KATHOLIEK NIEUWS" EN AANKONDIGINGSBLAD II zil Hst maantjet! aan te staren. De Entente-KODferenciB ie Parijs. IN RUSLAND. Zondag 5 Augnsti 1917 5 centiemen het nummer 71-Jaar N* 4767 Van de Putte-Goossens Week-Kalender. SEGHERS LANDBOUW, DE DENDERBODE Abonnementsprijs: 3 trank 'sjaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 3I DRUKKER-UITGEVER AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr. twee maal 1,35 fr. Gewone annoncen o,i5 de regel: Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0.50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den 4 Augusti 1917. AUGUSTI Evangelie van den Zondag: De Farizeër en de Publikaan. Luc. XVIII. 5 Zondag, 10 na Sinksen. O. L. Vr. ter Sneeuw. 6 Maandag, Gedaanteverandering van O. H. J. C. 7 Dinsdag, H. Cajetanus, b. 8 Woensdag, HH. Cyrianus, Largus en Smaragdus, mart. 9 Donderdag, H. Romanus, mart. 10 Vrijdag, H. Laurentius, mart 11 Zaterdag, H. Gaugericus, b. In 't westen sterft het laatste rood, De avondsmoorkens doornen, Het volle maantje schijnt op 't vald, Het zilvert huis en boomen Haar straalkens spelen in de blaaren, En ik zit 't maantjen aan te staren I De sterren blinken meer en meer, De bedeklokjes spreken Vóór mij op 't lange korenstuk De schooven staan in reeken Het windje reuzelt in de aren En ik zit 't maantjen aan te staren De blijde krekel zingt zijn lied, Dien kerel kan niet zwijgen, Zingt hier, zingt daar, zingt overal, Ia 't gras en in de twijgen, Geen ander leven te ontwaren En ik zit 't maantjen aan te staren 1 De kinderliedjes stierven uit, Want moeder riep de kleinen De landman sloot zijn huisken toe, Ging slapen met de zijnen, Om in de rust weer kracht te gSren En ik zit 't maantjen aan te staren Wat is de zomeravond schoon Als 't maantjen hangt te blinken, Hoe laat hij na een drukken dag, Zijn vrede nederzinken In mijn gemoed, zijn leed-bedaren,.. Ik zit het maantjen aan te staren Fons Van de Maele. EMILIUS-JOANNES door de barmhartigheids Gods en de genade van den H. Apostolijken Stoel BISSCHOP VAN GENT Aan de geestelijkheid en de geloo- vigen van het Bisdom van Gent, zalig heid en zegen in Onzen Heer Jezus- Kristus. Zeer Beminde Broeders, Het is Onze plicht als bisschop de leering van Christus niet te laten ver duisteren en u voor te houden het geen verboden is. 't Is ook Onze plicht het onze bij te brengen tot ver lichting van het lijden dergenen die zich in nood bevinden. Daarom meenen wij in de tegen woordige omstandigheden Onze stem te moeten verheffen tegen de handel wijze dergenen die misbruik maken van het ongeluk der tijden en van de schaarschheid der levensmiddelen om overdreven prijzen voor den verkoop der waren te eischen. Wij willen noch de landbouwers noch de handelaars in 't algemeen schandvlekken. Menigen onder hen blijven geenszins te kort aan hunne plicht. Wij bekennen ook dat in het algemeen de waren om verschillige redens tamelijk guurder kosten dan voor den oorlog. Maar de rechtvaar digheid en de christelijke liefde stel len hier palen die men niet mag over schrijden. Alle waren hebben eene waarde die de hoogste is die men, alles ingezien, aan dezelfde geven kan. Welke i6 die waarde Dit is moeilijk om juist te bepalen en hangt af van vele omstan digheden. Maar tegenwoordig vragen zekere verkoopers voor vele waren zulke hooge prijzen dat zij zonder twijfel de hoogste waarde der waren ver overtreffen zulk een handel is niet rechtvaardig en mag een woeker handel genoemd worden. Daarenboven zulke handelwijze, zelfs in gevallen in dewelke zij de rechtvaardigheid niet zou kwetsen, strijdt toch tegen de christelijke lief de. Zij is immers de oorzaak dat ge ringe menschen zich het noodige tot hun onderhoud niet kunnen verschaf fen en grootelijks gebrek lijden aan levensmiddelen. Welnu, is er wel eene deugd die Christus meer bevolen heeft dan de liefde Gij zult God beminnen bo venal, ziedaar het eerste en het groot ste gebod, heeft hij gezegd en het tweede gebod, voegde hij er bij, ge lijk aan het eerste, is dat gij uwen naaste moet beminnen gelijk u zeiven. De Apostel Joannes, de leering van den Meester uitleggende, zegt die zijnen broeder nood ziet hebben en zijne ingewanden voor hem sluit, hoe zal de liefde Gods in hem wonen Is het niet in dezen tijd van buitengewo nen nood en algemeene ellende dat men volgens die voorschriften zijn hart aan de kristene liefde moet ope nen en medelijden hebben met dege nen die gebrek lijden In den naam van Christus smeeken Wij dan Onze diocesanen, die metter daad kristene menschen willen zijn, voor de gerustheid van hun geweten en uit medelijden tot hunnen even- mensch, te verzaken aan dien handel welken Wij moeten veroordeel en en aan het eischen van die prijzen welke de waarde van de waren ver over treffen. Wij smeeken eenieder in dezen tijd van algemeenen nood het zijne bij te brengen om de ellende der menigte te lenigen en door het oefenen der chris telijke liefde, Gods barmhartigheid te bekomen tot het welzijn van het Va derland en van gansch de bevolking. Om die barmhartigheid van God te bekomen zullen wij nog onze toe vlucht nemen tot Maria, aan wie Ons bisdom reeds in het jaar 1888 op bij zondere wijze is toegewijd geworden. In den merkwaardigen brief, waarin Zijne Hoogw. Mgr. Lambrecht die aanstaande toewijding aan zijn volk aankondigde, schreef hij onder ander: de geschiedenis der aloudste tijden van Vlaanderen leert ons, hoe, in de dagen van rouw, het gansche volk zich gezamenlijk tot Maria wendde, als een kind dat tot zijne beste moeder zijne toevlucht neemt Dagen van rouw zijn nu wederom opgekomen het gansche volk moet zich nu ook gezamenlijk met een kinderlijk betrou wen tot Maria wenden. Daarom hebben Wij besloten de toewijding van het Bisdom aan O.-L. Vrouw, plechtig te vernieuwen op den aanstaanden feestdag van hare Hemel vaart. Wij zijn overtuigd dat het ongeluk der tijden en het vertrouwen in Maria, al de diocesanen die nog wat christelijke gevoelens in het hart hebben, zullen aanzetten om aan Onzen oproep te beantwoorden, en aan de plechtige toewijding die zal gedaan worden deel te nemen. Wij bevelen dan als volgt ie Den Zondag voor O. L. Vrouw Hemelvaart zullen de geloovigen in al de missen verzocht worden op den i5 Augustus tot de H. Tafel te nade ren. 2° De Processie zal geschieden ge lijk zij voorgeschreven is voor den tijd van den oorlog. 3e De akte van toewijding zal in al de parochiale kerken gelezen worden, 't zij van op den predikstoel, 't zij voor het beeld van Maria. Buiten de bis schoppelijke stad zal dit geschieden tusschen Vespers en Lof en voorafge gaan worden van het gebruikelijk sermoen. In de stad Gent zal, buiten de Hoofdkerk, de akte van toewijding gelezen worden onmiddelijk na de Hoogmis en gevolgd zijn van de Processie rond de kerk. In de Hoofdkerk zullen Wij zelf, 's namiddags bij het eindigen van het koorofficie na eene korte aanspraak, de toewijding van Ons Bisdom aan Maria doennadien zal het pontifikaal Lof plaats hebben gevolgd van de plechtige Processie. 4e De akte van toewijding is dezell- de die voorgeschreven is geweest door Z. H. Monseigneur Lambrecht, en die gedrukt staat in het Liber Manualis. De volgende woorden getrokken uit hel gebed voor den Vrede, door Z. H. den Paus opgesteld, zullen er bijge voegd worden En nu met meer vertrouwen dan ooit zeggen wij nog O Allerheiligste Maagd, help ons evenals in andere tijden van zware beproeviogen, bescherm ons, red ons. Amen. 5° Volgens bevel vanZ. H. den Paus zal, zoolang de oorlog duurt, als laatste aanroeping bij de litanie van O. L. Vrouw gevoegd worden Re- gina pacis, ora pro nobis, Koningin van Vrede, bid voor ons. En zal deze Onze herderlijke brief gelezen worden van op den predik stoel, onder alle missen, in al de openbare kerken en kapellen van Ons Bisdom, den Zondag 5 Augustus 1917. Gegeven te Gent, onder Onze hand- teekening, Onzen zegel en de tegen- teekening van Onzen Secretaris, den 1 Augustus 1917. f EMILIUS JOANNES, Bisschop van Gent. Op bevel van Zijne Hoogwaardig heid den Bisschop, A. DE MEESTER, Kan. Secret Bestrijden der Koolmade. Do ergste vijandin onzer kooien, sa vooien, bloemkoolen, spruiten is de kool- made. Zij vreet de jonge wortelen af en brengt daardoor gansche planterijen ten onder in eenige dagen. Een goed middel om dat uiterst scha delijk dier te bestrijden is veel kalk te gebruiken tot bemesting, daar waar men koolsoorten plant. Maar door kalk, de afvreelster heel en gansch weghouden, kan men niet Ik gebruik een ander middel, waar door de koolmade totaal onschadelijk wordt gemaakt. Van' de drie duizend roode kooien en meisavooien, die ik de zen zomer kweek, heeft dio knaagster geen enkole kunnen doen vergaan en heeft mij dus geenen centiem schade kun nen berokkenen. De manier van planton alléén is het redmiddel.. Roode kooien en mcisavooion of - draaiers planten, gebeurt best in November. Iedereon weet, dat de koolsoorten een diepbewerkten, sterk bemesten en rijk- bekalkten grond noodig hebben om te gelukken. In zulken grond maakt men, op ge- bruikelijken afstand, met de houweel, voorkens van 15 centimeters diep. Daarin plant men, zoodat de wortels der jonge plautcn minstens 20 centime ters onder de bovenvlakte van den grond zitten. De groei herneemt seffens. Vriest het sterk binst den winter, de plantjes zullen er weinig door lijden, bijzonderlijk, als er wat sneeuw valt, die de voorkens opvult en den groei binst den winter bevordert. Bij het aanbreken van do lente, past men eene sterke begieling met vloeirnest toe, waarna men de voorkens lichtekens opvult met de aarde die eruit gekomen is. In deze nieuwe laag goed verluchte aarde schieten de jonge planten een nieuw stel wortelen, terwijl het dieper worteistel ook. krachtig' voortschiet. Zoo wordt de plant zeer kloek. Voor half-Mei aardt men de planten aan, tot tusschen de onderste bladeren; daardoor schieten nieuwe wortelen in die nieuwe aangetrokken aarde uit. Door zulke bewerkingen staat de plant sterk geworteld en zoo vast mogelijk in den grond. Intusschen zijn door vlinders op stam en bladeren eieren gelegd, waaruit de koolmade zich zal ontwikkelen, eerst moeten die eieren naar beneden vallen, hetgeen bevoordeeligd wordt door don wind, die de planten heen en weer schudt en zoo openingjes roüd den stam der plant maakt, langswaar de eieren in don grond dringen en bij voordoelig weder spoedig koolmadon ontwikkelen. De koolmaden kunnen len hoogste 15 centimeters diep in don grond loven dus kunnen zij alleenlijk de bovenste wortelen aanvallen en moeten zij de die pere gerust laten. Knagen zij nu aan de bovenste worte lengde planten lijden er geenzins door, maar groeien krachtig voort. Tusschen de rijen, in de nieuwgemaak- te voren giet men, binst Juli, nog eens veel vloeirnest, dat aan de onderwortels nog eens voedsel en vocht brengt. Zoo bevrijdt men, zonder falen, roode kooleD, meisavooien, spruiten en bloem koolen tegen de koolmade. Leop. Govaert, laudbou wieeraar. wereld afhangt van do voortdurende sa menwerking van Frankrijk en Enge land Hot - Journal des Débats is tot thans toe het eenige blad dat openbaar erkent, dat de nota over de konferencie open baar gemaakt, in hare onbepaalde alge meene opvatting, geene voldoening geeft. De aankondiging eener voortzetting der besprekingen tusschen de deelnemende Entente-afgezanten te Londen, is voor het blad een bewijs dat men nopens do Balkanpolitiek, voornamelijk voor wat Griekenland aangaat, nog tot geen ak koord kwam. Dc - Temps - komt op in een eenigzons geheimenisvol hoofdarti kel, tegen de herleving van een onbe grensd philhellenismus (Grieksch-gezind- heid). Hij verlangt van de Grieken dat zij zelf zouden ingrijpen om te veroveren hetgene zij wenschon te bezitten,en geeft terzelfdertijd aan Turkije en Bulgarië de verzekering dat de Entente nooit hunne nationale bestrevingen met kwaden wil zou bejegenen, indien zij zich van de cen- traal-mogendheden willen afscheiden. De korte nota die de heer Ribot. tot slot der Entente-konferencie openbaar maakte, moet te Parijs zelf eene ergo ontgoocheling verwekt hebben. Lloyd George zelf heeft het noodig ge oordeeld de vertegenwoordigers der Parijzer-pers in een bijzonder gehoor te ontvangen, en hun vriendschappelijk aan te spreken, waarbij hij do Franschen, op vleiende wijze de krachtigste manuen dei- wereld heette, zoolang zij naar de En- gelscheu luisteren. De Franschen hebben zelf in het begin van don oorlog zooveel gedaan, dat zij wellicht, zooals Lloyd George beschei den opmerkte, genegen zijn de kolossale taak van Engeland in een nieuw daglicht te stellen. Engeland heeft niet alleen een groot leger gevormd, maar zichzelf tevens in eene oorlogswerkplaats herschapen. In dien men den landbouw uitzondert, is er in Engeland geene nijverheid meer die werkt voor de private okonomie. Met betrek op den politieken toestand, gaf Lloyd George toe, dat de berichten uit Rusland wezenlijk slecht zijn. Edoch men moet zich daarom nog niet aan vertwijfeling overgeven, want een geschiedschrijver die Rusland kent heeft eens gezegd, dat in Rusland immer alles beter afloopt dan men verwachtte; Lloyd George vatte zijne toespraak samen in het troostend woord, dat het lot der BELGIE EN DE ENTENTE. Do Temps bevestigt dat de Belgi sche minister van buitenlandscho zaken, baron Beyens, om gezondheidsredenen zijn ontslag heeft genomen. Dat bericht zou geenen twijfel doen ontstaan hebben, hadde de Temps er niet boosaardig bijgevoegd dat de cen suur hem verhinderd had, bovenstaand nieuws ruchtbaar te maken. Men kan daaruit besluiten dat het af troden inderdaad samenhangt met de En lente-kon feroncie te Parijs, waartoe België niet werd uitgenoodigd. Dat de Belgische regeering verzet heeft aangeteekend tegen de uitsluiting, blijkt uit het feit, dat de Fransche dagbladen eerst nu mededoelen dat de Belgische minister-voorzitter de slotzitting der konferencie bijwoonde. Voor- het overige moet do^ausche konferencie te Parijs eon groot gevoel van ongenoegen nagelaten hebben, want de pers is tot volledig stilzwegen veroor deeld. Krijgsraad in het hoofdkwartier. De Rumeensche bladen melden uit Sint- Petersburg Kerenski is opnieuw naar het groot hoofdkwartier vertrokken waar hij met de afgevaardigden, de bevelhebbers, de Ie- gerkonimissarissen, evenals met de generaals Alexjew Russki en den vroegeren minister van oorlog Gutschkow, eenen krijgsraad zal houden ter bespreking van den militairen toestand, de wetgevende vergadering in Moskow en de nieuwe organisatie der voor- loopige regeering. Geene konferencie in September. Volgens berichten der Parijzerbladen uit St-Petersburg, heeft de minister van buiten- iandsche zaken aan de gezanten der Entente- mogendheden te St Petersburg verklaard, dat de Russische regeering verzaakt aan de kon ferencie over krijgsoogmerken, die zij ver langde in September samen te roepen de regeering liet haar voornemen varen, daar zij erkent dat de openbare meening die sa menroeping valsch zou kannen uitleggen. De veranderingen in het ministerie Volgens een bericht uit St-Petersburg, werd aldaar eene hervorming van het kabinet voltrokken, door eene vriendschappelijke overeenkomst tusschen den minister-voorzit ter en vertegenwoordigers der verschillige partijen. De minister-voorzitter Kerenski heeft zich in besprekingen met het midden- komiteit van den arbeider- en soldatenraad, evenals de landbouwers, verklaard voor de samenstelling van een koalitieministerie, welks leden de vaderlandsche belangen bo ven hunne partijbelangen zouden stellen. Generaal Ebert aangehouden. Stockholm. 30 Juli. De gewezen bevel hebber van het Russische Westleger, gene raal Ebert, is met gansch zijn vroegere staf in staat van aanhouding gesteld. De generaal wordt verdacht aan monarchistische propa ganda deelgenomen te hebben. Deze aan houding maakte te S. Petersburg groote op schudding- Ontslag van den gouverneur- generaal in Finland. Kopenhagen, 30 Juli. Politiken ver neemt uit Heisingfors, dat generaal-gouver- neur Stakovitsj zijn ontslag heeft ingediend, dat echter niet aangenomen is geworden door de regeering. Het militaire komiteit te Hel- singofrs is op de hand van Kerenski echter is reeds een ander militair komiteit in vor ming. Henderson over den toestand. Berlijn, 30 Juli. Henderson, die onlangs uit Sint Petersburg is teruggekeerd, uit zich alsvolgt in de «Times» over den toestand in Rusland De meerderheid van het Russische volk is voor den oorlog en niet Duitschge- zind of voor een afzonderlijken vrede. Een tegen revolutie is onwaarschijnlijk. De toekomst ligt wel in de handen van het nieuwe opperhoofd, die door den al-Russi- schen Raad van Arbeiders en Soldaten werd gekozen. Het kongres vertegenwoordigt die elementen, welke vermoedelijk de leidende partij zullen vormen in de wetgevende ver gadering. De gematigde, alhoewel doorgaans revolutionnaire socialisten, welke scherp afsteken tegen de maximalisten, hebben hun eigene vaste meening over het einde van den oorlog. Over den tsaar. Berlijn, 30 Juli. De Berliner Lokal- Anzeigerverneemt uit Kopenhagen De Russische politieke persoonlijkheid vorst Lvof (niet te verwarren met dan vroegeren minister-voorzitter) had een gesprek met den berichtgever van een buitenlandsch blad, en verklaarde dat de invloed van Kerenski dagelijks vermindert, daar het volk weder naar den tsaar vraagt. De Russische soldaten zouden veel dapperder voor een tsaar vech: ten als voor de revolutie. Japan in Mandsjoerije. Stockholm, 30 Juli. Rjetsj meldt, dat de Russisch-Japansche onderhandelingen over de regeling van zekere aangelegenhe den in Mandsjoerije geëindigd zijn. De voorloopige regeering heeft den spoorweg Karbin-Koean-Tsjence tegen betaling van een schadeloosstelling aan Japan afgestaan. Japan heeft hierdoor groote militaire en ekonomische voordeelen in Mandsjoerije bereikt. Berlijn, 30 Juli, De Kategszeitung verneemt uit Stockholm ln Finland kwamen er brieven uit Karbin aan met Japansche postzegels. Dit is een bewijs dat Mandsjoerije werkelijk onder Japansch bestuur staat. Ook Vladivostok werd door Japansche troepen bezet. De regeering. Keulen, 31 Juli. Uit Kopenhagsn wordt de «Kolnischen Zeitung» gemeld Volgens een draadbericht uit St Petersburg hebben al de huidige ministers hunne portefeuille ter beschikking van den hoofdminister Kerenski gesteld. Zulks werd gedaan met het inzicht hem vrije hand te verleenen in de voorgeno men vernieuwde samenstelling der regeering. Berlijn, 31 Juli. Petit Parisicn ver neemt uit St Petersburg Kerenski en Tsere- teili hielden besprekingen met vertegenwoor digers van verschillende politieke partijen nopens hunne deelneming in het samenstel len der regeering. Men gelooft echter niet dat het bestaande ministerie totaal veranderd is. De Kadettenpartij stelt eischen welke hare deelneming aan de regeering bemoeilij ken. Boven alles verlangt deze groep het aftreden van Tschernow en het verlaten zijner plannen in betrek met de landbouwschikkin- gen. De sociaal-demokraten willen er echter niet van hooren hunnen partijgenoot op te offeren Verder vordert de Kadettenpartij het be proeven der overeenkomsten met Ukranië en met Finland en vooral, dat vóór het bijeen komen der wetige verzameling, geen grond- leggende wetten zouden afgekondig worden. Zoolang Kerenski te St Petersburg niet is teruggekeerd, zullen denkelijk geen bepaalde beslissingen genomen worden. Basel, 31 Juli. In het nieuw ministerie door Kerenski samen te stellen, zullen de socialisten zich met vijf plaatsen tevreden houden. Aan de burgerlijke partijen laten zij de meerderheid der portefeuilles. De Kadettenpartij, die 't besluit nam, mits eenige voorwaarden van uitiandsche en bin- nenlandsche aangelegenheden, officieel aan de regeering deel te nemen, is weerom meester van den toestand. Zij verlangen dat Nehrasow en Tschernoffs als ministers zou den uitgesloten worden. Het Nationaal kongres te Moskou. Keulen. 31 JuliIn het uitgesteld Natio naal Kongres te Moskou zullen, volgens een bericht tot de Kolnische Zeitung», 850 afgevaardigden bijeenkomen. Wegens hunne weigerende houding zullen Finland en Ukranië geene uitnoodigingen ontvangen. De generaals Brussilow en Kor- nilow zullen, als vertegenwoordigers der frontgroepen, eene zitting bijwonen. Waarschijnlijk zullen de beraadslagingen geheim gehouden worden. Bestraffing van Russische garden Londen, 31 Juli. Morningpost ver neemt uit St Petersburg Generaal Kornilow heeft het voorstel gedaan de Russische gar den hunne voorrechten te ontnemen. Die maatregelen zouden dienen tot straf, daar de Garde het begin der schuld draagt van de doorbraak van het front. De herinvoering der doodstraf is te laat gekomen, meent generaal Kornilow. De eerste maatregel welke dient genomen te worden, is de opschorsing van het korps. Berlijn, 31 Juli. DeTimesbriefwisselaar seint uit het Russische hoofdkwartierDe strenge maatregelen van generaal Kornilow tegen de tuchteloosheid in het leger vinden algemeene goedkeuring. De opruiers worden in massa terecht ge steld. De toestand in den Kaukasus. Volgens berichten uit den Kaukasus inge komen bevinden zich de steden Tabriz, Tiflis en Bakoe in de handen der maximalisten. Ook het raeerendeel der Kaukasische garni-

De Denderbode | 1917 | | pagina 1