DE VREDESKWESÏIÈ KATHOLIEK NIEUWS- EN AHNKONOIGINGSBLAO x EBne vredesDOta des Pauzen. De Konferentie van SiocKltodn Zondag 19 Augiisli 1917 5 centiemen het nummer 7 Is" Jaar N* 4769 ,5^: Week-Kalender. DE DENDERBODE Abonnementsprijs: 3 frank 'sjaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKER- UITGEVER Van de Putte-Goossens AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr twee maal I, Gewone annoncen o,i5 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. NV'.» i' 1* d WTB. Rome, 15 Augustus 1917. (Draadb.). De katholieke - Gorriere d'Italia veropenbaart volgende nota Eenige dagbladen hebben het gerucht verspreid, dat de Paus aan de Mogend heden eene nota over den vrede zou rich ten. Dat is echter juist. Het is waar dat de Paus een schriftstuk aan de Mogend heden gericht heeft, Sn het welke Hij ze uitnoodigt aan den wereldoorlog een einde te stellen en de onderhandelingen in le leiden op de grondlage van eenige gewichtige punten die de grondslagen eener rechtveerdige en duurzame vrede daarstellen, zooals het reeds lang door den H. Stoel verkondigd is. Het is na tuurlijk niet mogelijk die punten te ken nen alvorens de nota van het Vatikaan aan het publiek bekend gemaakt wordt, zooals het naar wij denken in 't kort zal gebeuren. De Gorriere d'Italia voegt daarbij Onze lezers weten, dat de Paus voor de herkenning der rechtvaardige doelein den der volkeren en nationaliteiten is, en daarin den wezentlijken grondslag van eenen rechtveerdigen Vrede ziet. Zy kun nen echler van dit verzekerd zijn, dat de Paus, die onophoudelijk het te bereiken doel, namelijk een duurzame vrede, voor oogen heeft, niet om iiem. de oplossing van vraagstukken voorslagen kan, die den bostendigen kiem van een konftiktgeweest zijn en in de toekomst nog zijn zullen, evenzoo als het aannemen van vooruit zichtsmaatregelen, om in de toekomst de mogelijkheid van eenen nieuwen oorlog in dn verte to rukken. Eens voor allen geloovon wij, dat do dagbladen niet ver van de waarheid blijven, als zij het Pau selijk schrift een zeer groote boteekenis aanduiden. De zoogenaamde inhoud der Pauselijke nota. De Tribua meent te weten, dat het Pauselijk vredesdokument b(jna aan de vroegere geschriften des Pauzen ten gun ste van den vrede herinneren. Het be klaagt dat de pauselijke vermaningen geen gehoor gegeven worden. Het nieu we dokument brengt dan bepaalde voor slagen. In betzelfde zal het dierbaar ge dacht van alle vrije staten de groote rol spelen, dat de vrede op de rechtvaardig heid en niet op het geweld moet ge grondvest worden, alsook het moderne gedacht van den Rechterstoel der Naties, die het doorvoeren hunner hoogste be slissingen kunnen afdwingen. Verder zal in dit geschrifl de vrijheid der zee, de scheidsrechtpleging en het afstaan van schadeloosstelling eonen rol spelen. In zijn meer in bijzonderheden leidonde deol zal liet geschrift voor de ruiming en de volledige wederherstelling van België eD de bezette departementen van Frank rijk pleiten, evenals voor de teruggave der Duitsche koloniën. Ook de vraag stukken Elzas Lotharingen, Trentino en Triest zullen er als hoofdpunten in voor komen, doch daaromtrent werd Yoor beide zijden den geest van verzoenlijk- hoid aanbevolen, benevens eenige opoffe ringen in intrest van de wereld. De vraagstukken rakende het Oosten en den Balkan wordt minder belang by- gezot, ook voor deze wordt echter den geest der billijkheid en gerechtigheid aanroepen en aanbevolen, de wenschen der bevolking in aanmorking te nemen, bijzonderlijk het door don oorlog hard en smartelijk beproefd in eerste lijn van de Poolsche. Italiaansche persstemmen. Uit Zwitserland. 15 Augustus 1917. Do Gorriere della Sera en de «Secoio» bespreken met groote belangstelling den jongsten pauselijken stap ten gunste van den vrede. Het schriftstuk is van Bene- diktus XV aan al de met het Vatikaan in betrekking staande regeeringen,inbegre pen de Italiaansche door bemiddeling van den engelschen gezant Salis gezon den. De Kerkelijke kringen van Rome zijn, zogt de Gorriere, van de hoogste politi- sche gewichtigheid van het document overtuigt. Het Vatikaan heeft meer als ieder ander organismus juiste inlichtin gen aangaande den zedelijken en stoffe lijke» toestand der regeeringen en der heide oorlogsvoeronde partijen. Doet de Paus beslissende voorstellen, dat is dus een teeken, dat hij de aanvaarding dezer ver'wachten kan. De katholieken bladen zeggen, het woord des Pauzen is alleen bedacht op de gerechtigheid en het welzijn der inensch- heid en het is onafhankelijk van elk an der belang. De neutrale landen en den Paus. Lugano, 15 Aug. De Roomsche leider van de Secoio - verneemt dat verscheidene neutrale staten den Paus zouden verzocht hebben, Zynen invloed en Zijno macht te laten gelden ten gunste van een spoedig einde van den oorlog. Aalst, den 18 Angus li 1917. AUGUSTI. Evangelie van den Zondag: De bermhartige Samaritaan. Luc X. 19 Zondag, 12 na Sinksen Gelukz. Ludovicus Flores en gezellen mart. 20 Maandag, H. Bernardus Abt. 1 21 Dinsdag, H. Joanna-Francisca, Wed. 22 Woensdag Octaafdag van O L. V. He melvaart. H. Timotheus en H. Sympho- rianus, mart. 23 Donderdag, H. Philippus Benitius, b. 24 Vrijdag, H Bartholomeus. 25 Zaterdag, H. Ludovicus K. v. Frankrijk. Belangrijk Bericht Door de tijdelijke ongesteld heid van een onzer redacteurs, is de studie over LACORDAIRE en de GESCHIEDKUNDIGE FEUILLETON enkele weken onderbroken geweest. Wij hebben het genoegen onze trouwe lezers mede te deelen dat die artikelen en de feuilleton van af de maand September weerom regelmatig zullen verschijnen. Tevens op de aanvraag van talrijke lezers zul len wij eerlang aanvangen met het uitgeven in VEERTIENDAAG- SCHE AFLEVERINGEN VAN ONS GESCHIEDKUNDIG MENGELWERK, een boeiend en leerrijk verhaal dat voorzeker allen zullen willen bezitten. Invloed der maan op het weder De maan hoort bij de aarde en met deze bij de zon. Van veronderstellin gen gaat men uit om de verhouding der maan tot de aarde te bepalen, j Vaste Kosmische wetten werden nog niet vastgesteld. Doch een ding is zeker aarde en maan maken maar een organisch geheel uit. De plotse linge of de gelijdelijke uitschakeling der maan uit deze samenhang zou na- deelig werken op de aarde, de plane ten en zelfs op de zon. j De maan is de grootste satelliet of geleider in het zonnestel en zou in vereeniging met een andere planeet volgens haar huidige ontwikkeling zells ondenkbaar zijn. Levensnoodig moet de maan voor de zon zijn, al 1 kunnen wij dit ook door rechtstreek- sche bewijzen niet betoogen. Zoo het j juist is dat ebbe en vloed zich in onze wateren onder den invloed der maan afwisselen, zoo kunnen wij logisch ook niet ontkennen dat de maan een overwegende rol speelt op de weers verandering. De maan heelt in haar verschillende stellingen en verschijnsels twee zij den een bestraalde en een onbe- straalde. De bestraalde werpt ons door te rugstraling het licht aer zon toe. Dit teruggestraalde licht heelt invloed er zijn menschen met zeer gevoelige zenuwen die daaronder lijden. En de onbestraalde die werpt haar schadu wen in de richting van de zon afge wende zijde. Komt de maan juist tusschen aarde en zon staan, dan dekt zij de zon hierbij valt een deel op de gansche schaduw der maan op deelen onzer aarde. Wij hebben dan eene zonsverduistering.. -De maan gaat dan de zon voorbij en deze schijnt weer. Wie er. belang bij heeft die sla een almanak open om te zien wanneer eene zonsverduistering plaats heeft, en de geleerde berekent den tijd waarin de drie hemellichamen zich weer op een staandpunt bevin den, dat eene verduistering moet gebeuren. Doch intusschen gebeurt nog iets dat niet van belang ontbloot is na melijk, de schaduw der maan glijdt stilaan uit de haar omringende aard atmosfeer om in de Kosmosfeer over te gaan, waar allerlei gasvormige luchten voor handen zijn. De invloed van de eenvoudige schaduw, waar het zonnelicht ont breekt of beperkt is, is niet te ont kennen. In de schaduw is het koeler. Planten blijven kleurloos of bloeien niet. Vloedvisschen in diepten gevan gen of in donkere plaatsen, zijn don ker gekleurd. Het zonnelicht bruint, schaduw en donkerte bleeken huid en gezicht. De aardschaduw, alzoo de nacht, heeft invloed op den planten wereld, zoodat zij in tegenstelling met de uitwerksels van het zonnelicht in stede van zuurstof - koolzuur uita demt, evenals de dieren. Men kan alzoo aannemen dat aardschaduw even zoo noodzakelijk is voor het organische leven als voor hun aard- sche leven en dat van den anderen kant de bestraling levensnoodig is. Zoo nu de aardschaduw en bijzon der de periodiek weerkeerende de nacht, een zoo grooten invloed op het organische leven heeft, zoo moet men ook aannemen dat ook de maanscha- duw in haar beweging en stoiverza- meling een invloed op het deel der kosmosfeer uitoefent, die nog tot de aardsfeer behoort, want hiervan zijn de grenzen nog niet bepaald. Onze atmosfeer bestaat maar uit deellagen, die onze opmerkzaamheid slechts bij uitwassemingen van planeten kan waarnemen. En daar nu de bewegingen der maandschaduwen rond de aarde ver schillend zijn, zoo kan de voortplan ting dezer beweging met de verande ring van het weer verbonden zijn. Hieraan moet nu ook de veronder stelling aangeknoopt worden, dat bij het samentreffen der beide factoren zich ook een invloed der aardscha duw op verhoudingen tot de maan kan doen gelden. Verre van het oude geloof in den invloed van de maan op het weer van kant te smijten, dient de wetenschap hier helderder licht te brengen. Zoo iemand de veronderstelling dat de schaduw een bijzondere rol speelt in het heelal onaanemelijk voorkomt, die moet zich enkel inden ken, dat de schaduw niet alleen een passief verschijnsel is, maar ook een aktieve factor is in het natuurhuishou- den en dat de niet uitgezette bestraling door de «albelevende» zon gelijk be- teekenend is met verhaaste ontbinding en vroegtijdige vernieling van alle natuurprodukten, inbegrepen de he mellichamen. Nacht en schaduw zijn in gezondheidsopzicht grooter vrien den der organische natuur als onbe lemmerd zonnelicht. Ten slotte zij nog bemerkt, dat de maan hoogst waarschijnlijk nog in gansch ander richtingen op gezamenlijke ontwikke ling der aarde van invloed is en blijven zal. In Engeland. De konferentie te Londen. De Matin verneemt uit Londen dat de militaire werkingen in Macedonië, tijdens de Konferencie der Entente, het voor werp zouden geweest zijn van gewichtige besluiten. De konferencie zou verder besloten hebben de deelneming aan do konferencie van Stockholm niet toe te laten. Volgens Paryzer meldingen had de konferencie der ministers, aan de Zuid kusten van Engeland voor doel eene eenvormige legerleiding op het Wester front in te richten, gezien het generaal Haigh, door de meervoudige verandering in het Fransch oppergeneraalschap, niet mogelyk is een offensief door te voeren en den oorlog dit jaar nog te eindigen. Zulks schijnt echter, om verschillende redenen, dringend noodzakelijk te zijn voor de Entente. Noch generaal Haigh, noch generaal Nivelle zullen met het nieuw offensief vertrouwd worden. Men zegt dat de Amerikaaii6che generaal Pershing het opperbevelhebberschap op het Westerfront zou krijgen. Zulks zou tevens dienen om de dankbaarheid uit te drukken aan Amerika, voor het ingrijpen der Amerikaansche troepen op Europee- schen bodem. Geneve, 11 Oogst. Zooals de Parij- zer bladen melden, zijn twee der vier vertegenwoordigers van denWerkliodon- en Soldatenraad, Russanow en Erlich, uit Rome in Parijs aangekomen en naar Londen voort-gereisd. Geneve, 11 Oogst. De Parijzer bla den die over de uitslagen der Londenscbe konferencie, de weinige hun tocgeko- menc mededeelingen afkondigen stem men daarin overeen, dat de behandelde onderwerpen onmogelijk uitgeput kon den worden in de weinige uren dat de beraadslagingen duurden. Er zijn dus nieuwe bijeenkomsten der Entente-ministers te verwachten. Volgens do Paryzer Journal ver zette Lloyd George zich beslist tegen hel verzoek,'dat de Entente de inrichting zou opnemen in haar program; van oenen Joug-Slavonslaat. Ontslag van Henderson. De Pall Mall Gazette verneemt dat Henderson aan den minister-voorzitter zijn ontslag heeft aangeboden en dat deze hot ontslag heeft aangenomen. Loöden, 11 Aug. Reuter. Het aftreden van Henderson wordt officieel bevestigd. Amsterdam, 11 Augustus. Uit Lon den wordt gemeld In een offlcieele imededeeling wordt met nadruk verklaard, dat de opvatting van de nieuwe Russische regeering aan gaande Stockholm vrijwel het volkomen tegendeel van die van de oude is en dat Henderson dat niet «alleen wist, maar bij zijn kollega's den indruk bad achterge laten, dat zijn eigen opvattingen dienten gevolge oen wijziging hadden ondergaan. Indien de regeering, poo zegt de mede- deeling, verder had kunnen voorzien, dat Henderson van plan was geweest, om de afgevaardigden van de arbeiderspartij in te lichten, gelijk hij deed, zou zij andere middelen te baat hebben genomen, om te zorgen, dat de afgevaardigden aangaande den werkelijken toestand niet in bet onwetende waren gebleven. Henderson antwoordl op deze mede doeling, waarin hij meer dan zijdelings van kwade trouw wordt beschuldigd, met een mededeelin^, waarin hij het publiek verzoekt zijn oordeel op to schorson lot het do feiten kent. Hij zal spreken op de eenige plaats, die daarvoor geschikt is, namelijk in het Lagerguis.- Er wordt druk vam gedachten gewis seld, maar er heerschl nog onzekerheid over het geschil, dat tot het aftreden van Henderson heeft geleid. Volgens een lezing had Henderson zijn kollega's in het kabinet verbaasd door de houding, welke hij op de konferentie aannam, aangezien zij liem in kennis hadden gesteld mei eon telegram uit Rusland, behelzende dat do regeering van Kerenski onverschillig was voor de konferentie van Stockholm. De Evening Standard zegt. dat Kerenski in dat telegram uiteenzette, dat, ofschoon men de Russische afge vaardigden niet zou beletten de konfc- rentio bij te wonen, deze laatste door de Russische regeering slechts als de onder neming van een enkele groep beschouwd zou worden en dat haar besluiten voor de Russische regeering geenszins bindend zoudon zijn. De - Standard voegt hieraan toe, dat Henderson zich tegen» "'er zijn kpllega^ definitief verbonden had, de houding van de Russische regeering op het kongres van de arbeidersparty te Londen bekend te maken en dat zijn kollega's verbaasd zijn geweest, dat hij daarin in gebreke is gebleven. Henderson's indruk schijnt echter anders geweest te zijn. Uit zijn naam wordt ontkend, dat hij zulk een verplichting aanvaard had. Een tweede, nog duidelijker boodschap van Kerenski kwam, zoo meldt men, te laat, om nog op het arbeiderskongres voorgelezen te kunnen worden. Londen, 13 Augustus. (Reuter.) «Daily News» schrijft: Indien de arbei- derskonferentie van 21 dezer een besluit ten gunste van Henderson neemt, moeten al de andere ministers der arbeiderspar tij aftreden. In dit geval zou de eerste minister algemoeno nieuwe verkiezingen uitschrijven. Ontslag van Neville Chamberlain. Uit Londen wordt gemeld Neville Chamberlain, de inrichter van den bur gerlijken hulpdienst, heeft zijn ontslag gegeven. Goddes (leider van het aanwer vingsambt) zou zijn opvolger worden. Luchtaanval op de Engelsche kusten. Berlijn, 13 Augustus. Ambtelijk Een onzer vliegtuigeskaders viel gister Engeland aan. Op do militaire inrichtin gen van Southend en Margate, aan de monding van den Theems werden met zichtbare werking, bommen geworpen. Een onzer vliegtuigen werd vermist. Op het vasteland zijn gister 14 vijandelijke vliegers en een vastliggende ballon afge schoten. Londen, 12 Augustus. Ambtelijk. Heden om 5 15 ure namiddag werd uit Felixtown een eskader van 20 vijandelijke vliegtuigen gemeld. Zij vlogen langs do kuston van Glacton, waar zij zich ver deelden. Een deel vloog naar Margate op, waar bommen geworpen werden. De overigen vlogen over de kusten en wier pen bommen op do omgeving van Sout hend. Onze vliegtuigen achtervolgden den vijand over zee. Londen, 13 Augustus. Reuter. - I)e luchtaanval op Southend veroorzaakte redelijke schade. 40 bommen werden go- worpen. Volgens do moldingen werden acht mannen, negen vrouwen on zes kinderen gedood, omtrent 50 personen gekwetst. Verder worden te Rochford twee mannen gekwetst. Op Margate wei den vier bommen geworpen. Een onbe woond huis werd vernietigd, geen men schen verliezen. Reuter moldt nog Hot schoon weder van zondag had bijzonder veel bezoekers naaj Southend gelokt. Rond den avond verschenen plotselings verschillende vlieg tuigen aan den hemel. Zij kwamen uil alle richtingen. Zes bewogen zich over <ie stad en wierpen gedurende tien minu ten bommen. Van de 27 beschadigde huizen, staan or 17 in dezelfde straat. De meeste doodon waren het slachtoffer van eene bom, dio midden eene menschon- meuigle viel. In eene straat worden alle vensterruiten vernietigd, intusschen ont stond geen brand. De Brilsche admiraliteit maakt .heden bekend Een vijandelijk vliegtuig van het Gothastelsel werd, op den terugtocht van Engeland, by de Belgische kusten afgeschoten. Terzelvertijd werd daar nog oen vijandelijk vliegtuig vernield. De Verbondenen en de Socialis tische Konferentie te Stockholm. Londen, 13 Augustus. Minister Bo- nar Law verklaarde Voor personen die in 't Vereenigd Britsch Koninkrijk hunne woonplaats hebben, is het, zonder toelatingder regee ring, niet geoorloofd met vijandelijke onderdanen eene konferontie te houden. De (Engelsche) regeering heeft besloten voor de konferentie van Stockholm geene passen te vericonen. De Vereenigde Sla- ten, Frankrijk en Italië, welke met de Engelsch# regeering over de zaak onder handelden, namen hetzelfde besluit. Henderson en de konferentie. Nopens hel ontslag van don Engelschen minister van arbeid Honderson erf de SIockholmsche konferentie, wordt in de bladen zeer veel geschreven. Dionsaan- gaande had ook in h#t Engelsch Lager huis eene bespreking plaats. Hoofd minister Lloyd George maakte er Honderson een verwijt van, dat hij op het kongres der Engelsche Arbeidersver bonden, waar de deelname aan de konfe rencie te Stockholm gestemd was, geene mededeeling had gedaan van een tele gram en een bijgevoegd schrijven van don Russischen hoofd minister Kerenski, die daarin verzekerde dat de Russische regeering, tegenover de samenkomst te Stockholm onverschillig staat en zij er volstrekt niot aan houdt dat de socialis ten der verbondene landen er deel zouden aan ncmon. De opvolger van Henderson. Baboes zal Henderson op volgen^-.als vertegenwoordiger der werklieden in het oorlogskabinet. Niet officieel wordt verklaard dat de benoeming van andere regeeringsleden-der arbeiderspartij goed gekeurd wordt. Balfour zou ook aftreden. Men meldt uit Amsterdam dat te Lon den het gerucht loopt dat Balfour uit de regeering zou treden en zou vervangen worden door Churchill. DE VELDSLAG IN VLAANDEREN 50 centimeters-kanonnen in Vlaanderen. Uit Malmö wordt aan het Hambur ger Fremdenblatt geschreven De Ruski Invalid heeft een bericht gekregen, zoo hot schijnt van Russische militaire gevolmachtigden bij het Engel sche Ioger óver het Engelsch offensief in Vlaanderen. Onder andere is daarin de vaststelling merkwaardig, dat gedurende do kanon- ncnvoorbereiding ook de nieuwste 50 contimeter-kanonnen dor Entente aan gevallen hebben. In allo geval heeft hunne aanwending niet aan de verwachtingen beantwoord, daar de trechters door de schoten dezer nieuwe kanonnen gevormd, den vijand in de verdediging zeer le stade komt. De vijand heeft overigens voorbereidingen gemaakt tegen het offensief op eene wijze die de huidige verdedigingstakliek ver overtreft. Hindenburg heeft eene nieuwe verdedigingswijze aangenomoo, dat door een geniaal offensief nauwelijks te over treffen is. Volgens een bericht van den Londen- schon korrespondent van de «Manchester Guardian zou de Engelsche regeering hare beslissing in zake der paspoorten voor Stockholm afhankelijk maken" van de houding der Arbeiderspartij op de Na tionale konferencie van Vrijdag. De libe ralen en het Lagerhuis zijn voor de af gifte van paspoorten en ook gunstig aan de konferencie. Eene sterke fraktie der arbeiders-leiders werkt togen Henderson doch heeft gering uitzicht op sukses. Volgens de Avanti verklaarden de afgevaardigden van den arbeider- en soldatenraad, dat zij niet willen dat de konferencie van Stockholm eene verga dering worde die oordeelt over de krijgs- veranlwoordelijkheden. Zij willen in Stockholm geene zedepreoken houden, maar politiek maken op socialistische en proletarische grondslagen. De beslissing der Engelsche arbei derspartij. Reuter meldt uit Londtn: Het kongres der arbeiderspartij hoeft met 1,840,000 stemmen tegen 550,000 besloten afge vaardigden naar Stockholm te zenden.

De Denderbode | 1917 | | pagina 1