Oorlog io oog Balkan STAiliiiws. Een en ander. OORLOGSJAMMER. YAH M PinrTE-COOSSpS MORISONS Waschmachien Robert Van de Lanotte Voor Hoest, Bronchiet en Influenza Voor Maag-pijn, Uil tiet Dagboek eeoer Jonge Yrouw. BUITENLAND Zondagrust. ZAAILANDEN Sloom Boek- en Steendrukkerij T E R DRUKKER IJ wasem zonder afkoken In 8 minuienen werkt floer zljqe eigene zwiutitrunt J. L. MORISONS, 109. DAMBRÜGGESTRAAT. ANTWERPEN PATRON EN PAPIER ALGEMEENE ASSURANTIËN Grondkrediet van België I Fotografie B. WILLEMSEN S WISSELAGENT §1 BALSSMPiLLSB lel Siuaïfront Bij de Gazagroep werden in den nacht van den 10 September vijan delijke palroeljeaanvalleu afgeslagen. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 12 September. Zuid- Oostelijk van Berat werden Italiaansche afdeelingen door onze voorhoeden over den Opper-Ossum teruggeslagen. Bij Pogradec, aan het Ochrida-meer weken onze krachten onder den druk van den overmachtigcn vijand. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, li September. Zwak vernie- lingsvuur op verscheidene frontscktoren, alleen in de Cernabogen verscheidene korte vuurovervallen. Zuidelijk Serres poogde een Engelsche kompagnie legen onze posten op te rukken. Zij werd door ons vuur verdreven. Uit Fransche bron PARIJS, 10 September. Den 9 Sep tember middelmatige bedrijvigheid der artillerie op het gansche front. De vijand richtte eene hevige beschieting op de rus- sische stelling tusschen het Presba en Maliksraeer. Westelijk het Maliksmeer overschreden onze afdeelingen den 8 Sep tember de Devoli en namen 30 Oosten rijkers gevangen. Den 9 September ruk ten zij tegen het. noorden vooruit en be zetten de dorpen Gradischte, Bubue, Mo- nastirec-Gora en Gribec. rij! erd De oplossing der Kolenkwestie Volgend besluit werd door den heer Gouverneur voor het generaal-gouverne- ment den 1 September bekend gemaakt 1) De verdeeling der huiskolen is toe vertrouwd aan twee verdeelingsbureeion (Landesverteilungstellen) het eene voor de Vlaanderen en het andere voor liet Walenland, afhangende van den Overste 'van het Burgerlijk Beheer (Verwaltungs- chef) van ieder der twee beheeren. 2) Het middenbureel der kolen (Koh- lenzentrale) te Brussel zal aan de ver deelingsbureeion de noodigo buiskolen leveren. 3) De oversten van het Burgerlijk Be heer zullen de noodige mededeeliugen tot uitvoering van dit besluit hekend ma ken. Voor de herstelling van België. I)e Nieuwe Rotterdamsclie Courant bericht uit Le Havre Zondag had in het Belgische hoofdkwartier, onder het voor zitterschap des Konings, een minister raad plaats, die zich bezig hield met de ekonomische herstelling van België en besloot tot de onverwijlde instelling van een komiloit, dat daarmede zou gelast worden. De krijgsgevangenen. Berne, 10 September. Het interna tionaal komiteit van het roode kruis beroept op heden te Geneve de komiteiten van Denemarken, Holland, Spanje, Noor wegen en Zwitserland, evenals het bijzonder sekretariaat des Konings van Spanje tot eene bespreking met het doel den toestand der krijgsgevangen in de vrrschillige landen te hespreken, en hunne ondersteuning in den aanstaanden winter, met welk doel de verscheidene komitoiten bij de belanghebbende regee ringen voorgesteld zullen worden. In Portugal. Aan de Köln. Volkszeitung wordt uit Genève gemeld De bladen van Lyon vernemen uit Madrid dat de Portugeesche regeering tegenover eene wezenlijke re volutie staat. Tot thans toe bleef de vloot trouw. De straatgevechten in Lissabon en Oporto zijn verflauwd. De toestand blijft niettemin gevaarlijk alhoewel de regeering met alle strengheid optreedt. Diktatuur in Portugal. Kopenhagen, 10 September. Het blad - Diario di Notizios meldt dat de diktatuur in Portugal is ingevoerd ge worden. Spoorwegen, Post en Telegraaf staan onder militair toezicht. Betrekkelijk de algemeene werkstaking kwam het tot groote onlusten, voorna melijk in do haven, waarbij met machien- geweren geschoten werden. naverteld door X naar een beroemd verhaal. (2fi Vervolg). Wanneer vroeger mijn man en mijn vader dikwijls vóór mij zegden.- Met Italië is er wat op handen. had - ik er mij nooit erg mede bezig gehouden. Maar O]» dien 1' April sprak Arno mij met den diepsten ernst toe 1 Weet ge, schal, het zal er op gaan aankomen. Waarop dat Op den oorlog met Sardinië. Ik verschrok. Om Godswille dat ware schrikkelijk En moet gij mede I l Ik hoop het 1 Hoe kunt gij zoo iets zeggen Hopen van vrouw en kind losgerukt te worden Wanneer de plicht roept... Ja de plicht Dat is wat anders Maar hopen. dat is zooveel als wen- schen dal zulk een bittere plicht ontsta... Bitter Maar zoo een frisschc, vroolijke oorlog, dat moet iets prachtigs zijn Gij zijl eene officiersvrouw ver geet dat niet. Ik viel hem om den hals... O gij. mijn lieve man, woes gerust ik kan ook dapper zijn... Hoe dikwijls heb ik het met de helden en heldinnen De Portugeesche vloot scheen lusï te iiebben zich bij de opstandelingen aan le sluiten Zij werd enkel door bedreigingen van Engelsche zijde bevreesd gemaakt dat de Engelsche viool zou ingrijpen. In den nacht van 2 lot 3 September duurden de gevechten nog voort. Aanslag tegen den gouverneur van Kanada. Berlijn, 4 September. Aan de Ivriegs- zeitung word uit Kopenhagen bericht dat een tegenstander van den oorlog naar den gouverneur van Kanada een revol verschot loste dal echter zijn doel miste. In Toronto, Quebec en Montreal had den in de laatste dagen van Augustus erge buitensporigheden plaats, die op bloedige botsingen uitliepen. De onafhan kelijkheidsbeweging in Kanada groeit zelfs volgens de betookenis van Engelsche bladen verder aan. Onlusten te Turyn. Berne, 11 September. Le Journal de Genève stelt vast in eeno beschou wing over den toestand dat de verloden week in Turyn onlusten hebben plaats gehad, over welke hot blad echter geone nadere bijzonderheden bezit. Een echte opstand zou door troepen moeten onderdrukt geworden zijn. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht1 0 Vrouwelijk 1 Huwelijken. C. Breckpot, hoefsmid met M. Bogaert, tw. 1'. Van Goethom, metser met J. De Smet, kantw. II. Coupons, tw. met A. Sonk, tw. A. Domoulin, houtzag. mot J- Vincent, br; J. Luyex, bedien de met L. De Luyek, zb. Overlijilens. J. Van den Abeele. rn. Wellekens, vleeschh. 49 j. Geeraerdsbergsehe str. P. De Bom, vr. Ruyssinck, zb. 37 jaar. Zoulstraatp. B. De Beul, m. DcSchry- ver. bed. 25 j. Withuisstr. E. Uylten- daele, vr, De. Smet, zb. 77 j. Ledebaan. D. Van Coningsloo. br. 19 j. Diepestr. 1 kind onder de 7 jaren. Duitschland. Verlenging van den ZomertijdHet was vastgesteld dat de. zomertijd dit jaar den 17 Septem ber zou eindigen. Verleden jaar was hel den 30 Septem ber. In de ambtelijke kringen wordt er nu aan gedacht, gezien hel gebrek aan kolen en het daaruit voortvolgend gaz- gebrek, dit jaar den zomertijd te verlen gen. zoo mogelijk tot midden October. Dat gedacht wordt nog verder overwogen. Zwitserland. Geene deelneming van Zwitserland aan de Belgische levensmiddelenverzorging. Met hot verlangen bezield aan het liefdewerk der levensmiddelenvcrzorging van België deel te nemen, had de Zwitserscho Bondsraad bij de Spaansche en de Nederlandsche regeeringen aangedrongen om de perso nen die gelast zijn met de bezorging der Noord-Fransche departementen tweo Zwitsersche burgers toe to voogen. Dat verzoek was ingewilligd geworden en twee Zwitsers waren reeds aange duid, namelijk de heeron Chapuisat en van Meyernerg-Seetal. Op het oogenblik huuner afreis werden echter door het Spaansch-Nederlandsch komiteit hinder nissen in den weg gelegd. En daar den Bondsraad den tegenstand niet uit den weg ruimen kon, moest hij van zijn voornemen afzien. Voorloopig zullen dus geen Zwitsers aan het Spaansch- Nederlansch komiteit met de bezorging van België belast, toegevoegd worden. Lugano, 7 September. De Popoio d'Italia schrijftIn socialistische krin gen wordt er over gesproken de mislukte socialistische konferencie van Stockholm naar eene Zwitsersche stad te verleggen. Men zou beginnen persoonlijke vertrou welijke uitnoodigingen rond te sturen en daar slechtsde conferencie openbaar maken wanneer men de zekerheid heeft dat ze gelukken zou. Bij de Zwitsersche socialistische leiders heerscht dienaan gaande groote bedrijvigheid. Abissinie. De burgeroorlog Lidj Jassu op de vlucht. Na een geweldig gevecht bij Dessu moest het leger van Lidj Jassu de wijk nemen. Zijne twee generaals werden gedood. Men gelooft zelfs dat Lidj Jassu in zijne vlucht door een geweerschot neergeveld werd, maar dit bericht is nog niet be vestigd. Le Temps verneemt uit Dschibuti Ambtelijk werd vastgesteld dat Lidj Jassu gedood en zijne troepen volledig verslagen werden. Dit bericht werd den 5 September te Addis Abeba openhaar gemaakt. De gezanten boden aan de keizerin en aan den hoofdminister hunne golukwenschen. Van 's middags lot middernacht, eeni- ge dienstdoende apotheek, Zondag 16 September, M. Callebaut, Botermarkt. der geschiedenis niet ondervonden, welke zielverheffende wonnc het zijn moet, ten strijde te trekken. Mocht ik nkel maar aan uwe zijde mede strijden, en mét u overwinnen of sneuvelen Braaf gesproken, mijn wijfken maar hoe onverstandig Uwe plaats is hier aan de wieg des kleinen, waaruit ook een verdediger des vaderlands moet groeien. Uwe plaats is aan onzen huiso- 1 ij ken haard. Ik weet niet waarom deze woorden, die ik toch reeds zoolang en zoo dikwijls gehoord en gelezen had, mij eenigzins als eene geijkte zinsnede - in de ooren. klonken... Er waren nn toch geene be dreigde haardsteden, geene barbaren- horden stonden vóór de grenzen, enkel was er eene staatkundige spanning tus schen twee regeeringen. Wanneer dus mijn man ten oorlog won trekken, was hel toch niet omdat de dreigende nood zakelijkheid hem dwong vrouw, kind en vaderland te beschermen, maar veeleer de lust tot het avontuurlijke vooruit rukken... don drang om zich te onder scheiden... om bevordering te erlangen... Nu ja, eerzucht is hel zoo sloot ik deze gedaclitcnrij schoone, rechtvaar dige eerzucht, verlangen om dapper den plicht te vervullen Het was prachtig van zijne zijde zich te verheugen zoo hij ten velde moest trekken maar toch was er nog niets heslist. Wellicht zou er zelf geen oorlog OPENBARE VERKOOPING van goede EN MEERSCH te Aalst, Aygem, Erpe en Hof- stade. De Notaris Oscar T1BBAUT, te Aalst, zal met gewin van palmslag en gelagen in het openbaar verkoopen. STAD AALST. Eerste koop. Een perceel LAND gele gen op het Galgeveld. gekadastreerd wijk C. nummer 383a met eene groote van 15 aren 70 centiaren, palende tenoosteaan het Wel dadigheidsbureel van Aalst, ten zuide aan den heèr Emile Boelangier-De Boeck, ten weste aan de straat leidende van de Gent- schensteenweg naar de St Apoloniastraat en daarover aan de heer Frans De Saedeleer en andere en ten noorde aan dame De Clippele Govaert en kinderen, en de lieeren August Van Gyseghem en Judocus Haleydt. Ge- briiikster jnffrouw Weduwe Jan-Baptist De Clippele. Ingesteld 1000 frank. GEMEENTE AYGEM. Tweede koop. Een perceel MEERSCH, gelegen op den Varinck,gekodastreerd wijk A, nummer 1557, met eene grootte van 6 aren 90 centiaren, palende ten ooste aan de beek, ten zuide en ten weste aan de heer Jules Laloy Quintyn en ten noorde aan de heer Joseph Raes. Gebruiker de heer Gustaaf Van de Velde. Ingesteld 100 frank. GEMEENTE ERPE. Derde koop. Een perceel LAND, gele gen op het Boschveld. gekadastreerd wijk C. nummer 959c, met eene grootte van 28 aren 90 centiaren, palende ten ooste aan juffrouw Virginia De Schaepmeester, de heeren Van Sande en zuster, de heeren Albien Van Vae- renbergh-Wynant en Leonce Van Impe- Smekens, ten zuide aan de heer Frans Pirson- Rotticrs, ten weste aan de heer Frans de Gendt en ten noorde aan juffrouw Virginia De Schaepmeester. Gebruiker de heer Alphonse Lievens. GEMEENTE HOFSTADE. Vierde koop. Een perceel LAND, gele gen op de Kersdries, gekadastreerd wijk C, nummer 556, met eene groote van 31 aren 50 centiaren, palende ten ooste aan dame Van Wichelen-Van den Steene, ten zuide aan juffrouw Helena Pannekoeck, ten weste aan de heer Seraphien Van Hauwermefren en juffrouw Isabella Van Hauwermeiren en ten noorde aan de Torensbeek. Gebruikster Juf. Wed. David Daelman. Ingesteld 1100 frank. TWEEDE en laatste ZITDAGEN A) Voor de goederen gelegen te Aalst, Aygem en Erpe Maandag October 1917 Ten 2 uren namiddag ter herberg van de heer Frans De Saedeleer, te Aalst? Gent- schensteenweg. (Schaapstal). B) Voor dc goederen gelegen te Hofstade Dijnsdag 2 October 1917 Ook ten 2 uren nammiddag ter herberg genaamd «In de Roos» bij den heer J.-B. Van Sande, te Hofstade, Dendermondschen steenweg, N. B. De koopërs zijn verplicht ter verkooping mede te brengen hun trouwboekje of extrakt uit hunnen geboorteakt, en dege nen die kunnen genieten van de verminde ring der rcchlen (Landbouwwet) hunne contributiebiljetten. uitbreken Neen, dat heerlijke geluk dat liet lot mij voorbereid had, kon toch door datzelfde lot niet uiteengeslagen worden. O Arno, mijn geliefde man U in het gevaar weten, ware schrikkelijk Het regiment van mijnen echtgenoot lag in Weencn. Van uit onze woning had men een zicht op den Prater. Het was eene wouderschoone Lente. De lucht was zoel eu welriekend en vroeger dan de andere jaren sproot hel jonge groen uit. Nu God zij gedankt Eindelijk loopt die onzekerheid ten einde 1 riep mijn man uit, toen hij op den morgen van 19 April van de oefening terug keerde. Het ultimatum is gesteld Ik verschrok. Hoe Watwal zegt gij l Ik zeg dat het laatste woord ge sproken ia welke de oorlogsverklaring voorafgaat, ons ultimatum aan Sardinië vergt dat dit laud zich ontwapeoe, eu daai- het zulks voorzeker weigeren zal, trekken wij over de grenzen. Goede God'Maar misschien leg gen zij toch de wapens neder Nu. dan wordt alles bijgelegd en blijft hel vrede. Ik viel op de knieën... ik kon niets anders. Luid en als een dringend smeek gebed steeg het uit mijnen verkropten boezem omhoog Vrede Vrede felast men zich met alle slaeh van BOEK en STEENDRUKWERKEN, zooals Boekwerken, Affichen, Omzendbrieven, Facturen, Mandaten, Wissels, Trouwbrieven, Doodbrieven en Beeldekens, Adres- en Viaietkaarten, Registers, Etiketten, enz enz., in een woord, met alles wat den Boek- en Steendrukkersstiel betreft. Men gelast zich desnoods met den opstel van Doodbeeldekens Schoon werk, spoedige bediening en gematigde prijzen. Wascht kanten gordijnen zonder een draad te breken. Het is Zonder houten pinnen. Zonder staaf in 't midden der kuip. Zonder kogeltjes. Zonder veeren. Zonder wieltjes. Jaagt het zeepsop door het waschgoed, van links naar rechts, van rechts naar links, van 't midden naar den buitenkant, van onder naar boven en klopt het terzelvertijd op zijne geheele oppervlakte. MEN WASCHT AL ZITTENDE Ik geef een nieuw MORISONS Wachmachinn eene maand op proef in geheel België en betaal zelf de vervoerkosten heen en terug. De Morisons Washer kan per maand of per week betaald worden. Vraag het boekje nummer 462 met uitleg en prijzen aan VOOR KLEERMAAKSTERS is nog verkrijgbaar ten bureele dezes. MAATSCHAPPIJ VAN tegen Brandgevaar, op T Leven en Ongelukken van allen aard. Eenige Premie Ongelukken op den ijzerenweg en tramways. Hoofdagent Aug. DE WINTER, Nieuiostraat, Aalst, VOLKSVERZEKERINGEN met we- kelijksche betalingen voor Eerste Commu nie, Huwelijk, enz. N. 11 —Agenten worden gevraagd, ich te wenden op bovengemeld adres. Af deeling Hulpbank. Ten einde te voorzien in den onder houd der huisgezinnen aan welke dc ge woond inkomsten optbrekeu ten gevolge der tijdsomstandigheden, staat de maat schappij leeningeu toe aan 4 o/o 's jaars, te waarborgen door grondpanden, hy- potheeklijke schuldvorderiug en beurs waarden. Verders zooals vroeger gewone leenin gen üitgavo en vernieuwing van obli gation aan 4 's jaars, en uitbetaling der Coupons zonder kosten. Inlichtingen te bekomen bij den Nota ris Paul EEMAN, en in het bureel der Maatschappij te Aalst, Leopold- straat 9. HOPMARKT. JKunst Portretten en andere. Matige prijzen S Arno hief mij op Gij dwaas kind Ik sloeg mijne armen om zijnen hals en begon te weenen Martha, Martha gij zult me nog kwaad maken keef Arno. Zijt gij mij wakker soldatenvrouwtje dan niet meert Vergeet gij dat gij de dochter eens gene raals, de echtgenootc eens luitenants, en voegde hij er lachend bij, de moeder eens korporaals zijt Neen, neen, mijn lieve Arno,... ik begrijp mij zeiven niet... ik ben toch zélf ook voor krijgsroem begeesterd... maar, ik weet niet... zoo even toen gij mij zegdet dat alles van één woord afhing... en dat dit woord zou uitgesproken woe den... een ja of neen op dat zooge noemde ultimatum... en dat dit ja of neen zou beslissen of duizenden ten doode gekwetst en sterven zouden., sterven in deze zonnige, wormige Len tedagen... dan scheen het mij toe als moest het vredewoord klinken, en ik kon niet anders dan biddend nederknielen... Om den lieven Heer die netelige zaak mede t«* deelen, gij dwaashoofdje De huisbel klonk. Snel droogde ik mijne tranen af. Wie mocht, dat zijn... zoo vroeg Het was mijn vader. Heftig k wam hij binnengestormd. Wel, kinderen, riep hij ademloos uit, terwijl hij zich in oenen leunstoel .wierp. hel ultimatum... - Zeg, vader, wat denkt gij er van, Esplanudestraat, 8 AALST. Aan- en verkoop van Titels. Belgische rente, Stadsloten, enz. Uitgave van obli gatie 4 °lo, Gemeentekrediet 94 1/4, Central Gaz 4 1/2. Congo 4 °/0 1906 80,75 enz. Uitbetaling van alle koepons. Vreemde in belgisch geld. Hypotheekkas van Antwer pen zonder kosten. Argentijnsche cedules zijn de BESTE geneesmiddelen voorzeker van Fr. CALLEBAUT, Apotheker, Botermarkt, Aalst. Fr. 1,28 de doos. D»zc Pillen, aangezien hunne aangename» smaak, mogen opgezogen worden Maagzuur, Gal, Slijmen, slechte Spijsver tering, Verstoptheid, Speen, Puisten, enz., gebruikt de Bloedzuiverende Pillek van Fr. CALLEBAUT. ApothekerOverdekte Botermarkt AALST. Fr. 1,00 de doos. 11 dezelfde Apotheek zyn te ve.-zrygen Remedie voor Eksteroogen 0,50, fandpyn stillende druppels stillen onmiddelyk de tandpijn, 0,50 Pillen tegen de razende tandpijn, 1 fr. de doos. Pakken tegen het slecht boter geven der koeien fr. 1,25. Pakken voor het bevruchten van kooien on merrieën Remedie tegen het snot der kiekens. Zekere romedie voor den cholera der kiekens, 1 fr. de 1/2 doos, 2 fr. de doos. vroeg ik angstig, zal de oorlog daardoor afgekeerd worden 1 Ik weet niet dat een ultimatum ooit eenen oorlog afgekeerd heeft. Verstandig zou het wel zijn van die Italiaansche schreeuwers, zoo zij toegaven en geene nieuwe nederlaag opliepen zooals te Novara. Zij hebben echter daarmede nog niet genoeg, die twistzoekers zij willen eene tweede les hebben 1 Ook goed ons Lom bardisch- Venetiaansch kon i nkrij k zal met het Piëmonteesche gebied niet weinig vergrooten... ik" zie, dunkt me, reeds onze troepen in Turrijn rukken. Maar vader, gij spreekt waarlijk alsof de oorlog reeds verklaard was eu alsof gij er om blyde waartMaar. indien Arno eens mede moest? En wederom stonden mij de tranen in de oogen. Dat zal hij ook, de benijdenswaar dige jongen 1 Maar mijneu angst... het gevaar... Och, watgevaar Men keert van den oorlog toch ook terug, zie mij maar eens aan Ik heb meer dan eenen veldslag bijgewoond, hen, Gode zij dank I meer dan eenmaal gekwetst geworden en toch leef ik nog, om de goede reden dat ik bestemd was om te blijven leven. Mijn hart beefde, en toch kon ik niet anders dan die beide mannen bewon deren. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1917 | | pagina 3