"1SÜÏÏT Een en ander. OORLOGSJAMMER. STtlSIlEIWl ZAfttLAHBJE-H TOI m PUTTI-PDS M0RIS0NS Wpschmachien Robert Van de Lanotte Voor Hoest, Bronchiet en Influenza Voor Maag-pijn, Uit M Dag&osR esner Jonge Yrouw Zondagrust. ZAAILANDEN Sloom Boek- eu Steendrukkerij TER DRUKKERIJ Wascht zonder afkoKen io 6 minuienen werKI door zijne eigene zwaarleKracnt j J. L, MORISONS, 109. DAMBRÜGGE8TRAAT. ANTWERPEN PATRON EN PAPIER Grondkrediel van België I Fotografie B. WILLEMSEN WISSELAGENT DE BMiSEMPILhlïï wetenschap. De groote algemeene vergade ring werd tot 28 Oogst uitgesteld, ten einde de 91 nog niet aangekomen vertegenwoordi gers gelegenheid tot spreken te geven. De Tzarenfamilie. Uit St-Petersburg wordt geseind De En- gelsche regeering deed aan de Russische re geering het voorstel de Tzaar en zijne fami lie op een hulpkruiser naar Engeland over te brengen. Tot nu toe heeft de Russische re geering diensaangaande geene bepaalde be slissing genomen. De meerderheid van de Arbeiderskommissie is er tegen. Aan het Westfront. De slag van Verdun. Zobals Parijzer bladen melden ligt het Fransch offensiefleger, het tweede Fraii- sche leger, in twee legergroepen rechts en links van de Maas. Het eene staat onder bevel van gene raal Fayolle generaal Guillauraot voert het bevel over het geheelo leger. De Fransehe troepen behooren tot oude eenheden uit zuid- en zuid-oost- Frankrijk en uit Parijs, die ten deele reeds aan de Decembergevechten bij Ver dun deelgenomen hebben. De oorlogsbriefwisselaars der Parijzer bladen schilderen het grootsche en tege lijk verdacht fantastische schouwspel van het morgengrauwen van den Maan dag, 20 Oogst, als de Fransehe troepen met de gasmaskers voor de oogen uit de loopgrachten kwamen en door de vuur zee tegen de rechtervelden voor de Duit sche stellingen stórm liepen. De grond sidderde bij het bombarde ment als bij eene aardbeving. Het veld was bedekt met rookzuilen der bommen die zich vermengden met de verstikkende en tranen ver wokkende gassen en den morgennevel. De Fransehe stormgolven hebben de eerste Duitsche stellingen zooals de brief wisselaar der Liberie schrijft bezet bijna zonder strijd, met het geweer onder den arm en de sigaret in den mond. De Duitsche troepen hadden namelijk de voorste stellingen bijna gansch ontruimd. Het gevecht begon eerst bij de tweede stelling. De Entente wil niet weten van eenen winterveldtocht. Geneve, 22 Oogst. Het anti-Duitsch- gezinde blad Le Genevois van Ge neve, schrijft uit vertrouwbare bron ver nomen te hebben, dat, in de vergadering, welke de verbondenen te Londen hebben gehouden, beslist is geworden dat do Entente niet wachten zou op de hulp der Veroenigde Slaton van Amerika, maar integendeel nog dit jaar een einde zou stellen aan den oorlog 't Is dan ook, om die reden dat de groote offensieven in Frankrijk en aan den Isonzo begonnen zijn. Men was van gevoelen dat, indien de oorlog der onderzeebooten Engeland niet kon neervellen, hij toch in elk geval den aanstaanden winter zeer nadeelig zou kunnen werken voor Groot-Bi ittanië. Het Hollandsch brood. Tot in de laatste tijden, bad de Holland- sche regeering, toegevende aan het levendige aandringen van haren residee- renden minister te Brussel, M. Maurits van Vollenhoven en van het Nêerlandsch komiteit voor de bevoorrading van Bel- giede machtiging verleend eene groote hoeveelheid brood naar ons land te ver zenden. Men weet dat die toezendingen maandelijks een millioon kilogrammen bedroegen. Sedertdien, is de toestand nog evenwel gewijzigd geworden tengevolge der moeilijkheden dagelijks aangegroeid, welke de regeering van Koningin Wil- helmina ontmoet om van do Vereenigde Staten van Noord Amerika de toelating te bekomen de levensmiddelen te verzen den welke bestemd zijn voor de normale bevoorrading der bevolking van België. Belemmeringen worden door de regee ring der Vereenigde Staten gebracht aan de verzendingen van graan voor Belgie bestemd en wij weten hoeveel moeilijk heden 't Spaansch-Nederlandsch komiteit ondervindt om van Engeland en van de Vereenigde Staten de levensmiddelen te bekomen welke onmisbaar zijn aan het Belgisch volk. Het zijn die overwegende naverteld door X, naar een beroemd verhaal. Pas zeventien jaren oud, was ik oen zeer opgewonden ding. Dit echter zou ik nu niet meer kunnen weten, indien de bladen vanmijn dagboek, di< ik met zooveel zorg bewaarde, daar niet meer waren om het te bewijzen. Maar daarin heb ik de lang vervlogen droomerijen, de nooit meer weder opgevatte gedachten, •de nooit meer gevoelde gewaarwor dingen vereeuwigd en zoo kan ik er thans over oordeelen wat voor buitensporige voorstellingen in dat domme, frissche kopje staken. Ik kan nog wel denken, welk benijd schepseltje die jeugdige, van alle weelde omgeven en als schoon ge prezen gravin Martha althans mag ge weest zijn. Die wonderlijke in rooden omslag ingenaaide dagboekbladen toch duiden meer zwaarmoedigheid dan levens lust aan. Mijn lot scheen mij niet te bevredigen, want daar staat er ge schreven O, Jeanne d'Arc gij, door den Hemel zóó begenadigde en heldhaftige maagd, mochte ik zijn zooals gij Den rijksstaudaard zwaaien, mijnen koning kronen en dan sterven - voor het vader land, het duurbaar vaderland. redenen welke onze vrienden uit Holland zullen dwingen tot nader bevel hunne toezendingen van broed te staken. Lafourcade, de gekende Fransehe wielrijder is in Frankrijk, nabij Eu, aan de zeekust, den 15 Augustus tijdens een \liegtocht gevallen. Lafourcade was met de. bewaking der forten van Eu gelast en bij eene opstijging sloeg zijn toestel om. Daarenboven ontploften al de bommen die in het vlieg tuig lagen. Van Lafourcade en ziju loods vond men enkel eenige Yleeschklompen. Oktaai Lapize Ter eere van den als vliegenier ge sneuvelden beroemden Franschen wiel renner Oktaaf Lapize is te Avord, waar zich «en groot militair vliegplein bevindt, eeno nieuwe straat met zijn naam be stempeld geworden. Priesterlijke benoemingen BISDOM GENT. Zijne Hoogw. de Bisschop heeft be noemd Pastoor te Aspelare, den eerw. heer De Lobellc, onderpastoor te Temsche pastoor te Baerdegem, den eerw. heer Verhulst, ouderpastoor te Eekloo. Onderpastoorte Hamme-Sinte-Anna, den eerw. heer de Schaepdryver, id., te Appels; te Appels, den eerw. heer Jans- sens, idem, te Sarlardinge; te Sarlardin- ge, den oerw. heer Temmerman, leeraar in de Bisschoppelijke Normaalschool te St-Nikolaas te Eekloo, den eerw. heer Van der Sypt, kandidaat in wijsbegeerte en letteren, leeraar te Oudenaarde. Superior van het kollege te Lokeren, den eerw. heer Ruys, leeraar in hol, Klein Seminarie te St-Nikolaas Leeraar van wetenschappen, in het Klein Seminarie te St-Nikolaas, den eerw. heer Van der Jeucht,, ingenieur, leeraar in Sint-Lievensgeslicht, le Gent Deken der nieuwe dekenij van Zomer- gem, den Z. E. H. Back, pastoor van Zomergem. De nieuwe dekenij bevat de parochiën Bellem, Knesselare, Lövendegem, Mee- rendré, Ronsele, Zomergem en Ursel. Frankrijk. Baronnes Beyens, wed. van oen heer Baron Beyens, die gedurende meer dan dertig jaar Belgisch minister te Parijs was en moeder van den lieer baron Beyens, tot over eonigen tijd nog minister van btiilenlandsche zaken van Belgie in Le Havre, is te Parijs overleden, in den ouderdom van negentig jaren. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht 2 Vrouwelijk 2 Huwelijken. E. Van Hove, houtzager, met M. Huylenbroeck, br. L. Do Lil, slachter, met J. Verbeeren, naaister. A. De Vos, daglooner, met J. Wamback, zb. Overlijdens. P. Boel, we. Verhofstadt, landb. 71 j. Hof Zomergem. G. Wullus, scholier, 16 j. Wellekenstr. R. Van Wesemael, vr. Van dor Meorsche, zb. 24 j. won te Meire. J. De Schryver, ra. De Brul, landb. 77 j. Lokerenveld. -G. Verhulst, scholierster, 11 j. Moorselb. N. Bal- linckx, wc. Francois, zb. 78 j. Brussel- schestraat. Van 's middags tot middernacht, eeni ge dienstdoende apotheek, Zondag 2 September, M. Meganck, Leopoldstraat. OPENBARE VERKOOP1NG van goede EN MEERSCH te Aalst, Aygem, Erpe en Hot- stade De Notaris Oscar TIBBAUT, te Aalst, zal met gewin van palmslag en gelagen in het openbaar verkoopen. Maar tot hqt verwezentlijken dezer levens verlangens werd mij geene ge legenheid geboden. Ach waarom was ik niet als jongen op de wereld gekomen (ook een van die zoo dikwijls als vruch teloos uitgebrachte verwijten tegen het noodlot, waarvan het roode hoek zoo menige staaltjes geeft.) Dan liadde ik toch naar verheven daden kunnen st reven en er wellicht volbrengen. Van vrouwe lijke heldhaftigheid biedt de geschiedenis toch zoo bitter weinig voorbeelden aan Maar, wanneer men een man is, dan behoeft men enkel het zwaard om le gorden en vooruit te ijlen, om roem en lauweren le behalen eenen troon te veroveren, gelijk Cromwell, een wereldrijk,gelijk Bonaparte! Ik herinner mij dat het hoogste begrip van mensche- lijke grootheid voor mij in hot strijd zuchtige heldendom belichaamd scheen. Voorgeleerden, dichters ontdekkers had ik wel eenige hoogachting maar eigen lijke bewondering boezemden mij enkel de oorlogvoerders in. Uit dit alles wil ik nu niet besluiten dal ik eene heldennaluur bezat. De zaak was eenvoudig zoo ik was vol begeeste ring en hartstochtelijkheid, en dus, had ik mij natuurlijk begeesterd voor wat in mijne leerboeken en in mijne omgeving het hoogst geprezen werd. Mijn vader was generaal bij het Oos ten rijksche leger, en had onder Vader Radetzkv dien hij hartstochtelijk vereer- STAD AALST. Eerste koop. Een perceel LAND gele gen op het Galgeveld. gekadastree rd wijk C, nummer 383a met eene -roote van 15 aren 70 centiaren, palende ten ooste aan hef Wel dadigheidsbureel van Aalst, ten zuide aan den heer Emüe Boelangicr-De Boeck, ten weste aan de straat leidende van de Gent- scliensleenweg naar de St Apoloniastraat en daarover aan de heer Frans De Saedeleer en andere en ten noorde aan dame De Clippele Govaert en kinderen, en de heeren August Van Gyseghem en Judoeus Haleydt. Ge- bruikster jnffrouw Weduwe Jan-Baptist De Clippele GEMEENTE AYGEM. Tweede koop. Een perceel MEERSCH, gelegen op den Varinck, gekodastreerd wijk A, nummer 1557, inct eene grootte van 6 aren 90 centiarenpalende ten ooste aan de beek, ten zuide en ten weste aan dc heer Juies Laloy Quintyn en ten noorde aan de heer Joseph Raes. Gebruiker de heer Gustaaf Van de Velde. GEMEENTE ERPE. Derde koop. Een perceel LAND, gele gen op het Boschveld, gekadastreerd wijk C, nummer 959c, met eene grootte van 28 aren 90 centiaren, palende ten ooste aan juffrouw Virginia De Schaepmeester, de heeren Van Sande en zuster, de heeren Albien Van Vae- renbergh-Wynant en Leonce Van Impe- Smekens, ten zuide aan de heer Frans Pirson- Rottiers, ten weste aan de heer Frans de Gendt en ten noorde aan juffrouw Virginia De Schaepmeester. Gebruiker de heer Aiphonse Lievens. GEMEENTE HOFSTADE. Vierde koop. Een perceel LAND, gele gen op de Kersdries, gekadastreerd wijk C, nummer 556, met eene groote van 31 aren 50 centiaren, palende ten ooste aan dame Van Wichelen-Van den Steene, ten zuide aan juffrouw Helena Pannekoeck, ten weste aan de heer Seraphien Van Hauwermeiren en juffrouw Isabella Van Hauwermeiren en ten noorde aan de Torensbeek. Gebruikster Juf. Wed. David Daelman. Vijfde en laatste koop. Een perceel LAND, gelegen op de Wee, gekadastreerd wijk A, nummer 376, met eene groote van 66 aren 30 centiaren, palende ten ooste aan juffrouw Emilia Hofman en den heer Achiles Hofman, ten zuide aan den heer .August De Prez en zusters en de heer Jan-Baptist Vel- deman, ten weste aan de heer Adolphe var. den Nest-Walgraef en ten noorde aan de Weg, juffrouw Emma Boeyé en de heeren Desiré De Ridder en kinderen en Karei De Prez. Verdeeld in oost- en westhelft. Gebrui ker de heer Frans Van Wezemael. ENKELE ZITDAGEN A) Voor de goederen gelegen te Aalst, Aygem en Erpe Maandag 10 September 1917 Ten 2 uren namiddag ter herberg van de heer Fraits De Saedeleer, te Aalst, Gent- schensteenweg. (Schaapstal). B) Voor dc goederen gelegen te Hofstade Dijnsdag 11 September igi7 Ook ten 2 uren nammiddag ter herberg genaamd «In de Roos» bij den heer J.-B Van Sande. te Hofstade, Dendermondschen steenweg N. B De koopers zijn verplicht ter verkooping mede te brengen hun trouwboekje of extrakt uit hunnen geboorteakt, en dege nen die kunnen genieten van de verminde ring der rechlen (Landbouwwet) hunne contributiebiljetten. OPENBARE VERKOOPING van RN MEERSCH EN te Aalst, Erondegem en Nieuwer kerken. De Notaris Oscar TIBBAUT, te Aalst, zal namens wien het behoort met gewin van palmslag en gelagen, openbaarlijk verkoopen: Koop I gebracht op 4100 fr. Koop II gebracht op 300 fr. Koop III gebracht op 300 fr. Koop IV gebracht op 300 fr. Koopen V, VIen VIIgebracht op 2360 fr. Koop Vlll gebracht op 820 fr. Derde en laatste Zitdag Donderdag 6 September 1917." Telkens om 3 uren stipt namiddag, ter herberg A la Place Impériale gehouden door den heer Frans Van Mossevelde, te Aalst, Keizerlijke Plaats. de, te Gustozza gestreden. Wat moest ik toch anekdoten over veldslagen aan- hooren De goede papa was fier op zijn krijgservaren en sprak met zulk genoe gen van de medegemaakte tochten, dat ik er waarlijk spijt van had dat niet elke man zulke herinneringen bezat. Welk eene ondergeschiktheid toch voor het vrouwelijke geslacht dat het uitgesloten was van deze prachtige uiting des men- schelijken eer- en plichtgevoeis Wat werden ons. teedere jonge meis jes, die voor al het overige tot zacht moedigheid en liefdadigheid opgewekt werden, toch Voor schrikbeelden uit alle veldslagen der wereld opgedischt, van de Bijbelsche oorlogen tot die van Napo leon toeNatuurlijk werd door de ge durige herhaling dier afschuwwekkende tooneelen, het begrip dat zij afschuw wekkend waren, al meer en meer ver stompt Ik ben niet gelijk zoovele mijner standgenooten, in een klooster, inaar onder de leiding van goevernanlcn en leeraars in mijn ouders huis opgevoed geworden. Mijne moeder verloor ik vroegtijdig. Onze tante, eene oude dom- j 11 lier, nam bij ons want ik had uog drie jongere zusters de plaats onzer moeder in. Wij brachten dc wintermaan den in Weenen. en den Zomer op het familiekasteel in Neder-Oostenrijk over. Mijne goevernanlcn en leeraars Ivaddcn gelast men zich met alle slach van BOEK-en STEENDRUKWERKEN, zooals Boekwerken, Afflchen, Omzendbrieven, Facturen, Mandaten, Wissels, Trouwbrieveu, Doodbrieven en Beeldekens, Adres- en Visietkaarten, Registers, Etiketten, enz enz., in een woord, met alles wat den Boek- en Steendrukkersstiel betreft. Men gelast zich desnoods met den opstel van Doodbeeldekons Schoon werk, spoedige bediening en gematigde prijzen. Wascht kanten gordijnen zonder een draad te breken. Het is Zonder houten pinnen. Zonder staaf in 't midden der kuip Zonder kogeltjes. Zonder veeren. Zonder wieltjes. Jaagt het zeepsop door het waschgoed, van links naar rechts, van rechts naar links, van 't midden naar den buitenkant, van onder naar boven en klopt het terzelvertijd op zijne geheele oppervlakte. MEN WASCHT AL ZITTENDE Ik geef een nieuw MORISONS Wachmachien eene maand op proef in geheel I België en betaal zelf de vervoerkosten heen en terug. De Morisons Washer kan per maand of per week betaald worden. Vraag het boekje nummer 462 met uitleg en prijzen aan VOOR KLEERMAAKSTERS is nog verkrijgbaar ten bureele dezes. MAATSCHAPPIJ VAN togen Brandgevaar, op 't Leven en Ongelukken van allen aard. Eenige Premie Ongelukken op den ijzeren weg en tramways. Hoofdagent Aug. DE WINTER, Niemostraat, Aalst, VOLKSVERZEKERINGEN met we- kelijksche betalingen voor Eorstc Commu nie, Huwelijk, enz. N. B Agenten worden gevraagd, ich te wenden op bovengemeld adres. Afdeeling Hulpbank. Top einde te voorzien in den onder houd der huisgezinnen aan welke de ge woond inkomsten ontbreken ten gevolge der tijdsomstandigheden, staat dc maat schappij leeningeu toe aan 4 0/0 's jaars, le waarborgen door grondpanden, hy po theeklijke schuldvordering on beurs waarden. Verders zooals vroeger gewone leenin- gen uitgave en vernieuwing van obli gation aan 4 's jaars, en uitbetaling der Coupons zonder kosten. Inlichtingen te hekomen bij den Nota ris Paul EEMAN, on in het bureel der Maatschappij te Aalst, Leopold straat 9. HOPMARKT. •Kunst Portretten en andere. Matigeprijzen waarlijk aan mij veel genoegen, dal. weet ik nog goed, want ik was eene vlijtige, met goed geheugen begaafde en bijzonder eerzuchtige leerlinge. Daar, zooals ik reeds had kunnen bemerken, mijne eer zucht niet kon voldaan worden door als heldenmaagd veldslagen te winnen, ver genoegde ik mij in de lessen goede punten te behalen en door mijnen ijver de be wondering mijner omgeving af te dwin- gen. In de Fransehe en in dc Engelsehe taal bracht ik hot nagenoeg tot volkomenheid; in aard- en sterrekunde, in natuurge schiedenis en natuurwetenschap maakte ik mij zooveel eigen als het mij in mijne meisjes opvoeding mogelijk was doch voor wat de geschiedenis aangaat, daarvan leerde ik meer dan van mij kon gevorderd worden Uit de boekerij mijns vaders haalde ik diklijvige geschiedkun dige werken te voorschijn, die ik in mijne vrije uren bestudeerde. Tegen pianotokkelarij, dat ook in mgr.e opvoe ding eene plaats bekleedde, verweerde fit ine standvastig ik bezat noch talent, nocii lust tot de muziek, eu ik voelde dat ik daarin geene bevrediging mijner eer zucht vinden kon. Ik bad zoo lang en zoo dringend mij den koslbar«u tijd dien ik tot mijne andere studiën wilde aan wenden, niet in te krimpen 0111 dit nntte- looze getokkel wille, dat mijn goede vader mij weldra van die muzikalisclre karwei vrijsprak. Dit, tot groote spijt Esplanadestraat, Q AALST. Aan- en verkoop van Titels- Belgische rente, Stadsloten, enz. Uitgave van obli gatie 4 Gemeentekrediet 94 1/4, Central Gaz 4 1/2. Congo 4 1906 80,75 enz. Uitbetaling van alle koepons. Vreemde in bclgisch geld. Hypotheekkas van Antwer pen zonder kosten. Argentijnsche cedules enz. zijn de BESTE geneesmiddelen voorzeker van Fr.CALLEBAUT, Apotheker, Botermarkt, Aalst. Fr. 1,28 de doos. Dozo Pillen, aangezien hunne aangenamen smaak, mogon opgezogen worden Maagzuur, Gal, Slijmen, slechte Spgsver- ttving, Verstoptheid, Speen, Puisten, enz., gebruikt de Bloedzuiverende Pillen van Fr.CALLEBAUT. ApothekerOverdekte Botermarkt AALST. Fr. 1,00 de doos. n dezelfde Apotheek zijn tv verkrijgen Remedie voor Eksteroogen 0,50, fandpyn stillende druppels stillen omnnldelyk de tandpijn, 0,50 Pillen tegen de razende tandpijn, 1 fr. de doos. Pakken tegen het slecht boter geven det koeien fr. 1,25. Pakken voor het bevruchten van koeien en merrieên Remedie tegen het snot der kiekens. Zekere remedie voor den cholera der kiekens, 1 fr. de 1/2 doos, 2 fr. de doos. onzer tante, die in de volle overtuiging was dat geene eigenlijke opvoeding mogelijk was zonder klavierspel. Op 10 Maart 1857 vierde ik mijn zeven tienden verjaardag. Roeds zeventien luidt het inschrift in mijn dagboek op die dagteekening. Vermoedelijk wilde ik daarmede zeggen en nog niets voor de onsterfelijkheid gedaan Met den Vastenavond daarop volgend, zou ik iu de wereld mijne intrede doen. Dit uitzicht verrukte mij zoo bijzonder niet als het gewoonlijk bij jonge meisjes het geval is. Mijn geest streefde naar iioogere zegepralen dan die eoner balzaal. Waarheen juist ik streven wilde, zie, deze vraag had ik zelf niet kunnen beantwoorden. Juist dien Zomer werd mijne tante oponthoud te Mariënbad voorgeschreven. Zij vond het goed mij mede te nemen en, ofschoon nu eerst den volgenden Winter mijne ollicieële intrede in de wereld zou plaats vinden, zoo werd het mij toch toegelaten eenige kleino bals in de badstad bij te wonen al ware 't dan maar als oefening in dans en gesprek, opdat ik bij mijn eerste optrede er niet te schuchter noch te onbehendig mocht uitzien. Maar wat gebeurde er op de eerste vergadoring die ik bezocht Eene groote vehefdheid, om ervan te sterven Na tuurlijk was het een huzaren-luitenant. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1917 | | pagina 3