Oorlog in oen Balkan OORL06SJAMMER. SMÜÜÏWS. Robert Van de Lanotte In Duitschland Een en ander. ACHILLE EEMAN, AALST. M0RIS0NS Waschmachien Voor Hoest, Bronchiet en Influenza Voor Maagpijn, Italiaansche Oorlog Oil liet Dagboek eener Jonge Vrouw. - Zondagrust. ZAAILANDEN MESTSTOFFEN-FABRIEK Wasslil zonder alKoken in 6 mlqutenen werkl door zijne eigene zwaarielrecm J, L. MORISONS, 109. DAMBRUGGESTRAAT. ANTWERPEN PATRON EN PAFIER ALGEMEENS ASSURANTIËN Grondkrediet van Belyië t Fotografie B. WILLEMSEN WISSELAGENT m MUEMFium Uit Fransche bron PARIJS, 20 September. Officieel Niets te melden buiten een tamelijk groote bedrijvigheid der artillerie in de streek ten Zuiden van de Oise, in Cham pagne in de sektoren van den Cornillet en den Hoogen Berg en op de twee Maas oevers. Uit Engelsche bron LONDEN, 19 September. Officieel Niels belangrijks. roei r Uit Duitsche bron. BERLIJN, 20 September. Officieel Front gen. veld. prins Leopold van ^Beieren Bij Dunaburg, aan de stad Stochod, hij Brody en Tarnopo) was de artilleriebe- drijvigheid levendig. Front gen. overste aartshertog Jozef In de Boekowina vielen de Russen ten Westen van Arbore aan ze werden door ons afweervuur in hunne loopgrachten itfii'uggedreven, waaruit machiengeweer- vmir ze opnieuw voorwaarts te drijven icht. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 19 September. Officieel Aan weerszijden van het dal van de Oitos hebben wij forsche aanvallen der Roemeniërs in een snellen tegenstoot af geslagen. De op één plaals binnenge drongen vijand werd geheel terugge worpen Zijn verliezen zijn zwaar. Uit Russische bron. SINT-PETERSBURG, 19 September. Officieel. De krijgsverrichtingen hibben zich tot vuurwisselingen van al lerhande kracht in verschillende sekto- ren van het front bepaald. In de streek van Okna hebben de Roe menen eon vak der vijandelijke stelling bezuiden Grozesci aangevallen. Ze na men eene hoogte. Overigens geweervuur, hetgeen in de streek bonoorden Iresti en beoosten Ger- lesti tamelijk krachtig was. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 19 September. Officieel «Bij do legergroep Conrad heeft een te genaanval bij Carzano ingezet om een lijdelijk den vijand overgelaten frontstuk Ic heroveren volkomen aan het doel beantwoord. Aan gevangenen zijn hier zes officieren en meer dan 300 man inge leverd Van den Balkan geen nieuws. Uit Italiaansche bron ROME. 19 September. Officieel. Gedurende de dag van gisteren hielden de bedrijvigheid van verkenningsgroe pen, alsmede de vuurkoncen tra ties op vorscheidene punten van het front in Treotino, den vijand levendig bezig, be rokkenden hem verliezen en veroorzaak ten schade aan zijn verdedigingswerken, fn de richting van Carzano (Sugana-dal) slaagde een onzer afdeelingen er in om zich lot de vijandelijke linie aan de beek paso op te werken en ongeveer 200 man gevangen te nemen. Op de hoogvlakte van Bainsizza wei den gedeeltelijke aanvallen van den vij and ferm aangeslagen. Den 16 September bracht de vijand een zware mijn tot ont ploffing voor onze schansen bij Cengio Martini (kleine Lagazuoi).De waakzaam heid en slagvaardigheid der verdedigers deden de poging mislukken. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 20 September. Officieel Alleen in de Corna-bocht levendige ge- vcchtsbed lijvigheid. De Pruisische hervorming. Berlijn, 19 September. De B. Z. sin Mitlag» schrijft; Het Pruisische kies- rechtvoorstel zal volgens de «Korrespon- denz» officieel liberaal partijblad nog in den loop van Oktober aan het Pruisische afgevaardigden-huis voorgelegd worden. naverteld door X naar een beroemd verhaal. (2e Vervolg). Mei welke vroolijke onverschilligheid spraken zij van don toekomstigen veld tocht... het was alsof zij over "een pleziertochtje handelden. Mijn dappere Arno wilde, zelfs ook zoo de plicht li"in niet te velde riep vrijwillig tegen den vijand optrekken, en mijn edelden- kende vader vond dat. zoo eenvoudig en gansch natuurlijk. Weg met mijnen ver- wijfdon. kinderachtigen schrik Thans gold hot mijne liefsten waardig te wezen. Ik sprong op, greep mijnen echtgenoot. 1 ij de handen en riep uit Arno, ik ben fier op u Hij voerde mijne handen aan zijne lippen. En dan, zijn van vreugdestralend wezen tot mijnen vader keerend - Dat meisje hebt ge goed opgebracht, schoonvader juichte hij. Verworpgn Het. ultimatum is verworpen Zulks gebeurde te Turijn, op 26 April, he teerling was gevallen de oorlog uitgebroken. Sedert eene week had ik mij bereid op dien slag, en toch klopte mijn hart Het steil het gelijke stemrecht voor, zooals hot Juli-besluit van den Koning in vooruitzicht heeft gesteld en dat zon der welkdanigen cijns en zonder welk- dauige pogingen tot invoering van een meerderheidsstelsel. Een ontwerp over de kifsomscïirijvin gen en de hervorming van het Heerenhuis is verbonden met het kiesrcehtvoorstel. Dat de kiesrecht-hervorming in het Pruisisch Huis der Afgevaardigden eene meerderheid zal vinden, mag volgens gezegden briefwisselaar met groote waarschijnlijkheiil aangenomen worden. Koning Konstantijn van Griekenland. Koning Konstantijn van Griekenland kwam Maandag met ziino familie en zijn gevolg aan te Zurich, waar hij zich ves tigde in eene gehuurde villa. De Konink lijke familie is voornemens gansch den winter te Zurich over te brengen, met het gevolg dat ongeveer 60 personen telt en waaronder zich ook de vroegere mi nister van buitenlandsche zaken Streit bevindt. In Italië. Berne, 16 September. Nopens do Italiaansche grens versperring meldt do - Bund In Bank- en Beurzenkringen j loopt het gerucht dat er gisteren in Op- per-Italië weer straatoploopen hebben plaats gehad. Hel blad meldt verder dat zelfs de di plomatische koeriers over de grenzen niet meer mogen gaan. De Schweitzer Kurier word eergisteren in Milaan te gengehouden. De Italiaansche kurier kon in Chiasso zijne reistasch over de grens brengen. Niet enkel het treinverkeer, maar ook alle postverkeer is volkomen onderbro ken. Telegrammen voor Italië worden nog aangenomen. Van Italië kwamen gisteren geene telegrammen meer toe. Werkstaking op Amerikaansche werven. Amsterdam, 18 September. Cen tral News meldt uit Washington. Maandag is onder de werklieden in de werven der kust van den Stillen Oceaan eene werkstaking uitgebroken. 25.000 werklieden staken. De staking bevat 12 van den gelieelen scheep bouw der regeering. De werkstakers eischen 50 0 loons- verhooging. Naar gemeld wordt hebben onlusten plaats gehad. De Konlerencie van Stockholm. Amsterdam, 17 September. De Stockholmschc briefwisselaar van bet, Handelsblad» deelt mede, dat. de Stock- holmsehe konferencie eerst, tegen half December zal samenkomen. Priesterlijke benoemingen BISDOM GENT. Zijne Hoogw. de Bisschop heeft be noemd Titulaire kanunniken van Sint-Baafs de zeer eerw. heeren Valère, eere-kannn- nik en diocesanen opziener van de meis jespensionaten, on Standaert F. G. L., eere-kanunnik en leeraar in bet Groot Seminarie, in vervanging van de zeer eerw. heeren Drubbel en Massez, Hie op hunne aanvraag hun eervol ontslag be komen. Groot-cantor, den zeer eerw. heer Van den Gheyn, Groot Penitencier. Onderpastoor te Steendorp, den eerw. heer Schuttyser, leeraar te Ledeberg. Leeraar in 't. Klein Seminarie te St. Nikolaas, den eerw. heer De Keersmac- ker, id. in St-Lievensgesticht te Gent in de Bisschoppelijke Normaalschool to St. Nikolaas, den eerw. heer Pannier, onder pastoor te Mater. Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk-geslacht. 1 2 Vrouwelijk 1 Huwelijken. R. Van Langonhove, landh. met E. Van Goethem, landb. L. Van den Stepn, vreeselijk bij hel vernemen dezer tijding. Wcencnd wierp ik mij in oenen ligstoel, het hoofd in de kussens geborgen, toen Arno mij dit. nieuws mededeelde. Jlij zette zich aan mijne zijde neder, en sprak me zachte troostwoorden toe. Mijn lieveling, schep moed. wees gelalen Het is toch immers zoo erg niet... binnen korten tijd koeren wij zegenpralend weder. en dan zullen wij dubbel gelukkig zijn!... Ween niet. uwe tranen verscheuren mij het hart... Een maal toch moet ik den vuurdoop door staan... eer dal gebeurt, gevoel ik mij niet waarlijk man noch soldaat. Denk eens hoe schoon... wanneer ik terugkeer met een derde ster op den kraag... misschien met het, kruis op de borst. Ik leunde mijn hoofd tegen zijnen schouder en daar weende ik vrij... Hurrah het gaat erop los juichte hij tot groet. Ze zullen klop krijgen, die twistzoekers Ze zullen klop krijgen Klop! Dat was nu een koortsige tijd. De oorlog was uilgebroken. Ik klampte mij vast aan al de indrukken die mij bijge bleven waren uit den tijd waarop ik de geschiedenis studeerde, enkel om in mij liet bewustzijn te sterken en te begees teren dat. de hoogste inenschonplicht mijnen liefste van mij wegrukte, pat toch is de duistere, eerbiedige opvatting die de meeste menschen van den oorlóg hebben. De eeuwige oproep aan plicht, landb. mot H. Schockaert, tw. I'. Meganck, meubelm. mol L. Ghysbrecht, borduurster. G. De Sadeleer, t.w. met R. Janssens, zb. A. Van den Abbeele, fabriekw. inel J. Schoon, fabriekw. Ovorlijdens. R. Cop, we Perdaens, zb. 72 j. Keizer straat. P. Standaert, kloosterz.'55 j. Knpellestr.—J. Jacob,w" De Landsheere zb. 71 j. Koolstr. - I'. Wisselynck, m. Gillébert, sclioenm. 72 j. Pieter Cocekesl. A. Schockaert, wr Callobaut, zb. 78 j. Meulescheltestraat. 1 kind onder de 7 jaren. Van 's middags tot middernacht, eeni- ge dienstdoende apotheek. Zondag 23 September, M. Bonner, Bisschopstraat. OPENBARE VERKOOPING van goede EN MEERSCH te Aalst, Aygem, Erpe en Hof stade De Notaris Oscar Tl BB Al IT. te Aalst, zal met gewin van palmslag en gelagen in liet openbaar verkoopen. STAD AALST. Eerste koop. Een perceel LAND gele gen op het Galgeveld. gekadastreerd wijk C, nummer 383a met eene groote van 15 aren 70 centiaren, palende ten ooste aan het Wel dadigheidsbureel van Aalst, ten zuide aan den heer Emile Boelangier-De Boeck, ten weste aan de straat leidende van de Gent- schensteenweg naar de St Apoloniastraat en daarover aan de heer Frans De Saede'.eer en andere en ten noorde aan dame De Clippele- Govaert en kinderen, en de heeren August Van Gyseghem en Judocus Haleydt. Ge- bruikstcr jnffrouw Weduwe Jan-Baptist De Clippele Ingesteld 1000 frank. GEMEENTE AYGEM. Tweede koop. Een perceel MEERSCH, gelegen op den Varinck, gekodastreerd wijk A, nummer 1557, met eene grootte van 6 aren 90 centiaren, palende ten ooste aan de beek, ten zuide en ten weste aan de heer Jules Laloy Quintyn en ten noorde aan de lieer Joseph Raes. Gebruiker de heer Gustaaf Van de Velde. Ingesteld 100 frank. GEMEENTE ERPE. Derde koop. Een perceel LAND. gele gen op het Boschveld. gekadastreerd wijk C. nummer 959c, met eene grootte van 28 aren 90 centiaren, palende ten ooste aan juffrouw Virginia De Scliaepmeester, de heeren Van Sande en zuster, de heeren Albien Van Vae- renbergh-Wynant en Leonce Van Impe- Smckens, ten zuide aan de heer Frans Pirson- Rottiers, ten weste aan de heer Frans de Gendt en ten noorde aan juffrouw Virginia De Schaepmeester. Gebruiker de heer Alphonse Lievens. GEMEENTE HOFSTADE. Vierde koop. Een perceel LAND, gele gen op de Kersdries, gekadastreerd wijk C, nummer 556, met eene groote van 31 aren 50 centiaren, palende ten ooste aan dame Vat! Wichelen-Van den Steene, ten zuide aan juffrouw Helena Pannekoeck, ten weste aan de heer Seraphien Van Hauwermeiren en juffrouw Isabella Van Hauwermeiren en ten noorde aan de Torensbeek. Gebruikster Juf. Wed. David Daelman. Ingesteld 1100 frank. TWEEDE en laatste ZITDAGEN A) Voor de goederen gelegen te Aalst, Aygem en Erpe Maandag t October 1917 Ten 2 uren namiddag ter herberg van de heer Frans De Saedeleer, to Aalst, Gent- schensteenweg. fSchaapstal). B) Voor dc goederen gelegen te Hofstade Dijnsdag 2 October 1917 Ook ten 2 uren nammiddag ter herberg genaamd «In de Roos- bij den heer J.-B Van Sande. te Hofstade, Dendermondschen steenweg, N. B De koopers zijn verplicht ter verkooping mede te brengen hun trouwboekje of extrakt uit hunnen geboorteakt, en dege nen die kunnen genieten van de verminde ring der rechlen (Landboinvwet) hunne contributiebiljetten. oer. moed, opoifering.. dit alles ver breidt eene heldhaftige overtuiging, die' de gansche bevolking mol lierheid ver vult. Wel is waar stemt men er in toe dal er ooTk slechte hoedanigheden aan den oorlog vast zijn rooflust, veroveringen, gruwelen van allen aard maar die vindt men maar alleen bij den - vijand Met de eerste Meidagen - liet waren koude regenachtige dagen een zonnig lenteweder hadde eene nog smartelijker tegenstelling bewerkt.trok het regi ment op, waarbij Arno zich had doen aansluiten. Om 7 ure 's morgens... ach die voor gaande nachtWaren dat schrikkelijke uren geweestScheiden is toch zoo pijnlijk De minste afwezigheid van den duurbaren man had mij reeds zoo onzeggelijk treurig gemaakt... maar. ten oorlog oprukken legenden kogelregen van het vijandelijke geschut in Waarom kon ik aan liet woordje oorlog zijne verheve beduiding niet meer vasl- knoopon,..; enkel zijne .doodelijke gru welen Arno sliep nog. Rustig ademend en met een vroolijken trék op het wezen lag hij daar. Hoe gaarne hadde ik mijne armen om hem geslingerd, en hem gezoend, maar ik durfde hem niet wekken hij had dien versterkenden slaap noodig. Nog Ier nanwemood zes uren. Tik., tak lik... tak onbarm hartig snel ijlt de tijd vooruit. Dit onver- Van heden te bekomen ten fabrieke KAÏN IET, mini mum 12,40 p. zuivere potasch, aan voordeeligen prijs. Dit POTASCHVET is best gebruikt in den Herfst (met den zaaitijd) op Graanakkers, Boomgaarden en Weilanden. De vette wordt LOS verkocht, de koopers zijn dus ver zocht hunne ZAKKEN mede te brengen. ISBBHMBi Wascht kanten gordijnen zonder een draad te breken. Het is Zonder houten pinnen. Zonder staaf in 't midden der kuip Zonder kogeltjes. Zonder veeren. Zonder wieltjes. Jaagt het zeepsop door het waschgoed, van links naar rechts, van rechts naar links, van 't midden naar den buitenkant, van onder naar boven en klopt het terzelvertijd op zijne geheele oppervlakte. MEN WASCHT AL ZITTENDE Ik geef een nieuw MORISONS Wachmachien eene maand op proef in geheel België en betaal zelf de vervoerkosten heen en terug. De Morisons Washer kan per maand of per week betaald wordan. Vraag het boekje nummer 462 met uitleg ea prijzen aan VOOR KLEERMAAKSTERS is nog verkrijgbaar ten bureele dezes. MAATSCHAPPIJ VAM tegen Brandgevaar, op 't Loven <'ii Ongelukken van allen aard. Benige Premie Ongelukken op den ij zore n weg en tramways. Hoofdagent Aug. DE WINTER, Nieutostraal, Aalst, VOLKSVERZEKERINGEN met wo- kelijkKehe betalingen voor Eerste Commu nie. Huwelijk, enz. N. B Ag.enten worden gevraagd, ieh te wenden op bovengemeld adres. Afdeeling Hulpbank. Ten einde te voorzien in den onder houd der huisgezinnen aan welke de ge- woonc inkomsten ontbreken (en gevolge der tijdsomstandigheden, staat de maat schappij leeningen toe aan 4 o/o 's jaars, te waarborgen door grondpanden, hy- potheekfijke schuldvordering en beurs waarden. Verders zooals vroeger gewone leenin gen uitgave en vernieuwing van obli- gatiën aan 4 's jaars, en uitbetaling der Coupons zonder kosten. Inlichtingen te bekomen bij den Nota ris Paul EEMAN, en in het bureel der Maatschappij te Aalst, Leopold- straat 9. HOPMARKT. •Kunst Portretten en andere. Matige prijzen schillige tiktak deed mij wee. Eindelijk violen mijne roodgeweende oogen toe, het bewustzijn verzwond langzaam, en hel, hoofd in de kussens sliep ik ook wederom in. Maar nauwelijks was ik in den nevel van enen onduidelijken droom verzonken, of mijn hart kramptc te zaïnen en ik ontwaakte door zijn kloppen met zelfde angstgevoel, alsof ik door een hulpgeroep of de brandklok, gewekt ware Afscheid afscheid scheen het mij toe te klinken Toen ik zoo voor de tiende of de twaalTde naai uit den sluimer opschrikte, was het. dag én de kaars flikkerde nog. Men klopte aan de deur. Zes uur, mijn luitonanl, meldde de ordonnans, die hel bevel bad vroegtijdig «op te kloppen: Arno richtte ach op thans was «lus het uur gekomen... thans zou het uitge sproken worden, dat jammervolle woord Vaarwel. JJet was besloten geworden, dat ik hem niet ter standplaats zou begeleiden. Dat laatste wee der scheuring, neen, dal wilde ik niet vóór vreemde oogen bloot leggen. Ik wilde alleen zijn, wanneer de afscheidskus gewisseld werd, om mij in mijne kamer op den vloer te kunnen nederwerpen, om te kunnen jennen, luide weenen. Arno kleedde zich ras aan: Daartus- schen trachte hij mij gedurig Ie troosten Moed, Martha,Ten hoogst* binnen Esplanadestraat, 8 AALST. Aan- en verkoop van Titels. Belgische rente, Stadsloten, enz. Uitgave van obli gatie 4 0.0, Gemeentekrediet 94 1/4, Central Gaz 4 1/2. Congo 4 */0 1906 80,75 enz. Uitbetaling van alle koepons. Vreemde in belgisch geld. Hypotheekkas van Antwer pen zonder kosten. Argentijnsche cedules enz. zijn de BESTE^eneesmiddelen voorzeker van Fr. CALLEBAUT, Apotheker, Botermarkt, Aalst. Fr. 1,26 de- doos. iK-zo Pillen, aangezien hunne aangenamen smaak, mogen opgezogen worden Maagzuur, Gal, Slijmen, slechte Spijsver tering, Verstoptheid, Speen, Puisten, enz., gebruikt de Bi .O EDZUI VERENDE PlLLEN van Fr. CALLEBAUT. ApothekerOverdekte Botermarkt AALST. Fr. 1,00 de doos. 11 dezelfde Apotheek zyn te ve.srygen Remedie voor Eksteroogen 0,50, Tandpijn stillende druppels stillen oinniddelyk de tandpijn, 0,50 Pillen tegen do razende tandpijn, 1 fr. de dooa. Pakken tegen liet-slecht boter geven der koeien fr. 1,25. Pakken voor het bevruchten van koeien en merrieën Remedie tegen het snot der kiekens Zekere remedie voor den cholera der kiekens, 1 fr. de 1/2 doos, 2 fr de doos. twee maanden is dat alles voorbij en ben ik weder by u... ten drommel van de duizend kogels is er pus één die treft, en die zou dan juist mij moeten treffen!... Veel anderen zijn immers ook uit den oorlog teruggekeerd uw vader bij voor beeld. Indien er mij iets ergs wachtte, dan zou ik mij zeker zoo opgeruimd niet gevoelen... een cereteeken ga ik halen, meer niet. Neem goed acht op u zei ven en op onzen Ruru. Die zal er genoegen van hebben, wanneer zijn vader hem eens vertellen zal dat hij ten jare 59 bij de groote Italiaansche zegepraal geweest is. Wederom werd er aan de deur geklopt, liet is tijd, mijn luitenant k Ben gereed, ik kom Hij slrekte di- armen uit. Welaan dus, Marlhn. mijne lieve vrouw, mijn schat... Reeds lag ik aan zijne horst. Spreken kon ik niet. Het woordje vaarwel wikte mij niet van de lippen. Maar hij. hij sprak het uil, dat hartverscheurend woord Vaarwel, mijn al. vaarwelen drukte innig zijne lippen op de mijne Wij konden ons onmogelijk uil die omarming losrukken. hel was immers de laatste. Daar voel ik plotselings, dal zijne lippen beven, dat zijn boezem zich krampachtig beweegt... bij laat mij los. bedekt zijn aangezicht met beide banden, en snikt luide... (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1917 | | pagina 3