De m ran POSBOD |DE VREDESKWESTIE. KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD Een FrapHe stap tot deq Vrede In Duitschland Zondag 22 Juli 1917 5 centiemen het nummer 4765 Wëek-Kalender. Kinder-Gedichten Storm... in 1812. Abonnementsprijs 3 irank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER Van de Putte-Goossens AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr. twee maal 1,35 Ir. Gewone annoncen o,i5 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den 21 Juli 1917. JULI Evangelie van den Zondag De onrechtvaardige hofmeester. Luc. XVI. 22 Zondag, 8. na Sinxen Maria-Magdalena. 13 Maandag, H. Apollinaris, b. en m. 24 Dinsdag, Vigilie v. d. H. Jacobus, apos- H. Christina, maagd en martelares. 25 Woensdag, H. Jacobus, apostel. 26 Donderdag, H. Anna, Moeder v. O. L. V. 27 Vrijdag, H. Christiana, maagd. Zaterdag, HH. Nazarius en Gezellen, mrs. XXII. Ze bidden... Lieve kindjes mijne vrindjes, Die daar toch zoo stille zit, En uw oogjes, in hun boogjes Lichte toegevouwen, bidt Stil als santjes, met uw handjes Vóór uw aanzichtje gesteld, Wijl het kopje, Rozenknopje, Naar uw hartjen overhelt Weesgegroetjes Zacht en zoetjes Bidt ge nog een keer voor mij. Dank er voor, ge maakt me blij I G P. Eene verklaring van Painlevé. De Fransche oorlogsminister Painlevé 'j heeft gemeend, ter gelegenheid van het V Fransche Nationale Feest eene verkla- ring over de oorlogsdoeleinden der En- lente in den Radical te moeten afkon- digen. w Mot zijne gewone voorzichtigheid ver- gg meed Painlevé alle grootsche bewoor dingen, nopens de kwesties waar het Franscho volk zich op het huidig oogen- blik veel meer mede bekommert, dan met de socialistische kamerkringen. De Franscho minister liet het thema met 0/ zonder annexatiesvolkomen a onaangeroerd en hield zich bij de. ver klaring van Wilson wij moeten verder stryden, tot de volledige verzekering der fmokratie. De - Expres de Lyon bespreekt de geruchten verspreid in de Parijzer parle mentaire kringen over nakende wijzigin gen in het Fransche kabinet. Het blad J zegt dat ondanks de logenstraffingen in I Le Temps besprokingen plaats gehad hebben, die betrek hebben op het aftreden Tan twee ministers, waaronder Malvy. Als nieuwe ministers worden Augag- neur en de senator Debierre vernoemd. Verschijnt eer lang een bundel SONNETTEN van onzen stadsgenoot en gun stig befaamden dichter JOZEF CRICK. De wind, de wind, de razige wind Hij draaft ten aanval aiover 't land. En ment zijn rossen met stalen hand Door draaiende kolken van warlend zand. De wind, de wind, de razige wind Hij komt dof donderend aangesneld. Zijn benden botsen opeen in 't veld, Rammeien de bosschen met beukend geweld. De wind, de wind, de razige wind 1 De boomen huilen in bruisend koor. Zijn paarden steigren er schuimend door. Diep woelt in hun buik de bitse spoor. De wind, de wind, de razige wind Hij steekt trompetten en schettert luid Naar al de verten zijn toornen uit De luchten siddren van 't wild geluid. De wind, de wind, de razige wind Het wordt een worstlen op leven en dood Het Westen brandt als een hel zoo rood, Alsof zijn drift er een vuurzee goot. De wind, de wind, de razige wind De bosschen baden in rooden gloed. Daar deint een donkere vlammen-vloed De kruinen door die hij kraken doet. De wind, de wind, de razige wind Zoo strijdt en storremt de liefde 0 kind IROLD. Verschoven tot toekomende week het vervolg onzer artikelen over HENRI LACORDAIRE. Zooals het onze lezers reeds bekend is, werd het ontslag van den Rijkskanselier von Bettmann-Hollweg door Z. M den Keizer aangenomen. Hij wordt opgevolgd door Dr Michaelis, Staats-Kommissaris van de Volks voeding. De nieuwe Rijkskanselier Dr Georg Michaelis is geboren in 1857. Sinds 1879 is hij in den Staatsdienst. In 1884 werd hij gerechtsbijzitter, in 1885 do cent te Tokio aan de school van duitsche recht- en staatswetenschappen in 1889 trad hij opnieuw inden Pruisischen gerechtsdienst, was in 1891 staatsadvokaat te Scheidemuhl in 1892 regeeringsraad in Trier en nadien in Arnsberg in 1897 opper-regeeringsraad en- bestuurder van het Kerk- en Schoolwezen. Op 1 October 1900 werd hij plaatsvervan ger benoemd bij den regeering-voorzitter van Liegniss in 1902 oppervoorzitter te Bres- lau in 1905 geheim opperregeeringsraad in 1909 onderstaatssecretaris in het ministe rie van financien en werkend geheim opper- financieraad. Dr Michaelis staat ongetwijfeld nader de rechterzijde dan de linkerzijde. Het is een streng-geloovige protestant en heeft als dus danig ook steeds deelgenomen aan de geeste lijke en zedelijke inrichting der Evangelis- tische Kerk Met zijne politiek in de voedingskwestie van Duitschland heeft hij veel sympathie verworven bij de linkerzijde en bij de gan- sche arbeiders-bevolking en integendeel vijanden gekweekt bij de landbouwbevolking en eigenaars. Zulks komt hierdoor dat hij den grootsten dwang uitoefende in de levensmiddelenpolitiek van Duitschland. Met 77 Mengelwerk. Nadruk verboden Groot Historisch Verhaal. (Getrokken uit het vermaard boek van Graaf Philiep de Ségur, Generaal, die den veldtocht meegemaakt heeft). Terzelvertijd deed hij zijn poolsche soldaten gansch de streek doorsnuf felen. Zij Drachten hem een kreupe len boer aan, het eenig levend wezen dat zij gevonden hadden, en dit was een onverhoopte kans. De kreupele verklaarde dat de Dnieper slechts één mijl ver verwijderd was, doch men kon den stroom niet doorwaden en hij kon op dit oogênblik ook niet toegevroren liggen, zegde hij verder. Hij zal wel toegevroren zijn ant woordde Ney, en toen men hem deed opmerken dat de dooi begon, bracht hij zijn mannen aan het verstand dat men ten allen prijze het water moest oversteken vermits dit het eenig red middel was. Dan werd de marsch voortgezet, en de boer diende tot gids. Rond acht uren kwamen zij aan een dorp, hier eindigde de ravijn, en de gids stond stil en toonde den stroom. Daarop snelde Ney met zijn gevolg toe. De stroom lag in 't ijs gevloerd de ijs blokken welke hij in zijn bedding voortstuwde, werden hier door een plotschen omdraai zijner oevers ge stuit daarmede had de winterwind hem versteven, doch het was alleen op dit punt, want hooger op, en ook naar onder, bleven zijn wateren be wegen. Dit deed de eerste opwelling van vreugde veranderen in angst. Mis schien lag de vijandelijke stroom slechts met eene bedricgelijke ijskorst bedekt. Een officier otterde zich op om den overtocht te wagen hij be reikte moeilijk den anderen oever. Hij keerde terug, aankondigend dat de manschappen en misschien eenige paarden zouden kunnen over steken, doch dat inen diende spoed te maken want het begon reeds te dooien. Maar tijdens dien nachte lijken marsch dwars door de velden met een ellendige kolom van afgeproste mannen, zieken, vrouwenen kinderen, hadden de eenen het spoor der ande ren verloren. Ney bemerkte dat hij maar een gedeelte zijner soldaten rondom zien had, de rest was nog aan 't dolen door de duisternis. Vóór hem lag de stroom hij hoefde er slechts over stappen, en op den ande ren oever, in veiligheid, de achter blijvers ai'te wachten. Dit ikzuchtig gedacht kwam niet eens bij hem op. groote krachtdadigheid en buitengewone wilskracht nam hij zwaarwegende besluiten die in zake voeding ten goede moesten komen der algemeenheid- De Kölnische Volkszeitung oordeelt alsvolgt Wanneer Michaelis, boven de partijen staande, enkel het programma kan verwe zenlijken van Eenheid bij 't Volk, Brood en een goeden Vrede dan zal den geest van Augustus 1914 terugkeerèn, die de Rijksdag, tijdens de laatste dagen gedeeltelijk met ongeëigende middelen weder wilde wakker schudden. Ontwerp van een Rijksraad. Volgens de Germania schrijft is men zinnens geweest eenen Rijksraad samen te stellen uit vijf regeeringsieden, vijf Bonds raadsleden en vijf Rijksdagsleden. Bij de Rijksdagspartijen werd dit plan eensgezind afgekeurd. Ook de Centrumspartij heeft er zich bepaald tegen uitgesproken. Ook de tegenwoordigheid van den Beierschen Minis ter-Voorzitter. graaf von Hertling te Berlijn, staat in verband met dit ontwerp. Graaf von Hertling zou het invoeren van dit ontwerp ook vijandig zijn. Dr Zimmermann's ontslag. Zijn opvolger. Berlijn, 14 Juli. Als opvolger van den staatssekretaris van buitenlandsche zaLen, Dr Zimmermann, is graa'^Broekdorff-Rantzau benoemdv Dr Ullrich graaf Broekdorff-Rantzau staat sinds 1895 in diplomatischen dienst, was sedert 1906 gezantschapsraad te Weenen, sedert het begin van 1910 aigemeene konsul te Openfrest en is gezant te Kopenhagen sedert 1912. De Rijkskanselier met partij vertegen w ooddigers Berlijn, 16 Juli. Zondag had in tegen woordigheid van den Rijkskanselier eene be spreking plaats bij den staatssecretaris van het binnenland, met de vertegenwoordigers der Konservatieven, Nationaal-Liberalen en Duitsche fraktie Aan de bespreking waren generaal-veldmaarschalk.vo:- Hindenburg en generaal Ludendorff tegenwoordig. De rijkskanselier dokter Michaelis had Zondag middag eene lange bespreking met den Beierschen staatsminister graaf Hertling. Berlijn, 16 Juli. Zondagnamiddag zette de nieuwe kanselier de besprekingen, die hij zaterdag begonnen was, voort met de Rijks dagleden. De uitnoodigingen waren gezon den door den staatssekretaris Dr Helfferich. De bijeenkomst had plaats in het Rijksambt van Binnenlandsche Zaken en in den hof van 't Rijksambt. Generaal-veldmaarschalk von Hindenburg en generaal Ludendorff waren opnieuw tegenwoordig. Bij de bijeenkomst van Zaterdag waren het de politieke partijen, die de vredesnota Erzberger verdedigen, en Zondag dezen die de formuul afkeuren uitgenoodigd. De tegen woordige parlementsleden waren graaf Westarp, Dr Roerickx, Bruhn, von Halem Schiffer. prins Schonaich-Carolath en Dr Strefemann Bovendien waren de staatsse- kretarissen Dr Helfferich en Dr Zimmermann en den onderstaatssekretaris Wahnschaffe tegenwoordig. De nieuwe kanselier nam deze gelegenheid te baat om zich ongedwongen over deze kwestie te uiten. Hij deelde mede dat hij donderdag, bij het begin der Rijksdagzitting, het woord zal nemen, Men mag dus eene programmaverklaring verwachten over zijr.e meening over den binnen- en buitelandsche toestand. Volgens hetgeen deelnemers aan de bespreking verze kerd hebben aan de Berl.Lok. Arts. waren allen vriendelijk aangedaan over de klare en doel matige manier, op dewelke de rijkskanselier Dr Michaelis zich uitdrukte. Het deed hun ook niet min genoegen vast te stellen welke volledige en nauwe overeenkomst nu reeds bestaat tusschen hem en de vertegenwoordi gers van het hooger legerbestuur, Hinden burg en Ludendorff. Samenvattend mag ge zegd worden dat de vertegenwoordigers der drie deelnemende fraktiën der Konservatie ven, Duitsche fraktie en Nationaal-liberalen, eenen doorgaans gunstigen indruk hebben medegenomen van deze bespreking. De samenkomst, om 5 uur namiddag be gonnen, ging om 8 uur uiteen. In de Wil helmstraat had zich intusschen het nieuws verspreid dat Hindenburg in het Rijksambt van 't binnenland verbleef en zoo ontving den veldmaarschalk, bij het verlaten van het huis, eene menigte van verschillende honder den, die hem met jubelende toeroepen be groetten en zoo zijn auto omdrongen, dat hij zich nauwelijks een weg kon banen De Rijksdagvoorzitter Dr Kampf heeft de ouderdomskoinmissie, voor eene zitting bijeen geroepen voor maandag. Stuttgart, 16 Juli. De minister-voor zitter Weizackêr is van zijn kort oponthoud te Berlijn teruggekeerd. Het Engelsch Lagerhuis en de krisis in Duitschland. Londen, 16 Juli. De parlementsleden bespraken in het Lagerhuis de regeerings- krisis in Duitschland en waren van meening dat, nadat die laatste regeering der oorlogs voerende landen, die sinds het begin van den oorlog aan 't roer bleef en nu gevallen is, de Verbondenen eene verklaring over Duitsch- land's oorlogsdoel verwachten. Volgens de dagbladen is het belang van Engeland groot, om te weten welk doel de nieuwe regeering zal kenbaar maken. Afscheid van v. Bethmann Berlijn, 16 Juli- De Keizer ontving zondagmorgen den heer v. Bethraann-Holl- weg, als afscheid uit zijn ambt. Ook de keizerin ontving hem. De kanselier en de Rijksdagvoorzitter. Berlijn, 16 Juli. De Rijkskanselier heeft zondag den heer Keampf, voorzitter van den Rijksdag, in bezoek ontvangen. Bij keizer Wilhelm. Berlijn, 16 Juli. De Keizer onderhoorde gisternamiddag, in een lang onderhoud, den minister v. Breitenbach cn heden morgen den overste van het Marinekabinet, den overste van den admiraalstaf, generaal-veldmaar schalk von Hindenburg en generaal Luden dorff. De toestand van Dr Spahn. Berlijn, 16 Juli. De afgevaardigde Dr Spahn is van zijne ziekte thans volledig hersteld. Hij zal, zegt de «Germania», trach ten zijne krachten te herwinnen in de buiten lucht, in het Zwarte Woud. De nieuwe kanselier en het buitenland. Uit Kopenhagen wordt gemeld Naar de stem ber bladen te oordeelen maakte de be noeming van Michaelis tot Rijkskanselier, alhier eenen zeer gunstigen indruk. De Nieuwe Rotterdamsche Courantbe spreekt de benoeming van Dr Michaelis als rijkskanselier en betitelt hem als den geken- den krachtdadigen levensmiddelen diktator. Het is wel mogelijk dat de keizer om tegen de reaktie op te treden eenen man van buiten gewone energie aan het hoofd van het rijk gesteld hebbe. Een ander bracht het op 't tapijt hij stopte hem gauw den mond. Hij gaf dan drie uren tijd voor de aigemeene aansluiting, en vervolgens, zonder zich in het minst ongeduldig oi ang stig te toonen wikkelde hij zich rustig in zijn mantel, en viel op den boord van den stroom in een diepen slaap totdat deze drie zoo gevaarvolle uren verstreken waren. Daaraan ziet men wat een ijzeren gestel deze man had een forsche ziel in een forsch lichaam, hetgeen schier onontbeerlijk is om heldhaltige daden te kunnen plegen. Eindelijk, roncf middernacht, begon de overtocht. Doch van af de eersten zich op het ijs begeven, hoort men het kraken, en zij roepen tot de man nen op den oever dat zij zich voelen zinken en tot aan de knieën in 't wa ter waden. Weldra wordt het een aanhoudend gekraak dat zich akelig in de donkere verte verspreidt. Allen blijven verschrikt staan. Hierop geeft Ney het bevel een voor een te marcheeren. Zij stappen omzichtig vooruit, en weten soms niet waar den voet te zetten daar er plaatsen zijn waar er diepe holten gapen, en dan moet men van de eene ïjsschol op de andere springen, op gevaar af er te midden in te stuiken en voor goed in de diepte te verdwij- nen. De eersten aarzelden telkens, doch dezen die volgden drongen hen vooruit. Als zij dan ten langen laatste, na heel wat folteringen uitgestaan te hebben, den anderen oever bereikten en zich gered dachten, dan moesten zij hier worstelen tegen een steile en glibberige helling die hen belette naar boven te kruipen. Velen rolden terug op het brekend ijs waar zij voor dood bleven liggen. De stem der vertellers trilt nog van afgrijzen wanneer zij het tooneel der vluchtende vrouwen en zieken aan 't malen gaan. Deze lieden zagen zich gedwongen al hun fortuin achter te laten, en 't was plunderend en twis tend onder elkaar dat zij over het ijs strompelden om dan van vermoeienis en smart op den anderen oever te komen ineenzakken als vodden.Boven den afgrond was het ondertusschen een aanhoudend dof geluid van neer- bonzende lichamen, een schril ge schreeuw en gehuil van zinkenden en stervenden. Doch 't schrikkelijkste van al dat waren de wanhoopskreten der zwaar gewonden welke men in hunne achtergebleven wagens moest prijs geven aan den vijand. Deze ongelukkigen strekten de handen uit naar hunne makkers, hen biddend en smeekend toch niet verlaten te wor den. Ney trachtte alsdan eenige dier Met bevrediging stelt men, op bemerkens- waardige wijze vast dat de nieuwe kanselier geschat wordt als een man van daad, zonder de nuance van sterken man.Nopens zijne politieke beschouwingen, evenals over de nauwkeurige bijzonderheden betrekkelijk het afscheid van von Bethmann en zijne vervan ging door Michaelis, bestaat nog geene volle klaarheid. Gedeeltelijk wordt Michaelis als behoudsgezind, en gedeeltelijk als liberaal aanzien. Vóór alles orieuteert men zich naar de krachtige, en van alle voordeelen ontbloote wijze, waarop hij den landbouw dwong tot vervulling zijner plichten, en zijn standpunt verdedigde men neemt diensvolgens aan dat hij ook in al de groote vraagstukken die hij thans tot oplossing moet brengen, alleen de feiten zal laten spreken en de daadzaken tot hun recht zal doen komen. De aigemeene indruk in Holland is niette- temin dat de krisis eindigde met een grooter sukses der elementen der rechterzijde, als zulks bij den aanvang was te verwachten. Uit Bern wordt gemeld De benoeming van Dr Michaelis tot rijkskanselier heeft in Zwitserland buitengewonen indruk gemaakt. Men vermeent in dezelve eene zeer verre gaande toegeving te zien aan de vooruitstre vende partijen en de volkskringen, alhoewel men zich gedurende gansch de krisis geene begoochelingen maakte over de moeilijkheid eener demokratiseering van het rijksbestuur en namelijk de federale machten (de Bonds staten) niet onderschatte, daar Zwitserland onder dat oogpunt met het Duitsche rijk veel gelijkenis heeft. Ingezien de gebeurtenissen in de Fransche Kamer, was men hier zeer sceptisch gewor den betrekkelijk de werking der voorvallen te Berlijn op de vredeskwestie. De twijfel werd nog verscherpt, wanneer er van von Bulow als kandidaat-kanselier spraak was. De benoeming van Dr Michaelis heeft de hoop die in dien zin aan de verwisseling van kanselier werd aangeknoopt, opnieuw doen herleven. Tegenover de verklaring van de krijgsoogmerken evenals overigens tegenover de gansche politieke ontwikkeling in Duitsch land, volhardt men hier verder in een door- gaansweg objektief-neutrale houding. Het Vredesprogramma Het vredesprogramma der Duitsche Rijks dagsmeerderheid luidt als volgt Bij het naderen van het vierde oorlogs jaar geldt zoowel als op 4 Augustus 1914 voor het Duitsche volk het woord der troon rede Geen veroveringszucht voert ons. Ter verdediging zijner zelfstandigheid en vrijheid, voor de onschendbaarheid van zijn territo riaal bezit heeft Duitschland de wapens op genomen. De Rijksdag streeft naar eenen vrede van overeenkomst en van blijvende verstandhouding der volkeren. Met zulk eenen vrede zijn afgedwongen gebiedsuitbrei dingen en politieke, economische of finan- cieele gewelddaden onvereenigbaar. De Rijksdag wijst alie plan af dat leidt tot eene economische afsnijding en vijandelijkheid der volkeren, na den oorlog. De vrijheid der zee moet verzekerd worden alleen den econo- mischen vrede zal aan de volkeren een vriendschappelijk samenleven voorbereiden. De Rijksdag zal het inrichten van eene internationale rechtsinrichting krachtdadig eischen. Zoolang echter de vijandelijke re geeringen niet op zulken vrede ingaan, zoo lang zij Duitschland en zijne Verbondenen met verovering en vergeweldiging bedreigen zal het Duitsche volk als een man samen- staan, onwrikbaar uithouden in den strijd, tot het recht op leven en ontwikkeling van hein en zijne Verbondenen verzekerd is. In zijne eenheid is het Duitsche volk onverwin- nelijk. De Rijksdag weet zich daaromtrent rijtuigen over den ijsvloer te doen rollen, doch te midden van den stroom brak het ijs met een ontzettend ge kraak aan stukken, en daar lag de atgrond open. Men hoorde daaruit eerst een snijdend en gedurig smart- geroep opstijgen, dan een lang en verzwakkend gezucht en gekerm, tot het doodstil werd. Een afgrijselijke stilte. Alles was verdwenen. De maarschalk hield vol ontroering den blik op den duisteren muil van dien wreeden afgrond gevestigd, toen het hem scheen dat er daar nog een schaduw of een schim bewoog. Het was een dier martelaars, een officier, Briqueville genaamd, die een diepe wonde aan de aars bekomen had, en zich daardoor niet kon oprichten. Een i jswrak wierp hem naar boven. Weldra kon men hem van blok tot blok op handen en voeten zien naderkruipen. Ney zelf nam hem op en redde hem. Sedert den vorigen dag waren er reeds vier duizend achterblijvers en drie duizend soldaten gestorven of verdoold. De kanons en al het reis goed gingen verloren. Eindelijk, na al die opofferingen, en nadat al wie er de kracht en de kans toe vond den stroom overgestoken had, vervolgde men den marsch, en van nu af werd de Dnieper, overwon nen, hun een bondgenoot en een gids. t't Vervolgt).

De Denderbode | 1917 | | pagina 1