S Een en ander. STilSIIIIWS. Achille EEMAN, Aalst IJUI LMDOj BE Prm-GÜOSSEflS M0RIS0NS Waschraachien Robert Van de Lanotte Voor Hoest, Bronchiet en Influenza Voor Maagpijn, BUITENLAND Zondagrust. V-'s:. ,*vJï-i Sloom Boek- en Steendrukkerij TER DRUKKERIJ Wasem zoonar aimnen la 6 minuten I eo werst floor HJrji eigne zviarletrael|t I J. L. MÖRISONS, 109, DAMBRUGGESTRAAT, ANTWERPEN ALGEMEENE ASSURANTIËN Grondkrediet van Belyiè Fotografie S B. WILLEMSEN WISSELAGENT m BALSSMPILLfiü De toestand in Spanje. De Journal de Paris meldt uit Ma drid De overheden vau Barcelona ver boden het verschijnen van het dagblad Universal, dat een breedvoerig bericht medegedoeld had over de vergadering te Barcelona. Uit San Sebasf iaan wordt medegedeeld dat de vertegenwoordigers van alle ge meenten der provincie Guiperzeva, eene bijeenkomst gehad hebben, waarin de zelfstandigheid der stad verlangd wordt. Do gemeenteraad van Malaga nam ook een dergelijk besluit. Geneve, 31 Juli. Havas verneemt uit Bilbao dat de metaalbewoging ge ëindigd is. FRANKRIJK. De tunnel onder l Kanaal. De gemeenteraad van Bou- logne-sur-Mer gaat werken om het plan van den tunnel onder 't Kanaal ter ver binding van Fraokryk met Engeland te bevorderen De tunnel zou 48 kilometer lang zijn, 400 millioen frank kosten en binnen de 7 jaar kunnen gereed zijn. SPANJE. Berichten uit Madrid: De overheden te Saragossa en te Oviedo hebben zich de Katalonische beweging I aangesloten en eischen eigenbes' uurrecht voor de stedelijke overheden. Te Malaga j werd door het stedelijk bestuur een voorstel ten gunste van het zelfbestuur aangenomen. Te Ferrol werden door de policie talrijke aanhoudingen gedaan, daaronder den bestuurder van het week blad El Pueblo en den socialist Francesco Vieyte. Ook to Vallodilid werden aan houdingen bewerkstelligd. Hoofdminister Dato gaf nogmaals zijne geruststellende meening in den toestand te kennen. In tegenstrijd met het schrijven van sommige gazetten is geene verdeeldheid in de konservatieve partij. Denkelyk zullen de algemeene verkiezingen nog vóór het einde van dit jaar gehouden worden. JAPAN. Japan en de H. Stoel.— De Maasbode schrijft Zooals wij reeds eeuige dagen geleden meldden, zal binnen kort een buitenge woon .Tapansch gezant bij den H. Stoel, met bijzondere diplomatieke opdracht, te Rome aankomen. Reden hiertie zouden volgens den Romeinschen briefwisselaar van de Croix zijn het wederzijdsche ver langen van den H. Stoel en van Japan om inzake de regeling van de hoogere wetenschappelijke studiën in Japan tot overeenstemming te komen. Zooals be kend is, wordt in Japan door geleerde kloostorlingen, met namodoor Jezuioten, Dominikanen en Marianieten metgrooten bijval het liooger onderwijs gegeven. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht 5 q Vrouwelijk 4 Huwelijken. P. Steenhaut, zb., met E. Roelandt, marktkr. G. De Neef, werkm., met Ph. Welleman, br. E. Wellekeos, reiz., met M. Van Styvendael, zb. P. Meert, pasw., met M. Thomas, dienstm. Ovorlijdens. J. De Schrijver, m. Leemans, tw., 39 jaar, Rapenstraat. N. Swijngedouw, wed. Van d« Lannoote, zb., 79 j., won. te Komen.T. Spanhoven, fabrickw., 17 j., Gr. Bolleweg.P. De Neef, m. Plas, schoenm., 32 j., Molendriesch. F. Verhoeven, m.Van den Dungen, brou wersgast, 52 j., Gentschenstw. F. De Neef, fabriekw., 16 j., St Job. J. Meert, zb., 14 jNieuwbeekstr. Van 's middags tot middernacht, eeni- ge dienstdoende apotheek, Zondag 5 Augustus, M. Renneboog, Nieuwstraat. Te bekomen ter Meststoffen-fabriek Hoogevesten BEHOUDMIDDEL tegen de AARDAPPELPLAAG en het ZWART DER GRANEN (Mas- ser), alsook BESPROEIERS (Ver morel). OPENBARE VERKOOPING van EN MEERSCHEN te Aalst, Erondegem en Nieuwer- kerken. De Notaris Oscar TIBBAUT, te Aalst, zal namens wien het behoort met gewin van palmslagen gelagen,openbaarlijk verkoopen: STAD AALST. Eerste koop. Een perceel ZAAILAND, gelegen op den Kleinen Hoeskauter, geka dastreerd sectie B, nummer 99, met eene grootte van 45 aren, palende oost de lieeren Pieter Duwez-Van Mol en Albert Quintyn- Pots, zuid Mijlieer Alfons Matthys-Lostrie, west de Nieuvvebcck en noord Mijnheer Joseph Veldeman-Duwez. Gebruikt door de heer Leopold Mergan. GEMEENTE ERONDEGEM. Tweede koop. Een perceel MEERSCH,- gelegen op den Etting of Otting, gekada streerd sectie A, nummer 252, met eene grootte van 34 aren 80 centiaren, palende oost de Beek zuid den volgenden koop, west de Clijsstraat of Klein Driesstraat, noord de Beek. In regie Boomprijs 280 fr. Derde koop Een perceel MEERSCH, gelegen alsvoren, nevens voorgaanden koop, gekadastreerd sectie A, nummers 250 en 251met eene gezamentlijke grootte van 46 aren 20 centiaren palende oost de Beek, zuid de heer Acliiel D'Haeseleer, west de gemeente Erondegem en met den los aan de Clijsstraat en noord koop twee. In regie. Boomprijs 420 fr. Vierde koop. Een perceel MEERSCH, gelegen op den Grooten Meerseld of Drij Bunders, doorsneden met den Meulandwc- gel, gekadastreerd sectie A, nummer 62, met eene grootte van 13 aren 90 centiaren, palen de oost een wegelken en daarover de heer Benoit De Mil-Van Bockstael, zuid de heer Gustaaf De Ridder-De Backer en de beek, west en noord de heer Joseph Van den Eeek- hout-De Prez. Gebruikt door de Weduwe Maurice Schockaert. GEMEENTE NIEUWERKERKEN. Vijfde koop. Een perceel ZAAILAND, gelegen op den Craeyenwinkel of Pijpenbeek, gekadastreerd sectic B, nummer 1235, met eene groote van 22 aren 90 centiaren, palen de oost de heer Baetens-Van den Bossche, zuid de straat en daarover de heeren Domien Bemauw en Pieter Baetens, west den vol genden koop en noord de heeren Gustaaf Moyersoen-De Breyne en Eugeen Moens- De Coen. Zesde koop. Een perceel ZAAILAND, gelegen alsvoren nevens voorgaande koop, gekadastreerd sectie B, nummer 1236, met eene grootte van 20 aren 20 centiaren, pa lende oost koop 5, zuid de straat en daarover de Weduwe Cobbaut-Tas en de heer Pieter Baetens, west de volgende koop en noord de heer Moens-De Coen en de kinderen Constant de Clercq. Zevende koop. Een perceel ZAAILAND, gelegen alsvoren, nevens voorgaanden koop, gekadastreerd sectie B, nummer 1237, met eene groote van 19 aren; palende oost koop 6, zuid den rijweg en daarover de weduwe Frans Cobbaut-Tas en de heer Baetens-Van den Bossche, west de heer Moeyersoen- Liénart en noord de kinderen Constant De Clercq. De koopen V, VI en VII gebruikt door de heer Benoit De Winter. Achtste en laatste koop. Een perceel ZAAILAND, gelegen op 't Strik, gekada streerd sectie C, nummer 930a, met eene grootte van 30 aren 20 centiaren; palende oost de Weduwe Leonard Raes-Pensacrt, zuid de heer Baetens-Van den Bossche, west Dame Weduwe Peeters-Danneboom en noord de heer Baetens Van den Bossche. Gebruikt door de heeren Prosper Coppens en Leon Raes. ZITDAGEN Instel Donderdag 26 Juli).„17 VerblijfDonderdag 16 Oogst Telkensom 3 uren stipt namiddag, ter herberg A la Place Impériale gehouden door den heer Frans Van Mossevclde, te Aalst, Keizerlijke Plaats. N. B. - De koopers zijn verplicht ter verkooping mede te brengen hun trouwboekje of een uittreksel uit hunnen geboorteakt, en degenen die kunnen genieten van de vermin dering der rechten (Landbouwwet) hunne contributiebiljetten. gelast men zich mot alle «lach van BOEK- en STEENDRUKWERKEN, zooal# Boekwerken, Afflchen, Omzendbrieven, Facturen, Mandaten, Wissels, Trouwbrieren, Doodbrieven en Beeldekens, Adres- en Visiotkaarten, Registers, Etiketten, enz. enz., in een woord, mot alles wat deri*Boek- en Steendrukkersstiel betreft. Men gelast zich desnoods met den opstel van Doodbeeldekons Schoon werk, spoedige bediening en gematigde prijren. Wascht kanten gordijnen zonder een draad te breken. Het is Zonder houten pinnen. Zonder staaf in 't midden der kuip. Zonder kogeltjes. Zonder veeren. Zonder wieltjes, jaagt het zeepsop door hetwMchgoed, van links naar rechts, van rechts naar links, van 't midden naar den buitenkant, van onder naar boven en klopt het terzelvertijd op zijne geheels oppervlakte. MEN WASCHT AL ZITTENDE Ik geef een nieuw MORISONS Wachraachien esoe wad of prosf te gskstl België en betaal zelf de vervoerkosten heen en terug. De Morisons Washer kan per maand of per week betaald woedes. Vraag het boekje nummer 462 met uitleg ea prijzes aaa PATRON EN PAFIER VOOR KLEERMAAKSTERS is nog verkrijgbaar ten bureele dezes. MAATSCHAPPIJ VAM tegen Brandgevaar, op 't Leven en Ongelukkon van allen aard. Eenige Premie Ongelukken op don ijzeren weg en tramwaj6. Hoofdagent Aug. DE WINTER, Nieuwstraat, Aalst, VOLKSVERZEKERINGEN met w«- kelijkxche betalingen voor Eerste Commu nie, Huwelijk, enz. N. B Agenten worden gevraagd, ich te wenden op bovengemeld adrea. Afdeeling Hulpbank. Ton einde to voorzien in den onder houd der huisgezinnen aan welke de ge- woone inkomston ontbreken ten gevolge der tijdsomstandigheden, staat de maat schappij leeningen toe aan 4 o/o 's jaars, te waarborgen door grondpanden, hy- pothcoklijke schuldvordering on beurs waarden. Vorders zooals vroeger gewon# leenin- gon uitgave en vernieuwing van obli- gatiën aan 4 °/0 's jaars, en uitbetaling der Coupons zonder kosten. Inlichtingen to hekomen bij den Nota ris Paul EEMAN, on in hot bureel der Maatschappij to Aalst, Leopold- straat 9. HOPMARKT. •Kunst Portretten en andere. Matige prijzen.» •••••••••••••••••••••••••••••a Esplanadestraat, 8 AALST. Aan- en verkoop van Titels. Belgischs rente, Stadsloten, enz. Uitgave van obli gatie 4 °/o, Gemeentekrediet 94 1/4, Central Gaz 4 1/2. Congo 4 °/o 1906 80,75 ens. Uitbetaling van alle koepons. Vreemde in belgisch geld. Hypotheekkas van Antwer pen zonder kosten. Argentijnsche cedslss enz. zijn do BESTE geneesmiddelen voorzeker van Fr. CALLEBAUT, Apotheker, Botermarkt, Aalst. Fr. 1,26 da doos. Deze Pillen, aangezien hunne aangenomen smaak, mogen opgezogen worden Maagzuur, Gal, Slijmen, slechte Spyover- tering, Vorstoptheid, Speen, Puisten, ess., gebruikt de Bloedzuiverende Pillen van Fr. CALLEBAUT. ApothekerOverdekte Botermarkt, AALST. Fr. 1,00 de doos. in dezelfde Apothook zijn te veftrtygea Remedie voor Ekateroogen 0,50, Tandpijn stillende druppels stillen onmiddelyk de tandpijn, 0,50 Pillen tegen de razende laudpyu, 1 fr. de doos. Pakken tegen het slecht boter geren der koeien fr. i,2ö. Pakken voor het bevruchten van koeien on merrieën Remedie tegen het snot der kiekens. Zekero remedie voor den cholera der kiekeus, 1 fr. de 1/2 doos, 2 ?r. do doos. Het Belgisch ministerie. 5' La Havre, 28 Juli. (Part.) De Bel- gische ministerieele krisis is aldus opge- lost dat baron de Broqueville van het ministerie van oorlog weggaat en mini- 2 ster van buitenlandschc. zaken wordt. Aan oorlog wordt hij vervangen door e goneraal de Ceuninck, sedert het uitbre- .ll ken Yan den oorlog luitenant-generaal- in kommandant der zesde divisie van 't leger aan het front. Ten slotte behoudt Vander- ei velde zijn tegenwoordig ambt, maar dit vt is losgemaakt van het departement van va oorlog en vormt voortaan een ministerie van intendance. De koning zal de nieuwe 30 ministers spoedig in gehoor ontvangen. io. De openbaarmakingen van den 0 rijkskanselier in Frankrijk. Parijs, 31 Juli. Heden namiddag om 3 ure werden de vier afgezanten van den Arbeiders- en Soldateuraad van S. Peters burg, die zaterdag te Parys toekwamen, ontvangen door de Kamerkommissie van buitenlandsche zaken. De Russische afge vaardigden hebben opdracht het Russisch »r geheimverdrag ter spraak te brengen, dat door Doumergue te S. Petersburg gesloten is en waarvan de rijkskanselier 16 in zijne verklaringen gewaagde. De 'e' Arbeiders- en Soldatenraad zou een af- ra schrift van het verdrag in handen hebben. Ribot begeeft zich naar Londen om met la de Engelsche regeering te spreken over id de onthullingen van den rijkskanselier. 111 Het nieuw kabinet in Oostenrijk. /a Wecnen, 1 Augustus. De Wiener 1 Algem. Zeitung meldt dat Dr von Seidler 's namiddags aan het Parlement en aan j0I de partijleiders mededeelde, dat hij gelast is geworden met het samenstellen van een bepaald kabinet. j[ In Griekenland, ie; Uit Athene wordt gemeld dat koning )zi Alexander een dekreet onderteekend heeft 01 waardoor de voorzitter, de ondervoor- at- zitter en zes leden van het Verbrekings- ig hof afgezet worden. Ie De oorlogskosten, et Weenen, 30 Juli. De Neue Freie rs Presse meldt, dat het totaal der oor- te- logskosten bij alle staten tot dusver et 450,000,000,000 kronen beloopen. Zij n 540 miljard frank. l': Socialistische konferencie te Parijs. Geneve, 31 Juli. Havas meldt uit ^Parijs: De Belgische bestuurkommissie der socialistische partij heeft de Engel- jj scheen de Russische afgevaardigden ont- ial vangen. I11 de vergadering werd de bijeen- roeping en de plaats van de internationale on socialistische Bondgenooten konferencie !S. besproken. Ten slotte benoemde de vergadering en op voorstel van óenen Engelschen afge- ap raardigdo, eene» onder-kommissie, die ïg daarmede gelast werd een voorontwerp a-over den aard' der bijeen roeping, de plaats en het tijdstip der internationale je tonferencie op te maken. je Dat voorontwerp zal Maandag in de is algemeene vergadering besproken wor- ik'leu. Fransche troepen verlaten Athenen. Geneve, 31 Juli. Uit Athenen wordt gemeld dat do Fransche troepen de stad verlaten hebben. De oorlog met Siam. Het Korrespondenzbureol uit Den Haag r" meldt dat de Duitsche regeering aan da federlandsche regeering verzocht had de ld lelangen der Duitsche onderhoorigen op it ich te willen nemen. Den Nederlandsche ilgemeene konsul en diplomatischen ver- i- egenwoordiger te Bangkok werden hier in Dver de noodige inlichtingen verschaft, d Weenen, 31 Juli. De oorlogsver- 1- daring van Siam aan Oostenrijk-Hon- -■ ;arië is aan deze laatste regeering onder rorm van nota bekend gemaakt. In de n iota wordt de oorlogsverklaring gewet- •- igd om de reden dat de regeering van g iiam ziet dat Oo3tenrijk-Hongarië, niet- egenstaande haar protest van 1 April n 917 voortdoet oorlogsmiddelen te ge- g iruiken die strijdig zijn, zoowel met de oenschelijke gewoonten als met de alge- s n*en erkende grondregelen van het vol leren recht. e e zeggen. Zij heet juffrouw Lepage en j 'fidde mijn zoontje het leven. De kamerdienaar verschrikte, maar p laar na lachte hij honend, u Zeg het maar aan juffrouw Lepage, 3 ipotte hij. r Eerst wil ik met den markies ipreken, antwoordde de molenaar, altijd 1 voedender. Schrijf hem dadelijk wat ik erlang, en zeg hem, dat ik hem aan- p laag, als hij weigertJa, mijnheer, ik laag hem aan, al moest ik zelf daarvoor 5ehangen worden. Schrijf dit aan den Darkies, mijnheer, opdat hij overtuigd ij dat ik het meen. Gij draagt diaman- en en ik verlang vrije pacht voor negen n negentig jaren, of ik zal zien wat mij e doen staat. De molenaar wierp een fleren blik op len dienaar en ging heen. Filip Piron ette denkend zijnen weg voort naar het asteel Juffrouw Lepage heeft den molenaar ipgehitst, mompelde hij. Ik heb dit neisje juist intijds van kant gemaakt. In het kasteel heerschte geeno bewe ging, waaruit hij besloot, dat Sofle's (ngeluk nog niet bekend was geworden. Sofle's kamer voorbijgaande, kon hij le verzoeking niet weerstaan, om te leproeven of deze gesloten was Hij raaide den knop van de deur om en (pende die behoedzaam. Hij wierp eenen inderzoekenden blik naar binnen de tamer was ledig. De groote orde en ge zelligheid, de weldadige warmte en weelderige meubeleering maakten op hem eenen zonderlingen indruk. Het kamermeisje is hier geweest en heeftalles in orde gebracht, dacht hij. Maar hoe komt het dat zij juffrouw Le page niet gemist en men geen alarm geslagen heeft Op dit oogenblik klonk een gezang in de kamer van mevrouw Bartineux. Hij had die heldere, lieve stem reeds dikwijls gehoord het was Sofie. Zij was naar de oude dame gegaan, die zij lijdende vond. Mevrouw Bartineux had haar verzocht een lied te zingen, en, hare eigene vermoeienis en smart verge tende, had Sofle aan dit verzoek gaarne gevolg gegeven. Filip luisterde onthutsthij stond aan den grond genageld. Dat moet eene vergissing zijn, sta melde hij, toen hij van zijnen schrik be komen was en het gezang verstomde. Mevrouw Bartineux heeft bezoek. Het is Sofle's stfim niet want het meisje is dood Hij sloot de deur weder, maar hield den knop nog in de hand, in afwachting dat het gezang op nieuw zou beginnen, toen de kamerdeur van den markies geopend werd en de geheime agent met eeDen ledigen kolenbak in de hand naar buiten kwam. Filip wierp op hem een wilden blik. Zoekt gij juffrouw Lepage, mijn heer vroeg de stoker kalm. Als dit het geval is, kunt gij haar in do kamer van mevrouw Bartineux vinden. Ik zag haar een uur geleden daar binnengaan. Filip kon geen woord uitbrengen, maar staarde den agent aan, alsof hij hem met zijne oogen doorboren wilde snel keer de hij zich om en trad naar zijne kamer. De agent ging zonderling lachend de kamer van den markies weder binnen, om daar zijn onderzoek voort te zetten, waarin hij gestoord was geworden. XXXIV Een hopelooze aanval. De vrederechter Talbot haastte zich niet met de uitvoering van de hem ge dane opdracht. Het was bijna donker, toen hij twee politieagenten gelastte naar het kasteel te gaan, om naar den lang vermisten Alexe Mixtome te zoeken en hem gevangen te nemen Hij legde hun het stilzwijgen over hunne zending op, en verbood hun met de bedienden te spreken; hij noemde de bron waaruit de inlichtingen geput waren, besprak het afsterven van Alexe Mixtome in Amerika en bracht het zoo Ver, dat de politie agenten, twijfelend aan de bewering van den kamerdi naar, hunne zending onder namen, zonder plan om zich veel moeite te geven den vluchteling te vangen, de wijl zij dit nu reeds voor onnoodig hiel den. Zij vonden Filip en Jan Piron ongedul dig op hen wachten en de eerste verweet lnm hunne traagheid. De politieagenten antwoordden spotten en nu ontstond er eene woordenwisseling die altijd heviger werd en ten gevolge had dat de beambten hunnen lust tot onderzoek hoe langer hoe meer verloren, en dit slechts schijn baar uitvoerden. De ruïuen en de kapel werden doorzocht, maar, zooals de poli tiedienaren voorzagen, zonder gevolg. Zij bleven nog eenigen tijd en gingen daarna weg, zonder op Filip's bevelen cn bedreigingen acht te slaan. Daar zullen zij voor betaald wor den riep de kamerdienaar. Ik zal zor gen dat er morgen vroeg politieagenten uit Parijs hier zijn en wij zullen den vluchteling vinden, al moet de geheele kapel worden afgebroken. Dezen nacht, Jan, moeten wij in de kapel blijven. Als wij hem vangen, zullen wij zoowel den roem als de belooning voor ons alleen hebben. Jan stemde toe cn zij begaven zich naar de kapel, om den nacht daar wa kende door te brengen. Uren lang spra ken zij zacht met elkandereindelijk zwegen zij. Even na middernacht hoorde Filip in de nabijheid van den preekstoel een gedruisch, doch eene onvoorzichte be weging van zijnen broeder verijdelde de hoop. Alexe Mixtome te vangen. Hij braakte eenen stroom van verwenschin- gen uit, waardoor Jan zich zoo boos maakte, dat men bijna handgemeen werd. Mijnheer Lepage was voornemens ge weest zijne schuilplaats te verlaten, om zich in de frissche lucht te bewegen maar aldus gewaarschuwd, keerde hij spoedig terug en kwam dien nacht niet meer te voorschijn. Zijn voorraad spijs en drank was nog slechts gering en tot overmaat van ramp, hemerkte hij dat men zijne tegenwoordigheid in het kas teel ontdekt had en hij belegerd werd. Hoe zich opnieuw levensmiddelen te verschaffen, hoe weg te komen, of de noodige beweging te nemen, dat waren voor hem onoplosbare raadsels. 's Morgens werd de belegering opge heven. Jan keerde naar het dorp terug. Filip ging naar het kasteel en ontbeet. Nauwelijks had hij daarmede gedaan of ontving de mededeeling, dat twee heeren uit Parijs hem wenschten te spreken. Hel waren geheime politieagenten, die hij per telegram ontboden had. Zij hadden reeds een half uur gewacht, daar zij hem niet onder het ontbijt wilden storen. Hij begaf zich tot hen, en by zijne komst ging Rochilieu, den kamervager in de band, langzaam van hen weg. Rochilieu had, terwijl zij wachtten, met hen ge sproken, en met zulk een gevolg, dat zij Filip Piroo, toen deze zich aan hen voor stelde, zeer nieuwsgierig aanzagen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1917 | | pagina 3