ïflACfll Kan loose! Van Beroemde Bekeerlingen KATHOLIEK NIEUWS* EN AANKONOIGINGSBLAD Zondag 30 September 1917 als Bestuurder van den Werkmanskriog van flalsl. Week-Ka lender. 3 centiemen het nummer 72" Jaar N'4775 DE DENDERBODE Abonnementsprijs 3 frank 's jaars Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 3t DRUKKERUITGEVER Van de Putte-Goossen$ AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr twee maal 1,35 lr. Gewone annoncen o,ï5 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. De Aanstelling van Even als 's Pauzen vredewoord over eenige weken als een gloed van volzalige hoop, de plompe grijze nevels, welke sinds meer dan drij jaren, den hemel van het Euro- peesch gebied kwam doorglanzen, de harten van het gansche menschdom heropbeuren, zoo ook kwam de aanstelling van den E. H. Van Cromphaut, als geestelijken Bestuurder van den Katholieken Werkmanskring van Aalst, Zondag 1.1. voor, als eene fonkelende ster aan het maatschappelijk uitspansel van die voorname instelling, die ten gevolge der rampspoedige tijden, welke zij te doorworstelen had, zich met een rouwend grauw had gedekt. Het voortooneel waarop een spreekgestoelte zich verhefte, was opgesmukt met keurig loover, waar- tusschen de gildevlaggen in bont kleurige schakeering zich afwissel den en, de groote feestzaal, sinds lang zoo doodsch, krioelde van hon- derde leden, die het als een duur baren plicht aanzagen hunnen nieu wen geestelijken leider op den plech- tigen stond zijner aanstelling te komen begroeten en toejuichen. Het bestuur had op zoo 'n over vloedige opkomst niet durven reke nen, en nog veel min op de gemoe delijke stemming welke al de aan wezigen bezielde, ondanks de fol ieringen en ontberingen welke ons geliefd werkvolk aireede had te ver duren, ten gevolge der vreeselijke wereldramp. En, die vroolijke stemming steeg weldra tot een geestdriftig toppunt, toen de held dezer samenkomst de zaal betrad, den goedhartigen glim lach op het openhartig wezen, vergezeld van denZ. E. H. Deken en gevolgd van talrijke bestuurleden. Men juichte luidruchtig, men wuifde met hoeden en klakken, tot op het oogenblik dat de nieuwe Bestuurder, omringd van Voor zitter Baron Lodewijk de Bethune en den Z. E. H. Deken, op het verhoog had plaats genomen. Op de eerste reien, in de zaal, bevinden zich Volksvertegenwoordiger Moyersoen, on dervoorzitter Z. E. H. Kanunnik Thibbaut; M. Achille Eeman, gemeenteraadslid en tal rijke Eereleden. M. Baron de Bethune opent de vergade ring met hulde te brengen aan den E. H. Van Ongeval door Z. H. Mgr Seghers tot Pastoor van Lembeke verheven, voor de diensten welke hij als Bestuurder aan den Katholieken Werkmanskring bewees. De omstandigheden hebben niet toegelaten dat hij officieel van ons afscheid nam, doch we derzijds is er stellig beloofd, bij betere dagen die onvrijwillige verzuiming te herstellen. Spreker verwelkomt verder E. H. Van Cromphaut, in zijne nieuwe hoedanigheid 't Is hier wel den rechten man, op de rechte plaats. Hij herinnert aan zijne onverpoosde werkzaamheid in het naburig Lede, dat hem destijds met Ieedo oogen zag vertrekken. Hij toovert ons voor den geest zijne aankomst in onze vaderstad waar, zegt spreker, de E. H. Deken veroorloove het mij, het volk van Aalst, hem onderling reeds had uitge roepen met den ongekunstelden kreet Die is hier gezonden voor den Katholieken Werk- manskring Namens het Bestuur, de Eere- en Wer kende leden des krings worden den feestheld twee nederige bloemtuilen aangeboden. Zijn ze eenvoudig van natuur, de genegenheid en vriendschap welke zij verbeelden zijn des te gemeender en te hartelijker. De E. H. Deken, gaat vervolgens over tot de aanstelling van zijnen E. H. Onderpas- E. H. Van Cromphaut 82 Mengelwerk. Nadruk verboden in 1812. Groot Historisch Verhaal. (Getrokken uit het vermaard boek van Graaf Philiep de Ségur. Generaal, die den veldtocht meegemaakt heeft). Intusschen klaarde de dag volledig en deed de russische vuren verblee- ken. Onze troepen namen de wapens op, de kanonniers gingen aan hun jeschut post vatten, en de generalen bestudeerden het terrein. Kortom, allen hielden hunne blikken op den tegenovergestelden oever gevestigd, te midden eener spannende stilte welk gewoonlijk alle groote onheilen voor afgaat. De hamerslagen onzer pontonniers die van af den vorigen dag luid en ver op deze beboschte hoogten weer klonken, moesten onvermijdelijk al de aandacht van den vijand op dit punt aangetrokken hebben. Eblé en zijne mannén hadden nog acht uren van noode om de brug te voleindigen. toor. Hij twijfelt niet of de keus die hij ge daan heeft zal eenieder bevredigen. Hij ver hoopt dat al de leden hem zullen behulpzaam zijn in zijne moeilijke taak, en verzekert aan allen dat zij in den E. H. Van Cromphaut, een man zullen aantreffen met gulden hart, waarvan hij de edelste gevoelens zal weten ten pande te stellen voor de werkmanszaak In een vloeiende en rondborstige taal dankt de nieuwe bestuurder zijne leden voor de eer die hem te beurt valt. Kortbondig zet hij het programma uiteen dat hij zich heeft voorgeschreven te volgen. Meermaals werd de afteekëning dier ge dragslijn door langdurig handgeklap onder broken Wij kennen, sinds lang den E. H. Van Cromphaut: Man uit een stuk geen zwart zeggende tegen wat zoo hagelblank is als sneeuw dragende op de tong wat hem op het hart ligt, en daarom twijfelen wij geens zins, of hij zal geen duim breed afwijken van de richting, welke hij zich heeft afgebakend. Hij is overtuigd met ons, dat de Christelij ke Leering, geene leering is die stilstaatzij heeft behoefte aan standvasfigen vooruitgang, en deze die de werken willen ter hand nemen, welke tot hare verheerlijking moeten dienen, moeten kost wat kost mannen van den dag wezen. Daarom zal hij zich omringen van Chris- tene Jonkheid, en mannen met jonge harten, die kloppen lijk het zijne. Hij zal willen verwezenlijken wat zijn geestelijke overste den Z. E. H. Kanunnik De Baets, om zoo te zeggen heeft bevolen op het onvergetelijk feestmaal, ter gelegen heid van het zilveren jubelfeest van den katholieken werkmanskring, toen hij toaste op den vooruitgang dier inrichting, die na het kwaart eener eeuw er immer frisch en jeugdig voorkwam Om uwe instelling zoo te behouden, sprak de geleerde kerkprelaat, moet ge de hoop der toekomst beschermen en opbeuren de jeugd. Deze mag zich niet enkel bepa len, bij sport- en turnoefeningen, alhoewel zij het lichaam, krachten bijzetten om moedig ten strijde te gaan, doch tevens een deel van haar leven moet ze besteden aan zielsvoe ding, met de talrijke werken der katholieke kerk bij te treden, en er de vurige verdedi gers en ophelpcrs van te zijn. Helaas Is die kostbare raad sedert dien. niet te weinig gevolgd geweest? En, de oorlog als oorzaak van insluimering ter zijde gelaten, dragen wij niet grootendeels de ge volgen dier betreurenswaardige nalatigheid?.. Aan 't werk dus 1 Eerlang zegeviert des Pauzen vredewoord over de wreedc ramp die het ongelukkig Europa teistert, en zwijgt het moorddadige kanongebulder dat alom vernieling en dood zaait, aldus aan de leering Christi een triomf voorbereidend welken gansch de Christelijke wereld vieren zal. Vóór dit blijde wedervaren, moei het veld onzer sociale werking, dat thans braak ligt, omgespit zijn en beploegd, opdat het nog enkel alsdan liet zaad moete ontvangen der vruchten welke wij er zouden begeeren op in te oogsten. Aan 't werk dus, Zonder uitstel! voor de edele volkszaak. Pioniers van het goede, ons allen geschaard aan de zijde van den E. H, Van Cromphaut, de vriend der armen, de helper van de noodlijdenden, de steun der werklieden, voor 't heil van den katholieken werkmanskring, voor de welvaart zijner le den en hunne geliefde huisgezinnen. Tot bij liet avondvallen verbroederden de leden talrijk ondereen, en toen wij dit vroo- lijk samenzijn van nabij bespeurden, dan kwamen onwillekeurig ons in het geheugen herinneringen uit het verre en roemrijke verleden en wij dachten ons teruggevoerd in dagen van voorspoed die ons den E. H. Ponnet doen gedenken, en in tijden van sociale hervorming, afwisselend met uitstap pen en aangename avondstonden met den gulhartigen E. H. Noterman, toen men bijna aloverander week feestjes van dien aard had aan te stippen. Mochten die opbeurende tijden weldra terugkeeren.. Een Werk.mansvriend. SEPTEMBER. Evangelie van den Zondag Jesus geneest eenen verlamde. Matth. IX. 30 Zondag. 18. na Sinksen. H. Hierony- mus. bl. OCTOBER. 1 Maandag, H. Bavo, bel. 2 Dinsdag, HH. Engelbewaarders, 3 Woensdag, H. Gerardus, abt. 4 Donderdag, H. Pranciscus van Assisen,b. 5 Vrijdag, H. Remigius, b. en b- 6 Zaterdag, H. Bruno, b. De dag verscheen dus, iedereen wachtte met spanning, en... o won der de vijand had zijne vuren verla ten, de oever lag eenzaam, en, op de hoogten zagen wij een dertigtal zijner stulocen geschut in aitocht. Noch thans, één enkele hunner bommen ware voldoende geweest om onze eenige reddingsplank te vernielen doch hunne artillerie verwijderde zich naarmate de onze hare batterijen opstelde, Verder bemerkten wij den staart eener lange kolom die ijlings naar Borizof aftrok zonder omkijken een regiment infanterie en twaalf kanons bleven ter plaats, echter zonder zich in positie te stellen, en een horde van kozakken zwermde aan den rand dei- wouden rond: dit was de achterhoede der divisie Tchaplitz, zes duizend man sterk, die aldus den weg ruimde om ons door te laten De franschen konden hunne oogen niet gelooven. Van vreugde vervoerd klappen zij in de handen en juichen luidkeels. Rapp en Oudinot snellen bij den keizer binnen 0111 hem dit wonder gebeuren te melden. Dit De Pastorij. Links van iien rijweg naast <le grauwe dorpskerk Ligt, als een nestje in 't lommrig lool'bedolven De pastorij, omMoeiri van I,reedt- linden. In de avondronne Idiukt als goud tie weerhaan En rozig ilikkert lner en daar een glasruit Op 't lage dak staat kleppend mei de vleugels De zegenhrengtfnde ooievaar te droomen In 't lindenlonuner, op de ruwe bank, Zit de oude herder aamlachtsvol te lezeu. De wind beweegt de bladen van zijn boek. En speelt lieel zachtjes met de zilvren lokken Die 't edel hoofd een denkendioofd omkransen. Hoog. in tie stille, parelgrijze lucht Drijft nog een wolksken, lijn als dons en teeder Van kleur, gelijk de volle holle rozen Die bij'het bankje aan slanke struiken bloeien, En langzaam legt de grijsaard nu zijn boek Terzijde en blikt met biddend oog ten hemel. HEI.BNA SWARTIt kan niet mogelijk zijn roept hij uit, maar Ney en Murat komen ook toe- geloopen en bevestigen het nieuws. Alsdan ijlt Napoleon insgelijks buiten en kijkt toe hij kan nog juist de laatste rangen der vijandelijke solda ten in de bosschen zien verdwijnen. Opgetogen gilt hij het uitOnze list is geluktWij hebben den admiraal om den tuin geleid Toen kwamen opeens twee vijande lijke kanons lerug te voorschijn en gaven vuur. Bevel werd gegeven hen insgelijks met kanonschoten te ver drijven. Eene eerste salvo was daar toe voldoende, en men deed algauw het vuur staken uit vrees dat het Tchaplitz terug zou aangelokt heb ben, want men was nauwelijks met het bouwen der brug begonnen het was acht uren van den morgen, en de eerste stellingen werden nog maar opgericht. Edoch de keizer, vol ongeduld om den anderen oever te bemachtigen, toont hem aan de dappersten. Jacque minot adjudant van maarschalk Oudi not, en de littauwsche graaf Pred- zienezki, sprongen de eersten in den 11. Henri Lacordaire. 14e Vervolg. L'Aveniren de democratie. Lamen- nais en de Paus. Pennetwisten. L'Avenir en de letterkundigen van 1830. Oordeel van Cousin. Den gang der detnoerntie in de voor gaande eeuw volgend, zegt een bekende schrijver, Fierens Govaert, over dit be wogen tijdvak - Eenige jonge priesters droomden ook van volkerenrodding, - zooals ten tijde van de opkomst van het Christendom. De democratie groeide een oogenblik door de hulp der mys- '•«tiek. Ten andere, I.amennais, en na «hem Lacordaire en Montalembert, za- gen klaar in dat bet katholicisme en de daaruit voortgesproten beschaving tot den ondergang gedoemd waren, indien - zy hunnen Godsdienst niet verlosten van den vorm waarin hij sedert zoovele eeuwen, bewegingloos gekneld bleef. Inderdaad, voor zoo ver wij tot nog toe uit het schrijven der drie voorman nen van L'Avenir konden opmaken, is daaruit gebleken dat zij het kerkelijk leven dat toen geheel vervallen lag, wil den redden en doen heropbloeien met het aan het hoofd te plaatsen der groote politieke en sociale hervormingen die het begin der XIXe eeuw kenmerken. De Kerk, beweerden zij, bakermat van vrij heid en wetenschap, die doorheen de middeleeuwen do volkeren uil het slaven dom optilde, diende thans ook aan de spits te blijven der nieuwe geestelijke stroomingen en den scepter te voeren over de geesten en de harten. De Kerk, was zij niet de moedor van alle bescha ving en het licht der worold 't Is zij die den baaierd moet bevruchten en - oen tweedemaal het licht van de duis ternissen scheiden schrijft Lamennais. (- Arenir 30 Juni 1831) En hij doet een oproep tot de priesters: - Al wat de wereld bezit aan ivaar- heidaan rechtvaardigheid en "Aokponheidkomt van uwen God en "vfWi zijnen godsdiens/... Priesters, ontwaakt, treedt terug te voorschijn te midden der nalieën die u misken- den, en zwaait den scepter over den - geestelijken wereld. Toont 11 terug - aan de volkeren zooals voorheen, toen gij hen uit de diepte van het - heiligdom alle licht en alle bescha- - ring aanbracht. Avenir 2 Janu ari 1831). Lacordaire, vrijheidsgezind en demo craat in de ziel, drukt hierover klaar zijn gedacht uit in een brief aan zijn boezem vriend waarin hij o. a. verklaart Wij moeten niets verwachten dan van de nieuwe elementen die verbor gen liggen in den hijgenden échoot der moderne volkeren, en zonder te kun nen voorspellen wat de vorm van hun toekomstig bestaan zijn zal, moeten wij trachten, door liefdadigheid, ge loof en redeneering, deze elementen te verzoenen met de katholieke Kerk, eenige bron van orde en vrijheid op aarde. Reeds vele maanden to voren had de ongeduldige Lamennais, met prophetisch klinkend woord, dezen prathtigen groet gebracht aan Romo Ja, stellig, iets buitengewoons is in aantocht; een groote tijd zal gaan dagen, neen hij breekt reeds aan Jam albescit messis. I)e christene be- stroom, en niettegenstaande de ijs blokken die den buik en de Hanken hunner paarden bloedig verscheurden gelukten zij er in den anderen boord te bereiken Svurd, eskadron-chef, en vijftig jagers van het 7e, die scherp schutters achter op hunne paarden meenamen, volgden, evenals twee lichte houtvloten die vierhonderd man overzetten in twintig reizen. De keizer verlangde een gevangene te hebben om hem te ondervragen. Jacqueminot heeft nauwelijks dien wensch vernomen of hij snelt op een der achtergebleven soldaten van 'Tchaplitz toe, valt hem aan, ontwa pent hem, en hem op den boog van zijnen zadel plaatsend, voert hij hem .door den stroom en de ijsblokken naar zijnen keizer mede. Om één uur was de oever van de kozakken gekuischt, en de brug voor het voetvolk afgewerkt. De divisie Legrand marcheerde er vlug met hare kanons over, vóór den keizer die zelf aan het vervoer der artillerie hielp en uitbundig door de zijnen werd toege juicht. Toen hij hen eindelijk in het bezit schavingte eng ingesloten binnen hare oude. palen, komt aan alle kan ten in botsing met de barbaarschheid die wijkt en voor haar terugdeinst. Weldra zal een machtig en halm woord door een ouderling uitgespro ken in de koninklijke Stad, aan den voel van hel kruis, hei sein geven dat de wereld verwacht van de laatste hervorming. Doordrongen van een nieuwen geestgeleid tot de weten schap door het geloof, tot de vrijheid door de ordezullen de volkeren de oogen openen en zich als broeders erkennen, een gemeenschappelijke)! Vader bezittendeen vermoeid van hunne, langdurige veeten zullen zij misten komen aan de voeten van dien Va<ter die slechts de handen uitbreidt om te beschermen, die slechts den mond. opentom te,zegenen. L'Avo- nir 22 December 1830, De Paus). Prophefische taalWij zegden het reeds eenmaal zou oen Paus, de roem volle Leo XIII, dit machtig en kalm woord n laten hooren in zijne prachtige encycliek De conditione Opificum, waarvan een schrijver, nochthans meer liberaal dan katholiek, terecht mocht verklaren dat het een kus was van Christus aan zyne armen, en de orohel- - zing van het volk door de kerk. - (A. Leroy-Beaulieu. La Papaulé blz.16) Doch Lamennais, voortvarend zooals al dezen welke van een grootsch droom beeld zijn vervuld en de verwezenlijking daarvan koppig willen doordrijven, ver wachtte dit woord uit den mond zelf van den toen heerschenden Gregorius XVI. Rome echter wachtte en zweeg, (1) en de driftige polemist, teleurgesteld in zijn verlangen, zou eerlang tegonover hot Vatikaan een gansch anderen toon aan slaan die Lacordaire, priester in alios en vóór alles, deed schrikken omdat hij daarin den echo meende te vernemen eener vroegere opstandige stem: de stem van Luther... De gedachtenstrijd van - L'Avenir dien wy in zijn groote lijnen komen te schetsen, vond bij de eenen een begees terd onthaal, bij de anderen een harts tochtelijke bekamping. Pater Ventura overste der Tbeatijnen te Rome, verweet aan de redacteurs dat zij de volkoren blindelings aanhitsten tot de revolutie Sinds gij, schreef hij aan -L'Avenir- - de volkeren hebt uitgenoodigd, opge- ruid en aangestuwd met al de macht van het woord sinds gij al de omwen- telingen met vleiende Jofluigingen hebt bejegend en op voorhand iedere nieu- we revolutie toegejuicht, hebt gij u noodzakelijk al de voorstanders der orde en al de ware katholieko mannen «tegen u in 'tharnas gejaagd, want zulk eon handelwijze is alles behalve katholiek. (Brief aan L'Avenir», 9 Februari 1831). Deze beschuldiging werd heftig on snedig bestreden door Lamennais die zich daartoe wapende met eenen tekst van den hciligon Thomas, waar deze zegt Het tiranniek regiem is onrechtvaardig, omdat het als doeleinde heeft niet het alge meen welzijn maar het afzonderlijk welzijn van deze die regeertderhalve kan men de vernietiging van zulk een regiem geenszins als mui'er ij betitelen, ten ware dat zij zulk een sleep van wanorden hadde dat het (i) Terecht merkt een fransche schrijver hier aan Het Pausdom beschouwde zich hier, en met reden, als de stevigste borstweer van het aulo- ritcitsprinciep. Nu ineens komen vragen dat het een andere richting inslaan zou en zich aan het hoofd stellen der sociale en politieke beweging, was zich blootstellen aan niet aan- hoord te worden die vraag verscherpen lol een dringeivien eisch, was een afkeuring uit- lokken. (Pater Lecanuet) van den anderen oever zag, riep hij uita Ziedaar dus mijne gelukstar want even ais alle veroveraars gelooi de hij in het noodlot. Aanstonds na de eerste brug, begon men er eene tweede te bouwen, hon derd vademen verder, en die bestemd was voor d« ruiterij en het reisgoed. Zij was slechts om vier uren van den namindag gelegd. Terzelvertijd wer den de troepen van generaal Legrand en maarschalk Oudinot gevolgd door den rest van het tweede korps en de divisie Dombrowski. De maarschalk zorgde er seffens voor in het bezit te komen der baan van Zembin, welke hij door een de tachement deed bezetten dat de ko zakken verjoeg. Verder stootte hij den vijand naar Borizof voort en trachtte hem zoo ver mogelijk van den doorgang te Studzianka in be dwang te houden. ('t Vervolgt)

De Denderbode | 1917 | | pagina 1