Bussisüli- Duilscfie Oorlog. Oorlog io oen Ballon Oorlog Io Moge 1 Wie is de moordenaar OORLOGSBERICHTEN. OP ZEE. s Italiaansche Oorlog eens met de mannen, die dank den heldhaf- tigen strijd, liet vaderland beschermen. De onvergankelijke dank van het volk is hen verzekerd Dé bladen en het vredes- programma. Dagens Rahyten schrijft Door deze verklaring stelt de Duitsche Rijksdag zich ook op hetzelfde standpunt, betrekkelijk den komenden vrede, als de Russische Arpeiders- en Soldaten raad en de voorloopige regeering in Sint Petersburg. Zonder twijfel is een gewichtige stap naar den vrede gemaakt geworden door dit programma, dat over den zoogenaainden Duitschen vrede de spons vaagt en Duitschlands oorlogsdoel niet meer afhankelijk maakt van mogelijke veranderin gen in den militairen of eeonomischen toe stand, tot nadeel der vijanden. Hoe zal dat vredesbesluit nu werken langs den vijandelijken kant Zonder twijfel stemt het overeen met de Decemberboodschap van Wilson aan het Kongres en met de gekende oorlogsdoeleinden der Russische regeering. In Engeland en Frankrijk schijnt men er eenigszins aan te twijfelen, dat het den Rijks dag ernstig is of dat deze bekwaam is zijn wil geldig te maken. Maar men zal zich in betrek hierop herin neren aan het woord van den Franschen minister van oorlog Painlevé over het aan lokkelijk lachen van den Scheidemannvrede, dat zou veranderd zijn in een verschrikkelijk grijnslachen van het Pangermanisme, van zoohaast Frankrijk maar ergens ook wan kelde. Zulks kon beteekenen dat Painlevé van zijnen kant niet afwijzend zou geweest zijn van eenen Scheidemannvrede, zoo deze zich alleen mogelijk toonde. Branting in Sociaal demokraten vindt den eisch van de vrijheid der zee gevaarlijk duister, gezien deze alleen moet gesteld worden in samenhang met de ontwapenings kwestie. Het Vredesbetoog in Engeland. Amsterdam, 17 Juli. De - Morning Post - meldt dat 23 vertegenwoordigers der arbeiderspartijen besloten hebben in het Parlement de regeering te ondervragen over liet vredesbetoog der Duitsche meerderheids partijen, van zoohaast deze in den Rijksdag besproken is. Lloyd Georg zal deze ondervraging per soonlijk beantwoorden in het Lagerhuis. De Rijksdag en de nieuwe Rijkskanselier. Van een leidend lid der meerderheidspar tijen wordt aan het Berliner Tageblatt geschreven In de bespreking met de partijleiders, bij dewelke hij niet opgetreden is als uitgenoo- digde, maar er toch aan deelgenomen heeft, is hij terughoudend geweest. Zijn eerste openbaar optreden zal er ook alleen volle helderheid over brengen hoe hij zich houdt tegenover het oorlogsbesluit der meerder heidspartijen. Gezien het aannemen van dit vredesbesluit door eene groote meerderheid verzekerd is, verwacht men in de midden der meerder heidspartijen dat heer Dr Michaelis vrij en klaar zich t'akkoord zal toonen tegenover dit vredesbesluit. Voor het besluit zullen stemmen Het Cen trum, de Vooruitstrevende partij, de Sociaal- demokraten, de Elzassers, Denen, Welfen, een deel der Nationaal-liberalen en eenige leden der Duitsche fraktie. De houding der Polen is nog onzeker. Het is fhogelijk dat zij er voor stemmen of zich onthouden en deze onthouding verrechtvaardigen. Echter staat het vast dat zij er niet tegen zullen stemmen. Het besluit van de commissie is verheugend dat de Rijksdag zich zal verdagen tot uiterlijk midden September. Intusschen blijft het aan de Rijkshuishoudcommissie niet uitgesloten, ten allen tijde bijeen te komen, hetgeen bij den onzekeren toestand doorgaans noodzake lijk is. De Rijkskanselier, die bij de partijleiders van den Rijksdag algemeen den indruk maakt van een krachtdadigen man, die over groot doorzicht beschikt, heeft zich tot hiertoe nog niet bezig gehouden met buitenlandsche poli tiek. Van den Rijksdag wordt het hierom als hoofdzaak aanzien dat hem een staatssecre taris voor het Buitenlandsch ambt ter zijde wordt gesteld. De heer v. Hinck, van zekere zijde hiervoor op den voorgrond geschoven, schijnt volgens de rijksdagmeerderheid niet de geschikte man. De interfraktioneele besprekingen der meer derheidsvertegenwoordigers worden dagelijks voortgezet en het is bij den immer gespannen politieken toestand te begroeten dat de meer- (gie Vervolg.) Zij is zoo schuw als een vogel. Wat haar den markies kan doen trouwen, is de gevangenneming des vluclilelings door de policie. Zij is eene trolsche me vrouw en zou den markies gaarne hu wen in dit geval zal zij met hem naar een vreemd land reizen, om de ontroe ring en het schandaal te ontgaan. Ik heb lust den markies eenen onverwachten dienst in zijne liefdesaangelegenheden te bewijzen. Als Alexe Mixtome gepakt wordt, dan volgt zonder verder onder zoek zijn vonnis. En wij deelen samen de belooning. Jan het is een aardig sommetje, wel de moeite waard, en de de oogen van den bediende vonkelden bij den matten schijn der lantaarn. Misschien kunnen wij hem van nacht nog beet krijgen, merkte Jan op. Zouden de gendarmen zich niet om den moord van het meisje bekommeren Moord Wie kan zeggen dat men haar vermoord heeft Men zal er op zweren dat het een ongeluk is en de markies zal een proces krijgen, dewijl hij geenc ba lustrade aan den rand des afgronds liet maken. Er zal aan haar geen tecken te vinden zijn, hoe zy den dood gevonden heeft. Ik ben le sluw, Jan, dan dat ik iets onvoorzichtigs zou doen. Ik zal dc zaak ten uitvoer brengen en de helft der derheid zich bij den verderen zakengang niet wil laten medesiepen, maar het voor natuur lijk houdt stelling te nemen voor alle tegen woordige kwestiën. De besprekingen hebben natuurlijk een vertrouwelijk karakter, maar het mag gezegd worden, dat de meerderheid van 't volk in alle geval mag verwachten dat de Rijksdag, bij de tegenwoordig met elkander strijdende politieke krachten, zich niet op den achter grond zal laten dringen en de stelling en het aanzien van 't parlement, zoowel voor 't binnen- als 't buitenland, krachtig zal waar borgen Het Vredesbesluit en Dr Michaelis. In de bespreking die Zaterdag in den hof van het Rijksambt voor 't Binnenland plaats had tusschen Dr Michaelis, rijkskanselier; von Hindenburg; Ludendorff en de leiders van het Centrum, Vooruitstrevende partij en Sociaal demokraten, hadden de tegenwoordige Rijksdagleden den bepaalden indruk, dat heer Michaelis, de reden die geleid hebben tot het opmaken van het vredesbesluit, door de Rijksdagmeerderheid als krachtige bewijzen vond en bereid was het besluit aan te nemen. Nu schijnt de nieuwe rijkskanselier zich op een aader standpunt te willen stellen hij is wel geneigd in zijne openingsrede verklarin gen te geven, die ongeveer zouden overeen komen met den zin van het besluit, doch hij heeft zich niet bereid verklaard het meerder heidsbesluit aan te nemen. Indien hij het besluit afwijst, dan zal hij van in de eerste zitting eene sterke meerderheid tegen zich hebben. Het Centrum, de Vooruitstrevende Volkspartij en de Sociaal demokraten zijn besloten niet achteruit te gaan, maar voor hun besluit te stemmen. De Germaniageeft een artikel van toon gevende Centrumsbron waarin verklaard wordt Het besluit is echter ook gewichtig en waardevol en in het belang van 't Centrum. Vele middens hebben niet kunnen verstaan dat van wege de partij geene uitspraak kwam over de opvatting van de oorlogsfeiten en vele verwonderde stemmen zijn opgegaan om te zeggen dat het verspreiden van het oor- logsgedacht aan anderen overgelaten wordt. Thans is een bepaald, gelijk de toekomst nog meer als het tegenwoordige za! bewijzen, 't beslissend woord gesproken. De Rijksdag zal waai^Chijnlijk met onge veer 230 stemmen dit besluit aannemen, met de stemmen der sociaal-demokraten, vrijzin nigen, Centrum met enkele uitzonderingen, meerderheid der Duitsche fraktie, Elzassers, vele nationaal-liberalen en eene reeks andere afgevaardigden. De Rijksdagkommissies. Berlijn, 17 Juli De hoofdkommissie en de grondwettelijke kommissie van den Rijksdag zullen in den huidigen zittijd niet meer vergaderen. De hoofdkommissie oordeelt het, na de kanseliers-verandering niet meer als doelma tig, met den nieuwen rijkskanselier achter gesloten deuren besprekingen te hebben, maar aanziet het als veel degelijker dat de rijkskanselier in het openbaar zijn programma ontwikkele hetgeen dan ook Donderdag ge schieden zal. De grondwettelijke kommissie van haren kant heeft overigens het recht, ook tijdens de verdaging, ten allen tijde te vergaderen en zal dan ook, indien de noodwendigheid zich voordoet van dat recht gebruik maken. Men is in de hoofdkommissie overeengeko men, zich ook in de tijdruimte van nu tot aan de wedersamenroeping van den Rijksdag, in September eerstkomende, ter beschikking te houden. In de grondwettelijke kommissie, moeten, daar door het besluit over het kiesrecht, het voorgenomen vertoogschrift von de kommis sie betrekkelijk het kiesrecht in de Bonds staten gcene reden van bestaan meer heeft, nieuwe werkzaamheden voorbereid worden. Eene onderkommissie zal derhalve binnen de tijdruimte van nu tot de nieuwe rijksdag vergadering van September, het noodwendige voorbereidend werk, voor de herziening der rijksgrondwet verrichten. De kwestie der grondwetshervorming moet hangend blijven zoodat de rijksdag ten minste bij zijne aan staande vergadering in die kwestie eenen klaren weg voor zich ziet. Het centrum en de parlementariseering. De «Germania» brengt een lang artikel voor waarin de richtingslijnen der centrums- politiek in de binnenlandsche politieke krisis, breedvoerig worden daargesteld. Nopens de belooning opstrijken. Hebzucht was een hoofdkaraktertrek van Filip Piron. Als gij hem van nacht niet sclmw gemaakt hadt, Jan, ging Filip voort, zou hij nog op het terras verschijnen, om zijne dochter weder tc zien. Kom, wij zullen buiten op loer gaan liggen. Zij gingen weder naar hui ten. Rochilieu had zich dicht achter hen gehouden en hoorde nu en dan gedeelten van hun gesprek. Hij verborg zicht in eenen hoek, wachtende op de dingen die komen zouden. Zijne nieuwsgierigheid was zeer gespannon. Wees nu stil en spreek geen woord, Jan, zegde Filip, toen zij zich op eene veilige plaats hadden nedergezet. Als hij zich nog eenmaal laat zien, zal hij ons niet ontloopen. Toen Sofie weer lot haar zelve kwam, lag haar vader over haar heengebogen, in eenen angst, te groot om in woorden te kunnen worden beschrevep. Zij her kende hem, niettegenstaande zijn ge kleurd gezicht en haar. Zij stamelde zacht zijnen naam en sloot dan weder de oogen. De pogingen haars vaders, om haar tot het bewustzijn terug te brengen, gelukten. Vader fluisterde zij, en hare blau we oogen zagen bevreesd in 't rond. Vader zijt gij het werkelijk f Ik ben het, Sofie. Zeg mij, waar kwestie der parlementariseering der regeering luidt het Die eisch wordt beslist voorgestaan door de frakties der gezamenlijke linkerzijde. Bij het stelling nemen tegenover deze kwestie was het voor het Centrum een beslissend punt dat het Bondstatelijk karakter van het rijk gewaarborgd werd. Het parlementair stelsel heeft in elk land eene andere organisatie. Het is niet gelijkaar dig vastgesteld voor alle landen en nergens op gelijken voet ontwikkeld. De meening der gezamentlijke redenaars van het centrum, die de kwestie aanroerden kan als volgt samengevat worden Zij druk ten het spijt uit, dat met het doel eener nau were voeling daar te stellen tusschen regee- j ring en parlement, dewelke voornamelijk in den oorlog noodwendig gebleken is, niet meer beproefde werkkrachten uit het parle- ment ter regeering beroepen werden. Wat het centrum door parlementariseering verstaat is: Verkrijgen eener meer innige ge meenschap tusschen regeering en parlement. Die noodwendigheid hoeft na de gebeurtenis sen der acht laatst verloopen dagen niet ver der bewezen te worden Het centrum wenscht dat men afbreke met het huidig systeem en dat in de toekomst het feit zich niet meer voordoe dat een meer waardig persoon omdat hij afgevaardigde is, moeielijker kan geroepen worden om deel te maken van de regeering. Noch grondwettelijke bedenkingen even min als gevaar van schending der rechten der Bondsstaten staan zulks in den weg. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 19 Juli. Officieel Front gen veldra. Kroonprins Ruppr. van Beieren In Vlaanderen wordt de artillerieslag voortgezet. Spijts regen was de gevechts werkzaamheid der samengetrokken ar- tillerieraassas bij dag en tijdens den nacht zeer sterk. Geweldige verkenningen van do Engelschen in het vak van de kust en beoosten Ieperen werden vóór onze linies tot mislukking gebracht. Op het front in gtrtois was de vuurbe- drijvigheid op meerdere punten van het Kanaal van La Basséo tot op den Zuider oever van de Scarpe levendig. Ten Zuid westen van Sint-Quentin bestormden Hessischo troepen na krachtige vuurwer- king de Fransche hoogtes tellingen op 1 km. breedte. De vijand liet een groot getal gevangenen cn meerdere machine geweren in onze handen en verhoogde zijn verliezen door tegenaanvallen, die 's avonds en 's morgens vóór de verover de loopgraven zonder resultaat ineen zakten. Front van den Duitschen Kroonprins: Do gevechlswerkzaamheid bleef meest al binnen geringe perken. Tusschenbeide flakkerde zij in enkele sektoren aan de Aisno en in Champagne en op den lin keroever van de Maas op. Aan den Hoogberg dwong ons vernieti- gingsvuur de Franschen gedeelten van het kortelings aldaar veroverd terrein te ontruimen. In het bosch van Avocourt leidde een eigen aanval tot de herovering van eeni ge den dag te voren verloren gegane stallingsdeelen. Front gen. veld. hertog Albrecht van Wurltemberg Niets nieuws. Uit Fransche bron PARIJS, 19 Juli. Officieel Bedrijvigheid der twee artillerieën op het geheel van het front, hijzonder hevig tusschen Somme en Aisne, in de streek van Vauclerc-Craonne en op don linker oever van de Maas. Ten Zuiden van Sint- Quentin hebben de Duitschers, na een hevige beschieting, gisteren avond rond 21 uren, een aanval geworpen op een front van ongeveer 800 m ten Oosten van Gaucliy op den heuvel van den Tousvents-molen. De Duitschors zijn er in gelukt voet te krijgen in de Fransche loopgraaf der eerste linie, maar een te genaanval, bij het begin van den dag ge daan door do Franschen, heeft de Duit schers teruggeworpen uit het grootste ge deelte der elementen. Na een beschieting van groote intensiteit hebben de Duit schers tegenaanvallen gedaan op de nieuwe stellingen van het Avocourt- bosch. Het Fransche vuur hield hen ech ter tegen vóór zij do eerste linies konden genaken. Duitsche overvallen op de Fransche loopgraven van het Panthéon, dan ten Zuidoosten van Sapigneul en in destreek van Douaumont zijn heelemaal misluktlangs den anderen kant heeft een der Fransche afdeeliugen, in een ge lukkige operatie, ten Oosten van Badon- villier, ernstige verliezen veroorzaakt aan den tegenstrever en maakte krijgs gevangenen. Uit Engelsche bron j LONDEN, 18 Juli. Officieel Ten Oosten van Monchy le Preux heb- ben onzo troepen opnieuw terrein gewon- 1 nen en nog enkele gevangenon gemaakt. Bij geslaagde overrompelingen ten Noord-Oosten van Oost-Taveerne en bij Boesinghe hebben wij vele Duitschers gedood en gevangenen gemaakt. Bij Wieltje hebben onze patroeljes een Duitsche ovorroinpelingsafdeeling teruggedreven. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 19 Juli. Officieel Front gen. veldm. Prins Leopold van Beieren De reeds sedert eenige dagen levendiger vuurwerkzaamheid bezuiden Dunaburg en Smorgon duurde ook gisteren voort. Benoordweston Luck en op het front in Oost-Galicië brachten ondernemingen van aanvalsdetachemenlen, die ook een toeneming van het vuur ten gevolge had den, talrijke gevangenen binnen. Ten Zuiden van den Dnjostr vielen de Russen de bezuiden Kalusz heroverde hoogtestel lingen met groote krachten aan. Zij zijn overal onder de zwaarste verliezen terug geslagen geworden. Tusschen de Bosch-Karpathen en de Zwarte Zee, geen groote gevechtsakties. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 18 Juli. Officieel Ten Zuiden* van den Dnjestr hebben Kroatische troepen en Beiersche batal jons hun eergisteren bevochten voordoe- len uitgebreid, door de verovering van een hoogte bij Movica. Ten Oosten van Kalusz is de zuivering van den linkeroever der Lomnica vol tooid. Uit Russische bron. ST-PETERSBURG, 18 Juli. Officie, d: Het vijandelijk geschutvuur was in do streek van Potutory, ten Zuiden van Brzezany en bij Halicz uiterst hevig. Ton Zuiden van Novici had de vijand na hevige vuurvoorbereiding in een ver woeden aanval een hoogte bezet Onze troepon trokken langzaam terug op do linie aan de Beresnica. Een uur later viel de vijand opnieuw van den kant van Novica onze troepen aan, doch onze rui terij wierp in een schitterenden tegenaan val den vijand terug en heroverde de verloren hoogte. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 19 Juli. Officieel Tusschen de meren Ochrida en Prespa, aan den Dobrojolje en op den linkeroever van de Wardar, levendige vuurbedlijvig heid. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 18 Juli. Officieel Niets van belang. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 17 Juli. Officieel Aan het geheele front zwak artillerie vuur, dat alleen bij den linkeroever van den Wardar heviger werd. Ten oosten van de Tserna en op den heuvol Mahowo werden vijandelijko verkenningsdetache menten door ons vuur verjaagd. Aan de heneden Stroema, bij het dorp Ormanli, hebben wij een detachement vijandelijko verkonningstroepen, uit infanterie en kavalorie bestaande, teruggeworpen. Roumeensch gevechtster-rein Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 17 Juli. Officieel Tusschen Tulcea en het dorp Parlila levendig artillerievuur bij Mahmoedia wissoling van geweervuur. Oostenrij'ksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 18 Juli. Officieel jr Niets van belang. Uit Italiaansche bron ROME, 18 Juli. Officieel Gisteteren hebben wij vijandelijke troe pen die onzo stellingen op den Buchen d stein, den Monte Piano, don Gal Monti D Groco die Momelico in Gadore en bi K Gigini (bij Tolmeiu) teruggedreven. Enkc w le gevangenen zijn in onzo handen geble b ven. j; Do vijandelijke artillerie heeft voora gi onze linies in de streek van Zumu^, op d< K Pasubio, de Vodice en ten Oosten vat e< Görz beschoten. Wij hebban krachtig go g< weervuur en bovendien het station Na- v; bresina gebombardeerd en er brand ge- o slicht. vi De bedrijvigheid in de lucht was op N 't geheele front groot. Twee vijandelijke v, vliegtuigen zijn door de onzen geveldv het eene is ten Oosten vaa den Mont San- davielle, het andere bij Lom (Zuidelijk van Tolmein) gevallen. Een onzer toestel len moest binnen onze linies dalen. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 17 Juli. Offi- g cieel Ten oosten van Soeleimani hoeft een E onzer gronsdetacheraenlen de Russen, die S sterker waren in aantal, in den Garran- pas, op 60 kilometer in oostelijke rich- ting over de grens aangevallen en op Sonne teruggeworpen. De vijand heeft 70 dooden, twee machinegeweren en een groot aantal geweren achtergelaten. Aan hel Kaukasische front is een aan- p val, dien oen vijandelijko kompagnie op p onze vorkenningspatroeljes deed in den t sektor van den rechtervleugel, met groo- p te verliezen voor den tegenstander mis- - Inkt. Een aanval van een vijandelijk ba- s tal jon op een onzer secties is eveneons v' mislukt tengevolge van versterking dier soktic met twee kompagnioën. Op het front in Palestina in de buurt 4' van Gaza artillorie-vuur en op de andere l^' fronton bedrijvigheid van verkonuingspa- troeljes. Fransche watervliegtuigen hebben bommen geworpen op een schoolgebouw di te Adana. Twee onderwijzers, elf kinde- n ren en zeven andere burgers zijn ge- 2i kwetst. Van de gekwetsten zijn er vier n storven. Engelsch-Hollandsch incident. J Amsterdam, 17 Juli. Sedert Zaterdag sl hebben samen drie konvois van Duitsche si vrachtschepen Rotterdam verlaten. Van het eerste konvooi uit drie schepen ti bestaande, strandde een bij Zantvoort A twee vaarden door. 1; Van het tweede konvooi van tien schepen keerde een terug vier werden door de Engelschen in den grond geboord; drie liepen op het strand, waarvan twee in brand stonden, en twee werden door a de Engelschen buitgemaakt. Het derde konvooi van drie schepen is waarschijnlijk teruggekeerd. Ymuiden, 17 Juli. Officieel wordt bekend gemaakt. Het staat nog vol strekt niet vast dat de aanval evenals de achtervolging binnen het Hollandsch 8 watergebied plaats govonden heeft. Oog- 1 getuigon willen weten dat hij ten minste op 4 mijlen afstand der kust heeft plaats gehad. Het onderzoek is door de marine over-, heden in Nieuwediop ingesteld. Ymuiden, 17 Juli. Zooals ontegen sprekelijk waargenomen is, heetten twee van de aanvallende Engelsche schepen «S 67» cn «S 83«. Het officieel Nederlandsch bericht. Den Haag, 17 Juli. Officieel wordt medegedeeld Officieel wordt gemeld, dat de Engel sche strijdkrachten die het konvooi Duitsche vrachtschepen bij de Holland- sche aangevallen hebben uiL 19 tot 20 torpedobooten en torpedojagers bestaan hebben. geweest, in de hoop er u aan te treffen, Sofie. Dikwijls kwam ik vroeger, on dik wijls ook later, maar ik kon u niet voor heden avond vinden. Ik begon reeds te vreezen dat gij het slot verlaten hadt. Ik hen drie dagen afwezig geweest,, j voor eene reis naar Parijs met mevrouw Bartineux. Maar zeg mij, vader, waar haaldet gij dit bed en deze levensmidde len Op eenen nacht verschafte ik mij toegang op hot kasteel, door een hij toeval niet gesloten* venster. Ik sloop in eene logeerkamer en nam daar de de kens; ik ging voor de tweede maal terug en haalde de matrassen. Den volgenden nacht bracht ik, doormiddel van datzelf de venster, waarop men niet scheen te letten, een bezoek aan dc spijskamer en den kelder om mij van spijs en drank le voorzien. De dagen heb ik hier, de nach ten buiten doorgebracht. Op den gezel schapsavond, toen de ruïnen verlicht waren, bevond ik mij in de kapel. Ik zag en hoorde mijne.... mevrouw Mixtome, hoewel zij mijne tegenwoordigheid niet vermoed kan hebben. En mijnheer Lepage zuchtte diep. Sofie drukte liefdevol zijne hand. Ter neergeslagen en bekommerd zag hij er uit, als een man die den beker des lijdens tot aan den bodem geledigd, heeft en nu nog slechts op den verlossing brengenden dood wachl. Eenige minuten lang heerschte er eene gij gewond zijt. Ik vind geene gebroken ledematen, noch gevaarlijke kneuzingen. Zijt gij inwendig gekwetst Adem eens diep, mijn kind. Sofie gehoorzaamde en ademde lang en diep zonder pijn. Ik denk dal ik slechts eenige lichte kneuzingen heb, zegde zij. Ik herinner mij nu alles, iemand slingerde mij in den afgrond. Ik dacht dat ik zeker zou sterven. Hoe hebt gij mij gered Ik zou kunnen gelooven dat ik dood ben en wy ons in eene andere wereld bevinden cn wederom zag zij verwondert om zich heen. Zij lag op een bed van zachte matras sen en dekens. Rondom haar waren kale. muren, zonder venster en zonder zicht bare opening, die frische lucht toeliet. De kleine ruimte werd door eene aan de muur hangende lantaarn verlicht. Eene ruwe houten bank. eene soortgelijke tafel en een leunstoel waren al de meu belen van het onderaardsch vertrek. Een paar aan de muur bevestigde bak ken waren met allerlei soort van levens middelen gevuld. Sofie beschouwde deze dingen en zag dan haren vader aan. Zijn edel gelaat was uitgeteerd en had eene kommervolle uitdrukking. Hij scheen in den laatsten tijd met armoede gekampt te hebben en door te groote ontroering geschokt te zijn Zijne oogen blauw als saphyif, lagen diep in het hoofd, en zijn voorhoofd was gerimpeld, iets wat zij vroeger nooit had opgemerkt. Zij luisterde opmerkzaam, toen hij verhaalde hoe hij haar gered had. Zij beproefde op te staan, maar viel, zwak als een kind, weer in haar kussens terug; haar hoofd gloeide en haar teeder lichaam beefde. Waar zijn wij vroeg zij. In het altaarkabinet, antwoordde haar vader. Ik voerde u hierheen, dewijl ik niet wist, waarheen ik u anders brengen zou Ik heb mij reeds sedert veertien dagen hier verborgen gehouden. Lig stil Sofie, gij hebt eene kleine wonde aan het hoofd, die ik verhinden moet, Hij bracht koud water, waschte de wonde af, en verbond haar met eenen zakdoek. Toen dit geschied was, ging hij naar eenen bak, schonk een glas wijn in en bracht het bij Sofie die het met smaak uitdronk en zich er door gesterkt gevoel de Zij kon nog niet opstaan en lag kalm op baarbed, de oogen liefdevol op haren vader gericht. Als gij mij niet gevonden hadt, vader, zegde zij plotseling, zou ik bij het vooruitstekende punt afgestort zijn en was dan zeker verloren geweest. De man, die er mij inslingerde, was onge twijfeld Filip Piron. Hij was het Hoe wonderlijk, dat gij mijnen schreeuw hoordelen mijkwaamtredden. lederen nacht ben ik op het terras

De Denderbode | 1917 | | pagina 2