Oorlog lo Moge Oorlog is oog Balkan Robert Van de Lanotte Een en ander. MIDIS Pflm-BQIQSSEMS M ORISONS Waschraachien Voor Hoest, Bronchiet en Influenza Voor Maagpijn, In Duitschland in Italiaansche Oorlog Sloom Boek- en Steendrukkerij TER DRUKKERIJ Zondagrust. Wascht zonder afkoKen in 8 minutenen werkt neer zijne eigen» zwaartekraent J. L. MORISONS, 109. DAMBRÜGGESTRAAT. ANTWERPEN PATRON EN PAPIER ALGEMEENE ASSURANTIËN Grondkrediet vim België S Fotografie B. WILLEMSEN 1 WISSELAGENT m BiLSSifPILhl* In Spanje. ii Oostenrijksch-Hongaarsch - eenigde personeel schorschte. dé diensten op Onmiddellijk werden maatregelen genomen de stakers verklaren dal zij liunne kommissie volgen. De sneltreinen zullen rijden tusschen Irnm en llondayo. Den ganschen nacht bleef het kalm in de statiën van Madrid. Geene aanhoudingen wegens botsingen werden gedaan. Nog veranderingen in de Belgische diplomatie. I)e Petit Parisien ineldt. uit Le Havre dat nog andere veranderingen hebben plaats gehad in het diplomatisch perso neel van België graaf do Bnisserot, die gezant was lo St-Petersburg, wordt, naar Londen verplaatst om Huysmans te ver vangen, die een zetel zon innemen in het oorlogskabinet. De Belgische gezant to Borne, heer de Groote, wordt vervangen door het vroeger legatieraadslid te Berlijn, Peltzer. en baron Van der Velt zou te Madrid den baron Grenier gaan vervangen. Het geschil tusschen Duitschland en Peru. Eene melding van het Reu terbureel zegt uit Lima dat Peru, het voorstel van Duitschland om het geval van het ver zonken zeilschip, dat aan Peru behoort, namelijk de hortonaan het oordeel van een scheidsgerecht le onderwerpen, van de hand wijst. De regeering aanziet het vernietigen van hel, schip, als onwettig en eischt schadevergoeding. In Griekenland. Athene, 10 Oogst. In eene bewogen kamerzitting sprak Venizelos eene rede voering uit, in welke bij de knoeierijen die den hüidigen toestand geschapen hebben, wraakte en er bijvoegde, dat hij besloten had. buitengewone maatregelen te nemen en zoo noodig tot de diktaluur over te gaan, om allo maatregelen te bestrijden, die zijn werk storen kunnen. Hij sloot met do verklaring, dat hij zeker is de groote meerderheid des volks achter zich to hebben. In de Kamer werd een wetsontwerp neergelegd dat de instelling voorziet van eene marine-kommissie, die zal uitspraak doen over de bevoegdheid der officieren tot den rang van kapitein. De zaak der hoogere officieren wordt den ministerraad voorgelegd om oenen kuiscli te doen in de krijgsmarine. DeEntente-Konferenciete Londen. Dekorrespondent te Rome, dor Stampa, van Turijn, meldt dat de, uitslag der konferencie van Londen, in de volgende drie punten kan samengevat worden *1. De Italiaansche zienswijze nopens de verbrokkeling van Oostenrijk heeft in de Engelsche officieel® kringen veld ge wonnen. 2. Men is tot de waarschijnlijkheid gekomen eener Italiaansch-Servische verstandhouding over het probloma der Adriatische Zee. 3. De Ententeregeeringen kwamen overeen alle daad te verbieden die eene toestemming of deelneming aan de kon ferencie van Stockholm zou beteekenen. Onderwijzers in het Franscbe leger. In de Franscbe Kamer is medegedeeld, dat er bij het begin van den oorlog van de 52.000 onderwijzers bij het lager onderwijs, die er in Frankrijk waren, 38,920 gemobiliseerd zijn. Daarvan zijn er tot dusver 4400 gesneuveld. Van de 10,000 leeraren -middelbaar onderwijs zijn er 3500 gemobiliseerd en 350 ge sneuveld. Vliegeraanval. KORTRIJK. Bommenwerpen door engelsche vliegers op Kortrijk.— Door bommenwerpen op 10 dezer werden de volgende belgen agedood Albert Veys, notaris, 44 j., Oude Kasleelstr. 2. Mat- thieu Bergmans, pater, Hoiliggeeststr. b) Zwaar gekwetstElza Van den Bossche, 25 j., Kasteel kaai, 5, drie broeders die nen in het belgisch leger. Londen in den stortregen. Londen, 6 Oogst. De regen valt sedert zeven dagen zonder onderbreking. De Theems stijgt. De sleepbooten kunnen niet moer'onder de bruggen doorvaren tusschen London Bridge en Westminster. Gekookte aardappels in het brooddeeg. Viollelto. do Franscbe minister voor Jevensmiddclonvoorziening, Loeft in een omzendbrief aan de prcfek ten aangeraden 20 t. h. gekookte aardappelen aan' liet brooddeeg toe te voegen daar dit bij mengsel. zooals uit lal van proeven gebleken is, uitstekend voldaan heeft. Belgische soldaten en officieren drn 24 Juli uit Zwitserland te Lyon aan gekomen Kommandant Devuye, 13* linie kapi tein Hinthei, 8° linie onder-luitenant Van de Kerchove de soldaten Gobert, 14e linieDehaich, 7"' linie; Meys, 13* linie fort. Petit, A F. Namen Delauds- heer, A. F. AntworpniiPauli, C. kong. Bremer, 6" jagers te voetNys, 12® linie; Lauwers, 8B linie; Devregge, 8e linie; Ploegacris, 22e linie Van Mossevelde, 8« linie Vincent, 13'linie; Lechantour, A. F. Luik; Portmans, 2" karab.; Gillis, le gids; Colpaort, A. F. Luik; Lejeune, A. F. Namen; Iloeck, lcgrenadiers; Domini, 1® jagers te voet; Eygelshoven, 2® jagers te paard; Gobiet, le grenad.; de onder officieren Billau, 23® linie; Moortgat, le gids; ile soldaten Tuyrion, le jagers te voet; Schol les, Pjagerste voet;Coppoi, A. F. Namen; Noël, 1 le linie; Debelder, 4Cjagers te paard; Debruyne, 1® jagers te voet; Henrion, A. F. Luik; Bril, le gren. Wilbers, art. te paard; Attout, 13® linie; Hoogoelst. 9® linie, Vire, C. Kong.; Er- zeel, lie linie; Caekelbergh, 2' jagers te voet: Bobelereo, 13e linie fort.; Durand, 9® linie. gelast men zich met alle slach van BOEK-en STEENDRUKWERKEN, zooalt Boekwerken, Affichen, Omzendbrieven. Facturen, Mandaten, Wissels, Trouwbrieven, Doodbrieven en Beeldekens, Adres- en Visiotkaartcn, Registers, Etiketten, enz enz., in een woord, met alles wat den Boek- en Sloendrukkersstiel betreft. Men gelast zich desnoods met den opstel van Doodbeoldekans Schoon werk, spoedige bediening en gematigde prijzen. Priesterlijke benoemingen BISDOM QENT. Zijne Hoogw. do Bisschop heeft be noemd Pastoor-deken van Nevele den Z. E. II. Besseras, pastoor to Aspelare. Zondag 19 Oogst 1917 ter St-Martenskerk van Aalst, om U ure H. MIS MET ZANG De volgende gezangen zullen uitge voerd worden 1. Panis Augelicus, tweezang, M. P. De Weer, tenor. M. L. Berghe, haryton. O. Van Durme. 2. Sanctus, door M. L. Berghe, bar. Gh. Gounod. 3. Ave Maria, met begeleiding van j viool, M. P. Monehies. Tenor, M. P. De Weer. Gh.' Gounod. 4. Charilc, M L. Berghe, baryton. Marius Carman. 5. Crucifix, tweezang, M. P. De W^er, tenor, M. L. Borghe, haryton. Faure. De orgel wordt gehouden door den heer Volckaert. Gedurende de H. Mis zal er eene om haling gedaan worden ten voordeelo der noodlijdende vluchtelingen, in Aalst verblijvende. De Z E. II. Dehen van Komen zal eene korte aanspraak houden. Wij verhopen dat de Aalstersche be volking het zich ten plichte zal rekenen deze plechtigheid bij le wonen en met milddadigheid de orahalers te bejegenen. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht 2 o Vrouwelijk 1 Ovorlydens. J. Van Vaerenbergh, man, Bocqué, kuiper, 35 j. Borluutstr. L. Beeckiuan, scholierster, 14 j. Van Langenhovestr. J. Ruyssinck we De Strooper, zb. 33 j. Gentschenstw. C. Beeckmau, katoen- bew. 19 j. Rapenstr. R. Rogiers, m. Van Mulders, landb. G9 j Moorselb. P. Perdaens, m. Gop, mandenra. 65 j. Keizerstraat. 1 kinderen onder de 7 jaren. Van 's middags tot middernacht, eeni- ge dienstdoende apolheek, Zondag 19 Augustus, M. Ghysselinckx, Molenstraat. »ii iiniiiiii 1 1 ihiiii miynnamii Wascht kanten gordijnen zonder een draad te breken. Het is Zonder houten pinnen. Zonder staaf in 't midden der kuip. Zonder kogeltjes. Zonder veeren. Zonder wieltjes. Jaagt het zeepsop door het waachgoed, van links naar rechts, van rechts naar linka,> van 't midden naar den buitenkant, van onder naar boven en klopt het terzelvcrtijd op zijne geheele oppervlakte. MEN WASCHT AL ZITTENDE Ik geef een nieuw MORISONS Wachmnchiea eene maaad op proef in geheel België en betaal zelfde vervoerkosten heen en terug. De Morisons Washer kan per maand of per week betaald worden. Vraag het boekje nummer 462 met uitleg en prijzen aan VOOR KLEERMAAKSTERS is nog verkrijgbaar ten bureele dezes. MAATSCHAPPIJ VAH tegen Brandgevaar, op 't Leven en Ongelukken van allen aard. Ri'iiige Premie Ongelukken op den ijzeren weg én tramways. Hoofdagent Aug. DE WINTER, Nieuwstraal, Aalst, VOLKSVERZEKERINGEN met wo- kelijksche betalingen voor Eerste Commu nie. Huwelijk, enz. N. B Agenten worden gevraagd, ich te wenden op bovengemeld adres. Afdeeling Hulpbank. Ten einde to voorzien in den onder houd der huisgezinnen aan welke de ge- woono inkomsten ontbreken ten gevolge der tijdsomstandigheden, staat de maat schappij leeningen toe aan 4 o/o 's jaars, te waarborgen door grondpanden, hy- polheeklijke schuldvordering en beurs waarden. Verders zooals vroeger gewone leenin gen: uitgave en vernieuwing van obli gation aan 4 's jaars, en uitbetaling der Coupons zondor kosten. Inlichtingen te hekomen bij den Nota ris Paul EEMAN, en in het bureel der Maatschappij te Aalst, Leopold- straat 9. HOPMARKT. •Kunst Portretten en andere. Matige prijzen Esplauadestraat, 8 AALST. Aan- en verkoop van Titels. Belgische rente, Stadsloten, enz. Uitgave van obli gatie 4 Gemeentekrediet 94 1/4, Central Gaz 4 1/2. Congo 4 °/0 1906 80,75 enz. Uitbetaling van alle koeponz. Vreemde in belgisch geld. Hypotheekkas van Antwer pen zonder kosten. Argentijnsclie cedules enz. zijn de BESTE geneesmiddelen voorzeker van Fr.CALLEBAUT, Apotheker, Botermarkt, Aalst. Fr. 1,28 de doos. Dozo Pillen,aangezien hunne aangeBamen smaak, mogen opgezogen worden Maagzuur, Gal, Slijmen, slechte Spijsver tering, Verstoptheid, Speen, Puisten, enz., gebruikt do Bloedzuiverende Pillhv van Fr.CALLEBAUT. ApothekerOverdekte Botet^narht, AALST. Fr. 1,00 de doos. In dezelfde Apotheek tyn te vecArggen Remedie voor Eksteroogen 0,50, fandpyn stillende druppels stillen onmuldolijk de tandpijn, 0,50 Pillen tegen de ragende tandpijn, 1 tr. de doos. Pakken tegen het slecht boter geven der koeien fr. 1,25. Pakken voor het bevruchten van koeien en merrioën Remedie tegen het snot der kiekens. Zekere remedie voor den cholera der kiekens, 1 fr. de 1/2 doos, 2 fr. de doos. Uit Oostenrijksche bron. WEEN EN To Augustus. Officieel Boven den Isonzo zijn gisteren in tal van luchtgevechten vijf vijandelijke vliegers ®j neergeschoten. e, Uit Italiaansche bron ill ROME, 15 Augustus. Officieel. •d In den nacht, die aan don 14 voorafging, In schermutselingen van verkenningsafdee- g< lingen met voor ons gunstigen uitslag in de streek van den Piano-berg, bij Span- )p zapani en op den Dosso Faiti. Een aan- val, door vijandelijke detachementen te- [n gen onze stelling aan den ingang van het w yalparola (Rio Andraz) word in een ori- in sluirnig handgemeen afgeslagen. Uit Bulgaarsche bron. [SOFIA, 15 Augustus. Officieel Flauwe strijd aan het heele front. Het geschutvuur was beoosten do Tserna en bezuiden Doiran levendiger. Aan beide I kanten van de Wardaron aan den bene- ai denloop van de Stroema bedrijvigheid van patroeljes. c Uit Turksche bron a- KONSTANTINOPEL-, 14 Augustus. fl Officieel Op de fronten is niets ver- n meldenswaard gebeurd. e- n. Nieuwe vliegeraanval 3[) op Frankfurt. o- Frankfort am Main, 13 Aug. De ii- Fr ank fZtg. ineldtZondagavond rond lo 71/2 uur verscheen opnieuw een vijande us lijk vlieger over Frankfort am Main en •ii wierp verschillige bommou, op goed kome het uit, over de stad, die door het (e zowlagverkeer zeer levendig was. Er zijn le vier dooden en verschillige gekwetsten te betreuren. Later wordt gomeld dat de vijandelijke vlieger, bij den eersten aanval van a. zaterdag, behalve eene bom op Frankfort, I vijf andere bommen geworpen heeft, zon- f] der werkdadige schade aan te richten, in een woud Westelijk Frankfort am Main. n j. Frankfort am Main, 13 Aug. Het vliegtuig dat gister bommonaanvallen op Frankfort heeft ondernomen, is neerge schoten geworden. De inzittenden werden gevangen genomen, e Volgens eene bijzondere melding uit Bazel zegt, werd Colinar gistermiddag door Franscbe vliegers aangevallen. Schade is niet ontstaan daarentegen zijn vier burgers gedood, drie vrouwen en e kinderen zijn zwaar gekwetst, verschil lende bijzondere huizen erg beschadigd, Liebknecht op sterven 1 Dc Berlingske Tidende zegt dat uit Amsterdam naar Parijs getelegrafeerd werd, dat Karei Liebknecht in de zieken- afdecling van het gevang op storven ligt. Liebknecht niet ziek. Berlijn, 13 Aug. Het Berl. Tagblalt i geeft een schrijven van de echtgenooto i ran den vroegeren sociaal-demokratischc afgevaardigde Karei Liebknecht, waarin deze zegt dat haren man nog gezond in 't gevang is. Kiezingen verschoven. Uit Madrid wordt aan de Frankfur ter Zeitung gemeld dat Dato, minister- voorzitter de ontbinding der Cortes (Ka mer) en de algemeenc verkiezingen lot op een lateren daturn verschoven heeft, niet de beweegreden dat hij de oplossing der arbeiderskwestie voor dringender acht als alle kwestiën van zuiver poli- tioken aard. De Staking. Madrid, 11 Aug. De yzerenweg- werklieden zijn zaterdag avond in de Noordstatie in staking gegaan. Het ver- -~ Mevrouw Bienjourriep Eugenie streng. Ha, gij gelooft mij niet? Welnu ik kan mijne woorden door bewijzen sta ven riep mevrouw Bienjour en hare stem trilde van trots, hoon en triomf. Ik kan u bewijzen dat zij eene gelukzockster is. Mevrouw Bienjour riep Eugenie nog eens driftig wordende. Ik kan het bewijzen, ging de aan klaagster voort. Zij heelt haren beminde iu dit huis, in uwe kamer gebracht Waarschijnlijk is hij op dit oogenblik bezig uwe juweelen te rooven, Dat meis je is de bondgenoote van eenen dief. Zonder een antwoord af te wachten trok zij hevig aan de bel en beval den binnenkomende bediende, met eenige andere mannen stil naar boven te gaan en de deuren der kamers van Eugenie te bewaken. Dat alles is valsch. Ik geloof er geen woord van zegde Eugenie beslist. Sofle, bestraf mevrouw Bienjour's leu gen. Maar een blik op Sofle deed haar zwij gen. Was de ontroering die haar gezicht verried, was de wilde schrik die uit de ooge'n van het meisje sprak, een bewijs voor de waarheid der aanklacht Op dien oogenblik hoorde men buiten stommen en de Parijsche politieagenten met Rochilieu aan het hoofd, alsmede de konstabel van Charlemont drongen het huis binnen en verschenen een oogenblik later in de kamer. Wij zoeken naar eenen ontvluchten misdadiger, zegde een der politieagen ten, met eene eerbiedige houding voor mevrouw Eugenie. Wij hebben hem .lot hier toe vervolgd, doch daar wij zijn spoor plotseling bijster werden dachten wij dat hij dit huis is binnengegaan. Welnu, wat heb ik u gezegd, riep mevrouw Bienjour en hare stem trilde van genoegen. De ontvluchte misdadiger is boven, in mevrouw Eugenie's eigen kamer, bezig hare juweelen te rooven. Zijne bondgenoote bracht hem daar zoo even binnen. Volg mij Hij kan niet ont snappen Met bijna jeugdige vlugheid en veel beweging stapten zij de voorzaal in en de trappen op, door de andéren gevolgd. Met de snelheid van een gewond ree, dat nog eene laatste poging waagt om te ontvluchten, liep Sofle allen voorbij en vloog de trappen op Verwonderd en ongoloovig ging mevrouw Eugenie haar na, gevolgd door den markies en den vrederechter. Het gezelschap drong in mevrouw Eugenie's kleedkamer. De vluchteling hoorde zijne vervolgers komen. Hij wist dat ontsnappen of zich verbergen onmogelijk was. Zijn uur was geslagen. Met de armen over -elkander en lier opgeheven hoofd, stond hij te midden der kamer in den vollen schijn van het haardvuurop zijn edel gelaat lag eene uitdrukking van kalmte en te vredenheid, die een zonderling kontrast met het leven rondom hem vormde. Daar riep mevrouw Bienjour ze gepralend, den vluchteling aanwijzend Daar is haar bondgenoot. Mijnheer Lepage lachte treurig; Hij bezag alle aanwezigen en greep bedaard in zijnen borstzak. Met eenen schreeuw liep Sofle naar hem toe; zij raadde zijn doel. Neem hein gevangen riep Filip Piron. Het is Alexe Mixtome de moorde naar zijns broeders Ook zonder dien uitroep had mevrouw Eugenie zich niet in den eersten oogslag bedrogen, zij erkende haar geiebeidtn echtgenoot. Noch de lange jaren noch de veranderingen, welke de tijd, kommer en zorgen als gevolg steeds met zich voeren, noch het vergrijsde haar en de veranderde gelaatskleur konden haarook slecht een oogenblik doen twijfelen. De handen op de borst gevouwen, met half gcopenden mond en starenden blik stond zij daar beweegloos als eene zuil zelfs haar adem scheen in zijne beweging ge stoord. De politieagenten traden vooruit om bom te vatten. Terug riep de gekende Alexe Mix tome met vaste, gebiedende stem een revolver te voorschijn halende. Ik zal mij niet levend laten vangen De mannen weken onwillekeurig terug voor zijne wild vlammende oogen. Houdt op riep de vrederechter, en zijne stem klonk niet min ernstig. Raakt hem niet aan. Wat, wilt gij hem laten ontvluch ten riep Filip. Ik stel u voor alles verantwoordelijk Maar grijpt Filip Piron ging de heer Talbot voort, geen acht slaande op de woorden van den kamerdienaar, te gen «hem" Heb ik een bevel van gevan genneming, want «hij" heeft den moord op den laatsten markies van Gharleraont gepleegd. Ken doodsche stilte volgde op dit bevel. De vrederechter toonde de volmacht tot in hechtenisneming van Filip. De polilieagenton wilden hem grijpen, maar hij verzette zich woedend en vluchtte in eenen hoek der kamer. Op welken grond beschuldigt gij mij, den markies vermoord te hebben vroeg hij. Alvorens de vrederechter antwoorden kon, trad Sofle vooruit en voegde hem toe Ik heb u gadegeslagen, toon gij in 't graf der kapel van Charlemont naar uwe daar verborgen diamanten gingt zien. Ik kan de beambten de plaats aan wijzen waar zij liggen Ik vond een stuk van eene horlogieketting in het snijwerk van het ledikant van den vermoorden markies, het andere stuk ligt in uw ju weelkistje. Eu hoe kunt gij uwen ryk- dom verklaren Filip Piron sprong wanhopend op Sofle toe; maar op hetzelfde oogenblik grepen hem de politieagenten en boeiden hem. Er zijn nog sterkere bewijzen voor banden, zegde de vrederechter. De mole naar Jacob Greg heeft eene volledige bekentenis afgelegd. Een akelig gekerm als dat van een stervende kwam van den kant der deur. Allen zagen om en bemerkten August Barlineux, die doodsbleek cd met een vertrokken gezicht, half machteloos tegen den deurstijl leunde. Wat mijn lot ook moge zijn, gij zult het deelen, mijnheer riep Filip Piron. Neem ook hem gevangen. Hij is even schuldig als ik. Ziehier het bevel tot zijne aanhou ding, zegde de vrederechter, ecu tweede stuk vertoonende. Grijpt hem. Maar August Barlineux, reeds zoo lang als markies bekend, wendde zich snel om en rukte zich van Rochilieu los, die hem gegrepen had, liep de trapp; n af en het huis uit. Hij werd achtervolgd en vluchtte naar de klippen. Of hij hoopte in deze richting te ontkomen en zich in den weg vergiste, of dat hij voornemens was, zoo een einde aan zijn leven te maken, kan men niet zeggen. Hij storte in eenen smallen afgrond en de golven wierpen hem met eene ontzet tende kracht tegen de klippen. (Slot volgt.)

De Denderbode | 1917 | | pagina 3