Russlscn- Duitscne Oariog. Oorlog in Moge Oorlog io oen Bainag De Revolutie in Rusland. Wie is de moordenaar OORLOGSBERICHTEN. ^33/H3IDTEl5_ Bisdom van Gent. Ambtelijk bericht van 't Bisdom. Dynsdag 17 April, heeft Zijne Hoog waardigheid Monseigneur Segliers aan het Kapittel van Sint-Baafs de Pauselijke brieven zijner aanstelling als Bisschop van Geüt voorgelegd en bezit genomen van den bissohoppelykcn Stoel. Van nu af neemt hij het bestuur van het Bisdom in handen. De bisschoppelijke wijding zal plaatshebben in de hoofdkerk van Sint- Baafs, waarschijnlijk den 1 Mei, feestdag der HH. Apostelen Philippus en Jacobus. Voor den vrede. Berlijn, 14 April. In de zitting Tan het Russische Handels- en Nijverheids- Kongre», stond, zooals aan de - Berliner Kriegszeitung - uit Stockholm gemeld wordt als hoofdpuntde onderhandelingen nopens het vredesprogram op de dagorde. De meerderheid der aanwezigen ver klaarden zich voor de spoedige inleiding van vredesonderhandelingen, die onont beerlijk zijn voor de ontwikkeling van het Russische ekonomisch leven. Het oorlogsdoeleinde der kadetten werd. op krachtdadige wijze verworpen het ver werven vau Konstantinopel en do Dar- danellen is utopisch en voor Rusland geheel overbodighet zou enkel eene nieuwe reden tot oorlog daarstellen de Russische burgerkringen moeten even krachtdadig als de werklieden alle aan hechtingsplannen verloochenen. De afval der handels-nijverheids groep beteekent eene nieuwe verzwakking der „voorloopige regceriug. Nieuwe stormen op til. Berlijn, 17 April. Volgens berichten van Berlijnsche bladen uit Stockholm, schildert Roeskaja Woljain zeer sombere kleuren de binnenlaudsche moeilijkheden van Rusland. De toestand wordt steeds ernstiger. De regeering verklaart met volle zucht dat het vader land in gevaar is. In de Sint-Petersburg- sche fabrieken, welko voor hot leger werken, werd het werk neergelegd. Onverantwoordelijke ophitsers leiden het volk naar goeddunken en de roep: «Weg met de voorloopige regeoring klinkt steeds luider. Do werklieden willen zich in hot bezit der fabrieken stellen zij eischen ook de gemeenschap van goede ren en het invoeren van den acht-uren- werkdag. Zulke propaganda wordt door leden van de kommisie der arbeiders on soldaten gemaakt. De toestand is gespan nen, de uileenbarsting kan olk oogenblik plaats hebben. De acht uren-arbeid. Kopenhagen, 17 April. «Politiken» geeft volgende Stockholmsche berichten uit Siut-Petersburg Tusschen den raad van arbeiders en soldaten en de Sint- Petersburgsche fabrikanten vereeniging werd een schikking getroffen om den acht-ureu-arbeid in te voeren en om een scheidsgerecht voor arbeidersaangelegen heden in te richten. In de fabrieken der Finsche staatsspoorwegen wordt van 21 April af de acht-uren dag ingevoerd, 's Zaterdags werkt men slechts zeven uren. De loonen werden in zulke mate verhoogd, dat niettegenstaande de ver mindering van werkuren het loon niet verandert. Ook in een groot aantal priva te Finsche fabrieken zal de acht-uren-riag ingevoerd worden. De behandeling van den ex-tsaar. Amsterdam, 17 April. Het Alge meen Handelsblad - meldt uit Londen dat het aan den vroegereu tsaar en de vroe gere tsarin slechts toegelaten is met elkaar of met andere medegevangenen te spreken in tegenwoordigheid eener wacht. Deze maatregel werd genomen daar cr brieven uit het paleis gesmok keld waren. De tsaar heeft thans drie kamers to zyner beschikking. De wacht werd versterkt, de verzorging der gevan genen vereenvoudigd. De socialisten eischen het aftreden van Miljukow. Berlijn, 17 April. De Tagliche Rund schau verneemt uit St-Petersburg De socialisten eischen stormachtig hol aftre den van Miljukow. Dn toestand is zoodanig ernstig gewor- (78* Vervolg.) Als gij allen heengaat zal ik geheel alleen hier blijven, ten minste als het mij niet gelukt, juffrouw Lepage hier te houden, zegde mevrouw Bartineux. Ik hoop echter dat zij zal blijven, tot gij mevrouw Mixtome als echtgenoote terug brengt en dat zal niet lang meer duren de volgende maand, denk ik. De markies van Charlemont blikte Sofle donker aan. De stralende schoon heid van liet meisje deed hem pijn, want zij herinnerde hem in alles aan Alexe Mixtome. Hij gevoelde zich altijd onaan genaam gestemd als hij haar zag Soflc dacht, dat, als hij naar Parijs ging, zijn bediende hem zou vergezellen. Het was thans hare zaak Filip Piron in het oog te houden zij wist dat dc mar kies vau Charlemont dikwijls bij me vrouw Mix lome zou komen en Filip bij Johanna. Zij kon dus haar doel bereiken door met mevrouw te vertrekken. Op Charlemont kon zy niets hooren of zien van wat er omging. Ik moet met mevrouw mede, zegde zij bij zich zelve. Hier kan ik niets doen als Filip afwezig is. Wat ik te Parys in de nabijheid van mevrouw Mixtome zal kunnen verrichten, weel. ik niet. Ik zie mijnen weg niet duidelijk, maar de Voor zienigheid welke mij tot heden geleid den dat bijzondere Engelsche gevolmach tigden naar St-Petersburg m&osten afrei zen. Aanhoudingen. DeSt Petorsburger Telegraphen-Agen tuur meldt Het komiteit der soldaten en werklieden afgevaardigden, hebben benevens generaal Kuropatkin ook de generaals Jerosimow en Kurlow, bevel hebber der le Siberische brigade, alsook generaal Zurmühlen doen in hechtenis nemen onder aanklacht van uitdeeling van wapens in zekere streken, tot inrich ting van wederstand aan do revolution- naire beweging. Beweerde nieuwe vredevoorwaarden. Volgens den Ronieinschen medewerker van de Avanti zou het nieuwe aanbod van de Middenstaten luiden als volgt De volkomen autonomie van Polen, behalve van Galicië, dat aan Oostenrijk- Hongarië blijft. Duitschland zal de internationalisatie van de Dardanellen goedkeuren, doch hetzelfde ver langen voor het Suez kanaal en Gibraltar. Wat Frankrijk en België betreft, zal de statu quo ante worden erkend, maar Duitschland verlangt wel een tolverdrag met België te zijnen gunste en verbiedt de militaire be wapening van het laatste land. Duitschland eischt teruggave van al zijne koloniën, herstel van de Turksche heerschappij in den Kaukasus, teruggave van het bezette gebied in Perzië en garandeert het herstel van Servië en Montenegro onder afstand van Macedonië en de Dobroedsjo aan Bulgarië. De Hollandsche socialisten en de vrede. Keulen, 17 April. De Kölnische Zei- tung - verneemt uit Amsterdam Gisteren vond in Den Haag een zitting plaats der Nederlandsche vertegenwoordiging bij het internationaal socialistisch bureau. Het blad Het Voljc meldt daarover dat over 't algemeen de aanwezigen zich eens deels met de uitlatingen van Kerenski en anderdeels met het door president Wilson in den Senaat ontwikkeld vredesprogramma eens verklaard hebben en met toestemming de pogingen van de aan het bureau aange sloten partijen begroet, die daartoe strekken, in voeling te komen met de Russische arbeiderspartij. Ze zien in deze pogingen een aanleiding tot verder onafgebroken streven van de socialistische partij om een duurzamen vrede bij te brengen. De vergadering heeft besloten eenige harer leden naar Stockholm naar een konferentie met de socialistische vertegenwoordigers uit alle oorlogvoerende landen te zenden. Op de konferentie zullen ook die minderheden der aangesloten par tijen vertegenwoordigd zijn, die zich ge durende den oorlog gevormd hebben. De Nederlandsche afvaardiging bestaat uit Toel- stra, lid van de Tweede Kamer, van Kol en Alberda. Deze zullen weldra vertrekken. Eenige dagen later zal hem de Amster- damsche afgevaardigde Wybaut volgen. Russisch Vredesvoorstel Zurich, 27 April. De Zuricher Post meldt in sperdruk In Russische kringen van Zwitserland zijn berichten gekomen, volgens dewelke Rusland een vredesvoorstel zou onderworpen hebben aan de Centraalmach- ten. Engelsche Vrede propaganda. Berlijn, 16 April Aan den Berliner Lokal-Anzeiger wordt uit Rotterdam ge meld Het Paasch-kongres der Engelsche onafhankelijke werkliedenpartij in Leeds nam de volgende besluiten Bij de vaststelling, dat alle voortzetting dezer schrikkelijke menschenslachterijen nut teloos cn waanzinnig is en een groot gevaar uitmaakt voor de toekomstige veiligheid en welvaart van ons volk, verzoekt het Kongres de regeering, samen met hare Bondgenooten, onderhandelingen te openen tot het sluiten van eenen billijken, ecrvolien en duurzamen vrede. De konferencie der socialisten in Zweden. Stockholm, 16 April. Vijf leiders der Leninsche groep met dezen aan het hoofd, hebben gister eene konferencie gehouden van verscheidene uren met vertegenwoordigers der Zweedsche socialistische minderheids partij, over welker inhoud «Dagens Nyheter* inlichtingen verschaft die als volkomen juist moeten beschouwd worden. heeft, zal mij niet verlaten. Zij was de nentoonigheid harer wande ling moede. Zij wist dat graaf Beaucourt haar hier niet zou opzoeken hij dacht dat zij op hare kamer was. Filip had haar zien uitgaan niemand had overigens bemerkt dat zij het huis had verlaten. Zij had den geheelen morgen nog voor zich. Niemand bespiedde haar en daarom besloot zij zich naar de ruïne te begeven, welke zij weldra bereikte. Langzaam schreed zij door de kapel, alles bekijkende wat haar belang kon inboezemen. In eenen donkeren hoek bleef zij staan, keek in 't rond, zette zich in eene nis neer en liet hare gedachten den vrijen loop. Intusschon werden op het kasteel de toebereidselen voor het middagmaal voortgezet. Een bode van Montfaco» bracht eenen brief waarin mevrouw Mixtome den markies mededeelde, dat zij en hare gasten, daar het voortdurend bleef regenen, den volgenden dag naar Parijs zouden vertrekken, dat echter de bedienden op Montfacon bicven, dewijl zij geloofde binnen veertien dagen te zullen terugkeeren. Aangaande het mid dagmaal schreef zij, dat zij besloten had hare gasten de ruïne bij maanlicht te laten zien. Daar echter dezen avond op geen maanlicht kon gerekend worden, verzocht zij den markies de ruïnen te laten verlichten. Een eerlijk gedachtriep de mar- Lenin zegde, dat hij aan het hoofd staat van een krachtdadig vredes-werk, waarover hij zich reeds in betrekking heeft gesteld met de linker-socialisten van Zwitserland, Frank rijk en van het Duitsche rijkenkel uit Enge land zijn tot hiertoe gecne uitingen over deze gedachten ingekomen hijzal nu in St-Peters burg daarvoor werken, en hoopt, reeds na 14 dagen aan het hoofd van eene Russische vredes-afvaardiging naar Stockholm terug te keeren, waar dan praktische voorbereidingen voor eenen internationalen vredesraad zou den gemaakt worden. De Hollandsche socialisten en de vredesbetrachtingen Den Haag, 17 April. Het korrespon- denzbureau meldt dat de Nederlandsche afge vaardigden van het uitvoerend komiteit van het internationaal socialistisch bureel besloten hebben zich naar Stockholm te begeven. De Hollandsche pers en het ver toog der centraal mogendheden aan Rusland. Amsterdam, 17 April. De bladen be spreken uitvoerig de verklaring der Oosten- rijksch Hongaarsche regeering en der Nord- deutsche Allgemeine Zeitungvan Zondag- Het Algemeen Handelsblad schrijft Hoewel de Oostenrijksche verklaring^ niet als een plechtig vredesvoorstel moet opgevat worden is ze toch eene poging tot nadering die de aandacht verdient. Het Nieuws van den Dag schrijftDe verklaring der Norddeutsche Allgemeine Zeitung» en van het «Wiener Korrespondenz- burea Ioopen op het voorstel uit, vredes onderhandelingen te beginnen. Do katholieke Maasbode schrijft De beteekenis der officieele verklaring der Oost- tenrijks Hongaarsche regeering ligt daarin dat de leidende mannen der Donau-regeering te kennen geven, dat zij zich niet tot woor den zullen bepalen maar bereid zijn tot de daad over te gaan. Dat bewijst opnieuw dat ze werkelijk vre delievend zijn en dat zij niet enkel schoone vredesformulen opstellen maar ze ook in de praktijk willen omzetten. De toestand in Rusland is zoo onbereken baar en verward, dat men niet vooruit zeg gen kan hoe dat vredesvoorstel zal opgeno men worden. Maar de mogelijkheid dat men daarop zal ingaan is voorzeker niet uitgesloten. De «Nieuwe Courant» schrijft: Alles hangt daarvan af, welke partij in Rusland de bo venhand zal hebben. Afzonderlijke vrede of algemeene vrede. Kopenhagen, 16 April. In verband met de redevoering van den minister Stauning en de verklaringen van het Deensche blad «Sociaaldemokraat» van Zondag, is het hoofdartikel van Maandag in gezegd blad ook niet van belang ontbloot. Het artikel spreekt over de gestremde strevingen der Duitsche en Russische finan- ciekringen, van welke het reeds gewaagd heeft. Het oogenblik is niets minder als gun stig om dergelijke vredesbestrevingen weder aan te knoopen. Daartegen hebben de gebeurtenissen van den jongsten tijd, naar de meening van het blad, veel betere vooruitzichten voor de vol keren v .ii Europa ten berde gebracht, als deze die eene afzonderlijke vrede tusschen twee oorlogsvoerende natiën bieden kan. Het gelukkig verloop der revolutie in Rus land en de invloed der arbeidersklas op de ontwikkeling der verhoudingen, openen zoo klaarblijkelijk de vooruitzichten op vrede, dat zelfs Lloyd George er een oog naartoe wendt. Het blad wijst op de sociaal-demokratische vredesbestrevingen en keert zich heftig tegen de van zekere kanten uitgestrooide bewerin gen als zouden de bestrevingen eenen afzon derlijken vrede beoogen. Vooral is het volkomen onwaar dat de Duitsche socialisten alleen den vrede met Rusland hebben willen, om den oorlog tegen Frankrijken Engeland te kunnen voortzetten. Dc Duitsche sociaal-demokratie wenscht veel meer den vrede langs alle kanten men denkt en men gelooft daar niet aan de moge lijkheid van eenen afzonderlijken vrede, en werkt er ook niet voor om zulken vrede tot stand te brengen. Integendeel verwacht men van de nienwe Russische regeering dat zij de gedachte zal bijtreden van den vrede tusschen alle natiën. De Italiaansche socialisten en de vrede. Zurich, 18 April. Volgens bladen van Zurich meldt de Agenzia Informazione kies van Charlemont. De weg over de plaats van het kasteel naar de ruïnen moet met linnen overdekt en dc ruïnen moeten verlicht worden. Ten tijde dat mevrouw Mixtome hier nog woonde, gebeurde dit dikwijls zij zal gelooven dat de vroegere tijd is teruggekeerd. Onze eenvoudige maaltijd zal in een schitterend feest worden veranderd. En onmiddelijk gaf hij de noodigc bevelen. Nadat hij alles beschikt had, keerde hij naar zijne kamer terug, waar hij zijnen bediende vond, die op zijn ge mak in den leunstoel van zijnen heer lag. De markies werd bleek van woede. Wat doet gij in mijnen stoel riep hij, waarom staat gij niet op als ik kom Filip stond niet op, doch wendde het hoofd naar zijner gebieder. Hoe dikwijls hebt gij mij zulke vragen gedaan zegde hij, den wijsvinger- op zijnen neus leggende, cn wat heeft .het uitgehaald Ik hen communist van beginselen, zooals gij weet en geloof evengoed te z^jn als de markies van Charlemont. De markies werd rood van woede. Maar wanneer iemand van de be dienden u zoo eens zag riep hij. Men zou verbaasd staan en praten... Daarvoor bon ik te voorzichtig. Slechts als wij alleen zijn huldig ik mijne kommunistische denkbeelden, antwoord de Filip. Gaat het feestmaal door of zal het weder het verhinderen. De maaltijd Van 22 tot 24 April zal in Milaan nog maals eene officieele samenkomst plaats heb ben der Italiaansche socialisten tot bespre king der vragen die door liet vredesaanbod der Midden-Mogendheden scherp geworden zijn. In Engeland. Zwitsersche bladen melden De Engelsche Trade-Union belegde eenen afgevaardigden- dag te Manchester, ten einde over te gaan tot de stemming over de ingekomen vredesvoor stellen der gilden. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 18 April. Legers van kroonprins Rupprecht van Beieren Op het gevechlsveld bij Atrecht is de ge- schutbedrijvigheid in enkelo sektoren weer levendiger geworden. Op het ter rein voor onze linies aan weerszijden van de Somme leveren onze posten iede- ren dag gevechten met vooruitgezonden troepen van den vijand. Nabij St-Quen- tin werd het vuur af en toe heviger de kathedraal dier stad werd meermaals getroffen. Legers van den Duitschen kroonprins: Op het slagveld aan de Aisne is gister voormiddag een gevechtspoos ingetre den. Na hun mislukking van den vorigen dag hebben de Franschen, tengevolge van de geleden verliezen, met hun uitgeputte divisies hun doorbraakpoging niet voort gezet. Slechts 's avonds ondernam de vijand op zich zelf staande aanvallen. Op den heuvelkam van Beaulrie, op de hoogten van Craonne, ten westen van het bosch van Ville-aux-Bois, zakten zijne stormgolven in ons vuur in elkaar of werdon zij in een gevecht van man tegen man terug geworpen. Ook nabij Le Godat en Gourcy, aan de vaart van de Aisne naar de Marne, weerden wij vijan delijke aanvallen af. In Champagne gin gen do Franschen, na een uitorst hevige beschieting, die sedert enkele dagen nog aan hevigheid had toegenomen, in den vroegen ochtend op een frondbreedte van ongeveer 20 kilometer ten aanval over. Ook hier beoogde de vijand een doorbraak, die echter in onze grendel stellingen werd opgevangon. De in dat fronlvak strijdende divisies Fransche kleurlingen werden in een tegenaanval weer verdreven uit eenigo stukken bosch tusschen Moronvillers en Auberive,waar in zij reeds hadden voet gevat zij lieten daarbij 500 gevangenen en een aantal machiengeweren in onze hand. Vau de gepantserde automobielen, waarvan de vijand in ruime mate gebruik maakte, werden erbij de gevechten van 16 April, 26 door ons vuur vernield. Denzelfden dag werden in luchtgevechten en door ons afweervuur 18 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten.Op verscheidene plaat sen namen de vliegers door bommenwer- pen en machiengeweervuur aan den infanteriestrijd deel. Het aantal gevange nen is tot 3000 gestegen. Legers van hertog Albrecht van Wur- tembergOp den linkeroever van de Moezel en ten zuidwesten van Mulhausen tusschenpoozende levendige vuurbedrij- vigheid. Ten noorden van Munster, in de Vogeezen, haalden onze aanvalstroepen 10 gevangenen uit de Fransche loop grachten. BERLIJN, 18 April. Bericht van hedenavond Bij Atrecht, niets nieuws. Aan het Aisne front kon de vijand, tijdens een nachtelijken aanval, eenig terrein win nen in de streek van Braye. Aan beide zijden van Craonne, is na een mislukte Fransche aanval in den morgen, een tweede in gang. Ook in Champagne be gonnen 's middags nieuwe gevechten. Uit Fransche bron PARIJS, 18 April. Officieel In de streek ten Z. van St-Quentin is de nacht gekenmerkt geweest door een zeer groote bedrijvigheid van de twee artillerieënTalrijke patroelje-ontmoe- tiugen, alsmede in het Z. van de Oise, in den soktor ten O. van la Basse Forêt- de Coucy. Ten N.-O. van Soissons heeft een aanval, in de Duitsche linies, ten N. van Lnffaux, aan de Franschen toege laten een twintigtal krijgsgevangenen te maken. Tusschen Soissons en Auberive zal een feest zijn. De ruïnen worden ver licht Filip uitte eenen kreet van verbazing. Morgen vertrekt mevrouw Mix tome naar Parijs, ik ga mee, zorg dus voor mijne koffers. Goed, zegde Filip opstaande. Ik wilde ook naar Parijs, niet voor mijn plezier, maar voor zaken. Mijn broeder heeft den vluchteling derwaarts gevolgd en mij geschreven ik geloof dat hij daar zal wachten tot ik overkom. Alexe Mixtome te Parijs Ja. Meent gij dat ik stil heb ge zeten Ga maar met feesten voort ik zal de wacht houden. Jan bespiedt voor- loopig den vluchteling en als ik te Parijs ben zal ik de zaak zelf afmaken. Maar stil. Er mag niets van bekend worden, want als mevrouw verneemt dat hij leeft en zich hier bevindt, dan is alles gedaan. Ofschoon zij van hem ge scheiden is en hij veroordeeld werd, acht zij hem toch onschuldig en zon vopr hem door een vuur gaan. Zij bemint hem nog Zij zal echter de mijne worden, dat heb ik gezworen. Mevrouw zal het verstandig vinden met het verleden af te breken zij zal met u trouwen en haren gemaal ver geten. Morgen spreken wij er verder over, of heden avond, na het feest. Wan neer gij goed speelt, kunt gij van avond een heel stuk vooruitkomen. Hij verliet de kamer en ging langs hebben de Fransche troepon, gedurende den nacht, op verschillendo punten van het front, kleine operaliën uitgevoerd, welke hun ernstigen vooruitgang bezorg de. Ten W. heeft een schillerend uitge voerde actie aan de Franschen toegelaten het dorp Chavonno te veroveren en de verovering van Chivy te voleindigen. Ten N. van deze gemeenten hebben de Franschen het terrein veroverd tot in de nabijheid van Braye en Lannois, in het welk de Franschen zijn binnengedrongen; 250 gevangenen bleven in de handen der Franschen.In den sektor van Ville-au-Bois hebben de Franschen verschillende ver sterkte stellingen, alsmede al de bosschen ten O. van deze plaats bezet, die insge lijks in de handen der Franschen is. De Franschen maakten 400 gevangenen. In Champagne zijn drie tegenaanval len, gericht op de nieuwe Fransche stel lingen aan weerszijden van den berg Cornilles, tot staan gebracht door het Fransche vuur, zonder andere uitslagen dan bloedige verliezen voor de Duit- schers. Het artilleriegevecht is hevig ge weest op een groot gedeelte van het aan valsfront. Hot materiaal gevonden op het terrein, of door geweld ontnomen, bevat een aanzienlijke hoeveelheid mi- trailjeuzen en talrijke loopgraafwerk tuigen. De Duitschers hebben achter hun tweede linie hun zware artillerie en veld geschut gebracht. De Franschen hebben 12 kanonnen veroverd, waarvan drie zware, de meeste op het front van Cham pagne. Tusscheupoozend geschutvuur en patroelje-ontmoelingen op het overige van T front. Uit Engelsche bron LONDEN, 17 April. Officieel Benoorden het dorp Gouzeaucourt zijn wij opnieuw gevorderd. Bewesten en ten noord-westen van Lens geheel den dag schermutselingen. Wij blijven daar druk op den vijand uitoefenen. Aanvallen van den vijand om onze voorposten terug te dringen, mislukten. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 18 April. De toestand is onveranderd. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 17 April. De geschut- strijd was op enkele plaatsen levendiger. Overigens geen meldingswaardige ge vechtshandelingen. Uit Russische bron. PETROGRAD, 17 April. Officieel In den nacht van 15 April hebben de Russen in de streek van Kokhary oen gasaanval gedaan. Verkenners, uitgezon den nadat de gazwolken waren afgewe zen, werden door vijandelijk machienge weervuur ontvangen. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 18 April. - Irakfront Aan den Eufraat werd een uit 60 man bestaande Engelsche afdeeling bij den overtocht van een kanaal door onze ruiterij aangevallen en garisch uit geroeid. Aan de Tigris en aan de Diala geen bijzondere gebeurtenissen. Aan de Perzische grens, ten oosten van Suloi Manai, werd een vijandelijk eskadron in oostelijke richting teruggeworpen. Hier bij werden vele dieren en uitrustingstuk ken buitgemaakt. Kaukasusfront Buiten zwak geschut vuur tegen onzen linkervleugel, slechts eenige patroeljegevechten, welke door gaans in ons voordeel afliepen. Aan de kuston vaD Kleiu-Azië werd de open stad Marmaris door een vijandelijk schip beschoten. Twee mannen en vier kinderen werden gedood, twee mannen, vijf kinderen cn tien vrouwen gewond. Dat was de uitslag van dat misdadig op treden Aan het Sinaï-front beschoot ons ge schut met sukses een vijandelijk kamp. Aan de overige fronten, geen bijzon dere gebeurtenissen. Uit Duitsche bron BERLIJN, 18 April. Ten westen van Monastir wierpen onze troepen door een krachtdadigen aanval de Franschen eenen omweg naar de ruïnen. Sofie zag hem komen. Hij naderde dc plaats waar zij zat Zij wilde hem ver mijden, want zij vreesde hem, omdat hij haai'naar 't leven stond en trok zich dus in de kapel terug eer hij het bemerkt had. Zij liep door het zijschip naar de groote familicloge. die zoo ruim was als eene kamer en welker gordijnen dicht getrokken waren. De deur stond tegen aan. Zij trad binnen en zette zich in eenen donkeren hoek neer, waar zij niet ge makkelijk kon gezien worden. Nauwelijks was zij in veiligheid of zij hoorde Filip komen. Haar hart sloeg snel. Filip ging voorbij de loge, waarin zij zat, naai- den preekstoel. Bevend schoof Sofie de gordijnen een weinig op zijde en keek. De bewegingen van den dienaar hadden iets sluipends. Bij eiken tred keek hij naar alle zijden om. Het was duidelijk dat hij iets geheims van plan was. Achter den preekstoel leidde een trap naar den kelder, waarin de Charlemonts sedert eeuwen begraven waren. Sofie had den kelder nog niet bezocht, doch zij had er van gehoord. Nadat Filip nog eens omgezien en een tijdje geluisterd had, sloop hij behoed zaam den trap af. Sofie was nieuwsgierig tc weten, wat -Filip in den kelder ging doen en vooral wat zijne geheimzinnigheid beteekenen (ii« vervolg 8* bladzijde).

De Denderbode | 1917 | | pagina 2