DE VREDESKWESTIE. IN RUSLAND. OORLOGSBERICHTEN. KUSSiSGfl- DuiM Oorlog. Oorlog in loo Balkan I Oorlog Id Turkeys In Duitschland Italiaansche Oorlog meerendeel der onderdanen meer lijden zou van deze vernietiging dan van het tiranniek regiem zelve. (H. Thomas) (2). Deze leer van den grootcn godsgeleerdo is niet omver te worpen, en 'twas niet aan de verdedigingdaarvan dat «L'Avenir- zich bezondigde; doch wel aan de onbc- perkte toepassing die het blad er van maakte. De dagen kunnen de eeuwigheid niet - dooden, de vrijheid kan God niet dooden - riep Lacordaire uit. Schoone en edele woorden Deze klonken echter gansch nieuw voor de Kerk die, steunend op eeuwenoude wijsheid en ondervinding, oordeelde dat de tijden niet rijp waren voor de stoute hervormingsplannen van L'Avenir en dat de vrijheid immer grenzen hekhen moet. De letterkundigen en dichters daarentegen, medegesleept door den algemeenen vrijheidsroes en zich zelf bedwelmend met de klenrigo illuweën hunner verbeelding, leenden een krachtdadige hand aan de redacteurs. Wij schreven het hooger de stryd van - L'Aveniris vaak gemengd geweest met veel romantisme en idealisatie. Het lerug ontwaken van het christen element in de letterkunde werkte daar ook toe mede. Eigenaardig is het daarom om nagaan in welk een verhouding de voor naamste kunstenaars dier periode stonden teger.ov. r de leiders van. het ophef makende blad. Delphine Gay, de fijnbesnaarde dichte res, noodigt Montalembert uit op hare litteraire avondpartijtjes met het volgend kenschetsend briefken Zoudt gij ons heden niet eenige oogen- blikken van uwen avond willen schenken, Mijnheer Wij zullen bij het haardvuur aan zitten met M. de Lamartine die zeer gelukkig zijn zal u te ontmoeten en, ten andere, ik meen dat de schrijver van het mooi artikel uit L'A venir over het gebed der Polen onmisbaar is in eene vergadering van dichters. Michelet on Chateaubriand moedigen de polemiek van L'Avenir - volmondig aan. Lamartine stuurt verzen aan Monta lembert Ik heb u eenige verzen voor L'Avenir beloofd, schrijft hij hem. Zie er hier eenige welke ik u bid op te nemen indien gij ze er waardig toe acht. De romanschrijver Honoré de Balzac zend een paar werken ter beoordeeling in, met een langen brief waarin er o. m. staat: Ik durf verhopen dat L'Avenir spreken zal over een boek waarin het princiep God klaar naar voren treedt uit den kader eener schijnbaar sceptieke compositie. Vdoral de dichters Alfred de Vigny en V. Hugo betoonen zich geestdriftvolle aanhangers. Alfred de Vigny drukt de begeerte uit mederedacteur te worden en verlangt vurig een onderhoud mot Lamennais Ik verlang ten zeerste, brieft hij aan Montalembert, den terugkeer van M. de La mennais. Even vurig als hij zelf tracht ik naar een onderhoud dat niet zonder resultaat zal blijven. Ik geloof aan zijne verdraagzaam heid evenals aan zijn genie... Wij verkeeren in een tijdstip waarin één enkel punt volstaan moet om al dezen samen te brengen die hun land willen redden en de menschheiddienen...» Mot reden mag Pater Lecanuet te dezer gelegeuheid vragen - Wie gaat, na het lezen van zulk een - brief, niet treuren omdat Lamennais zijn hooge zending niet volvoerde Had God hem niet het genie geschonken om in den schoot dor Kerk, al de edele - geesten die rond hem schitterden, aan - te lokken en te vereenigen Zyn hoog- - moed en zijn val hebben onberekenbare gevolgen gehad. - Do Vigny werd dus medewerker, en onder de rubriek Leitres Parisiennes stuurde bij verscheidene critisohe artike len in, geteekeml Y. Wat hij daarover aan Montalembert schreef luidt wel typisch In den naam van God en van de vrijheid, mijn beste graaf, laat mij den keus tusschen de alpha en de omega. Ik heb de laatste letter van mijn naam genomen en wil die behouden, enz. Na het verschijnen der artikelen over den opstand van Ierland, pent de dichter oen brief van gclukwenschen aan den jeugdigen graaf. Victor Hugo van zijn kant is niet min bet hervormingswerk van - L'Avenir toegedaan. Uit, een schrijven aan een der leiders knippen wij 't volgende Gij zijt welsprekend, Mijnheer, en gij pleit ten gunste van schoone zaken. Op vijf revolutieën voor ontvoogding en Vrijheid, in Europa sedert veertig jaren losgebarsten, de revolutie van Frankrijk, van Griekenland, van Ierland, van België en Polen, telt het katholicisme er drie... Ik juich u toe uit al mijne krachten. Van af 1823 reeds, schreef ik boven eenige verzen over de Vrijheid: Christus nos liberavit. Dit is mijn ge dacht, het is ook het uwe. Wij voelen nage noeg geheel eensgezind, en het stemt mij gelukkig. Ik heb uwe schoone artikelen gelezen en hertezen, en verlang vuriger met u over te spreken. De jeugdige dichter bad toen nog christelijke idealen... Gansch anders was het oordeel van Cousin. De opvliegende wijsgeer slinger de harde namen naar het hoofd der op stellers, en op zekeren dag, tijdens een onderhoud met Montalembert, riep hij (j) Mgr. Ireland zou later dezen tekst nog krachtiger uitbreiden toen hij schreef De groot* godsgeleerden der Kerk, een Thomas van Aquinen, een Suarez, leggen in hunne werken stevige grondvesten voor de politieke democratie die in deze eeuw tot vol- ledige ontwikkeling komt. Zij bevestigen en bewijzen dat alle politiek gezag van God komt door de bemiddeling van het volk waarvan koningen en prinsen de gemachtigden zijn, en dat het volk een onvervreemdbaar recht tot opstand bezit wanneer zijne regeerders tirannen worden. «(Mgr. Ireland. Hidendaag- sche Vraagstukken.) uit Niet nile£ji zou ik er mij tegen kanten dat men u <le vrijheid van het - onderwijs schenke, doch indien ik meester ware, deed ik u allon fusiljee- ren Alzoo botsten de gedachten opeen in een woeligen chaos waaruit toch een maal het zegevierende Licht ontstaan zou, en al het loornen van Cousin en tutti quanti ver mocht niet meer de volks- strooming te stremmen. ('t Vervolg!). 1 Mijnheer Theodoor PONNET Mevrouw Theodoor Ponnf.t, geboren Octavie Df. Vuyst Juffrouwen l.aditia, Adèle, Leontine en Maria Ponnf.t Mijnheer Ghislaiii Ponni-t De Familiën Ponnf.t en Df. Vuyst, mel den Ued. met diepe droefheid het afsterven van hunnen teêrgeliefden Zoon, Broeder, Neef en Kozijn, MIJNHEER August PONNET Soldaat bij de 9- batterfe Vesting- Artillerie van het Belgisch leger, geboren te Borsbeke, den 7 Februari 1890 en overleden in het Kamp van Geïnterneerden, te Amersfoort (Holland), den 31 Oogst 1917. De plechtige Uitvaart, met deeling aan den Arme, zal plaats hebben in de kerk van Borsbeke, Dijnsdag 2 October 1917, om 10 ure. Gezien de omstandigheden worden de Familie, Vrienden en Kennissen verzocht dit bericht als uitnoodiging te aanzien. De Vorw&rts - over Elzas Lotharingen. Berlijn, 21 September. - Bij de bespre king van het herstel van België schrijft do Vorwarts Het standpunt, België weer af te staan, is verstandig. Wij deuken er echter in het geheel niet aan om Elzas-Lolharingen of een ander stuk rijksgebied af te slaan. Het is noodzake lijk zulks te verklaren om aan beide zijden duidelijk te verschaffen en na de jongste rede van Riltot is dit dubbel nood zakelijk. Aan het teruggeven van Elzas- Lolharingen (dat dient men in Frankrijk te weten) denkt in Duitschland niemand, zolfs geen man der meest linksche oppositie. Zou b. v. heden Karl Lieb- knecht rijkskanselier worden, dan zou hij den Fransehen eisch betreffende Elzas Lotharingeneven stellig moeten afwijzen als de lieer Michaelis. Wil Frankrijk FJzas-Lotharingon hebben, zoo moet het Duitschland eerst zoo verslaan, dat elke tegenstand tegenover de eischen van den vijand geheel nutteloos schijnt. - De Franschen moeien nu zelf de vraag beantwoorden of zij dit kunnen. Het Duitsche antwoord. Lugano, 24 September. De Agenzia Stefanf meldt De - Osservatore Romano vermeent in de bespreking van het Duit^^ antwoord aan den H. Vader, uit hetzenüe tc kunnen besluiten, dat de centraal mogendheden het aanvaarden, over den vrede te onderhandelen op de grondslagen in de Pauzelijke nota aangevoerd, name lijk de ontwapening, hel scheidsgerecht, de vrijheid der zeeën, wederzydsche over eenkomst nopens de teruggaven en de oorlogsschade. Zij nemen implicite de teruggave aan der tijdelijk bezette grond- streken. Het antwoord schijnt in bevestigenden zin klaar genoeg te zijn. Feitelijk drukt liet antwoord van Duitschland ook den wensch uit, in overeenstemming met de wenschen van den Paus, en de vredes- resolutie van den rijksdag van 19 Juli, eenen grondslag te vinden voor eeneu gerechten an duurzamen vrede. De wen schen van den Paus werden in het 4e, 5e en Ge punt zijnor nola uitgedrukt, en het besluit van den njjksdag is gekend. Het is een vrede zonder annexaties en zonder schadevergoedingen, naar de Russische formuul. De aanvaarding der gedachten uitge drukt in het Pauzelijk manifest is klaar- blijkend genoeg, voor zooveel men zulks in een diplomatisch stuk van dergelijken aard wenschen kan, waarin men niet kan zeggen tot welk punt men genegen is toe te geven en overeen te komen. Voor wat de territoriale kwestie betreft, waarvan sprake in do beide laatste para grafen van den Pauzelijken oproep, men kan niet met zekerheid beweren dat de contraal-mogendheden daar elke onder handeling uitsluiten. Zy nemen ze inte gendeel op implicite wijze aan. De antwoorden der centraalmogend- heden lieten den weg open tot eene gedachten wisseling tusschen <le oorlog voerenden. Het dool van den pauzelijken oproep, eenige grondslagen aan te wijzen voor de onderhandelingen, die door de centraal-mogendheden zelf zouden nader bepaald en volledigd worden, zoo kunnen, indien het bereikt werd, het morgenrood beduiden Yan den vrede. Pauzelijke zending naar Engeland. Volgens - El Debate van Madrid, zal eene buitengewone pauzelijke zending op het einde dezer maand naar Engeland vertrekken aan boord van een Spaansch schip- Zal de Entente antwoorden Parijs, 25 Sept. BeParijsche uitgave van de New York Herald meldt dat de Entente de nota der Middelmachten zal beautwoorden. Bazel, 25 Sept. De - Gorriere del la Sera - meldt uit S. Petersburg dat de Russische regeering de Pauzelijke nota zelfstandig zal beantwoorden. Voor het opmaken van het antwoord heeft do regeering zich ook de oorlogsvijandige groepen toegevoegd van den Arbeiders- en Soldatenraad. Wilson ook. De - Daily Mail meldt uit New-York dat de senators Lodge en Stone, in den Senaat verlangden dat de voorzitter Wilson verscheen om hem te hooren over de gewichtige punten, die betrek hebben op de Pauzelijke nota en het antwoord der Middelmachten die vredesmogelijk- Jléden daarstellen. Staatssecretaris Lan sing kon gcene verklaring in naam des voorzitters geven. In Frankrijk. Geneve, 25 September. Luidens Echo de Paris - is aan het socialisten- kongres, dat op 6 Oktober te Bordeaux samenkomt, het voorstel toegekomen der gekozene socialistische afgevaardig den van tien departementen, om eene dagorde te stemmen, die aan de regeering zou vragen vredesonderhandelingen aan te vatten nog voor het begin van den win terveld tocht. Het antwoord der Entente Amsterdam, 20 Sept. Engeland en Frankrijk hadden, naar uit Londen ge meld wordt, een antwoord gereedgemaakt op de Pauzelijke nota, dat met Wilsons nota overeenstemde, maar nog eischen bevatte die in sterke Fransche middens levendig bestreden werden. Na den val van Ribot, was er met Engeland geene eenheid over de not? meer te bekomen, daar Painlevé eene omwerking eischle, zoodat beide landen eindelijk besloten vooreerst niet te antwoorden. Van België heeft het Vatikaan een gunstig antwoordontvangen. Het antwoord der Middelmachten. Berlijn, 20 Sept. Volgens do «Agen zia Centrale- zegde de Paus aan prelaten, dat het antwoord der Middel machten, en vooral dit van Oostenrijk-Hongarië, steeds eenige hoop lieten en dat Hy deukt zijne vredeszending tot hot einde te be werken. Men verwacht nu ook bepaald in 't Vatikaan, dat ook de Entenlemach- ten zullen antwoorden op de Pauzelijke nota, al ware het enkel om do onderhan delingen af le wijzen. De Paus zal zich daardoor echter niet laten ontmoedigen eu kan er van eene nieuwe nota voor eerst nog geen sprake zijn, dan zullen overal eene reeks diplomatische stappen en besprekingen gedaan worden, om eene eerste bazis voor onderhandelingen te schepgen. Spanje en 't Vatikaan. Berlijn, 20 Sept. Volgens de «Voss. Ztg» maakt het spaansch gezantschap te Londen eene verklaring openbaar, be trekkelijk de houding van Spanje tegen over de vredesnota van den Paus. Alhoe wel Spanje de edele gevoelens van den Paus hoogschat, is het niet in staat te oordeelen of de oorlogsvoerenden in de voorstellen van den Paus, eene bazis kunnen vinden, tot het oplossen van het konflikt. Diensvolgens booordcelt Spanje het voor onmogelijk, zicb bij deze voorstol- )en aan tc sluiten. Komt te verschijnen Voor den Paus Propagandabrochuur van 1(5 bladzijden door PETRUS VAN NUFFEL. Te verkrijgen ten bureele van De Denderbode of bij den Schrijver. Nowotscherkask, 25 September. Het militair zelfbestuur der kozakken heeft een besluit genomen om hoofdman Kaledin weer om met zijn ambt te bekleeden en de regee ring dringend te verzoeken de waarheid openbaar te maken ten einde alle geruchten over eene opstandsbeweging te weerleggen. Het demokratisch kongres is dinsdag, 27 September, te S. Petersburg begonnen Bazel, 25 September. Daily Mail meldt uit St-Petersburg Tengevolge van aanhitsende betoogingen in de fabrieken van eenige kazernen, werd eene proklamatie van het directorium der Republiek aangeplakt, die zekere beslissingen voorbehoudt aan het demokratisch kongres te St-Petersburg samen geroepen, over de krijgsvoering en de voor bereiding van eenen spoedigen demokra- tischen vrede. Nakende nieuwe verwarring. De Matin verneemt uit St-Petersburg dat de ontdekking van een geheim bondge nootschap tusschen Kerenski en Kornilow, de verbittering der Maximalisten aanvuurde de ergste gebeurtenissen zijn nakend, en men verwacht den val van Kerenski in den loop der eerstkomende week Tschernow wordt reeds als zijnen opvolger aangewezen. Hij heeft het nog niet gewaagd naar St-Peters burg te komen, doch wil eerst in het hoofd kwartier de lijst der nieuwe regeering volma ken, en dezelve desnoods door wapengeweld aan het volk opdringen. S. Petersburg, 25 September. Generaal Tscherenisaow, bevelhebber van het Zuid westfront, is tot cpperbevelhebber van het Noorderfront benoemd geworden. Tot zijn navolger werd generaal Walostschenko aan geduid, S. Petersburg, 26 September. In de hoofdkommissie van den Arbeiders- en solda tenraad heeft de oorlogsminister Werschows- ki eene toespraak gehouden, waarin hij zeg de In zijne ambtelijke verklaringen heeft de Duitsche rijkskanselier Michaelis Rusland onbesproken gelaten. Dat zwijgen heeft de beteekenis dat Duitschland, die ons leger wijken ziet, zich te koste van Rusland met Engeland en Frankrijk zou willen verstaan. Gelukkiglijk hebben het Engelsche en het Fransche volk verklaard dat hunne regeerin gen geene afzonderlijke vrede zullen sluiten. Gister hebben wij dienaangaande ambtelijke bevestigingen ontvangen. S. Petersburg, 26 September- Het pro ces tegen den gewezen oorlogsminister Suchomlinow is geëindigd. De beschuldigde werd plichtig bevonden aan hoogverraad, misbruik van vertrouwen en bedrog en is tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld ge worden. Zijne vrouw werd vrijgesproken. S Petersburg. 26 September. Rusland en Finland. De nieuwe gcneraal-gouver- neurvan Finland, Nekkrassow, heeft aan gazetschrijvers verklaard dat hij heelemaal solidair is met de regeering. De ontruiming van St-Petersburg. Stokholm, 26 September. Volgens het blad Rjetsch is de ontruiming van Sint- Petersburg in vollen gang. Berlijn, 2G September. In den Rijks dag was het gister reeds tamelijk levendig. Er hadden verscheidene partij-besprekin gen plaats; onder andere zetelde do fraktio der onafhankelijke demokratcn van den voormiddag tol in den avond. De Rijksdagzitting van Woensdag be gon om ure namiddag en was maar van korten duur, daar de bijgevoegde be grootingen zonder bespreking naar de hoofdkornmissic verzonden werden. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 27 September. Officieel. Front generaal veldm. Rüpprecht van Beieren De slag in Vlaanderen hooft gisteren van vroeg in den voormiddag tot diep in den nacht ononderbroken ge woed. In kleine gevechten werd hij tot den morgen voortgezet. Weer heeft het in den strijd beproefde 4e leger den Brit- schen stormloop getrotst. Troepen uit alle Duitsche geweslen hadden deel in den bijval van den dag die den vijand nog minder terreinwinst bracht dan den 20 September. Trommelvuur van ongehoorde zwaar te leidde den aanval in. Achter een muur van stof en rook rukte de Engelsche in fanterie tusschen Mangelaare en Holle- heke op. talrijk door pantserwagens be geleidDe weerszijden van Langemarck meermaals stormloopende vijand werd immer door ons vuur en in gevechten van man tegen man teruggeslagen. Van do streek ten O. van St-Julien tot de baan Meenen-Iepereji lukte den Engeischen lot 1 kilom. diepte het binnendringen in onze afweerzone, waarin dan den gan- schen dag zich verbitterde, wisselende gevechten afspeelden. Door het verplaat sen zijner massalegeschutwerking tracht te de vijand het opstellen en ingrijpen onzer reserven te verhinderen.De ijzeren wilskracht onzer regimenten brak zich door het geweldige vuur baan. De tegen stander werd door krachtigen stormloop op vele punten teruggeworpen. Bijzonder hardnekkig werd aan de van Zonnebeke Westwaarts uitgaande wegen en des avonds aan Gheluvelt gevochten. Het dorp bleef in ons bezit. Verder Zuid waarts, dicht bij het kanaal zakten lier- haalde stormloopen der Engeischen zon der resultaat en verliesvol in elkaar. De vijand heeft tot dusverre zijne aanvallen niet herhaald. Minstens 12 Eugelschc di visies werden in 't vuur geworpen. Ze hebben onze stevige verdediging niet aan 't- wankelen gebracht. In de overige vakken van liet front in Vlaanderen en Artois steeg de voorhij- gaande voorbedrijvigheid. De beschieting van Oostende in den nacht van 25 op 20 September vergde, buiten schade door gebouwen geleden, ook offers vanwege de bevolking. 14 Belgen zyn gedood en 25 zwaar ge kwetst geworden. Front van den Duitschen Kroonprins Noordoostelijk van Soissons,in het vak van Chemin des Dames en op den oostelijken Maasoever bleef de geschuls- bedrijvigheid der artilleriën levendig het kwam slechts tot plaatselijke ge vechten tusschen de linies. 17 vijandelijke vliegtuigen werden gis teren neergeschoten. Uit Fransche bron PARIJS, 26 September. Officieel Aanmerkelijke bedrijvigheid van hel geschut van weerskanten op eenige pun ten van liet front aan de Aisne en den rechteroever van de Maas. PARIJS, 27 September. Officieel Aan het front van de Aisne hebben de Duitschers gisteren in den avond en in den loop van den nacht een bijzondere bedrijvigheid aan den dag gelegd. Na een geweldige beschieting van de Fransche stellingen van Vayxmérons tot bewesten Gerny hebben do Duitschers aangevallen ten Zuiden van Arbre de Gerny, maar onder hel Fransche vuur moesten zij naar huil linies terugtrekken na zware verlie zen te hebben geleden. Een tweede aan val, dezen morgen hij dageraad ontwik keld tusschen dé- hoogvlakte der Kaze matten en die van Colifornië, werd even eens teruggeslagen. Een kléine verrichting die de Fran schen uitvoerdeu ten Oosten van de Froidmont-hoeve heeft hun toegelaten gevangenen mee te vooren. Twee Duitsche overvallen, de eene op den rechteroever van de Maas in de streek van Beaumont, de andere in den Elzas, in de streek van Linge, zijn heele maal mislukt. Niets te melden op de rest van het front. Uit Engelsche bron LONDEN, 26 September. Officieel Vanochtend hebben wij over eon breed 'r front een aanval gedaan in den sektor ,rl beoosten en ten Noord Oosten Yan lepe- 's ren. Volgens do bel ichten schieten onze 'e troepen mooi op. Vannacht deden troepen uit Suffolk een -4 geslaagden overval beoosten Gouzeau- court. In weerwil van den forschen Vi tegenstand, vernielden ze twee schuilho- 's lën mét vijanden. Veel andere Duitschers La werden aan de bajonet geregen. Boven- zo dien namen we enkele vijanden gevangen 1 en bemachtigden een machinegeweer. vli Uit Duitsche bron. BERLl.TN, 27 September. - Officieel. Bij Dunaburg, aan het Narocz-meer en Zuidwestelijk van Luck, evenals op ze- kere punten van het Karpaten-front, de RÓeineenscho vlakle en de beneden- ne Donau oplevend vuur. Uit Oostenrijksche bron. JJ WEENKN, 20 September. Officieel Bij de Sereth hebben Duitsche Troepen rii van een expeditie, tot de vijandelijke ver- vl bindingslijneu uitgebreid, meer dan 15u sc gevangenen en verscheiden machinege- de weren meegebracht. tei Uit Russische bron ST. PETERSBURG, 20 September. - 10 Officieel Ten zuiden van den weg naar Pskof |jC heeft do vijand twee tegenaanvallen ge- ri( daan op het stellinggedeelte, dat wij gis w teren hebben genomen. De aanvallen wer- Tj den afgeslagen. w Ten zuid oosten van Kirapolung hel- jD ben onze vrijwilligers na een voorberei- vl ding door de artillerie een overval gedaan op do vijandelijke stelling en een aantal manschappen van de bezetting aan de bajonet geregen. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 26 September. Officieelie Op den Monte San Gahriele en bij Kal d< zijn vijandelijke verkenningsafdeclingen tr afgeweerd. te In het vak van Tonale en bewesten m Tolmein leverden onze hestormingstroe- ni pen gevangenen jn. m Aan de Isonzo alsmede tusschen de m Etsch en liet Sugana-dal ging het in de N lucht erg levendig toe. vv Uit Italiaansche bron ROME, 26 September. Officieel Gisteren hebben vermetele patroeljes van ons langs geheel het front schade be rokkend en de tegenstanders ontrust. In het Concet Laghi (Posina) maakten wij ri gevangenen, Bij Flondar (Karst) namén a we wapens en schietvoorraad. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 26 September. Officieel Slechts matige werkzaamheid van hel geschut. Uit Bulgaarsche bron. j, SOFIA, 26 September. Officieeld Op de hoogvlakte van Dobropoljc ge- schutwerkzaamheid, die levendiger was dan op de rest van het front. Ten oosten van de hoogvlakte van Dobropolje werd g een vijandelijke verkenningsafdeeling a door ons vuur verdreven. Een onzer luchteskaders bombardeer- j de met waargenomen succes de vijande- E lijke inrichtingen te Korytza. In hel Vardar- en Stroemadal de gewone ge- schutlevendigheid. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 25September. - 1 Officieel Kaukasische frontAanvallen hij ver rassing, die de vijand met zwakke strijd krachten ondernam tegen onzen rechter- 1 Vleugel en ons centrum, werden volko- men afgeslagen. i( Door een aktie van onze troepen zijn j wij vier km. vooruitgekomen over een j frontbreedte van 25 km. In de Egëïsche Zee heeft een van onze vliegtuigen mat succes hommen gegooid i op schepen, die in de haven Klokidia van I liet eiland Chios lagen. Op de overige fronten niets van belang te melden. Luchtoorlog- Luchtaanval op Engeland. Berlijn, 25 September, officieel. In den naclil van 2-1 tot 25 September, heeft 1 een sterk marineluchtschipeskader, met zichtbaar goed gevolg, Versterkte plaat sen, militaire en nijverheidsinstellingen aan den Humber, evenals in de streek tusschen Scarborough en Boston aange vallen. Talrijke branden evenals instor tende gebouwen werden opgemerkt. Tot het eskader dat stond onder de gekende leiding van den fregattenkapi- tein Strasser, behoorden ook de reeds in talrijke vaarten naar Engeland beproefde bavelliebhers van luchtschepen Kapi- tein-leutenant Martin Dietrich, kapitein Manger, kapitein-leutënant Ehrlich, ka- pitein-leutenant der reserve Proels en kapiteiu-leutenant Slabbert. Alle lucht schepen zijn trots vijandelijke tegenweer dooi- land en zeestrijd krachten zonder beschadiging en zonder verliezen terug gekeerd. De Chef van den admiraalstaf der marine. Berlijn, 26 September. Onze lucht- vaarders vielen 's avonds opnieuw Londen aan, alsook de Engelsche kuststeden, aan weerszijden van hel kanaal.

De Denderbode | 1917 | | pagina 2