Russisch-DiilHsOorlog. Oorlog in hen Balkan OORLOGSBERICHTEN. Vretfesaanspraak vaa Koning Blfons Wie is de moordenaar agen na die voorvallen bij Buchanan liet aanmelden om hem namens de regeering dezer verontschuldigingen wegens die gebeur tenissen aan te bieden, door onderschikte beambten medegedeeld is geworden, dat Buchanan afgereisd is Bijzonderheden over de onlusten Rotterdam, 8 Mei. Volgens de «Nieuwe Rotterdamsche Courant» meldt de Sint-Pe- tersburgsche berichtgever van de Daily Telegraph d-d. 4 Mei Bij de betoogingen die Donderdagmiddag voor het Taurische paleis, waar de regeering zetelt, gehouden werden, sloot zich een reserve-bataljon van een Finsch regiment aan. Deze soldaten droegen vaandels met het I^HPH opschriftWeg met Miljoekof Weg# j js Sint-Petersburg niet de rustige stad zooals met veroveringen enz. Andere troepen 0ffjcjee|e telegrammen ze afschilderen. De of burgeroorlog en anarchie zouden er het gevolg van geweest zijn. Het gevaar was grooter dan ooit tevoren tijdens de revolutie. Keulen, 8 Mei. Volgens meldingen die de K. Ztg. over Stockholm uit Sint-Pe- tersburg ontvangt, bekwam de stemming, gedaan in de St-Petersburgschen arbeiders- en soldatenraad over de deelname aan de vrijheidsleening eene meerderheid voor Le nin, waarvan de aanhangers in hunne rede uitriepen Weg de oorlog en de burgerlijke kapitalistische regeering Geen kopeke voor Miljokoe De redenaars die voor de leening optraden, hadden geen bijval. Stockholm, 8 Mei. Volgens een bij- j zonder bericht van Stockholms Dagblad kwamen bij, tot er ongeveer 15,000 soldaten met vaandels en plakkaten saamgestroomd waren. Er werden tegenbetoogingen voor de regeering op touw gezet, maar de werklieden waren de regeering zeer vijandig. Na mid dernacht richtte Miljoekof het woord tot de menigte en hield de rede, die reeds openbaar gemaakt is. Miljoekof's rede werd met groot gejuich ontvangen en later in den nacht werd de menigte hoe langer hoe gunstiger jegens de regeering gestemd. In gesprekken met soldaten en officieren trachtten vele menschen uit het publiek te ontdekken, wat de soldaten bewogen had, voor den dag te komen. Meerendeels bleven die vragen onbeantwoord. Enkelen hunner zeiden, dat zij bijeen waren geroepen door oude soldaten anderen dat zij bevelen hadden ontvangen. Zij schenen van meening te zijn, dat de voorloopige regeering eenvou dig de vredesvoorwaarden bekend moest maken en dat Duitschland ze dan zou aan nemen. De werklieden in sommige fabrieken na men gisteren moties aan, waarin zij de regeering veroordeelden en verlangden dat de macht aan den Raad van afgevaardigden van werklieden en soldaten overgedragen zou worden. Optochten van die werklieden be gaven zich 's avonds naar de Doema met plakkaten met leuzen van de uiterste elemen ten. Kort daarna kwam een grootsche betoo ging van aanhangers van de regeering aan. Onder dezen waren vele soldaten van het Wolfiynsky-regiment, dat zich het eerst bij de revolutie heeft aangesloten. Beide betoogingen gingen vreedzaam uiteen. In den avond werd een buitengewone ver gadering gehouden van den Raad van afge vaardigden van de werklieden en soldaten, onder voorzitterschap van Tsjeidse. Deze zeidedatde Raad heter over eens was, dat de nota van de regeering de oorlogsdoelein den volkomen onduidelijk maakte. Hij ver zocht den Raad om buitengowoon voorzich tig te zijn met het innemen van een definitief standpunt in deze kwestie en deed een be roep op den Raad om zijn uitvoerend komi- teit te steunen in den eisch, dat van alle oogmerken nopens inlijving of oorlogsscha deloosstelling afstand zou gedaan worden. De definitieve beslissing van den Raad zal vandaag bekend worden Als aan de regeering te verstaan mocht worden gegeven, dat zij het vertrouwen van bet volk verloren heeft, dan zal zij in baar geheel aftreden. Zaterdag meldde dezelfde korrespondent De dag van gisteren deed denken aan een van de groote dagen na de revolutie. Hon derdduizenden menschen stroomden op het Newsky-Prospekt en andere breede straten samen en vrachtauto's die propvol met sol daten zaten, renden doelloos heen en weer. Duizenden betoogers trokken door de straten met vaandels en plakkaten, waarbij elke schakeering van de openbare meening werd geuit. In den ochtend leek de stad vrijwel ver deeld tusschen aanhangers en tegenstanders van de regeering. De intellektueele standen waren voor de regeering, de werklieden tegen haar. Naarmate de dag verstreek, groeiden de aanhangers van de regeering snel in aan tal, tot de betoogers tegen de regeering zich in den laten namiddag niet op het Newsky- Prospekt konden vertoonen. De krisis is voorbij. De regeering blijft aan, maar de voornaamste eer daarvoor komt toe aan de staatsmanswijsheid van de leiders van den Raad van afgevaardigden van werklieden en soldaten. Zij hebben den toestand gered, want als de leiders zich hadden laten meesleepen door de massa's werklieden, die de regeering openlijk vijandig waren en de macht ver langden, dan zou de regeering omver gewor pen zijn en zou er geen twijfel zijn geweest zenuwachtigheid groeit dagelijks aan. De arbeiders en bedienden van bijna alle beroe pen staken voortdürend.Zoowel de gematigde elementen van de arbeidersklas als de burge rij zijn door de voortdurende onzekerheid die aan dc Leninbeweging toegeschreven wordt, zeer verontrust. De treinen in het binnenland zijn met vluchtelingen gevuld. De soldaten verlaten het front in groepen. Atreis van den Franschen gezant Volgens een bericht der Koln. Zeitung uit Kopenhagen, wordt uit vertrouwbare bron verzekerd dat niet alleen de Engelsche gezant Buchanan plotseling St-Petersburg heeft ver laten, maar dat ook de Fransche gezant Paleologue, gedurende de onlusten der voor gaande week heimelijk de Russische hoofd stad heeft verlaten, zelfs nog vóór den Engelschen gezant. Te St-Petersburg werd het vertrek der beide gezanten zooveel mogelijk geheim gehouden, daar men eene ongunstige werking vreesde op de stemming onder het volk. Men zegt dat Paleologue reeds eenigen tijd ge leden de reis van Bergen naar Engeland heeft voortgezet. In den Duitschen Rijksdag. Duikbooten en koloniën. Berlijn, 9 Mei. De Rijksdagzitting van heden gold de duikbooten. De afgevaardigde Dr Pfleger ^Centrum deelt het verslag mede der hoofdkommissie en beveelt de ongewijzigde aanneming aan van ook deze begrooting met eene na-begroo ting die den aankoop van gronden in den Jadeboezem vordert. Daarbij herdenkt de verslaggever de onver gankelijke heldendaden der duikbooten. Na hem nam aanstonds de staatssekretaris Capellc voor de marine het woord voor de volgende vaststellingen Ik moet de kommissie en den verslaggever mijnen diepsten dank uitspreken voor de herdenking aan onze duikbooten en onze andere strijdkrachten gewijd. Zij zal ons een nieuwen spoorslag zijn, om de verwachtingen te vervullen, die het Duit- sche volk op zijne duikbooten zet. (Bravo) Vol begeestering hebben onze duikbooten de groote opgave opgevat, om schouder aan schouder inet onze zegepralende legers den eindstrijd van dezen geweldigen volkenoorlog bij te brengen. Ik kan de verzekering geven dat de duik booten tot het einde zullen volhouden. Bravo. Duikbooten, goed personeel, torpedos, mij nen, brandstoffen en alles wat verder daartoe behoort is voorhanden (levendig bravo), en niet enkel dat, in het gansche Duitache Va derland reppen zich duizenden en nog dui zelden handen, om altijd nieuwe duikbooten en nieuw materiaal voor torpedos en mijnen te maken (Levendig bravo). Niet enkel in hoeveelheid zal het getal der duikbooten toenemen,maar nog altijd worden betere typen gebouwd en nog- altijd wordt meer bedrijvigheidskracht bereikt. In de ma rine verdringen zich officieren, onderofficieren en manschappen om dienst te nemen op de onderzeebooten. (Bravo). Natuurlijk doen zich ook verliezen voor. De afweermiddels der tegenstrevers nemen toe in getal en in hoedanigheid. Maar een radikaal middel tegen de duikbooten bestaat niet In Engeland is men nu zoover dat men zegt Wij moeten de steunpunten der duik booten uitbranden, dat is het eenige middel om met'de duikbooten klaar tc komen. Dat ze maar komen (levendig bravo) zij zullen op graniet bijten (stormachtige bijval). Maar ook onze duikbooten nemen, nadat voor hen de onbeperkte duikbootenoorlog geopend werd, in bedrijvigheidskracht gedu rig toe. Zij doen immer groote ervaring op Bewa pening en uitrusting worden beter. In het Engelsche Parlement wordt veel geklapt. Beslissend is echter het feit van de gedurig toenemende maanduitslagen, eene toeneming die wij in den aanvang nauwelijks verwacht hebben. De opgaven der vijanden over het getal der verlorene duikbooten is valsch (Levendig Hoort Hoort Onze verliezen zijn gering, veel geringer dan wij zeiven verwacht heb- j ben. (Levendig bravo). De verhoudingen in de zomermaanden worden ook nog beter. De uitvarende duikbooten zijn vol van 't be wustzijn dat het nu alles of niets is, en drie maanden oorlogsondervinding zijn meer waard dan drie jaren vredesondervinding. Na eene enkelen verren tocht komen de duikbooten terug mr: eene bemanning die voor alle eischen opgewassen is. Wij hadden verwacht dat wij gemiddeld per maand eenen buit zouden hebben van ongeveer 600.000 ton, wat in drie maanden 1,800,000 ton uitmaakt. In werkelijkheid bedraagt de uitslag rond de 2,800,000 tonner, dat is 56 per cent meer als wij weleer verw chi en als steun onzer gevolgtrekkingen gewonnen hadden. Ongeveer een miijoen registertonnen en 500 schepen zijn tot nu toe per maand in eten grond geboord. In de drie eerste maanden, 1325 schepen. (Levendig hoort hoort I) Hoe lang dat nog zal voortgaan, is de zaak van onze tegenstrevers. (Zeer wel). De duik booten zijn er borg voor dat wij zullen vol houden, en wij hebben den indruk dat de stemmen uit Engeland reeds gansch anders klinken dan twee maanden geleden ik mag zeggen veel bescheidener. (Zeer juist). Nu, meent men ook in Engeland dat de duikbooten-oorlog oen slag in het water is. Hij is veeleer een doodclijke slag in het. le venscenter van onze verbitterde vijanden. De gansche natie heeft den stalen wil tot de zegepraal en het rotsvaste vertrouwen dat wij de ons gestelde taak zullen volbrengen en van den chef der vioot tot den laatsten stoker zijn wij er allen van doordrongen Wij laten niet lus eer wij gelukt zijn. (Luidruchtige bijval en handgeklap). in de Duitsche sociaaldemokratische partij en j scheo niet beletten nieuwen vooruitgang de Russische revolutie, als nieuwe feiten I te maken en een versterkt steunpunt te moest beschouwen, die de herneming der j nemen. Gevangenen en één mitrailjeuse internationale betrekkingen mogelijk maak- j zijn in do handen der Fransclien geble te»De minderheid zal zich op het aanstaan- j ven. de nationaal kongres bij datstandpunt houden. Van hunnen kant hebben de Franschen Er werden vervolgens verscheidene schrif- j een kleine beweging gedaan op de Noor ten voorgelezen, die den vooruitgang der delijke belling der hoogvlakte van Vau- minderheidsbeweging in de provinciën vast- j clerc, dio bun toegelaten heeft hun win- Franckfort a M., 9 Mei. Aan dd Frankf. Ztg wordt uit Madrid ge meld Koning Alfons opende liet kongres der wetenschappen te Sevilla, met eene lange vredesrede. Na e nige vriendelijke woorden aan het adres van de Porlngeo- sche zusternatie, zegde hij onder andere Wij hebben ons in de slipste onzijdigheid kunnen lioudon en ons werken van vre delievend en vruchtbaar karakter kun nen opleggen. Zoo wijitem wij ons toe aan de wetenschappen, terwijl anderen hunne rol spelen in hot groot drama, dat eens do ontzoltiug cn de afschuw der ge schiedenis zal zijn. Iu Spanje's geschiede nis zijn glansri.d.u tilden geweest, die bewijzen, dat ook. wij. wanneer de gele genheid zich aanbood, oorlogspalmon konden plukken. Heden echter nopen ons onz'! verplichtingen, ons den vrede lievenden strijd toe lo wijdou. Wanneer gelukkiger dagen zullen aanbreken zal Spanje kunnen zeggen dat het onder treurige omstandigheden hooge plichten heeft weten te vervullen. Werken wij daarvoor, dat Spanje aan de strijdenden kan zeggen, dat het, terwijl zij op de slagvelden streden, de trouwe bewaker was van het vredesgoed. stellen en den wensch uitdrukken dat het internationaal socialistisch bureel, onverwijld zou samengeroepen worden. Naar St-Petersburg. Volgens het Berliner Tageblatt zal Troelstra, die met den Belgischen socialist De Brouckere een bevredigend onderhoud had, zich van den Haag binnen de tien dagen naar St-Petersburg begeven. St-Petersburg, 7 Mei. Vandervelde, Belgisch staatsminister en voorzitter van het Internationaal Socialistisch Bureau is Woens dag uit Londen vertrokken, na voor het graf van Karl Marx op het Highgate-kerkhof het woord te hebben gevoerd. Hij gaat, in gezel schap van zijn kabinetschef, naar St-Peters burg, om besprekingen te hebben met de Russische socialisten. Een liefdewerk van den Paus. Prins Alfons van Boicren, dio in op dracht van den koning van Beieren in de laatste weken een bezoek bracht aan de verschillende kampen voor geïnterneer den in Zwitserland, heeft in Davos tot de geïnterneerde Duilschers eene toe spraak gehouden, waarin hij onder meer het volgende zegde Tot mijne vreugde heb ik zooeven vernomen dat een groot aantal van u die als genezen bevonden wordon, naar huis zullen mogen terug- keeren. Dat hobben wij aan het optreden en de bemoeingeu van den Paus en do offerwilligheid van het schoone Zwitser land to dankon. Volgens de uitlatingen van prins Alfons van Beieren, zullen inderdaad binnen kort een groot getal geïnterneerden van alle oorlogvoerende landen, die in Zwit serland genezen werden, naar huis mo gen terugkeeren, op voorwaarde noch tans niet meer aan den oorlog deel te nomen. Deze maatregel hoeft hoofdzake lijk ten dool aan andere krijgsgevange nen de mogelijkheid tot genezing te ver schaffen. (8i* Vervolg.) Ik zal het stukje in uw bijzijn ver zegelen, het naar het dorp brengen en aan het gerecht overhandigen, nadat ik, in tegenwoordigheid van eenen rechter, er eenige schakels voor mij heb afgeno men. Alle aanwezigen stonden verbaasd, maar niemand richtte een verdere vraag tot Sofie. Er lag iets in haar wezen dat tot zwijgen dwong. Zelfs mevrouw voeg de zich naar het gezag van het meisje Een verder onderzoek der kamer en van de meubelen bleef zonder uitslag liet slaapvertrek werd weer gesloten en Sofle ijlde naar hare eigene kamer en kleede zich om uit te gaan. liet rijtuig werd besteld en weinige oogenblikkcn later was Sofie op weg naar het dorp, haren gevonden kostba ren schat vast in de hand houdende. In een net huisje van het dorp Charle- mont woonde de vrederechter Henri Talbot, die met Alexe Mixtome op zeer vertrouwelijken voet had gestaan. Hij was een edelman van de oude school en buitengewoon vriendelijk. Hij kende Alexe zeer goed, was diens leermeester geweest en had aan zijnen invloed zyne betrekking te danken gehad. Ilij hield van den vroolyken edelaar- digen jonkman als een vader. Even als iedereen, Eugenie Mixtome uitgezonderd, had hij door de overweldigende bewijzen aan de schuld van Alexe geloofd, maar dikwijls wanneer hij hem in de gevange nis bezocht en hem in het open eerlijk oog keek, en nog meermaals naderhand, als hij dacht aan het edel karakter van zijnen voormaligen leerling, fluisterde hem zijn hart in - en het verstand leen de bereidwillig het oor aan dit gefluister dat Alexe Mixtome in weerwil, on schuldig moest zijn. Wat opvallend was, de vrederechter had weinig behagen in den tcgenwoor- digen markies. Wellicht vond dit hierin zijne oorzaak, dat de vrederechter Talbot nooil eene uitnoodiging ontving bij eene of andere feestelijkheid, misschien ook omdat zij in rechtszaken dikwijls elkaar legen spraken. Hel kwam den vrederechter voor, dat de vriendelijke markies van Gharlomont in werkelijkheid een zeer hatelijk karak ter had, want dikwijls betrapte hij hem op eene verbittering en eene hardheid, welke verbazing wekten. De oude man nen die in het park dor hout sprokkel den, de vrouwen cn meisjes, die onwe tend eene bloem plukten, werden met alle gestrengheid der wet voor «misdaad" gestraft. De markies noemde dat zijne liefde voor de gerechtigheid. Op den dag, waarop Sofle de gewich tige ontdekking deed in de slaapkamer van den vermoorden markies, zat Talbot De socialistische konferencie te Stockholm. Bij de Fransche socialisten. Parijs, 7 Mei. Volgens den Petit Parisien vergaderden Maandag te Parijs 45, van de 90 in Frankrijk bestaande socia listische vereenigingen, ten einde de houding vast te stellen bij het nationaal kongres der socialistische partij, waarop de deelname der partij, aan de samenkomst te Stockholm zal worden besproken. Het voorzitterschap werd waargenomen door den afgevaardigde Deguise, die ver klaarde dat het noodwendig was, eene scha deloosstelling te verkrijgen voor de krijgs- offers. De leider der minderheid, afgevaardigde Longuet las een telegram van Branting vol gens hetwelk de samenkomst van Stockholm verdaagd werd tot den 10 Juni. Longuet verklaarde dat men de scheuring In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 10 Mei. Officieel Front gen. veldm. kroonprins Rup- precht van Beieren Bij Atrecht is de goschutstrijd weder in kracht aan het toenemen. Onze loop graven bewesten Lens en Avion waren gisteren het doel van vergeefsche vijan delijke ondernemingen. Fresnoy bleef na hernieuwde Engelsche aauvallen in zyn geheol in onze handen. Om het bezit van Bullecourl golft de strijd heen en weer. Front van den Duitschen Kroonprins Tusschen Soissons en Reims nam de gevechtsbedrijvigheid met tusschenpoo- zen weder toe, maar hield zich in 't al gemeen toch in.matige grenzen. Aan den Winterberg en hij de hoeve Ste- Ma rie, beoosten Curmicy, werden meerdere, herhaalde Fransche aanvallen in verbit terden stryd op dichten afstand en door tegenaanvallen afgeslagen. Benoordvves- ton Prosnes hieven vijandelijke gedeelte lijke aanvallen zonder succes. Front veldm. hertog Albreclil van Wurtemberg In meerdere sektoren verliepen onder nemingen van onze verkenuingsafdeelin- gen succesvol. 9 Vijandelijke vliegtuigen werden in luclilstrijd, 1 door afweervuur, geveld. Uit Fransche bron PARIJS, 10 Mei. Officieel In den loop van den nacht, hebben de Duitschors zonder succes conige tamelijk zwakke tegenbewegingen van het voet volk beproefd, op verschillende punten van den Chemin des Dames. Al die po gingen zijn mislukt onder het Fransche vuur. Eon sterkere tegenaanval op de stellingen welke de Franschen hebben genomen in de streek van Ghevreux, onderging hetzelfde lot, en kon den Frau- ston uit te breiden en krijgsgevangenen te maken toebohoorende aan nieuwe divisies pas aangekomen op dit deel van het front. Het artilleriegevecht is tamelijk hevig geweest in al de sektors. Ten Oosten van de hoogte 106 bij La Pompelle ten Noor den van Bezouvaux en in de streek van Metzeral patroelje-schermutselingen en granaten gevechten. Uit Engelsche bron LONDEN, 9 Mei. Officieel Vannacht zijn wij ten Noordoosten van Hargicourt eouigszins opgeschoten. Vijandelijke strijdkrachten, die ten Noorden van Fresnoy ten aanval werden samengetrokken, zijn uiteengejaagd. Ten Westen van Fresnoy hebben wij in een nachlelijkeu aanval liet gisteren ver loren terrein kunnen hernemen. Een vijandelijke overval ten Oosten van Armentières is afgeslagen. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 10 Mei. Officieel Aan de Narajofka, bij Brzezany en aan den spoorweg Tarnapol—Zloczow zwol het geschut en mijuwerpersvuur tijdelijk aan. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 9 Mei. Officieel Iu de zuidelijke Boekowina hebben wij Russische verkenningstroepen verjaagd. Anders niets bijzonders. Uit Russische bron PETROGRAD, 9 Mei. Officieel De vijandelijke artillerie heeft groote bedrijvigheid ontwikkeld tegen de vakken van Smorgon en Krewo en in de richting van Wladmir Wolinseki tegen de vakken van Zatorczi en Szelwof. Iu de streek van Zwije, ten Oosten van Zololsjef, hoeft de vijand twee groote mijngangen laten springen. Onze schan sen zijn beschadigd. Ten Noord-Ooston van Brzezany heeft ons geschutvuur eon aantal sterke ont ploffingen te midden der viiandelijko batterijen veroorzaakt. bli vo< nei ten on< de vei ges ges me g0, art grt 's ni« we vui joe vo< daj mi: bes De we Uit Duitsche bron BERLIJN, 10 Mei. Officieel Op het Macedonische front werd giste ren de veldslag met de grootste verbitte ring voortgezet, en overtrof aan hevig heid allo vroegere gevechten op dit ge vechtsterrein. Benoordwosten Monastir mislukten vijandelijke aanvallen die hot bezit onzer hoogtestellingun voor dool haddeu. In de bocht van de Cerna worden 's morgens, 's namiddags en 's avonds door sterkst geschut- en inynvuur voorbereide, op -een front van 16 km doorgevoorop massa aanvallen van Fran schen, Italianen en Russen met. de zwaar- ste verliezen voor den vijand afgeslagen Bonoordon Wodeua in onze stellingen binnengedrongen Serviërs werden bloedig teruggeworpen De verbonden Duitsche en Bulgaarsche infanterie heeft in hard- nekkigst afweren eii vorbitterst tegen aanvallen, ondersteund door de zich aan alle toestanden snel aanpassende artil lerie, haar stellingen geheel behouden en schitterend gevochten. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 9 Mei. Officieel. In de landengte tusschen het Ochrida- en het Prespa-meer hebben Oostenrijk sch-Hön-> gaarsche cn Turkscho afdeelingen eer gisteren een vijandelijke aanval verijdeld. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 8 Mei. Officieel.-- Tusschen het Ochrida-meer en het Prespa-meer tegen hot vallen van den avond een felle artilleriebeschieting, gevolgd door een aanval van den vijand, die door onze bommen en machicngewoervuur werd teruggedreven. Aan de Tserna-bocht en tegen hoogte 1248 ten Noorden van Monastir levendig artillerie-vuur, dat op sommige oogeu- alleen in zijn kabinet. Een zwart zijden kapje, waaronder eenige witte lokken te voorschijn kwamen, bedekte zijnen schedel. Er lag oen boek voor hem, waarin hij zich verdiept had, zoodat hij niet hoorde, dat cr een rijtuig voor zijne deur stil hield. Eerst toen de meid me vrouw Bartineux en juffrouw Lepage binnenliet, keek hij op. Toen hij de dames zag, ging hij staan, legde het boek op de tafel en groette zijne bezoeksters, niet zonder eenige ver wondering te laten blijken. Wij hebben eene zeer zonderlinge zaak, mijnheer Talbot, zegde mevrouw Bartineux, terwijl zij op den aangeboden stoel plaats nam. Hel is inderdaad een zonderlinge zaak en ik ben overtuigd dat wij niet verstandig gedaan hebben met hier te komen; maar juffrouw Lepage wilde het zoo. Mijnheer Talbot zag Sofie aan. Zij was bleek, maar de uitdrukking van beslist heid, de begeestering en de hoop die op haar en in hare oogen lagen, wekten zijne belangstelling op. Ik ben tot uwen dienst, juffrouw Lepage, zegde hij beleefd. Het moet wel een ernstige zaak zijn, dat gij door zulk een weer komt, en hij keek naar de vensterglazen. Ja, het is eene ernstige zaak, mijn heer, antwoordde Sofie. Wij komen u spreken als rechler. De markies van Charlemont is naar Parijs, zooals ik vernam, zegde de vre derechter, zich zelf verklarende waaraan hij do eer van dit bezoek to danken had. Heeft iemand der bedienden iets misdaan of zijt gij door bedelaars lastig gevallen Neen, zegde Sofle Onze zaak is van eenen geheel anderen aard. Zij betreft het drama van Charlemont. Talbot keek het meisje verbaasd aan. Zeker, het i Ad waas, riep mevrouw Bartineux Ik wekt reeds wat gij wilt zeggeu, mijnheer Talbot. Ik raadde juf frouw Lepage aan te wachten totdat de markies terugkomt, maar zij wilde er niets van liooren. Zij schijnt zich het drama zeer aan te trekken en verbeeldt zich dat Alexe Mixlome onschuldig was aan den moord, waarvoor hij ter dood werd veroordeeld. De rechter Talbot verschrikte. Iloe komt het dat gij deze geschie denis weer ophaalt vroeg hij zich lot Sofie wendende. Ik stel veel belang in het geheim, antwoordde deze kalm en met wonder- bare zelfbehecrsching, en hen overtuigd dat Alexe Mixtome onschuldig werd veroordeeld. Hoe zonderling, viel mevrouw Bar tineux haar in de rede, dat een vreemde dame als juffrouw Lepage, die te jong is om het schrikkelijke drama geheel te begrijpen, er zooveel belang in kan stel len. Wij weten dat Alexe Mixtomc zijnen broeder vermoordde. Zeker, hij werd schuldig bevonden aan de misdaad, bemerkte de vrederech ter. Maar wat kunt gij in deze zaak te zeggen hebben, juffrouw Lepage Slechts ditDc kamer waarin de markies vermoord werd, is sedert dien tijd niet meer geopend als heden morgen. De nieuwsgierigheie dreef mij er toe de kamer te zien en mevrouw Bartineux was zoo vriendelijk mijn verzoek toe te slaan. Ik dacht, vervolgde Sofle. ergens een spoor ter onthulling van het geheim te zullen vinden en onderzocht de meu belen, den vloer cn de muren. De Voor zienigheid leidde mij. In eene versiering van liet ledikant ^ond ik een stuk van eene ketting. Zij opende het papier waarin de ketting gewikkeld was en reikte den vrederech ter hare vondst over. De rechter bekeek het stukje ketting nauwkeurig. Een zeldzaam werk, zegde hij Ik herinner mij niet, ooit zulk eene ketting gezien te hebben. Ik ook niet, voegde mevrouw Bar tineux cr bijDulex en de huishoudster konden evenmin zeggen aan wien zij had toebehoord. Ik ben overtuigd dat het een over blijfsel van den moord is, zegde Sofle. De rechter Talbot stond verslagen. Dc ketting behoorde aan geenen (zie vervolg 3* bladzijde).

De Denderbode | 1917 | | pagina 2