De HflOGhl van 1Q0SGDU Van Beroemde Bekeerlingen Amerika in den oorlog KATHOLIEK NIEUWS* EN AANKONDIGINGSBLAD Een en ander. Zondag 6 Mei 1911 5 centiemen liel nummer 7|su jaar ]\f° 4754 Week-Kalender. DE PLECHTIGE WIJDING DE DENDERBODE Abonnementsprijs: 3 trank 'sjaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER Van de Putte-Goossens AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr. twee maal 1,05 Ir. Gewone annoncen o,i5 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enx. 0,50 da regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den%5 Mei 1917. MEI Evangelie van den Zondag: Jesus belooft den H. Geest. Joannes xvi. 6 Zondag, 4. na Paschen, H. Joannes in de olie, apostel. 7 Maandag, H. Stanislaus. 8 Dinsdag, Openbaring van den H. Mi- chiël, aartsengel. 9 Woensdag, H. Gregorius van Nazianzen, b- bl. 10 Donderdag, H. Antonius, b. b. 11 Vrijdag, H. Franciscus de Hieronymo, b. 12 Zaterdag, H. Nereus, enz. mrs. Begijnhof. De beiaard rinkelt in den klaren morgen. Er vallen klanken neer in zonneschijn, Op 't vreedzaam wit begijnhofwaar de zorgen Steeds onbekende vreemdelingen zijn. In 't ouderwetscfrconvent, in 'tgroen geborgen, Speldewerkt een witgewiekt begijn, Die, altijd biddend, enkel moet bezorgen Geraniums en 't hagelblank gordijn. 0 vroom en vreedzaam afgetrokken leven, U min ik, ik, een man van mijnen tijd, Die aan 't verleden niet wil vast gaan kleven Maar wien vooruitgang nog het meest verblijdt. O blijf daar leven in uw droom zoo stil, Ontwaak niet bij het daav'rend tijdgetril Lêonce du Catillon. 11. Henri Lacordaire. le Vervolg. De ouders van Lacordaire. Geboorte en eerste jeugdjaren. Karaktertrekken. Het was in 1793. De haat tegen den Godsdienst woedde volop en bande de priester buiten zijn kerk. Ook de pastoor van Recey, een klein gehucht in Frank rijk, moest den soldatenransel op den rug nemen en in een vermomd pak de grenzen overtrekken, -ten einde aan de gewelddaden van het opgehitst gepeupel te ontsnappen. Hij verbleef lange jaren le Rome, maar al de heerlijkheid van het christelijk Rome kon hem den nede- rigen toren zijner geliefde dorpskerk niet doen vergeten, cn op zekeren avond verscheen hij weerom te Recey met zijn soldatenransel op den rug. De wolvon bleven hunkerend uitloeren naar hun prooi hij zocht een schuiloord en ging aankloppen aan de deur van den geneesheer der streek, M. Nikolaas Lacordaire. Deze stond bekend om zijn liberaal-gezinde strekkingen maar het was een eerlijk en ridderlijk man, vreedzaam en edelmoedig, en de geban nen priester werd er met open armen ontvangen. In een geheime plaats van het huis richtte men een altaar op, en daar, tweemaal verborgen, mirakuleus verborgen in het geconsacreerde brood en verborgen voor het oog van den vij and, die buiten waakte, kwam de Heer gedurende drie maanden, in het heilig 68 Mengelwerk. Nadruk verboden In 1812. Groot Historisch Verhaal. (Getrokken uit het vermaard boek van Graaf Philiep de Ségur, Generaal, die den veldtocht meegemaakt heeft). HOOFDSTUK VII. Smolensk Eindelijk had het leger dus Smo lensk bereikt. De soldaten toonen aan elkander met uitbundige uitroepen dit land der belofte, waar zij denken dat al hun lijden gaat eindigen, en op dit zicht loopen zij ordeloos en in benden uiteen, om er het eerst aan te komen. Alleen de uitgelezen troepen, die nog behoorlijk gewapend en aange voerd zijn, blijven in rang marchee- ren. De overigen, duizenden in getal, bedekken de beide steile oevers der Borysthena, en verdringen zich daar vóór de poorten en de hooge stads wallen. Doch zij worden niet binnen gelaten. Hun akelig en ellendig uit zicht, hun vuile en uitgemergelde gezichten, hun verscheurde kleederen, hun opgewondenheid en razend ver langen om binnen te geraken, doen vreezen voor onlusten en plunderin gen, en men durft hen de poorten niet ontsluiten. Zij moeten wachten tot sacrificie der mis, dagelijks op het woord van den priester neergedaald. Er word gedoopt, er werd gepredikt, on rijke zegeningen stroomden van dit huis uit over de kleine schaar van trouwe en moedige geloovigen die de plechtigheden kwamen bijwonen. Drie jaren later, den 12 Mei 1802, zag Jan-Baptist-Henri Lacordaire in hetzelfde huis het levenslicht. Door het Concor daat had Napoleon juist de kerken doen heropenen. De klokken kregen hun stem terug, en de bel der consecratie mocht weer vrij en plechtig aan hot altaar rin kelen. Al de ceremonieën van het doopsel konden zich terug in volle en ongestoor de staatsie rond de doopvont ontvouwen, toen de kleine Iienri Lacordaire er heen gevoerd werd. En dezelfde priestermond die zoo menigmaal onder het herberg zame dak zijns vaders de machtige con secratiewoorden had gesproken, sprak nu ook over het hoofdje van dezen nieuw geborene de verreinende woorden des doopsels uit. Eenmaal zou er uit deze zwakken zuigeling een machtigen Gods heraut groeien, wiens taal galmen zou als een bazuin in den tempel van den Heer, Hem lovende en verheerlijkende voor duizenden ontroerde en begeesterde men schel). Aldus was de zegen van God zienlijk neergedaald op het huis dat oens, ten tijde van beproeving en vervolging, een schuiloord aan zijnen dienaar verleende. De vadef van Lacordaire was een schrander en ontwikkeld man, bedeeld met fijne en kostbare gaven van geest en hart. Met zijn grooton zin voor sober heid cn eenvoud, was hij wars van de stad waar hij wellicht had kunnen schit teren en leefde hij gelukkig on tevreden in een stille, landelijke streek. Uilverko- ron geesten en harten zyn immer in oen hoogen graad ontvankelijk voor den vrede en de poësie der natuur. Deze ont vankelijkheid voorde eenzaamheid, die alle diepe gevoelens en gepeinzen in den mensch tot ontluiking laat komen, orfde Lacordaire van zijn vader over, en later, in zijn prachtige brieven zou hij het aan houdend herhalen Zonder deeenzaam- beid kan men niets verrichten dit is mijn groot axioma. Ik denk dat de oen- zaamheid even noodig is aan de vriend- 3chap als aan de heiligheid, aan het genie evenals aan de deugd Zijne fijngeestigheid en de levendigheid van zijn begrip, had hy aan den vader lijken invloed te danken. Van moeders zijde erfde hij wilskracht en zielesterkle, en de eerste indrukken van een manne lijk geloof dat eenmaal, na tijdelijk on dergegaan te zijn in den storm zijner jeugd, als een prachtige lichtzuil zou oprijzen en schitteren boven al zijn ver dere levensdagen. Nikolaas Lacordaire stierf in 1806, zijn vrouw achterlatende met vier kin deren waarvan Henri de tweede was. In dezen wreeden toestand, toonde de jonge weduwe zich de sterke vrouw volgens den geest van het evangelie, die den blik ten hemel gericht hield en zich voortaan met al de krachten van haar moederhart aan dit dubbel levensdoel zou aanspan nen hare zonen groot te kweeken tot christene en ontwikkelde mannon. Eens te meer moest te dezer omstandigheden blijken hoe een moedor, die tot de ge wichtigheid harer taak is opgewassen, heerlijk maatschappelijk werk verrichteii kan. Een dag zou komen waarop hare vier zonen den weg naar de kerk zou den verleerd hebben, doch allen zouden het eerste regelmatig korps aangekó men is. Dit wreed maar noodzakelijk be sluit geeft aanleiding tot nieuwe too- neelen van wanorde en wanhoop. Terwijl de eenen bidden en smeeken om binnengelaten te worden, willen de anderen geweld gebruiken en de poorten bestormen men moet hen terugstooten en zij bezwijken aan den voet hunner kameraden. Eindelijk komen de óude en de jonge garde aan. Daarna eerst mogen de andereh binnen, gezamentlijk met de andere troepen die van den 8 tot den 14 November beurtelings hun intrede doen in de stad. Hier ontrol len zich de schrikkelijke tafereelen van het groote hongerdrama. De ongelukkigen vallen verwoed de eet- warenmagazijnen aan, en hier ook moeten zij door een streng bevel te ruggedreven worden, want de gere gelde troepen hebben het eerst recht op brood en drank. Dan verspreiden deze hongerige en havelooze benden zich door de stra ten, alleen nog gedreven door de hoop op plundering. Doch er valt nergens buit te maken de paarden zijn graat magere en houterige knollen, ster- vensgereed van honger overal zien zij de blinden en de deureii van de huizen afgerukt, waarmede men vuur gemaakt heelt. Van een warm schuil oord; van goede winterkwartieren is er hier geen spraak, de zieken en de ook eerlang terugkeoron tot ditzelfde geloof waarvan moeder de eerste godde lijke vonken in hun ziel £deed ontbran den. Het zaad door 0011 moederhand in ons hart geworpen, ontkiemt vroeg of laat. jHenri was moeders lieveling. Het was een verrukkelijke knaap, waarin zacht heid en onstuimigheid, gemoedsrust en uiterste prikkelbaarheid met wonderbare schakeeringen samen gingen.Zoo knaap, zoo man den hartstochtelijken predi kant, wier woorden en wier oogen vlamden en bliksemden van geestdrift, en die daareven duizenden toehoorders deed sidderen "van begeestering, zou men eonige uren later in zijn cel terugvin den als een kalmen en zwijgzamen kloos terling, in wien de bron van het gevoel op zulke diepten borrelde en vloeide, dat zij zich dikwerf mooilijk een weg baande naar omhoog en niet over de lippen wilde. Met zijn scherp en vlug ontle dingsvermogen zou hij het later zelf schrijven Het hart van den mensch, het mi,jne vooral, gelijkt aan een dier vulkanen die slechts bij poozen hun - lava uitslingeren, na een schok door- staan le hebben -.En in zyn intieme brieven, waarbij me' zulk een delicaten en leederen toets zijn zielebeeld weet uit te teekenen, komt hy daar soms op terug Ik bemin, ik ben er van over- tuigd, ik bemin en kan diep beminnen en niettemin is het waar dat er in mij iets ligt wat ik niet verwoorden kan, iels wat diegenen bedroeft welke ik bemin. Het is geen bitterheid, want ik - ben zachtaardig het is geen koelheid, want ik ben hartstochtelijk; het is iets geheel omvattends.Jat te veel ja, of te veel neen zegt... >en gewoonte van - te zwijgen die ik onbewust overal mee- draag. Wat valt bot mij soms moeilijk de lippen te openen Aan de zijde mijner moeder, die gewend was aan mij, en zich tevreden stelde met een groote zachtheid in mijn betrekkingen jegens haar, kon ik vaak neerzitten zonder een woord te spreken... Het beeld van dien zwijgenden knaap aan de zijde zij.ior logt ons veel uit in dit. wonderbaar leven, het leven van een kunstenaar en een apostel, dat zoo dikwerf bewogen en beroerd was, en duizenden lichtperelen gelijk diamanten aan zijn oppervlakte vertoonde, maar in zijn diepste diepten nog zooveel onuitge sproken gevoel en schoonheid hield be dolven evenals de schatten op den bodem der zee... Door dit jeugdig kinderzieltje, dat na een lustig en geestdriftig kouten, zich opeens met een geheimzinnig zwijgen kon omhullen, een zwijgen dat wellicht moeder verwonderde, trok het leven een spoor van vroegrijpen ornst, dio ook reeds in het blank en edel-gewelfd voor hoofd van den droomenden knaap, de broze rimpelingen en wissolonde licht spelingen van het broeiende gedacht le voorschijn riep. Alsof hij toen bereids een voorgevoel had van zijn toekomstige priesterroeping, was hij verslingerd op priestertjo spe len Moedor bad voorden kleinen Henri een altaartje doen timmeren, en daar dienden de overige broers beurtelings de mis van den blonden officiant. Dat was hem nog niet genoog. Hij moest daarbij nog prediken, en dan rolden de woorden telkenmale met een niet te stel pen vloed over de lippen van het predi- kantje, dat met vuurroode wangen en gewonden blijven in de straten liggen op de karretjes die hen hiereen voer den. Ellende en ontbering overal Dan eerst denken deze rampzalige mannen er aan hun vaandel te gaan opzoeken, en zij vervoegen tijdelijk hunne korpsen om een weinig voedsel onder de tanden te krijgen. Zij komen te laat. Al de voorraad van gebakken brood, van beschuiten en vleesch is reeds uitgedeeld. Men geeft hun een portie roggemeel, droge legumen en brandewijn. En er wordt gevochten aan de deuren der magazijnen, zoodat men slechts ten prijze van bovenmen- schelijke krachtinspanningen het bloedvergieten kan beletten. Wan neer dan eindelijk die ellendige le vensmiddelen afgeleverd zijn, weige ren de soldaten ze naar hun regimen ten te dragen zij werpen zich op de ransels, stelen er eenige ponden meel uit, en gaan zich verbergen om het te verslinden. Hetzelfde gebeurde met den brandewijn. Den volgenden dag lagen de huizen vol van de lijken de zer ongelukkigen. Aldus was de stad Smolensk die het leger aanzien had als het einde van ons lijden, slechts het begin et- van. Een toekomst vol ontzaglijke smarten ontrolde zich voor ons nog veertig dagen moesten wij dezen kruisweg vervolgen. De eenen, reeds ganscli terneergedrukt door het on derhavig lijden, lieten zich door die visioenen der toekomst tot volledige oogen die gloeiden als twee vlammetjes, uilvaarde tegen de boozen. Colette, de geduldige kindermeid, was gedurig het mikpunt van al die welsprekendheid. Dan zegde de kleine haar Zet 11 neer Colette, het sermoen zal lang zijn van daag. - En als de verschrikte meid hom met saamgevouwen handen smeekte van toch wat kalmer te zijn, riep hij «neen! neen er wordt te veel gezondigd op onze dagen - Op achtjarigen ouderdom las hy uit het venster aan de voorbijgangers voor, met de sermoenen van de:: grooton Bour- daloue iu de hand, en hij bootste daarbij den stemklank en de gebaren na van de priesters welke hij hooren prediken had. ('t Vervolgt). Men verwarre deze woorden toch niet met de lieteekenis die zij hedendaagsch gekre gen hebben. Bij den aanvang der 190 eeuw had het woord liberaal een schoonen en edelen klank, het was ruim en groot evenals de zaak waarvoor het toen klonk als een fiere strijdkla- roen een streven naar algeheele vrijheid voor kerk en staat. Dit streven was een illusie, maar het was grootsch en het bekoorde al de schitte rende geesten van dien tijd. Op heden heeft het woord liberaal nog slechts e«n doffen en dooden klank, een nijdigen en hatelijken klank, want de prachtige beweging van vroeger ont aardde in eng sectarisme dat de vrijheid feite lijk wurgen wil. Van Z. D. Hoogweerdiglieid Mgr Emilius Seghers, XXVe Bisschop van Gent heeft op 1 Mei II in de hoofdkerk van St Bavo plaats gehad, door Mgr Waffolaert Bis schop van Brugge. Naar wij uitGentsche bladen kunnen nagaan was die plechtig heid grootsch, en indrukwekkend en bijgewoond door eeue talrijke menigte geloovigen. Wij kunnen echter in geen bijzonder heden treden daar wij door de tijdsom standigheden verhinderd waren de wij ding bij te wonen, doch wij meeneh den tolk le wezen van al onze getrouwe met onzen nieuwen Bisschop toe te roepen Ad muitos annos Ja dat Hy lange jaren ons bisdom moge bestieren tot meerdere Eer en Glorie van God. In de Vereenigde Staten. De wet op de legerdienstplicht. Washington, 30 A$»ril. Senaat en Kamer hebben het wetsvoorstel op de legerdienst plicht (Conscription bill) aangenomen. Aan de Köln. Zeitung wordt gemeld Vol gens een dagbladbericht uit Washington werden alle Amerikaansche reserve-officieren, bij besluit van den minister van oorlog, voor den oogenblikkelijken legerdienst binnenge roepen. Amsterdam, 30 April. Het Handelsblad verneemt over Londen uit Amerika, dat de eerste 500,000 mannen, op grond der nieuwe wet op den militairen dienstplicht tegen den 1 September zullen worden opge roepen. Voor het leger werd, met het oog op de Amerikaansche ammunitie, het eenigzins gewijzigde Enfield-geweer aangenomen. Guatemala. Londen. 13 April Uit Parijs wordt gemeld, dat in een telegram uit Guatemala officieel de afbreuk der diplomatische betrek- moedeloosheid brengen en gingen heelemaal ten onder. Anderen span den al hun weerstandskracht in tegen het wreed noodlot dat op ons woog van af dezen dag rekenden zij nog al leen op zich zeil en zij besloten hun leven tegen alles en allen te verdedi gen. De keizer kwam den 9 November aan, toen de nood en de wanorde tot hun hoogste peil gestegen waren. Hij sloot zich op in een woning en kwam er slechts den 14 uit, om den aftocht voort te zetten. Hij had op een eet- voorraad van vijftien dagen gerekend voor een leger van honderd en twin tig duizend man, maar de magazijnen konden nauwelijks de helft hiervan leveren, en dan nog alleen in meel, rijst en brandewijn. Het vleesch ont brak teenemaal. Men hoorde hem als een razende uitvallen tegen een der mannen die met dezen voorraaddienst belast werden. Hij lag langen tijd voor de voeten van den bulderenden keizer geknield om genade te vragen. Smolensk was derhalve voor ons allen een bittere ontgoocheling I Al- zoo storten alle gróotsche onderne mingen onder hun eigen gewicht in. De grenzen van de menschenkracht waren hier overschreden geweest het genie van Napoleon had zich bo ven tijd, klimaat en afstanden willen verheffen, en het was in een matelooze ruimte verloren geloopen waar het, ondanks al zijn grootheid, niet bij kingen tusschen Duitschland en de republiek van Guatemala medegedeeld wordt. Amerika en de Duitsche schepen. Washington, 1 Mei. De Senaat heeft eenparig een besluit gestemd, dat de regee ring machtigt de vijandelijke schepen, in Amerikaansche havens, in het bezit te nemen en ze te gebruiken, onder het toezicht van den schipvaartraad. De handel met den vijand. Frankfurt M., 1 Mei. «De Frankfur ter Zeitung verneemt uit New-York Vol gens aangekondigd werd zou een wetsont werp voorgebracht worden, dat het handels verkeer met den vijand zou regelen. De bazissen der wet kunnen in 't algemeen als toegevend genoemd worden. Zij wordt aan Duitsche maatschappijen die in Amerika ver takkingen hebben, tot hiertoe toegelaten dezen handel voort te zetten. Integendeel wordt voorgesteld zuiver Duitsche inrichtin gen te ontbinden. Vooral aangestelde opzich ters zullen de eigendommen dezer inrichtin gen na te zien hebben, alsook het bezit van zulke Duitschers, die niet in Amerika wonen. Troonafstand van koning Konstantijn van Griekenland? Volgens het Journal de Genève zou de oplossing van het Grieksch vraagstuk daarin bestaan dat koning Konstantijn op 23 April (oude stijl 6 Mei) op den naamdag dus van zijn vader en van zijn zoon, afstand van de troon zou doen ten gunste van prins Georges. Nieuw ministerie in Griekenland. Baz6l, 30 April. De Basler Nach- richten meiden uit Rome, 27 April Naar de berichten hier ontvaugen uit Athene, heeft koning Konstantijn Zaïmis met de vorming van het kabinet gelast. China en Duitschland. De leden van het Chineesclie gezant schap te Berlijn verlieten Dinsdag mot hunne familiën de Duitsche hoofdstad, alwaar zij, gezien de omstandigheden die daartoe aanleiding gaven, na do afbreuk der diplomatische betrekkingen tusschen hun laud en het Duitsche keizerrijk, nog verscheideno weken mochten verblijf houden. Denemarken hoeft de behartiging der Chiueesche belangen in Duitschland op zich genomen, en het Chineesche gezantschap richt zich dan ook voor- loopig naar Kopenhagen, ten oinde aldaar de verdere ontwikkeling der wereldge beurtenissen dS te wachten. Generaal Nivelle. Zurich, 30 April. Da Italia van Milaan deelt mede dat generaal Nivelle, Fransche opperbevelhebber, afgesteld werd. Generaal Petain, overste van den Franschen algemeenen legerstaf. Geneve, 1 Mei. Volgens de Petit Parisian mededeelt werden in den minis terraad van Zondag, benevens de benoe ming van generaal Pétain, tot algemeene stafoverste, nog andere gewichtigo be sluiten genomen. De nieuwe inrichting van zekere dienston in het gezondheids wezen werd besloten. In verscheidene belangrijke plaatsen zyn veranderingen aanstaande. Volgens de Parijzer bladen melden zal in het bureel der Kamer «ene reeks nieu we ondorvragingon overhandigd zyn, over do laatste bewerkingen op het Wes- torfront.Onder deze is eene ondervraging machte was de palen der natuur te buiten te gaan. Napoleon verbleef sinds vijf dagen te Smolensk. Ney had opdracht ge kregen er zoo laat mogelijk aan te ko men, en aan prins Eugeen was het bevel gestuurd zich twee dagen te Doukhowtchina op te houden. De keizer trachtte hier intusschen al de overgebleven ruiterij onder een hoofd le vereenigen, doch van de zeven en dertig duizend ruiters die weleer zoo schitterend den Njemen overgerukt waren, bleven er nog acht honderd over. Deze werden nu ge plaatst onder het kommando van La- tour-Maubourg. Verders hield hij zich bezig met de uitreiking van een deel der levens middelen hij zorgde er voor dat er aan zijne garde een voldoende rust werd geschonken hij deed het over bodige van onze artillerie en ons reis goed vernielen, en zond overal bevel schriften rond. Dit was alles wat er gebeurde tijdens zijn verblijf te Smo lensk. Bij middel van mijnontploffin- gen gelukte men er slechts in eenige stukken van muren te doen springen, en deze ontploffingen brachten den laatsten dag alleen dit voordeel mede dat zij de weerspannige achterblijvers uit de stad joegen. ('t Vervolgt).

De Denderbode | 1917 | | pagina 1