Oorlog lo Moge DE VREDESKWESTIE. IN RUSLAND. OORLOGSBERICHTEN. STERFGEVAL, Italiaansche Oorlog Kent gij het ontstaan? van het heldhaf tig Pauzen legioen Helaas in do branding onzer moderne beschaving blijft het jong geslacht vol strekt onwetend met liet roemrijk ver leden onzer dapper©, christen© soldaten van weleer. Op den noodkreet van Pius IX zag men van I860 tot 1870, uit alle werelddelen scharen van geestdriftige jongelingen naar de Eeuwige Stad oprukken, en de ridderlijke krijgsroep dreunde Pro Petri Sede De- Paus,, een zwakke ouderling, staat alleen, van iedereen ver laten. Wij, zijne zonen, zijn verantwoor delijk voor zijn lot. Wij willen voor hem sterven, en inen sterft slechts met liefde voor eene zaak die onsterfelijk is voor het patrimonium van den II. Petrus!» De moedee, sterk als- de vrouw uit liet H. Schrift, zegde met trots, bij liet afscheid van haren lieveling God gaf ons zijnen Zoon waarom zou ik Hem mijn kind weigeren ('t Vervolgt). De Paus en de Vrede. De Néue Zurieher Zeitung kondigt eene briefwisseling af uit Londen, waarin go- sproken wordt van de hangende vredes- kwestie, en namelijk van de opname der nota van Wilson in Engeland. Men zou in de rogeeringskringen van Engeland doorgaans weg van meening zijn, dat de nota van Wilson ëéne schrede verder doet tot de bosprekingen bij open deuren. Alleen de gebonden pers maar niet de Engelsche regeci'ing vermeent dat het Duitsche regeeringsstelsel heel en gansch moet omver geworpen worden, om tot eenen vrede met de centraal- mogendheden te geraken. Een dergelijk plan beslaat nog alleen als middel tot krygsaanhitsing in de bla den. De regeering van Londen rekent niet met zulke noodwendigheid of moge lijkheid. Het officieele Engeland deelt de mee ning die Wilson aan den Pauskond deed, volgens welke een status quo ante hel ium - en eenige binnen bescheiden gren zen blijvende wederherstellingen de wezenlijke waarborg zouden zijn voor eenen toekomstigen wereldvrede. Daarbij zou Engeland het aan Italië zelf willen overlaten zich met de Servi sche wensehen en eischen 't akkoord te stellen. Het antwoord aan de Pauzelijke nola zal weldra in eene konferencie te Parijs besproken worden. De Paus zal dat ant woord in elk geval eerst ontvangen na liet antwoord der centraal-mogendheden. Kopenhagen, 9 September. De Rus sische socialistische afvaardiging uit Lon don komende werd Zondag te Stockholm verwacht. Bij de doorreis van Kristiania uitten zich dë afgevaardigden over de vredesstemming in de Westelijke landen. Zij zegden dat de sociaal-demokratie in Frankrijk eene hevige beweging op touw zet, ten gunste van hot zenden van ver tegenwoordigers naar Stockholm. In Engeland overweegt men kalmer als vroeger de vraag, of er vredesonderhan delingen met Duitschland zouden kunnen aangevangen worden, vooraleer België ontruimd is. Daarmede wordt oen ge wichtige stelling, waaraan men in Enge land vroeger sterk vasthield opgegeven. Het Kopenhaagsche socialistenblad meldt dat de redakteur Borghjerg, op telegrafisch aanzoek van het komiteit van Stockholm, Zaterdag avond naar Stock holm vertrok om aan de verhandelingen van hel komiteit met de Russen deel tc nemen. Wilsons antwoord nota en de Entente-bondgenooten Berlijn, 10 Sept. Aan den Berliner Lokal-Anzeiger meldt men uit Zurich De goed ingelichte briefwisselaar der Neue Zurieher Zeitung verneemt Verantwoordelijke Kringen zijn van meening dat de positieve kant van het antwoord van Wilson als grondslag kan dienen voor besprekingen. Hij denkt dat het antwoord der Bondgenooten op de Pauzelijke nola opgesteld zal worden le Parijs of I/mden, ter gelegenheid der konferencie tot herziening der krijsdoel- einden in Januari opeqbaar gemaakt. De vredesbewegingen Amerika. Berlijn, 10 September. Zooals vol gens de Vorwarts uit New-York naar Stockholm gemeld werd, is de vredesbe weging in Amerika onophoudend aan hot toenemen. Het leden-tal der socialistische party steeg sedert do oorlogsverklaring van 100,000 tot 400,000 man. Een nieuw gestichte vredesbond telt reeds twee miljoen leden. Engeland met Wilson t'akkoofd. Lugano, 10 September. Reuter meldt uit Washington De Engolsche regeering heeft aan de Vereenigde Staten medegedeeld dat hel antwóprd van presi dent Wilson op de Pauzelijke nota vol kómen overeenstemt met de Engelsche opvatting, zooals ze onlangs door lord Cecil uiteengezet werd. De Duitsche antwoord nota aan Z. H. en de bijzondere kommissie. Uit Berlijn wordt gemeld De bijzon derc kommissie is, zooals besloten was. Maandag namiddag bij den Rijkskanselier samengekomen. Naar men verneemt zullen verdere zittingen der kommissie betrekkelijk de antwoordnota aan den Paus niet plaats grijpen, daar het gelukt is tot eene hoofd zakelijke overeenstomming over vorm en inhoud der antwoordnota te komen. D<> nota zal er minder nadruk op leggen, bepaalde bijzonderheden aan te geven, maar veel eerder pogen de prinei pieël- stellingneming der Duitsche re geering jegens de Pauzelijke uitnoodiging vast te stellen. Het is weinig waarschijnlijk dat een bijzonder officieel verslag over de be sprekingen zal verschijnen, maar daar over moet nog'-?een besluit genomen worden. Ook het tijdstip voor het openhaar maken der nota is nog niet vastgesteld. Aan de hoofdkommissie zal de nota niet voorgelegd worden, daar de leiders dor partijen, die allen leden van de hoofdkommissie zijn, lot de bijzondore kommissie belmoren. Dp verhandelingswjjze van de bijzon dere kommissie was van beraadslagenden aard. Stemmingen hadden niet plaats. Scheidemann en de nota van Wilson. De afgevaardigde Scheidemann sprak met den korrespondent der United Press over do nota van Wilson. Volgens de Vorwarts sprak hij als volgt Ik vind dat de Araerikaansche re geering hare krijgsdoeleinden omschrijft op eene manier die er uitziet als liadde het vredesprogramma van den Rijksdag haar tot grondslag gediend. De rijksdag vraagt, zooals bekend is in dat programma de vrede der overeen komst, en der voortduronde verzoening der volkeren. Hij verklaart dat gedwon- geno grondgebiedsverworvingen en poli tieke, ekonomische of flnancieele gewel denarijen, met zulken vrede onvereenig- baar zijn. Hij wijst allo plannen af, die strekken tot ekonomische boycotteering of vijand schap der volkeren na den oorlog. Hij verklaart dat hij de instelling van inter nationale rechtsorganisaliën krachtdadig eischen zal. Met dat alles is de Ameri- kaanscho regeering t'akkoord. Daarop komt de vrgag Waarom voert zij dan oorlog tegen ons f Zij beantwoordt de vraag daarmede, dat de huidige Duitsche regeering haar niet van aard schijnt als waarborg voorden komenden vrede op te treden. Daartoe merk ik op dat de rijksdag, vertegenwoordiging van het Duitsche volk gekozen,op grond van het algemeen gelijke en rechtstreeksche stemrecht, bereid is die waarborgen voor den toeko menden vrede mede óp zich te nemen. De gedachte dat die vrede, om duur zaamheid te beloven, niet alleen zou moeten gewaarborgd zijn door de regee ringen maar ook Noor de volkeren, is volkomen juist, alhoewel ook door de Amerikaansche regoering in eenen vorm ingekleed, die kwetsend is voor de Duitsche regeering Scheidemann zegde verder dat dedemo- kratiseering na den oorlog overal rassen vooruitgang zou doen. Het Duitsche antwoord aan den Paus. Berlijn, 11 September. De Nord- deutscho Allgemcinc- Zeitung schrijft De loden van den Rijksdag en de Vol machthebbers bij den Bondsraad, die de vrije kommissie uitmaken, kwamen gis ter bijeen onder voorzitterschap van den rijkskanselier in dezes huis, tot bespre king van het Duitsche antwoord op de nota van den Paus. In eene grondige beraadslaging van verscheidene uren, liep de bespreking na zorgvuldige overweging der voorge brachte meeningen ten einde. Gunstige stemmen. De Nederlandsclie Anti-Oorlog Raad maakt gewag van twee gunstige stemmen uit de konservatieve Engelsche pers over de nola van den Paus. De Yorkshire Post schrijft De poging van den Paus, om den vrede te brengen moet niet zonder meer ver worpen worden, als waro bet slechts oen nieuwe Duitsche poging om voordeel te verkrijgen. Eenige neiging hiertoe zou men kun nen lezen in de telegrammen van de Ver eenigde Staten maar het is duidelijk dat de Entente althans liet erover eens zijn, dat de nota een onbevooroordeelde over weging verdient. Hiermede stemmen wij volkomen in. De Paus is verheven boven eenige partijdigheid in deze zaak. Wij zien niet in dat hij er iets bij zou winnen indien de eene of de andere partij eenig voordeel behaalde, en 't feit dat hij in beide oorlogvoerende groepen een aan tal geloovigen heeft, geeft voldoenden grond voor de veronderstelling, dat zijne daad slechts is ingegeven door den zui veren wil om iets goeds te doen. De Daily Telegraph schryft Heden kreeg men kennis van de poging om lot vrede te geraken, waarvan men zeker was dat die nog vóór de nadering van den winter zou gedaan worden. Zij komt van den kant, waarvan men haar mocht verwachten. Eene zekere di plomatieke bed rij vigheid van de zijde van het Valikaan, die men sindseenigen tijd had waargenomen, had, niettegenstaande de ofllcieuse ontkenning, verwachtingon opgewekt van een her haling in een meer konkrelen vorm van de Pauselijke roepstem van twee jaar geleden en de oorlogvoerendo volkeren hebben nu een reeks van voorstellen voor zich, waarvan de Entente-volkeren zul len moeten erkennen dat zij, hoewel in veel opzichten onvoldoende, een belang rijke stap vooruit zijn tot een zoodanige» vrede, als zij verlangen en dien de we reld verlangt. Het antwoord der centraal-mo gendheden aan den Paus. Hot antwoord van Duitschland en Oostenrijk-Hongarië aan de nola van den Paus. zal binnen enkele dagen bekend gemaakt wordon, nadat tusschen de kabinetten van Berlijn en Weenen, de volle overeenkomst nopens den inhoud zal bekomen zijn. Den Haag. 12 September. De brief wisselaar der United Press in Ron^e beweert uit het Valikaan vernomen te hebben, dat men daar met vertrouwen verwacht dat het antwoord der Midden- Mogcndheden,bepaalde vredesvoorstellen zal inhouden. De Paus zou van gedacht zyn dat de onderhandelingen nog voor Kerstdag beginnen en de vrede zou in 1918, bezegeld zijn. Berlijn, 12 September. Volgens het Berliner Tageblatt - zal het Duitsche antwoord op de Pauzelijke Nota in de aller-eerstkomende dagen verzonden worden. Bij de onderhandelingen welke de vrije kommissie bij den kanselier heeft gehad over het antwoord, zouden zoowel de algemeene beschouwingen, als de opvatting der Nota, aanleiding ge geven hebben tot ongewoon leveudige besprekingen. De antwoordnota zal op de nieuwe oorlogsdoeleinden wat nader ingaan, maar daarentegen de Duitsche voorwaar den met betrek op België niet nader bepalen, dan tot hiertoe het geval was. De formuul zou naar men zegt zoo luiden, dat België onder geene omstandigheden een - Britsch bolwerk op het vasteland worden mag. De vredesbeweging in Amerika. Den Haag, 12 Sept. De Stockholm- sche briefwisselaar van het «Handelsblad» had een onderhoud met Troelstra, die het volgende mededeelde De vredesbond dor Vereenigde Staten, die oorspronkelijk maar weinige leden telde, is tot 2 miljoen gekomen. De socialistische partij heeft haar ledental vervijfvoudigd. De ofllcieuse Amerikaansche pers strookt op verre na niet met de gemoods- stemming des volks, dat Wilson zelf verkeerd ingelicht is over de stemming in liet land. De godsvrede in de Entente landen is zoodanig gespannen, dat hij elk oogenblik kan breken. Eene proklamatie van Kerenski Stockholm, 9 September. Minister- Voorzitter Kerenski heeft de volgende pro klamatie afgekondigd Op 8 September kwam het lid der Duma Lwow naar St-Petersburg en eischte van mij in den naam van generaal Kornilow alle bur gerlijke en militaire macht aan den opperge neraal over te maken, die naar zijn goeddun ken eene nieuwe Regeering zou samenstellen. De juistheid van dezen eischen van Lwow werd mij dan door Kornilow zelf bevestigd in eene mededeeling door rechtstreeksch te- legrafenverkeer tusschen St-Petersburg en den algemeenen staf. Daar ik dezen eisch in mijnen persoon aan de voorloopige regeering gesteld, aanzie als eene poging van zekere bevolkingskringen, om den moeilijken toestand van het land te benuttigen tot het scheppen van eenen toe stand, welke tegen de veroveringen der Revolutie gericht is, hield de voorloopige regeering het voor noodzakelijk, mij, voor het welzijn van het Vaderland en de vrijheid van het republikeinsche regeeringsstelsel, de macht toe te vertrouwen, dringende en on vermijdelijke maatregelen te nemen om alle aanslagen tegen de opperste macht en tegen de burgerrechten door de regeering veroverd, in den oorsprong te keer te gaan. Daarom meen ik tot handhaving der vrij heid en der openbare orde in het land alle maatregelen die ik de bevolking ten gepasten tijde zal aankondigen. Terzelfdertijd beveel ik, ten eerste Gene raal Kornilow zal zijn ambt overmaken aan generaal Klembowski den opperbevelhebber der legers van het Noordfront die den toe gang tot Sint-Petersburg versperren en ge neraal Klembowski zal voorloopig de be voegdheid van oppergeneraal overnemen, maar te Pskow blijven. Ten tweede ik roep den staat van beleg uit voor de stad en omschrijving Sint-Peters burg. Ik vorder alle burgers op mede te werken tot handhaving der noodige orde voor het heil des vaderlands en het leger en de vloot vorder ik ook op rustig en trouw hunne plicht tot verdediging van het vaderland tegen den uitlandschen vijand te vervullen. Het ministerie afgetreden. St-Petersburg, 11 September. Ingevolge den eisch van den generalissimus Kornilow is gansch het Russisch ministerie afgetreden, ten einde aan Kerenski volle vrijheid van handelen te geven. Alle ministers nemen niettemin voorloopig hun ambt nog waar. De stad is kalm. Moord op Kerenski. Keulen, 11 September. Aan de «Kölui- sche Zeitung wordt uit Stockholm gemeld Een gerucht uit het Engelsche gezantschap komende, zegt dat Kerenski door de kozak ken vermoord geworden is. Ik deel het ge rucht onder voorbehoud mede. Volgens een bericht uit St-Petersburg aan het Keulschc blad langs Bazel gekomen, maakt generaal Kornilow voorbereidselen om met een deel zijner troepen tegen Sint - Petersburg op te rukken. Volgens mededeelingen uit Sint-Petersburg breidt zich de anarchie steeds uit. In Kazan zijn troepen uit Moskou aangekomen, die nu met het gepeupel handgemeen geworden zijn. Het kwam tot erge botsingen tusschen troepen en de gendarmerie van Kazan. Tusschen vluchtelingsbenden en militaire patroeljen hadden echte gevechten plaats. Kopenhagen, 11 September. Uit Finland komen geruchten dat Kerenski Zaterdagnacht in St-Petersburg zou vermoord zijn, dat de regeering echter poogt de moord geheim te houden. Het nieuws is echter reeds doorge zijpeld en heeft onder de bevolking de grootste verwarring doen ontstaan. Kornilow weigert zijne afstelling aan te nemen en vordert nu alle burgerlijke kringen op, hem bij die herstelling der orde in het rijk te ondersteunen. Het is nog niet vastgesteld of Kerenski zou vermoord zijn door partijgangers der Bolsche- wiki, of door partijgangers der Grootvorstin partij en de reaktionnairen. Stockholm, 13 September. (Priv. te- legr.) Volgens berichten uit Sint-Petersburg zou bij Luga door Kornilow's troepen slag geleverd en Kerenski verslagen zijn. In Frankrijk. Genève, 11 September. Le Matin schrijft nopens de ministerkrisis dat in parlementaire kringen de naam van Paia- levé op den voorgrond staat en voegt er bij dat ook Jules Paras genoemd wordt. Genève, 11 September. Poincaré riep gisteren Painlevé bij zich en droeg hem de samenstelling van een Kabinet op. Painlevé heeft lijd gevraagd tot 's avonds om te antwoorden. Genève, li September. Volgens een Havas-bericht is men in de parlementaire kringen te Parijs, algemeen van meening dat de kombinatie dooi' Painlevé voor gestaan, tot eene spoedige oplossing der krisis leiden zal. Dc socialistische partij schijnt geneigd met Painlevé samen Le werken. Dinsdag morgond ontving Pain levé de socialistische afgevaardigden. Het is waarschijulijk dat de socialis tische partij door verscheidene leden in het Kabinet zal vertegenwoordigd zijn. Het nieuw Kabinet- De «Kolnische Zeitung» verneemt van de Zwitsersche grenzen De dagbladen uit Parijs melden over de ministerkrisis dat, in geval Painlevé de samenstelling van het kabinet overneemt, hij waar schijnlijk het ministerie van oorlog zal behouden en het voorzitterschap ook zal waarnemen. Thomas, de minister van munitie zou, naar alle waarschijnlijkheid minister van financiën worden en zijn ministerie van munitie overlaten aan Loucheux. Bienvenu-Marlin zou het mi nisterie zan justicie en Steeg hot ministe rie van binnenlandsche zaken bezetten. Ook de vroegere minister-voorzitter Barthou wordt genoemd voor het minis terie van justicie. De socialisten zouden in 't kabinet vertegenwoordigd zijn door drie of vier leden. Volgens do opvatting der parlementaire middens zou het mi nisterie een gansch nieuw uitzicht heb ben- Woensdag is in den ouderdom van 70 jaar lo Brussel in den Heer ontslapen de weledele heer Arthur Verhaegen, volks vertegenwoordiger voor het arrondis sement Gent-Eekloo. De geachte aflijvige was eere-ingenieur van Bruggen en Wegen. Hij volbracht schitterende studiën in Sint-Mickièls- kollege te Brussel en kwam de eerste uit de bijzondore school der Burgerlijk Genie, gehecht aan dc Hoógeschool van Gent hij verwierf zijn graduaat in letteren den 16 September 1864 en werd eere-inge- nier benoemd den 26 Oktober 1870. Hij was opvolgenlijk onder-ingenier van Bruggen en Wegen te Charleroi en te Antwerpen hij nam zijn ontslag in 1872. Wanneer de Gentsche kristene werk lieden, omtrent 30 jaar geleden, zich op maatschappelijk gebied inrichtten en den Kristen Anti-socialistischen Werklieden- bond stichtten, werd hij hun voorzitter, en, het dient gezegd te zijner eer, dat hy die niet vertrouwd was met de volkstaal en om die reden opzettelijk het Vlaamsch aanleerde. Op korten tijd bekwaamde hij er zich zóó goed in dat hij weldra onder de beste, gevierdste Vlaamsche sprekers van het land werd geteld. Als katholieke .strijder, met hart en ziel aan den Godsdienst, aan zijn land en zijn volk verkleefd, was hij gedurende meer dan veertig jaar een dermeest in het oog springende voormannen van de katholieke partij. Hij schreef een aantal werken in het Fransch en in hot Vlaamsch over ekono mische en sociale-onder werpen. Hij liet ook eenige geschiedkundige werken en raonographiën over oude gebouwen ver schijnen. De geachte aflijvige, geboren te Brussel, den 31 Oogst 1847, was gehuwd met de dochter van wijlen senator Jules Lam mens van Gent. Hij was officier in de Loopoldsorde, commandeur in de Piusorde en vereerd met nog een tiental kruisen van vreemde ridderorden. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 12 September. Legergroep van Kroonprins Ruppreeht van Beieren In verscheidene sektoren van het front in Vlaanderen, in Artesië en noordelijk Poelkappele flakkerde de vuurbedrijvigheid 's avonds aanzienlijk op. Meermaals hadden botsingen van de infanterie in de stellingen van het voor terrein plaats. Legergroep van den Duitschen Kroon prins Na sterke vuurwerking vielen Franschc afdeelingon in met geweld uitgevoerde verkenningen wederzijds de straat Camhray in Champagne aan. Zij werden verlicsrijk door het vuur en in nagevecht achteruit gedreven. Er hieven gevangenen in onze hand. Voor Verdun heeft de strijdbedrij vigheid der artilleriën opgehouden. 19 vijandelijke vliegtuigen zijn gisteren neergeschoten. Luitenant Voes behaalde door het neerschieten van een vyandelijk vliegtuig zijne 46 lucht- zege. Uit Fransche bron PARIJS, 10 September. Op dun rechter Maasoever hevige artilleriebedrij- vigheid in de streek der hoogte 314 het Fosseswoud. Anders overal een n tige dag. Den 8 en 9 worden 5 duitsche vliegt gen in een luchtgevecht neergeseholi In den loop dei- verleden week zet onze vliegers do rij hunner ondernein gen voort en behaalden de volgen si sessen kapitein Guynemer bracht getal der duitsche vliegtuigen, die vernield heeft op 50 luitenant Nungo ser behaalde zijn 30e luchtzege ka tefn Hèurtaux zijn 20e de luitenant Madou, Ortoli, Lufdery, du offieierplad vervangers Jonck en Jailler hebben hun 10e vijand neergeschoten. PARIJS, 11 September. Vijande] ko overvallen noordelijk Jouy en no< delijk Cerny mislukten in ons vuur. V onzen kant drongen wij in de duitsc linies zuid-oostelijk Vauxaillon en Champagne noordelijk de Ilelmberg. M vernielden schuilplaatsen en maakten g vangeneu. Onze batterijen namen vija (lelijke troepen van Juvincourt oud hun vuur. Artilleriestrijd op do beide oevers d Maas.Rustige nacht op het overige froii In den verloopen nacht beschoten vija delijke vliegtuigen de streek van Dui kerke. Uit Engelsche bron LONDEN, 11 September. In di loop van de plaatselijke gevochten Villeret en zuidelijk Hargicourt maakt wij eenige gevangenen. De vijandelijl artillerie zette hare werking oosteli Ypcren in de vroege morgendstondi voort. t Uit Duitsche bron. BERLIJN, 12 September. Front van Prins Leopold Op va scheiden© plaatsen lusschon de Zee en i Duna dreven onze voorhoeden Russisch verkenningsafdeelingen door nagevechti i achteruil. Het aantal gevangenen in «lf 1 slag bij Riga beloopt 8.000de Lu bedraagt 325 kanonnen, waaronder ee c derde van zwaar kaliber, verscheiden groote geladen treinen en trams, e<: 1 groole stapel munitie en voorraden, tal i rijke last-auto's en andere automobielen 1 Front van aartshertog JozefTussche de Prulh meermaals levendige artillerie 1 bedrijvigheid en gevechten tusschen vei 1 kenners. Zuidwestelijk Zoelke drong d 1 vijand in onze linies hij werd verliesriji afgewezen. Uit Oostenrijksche bron. 1 WEENEN, 12 September. Russei 1 en Roemeenon vielen de hoogte tei 5 westen van Ockna verscheidene malei hevig aan. Hunne aanvolsstormen zaktèi meest onder ons vuur ineen. Eunraai werden zij door tegenaanval teruggo worpen. Uit Russische bron. ST PETERSBURG, 11 September In de richting van Riga, in de buurt vat den weg naar Pskof, gevechten tusschec vooruitgeschoven elementen van d< vijand en onze achterhoede, die het hooi biedt aan den druk van den vijand op linie Boertnek-hoeve van Segevoldt. In verscheidene sektoren gingen de onzen tot het offensief ovor ten einde voordeelige posities in te nemen. Eei onzer divisies verdreef den vijand hij Mulde en wierp hom terug, gevangene en vier machie-geweren buit makend. In de streek ten Noordoosten vai Friedrichstadt trachtte de vijand vergeel onze posten terug te werpen. Aan de rest van het front niets belang rijks. Roemeensch gevechtsterrein Uit Bulgaarsche bron. Bij Tulcea poogden een troep verken ners op onzen oever te landen hij werf door ons vuur vornield. Bij Isaccea en Galatz zwak kanonnenvuur. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 12 September. In den loop van den dag van gisteren kwam hel slechts aan de hellingen van den Mooie San Gabrielle tot hevige gevechten, die voor ons gunstig verliepen. Anders geenö bijzondere gebeurtenissen. Uit Italiaansche bron ROME, 11 September. Op hel gan- sclie front voornamelijk artilleriestrijd. Westelijk het Gardameer viel de vijand lift krachtige vuur voorbereiding onze vooruitgcschovene posten tusschen hel Gonceidal en het Lodromeer aan. Het gelukte hem ineen van die posten voet te vatten, doch zij werden er spoedige uil verjaagd. Aan de monding der Timavq werden slormafdeelingen die met onder steuning van infanleriegolvcn tegen ou- ze stelling op den uitersten rechtervleu gel oprukten, tegengehouden en met zware verliezen door het werkzaam ver- sperringsvuur op de vlucht gedreven. Den 10 .September namen onze afdce- iingen in Albauie, die de iu het dal van de Dewols opereerendo Fransche troe pen ondersteunen aan de midden Osun, zuid oostelijk Berat, een vijandelijke loopgraaf en gevangenen. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 11 September.— Kaukasusfronl Op het ganscho front opnieuw levendige bedrijvigheid van den vijand. Op verscheidene plaatsen rukten vijandelijke patroeljen en groote verken ningsafdeelingen tegen onze veiligheids linie op, zij werden overal afgeslagen.

De Denderbode | 1917 | | pagina 2