Busslscli- DuitsGDeOorlog. Oorlog in non Balkan OORLOGSBERICHTEN. IN RUSLAND De Vredesbeweging in Engeland. In Duitschlanc Italiaansche Oorlog niet opg< stold en zal tegen het einde van toekomende week aan den Heiligen Stoel worden overhandigd. Londen, 25 Oogst. De Morning Post - meldt De antwoordnota dor Entente aan den Paus stelt de bekend making van verdere voorstellen over de vredesnota te zijner beschikking. Engelsche Vredesstemmen. Den Haag, 24 Oogst. Do - Neder- landsche Anti-Oorlogsraad - ontving een telegram van lord Gourtny (liberaal vredesgezind Parlementslid) dat de bood schap van den Paus als voortreflelijk looft en het vertrouwen uit, dat de Pau zelijke nota antwoorden der oorlogsvoe rende landen zal uitlokken, die goede gevolgen zullen hebben voor den vrede. Een twee telegram van den Anti- Oorlogsraad bericht dat verscheidene Engelsche bladen zich gunstiger uitdruk ten over de vredesvoorstellen van den Paus, als het telegram van Reuter liet blijken. Vooral noemt het de - Yorkshire Post» die van invloed is in-«le groote behouds gezinde kringen, die zegt, dat de Pauze- lijke vredesvoorstellen een groote stap zijn tot den vrede. Amerika en de nota. Luidens een bericht der Daily Mail uit New York werden de katholieke bis schoppen door Wilson en Lansing ont- ontvangen, om den President het ver zoek te onderwerpen, de vredesvoorstel len van den Paus niet te verworpen. Het Staatsblad en de. gezaghebbende Duitsche bladen der Unie verlangen, dat het kon- gres geraadpleegd worde, vooraleer Wilson beantwoordt. Het uitwerksel der Pauzelijke nota te New-York. Geneva, 2G Oogst. De Agentuur Radio meldt uit Washington dat de vredesagitatie ten gevolge der Pauzelijko nota zulke uitbreiding genomen heeft dat Burgemeester Mitchell strenge maatre gelen heeft moeten nemen tot verhinde ring van bedenkelijke straatbetoogingon. Het Duitsche antwoord. Berlijn, 25 Augustus. De Rijksdag- frakties hebben naar wij hooren, reeds de afgevaardigden gekozen die zullen deel uitmaken van de kommissie der zeven ter medewerking aan het antwoord op do Pauzelijke nota. De sociaal-demokra- ten kozen de afgevaardigden Ebert en Scheideraann en als hunne plaatsvervan gers de afgevaardigden David en Land- hüber het centrum koos de afgevaar digde Fehronbach en Erzberger en als hunne plaatsvervangers de afgevaardig den Trimborn, Herold en Mayer de vooruitstrevende partij den afgevaar digde v. Payer en plaatsvervanger den afgevaardigde Dr Wiemer de nationaal- liberalen den afgev.irdigden Strcsemann met den afgevaardigde prins von Schö- naich-Carolath als plaatsvervangerde konservatievon den afgevaardigde graaf Westarp. Het antwoord der Belgische Regeering. Bazel, 2G Oogst. Havas meldt uit Le Havre De Belgische Regeering bracht, in don brief in weikon zij ontvangst meldde der Pauzelijke nota hulde aan de edele gevoelens van welke zij doordron gen is en drukte hare dankbaarheid uit \oor het bijzonder belang dat de H. Stoel stelt in de Belgische Natie, zoo zwaar en ondanks haar in den oorlog betrokken. De Belgische Regeering zal de voorstellen van don Paus met groote nauwgezetheid onderzoeken. Eene uiting van den Engelschen gezant. Bazel, 26 Oogst. De - Matin - meldt uit Rome dal de vertegenwoordiger van Engeland bij den H. Stoel bij de ontvangst melding der Pauzelijke Nota in het Vatikaan verklaard heeft, dat Engeland zich nog niet verstaan heeft mot zijne bondgenooten, dat echter in het huidig OOgenblik de Engelsche regeering vast stelt dat Duitschland tot hiertoe noch zijne oorlogsdoeleinden heeft bekend ge maakt, noch het geringste spijt over België heeft uitgedrukt. In dezen toestand schijnt het dat de Bondgenoot en zich enkel aan die grond slagen zullen houden, die zij in hun antwoord op de nota van Wilson hebben bekend gemaakt. De polemiek van den vrede Zurich, 26 Oogst. De katholieke Neue Zurcher Nachrichten deelen eene zeer uitgebreide bespreking mede van de Pauzelijke nota. Het artikel is belang wekkend omdat het getiteld is De pole miek van den vrede. Het zou, naar men zegt, ingegeven zijn door kringen door liet Vatikaan inge licht. Daaruit blijkt dat men denkt dat Zwitserland de zettlplaats zal zijn voor de vredes-onderhandelingen. De Middenmogcndhedeu zouden de landstreken door hun bezet moeten ont ruimen de Bondgenooten zouden inte gendeel de Duitsche koloniën door hen bezet aanstonds moeten teruggeven. Men stelt zich gansch Zwitserland voor als een reuzonkamp van de verstrooide vredes-onderhandelaars en hunne poli tieke, ekonomischc en dagbladeu-stafs. I)e onderhandelaars zouden dan in een center samenkomen als de afzonderlijke vragen in de verschillige groepen tot oplossing gekomen zijn. De tijd dezer onderhandelingen kan onbeperkt zijn, daar volgent de hoop en de voorstellen der vrienden van het Vatikaan, mannen uit de vijf wereld- deelen moeten komen om er deel aan te nemen. Het voorafgaan van de Pauzelijke Nota. I)e Observatore Romaup geeft de volgende offleieuse uitleggingen van de vredesnota van den Paus Do wijze vau ontstaan der Nota uit een streng onderzoek der voorhanden zijnde uitingen van wege alle oorlogvoerenden blijkt klaar als men ze punt voor punt nagaat. Wat ontwapening en scheidsgerecht betreffen, allen stemmen daarmede over een, dat eene nieuwe maatschappelijke regeling uit dezen oorlog moet ontstaan, die eene herhaling onmogelijk maakt indien er een ander middel is, niet ten volle utopisch, tot bereiking van dat doeleinde, als de algotneene ontwapening, dal inen het noeme. Verder moet hij die het doel willen be reiken, logieker-wijze ook het noodige middel daartoe aanwenden. De vrijheid der zee is de stelling van Wilson, en een Engelsche minister heeft zich bereid verklaard ze to bespreken. De wederzijdsehe verzaking aao schade loosstelling voor kosten en schade van den oorlog is als algemeene regel aange nomen. Betrekkelijk de kosten hebben bijna alle oorlogvoerenden dat reeds toegestaan (Rusland, Frankrijk, Engeland, Duilscb- land, Oostenrijk). Rusland, Duitschland en oostenrijk hebben de/.o toestemming ook reeds tot de oorlogsschade uitge breid. Daarentegen heeft Ribot oen onder scheid gemaakt daar hij schadeloosstel ling voor ziju land vorderde; De nota zelve, maakt overigens eene uitzondering voor België, en wij weten niet of misschien voor andere natiën niet dezelfde redenen gelden als voor België. Do voorname oorlogvoerende Staten ziju ook voor eenen vrede zonder ge welddadige inlijving. De Russische voorloopige regeering heeft do formuul zonder inlijvingen en schadeloosstellingen vooruitgezot het Duitsche en het Oostenrijksche parlement zijn ze bijgetreden, evenzoo Ribot, terwijl hij enkel onderscheid maakte voor Elzas- Lorreinen tusschen inlijving en ont hechting». Hot gevolg der verzaking aan inlijvin gen is de ontruiming de bezette land streken en hier zijn de meast besprokene gevallen België, Noord-Frankrijk, Duit sche koloniën, uitdrukkelijk genoemd. Wat de algemeene puutcn betreft, de Nota heeft enkel naar zulkdanige ver wezen, nopens welke de oorlogvoerenden min of moer t'akkoord zijn en aan welker nadere bespreking zij zich niet kunnen onttrekken zonder zich zei ven tegen te spreken. Over die bijzondere vragen kon de H. Stoel enkel don wensch uiten, dat de vijandelijke Mogendheden deze, wegens het onschatbaar geluk van eonen duur- zamon vrede, in eenen geest van ver zoening te onderzoeken en de eigene be langen met diegene der algemeenheid in overeenstemming te brengen. Rusland zal niet antwoorden. Uit S. Petersburg wordt aan het Algem. Handelsblad gemeld Do voorloopige regoering heeft besloten de Pauselijke vredesuota niet te beantwoor den, daar Rusland er niet in vernoemd wordt. Aan do verbonden rsgeeringen werd dit bosluit medegedeold. Pauselijk onderhoud. Het katholiek blad Ezas uit Krakau gelooft te weten dat de Paus en zijn staatssekretaris Gasparri oen lang onder houd hebben gehad, met den Engelschen gezant bij het Vatikaan. Over den uitslag van het onderhoud wordt uit geloofwaardige bron gemeld, dat men in het Vatikaan redenen heeft, om te hopen dat nog voor den herfst vredesonderhandelingen zouden begonnen worden. Frankrijk en 't Vatikaan. De katholieke Pers der Fransche Zwit sers meldt dat de diplomatische betrek kingen tusschen Frankrijk en het Vati kaan, binnen korten tijd zullen heraan- gevat worden. Een desbetreffend ontwerp is reeds bij de Kamers binnengekomen en eene hooggeplaatste fransche persoon lijkheid zal binnenkort een officieel be zoek naar het Vatikaan doen. Goede voorteekens. Volgens Zwilsersche bladen uit Parijs meldt do Herald uit New-York. De Pauzelijke nota heeft trots de terughou dende stellingneming der officieele Ame- rikaansche kringen een nieuwe groote vloed van weddingen op het oorlogscinde doen uitbrengen. De weddingschappen hebben in de laatste dagen verscheidene millioenen dollars bereikt. In New-York stonden de zotten als volgl 3 legen 5 voor het einde van den oorlog in 1917 of 1918 en 2 tegen 2 voor eenen vrede vóór liet begin van eenen nieuwen winterveldtocht. De Entente en den Paus. Het Ekstrabladet van Kopenhagen geell een onderhoud van eene hooge ka tholieke persoonlijkheid, die het Vati kaan zeer nabij staat. Deze zegde dat do II. Stoel zich bijna niet verwonderde over het opnemen der vredesnota bij de Ver bondenen. Het mag als zeker aangenomen worden dat het aanbod niet gemaakt ware geworden, zoo men geene zekerheid hadde, hoe het zou opgenomen wor den en in 't Vatikaan is men overtuigd dat ten slotte, van wege de oorlogvoe rende machten een zulkdanig opnemen der nota zal plaats hebben dat zij kan gebruikt worden als eene mogelijke basis voor feilelijko vredesbesprekingen. I)e pauselijke vertegenwoordigers bij de oorlogvoerende hoven zouden, vóór het overhandigen der vredesnota, zich onderling gepolst hebben, om te weten hoe men dacht over de aanname der nota en van alle kanton worden tegemoet komende onderhandelingen gehouden over den inhoud, zoodat de nota bij de openbaarmaking, by geene leidende Staatsmannon der oorlogvoerende landen onbekend was en op voorhand alle voor stellen, Ier oplossing van enkele strijd punten, besproken waren. Volgons de ingekomen inededeelingen kan men van wege de Verbondenen, geene andere op name van het Pauselijk vredesvoorstel verwachten, dan deze die men nu ként. Aan de Pauselijke voorstellen moeten nu eenige wijzigingen gebracht worden, die echter hot karakter der voorstellen niet als gansch bepaald en ook geene wezentlijke bijzonderheden al te veel veranderen. Bij de voorafgaandelijke werkingen speelde de Vredesconferentie van Stock holm geene ondergeschikte rol. Men nam natuurlijk aan dat deze macht, die door het ingrijpen of door de tusschenkomst- meer en min rechtstreeksch kon helpen tot hol eindigen van den oorlog, bij het afsluiten der vijandelijkheden hare stel ling natuurlijkerwijze gesterkt moest voelen. Van wege de Verbondenen ziet men liever den Pauzelijken invloed ver sterkt worden dan deze van het socialisme Berne, 26 Oogst. De «Morning Post- wendt zich in een hoofdartikel tegen de uitbreiding welke de Vredesbeweging in Engeland neemt. Zij schrijft dat het klaar is dat eene groote beweging zal gemaakt worden voor hel stichten van eenen volkerenbond met Duitschland erbij. Als voorstanders der gedachte dei- vervanging van de huidige machtgroepen in eene ontwapeningsgroèp ook de Midden- Mogendheden bevattende, van leger en vloot, en de stichting van eene internationale policiemacht, noemt de Morning Post Norman AngellG. P. Morell Lowes Dickinson Ramsay Mac- donald, en meent volgons loopende ge ruchten, dat Asquith eene verrassing voorbereidt, die hot land omstreeks Ok tober voor het gedacht zou winnen. Het is te verslaan dat de Morning Post al hare diplomatische welspre kendheid aanwendt om het plan te ver nietigen. Op eene andere plaats bewijst het blad, door het vertellen der voorge schiedenis der groote vredespetitie, tegen zijnen dank, dat de vredesbeweging iu Engeland sterk toegenomen is in de laatste maanden. In Juli 1916 werden maar 50.000 onderteekenaars der petitie gevonden ter wijl er nu 221.617 bijtraden. De onderteekenaars van het verzoek schrift doen in eenen zendbrief aan den eersten minister uiteen, dat men een nog meer gunstige uitslag niet kon bekomen omdat soldaten en policie het inzamelen van handteekens verhinderen. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 30 Augustus Officieel. Front gen. veldm. kroonprins Ruppr. van Beieren De gevechtswerkzaamhoid iü Vlaanderen beperkte zich bij krachtig vuur in eenige vakken ten Noord Oosten en ten Oosten van leperen. In don vroe gen ochtend voerden de Engelschen een hovigen aanval uit ten Noord-Oosten van Wieltje, die met hooge verliezen in vuur en strijd van man tegen man ineenzakte. Front van den Duitschen Kroonprins Aan den Chemin des Dames mislukten meerdere na vuurgolven oprukkende ver- kenningsaanvallen der Frauschen bozuid- oosten Cernj'. Voor Verdun nam 's avonds de ge- schutstrijd weder groote kracht aau. Buiten verkenniugsgevechten, geen in- fan terie werkzaamheid Front gen. veldm. hertog Albreclit van Wurtemberg Fransch vuur tegen Thiaucourt werd opnieuw door krachtige beschieting van Noviant-au-Près beantwoord. Uit Fransche bron PARIJS, 30 Augustus. Officieel Merkelijke bedrijvigheid van het ge schut in de streek van Braye en Laonnois en den seklor van Craonne. Een Duit sche aanval op de kleine Fransche posten bezuiden Chevreux is mislukt. In Cham pagne, ten Oosten van den Téton, zijn de Franschen, zonder eenig verlies te lij- ^n, geslaagd in een kleine operatie, in den loop waarvan de Fransche troepen iu de Duitsche linies binnengedrongen ziju, en hebben 11 gevangenen meegevoerd, evenals een mitraljeuse. Twee Duitsche overvallen in dezelfde streek werden na levendig gevecht teruggeslagen: Weder zijdsehe bedrijvigheid van het geschut op de beide oevers van de Maas. Duitsche pogingen benoorden het Caurièros bosch en op de kleine Fransche posten ten Noorden van Vaux les Palmeix hebben een volledige mislukking geleden. Uit Engelsche bron LONDEN, 29 Augustus. Officieel Het stormachtige weer houdt aan. Een bomaanval op twee onzer posten ten Oosten van Oost-Taveerne is met verliezen afgeslagen. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 30 Augustus. Officieel Front gen. veldm. prins Leopold van Beieren Bij Dunaburg en Smorgon flakkerde de vuurwerkzaamheid aanzien lijk op. Ook bezuidwesten Luck, bij Tar- nopol eu Zbrucz was de Russische artil lerie roeriger dan anders. Front gen. overste aartshertog Jozef Bezuiden Tirgul Okna worden Roe- meensche aanvallen togen onze linies af geweerd Front gen. veldm. von Mackensen Het succes van den strijd op 28 Augus tus in de bergen ten Noord-Westen van Focsani werd gisteren uitgebreid Een zeer krachtige stoot der beproefde aan- valstroepen wierp den zich taai verdedi genden vijand uit Iresti en drong hem ov.er de hoogten benoorden het dorp tegen het dal van de Soesita terug. Een uit Silbziërs en Saksers beslaand regi ment onderscheidde zich hijzonder 300 gevangenen, talrijke machiengcweren en voertuigen werden ingeleverd. Hevige ontlastiugsaanvallen der vijanden, zon der acht te slaan op verliezen aan men- schenlevens tegen de door ons benoor-l oosten eu henoorden Muncelul bevochten linies uitgevoerd, bleven zonder resultaat en zonder invloed op de aanvalsbewe ging. Ten Westen van de Soesita, aan de Sereth en aan den Beneden-Donau steeg de gevechtswerkzaamheid Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 29 Augustus. Officieel: Legergroep van gen.-veldm. von Mac kensen Onze bij Focsani kampende verbonde nen bestormden gisteren het dorp Mun celul en wierpen don vijand over de hoog ten Noordelijk van die plaats terug. De huil bedraagt meer dan 1000 gevangenen, 3 kanonnen en 50 machinegeweren. Legergroep vaifgen.-overste Aartsher tog Jozef In de dalen van de Putna en Susita be proefden Roemeensche afdeel ingen te vergeefs vooruit te komen. Zuidelijk van Ocna ontrukten Oosten ryksch-Hongaar- scho en Duitsche troepen den vijand een hoogte 600 gevangenen werden ingele verd en tegenaanvallen afgeweerd. Legergroep van gen.-veldm. Prins Leopold van Beiereu Niels van belang. Uit Engelsche bron LONDEN, 29 Augustus. Officieel be richt uit het Russisch hoofdkwartier, door de admiraliteit draadloos opgevan gen De vijand heeft hardnekkig met afwis selend succos in do richting van Okna en ten Noord-Oosten van Soveja aangeval len. In de richting van Focsani deed de vijand bij... (uaain verminkt) een aanval. Onze divisies zagen af van den noodigen tegenstand, ze verlieten hunne stellingen en vloden in wanorde. De vijand zette heel den dag zijn opmarsch voort. In de streek van Varnitza drong hij in onze stellingen. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 30 Augustus. Officieel. De verhoogde vuurwerkzaamheid duurt voort, vooral ton Zuid-Westen van hel Doiran-meor. Bij Ihuma en Alcak Mah ondernamen de Bulgaren succesvolle strooptochten, waarbij meerdere Fran sche posten vernietigd en gevangen terug gevoerd werden. Eenige aanvallende vij andelijke kompagnieën verden door vuur verdreven. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 29 Augustus. Officieel De strijd van den lle Isonzo-slag wies gisteren tot een bijzondere hoogte aan. De verwoedheid van de Italiaansche aan vallen was nog sterker dan de vorige dagen. Het snkses bleef ontegensprekelijk aan onze wapens. Op de hoogvlakte Baiusizza-Heiligen-Geest wendde zich het geweld der vijandelijke aanvallen, onder steund door kwistig schietende batterijen van alle kaliber, vooral tegen de gebie den Kal en Podlesce. In urenlang voort- durenden zwaren strijd verkregen onze dapperen volledig de overhand op de door versterkingen onophoudend aan gevulde massa's van den tegenstander. Laat in den nacht werd de laatste Itali aansche aanval afgeweerd. Buitengewoon hevig ontbrandde de kamp wederom ora het bezit van den sinds dagen fel betwis ten Mont San Gebriele. Wanneer het in de avonduren, aan de noordelijke helling, aan de Italiaansche gevechtsgroep golukt was in onze stellin gen te dringen, werden zij door afdeelin- gen van de regimenten 20 (Neu Sandech), 34 (Kasse) en 87 (Cill) in tegenaanval aangevallen en verstrooid. Een Italiaan sche stafofficier en 200 manschappen bleven in onze handen. Een verdere aanval, kort voor midder nacht ten noordoosten van Gabriel, zon der artillerievoorbereiding ingezet, werd door ons vuur gefnuikt. Een machtige Italiaansche aanvalsgolf meest ten oosten van Görz, noordelijk van het Wippach-dal de haan vrij maken. Na een zes-urige artillerievoorbereiding rukte tegen den middag de vijandelijke infanterie tegen onze linies op. Aan het kerkhof van Görz en hij Grazigna werd de vijand door de uitmuulende werking onzer batterijen, aan wie vooral een rijk aandeel in de successen van gisteren toe komt, tot wijken gedwongen. Bij San Marco daarentegon kon de vijand eerst in verbitterden strijd van man tegen man teruggeworpen worden, waarbij zich na melijk de beproefde strijders van de tweede Noord-Boheemsche jagersbatal jons en de Kroatische infanterie regimen ten 96 onderscheidden. Iu een eng strijd gebied brachtten wij hier gevangenen van een 7-tal régimenten aan. Op de Karsthoogvlakto kwam het tot geen groote gevechtshandelingen. Triest werd opnieuw door vijandelijke vliegers bestookt Deinde stad geworpen bom men richtten geen noemenswaardige schade aan. Uit Italiaansche bron ROME, 28 Augustus. Officieel. -- Op liet heele front voornamelijk artille- rieaktie. Op het plateau vau Bainsizza (Heilige Geest) hebben onze troepen, hun o v inarsch voortzettend, meer kontakt iu r den vijand gekregen.- d Krachtige gedeeltelijke aanvallen hel g ben ons in liet bezit gesteld van oenij stellingen, welke hevige tegenaanval li des tegenstanders ons niet vermochten ontrukken. Ongunstige weergesteldheid heeft L j zeerste de werkzaamheid van onze vli t gers belemmerd. In de hoofdkommissie van den Rijksdag. Berlijn, 28 Aug. De hoofdkoimniss van den Rijksdag zette heden de streng ve trouwelijke bespreking voort over de b stuursmaatregelen in de bezette gebiedei I Nadat de besprekingen gister over de b s stuurswijze in Polen geëindigd was, kwa c voor heden de beheerswijze ter spraak ov Litauen en Koerland. i Als vertegenwoordigers der regeering w 1 ren verschenen de staatssekretarissen i Helfferich, von Kuhlmann, Wallraf en i minister van oorlog. Behalve de leden d j commissie waren van de volksvertegenwoo i diging den voorzitter van den rijksdag eene reeks afgevaardigden als toehoorders. De onderhandelingen over het bezette gi bied zouden, om twee uur ten laatste eind gen, gezien de eerste zitting der bijzondei i kommissie, (zeventallige) die in den late namiddag, bij den rijkskanselier moet plaa hebben. Morgen (Woensdag) zouden dan ontwei pen volgen betrekkelijk het heffen der poli tieke censuur en den staat van beleg. Daari is de hoofdkommissie zinnens uiteen te gas tot in September. De zeventallige Kommissie. Berlijn, 27 Aug. - Volgens wij hoon heeft de Rijkskanselier nu de zeven leden v; den Bondsraad uitgenoodigd, die, in gemee schap met de zeven leden van den Rijksdag binnen kort, het antwoord aan de Pauselijk nota zullen bespreken. De keus iszeereige aardig. Eerst zijn de vertegenwoordigers di drie koninkrijken Beieren, Saksen en Wm ten burg uitgenoodigd geworden om aan d onderhandelingen deel te nemen. Daardoo komen de heeren graaf Lerchenfeld, vo Nostitz en vrijheer von Varnbuclcr in d i kommissie. De overige vertegenwoordiger -zullen in bepaalde reeks elkander wcderkeeii afwisselen.Deze vertegenwoordigers zijn dei van Mecklenburg, Hessen, de Thuringsch Staten en de Hansastad, die zullen afgewis seld worden met deze van Baden, Olden burg, Braunschweig, Anhait en Elzas-Lotha ringen Daardoor zou het grootste deel der Bond staten aan de bespreking deelnemen. D Rijkskanselier neemt het voorzitterschap waa en zijn persoon zelf vertegenwoordigt Pruisec Uirdrukkelijk wordt vereischt dat de gezan ten en gevolmachtigen bij den Bondsraad uitsluitelijk als staatsmannen, die politiek; ondervinding hebben, naar de besprekinge zouden gjfczorden worden. Zij treden ook niet op als vertegenwoordi b gers dezer Staten. Of den Bondsraad zei zijne volle toestemming of met voorbehou van zekere rechten het inrichten der nieuw kommissie heeft goedgekeurd is nog nil gekend. Het bestuur der «#St-Petersburger Tele grapheagentur is hervormd. De geweze opsteller van Utrc Rossky Najecky i tot bestuurder aangesteld. Sovjagin wen onderbestuurder benoemd. De Staatskonferentie te Moskou St-Petersburg, 27 Oogst. In de groot operazaal, bij een zeer grooten toeloop va volk, werd vrijdag de staatskonferentie t Moskou begonnen. De zitting werd geopem met eene aanspraak van hoofdministe Kerenski. Hij wees op de moeilijkheden waarin het land verkeert, zegde dat elk poging tot tegenrevolutie krachtdadig za onderdrukt worden, er bijvoegende dat d macht der regeering steunt op het onbegrens vertrouwen van het volk, Jerwijl millioene soldaten het land tegen een Duitschen inva verzekeren. De door de revolutie bekomei verbeteringen en de staat zelf moeten nu o| sterkere grondslagen gevestigd worden. H« voorstel voor eenen afzonderlijken vredi werd met verachting van de hand gewezei en het Roemeensche volk, dat veel te lijde: heeft, zal in Rusland de gulste gastvrijheii genieten. Na Kerenski sprak de Minister van Bin nenlandsche Zaken, vooral wijzende op d noodzakelijkheid het leven in de provincie op den grondslag der wettelijke schikkinga te organiseerenDaarna handelde de Ministt van Nijverheid en Arbeid, Prokopowitsch over de landelijke nijverheid in betrek me den oorlog, verzekerende dat het mogelijki gedaan wordt om de konflikten tussche werkgevers en werklieden te verhinderen e; de winsten dusdanig te regelen dat men ziel onmogelijk ten koste der bevolking kaï verrijken. De finantieminister Nekrasow gaf eei overzicht van de inkomsten en uitgaven Sinds Maart bedragen de uitgaven gemidden 832 millioen roebel per maand. De ministei sloot met een verzoek op de bevolking: orde opoffering en verdediging van 't vaderland Daarna noemde de opperburgemeester vai Moskou Rudnen de afgevaardigden welkom Hoofdminister Kerenski dankte en de vol gende zitting werd op 27 Oogst vastgesteld Moskou, 28 Oogst. De opperbevelheb ber Kornilow is hier aangekomen, hij werd plechtig ontvangen. De Staatskonferentie telt 2500 afgevaar digden, waarvan 488 Dumaleden, 110 boe renvertegenwoordigers, 229 Sovjetleden ui gansch Rusland, 147 afgevaardigden van stadsbesturen, 118 leden van de Semstvos 150 leden van nijverheids- en bankenveree- nigingen, 176 bestuurleden van werklieden beroepsvereenigingen en 313 mannen dei

De Denderbode | 1917 | | pagina 2