De flfM van mosBOli Van Beroemde Bekeerlingen Amerika in den oorlog De Revolutie in Rusland. KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD Zondag' 20 Mei 1917 5 centiemen het nummer 71 «"Jaar IV 4756 Week-Ka lender. Kinder-Gedichten GEBED VOOR DEN/REDE. 0 TOEN ALS KNAAP... DE DENDERBODE Abonnementsprijs 3 irank 'sjaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKER-UITGEVER Van de Putte-Goossens AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr. twee maal 1,05 Ir. Gewone annoncen ofi5 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 d# regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den 19 Mei 1917. MEI Evangelie van den Zondag Jesus voorzegt de vervolging zijner leer lingen. Joann. XV. 20 Zondag. 6. na Paschen. Exaudi. H. Ber nard van Senen, bel. 21 Maandag, H. Valens, bel. 22 Dinsdag, H. Julia, m 23 Woensdag, H. Joannes Baptista de Rossi, bel. 24 Donderdag, O. L. V. Hulp d. Christenen. 25 Vrijdag, H. Gregorius VII, paus. 2G Zaterdag, Vigilie van Sinksen. H Philip- pus Nerius, bel. Aan Jesus. Kleine'Jesus,'lieve Kind, Door ons allen zoo bemind, Neem ons zielkeu als uw woon En ons hartjen voor uw troon Gij daar wonen, Gij daar tronen, En daar binnen'zal er zijn Immer vreugd en zonneschijn G. P. iï. Henri Lacordaire. 3e Vervolg. Het werk der onzijdige school. Gezag hebbende stemmen. Een schitterend stu dent. Een prachtige pleidooi voor het godsdienstig onderwijs. De jonge student met zijn vurig en hartstochtelijk gemoed, geworpen in de branding eener verderfzwangere omge ving, waar de driften overal gelijk wakke en giftige paddestoelen woekerden en do godsdienst geen enkele lichtstraal liet doorschemeren, was dus evenals al de anderen ten prooi gévallen aan het ongeloof. Christus, de groote Vriend der jeugd, in wiens schaduw alleen alles bloeit en geurt, was gebannen buiten de wereldlijke onzijdigo scholen, en de jeug dige zielen voelden er zich wegkwijnen en verdorren in een lucht zonder licht noch warmte. Lacordaire proefde van dit alles zijn edele en fijn besnaarde ziel rilde van weemoed en onvoldaanheid, en j lator zou hij des te krachtdadiger op de bres staan voor de weldaad van het gods- dienstig onderwijs, dewijl hij zelf er van verstoken bleef in zijn jeugd en er schro melijk onder geleden had. Graaf Montalembert, met wien hij eer lang ten kruistocht trekken zou voor godsdiensten vrijheidgeoselde mot strie mende woorden de zielendoodende atmos feer der onzydige school van dien tijd toen hij uitriep voor de Leden der eerste Kamer van Frankrijk - Zijn al die jeugdige zielen welke de hoocjeschool beweert te onderwij- zen, met aangetast door besmettelij- ken twijfel, door koud en koppig ongeloof Zijn zij allen niet bezoe- - deld of verweekt of versteend - Heerscht de meest schaamtelooze en monsterachtige onzedigheid niet in ieder collegiè, en in de herinnevin- gen van ieder kind dat er slechts acht dagen op de banken heeft ge- zeten In denzelfden zin schrijft de groote dichter Lamartine over het wereldlijk collegie van Lyou, waar hij 111 zijn - Con fidences zegt Uit het warm en mollig liefdenest - eener toewijdingsvolle familie, viel ik op den houden en harden grond eener woelige school, bevolkt met twee honderd vreemde, spotzieke boosgezinde en bedorven kinderen bestuurd door opbruisende en baat- zuchtige meesters, die te vergeefs hunne harteloosheid trachtten, weg te stoppen achter de huichelende zoetheid van hun woord. En de Musset, de droeve kunstenaar wiens leven een snijdende kreet was van smart en twijfel, hangt ons insgelijks een welsprekend tafereel op van den collegie- geest dier tijden Wie zal ooit'durven vertellen wat er jtoen op de cóllegieèn omging De mannen twijfelden aan alles de jeugd verloochende allesDe dichters bezongen de wanhoop de jongelin- gen verlieten de scholen met een frisch en vroolijh gelaat en met de godslastering op de. lippen. De har- - ten, te zwak om te strijden en te lijden, verslensten gelijk gebroken bloemen. Aldus, na den geest, werd y> de ziel halm en koud vermoord. Gelukkig diegenen welke aan dezen tijdsgeest ontsnapten Geluk- kig diegenen welke over de afgron- den honden heenstapgen en naar n den hemel blikken Zulken zijn er wellicht geweest, en zij zullen ons beklagen. Ziedaar genoeg gezaghebbende stem men om een zelfden wantoestand aan te 69 Mengelwerk. Nadruk verboden In 1812. Groot Historisch Verhaal. (Getrokken uit het vermaard boek van Graaf Philiep de Ségur, Generaal, die den veldtocht meegemaakt heeft). Napoleon was onrustig en bekom merd, omdat hij de positie en de getal sterkte van den aanvallenden vijand niet kende, en zijn ruiterij was te zwak om op verkenning uit te gaan, buiten het bereik van den grooten weg. Hij deed Mortier met de jonge garde een halve mijl achterblijven, aldus een te verre en te zwakke hand reikend aan het leger dat volgde. Hij besloot de zijnen hier af te wachten. De doortocht der keizerlijke kolom, 'onder het schroot van den vijand, was niet bloedig geweest, maar de moeilijke heuvelingen en zonken van het terrein deden veel kanonnen en bagage verloren gaan. Miloradowitsch en zijn mannen, op de hoogten gelegerd, hielden zich te vreden met van daar beleedigend neer te zien op den doortocht van Napo leon en zijne oude garde die sinds zoolang den schrik van Europa uit maakte. Doch wanneer deze ontzag wekkende kolom voorbij was, werd hij stoutmoedig, en met al zijn strijd krachten naar het plein afdalend, vatte hij daar met twintigduizend sol daten krachtdadig post dwars over de groote baandoor deze beweging scheidde hij den keizer van de leger- Goddank, de jong® Lacordaire behoor de tot het klein getal diergenen welke over de afgronden konden heenstappen en naar den hemel blikken gelijk de dichter zich uitdrukt. Zijn geloofjging tijdelijk onder in den algemeenen storm die alsdan over de jonge geesten woedde, doch met zijn hart en zijn verbeelding bleef hij zich vast klampen aan de hoogten der poësic en der letterkunde, terwijl zoovele anderen in de vlakte afdaalden en bloemen gingen zoeken aan den boord van slijkpoelen. Lacordaire was een schitterend stu dent. Na de-eersto mishandelingen waar aan hij als knaap blootgesteld stond, deed hij zich weldra op het lyceum van Dijon gelden en bewonderen. Zijn ernstig ka rakter, zijn'fijn en geestvol gelaat, zijn breed denkersvoorhoofd, zijn groote en vurige oogen riepen de aandacht op hem in doch 't was vooral door de verba zende studielau'weren welke hy plukte, dat hij met zijn jeugdige persoonlijkheid op het voorplan trad en ontzag wekte in korpsen van Eugeen, Davoust en Ney, en hij sloot aan deze drie maar schalken den weg naar Europa. HOOFDSTUK VIII. Prins Eugeen in de klem. Terwijl de russische generaal al die toebereidsels miek, trachtte prins Eugeen in Smolensk zijn verstrooide benden te verzamelen met moeite kon hij de soldaten aan de plundering der magazijnen onttrekken, en slechts toen de dag van den i5 November reeds ver was gevorderd, gelukte hij er in zich met een achtduizendtal mannen op weg te zetten. Hij moest hen allerlei levensmiddelen beloven, en hen de lokkende streek van Lit- tauwen aanwijzen om hen te bewe gen den aftocht voort te zetten. De nacht hield hem tegen drie mijlen bui ten Smolensk reeds had de helft der soldaten de rangen verlaten. Des morgens vervolgde hij zijn weg met dezen die van de nachtkoude niet be zweken waren rond hunne bivakvuren. Het kanon dat men den dag te voren gehoord had, zweeg nu. Aan het hoofd der pijnlijk voortsukkelende kolom reed de prins met zijnen stal, gedompeld in neerslachtige gepein zen, en zij lieten hunne paarden ach teloos voortstappen. Allengskens dwaalden zij van de kolom af zonder het te bemerken, want de baan was bedekt met achterblijvers en ordeloos marcheerende mannen. Aldus kwamen zij tot op twee mij len afstand van Krasnoë maar dan werd hun aandacht getrokken door het zonderling schouwspel dat zich zijn midden. Hij verslond do boeken, en las zonder ophouden, want zijn vinnig en uitgelezen verstand wilde alles omvat ten. In sommige uren werd hij ook dich ter, en hij zette zich aan 't rijmen van een treurspel dat nooit verscheen. Op zeven tien jarigen ouderdom verliet hij de school, beladen met lauweren, door allen geprezen en geroemd als iemand die een schitterende toekomst inging. Hoofd en hart vol droomen en plannen, maar de ziel eilaas ledig. Luisteren wij hoe hy met een heerlijke ruimte van gedacht en blik, in zijne «Herinneringen» ovor deze jaren spreekt: Ik verliet het collegio op zevenlien- jarigen ouderdom, met verwoesten godsdienst en ongebonden zeden, doch «eerlijk, openhartig-, geestdriftig, eer- - zuchtig, minnaar van de schoone let- teren en van al wat mooi was. Vóór mij zag ik als de fakkel mijns levens, het menschelyk ideaal dor glorie op- flakkeren. Dit laat zich gemakkelijk uitleggen. Ons gelooi' had nergens steun noch stut gevonden in eene op- voeding die het goddelijk woord - slechts dof en koud tot ons liet komen, terwijl wij dag aan dag in bewonde- ring ontvlamden voor de meesterstuk- ken en de heldendaden der oudheid. De oude wereld, met zijn schoonste licht- kanten voor onze oogen afgebeeld, had ons met zijn deugden doen ontgloeien de nieuwe wereld, in 't leven geroepen door het evangelio, bleef ons onbe- kend. Zijne groote mannen, zijne heili- gen, zijne beschaving, zijn zedelijk en sociaal overwicht, heel de vooruitgang der menschheid onder hot teeken van het kruis, bleven ons totaal,vreemd. Ik wil nochtans hiermede mijn stem niet voegen bij dezen die de studie der klas- sioke werken in deze laatste tijden be- kampten. Aan die studie hadden wij te danken den smaak van het schoone, den zuiveren uitgroei van den geest, kostbare natuurlijke deugden, groote herinneringen, de kennismaking met gedenkwaardige eeuwen en karakters; doch wij waren niet hoog genoeg ge- klommen cm het '«engste van het ge- bouw te bereiken, vertegenwoordigd - door Jesus Christus, en de friezen van y> het Parthenon hielden ons den koepel van St Pieters te Rome vorborgou. - ('t Vervolgt). Muziek van Jef Cammaert. Aan O. L. Vrouw ter Druiven. O Koningin der Aalstenaren, Die steeds hun lijden hebt verlicht, Hen nooit verliet, sinds duizend jaren, Dat hier Uw, woonplaats werd gesticht. Ge zijt onz' Hoop Aanhoor onz' beden, O Maagd, schoon als der sterren pracht; Help 't weenend Vlaandren, onze steden Diep zucht Uw volk in donkren nacht. 1 Bescherm, gun ons Uw' veilge hoede, O Wonderbeeld - In dollen vloed Stort zich de wereldzee met woede In eenen stroom van inenschenbloed O'Maagd ter Druiven, wil bewaren Ons dierbaar Aalst, Uw vriendenschaar I Staak deze ramptocht van gevaren En breng ons Vrede'nog dit jaar Petrus Van Nuffel. eensklaps aan hun blikken voordeed. Verscheidene mannen stonden daar plotselings stil. Dezen die volgden bleven ook staan, men schaarde zich bijeen, er werd gedrumd en geroepen. Wat is er gebeurd De prins beseft aanstonds zijnen toestand. Rondkij kend bemerkt hij dat hij ongeveer een uur vooruit is op zijn korps, en dat hij rond zich slechts een vijftienhon derdtal soldaten heelt van allen graad en landaard, zonder leiding en wa pens. Het is aan dit handvol lieden dat de vijand een bevel tot overgaaf komt te geven, en dit bevel werd door de onzen met een algemeenen kreet van verontwaardiging beantwoord. Doch de russische onderhandelaar dringt aan. Hij zegt dat Napoleon en de garde verslagen zijn. dat twintig duizend russen hen omringen, en dat hun geen ander redmiddel meer overblylt dan een eervolle overgaaf welke hen door Miloradowitch voorgesteld wordt. Alsdan is een generaal, wiens sol daten allen gedood of verstrooid wa ren, uit de groep gesprongen, en met forsche stem riep hij uit Keert gauw terug daarheen van waar gij gekomen zijt, en zeg aan deze die u stuurde, dat tegenover zijn twintig duizend russen tachtig duizend fran- schen staan Hierop trok de onthutste onderhan delaar zich terug, en aanstonds daar na begonnen de heuvelen links van den weg kanonbliksems en rookwol ken te spuwen; een hagel van schroot en obussen vaagde de groote baan leeg, en de vijandelijke kolommen De Papiernood In Spanje. Uit Madrid wordt gemeld dat een dekreet verschenen is waarbij de uitvoer Yan papier verboden wordt. De voor handen zijnde voorraad papier zal to nauwernood voldoende zijn tot de maand Juli de grondstoffen ontbreken vol komen en er valt niet aan te denken grondstoffen in te voeren. Gebeurlijk zal de regeering bevelen dat er in de be sturen min papier gebruikt worde. De grootste zuinigheid wordt van heden af reeds aanbevolen. In Duitschland. De Koln. Volkszeitung schrijft In de - Vossische Zeitung van 10 Mei wordt beweerd dat een deel van hot gebrek aan dagbladendrukpapier moet geweten worden aan den bovenmatigen uitvoer. In den Rijksdag is door eenen ver tegenwoordiger dor regeering verklaard dat doze bewering niet gegrond is. De uitvoer van drukpapier, die naar de bezette gebieden, de verbondene en de onzijdige landen gaat, is sedert langen tijd op het minimum boporkt geworden. Voor zooveel mij Yan bevoegde bron bericht is, worden alle voorstellen tot uitvoer niet alleen van dagbladenpapier, maar ook van ander papier dat tot drukken van boeken en tijdschriften verbruikt wordt, voorgelegd aan de Kriegswirsschaftsstelle voor de Duitsche dagbladenkommissie in Berlijn. Hierin zou reeds een gevaar liggen dat Diet meer drukpapier voor den uitvoer vrijgegeven wordt, als in het inter nationaal belang zonder tegenspraak ge- wenscht is. Vari don uitvoer van drukpapier kan om nabijliggende redenen niet afgezien worden. Het moet daarbij als vaststaande be schouwd worden dat het Rijksbestuur den uitvoer enkel dan toelaat, als even waardige leveringen van de belangheb bende landen plaats hebben. In alle gevallen echter zal daarmede moeten gerekend worden dat in den eerstkomenden tijd, bij gebrek aan vol doenden kolentoevoer bij de papierfabri kanten liet dagbladenpapier scbaarsch zal worden. Het gevolg moet zijn dat de grootte der dagbladen zich in matige grenzen houdt. Wij verzoeken vriendelijk onze lezers ert' inzenders van mededeelingen het laatste in acht te nemen. De wil van Wilson. De Petit Journal meldt dat een bijzon der gezantschap van wege president Wilson, aan de neutrale regeeringen van Europa, onderwege is. Wilson zou besloten zijn door alle middelen den oorlog binnen den kortst mogelijken termijn te beëindigen. De vrijheidsleening. Volgens een bericht van Le Journal van Parijs uit Washington, is de vrijheids- leening voor de helft onderschreven. daagden met hun blinkende bajonet ten op. Dit deed prins Eugeen een oogen- blik aarzelen hij liet met spijt deze ordelooze menigte aan de woede der russen blootgesteld, doch het was noodig dat hij in galop tot zijn achter gebleven korps rende om het in het vuur te voeren en den tegenstand van den vijand te breken alvorens hij te sterk zou geworden zijn. Hij laat dus zijnen staf ter plaats en rijdt terug naar zijn soldaten. In dezen akeiigen toestand treedt generaal. Guilleminot als aanvoerder op, hij doet een beroep op de overige generalen en officieren die zich om hem heen komen scharen en hem als hunnen hoofdman uitroepen. Zij rang schikken de bijeengetroppelde man schappen in pelotons en brengen aldus eenige orde in de havelooze massa. Dit geschiedt onder het hevig vuur van den vijand. Al deze dappere lie den, op die wijze gerangschikt, zetten hunnen weg naar Krasnoë voort, en reeds waren zij de batterijen van Mi loradowitch voorbijgegaan, toen deze zijn kolommen in hun flank wierp en hen tot weerstand verplichtte. Het moet gezegd zijn tot eeuwigen roem dier strijders gedurende een uur hielden deze vijftien honderd fran- schen en italianen den overmachtigen vijand in bedwang. Maar de prins en zijn korps daag den niet op. Het werd onmogelijk langer stand te houden. Aan alle kan ten riep men hen toe de wapens neer te leggen. Tijdens deze korte tus- schenpoozen hoorde men het kanon Geen afzonderlijke vrede. De Baseier Nachrichten verneemt uit New-York De New-York Times kon digt eene officieuse nota af, waarin, in naam der hoogste autoriteiten van het land, de verzekering wordt gegeven dat de Ameri- kaansche regeering nooit eenen afzonderlij- ken vrede met Duitschland sluiten zal, voora leer de grondbeginselen, die in de boodschap van president Wilson geproklameerd werden, tot bepaalde uitvoering zijn gekomen. O toen als knaap ik door de weiden speelde, en kronklend als de dartle watervliet in wilden ren door 't bonte blomgebied mij repte, rood van uitgelaten weelde. Of liggend, waar een halm mijn bloswang [streelde, - zoo argloos om wat opdaagde in't verschiet - de jool uitjuichte van een jeugdig lied zoo vol van borst als ooit een vogel kweelde Toen lagen gouden luchten eindloos diep en rondom mij in laaie lichtzee deinde één zee van groen, en die geen kim omlijnde. Doch was mijn jeugd één zang van nachtegalen, één blanke droom van heerlijke idealen. Dra klonk de stem die mij ten strijde riep. 1 Mei '17. Gust Van Pamel. De werklieden eischen rust. Bazel, 13 Mei. Zooals de Baseier Blatter uit Londen meldt, deelt de Daily Mail uit St-Petersburg mede, dat de werklieden eene algemeene rust op het front hebben gevorderd tot aan de volksstemming. Levensmiddelen-nood. Keulen, 12 Mei. Volgens telegrafische berichten langs Kopenhagen, aan de Köl- nische Zeitung uit St-Petersburg toegeko men is de toestand aldaar, tengevolge van het volslagen gebrek aan brood en andere levensmiddelen, buitengewoon ernstig. De oorlogsminister had eene bespreking met den Werklieden- en soldatenraad, waar bij de mogelijkheid van eene ontruiming van St-Petersburg tengevolge der schaarschheid aan levensmiddelen in aanmerking genomen werd, waardoor namelijk de werkliedenkrin gen zouden getroffen worden. In Moskou is de toestand insgelijks uiterst moeilijk. De hongerlijdende bevolking richt dage lijks straatbetoogingen in en eischt het aftre den der regeering. De Finsche pers richt de dringendste vra gen tot de Russen, niet naar Finland te gaan om den moeilijken ekonomischen toestand van het land niet te verslechten het land staat reeds dicht bij den hongersnood, daar het in de beide laatste maanden geen uit Rusland meer heeft gekregen. Russische Vredesdoeleinden. Amsterdam, 12 Mei. Volgens het Han delsblad meldt de Daily Chronicle dat de Raad van werklieden en soldaten besloot het initiatief te nemen tot bijeenroeping van een internationale socialistische vredeskon- ferentie. De vertegenwoordigers der socialis tische partijen van alle landen werden ver zocht aan deze konferencie deel te nemen. in de verte brommen, vóór en achter zich. Alsdan doet Guilleminot het volgende leeuwenvoorstel in storm loop door de rangen van den vijand dringen om prins Eugeen te gaan ver voegen, en dan met hem Milorado witch te verslaan die hen den weg naar Krasnoë verspert. Dit voorstel wordt algemeen aan vaard en met luid geroep begroet. Aanstonds storten zich allen in een vermetelen stormloop te midden van den vijand. Eerst openen de russen hunne rangen, door verstomming aan gegrepen, en zij laten dit klein getal strijders dat bijna geen wapens bezit, een eind doorbreken. Dan, wanneer zij hun doelwit begrijpen, aangezet door bewondering of medelijden, schreeuwen de russische soldaten tot de onzen om niet verder te gaan zij bidden en bezweren hen zich over te geven. Maar de heldhaftige troep blijft beslist en onwrikbaar vooruit rukken eensklaps donderen al de vijandelijke batterijen weerom los en de helft dezer dapperen ploft gedood of geWond neer. De overigen stormden voort, en weinigen onder hen zagen het korps van prins Eugeen terug dat hen tege moet kwam. Reeds sedert meer dan een uur werd dit korps insgelijks door het vuur van den vijand geteisterd. Ter wijl Guilleminot met de zijnen het hoofd bood aan de troepen van Milo radowitch, had deze zich met het overig gedeelte zijner strijdmacht tegen Eugeen gekant en hem den weg afgesneden. ('t Vervolgt).

De Denderbode | 1917 | | pagina 1