieven, Doodbrieven en Beeldekens, Adres- en Visietkaarten, Registers, Etiketten, enz enz., in een woord, met alles wat den Boek- en Steendrukkersstiel betreft. Men gelast zich desnoods met den opstel van Doodbeeldekens Schoon werk, spoedige bediening en gematigde prijzen. Wascht kanten gordijnen zonder een draad te breken. Het is Zonder houten pinnen. Zonder staaf in 't midden der kuip. Zonder kogeltjes. Zonder veeren. Zonder wieltjes. Jaagt het zeepsop door het waschgoed, van links naar rechts, van rechts naar links, van 't midden naar den buitenkant, van onder, naar boven en klopt het terzetvertijd op zijne geheele oppervlakte. MEN WASCHT AL ZITTENDE Ik geef een nieuw MORISONS Wachmachien eene maand op proef in geheel België en betaal zelf de vervoerkosten heen en terug. De Morisons Washer kan per maand of per week betaald worden. Vraag het boekje nummer 462 met uitleg en prijzen aan Usines Roos Geerinckx et De Naeyer. Naamlooze Vennootschap te Aalst. De Heeren aandeelhouders zijn uitge- noodigd tot de algemeene vergadering welke zal plaats hebben op Dijnsdag j 17 April 1917 om 18 uren in de maat schappelijke zetel, Brusselschestraat, 34, Aalst. DAGORDE .1. Verslag van beheer, en toezichts- raad. 2. Onderzoek en goedkeuring derba lans en der winst en verlies rekening. 3. Ontlasting le geven aan beheerders en toezichters. 4. Statutaire benoemingen. Ingevolge artikel 38 der stand regelen, worden de heeren aandeelhouders ver zocht, 10 dagen voor de algemeene ver gadering en ten laatste op 7 April 1917 het getal en de nummers hunner aandee- len te doen kennen, zij zullen tot de vergadering toegelaten worden op ver toon van een bewijs van bewaring uit gaande van eene bank. VOOR KLEERMAAKSTERS is nog verkrijgbaar ten bureele dezes. MAATSCHAPPIJ VAM tegen Brandgevaar, op 't Leven en Ongolukken van allen aard. Eenige Premie Ongelukken op den ijzerenwog en tramways. Hoofdagent Aug. DE WINTER, Nieuiostraal, Aalst, VOLKSVERZEKERINGEN met we- kelijksche betalingen voor Eerste Commu nie, Huwelijk, enz. N. B Agenten worden gevraagd, ich te wenden op bovengemeld adres. Naamlooze Vennootschap Etablissements DeClercqetO" Filterie Moderne, Ninove. Gewone algemeene vergadering van Donderdag 19 April, ten zetel der Maatschappij, om 11 ure 's morgens. DAGORDE Goedkeuring der balans en der winst en verliesrekening. Ontlasting aan beheerders en koramis- saris. Herkiezing van eenen beheerder en kommissaris. Onbetaalde dividenden. Hel neerleggen der aandeelen moet volgens artikel 20 ten maatschappelijken zetel geschieden. staanbare aantrekkingskracht op hem uit. De vensters van het salon werden 's avonds niet gesloten en zoo had hij steeds gelegenheid zijne ech'tgenoote te zien, terwijl hij zelfs onopgemerkt bleef. Hij had nu echter het vaste plan ge maakt, zich niet meer te verloonen, want ter wille van Solie wilde hij zich niet aan eene ontdekking blootstellen. Hij was gekomen toen de markies van Charlemont vertrok, had zijne echtge- noote eenige oogenblikken beschouwd en zoodra hij haar buiten zag, de vlucht genomen. Toen hij zoo dicht in hare nabijheid stond, kwam het verlangen in hem op haar te spreken en hare stem weer te hooren. Zijne polsen klopten hevig, zijn bloed kookte, het was hem als stond hij in het vuur. Zij kan mij niet herkennen, dacht hij en ik zal haar nooit meer wederzien. Het is ons afscheid, ofschoon zij het niet weet. Ik zal haar aanspreken. Hij vergat dat het reeds laat was, hij vergat alle voorzichtigheid zich zei ven. Hij dacht er alleen aan dat zij zijne vrouw was en hij haar nog lief had. I I ij had zich door eenen baard onken baar gemaakt, was zeer armoedig ge kleed, droeg een kastje met zeep aan eenen riem op don rug en zag er uil als een reizend koopman. Hij geloofde zeker te zijn niet herkend te zullen worden. Af deeling Hulpbank. Ten einde te voorzien in den onder houd der huisgezinnen aan welke de ge- woone inkomsten ontbreken ten gevolge der tijdsomstandigheden, staat de maat schappij leeningen toe aan 4 0/0 's jaars, te waarborgen door grondpanden, hy- polhcfiklijke schuldvordering en beurs waarden. Verders zooals vroeger gewone leenin gen uitgavo en vernieuwing van obli gation aan 4 's jaars, en uitbetaling der Coupons zonder kosten. Inlichtingen te bekomen bij den Nota ris Paul EEMAN, en in het bureel der Maatschappij te Aalst, Leopold straat 9. •••«••••••••smMtsssosssesM 5 Fotografie B. WILLEMSEN HO PMAR'KT. •Kunst Portretten en andere. Matige prijzen Zacht trad hij uit zijne schuilplaats en stond een paar schreden van haar be scheiden stil, zijn kaske zoodanig hou dende, dat het bij den eersten oogslag te zien was. De. koopman bleef bedaard staan zijne gebogen en rustige houding roerde me vrouw, die ofschoon trolsch en koel tegen baars gelijken, deelnemend en vriendelij jegens de minderen en armen was. Wie zijt gij vroeg mevrouw min zaam en wat komt gij hier doen Hij toonde zijne kas en mompelde eenige onverstaanbare woorden. Kom nader, zegde mevrouw. Hij gehoorzaamde. Wat verricht gij hier? vroeg zij. Zijt gij koopman Ik weet mevrouw, het is reeds laat, zegde hij nederig. Ik was op weg naar het dorp. Mevrouw zal op dit uur niet meer willen koopen Mevrouw keek hem onverschillig aan, toen zij ontkennend het hoofd schudde. Hij had zijnen hoed afgenomen hij wierp zijn kaske op den rug en wilde zich verwijderen. Mevrouw zag iets buitengowoous aan hem. Was het 't onbewust oprichten zijner gestalte, de brandende blik zijner oogen of eene bekende beweging Wat de oorzaak ook wezen mocht, mevrouw Mixtome gevoelde zich wonderlijk te moede. Esplanadestraat, 8 AALST. Aankoop en verkoop van titels, uitbetaling van alle koepons, Belgische schuld. Stad Antwerpen -Luik- Caise hypothecaire Anver- soise enz. Vernieuwing zonder kosten van het koepon blad Vreemde koepons aan den besten prijs Argentijnsch^tcduls, Japaansche enz... zijn de BESTE geneesmiddelen voorzeker van Fr. CALLEBAUT, Apotheker, Botermarkt, A a 111. Fr. 1,26 de doos. Deze Pillen, aangezien hunne aangenamen smaak, mogen opgezogen worden Maagzuur, Gal, Slijmen, slechte Spijsver tering, Verstoptheid, Speon, Puisten, enz., gebruikt do Bloedzuiverende Pillen van Fr. CALLEBAUT. Apotheker, Overdekte Botermarkt, AALST. Fr. 1,00 de doos. in dezelfde Apotheek zijn te ve.-itrjjgen Remedie voor Ekstoroogen 0,50, Tandpyn stillendo druppols stillen onmiddolijk de tandpijn, 0,50 Pillen tögen de razende tandpijn, 1 fr. de doos. Pakken tegon het slecht boter geven dei koeien fr. 1,25. Pakken voor het bevruchten van koeien en merrieën Remedie tegen het snot der kiekenB. Zekere romedie voor den cholera dor kiekens, 1 fr. de 1/2 doos, 2 fr. de doos. Blijf, zegde zij haastig, bijna beve lend. Gij hebt mij niet gezegd wie gij zijt. Hoe heet gij Hij bleef staan, als door een loover- woord aan zijne plaats geklonken, maar antwoordde niet Hij beefde. Mevrouw Mixtomc bemerkte hot en ook zij begon te beven. -— Hoort gij niet wat mevrouw zegt riep Johanna. Een koopman heeft geen recht zoo laat hier te komen als gij uwen naam niet noemt zal ik eenen bediende roepen en u gevangen laten nemen. Mevrouw Mixtome onderbrak Johanna met eene beweging der hand. Zwijg, Johanna, vermaande zij. Gij weet niet wat gij zegt. Hebt gij geen antwoord voor mij vroeg zij den vreem deling. Wilt gij mij niet zeggen wie gij jcijl Hij had zich met waardigheid opge richt. Ondanks zijne kleeding was hij een volmaakt edelman. Hij had gedacht ge heel onkenbaar te zijn maar hfl kon den blik en de kleur zijner oogen niet veranderen, die bij het maanlicht duide lijk te zien waren en in zijne opwinding vergat hij de rol welke hij moest spelen. Ha dacht Johanna, een van me- vrouw's vereerders is verkleed uit Parijs gekojnen. Dat is romatisch. (wordt voortgezet).

De Denderbode | 1917 | | pagina 3