Is bh van mm DEPAÜSËKDËVREDE KATH0LIEK NIEUWS- EN MNK0NDIGINGSBLAD an Beroemde Bekeerlingen Eene nieuwe Enieitleconlerenlie. De SmeriDaaplie uitvoer. jon dag 9 September 1917 centiemen hel nummer 71*8 Jaar N8 4772 A/ eek-Kalender. Amerika en Japan. >S# DE DENDERBODE Abonnementsprijs; 3 frank 'sjaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER Van de Futte-Goossens Aalst, den 8 September 1017. SEPTEMBER. Evangelie van den Zondag: Jesus verwekt een jongeling te Naïm. Luc. VII. Zondag. 15. na Sinksen, H. Gorgonius, mart. Maandag, H. Nicolaus v. Tolentyn, b. Dinsdag, H. Vinciana, mg. Woensdag, H. Naam van Maria. Donderdag, H Guido van Anderlecht,bel. Vrijdag. H. Kruisverheffing. Zaterdag, O. L. Vr. van VII Weeën. Melancolia. Als men ten laatste heeft gevonden Waar heel de ziel naar smacht, Dan is 't te laat, de dag verzwonden, Reeds valt de nacht. Als 't kleed ons past, is het versleten, Als men het boek kent is het uit, Als men het leven komt te weten. Dan valt het scherm, dat alles sluit... liet stom is de smart en het lijden... Niet stom is de smart en het lijden, De klacht is vaak woordrijk en luid, F.n in bruisende, snerpende tonen Stort de ziel haren weemoed uit. Maar 't geluk is een schuchtere maged Stil koestert ze 't bloemken, en mijdt Hare weelde naar buiten te toonen, Als wierd ze door'woorden ontwijd... Karel Vosmaer. Henri Lacordaire. lle Vervolg ïf cstrijd van L'Avenir Het programma ner redacteurs. Voortvarende polemiek. Het eeuwige Rome. Dwaling van j imennais. Alhoewel het slechts één jaar leefde, heeft t dagblad L'Avenirtoch een lang en ?p spoor getrokken in het kerkelijk leven \n Frankrijk. Niet alleen door het genie en welsprekendheid zijner opstellers is het '.rkwaardig geweesthet is zulks nog veel eer door het getal en de waarde der ge- chtcn welke het rond zaaideedelmoedige stoute gedachten, gedachten die juist en litbrengend waren in hun geheel, doch voor kele punten vermetel en falend, gedachten wrvan sommigen slechts traag ontluiken misschien een eeuw van noode zullen hebben W tot rijpheid te komen. (Pater Lecanuet, 1895.) Hot zal wel niet van belang ontbloot jn, en 't sluit zicli volkomen met ons iderwerp aan, thans een naderen kijk werpen op hot terrein dat tot slagveld ende aan L'Avenir - en waarop dien ihefinakenden gedachtenstrijd werd ge- verd waaraan ook de naam van Lacor- aire voor immer verbonden blijft. L'Avenir liet, als leuzo klinken od en de Vrijheid aldus met twee rachtige woorden gansch zijn program- ia omschrijvend. Vrijheid Niet eene ooals de Franscho Rovolutie ellenöiglijk ad gebaard,'doch eene Vrijheid geboren il christene rechtvaardigheid en christene elijkheid, en die geheel de maatschappij roederlijk zou omvatten ziedaar wat nieuwe tijden brengen moesten en 9 Mengelwerk. Nadruk verboden in 1812. Groot Historisch Verhaal. (Getrokken uit het vermaard boek van Graai Philiep de Ségur, Generaal, die den veldtocht meegemaakt heeft). HOOFDSTUK XII. De overtocht der Berezina Aldus had het leger voor de derde m laatste maal den Dnieper overge stoken. Deze stroom vloeit van net Josten naar het Westen tot aan Orcha, waar hij in Polen wil binnen dringen, doch daar stuit hij op de Littauwsche hoogten en hij beschrijft sen onverwachtschen omdraai naar het Zuiden en dient als grens tusschen de beide landen. De tachtig duizend russen van Kutusof bleven vóór dien zwakken hinderpaal staan. Tot nog toe waren zij meer de toeschouwers dan de plegers van ons ongeluk geweest. Van leden al zagen wij hen niet meer terug en ons leger was verlost van het ter gend schouwspel hunner vreugde. AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr twee maal 1,35 tr. Gewone annoncen o,i5 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. F 3' waarvoor L'Avenir zijn fiere leuze galmen deed, héél Frankrijk rond, gelijk een'krijgsklaroen. Gelgk een arend die van op hoogo bergen naar de verten staarl.zoo schouwt Lamennais met profotischen blik de toekomst in, en als een ziener kondigt hij het nieuwe rijk aan dat dagen gaat Alles ivordl herboren, alles veran dert, alles vervormt zich, en de bries der toekomst brengl als het ware aan de volkeren den geur eener nieuwe aarde aan.» (l) De vrijheid welke hij vraagt is eene positief verklaarde vrijheid, die, gelijk vormig aan de weiten der goed geor dende natuur, haren oorsprong vindt in het reinste recht, in een recht der- wijze gemaakt dat. men het niel meer kan omverwerpen zonder logisch alle rechtvaardigheid op aarde le ver nielen... Vrijheid voor de familiede gemeente, de provincie en de hcele natie om respectievelijk hunne bijzon dere en gemeenzame belangen te be heer en.» (2) Hij vraagt gelijkheid voor de volkeren Verbetering van het lot der volks klassen die alom zoo lijdend zijn, beschermingswetten voor den arbeid, waaruil een meer rechtvaardige rer- deeling van den gemeen z amen rijkdom volgen zal... Dat eene harllooze wet geving niet langer aan alle kanten den arme in zijne ellende lerugsloote dal hij toegang hebbe tot de goederen welke de hem'elsche Vader aan al zijne kinderen voorbestemt. dal de mens 'che- lijke broederlijkheid niet langer een belachelijk en ijdel spotwoord blijve. Men ziet het, Lamennais roept hdt rijk uit der democratie, en hij stount zich daarbij op de waarlijk profetische woor den waarmede de gezaghebbende schrijver Chateaubriand insgelijks deze groole beweging aankondigde. (3) Deze bewe ging nu, welke Lamennais met zijn drif- tigen en systhematischen geest in al hare afleidingen tot het uiterste drijven zou, wilde hij al aanstonds met het kerkelijk leren ïloen samensmelten," vergetend dat Rome steeds kalm als do Waarheid, sleeds geduldig als de Eeuwigheid zich door geen geweld noch voortvarendheid laat beïnvloeden, en ruslig het verloop der tijdsgebeurtenissen bijwoont tot het oogenblik gekomen zij om het woord te spreken dat het licht zal werpen midden den woeligen baaierd der menschelijko stelsels, om het gebaar te maken dat herustiging en rede brengen zal aan de wereld. Dit vergaten ook do overige opstellers van - L'Aveniren in hun ongebreidelden lust tot .vernieuwen en veroveren leverden zij soms een ware rüitenbrekers-poleiniek. Zij waren van oordeel dat de vrijheid niet geschonken maar veroverd wordt. Het was een echt strijd veld. Pater Choearne zegt hel raak Elke morgen werd do charge geblazen elke dag werden er nieuwe wapenfeiten aangeteekend. Men sprak tot de geeste- lijkheid als tot een leger in slagorde opgesteld de vurigsten werden als verkenners uitgezonden do moed der lauwen wakkerde men aan de deser- 1) L'Avenir, 38 Juni 1331. (2) Idem. (3) De maatschappij zooals zij nu gevormd is, zal niet blijven bestaan. Naarmate liet onder wijs in de lagere klassen daalt ontdekken deze de geheime wonde die aan de sociale orde vreet van af het begin der wereld J wonde welke de oorzaak is van al de kwellingen en de troebelen onder het volk. De te groote ongelijkheid van stand en fortuin is mogelijk gebleven zoolang als zij bemanteld was, ecnerzijds door de on wetendheid, anderzijds door de bedriegelijke inrichting der maatschappijedoch van zoodra deze ongelijkheid algemeen in het licht komt is de doodelijkc slag toegebracht... Chateau briandEssai sur la litlcralurc A nglaisc Zoolang het er op aan. kwam listig te werk te gaan en tijd te winnen, was de oude Jvutusof de geschikte man geweestdoch eenmaal dat het noodig werd verrassend op te treden en een snel offensief te ontwikkelen, dienden al zijn kennissen hem tot niets meer. Maar Platol, de onversaagde en onvermoeibare kozakken-kapitein bleef intusschen njet werkeloos en liet niet los. Van af Smolensk was hij overgegaan tot den linkerflank van den weg als om zich aan te sluiten bij Wittgenstein. Thans werd de oorlog heelc.maal naar dit punt verplaatst. Den 22 marcheerden wij pijnlijk van Orcha naar Borizof, langs een bree- den weg bezet met een dubbele rij van hooge berkeboornen. De sneeuw was gesmolten en wij moesten door diepe modder plassen. Velen verzonken er in, en hier vielen in de handen der kozakken al de gekwetsten die hunne rijtuigen tegen sleden hadden uitge wisseld denkende dat de sneeuw voor goed zou blijven liggen. Te midden dezer ramp werd er eene energieke ilaad gepleegd die aan de oudheid herinnerde. Twee matrozen der garde waren van hun kolom afgescheiden door een bende kozakken die hen te tours nagelde men aan den schandpaal.» Nochthans Lamennais'zelf, in het num mer van 29 Juni 1831, schreef de vol- gonde woorden die van goud zijn Als men sommige hervormingen wil verhaasten worden zij heel dik werf vertraagd, omdat iedere poging tot sociale verbetering bij de volkeren welke er nog niet rijp voor zijn, gewoonlijk slechts onvruchtbaar lijden en bijwijlen een doodelijke crisis teweegbrengt, in plaats van het goede dat men verhoopte. Hoe jammer dat de groote man zijn eigen woorden in den wind sloeg, en zich eerlang, meegesleept door blinde passie en trotsche halsstarrigheid, den kop zou te pletter loopen tegen de eeuwige rots die kalm uitsteekt boven de druischonde golven dor tijden de rots van Petrus Hij vergat dat de kerk veel verduren kan van het heden omdat zij de toekomst in handen heeft. Daar waar do gouver nementen tellen met maanden, rekent zij af met de eeuwen. Hij vergat nog dat het veel is voor een mcnschenleven een vruchtbare ge dachte in de wereld geworpen te hebben, en dat men zich galukkig achten mag indien de volgende generatie haar kiemen en bloeien ziet. Met zijn scherpen arendskijk op men schel) en dingen had hij de toekomst juist ingezien, doch de t(jden waren toen nog niet rijp voor de detnokratische be weging welke hij met zijne gloedvolle aanhangers zoo begeesterd inluidde. Rome wist het, en wachtte geduldig, en ten gepasten oogenblik zou een paus zelf rechtstaan, de onsterfelijke Leo XIII, om bet vaandel der christene democratie op te stoken, en do groote evangelische princiepen van broederlijkheid en recht vaardigheid aan de volkeren te herin neren. Indien Lamennais evenals Lacordaire en Monlalembert ootmoedig het hoofd hadde gebogen loon de plechtige vor- maanstom van Rome hen tegenklonk, hoe glansrijk ware liij niet uit dezen strijd getreden en hoe zou een smetloo/.e stralenkrans voor alle tijden z(jn machtig genie oraschitterd hebben, dewijl hij de eerste den zaadkorrel uitwierp die voor de volgende geslachten zulke heerlijke vruchten teelde Doch wat een droevo vlek kleeft er thans op dit zoo verdienstvol leven, dat opging als een zon, héél het katholieke Frankrijk verlichtend en verblijdend met hare stralen, en eindigde in eenzaamheid en duisternis, toen onbuigzame trots en koppigheid het afgescheurd hadden van do eeuwige licht- en waarheidsbron die in het eeuwige Rome ontspruit ('t Vervolgt). Men leze in den den aanvang van den OVERTOCHT DER BEREZINA Deze bladzijden vormen de roe- rendste en tevens de akeligste uit het boek van de Ségur. Het groote drama gaat hiermede stilaan zijne ontknooping tegemoet. Corriere della Sera - schrijft dat tij dens deze maand twee gewichtige ge beurtenissen voorde Ententozullenplaats I lijve gingen. De eene liet den moed in zijn schoenen zinken en wilde zich overgeven, waarop de andere hem toeschreeuwde dat hij hem dooden zou indien hij deze lafheid beging. En inderdaad, toen hij zijn makker zijn geweer zag wegwerpen en de handen lot den vijand uitsteken, velde hij hem met een geweerschot neer. Dan, gebruik makend van «le verstomming der kozakken herlaadde hij vlug zijn wapen waarmede hij de stoutmoedig ste» bedreigde. Op die manier wist hij hen in bedwang te houden, en van boom tot boom langzaam terugdein zend, won hij terrein en slaagde er in de zijnen te vervoegen. Het was tijdens deze eerste dagen van onzen marsch naar Borizol dat het gerucht van den val van Minsk zich onder het leger verspreidde. Alsdan begonnen de hoofdmannen zelf te vertwijfelen toen zij, na al deze tooneelen van verschrikking, een nog schrikkelijker toekomst te gemoet zagen. In hunne intieme gesprekken riepen velen onder hen uit dat Na poleon evenals Karei XII zijn leger te sterven geleid had naar Moscou - Van al Moscou hadden wij verloren al ons reisgoed, vijf honderd kanon hebben Eerstens hot bezoek van den Russischen minister van buitonlandsche zaken Tereschtschenko te Londen, van wien liet bezoek eerst besloten, dan uit gesteld werd. Dit bezoek geldt het inly- ven van Konstantinopel, wal onder den invloed der Kadctten opnieuw actueel geworden is. l)e tweede gebeurtenis is eene nieuwe konferentic te Parijs. Deze zou meer militair dan dijilomatisch zijn, daar de toestand moet besproken wor den, ontstaan door het Engelsch Fransch- Italiaansch offensief. Secoio schrijft Het offensief van Cadorna beantwoord aan een oud plan, hetwelk den Ilaliaanschen generalissisme aan de Verbondenen reeds uiteen heeft gezet, op de konferentie te Rome en te Parijs. Het plan van Cadorna stootte vroeger op levendigen tegenstand, daar ieder Verbondene zijn eigen front als hoofdfront aanzag en voor het Italiaan- sclie front, geen belang toonde. In den laalsten tijd echter is het aan Cadorna gelukt, do Verbondenen tot zijn stand punt te overhalen en minstens gedeelte lijk, hunne hulp te verkrijgen. Hadden de Verbondenen destijds groo- tere overeenkomst betoond, dan had Cadorna ook in korteren tijd meer kun nen verrichten. Het is onbekend hoe Ca dorna zijn offensief verder denkt te ont wikkelen, maarten minste is dit bereikt dat de Entente liet Italiaansch front niet meer aanziet als een bijfront, maar heden liet als hoofdfront aanziet, waar wellicht liet lot van don oorlog kan beslist wor den. Daar is tot genoegen van Italië, het princiep van het eenheidsfront, werke lijkheid geworden. Eene bijzondere Japansche zending te Washington. Een bijzonder gezantschap uit Japan, is onder leiding van graaf Ishii, te Was hington aangekomen. Door do Entente pers wordt daarover 0. a. hét volgende medegedeeld Graaf Ishii, met zijne begeleiders heeft den 4 Juli Tokio verlaten. Benevens liern namen twee diplomaten deel aan do reis. Bij een afscheidsmaal dat te Tokio aan het gezantschap werd aangeboden zegde graaf Ishü: Mijne zending is van mili tairen en van vredelievenden aard. Zij is van militairen aard, want zij is gericht tegen het militarismus en de voorheerschappij der centraal-mogend- heden, edoch zij is ook vredelievend, daar zij de honden die Japan met de Vereenigdo Staten voreenigon, nog vaster moet toehalen en bevestigen. Hot gezantschap hield zich eerst op te San-Francisco, 011 reisde dan verder naar Washington, waar eene plechtige intrede onder militaire begeleiding plaats had. Graaf Ishii had besprekingen met Wil son en Lansing Wilson bood het gebrui kelijke feestmaal aan, alle merkwaar digheden werden bezichtigd, en daar- tusschen hadden zonder twijfel ook konforencies plaats. Graaf Ishü sprak andermaal eene rede voering uit, waarin hy verklaarde dat alle bondgenooten nauw verecnigd zyn, en dat Japan zijne gansche kracht zal ten dienste stellen der gemeenzame zaak. De Vredesbemoeiïng van den Paus Italia meldt dat het antwoord dor oorlogvoerenden, door den Paus, aan do vijandelijke machten zal overhandigd worden, met het verzoek om eene verdere verklaring. nen, een en dertig arenden, veertig duizend gevangenen, zestig duizend dooden. Daar bleven ons alleen veer tig duizend ongewapende achterblij vers en acht duizend strijders over. Napoleon had deze catastroof niet verwacht hij dacht haar voorkomen te hebben met zijne omstandige on derrichtingen aan generaal Victor die Minsk moest verdigen. Den 20 No vember, zooals zijn briefwisseling met Victor getuigt, had hij nog steeds betrouwen, en hij oordeelde dat ge neraal Oudinot omstreeks den 25 in Borizof zou aankomen, terwijl deze stad reeds van af den 21 in het bezit van den vijand overging. Het was dan een dag na deze ramp, op drie dagmarschen van Borizof en te midden der groote baan. dat een officier de Jobstijding aan Napoleon kwam mededeelen. De keizer sloeg met zijn stok ten gronde, en een, toornigen blik ten hemel werpend riep hij uit «Het staat dus daarboven geschreven dat wij niets meer dan ongelukken beleven zullen Nochtans intusschen had maar schalk Oudinot, die op marsch was naar Minsk en geen onheil vermoedde, den 21 halt gehouden tusschen Bobr Volgens oene verdere mededeeling van de Italia streeft het aanstaande vre- despogen van den Paus, naar eene onmid- delijko uitspraak van alle oorlogvoe renden. Uit New-York wordt aan de Mor ning Post gemeld Volgons de - Sun verneemt heeft Voorzitter Wilson bij zijne antwoordnota aan den Paus een persoonlijk schrijven gevoegd, waardoor het don Paus mogelijk is, niettegenstaan de de volstrekte afwijzing van de Voor zitter, zijne vredesbemoeiïng, op grond der Wilsonnota voort te zetten. Hij sprak in dit schrijven zijne bereidwilligheid uit, verdere voorstellen van den Paus te onderzoeken. Het Fransch antwoord. Geneve, 4 SeptDe Matin ineldt dat generaal Pótain, op verzoek der regeering, aan de oindhesprekingen tot het opstellen van hot antwoord op de Pauselijke nota zal deelnemen. Eene nieuwe Vredesnota van den Paus. Karlsruhe, 1 September. De - Turi- ner Stampa meldt uit Rome Na de aankomst van Wilsons antwoordnota werd eene nieuwe nota van den Paus aan de regeeringen gestuurd. In de Katholieko Kringen van Zwitser land wordt beweerd dat de Paus, trots de weigerende houding der Entente, en de reeds voorliggende afwijzing van Wil son, zijne voetstappen tot vorzoening der natiën hernemen zal en weldra zal optre den met nieuwe bemiddelingsvoorstellen. De katholieke kringen bemoeien zich ijverig met do bemiddclingstaak. Verte- gun woordigers van het internationaal katholicismus ontmoetten elkander te Zurich, en het programma hunner zoer geheime vergadering paid eveneens den vrede. Noggeene nieuwe Pauzelijke Nota. Berlijn, 5 September. De «Vossische Zeilung verneemt, dat het bericht van Engclsche bladen, dat de Paus eene tweede vredesnota gereedmaakt, vol- komon uit de lucht gegrepen is. Eveneens is het nieuws uit de lucht gegropen van Le Journal de Genève dat do Paus de vredesnota, zonder voor- afgaandelyke overeenkomst met de kar dinalen heeft opgemaakt en verzonden. De - Osservatore Romano meldt dat op uitdrukkelijk bevel van den Paus het katholieke blad Corriere del Friuli moest ophouden te verschijnen daar het van de Pauzelijke nota oene tendancieuze- uitlegging had gegeven. Wij lezen in het Berliner Tageblatl Den Haag, 2 September. De Araeri- kaanscho regeering beeft thans bepaald geweigerd de reeds voor Holland inge scheepte massas tarwe en meel te laten uitvoeren. Andere reeds goladene graan- massas zijn door het lange wachten bedorven, zoodat zij niet meer als voeding voor de menschen kunnen dienen. De offlcieele Hollandsche mededeeling luidt-Wij weten thans met zekerheid dat er op den invoer van broodgraan uit Amerika niet meer te rekenen valt, en wij moeten nu trachten met den inland- schen voorraad rond te komen. Het dagelijksche rantsoen per hoofd wordt van 400 grammen op 250 grammen ge bracht. Op die manier kan Holland den winter doorsteken, indien de oogst eenigerraate goed uitvalt. Uit Washington wordt gemeld De onderhandelingen over den uitvoer van graan naar Holland, zijn onderbroken- en Kroupki, toen generaal Browni- kowski te midden van den nacht kwam aansnellen om hem zijn nederlaag te melden alsook de nederlaag van Dom- browski en den val van Borizof. De russen volgen hem op de hielen. Den 22 gaat de maarschalk hen tegemoet en verzamelt de overblijf selen van het leger van Dombrowski. Den 23. drie mijlen van Borizof, botst hij op de russische voorhoede. Hij valt haar aan, houwt haar uiteen, en ontneemt haar negen honderd man nen en vijftien honderd rijtuigen. Dan met volle geweld van sabels en kanons drijft hij haar terug tot aan de Bere zina ongelukkiglijk wordt de brug van de rivier te Borizof vernield. Napoleon bevond zich toen te Toloczine hij doet zich de positie van Borizof beschrijven. Men Beves tigt hem dat de Berezina op dit punt niet alleen eene rivier vormt, maar een meer van beweegbare ijsblokken. Hare brug had eene lengte van drie honderd vademen hare vernieling is onherstelbaar en de doortocht van het leger voortaan onmogelijk. ('t Vervolgt)

De Denderbode | 1917 | | pagina 1