De nftoGtit van moseoD KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD %J;. WOEKER PETER BEN0IT O Zondag 8 Juli 1917 5 centiemen het nummer 71sle Jaar IV0 -4765 Week-Ka lender. DE DENDERBODE Abonnementsprijs 3 trank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 Aalst, den 7 Juli 1917. JULI. Evangelie van den Zondag: Jesus spijst 4 duizend menschen. Math. VIII. 8 Zondag, 6. na Sinxen, H. Elisabeth, kon. v. Portugal. 9 Maandag, H.H. Leonardus en gezellen, Mrs. 10 Dijnsdag, H. Amelberga, Mg. 11 Woensdag. H. Godelieva, Mg. Mr. 12 Donderdag H. Joannes Gualbertus Abt. 13 Vrijdag, H. Anacletus, Paus en mart- 14 Zaterdag, H. Bonaventur, bis. en kerkl. Liefde-sterre. De zon verzonk in 't westen. Dichte drommen Van wolken dreven in den purpervloed Die uit haar wonden stroomde een zee van bloed Waarvan de golven als robijnen glommen. En traag verdween de laatste rozegloed, Wen grauwe nevels stout den trans beklommen. En 't vlammend rood waarin de wolken zwommen Werd dof gelijk een tranenvol gemoed. De regqp stortte neer in wilde stroomen. De wind stak op, de lucht was leeggevaagd, Met blauw geflonker blonk een star van verre. Gelijk de stormwind zult gij tot mij komen. Straks worden zorg en pijn door u verjaagd En in mijn hemel gloeit de licfdésterre Hélenk SWARTH. Het is een leelijk woord dat wij hier boven komen te schrijven en 'tis een droevig onderwerp dat we nu te behan delen krijgen, doch lioevelen vóór ons hebben het reeds niet moeten aanpakken in dezen rampzaligen tijd Al wat van ver of van bij naar woeker riekt, wordt in den Bijbel (boek der Spreuken, hoofdstuk XI) met deze harde en strenge woorden veroordeeld Een valsche weegschaal is een gru wel bij den Heer. Die het koren verbergen zullen van 0 hel volk vervloekt worden. Tot nog toe was het joodsche volk het type van den woeker, en 't werd daarom door alle eerlijke lieden zoo geschuwd en veracht. De jood met zijn roofvogel- ziel en zijn grijpvingers, voortdurend gereed om goud te persen uit den nood zijner slachtoffers, leverde dan ook het model van alle schrijvers die den woe keraar in hun werken laten optreden, en ons daar zijn proper stieltje afschil- deron als hij bezig is mot zijn koffers te vullen waarrond de uitgemergelde kop pen van Honger en Dood te grijnzen staan. Eilaas, het zal voortaan niet meer noodig zijn een model te zooken onder het joodsche ras wanneer men de rol van den woekeraar wil te berde brengen. De oorlog die met zijn ijzeren vuisten zoo baldadig op do volkeren hamert, heeft hier ten lande (wij weten niet hoe het elders gaat) een droef licht geworpen op een echte ziekte die ons volk aan 't verkankeren isde ziekte van den woeker 75 Mengelwerk. Nadruk verboden In 1812. Groot Historisch Verhaal. (Getrokken uit het vermaard boek van Graaf Philiep de Ségur, Generaal, die den veldtocht meegemaakt heeft). HOOFDSTUK XI. De aftocht van Ney. Dan begonnen de soldaten van Ney hun verhaal. Den 17 November h ad- den zij Smolensk verlaten met twaalf kanonnen, zes duizend gewapende soldaten en drie honderd paarden vijf duizend zieken bleven achter. Dan waren er nog zeven duizend zwervende vluchtelingen die in de stad een schuilplaats gezocht hadden, en Ney zoude er nooit in gelukt zijn dit volkje uit het in puin liggende Smolensk te doen aitrekken, indien het gebulder van Platof's kanonnen en de ontploffingen der mijnen hen niet hadden verschrikt. De soldaten vinden geen woorden van loi genoeg als zij aan 't vertellen gaan hoe hun maarschalk de zieken, de vrouwen en hunne kinderen menschlievend behandelde. Aan de poorten der stad woonden zij een schouwspel bij waarvan de afgrijselijkheid hen nu nog veront waardigt. Een ontaarde moeder had haar vijfjarig kindje in de sneeuw ge worpen niettegenstaande zijn traan tjes en zijn geschrei stootte zij het van hare slede die overladen was, roepend dat het Frankrijk nog niet gezien had en er niet om treuren zou, doch dat zij wist wat Frankrijk was DRUKKER-UITGEVER Van de Putte-Goossens AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr twee maal 1,35 fr. Gewone annoncen o,i5 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Daar, 't is er uit! Doch, wat con 1 oei ij k woord Woeker beteekent ongewettigde on rechtvaardige winst, bewerkt op allerlei manieren. Men kan het doen door ach terhouden of verbergen van levenswaren, om alzoo den prijs ongeoorloofd in de hoogte te jagen en zooveel stuivers mo gelijk op te strijken. Ofwel nog doet men de duurte eener eetwaar zoo hoog stijgen als men maar wil, naarmate do nood grooter wordt cn men er dringen der behoefte aan heeft. Aldus, een ei dat in normale tijden en in het gunstig seizoen vier tot vijf centen geldt, moet ge nu vijf en twintig centen en nog meor betalen mijnheertje Maar hel kiekenvoeder kost ook veel meer dan gewoonlijk, zegt men mij. Och, pachter lief, biecht eens op hoeveel voeder moet ge voor uw kiekens koopen Met al wat gij er zelf dient in te steken kost een ei u toch stellig geen vijf centen, mijn brave man, cn gij vraagt er vijf en twintig voor Waarachtig, indien die goede leghen nen wisten wat kostelijke eieren zij tegenwoordig in de mand laten vallen, zij zouden het nog prettiger uitkraaien en meestor haan zou een nog trotscheren kam opsteken als hij onder hen wande len mag. Doch de kooper die één frank op tafel legde en met twee eitjes in zijn zak naar huis keert, gevoelt geen lust om te kraaien, en de arme ziek# slum- perd die eieren noodig had en er geen krijgen kan wegens hun schrikkelijke duurte, heeft misschien een vermaledij- dingop de lippen. Hetzelfde gebeurde met de aardappe len. Toen men er op zeker oogenblik koopen wilde waren er haast geen te vinden, en zij stonden aan vijftig, zestig centen don kilo en meer. Dan kwam er een daling in den prijs, en opeens verro zen er nog gansche provisieën oude aardappelen Deze hoogst noodigo le venswaren werden dus met opzet ach tergehouden, toen de nood zijn hoogste peil beroikt had, en dan wanneer de prijs dreigde te dalen werdon zij algauw ter markt gebracht uit vrees dat de winst ging te klein worden, Dat is woeker in den vollen zin des woords. Men danke niet dat wij hier alloen den builen op't oog hebben, ook in dc steden wordt er den vollen teugel aan den woekerhandel gevierd. Doch de landbouw, die de groote fac tor is in de volksvoeding, mag thans zonder overdrijven den rodder der menschheid worden genoemd, vermits hij door zijn aanvoer van allerhande levensmiddelen van eerste benoodigdheid don honger uit het land weren moet. En't is dan op dit tooncol vooral, een tooneel waar er over de levenskrachten van ons volk heslist wordt, dat we do treurige en zoo vaak tragische rol van den woeker zien afspelen. Aan den eenen kant liggen daar on misbare eetwaren, welig gegroeid en gewassen uit den vruchtbaren moeder grond onder den zegen van Gods zonne, en er terug heen wilde Tweemalen deed Ney den armen kleine terug in haar armen plaatsen, en telkens slin gerde zij hem weerom in de bevrozen sneeuw. Hare stral is echter niet uitgebleven. Deze ontaarde vrouw werd zelf in de sneeuw achtergelaten, en haar kindje aan een andere vrouw toevertrouwd, en de soldaten toonden ons den kleinen wees die verder al de. gevaren van onzen aftocht zou meemaken en be houden in Frankrijk aankomen. Hun verhaal vervolgend, zeggen de mannen van Ney hoe zij op nunnen weg al de ravijnen vol gestapeld vonden met helmen, schako's, inge beukte koffers, verstrooide kleederen, rijtuigen en kanonnen, alles dooreen- geworpen. Aan sommige wagens en stukken geschut lagen ue stervende of reeds half opgevreten paarden nog aangespannen. In den avond van den eersten dag, nabij Korythnia, schuifelden er plots verscheidene obussen boven hunne hoofden en zij waanden dat er een gevecht aan gang was. Deze losbar stingen kwamen van héél dicht bij, vóór hen op de groote baan zelf, en nochthans nergens was er een vijand te bespeuren. Richard en zijn divisie rukte vooruit om de aanvallers te ontdekken, doch in een zonk van den weg ontwaarden zij niets anders dan twee fransche batterijen die met hunne munitieën in den steek gelaten werden en waaraan een handvol luizige kozak ken het vuur gestoken hadden zij draafden ijlings weg door de naburige velden, verschrikt door hun vermetele daad en de daverende knallen van het ontploflend buskruit. De fransche soldaten keken onthutst om hot moDSchdom to voeden, en daar tegenover staal de hebzucht die de graan zolders houdt gesloten en de aardappel- kelders toegremlolt zoolang er niet uoeg geld voor geboden wordt. Hoogste nood, verwekt door den oor log, die kampen moet met hoogste liefdeloosheid, verwekt door ongematigd winstbejag ziedaar de wantoestand dit-n de woeker in 't leven heeft geroepen. Ziedaar de vlek die kleeft op ons volk, de kanker die vreet aan onze maatschap pij- Nochthans, hoe dringend staal er niet in den Bijbel geschreven Zoononthoud den arme zijn aal moes niet, noch keer uw oogen niet af van een behoeftig mensch, Bedroef het gemoed niet van een nooddruftig mensch noch loef niet te geven aan iemand die in benauwd heid is. Die bede is gericht tot al de menschen die een hart in't lijf hebben, en in den naam van al onze broeders en zonen die honger en ontbering lijden, sturen wij baar thans ook lot al dezen wier handen geven kunnen De woeker is een onteerende en scban- dige ikzucht. Do liefdadigheid, in deze tijden vooral, is hoogste christen- en menschenplicht. Versohoven tot toekomende week het vervolg onzer artikelen over HENRI LA CORD AIRE. In Griekenland. Afbreuk der betrekkingen. Parijs, 30 Juni. Volgens de Temps uit Athenen meldt heeft de Grieksche regee ring door haren gezant in Zwitserland, de gezantschappen te Berlijn, Weenen, Sofia en Konstantinopel, doen verwittigen dat de be trekkingen afgebroken zijn tusschen Grieken land van den eenen kant en Duitschland, Oostenrijk-Hongarie, Bulgarie en Turkije van den anderen kant. De Grieksche gezant te Berlijn vertrekt. Berlijn, 30 Juni. Volgens wij vernemen deelde de plaatselijke Grieksche gezant Tlieo- tokis, van de nieuwe regeering te Athenen. telegrafisch zijn afscheid mede en droeg de zorg van het Grieksche gezantschap over aan den eersten Iegatiesekretaris, Polychroniadis. De Grieksche gezant te Weenen ook Weenen, 1 Juli. De Grieksche gezant te Weenen, Gryparis kwam 's namiddags in het ministerie van Buitenlandsche zaken en deed de volgend? mededeeling, op verzoek zijner regeering Nadat nu de overeenkomst hersteld is tus schen de twee partijen, die Griekenland tot nu toe, in twee kampen verdeelde en Griek sche troepen aan het Macedonisch front vech ten, ziet de Grieksche regeering zich verplicht de diplomatische betrekkingen met Oostenrijk- Hongarlje af te breken. Gryparis die tegelijkertijd om het overhan digen van zijn paspoort verzocht, deelde tevens mede dat het waarnemen der Grieksche naar al die sporen van wanorde en ontmoediging welke de voorgaande troepen op nunnen aftocht achter lieten. Waarom, zoo dachten zij, ten minste de kanonnen niet vernageld en het poeder onbruikbaar gemaakt Maar hunne verbazing sloeg over tot bang en somber voorgevoelen, toen zij den volgenden dag de vlakten bereikten, waar de sneeuw vol bloed vlekken lag, bezaaid met wapens en verminkte lijken. De dooden duidden nog hunnen rang en strijdplaats aan. De soldaten toonden ze aan elkander daar had de I4e divisie gestreden, op de verbrijzelde schako's kou men nog de cijfers van hare regimenten lezen Daar vocht de italiaansche garde De dooden droegen nog de bekende uniform, doch wat was er van de overlevenden geworden Maar tevergeefs ondervroegen zij dit bloedig terrein met al die roer- looze lijken, waar de strak gespannen stilte der woestijn en der dood in de ijzige lucht hing, en zij konden niets achterhalen aangaande de lotgevallen hunner gesneuvelde makkers, noch het lot bevroeden dat hen zelf be schoren was. Ney rukte hen haastig door dit rijk der dood mede, en zonder hindernis kwamen zij aan de plaats waar de baan in een diepe ravijn neergolft om dan weer tot een breede vlakte te stijgen. Het was de vlakte van Kato- wa, het slagveld waar, drie maanden geleden, ons triomlantelijk opmar- cheerend leger den rus Newerowskoï verslagen had en Napoleon begroette met de kanonnen den vorigen dag buitgemaakt. Zij erkenden dit terrein nog alhoewel de sneeuw het geheel van aanzien had veranderd. Na de uitvoering van het oratorium De Oorlog Titanisch stond uw ziel te buldren en te bruisen In baren van geluid over mij heen gedeind, Als liet gij gansch de zee door uw klanken druischen Waarin uw forsch genie zoo grootsch lag uitgelijnd. De god des Oorlogs stak de stormtromp wijd en zijd, De zwaarden kwamen zich als laaie bliksems kruisen, De wereld dreunde en kraakte in 't daavren van den strijd, En over 't doodenveld ging snik van liefde ruischen. De schrikkelijke kamp, daemonisch losgebrand Als sloeg het vuur der hel uit 's aardrijks ingewand, Vlamde op in uw muziek en scheen de lucht te schroeien. Dan hebt gij 't leven weer met breeden zwaai getild Naar hemelen vol licht waar gouden zangen vloeien Dan reest gij, god der Kunst, van zonnegloor omtrild Jozef CRICK. Uit een verzenbundel Sonnetten die ter pers gaat. belangen in Oostenrijk-Hongarie, aan den plaatselijken Nederlandschen gezantschaps drager opgedragen is. Rotterdam, 1 Juli. De - N.R.C.meldt uit Londen Volgens eene melding van het Central News uit Athenen heeft de Griek sche regeering het waarnemen der Grieksche belangen in Duitschland, Oostenrijk-Hongarie en Turkije, aan de Nederlandsche regeering opgedragen Grieksche maatregelen. Athenen, 1 Juli. De regeering heeft de Duitschgezinde bedienden, in de gebeurtenis sen van December laatst gewikkeld, ontsla gen. In Thessalien werd een nieuw wapen kamp ontdekt. Prins Andreas, overste der ruiterij, is op zijn verzoek, ter beschikking gesteld. De hoofdopsteller van het blad Esperini Milia- des is aangehouden. Deze week zou een sneltreindienst tus schen Saloniki en Athenen aanvangen. De generaals door Venizelos uit Peloponesas naar Athenen gezonden, zijn Zaterdag, met uitzondering van Papoulos, toegekomen. Generaal Danglis benoemd tot opperbevel hebber van het leger, heeft de Fransche ge neraal bezocht. Geneve, 1 Juli. Havas meldt uit Ajaccio (Korsika) De boot «Wasilow Konstantinos* kwam 's avonds toe met aan boord Gunaris, Dusmanis, Metaras Meckuris en 25 andere bijzondere Grieken. De prefekt en het haven bestuur gingen aan boord van liet schip. De reizigers zullen morgen voormiddag (zondag) aan land gaan. Athenen, 1 Juli. De regeering besloot personen, verantwoordelijkheid voor de ge beurtenissen van December, strafrechterlijk te vervolgen. Ook voor de ministers wordt geene uitzondering gemaakt. Athenen, l'Juli. De lichte Grieksche i vloot en de oorlogsvloot, die in Saloniki liggen zullen aan de Grieksche regeering teruggegeven worden. Bazel, 2 Juli. Havas meldt op 1 Juli uit Athenen De minister van Justicie heeft aan het Heilig Synood verzocht zijn dienst te mogen verlaten. De ministers hebben bezit genomen van hun departement. De kuisch is begonnen. Admiraal Konduriotis heeft het afzetten van de onder-admiraals Dusmanis, Damianos, Espites, Miaulis en andere offi cieren bevolen. In de ministeries werden belangrijke ver anderingen gedaan. Bern, 3 Juli. Lyoner bladen melden uit Athenen De staatsmannen Imspulosen Pau- lapulos, die in December hun ainbt bekleed den, zijn aangehouden geworden. Eenige koningsgezinde officieren die naar Rauplia gevlucht zijn, waren zinnens, volgens de Elcstheres Typos verschillige Entente- gezinde officieren, waaronder Moschopulos, gevangen te nemen. Daar het plan mislukt is hebben de officieren zich onderworpen. De eerste posttrein van Saloniki is op 1 Juli aangekomen. Generaal Geninismet de Fransche militaire kommissie, op 29 Juni van Athenen vertrok ken, bij het Venizelos' leger, om het Griek sche leger herin te richten. De generaalstaf- overste Negropontis en de overige leden van den algemecnen staf van het Venizelos' leger zullen volgen. Amsterdam, 3 Juli. De Times meldt uit Athenen Het garnizoen van Athenen en de generaals der troepen in Peloponesus heb- Hier onderbreken de soldaten van Mortier het verhaal, uitroepende (i Wel jongens op diezelfde plaats hebben wij en den keizer den 17 No vember slag geleverd en u gewacht! De anderen gaan daarop voort met te vertellen hoe deze positie bij hun ne aankomst ingenomen was door het leger van Miloradowitch, terwijl de oude Kutusof nog altijd in Dobroë verbleef. Zij stonden versteld voor die sneeuwvlakten die zwart zagen van vijanden en hunne verbroken rangen begonnen achterwaarts te wijken, toen een enkele rus, zijn leger verla tend, van den heuvel kwam gedaald. Hij bood zich alleen vóór den maar schalk aan om hem in vleiende en verbloemende taal tot overgave uit tenoodigen. Het is Kutusof die mij zendt, zegde hij, en deze veldmaar schalk zou niet durven spreken van overgave tot zulk een grooten gene raal en beroemden krijger als gij zijt, indien er u een enkele kans tot ontko men overbleef. Doch tachtig duizend russen omringen u, en indien gij er aan twijfelt, noodigt Kutusof u uit zelf zijne strijdmacht te komen mons teren. De rus was nog aan 't praten toen eensklaps veertig kanonschoten, aan den linkerkant van zijn leger gelost, de lucht doordreunden en in onze rangen sloegen, hem liet woord af- snappend. Terzeivertijd sprong een fransch officier op hem toe als op een verrader, en meende hem af te maken, maar Ney kwam tusschenbeiden, en den toorn van den officier intoomend, viarde hij den teugel aan zijn eigen woede Een generaal geeft zich niet over schreewde hij, en men onder handelt niet in het vuur ik neem u gevangen En de beteuterde officier werd ontwapend, en stond daar als mikpunt voor de bulderende kanons van zijn leger. Hij is naderhand slechts te Kowno losgelaten, na ge durende zes en twintig dagen van al onze ontberingen geproeld te hebben, en kon dan gaan waarheen hij wilde doch bleef gebonden door zijn woord. Alsdan, zoo verhaalden de mannen van Ney verder, veranderden al die doodsche en van koude versteven heuvelen eensklaps in vuurspuwende vulkanen, en de maarschalk liet er zich geheel door begeesteren. Te midden dezer hel scheen die bruisen de vuurmensch volkomen in zijn element te zijn. Kutusof had hem niet bedrogen. Vóór hen zagen zij een prachtig uit gerust leger van tachtig duizend man in een sterke positie ontplooid staan, verdedigd door een machtige artille rie. En daartegenover was het een zwervende kolom van vijf duizend soldaten, slecht gewapend, verkleumd en verhongerd, met ae uitputting en de miserie op hun uitgemergeld ge laat, en in hun morsige kleeren. En nochthans Ney denkt er geen oogenblik aan zich over te geven, te wijken of te sterven, maar hij wil zich een weg banen door die staal- sterke massa. Hij, de oude overwin naar, gedreven door zijn forschen aard, oordeelt zulks gansch natuurlijk zonder zelfs te vermoeden hoe een dergelijke poging bovenmenschelijk werd. ct Vervolgt)

De Denderbode | 1917 | | pagina 1