DE VREDESKWESTIE. IN RUSLAND. OORLÖGSBERÏCHTËK. schrn adel behoorde.tiEn wat antwoord- de di Rorgo Gansch de compagnie, n»*"l in t Pauselijk leger, van den gene raal lot den tamboer, zijn adellijk Zij beminden elkander als leden van hetzelfde huisgezin. Kolonel de Gharetle, in liet heetste van den strijd, te paard zijne pijp rookende, noemde hen onop houdend >pes enfanls Major baron de Troussures, belast met de militaire op leiding der vrijwilligers, was door hen als een heilige vereerd. Alle oversten zouden voor den armsten zouaaf hun leven gegeven hebben. Aan hel hoofd der keurbende stonden Kanzier, Allot, Zappi, Burdo, O'Reylli, Zanetti, Azzanesi. Jeannerat, Devaux, Saussier, Fremont, d'Argy, de Bccdeliè- vre, Légonidec, de Pimodan, de Resimont, de Moresnest, de Limburg Slirum, de Qaulrt barbes,de Chatelineau, de Chap- pedelaine, de la Begassière. d'Albiousse. de Ghevigné, de Loge ril, de Mortillet. d'Anéthan Ponsin de Casagny, Cappe de Baillon, le Clément de St Marcq, de Boischevalier, de Baurepaire. de Mon- quit, de Bourbon Chalus, Kervyn de Volkaersboke,... Maar genoeg, niet waar De namen zeggen alles. Laat ons nu over de daden van andere Zoua ven spreken. Heldenmoed evenaarde hunne een drachtige broederliefde. Dit manhaftig lieir spotte met den dood, met het ge vaar. die het overal, in een vre« md land, beloerden. Hoeveel prachtige bladzijden van koelbloedigheid, zelfopoffering en doodsverachting heeft de geschiedenis voor het nageslacht bewaard Met de feestdagen droegen de zouaven drie vaandel» hel eerste was rood en beteekende dat zij hun bloed veil hadden voor de verdediging van het Geloof het tweede was wit en geel en beduidde dat allen moedig waren en dal er vreugd in het leger heerschte. (deze vlag was door den Paus gewijd)het derde was zwart en bete» kende dat men zou strij den zoolang er éénen Zouaaf bleef recht staan. Het garnizoensleven was niet alleen eene verveling, maareene bittere beproe ving, eene marteling voor strijdlustige jongelingen,die slechts vroegen om maar aanstonds hun bloed te vergieten, en die voor aanvoerders hadden, mannen van dewelke er gezegd wierd Men zou er genoegen in vinden, zich aan hunne zijde te laten dooden --. Allen snakten vurig naar den strijd Evenals ander makkers was een Aalstenaar, korts na zijne aan komst le Rome, ongesteld geworden en naar liet hospitaal San Spiri/o ge bracht. Daar, aan het ziekbed gekluis terd, schertste hij Moest ik naar Romesnellen, om hier in'tgasthuis te komen liggen Dan had ik beter gedaan met te Aalst bij mijne moeder te blij ven - *11 est un fait incontestable, schrijft graaf de Becdelièvre. luitenant kolonel der Pauzelijken, c'est que Trnac- tion forcée, la vie degarnison trop pro- longée, sera toujours la grande pierre d acboppement d un corps de volontaires. On ne se fait volontaire qu'en face d'un danger Taction dans le peril est l'élé- ment essentiel de vitalilé decette arrae..i (Souvenirs de l'Armée Pontificale, iS67). Den 19 October 1807, bij de bestor ming van Farnese, werpt zich luitenant Emmanuel Dufournel vooruit tegen .'100 vijanden hij trekt zijne witte hand schoenen aan, groet met den degen zijne manschappen en maakt het teeken des II. Kruis A la mort, messieurs schreeuwt hij, en getroffen door veertien bajonnetsteken, zijgt hij stervend neer en zucht Santissimo Padre, la bene- dizione...»Even roemrijk sneuvelden, den 13October 1807, te Montc Librelti, 73 van d»- 90 strijdende zouaven, waar onder luitenant Guillemin en graaf Ur baan de Quélin, episode zoo heerlijk als har troerend beschreven door de barons de Mévius en Kervyn... De dood lei hier alleakeligheidaf en werdgrootenschoon zij strooide al de bloemen der dichter lijkheid en de palmen van het marte laarschap op deze christen jongelingen. Wie zou zulk roemvol einde niet benij den Elders gaven honderden andere zoua ven bewijzen van koene dapperheid. Wie herinnert zich niet baron Victor de Mira- bal, de held van Montefiasconc cn Ba- gnorea f de doodsverachting van lui tenant Jules Desclée, te Subiaco, die, terwijl men zijn verbrijzeld been onder den knie afzaagde, uitriep: Leve PiusIX! de heilige dood van den Hollander Pieter Jong? den kleinen 16jarigen Romein Mimmi, die wanneer zijne rech terhand afgeschoten was, mei de linker hand den klaroen greep en voorts den stormloop blies 1 Hertog Karei d'Ursel, graaf Carlos d'Alcantara, prins Aldobrandini, baron Walleram d'Erp; de Turck de Kers- beeck, baron Karei de Hemptinne en graaf de Chorgé, bloedverwant van den divisiegeneraal de Ladmirault, gouver neur van Parijs, die den gehciligden standaard droeg, allen nauwelijks 20 jaren oud overdekten zich, den 3 No vember 18G7, te Mentana, met onver gankelijke!) roem. d'Alcanlara viel, door eenen kogel in den knie getroffen, naast zijn vriend Walleram d'Erp, ook doodelijk gewond, en wanneer men hem in de charge wou optillen Vooruit roept hijuw plicht roept u vooruil gij zult mij later opnemen Vóór de barrikaden van den weg de Conventino van Mentana werpt de I^uvenaar Moellcr zijnen kepi over de versperring Volgt me, gij allen die een hart in het lijf hebtschreeuwt hij Wij gaan hem halen ik kan toch niet blootshoofd naar Rome terugkeeren Evviva Pio Nono Gevolgd door zijne makkers, klimt Moelier óver de harri- kade en neemt zijnen kepi Op hetzelfde oogeublik treft hem ecnon kogel in volle borst, en hij sterft, terwijl de krijgsmu ziek de Pius-Hyai ne en het Part an1 pour la Syrië speelt, terwijl de klaroe nen de overwinning van het Pauzelijk leger over de vlakten van Mentana ver konden... Gegroet, o helden van Castellidardo, Loretto en Vntcnlauo Gegroet, o dap peren van Bagnoren. Monte Libretti en Montana Weze de belooning voor uw edel ge plengd bloed de zegepraal der recht vaardigheid Een plekje grond voor den Paus, waar hij meester is Petrus Van Nuffel. 9 September 1917. Het Duitsch antwoord aan den Paus. Berlijn. 15 Sept. Volgens het Berl. Tageblaltbegroet het ant woord van Duitschland en Oosten rij k-Hongacië het voorstel van den Paus instemmend. Het antwoord houdt zich ook in toestemmen- don zin bezig met de algeraeene inzichten van den Paus over het. bewerken en het verzekeren van eene duurzamen vrede, maar gaat niet in. op eene nadere be spreking der vredesvoorwaarden, met het oog op de houding van het Vierver- bond en Amerika. De Weenor briefwisselaar van het Amsterdamsch blad De, Tijd meldt dat bel antwoord der Middelmachten op de nota van den Paus in de eerste dagen aan den Pauselijken Nuntius te Weènen zal overhandigd worden. Het antwoord zou gunstig afsteken met de nota van Wilson. Het begint met de verklaring dat men de Pauselijke voor stellen als eene basis mag aanzien, van aard om vredesonderhandelingen te be ginnen. Betrekkelijk liet verwisselen van bet bezette gebied, de scheidsrechterlijke kwestie, de bewapening, het volkeren- verbond, enz, worden verklaringen go- daan die getuigen van den hooghartigen zin der Middelmachten en het oprecht willen, in den logen woordigen tijd, om een duurzamen vrede te zoeken, die het geluk van allo volkeren verzekert. Ook betrekkelijk de regeling der Balkan kwestie, betrekkelijk Polen en do her stelling van 1^1 gië worden tegemoet komende verklaringen gedaan. Tevens wordt er nadruk op gelegd dat ook de vijandelijke machten ernstige bewijzen moeten geven, den vrede te willen, door gemeenschappelijke welwillende bespre kingen over de kwestiën welke thans de volkeren verdeelen. De antwoordnota zal openbaar gemaakt worden, van zoohaast de toestemming van den Pausclijken Nuntius te Wecnen gekomen is. Eene redevoering van Erzberger. Stuttgart, 10 September. I)e Duit- sohe rijksdagafgevaardigde Erzberger, sprak Zondag namiddag te Bieverach, in twee overvolle vergaderingen zijner kie zers, over den polilieken toestand en voornamelijk over de vredesresolutie van den rijksdag. Hij betoonde dal or door die resolutie doortastend gewerkt werd voorde stroo ming naar den Europeeschen en wereld vrede, die wij thans beleven. De nalio- naal-liberalen zyn bij het vooruitzettcn dier resolutie, tot 90 0/0 denzelden weg opgegaan als de meerderheid. In den grond, zijn slechts eene kleine kring van konservatieve machtpolitie- kers. de principieelo tegenstanders der vredesmanifestatie. De grondslag van den vrede moet zijn dat er geene geweldenarij geschiede tegenover om hot even welke natie. Gansche volkeren te onderdrukken is onmogelijk. Met recht heeft de Paus in zijn manifest gezegd de volkeren sterven niet. In zijne verdere daarslellingen sprak Erzberger over de vredesnota van den Paus en deelde mede, dat het antwoord der Duitsche regeering Zaterdag aan den Pauzelijken nuncius te Munchen werd overhandigd, tot verdere terhandstelling aan den H. Vader. De Duitsche antwoordnota zou door eenen bijzonderen koerier naar Rome overgebracht worden en dan toekomen den Zaterdag gelijkertijd te I\orae en te Berlijn worden bekend gemaakt. Het uur zal komen, cn het zal wellicht spoe dig daar zijn zegde Erzberger daartoe, «dat het Duitsche volk den Rijksdag danken zal voor zijne vredesmanifestalie. Wij gaan met grooln schreden eenen gerechten, duurzamen vrede te gemoet, eenen wereldvrede die zal gevestigd zijn op de basis der vredesresolutie van den Rijksdag van 19 Juli. De redenaar behandelde dan nog de Belgische kwestie en de inrichting van het Poolsche staatswezen. De grens lijnen van eenen rechtvaardigen vrede wijzen zichzelf immer duidelijker aan, uit den gezamentlijken locstand. De redevoering van Erzberger behaalde stormachtigen bijval. In Engeland. Londen, 18 September. - -Manchester Guardian meldt In eene verklaring van Lloyd George tot do vertegenwoor- digers der - Trade Union die den mi nister-voorzitter wegens het bevrijden van 570.000 ingeschrevene ambachtslie den van den frontdienst ondervroegen, gaf liloyd George eene omschrijving voor het beginnen van vredesonderhandelin gen. De gewichtigste verklaringen van Lloyd George zullen in de antwoordnota aan den Paus openbaar gemaakt wor den. De meening van Lloyd George is dat de vrede niet ver meer verwijderd is. België en Litauen. Tegenover de steeds nieuwe opkomen de geruchten,zij van ingelichte zijde nog maals herhaald dat hoegenaamd geen vredesaanbod le Berlijn noch gedaan, noch bekend is. De bewering dat de staatssokretaris von Kuhlmann, te Munich de Duitsche antwoordnota op het vredesvoorstel van den Paus zelf heeft overhandigd is niet juist. Dit Duitsche antwoord, zoo heet het, bevat bepaalde uitspraken over Bel gië. Ook hier kan verklaard worden dal «le besprekingen der Rijksleiding over het lot van België nog niet geëindigd zijn. Reeds voor eenige dagen zegde men dat de Duitsche antwoordnota aan den Paus, geene klare oplossing dor Belgi sche kwestie, zou brengen. Eindelijk is ook nog niets juist wat de afgevaardigde Erzberger Zondag te Bieverach zou ge zegd hebben, over de onafhankelijkheid van Litauen. Over deze kwestie is ook nog geene beslissing genomen. Het antwoord der Entente Reuter verneemt dat de Verbondenen niet zinnens zijn de Pauzelijke nota te beantwoorden, voor dat de Middolroach- ton hun antwoord aan liet Valikaan over handigd hebben. Het standpunt der En- gelsche regeering is in volkomene over eenstemming met het antwoord door Wilson aan den Paus gezonden. De Duitsche antwoordnota in het Vatikaan. Den Haag. 17 September. De Mi- laansche briefwisselaar van den «Daily Telegraph meldt dat het Valikaan de Duitsche en Oostenrijksche antwoorden op de Pauzelijke nota ontvangen heeft. Men verwacht nieuwe en verrassende verrest rekkende voorstellen. De Duitsch-Oostenrijksche antwoordnota aan den Paus. Weenen, 18 September. Het ant woord der centraal-mogendheden aan de Pauzelijke nota zal den 20 September in Munchen, voor hetgeen weenen aangaat overhandigd worden en den 22 Septem ber worden bekend gomaakt. Gedachtenwisseling tusschen den Heiligen Vader en Wilson De Daily Mail bericht uit Rome Echo breedvoerige telegramwisseling heeft plaats gehad tusschen president Wilson en den Heiligen Vader. De Paus zoo zeer tevreden zijn over den uitslag. In zijne omgeving neemt men aan dat verdere gewichtige voetstappen, met betrek op de vredeskwestie nakend zijn. Eene nieuwe nota Naar aan de Koln. Zeitung wordt be richt, melden de Parijzerbladen opgrond van inlichlingon uit Rome. dat de Paus aan de Entente tegelijkertijd met het ant woord der centraal-mogendheden eene nieuwe vredesnota zou ter hand stellen, waarin het antwoord der cenlralen zou worden gekommenteerd, en aanzoek worden gedaan om tegenvoorstellen der Entente. Amerikaansche vooruitzichten. Naar onrechtstreeks uit Londen aan de -Vossische Zeitung- wordt gemeld, groeit in de Amerikaansche financiekrin- gon de overtuiging aan dat het begin der vredesonderhandelingen nog voot- het einde van dit jaar mogelijk zou wezen. In dien zin luidende mededeelingen werden ook naar Parijs gezonden, waai de censuur evenwel de bekendmaking derzelve streng verhindert. Blijkelijk vreest men aldaar een verder aangroeien der krijgs-tegenstrijdige strooming door van daar terugkeerende Amerikanen op gemerkt. Die stemming in Frankrijk draagt een verklaard sociaalrevolutionair karakter en is algemeen in breede kringen ver spreid. Het Oostenrijksch-Hongaarsche antwoord aan den Paus. Weenen 19 September. De - Wie ner Allg. Ztg verneemtDe nota van antwoord van Oostenrijk-llongarië op de pauselijke vredesnota zal morgen aan den pauselijken nuntius te Weenen over handigd en op 22 dezer openbaar ge maakt woi'den. Volgens inlichtingen, ter bevoegde plaatse ingewonnen, is het be richt van de Daily Telegraph volgens hetwelk het Oostenrijksch-Hongaarsche en hot Duitsche antwoord op de pause lijke nota reeds op het Vatikaan ontvan gen zouden zijn en nieuwe verrassende vredesvoorstellen bevatten volstrekt niet in overeenstemming met de waarheid. Hot antwoord bepaalL zich natuurlijk tot een breedvoerige uiteenzetting over de voorstellen die de Heilige Vader ge daan heeft. De pauselijke koerier te Lugano opgehouden. Berlijn, 20 September. Volgens de Baseler Nachriohton" uit Lugano meldt moest, luidens den Berliner Lokalan- zeigor de pauzelijke koerier met de antwoord-nota der Centrale mogendhe den halt maken, omdat hij door degrens- slniting daar opgehouden werd. Rusland republiek. St Petersburg, 17 September. Door eene bekendmaking der voorloopige regecring werd in Rusland de republiek uitgeroepen. Feu Oorlogskabinet St-Petersburg, 17 September. Tenge volge der besprekingen tusschen de regeering en de politieke partijen, welke zaterdag tot laat in den nacht voortduurden, kwam er ontspanning in de zeer kritische politieke moeilijkheden, De vastgestelde ministerlijst zou seffens openbaar gemaakt worden. En die ontspanning werd nog meer voelbaar wanneer de regeering mededeelen kon dat Kornilow en zijne voornaamste medeplichtigen aangehouden waren. Ambtelijk wordt kenbaar gemaakt dat er besloten is de regee ring en de landsverdediging tijdelijk in han den te geven van enkele personen die tot de voorloopige regeering behooren. Amsterdam. 17 September. Reuter meldt uit St Petersburg Na langdurige ver handelingen werd eert oorlogsministeric ge vormd uit de vijf volgende ministers, be staande Ministervoorzitter Kerenski oor logsminister generaal Wernowski marine- minister admiraal Norderewohl minister van buitenlandsche zaken Terestschenko minister van post- en telegraafNikitin. Regeering en Landsverdediging. St Petersburg, 17 September. Tot het leger en de vloot heeft opperbevelhebber Kerenski eene dagorde gericht, waarin onder meer gezegd wordtDoor den opstand van generaal Kornilow werd aan 't front verwar ring gestichtin 't leger moet alle politiek getwist ophouden de strijdvaardigheid zal door alle mogelijke middelen hersteld wor den men zal het troepenvervoer hernemen. Daarbij worden eenige regelingen getroffen nopens aanvoerders en bevelhebbers. De dagorde sluitTijdens de dagen van beroe ring is liet leger aan de voorloopige regeering getrouw gebleven door tucht en eenheid zal het vaderland gered worden. Berlijn, 17 September. Volgens de meening van meerdere bladen is men te St-Petersburg van oordeel, dat zoowel gene raal Kornilow als Kaledin. wegens muiterij zullen doodgeschoten worden. Als opperbe velhebber had generaal Kornilow de doodstraf voor opstand in 't leger, weerom ingevoerd. Eene proklamatie. St. Petersburg, 17 September. De voorloopige regeering heeft de volgende amb telijke mededeeling afgekondigd De opstand van generaal Kornilow is onderdrukt gewor den, doch de verwarring in leger en land er door teweeggebracht is groot. Opnieuw be dreigt een doodelijk gevaar het vaderland en zijne vrijheid. In overweging nemende dat het noodzakelijk is de politieke regeerings- vorm van het land vast te stellen, en reke ning houdend van de eensgezinde en begees terende sympathie voor de revolutionaire ge dachten in de staatskonferentie te Moskou tot onderdrukking gekomen, verklaart de voorloopige regeering dat de politieke regee- ringsvorm van Rusland de republiek is en proklameert Rusland een repubiikeinsche staat. De dringende noodwendigheid beslis sende maatregelen te nemeti tot herstelling van dc verwarde staatsorde, deed de voor loopige regeering besluiten hare gansche macht over te dragen in handen van vijf mi nisters, met den voorzitter van den minis terraad aan het hoofd. Als voornaamste op dracht stelt de voorloopige regeering zich ten doel de herstelling der orde in den staat en de organiseering der strijdveerdigheid van het leger De proklamatie sluit met de hoop -uit te drukken dat alle levende krachten zullen samenwerken om het vaderland uit de moei lijkheden te helpen, en de regeering er naar streven zal het landsbestuur door vaderland- sche vertegenwoordigers aller denkwijzen te volledigen, ten einde binnen den kortst mogelijken tijd hare opgelegde taak te kunnen uitwerken. Karlsruhe, 18 September. De Matin meldt uit St. Petersburg Om zich voor de oorlogs- of vredespolitiek der voorloopige regeering te verklaren, zal de wetgevende verklaring de eerste week der maand Novem ber bijeenkomen. Amsterdam, 18 September. De Times verneemt uit St. Petersburg Verleden Don derdag werden at de troepen van Kornilow naar het front gestuurd. De aangehouden ge neraals Denikin, Erdelli en Markow zijn naar St. Petersburg overgebracht. St. Petersburg, 18 Sept. Halfambtelijk wordt medegedeeld dat de aanhoudingen van Kornilow en Lukowski vrijdagavond te 10 ure plaats gehad hebben. St. Petersburg. 18 September. Kerenski oorlogsminister Werkowski en de vlootminis- ter Werderowski zijn naar het groot hoofd kwartier vertrokken. St. Petersburg, 18 Sept. Uit Mohilew wordt geseind Kornilow en 23 generaals en officieren, door den generalestafoverste Alex- jew in hechtenis genomen, zijn in een zeèr streng bewaakt hotel opgesloten geworden. Het verhoor van Kornilow zal heden geëin digd zijn. Het garnizoen van Mohilew ver klaarde den regeeringskommissaris dat het aAn den opstand geen deel had genomen en deed het verzoek naar het front of naar Salo- tiiki gestuurd te worden. Keulen, 19 September. - Parijzer bladen vernemen uit St. Petersburg dat de Russische regeering besloten heeft de Rijksdoema te ontbinden. Keulen, 19 September. Uit Amsterdam is aan de K. Z. geseind Het Russische ge zantschap te Londen heeft eene verklaring openbaar gemaakt, waarin verzekerd wordt dat de maatregelen, door Kerenski, genomen om de tucht in 't leger te herstellen, vruchten dragen. Al de gevallen van willekeur zijn met goed gevolg behandeld geworden. De Rus sische regeering heeft opnieuw de verzekering gegeven dat zij vast besloten is al wat noodig is aan té wenden om de slagvaardigheid van 't leger weêrom in orde te brengen. Generaal Alexejew is gelast met de rechtstreeksche leiding der militaire werkzaamheden en met de legerhervormingen. St. Petersburg, 19 September. De groote demokratische konferentie is bepaald op den 25 September vastgesteld geworden. Er zijn ongeveer 800 vertegenwoordigers uitgenoodigd. In den uitnoodigingsbrief wordt nadruk gelegd op de noodzakelijkheid alle de krachten van 't land te vereenigen om het vormen van een vast bestuur bij te dragen. Het gansche land door is men in drukke bedrijvigheid met'de .wetgevende verkiezingen voor te bereiden. In 19 provinciën werden reeds plaatselijke verkiezingsbureelen ge vormd. Keulen, 19 September. - Volgens mede deelingen der Fransche dagbladen, heeft de voorloopige Russische regeering, mits voor behoud dat de wetgevende vergadering het zal goedkeuren, aan de Oostzee provinciën Estland, Liefland en Kurland. het zelfbestuur toegestaan. - Bij gelegenheid van het uitroepen der Russische republiek heeft dc regeering be U sloten eene algemeene kwijtschelding voo politieke misdrijven toe te staanook genera; Kornilow zou van de gcnadevcrleening s;e G- nieten. Het blad.Djen meldt dat de grool vorsten Michaël en Paul, die aangehoude waren, weerom in vrijheid gesteld zijn, h( onderzoek bewezen hebbende dat ze in d 0( beweging der tegenrevolutie niet betrokke tt geweest zijn. St. Petersburg, 19 September. In acl nemende dat de beweging van generaal Kor nilow volledig onderdrukt is,'nam de regee B ring het besluit den post van militaire |j gouverneur van St. Petersburg af te schaffen Bevelhebber Valkownikow is tot opperbevel hebber der troepen van de omschrijving Sin Petersburg benoemd geworden. Tot regelin; der bevoorrading en 't vervoer is de nieuwi p, bevelhebber met uitgestrekte volmacht be klc-ed geworden. fj Keulen, 19 September Petit Parlsiei verzekert dat de Russische regeering aan he Tzarenpaar genade verleend heeft. Van zoo haast de wetgevende vergadering den nieu wen staatsvorm zal goedgekeurd en alle be- sturen den nieuwen regeeringsvorm zullen j11 erkend hebben, zullen zij onmiddelijk ii fi vrijheid gesteld worden. Kerenski president der republiek ZC De Rjetsch verspreidt het gerucht dal Kerenski president werd uitgeroepen dei Russische republiek, ten einde hem eens vooi al de noodige autoriteit te geven. De motie van den Raad van Arbeiders en Soldaten. *j' De motie, die in den nacht van 14 0| 15*September door de vergadering van u den Raad van arbeiders en soldalen in U St-Pelersburg met 279 tegen 115 stem men is aangenomen-, luidt in baar geheel - aldus In Do Raad van arbeiders en soldaten acht Ie bel zijn plicht te verklaren dat in de-toe- r< komst niet alleen elke macht der bour geoisie en dei- kadelten, wier deelneming u aan de samenzwering van Kornilof builen h allen twijfel is, moet worden uitgoscha- ir keld, doch dat ook elko politiek eener onverantwoordelijke koalitie voor goed sl moet worden opgegeven, ten einde tf ie verhinderen, dat bot militaire opperbevel en bel regeeringsgezag wederom tol eeu baard van kontra-revolutionaire samen- 1 zweringen worden gemaakt. De Raad van arbeiders en soldaten is van oordeel dat de eenige uitweg uil don huidigen onhoudbaren toestand de schepping zon zijn van een gezag, dat samengesteld is J uit vertegenwoordigers van hét revoluti- onaire proletariaat en uit den boeren- i, stand, wier werkzaamheid op de volgende j> beginselen moet berusten 1. Afkondiging der demokratische re publiek 2. Onmiddclijke overdracht aan de boerenkomileiton van alle landerijen, zonder recht van terugkoopen, welke den grondbezitters toebehooren, tot aan bet bijeenkomen der wetgevende verga- dering 3. Invoering eener arbeidskonlrool over de nijverheids voorlbrengst en over de verdeeling der voortbrengselen. Het onder staatsbeheer brengen van alle gewichtige takken van nijverheid, zooals de nafta voortbrenging, de metallurgische voorlbrengst en de kolennij verheid een ingrijpend belasten der groote kapitalen en vermogens en bet opeischen van oor logswinst, ten einde bet land uit de ekonomische desorganisatie te bevrijden 4. Het verklaren van alle geheime verdragen van nul on geener waarde en het onmiddellijke voorstel nopens een algemeenen demokratischeu vrede, aan alle oorlogvoerende landen 5. Tegelijkertijd dienen onmiddellijk de volgende maatregelen te worden be volen a) Opheffing van alle onderdrukkingen tegenover de arbeidersklassen en instel lingen afschaffing van dc doodstraf aan liet front herstel van de volkomen vrij heid der politieke propaganda en wel voor alle demokratische en militaire organisaties verwijdering van alle kon- tra-revolulionairc elementen uit het Jeger-kommando b) het recht'der plaatselijke besturen om kommissarissen te kiezen c) afkondiging van bet recht der naties om over bun politiek loven te beslissen, d.w.z. volle bevrediging van alle eischen van Finland en de Oekraine d) opheffing van de Docma en den Rijksraad, alsmede dc onmiddellijke bij eenroeping dor wetgevende veagadering; e) afschaffing van de voorrechten der maatschappelijke klassen en gelijkheid van alle burgers voor de wet. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 20 September. Officieel Front gen. veldm. kroonprins Ruppr. van Beieren In Vlaanderen duurde de lievige ge- scbulstrijd den gansehen dag door tus schen bet Houtbulster-woii'l en de Leie onverminderd voort. De heftigste vuur- overvallen werden afwisselend op afzon derlijke vakken onzer a fweerzonogericht. De nacht onderbrak do verhoogde ge- vechtsbedri.ivigheid der artillerie-massa's niet. Geweldig trommelvuur werd bij het aanbreken van den dag gevolgd, volgens de lotdusver ingewonnen berichten, door sterke Engolsche aanvallen - op aanzien-' lijke frontbreedte. Front van den Duitschen Kroonprins Voor Verdun vielen de Franschen gis ter in den voormiddig aan, 's avonds bij de hoogte 344 ten O. van Samognieux, waar ze daags te voren reeds een ldoedi- gon togenslag hadden geleden, alles zon der resultaat. 20 vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. Vizefeldwebel Thorn bracht ook gisteren twee tegenstanders in luchtgevecht tot den val.

De Denderbode | 1917 | | pagina 2