Russlscn- DullsGheOonog. Oorlog Io oen Bomen Oorlog In Moge OORLOGSJAMMER. In Duitschland IN RUSLAND. OORLOGSBERICHTEN. Uit het Dagboek eener Jonge ïrouw. Italiaansche Oorlog spreken. Inschikkelijkheid en huichelarij zal inen zeggen. Misschien maar ook dé inschikkelijkheid moot goed aange wend worden, opdat zij de Centraal-Mo- gendheden niet enkel do welwillendheid van den H. Stoel maar ook de achting der onzydigen verwerven, en van al de genen, dio het gebrek v?n hoffelijkheid en de miskenning van godsdienstige za- -ken tot verbazing en slechte stemming brengt. Hot is voor don uitslag noodig eer en gerechtigheid geheel ter zijde gelaten acht te geven op de hoedanigheid van ónze handelwijze en jegens Rome anders te handelen, als wij tot hiertoe hebben gedaan. De - Osservatore Romano - over de vrijheid der zeefcn. De Osservatore Romano - van 27 September schrijftDe «Tribuna» neemt het in hare bespreking van het antwoord der Midden-Mogendheden zoo op, als kon niemand zeggen, wat praktisch door het nieuwe slagwoord vrijheid der zeeën moet verstaan worden in vredestijd be staat ze toch volkomen, en wat de oor logstijd betreft, het gebeurt toch zelden dat de Mogendheid, die den duikbooten oorlog voert, er naar roeptindien men zelfs aan het bestaande zeerecht nog cenige kapittels wilde bijvoegen, dan zou Duitschland het nieuwe wetboek oven weinig eerbiedigen als het oude. Dat is een spol met dubbelzinnige woorden. Wij willen niet, zooals de pers die zooveel belang stelt in de voortzetting van den oorlog, de min of meer groote geloofwaardigheid der vredesvoorstellen van dezen of genen oorlogvoerenden Staat bespreken waarbij overigens toch wel een onderscheid beslaat tussohen dat,wat ex novo na bet eindigen van den oorlog beloofd wordt en dat, was binst den oorlog tegen het volkenrecht, ja, tegen de wet der menschelykheid van alle kanten gepleegd, maar de Tribuna schijnt niet begrepen te hebben van wel ke vrijheid der zee de Duitschc nota spreekt. Het is dezelfde van welke verscheidene raaien voorzitter Wilson sprak, dat na melijk elke natie, rechtstreeks door hare kusten of onrechtstreeks door interna tionale verdragen, vrije beschikking zal hebben voor haren handel en verkeer zonder daarom aan een ander volk schat plichtig te zijn. Eene der hoofdoorzaken van alle oor logen is geweest dat elke natie ecnen uit weg naar de zee of eene voorheerschap pij tot schade van anderen in handel en verkeer op zee nastreefde. Gibraltar, Malta, Chyprus zijn vooruit- gelegen posten, om de voorheerschappij van Engeland in de Middellandsche Zee te beschutten en te handhaven; do bezet ting der Egeische eilanden en Valona door Italië van Korsika door Frankrijk; de sluiting der Dardanellen den aanleg van het kanaal van Kiel en moer anderen zijn enkel exponenten van deze onder- jukking der zoe, die moeten verdwijnen of gewijzigd worden als het gedacht van Wilson, dal door de Pauzelijke nota aan genomen wordt, zal doorgezet worden. Niet, alsof tot zijne doorvoering de Europeesche kaart nog meer moet ge wijzigd worden, maar men geve elke natie eenen toegang tot de zee met inter nationale waarborgen tegen overweldi ging door welkdanige zeemacht. Wij zijn niet zoo eenvoudig, welk danige in algemeene bewoordingen, voor goede munt te aanvaardon, maar zij is toch van belang daar zij eene verplichting beval, van welke men zich in de toe komst niet gemakkelijk kan losmaken, namelijk als ook de andere vragen van het scheidsgerecht en der ontwapening opeeno gelukkige wijze opgelost worden. De Paus, bepaald Vredesbemiddelaar. Londen, 3 Oktober. De Daily Tele graph - vernam uit Rome, dat de Paus metterdaad aan de Entente zijn bemidde ling heeft aangeboden en haar antwoord afwacht. Bern, 4 Oktober. De Italiaansche bladen melden nog aangaande den nieuwen vredesstap van den Paus, dat Paus Benediklus langs diplomatieken weg, in hoffelijke termen, tot de middelrijken naverteld dooiX naar een beroemd verhaal. (6r Vervolg), u Uw man is niet getroffen, ik ook niet. Ilad de vijandelijke kogel liever mij doorschoten ik benijd Karei om zijnen heldendood... hij viel bij het begin van den slag en weet niet dat deze.wederom verloren is. Ik heb hem zien vallen, want wij reden nevens elkaar. Ik sprong aan stonds ten gronde om hem op te tillen... nog een blik en hij was dood. De kogel moet hem door hart en longen geboord hebben het was een snel, smarteloos einde. Hoeveel anderen moesten uren lang lijden en te midden van het krijgs gewoel uren lang daar liggen, eer de dood hen kwam verlossen. Het was een moorddadige dag... meer dan duizend lijken... vrienden en vijanden... bedekten de plaats. Onder de dooden heb ik zoo menig lief en bekend wezen aangetroffen. tusschen hen onder andere ook hier moest het blad omgekeerd worden de arme Arno Dotzky... Ik viel onmachtig ten gronde. Nu is alles uit. Martha Solferino heeft beslistwij zijn verslagen Met deze woorden kwam mijn vader eenige vragen heeft gericht met betrek king tot de door hen bezette gebieden. Waarschijnlijk zal de Paus, na ontvangst der antwoorden een nieuwe uitvoerige nota aan alle oorlogvoerenden zenden. De Pauzelijke nota in Engeland. Het Londensch katholiek blad The Universe» schrijft, volgens de -Gormania» In aanmerking nemende, de moeilijk heden die al wie het waagt midden in het tumult van den oorlog van vrede te spreken, te verwachten heeft, hebben wij geene reden om over do ontvangst die de Pauzelijke nota te beurt viel, te klagen, en hebben wij goede hoop, dat zij tot praktische uitslagen voeren zal. De bladen die den Paus wegens zijne be moeiingen ten gunste van den vrede hebben aangevallen, vertegenwoordigen geenszins de openbare meening in Enge land. Het Pauzelijk manifest werd ofwel warm begroet ofwel graag aanhoord door een groot deel der pers in gansch het land. Invloedrijke bladen van Midden- Engeland en van het Noorden leenden haar zonder meer hunnen steun, en aanzagen ze als eene wezenlijke basis voor vredesonderhandelingen. De arbeiderspers betuigde eenparig hare instemming. Anglikaansche en Protestansche bladen bespreken eveneens de nota met welwillendheid. In de hoofdkommissie Berlijn, 8 October. De hoofdkommissie van den Rijksdag hield maandag eene korte zitting. Bij het begin der zitting verklaarde de voorzitter afgevaardigde Fehrenbach, dat gezien de gebeurtenissen van Zaterdag laatst in de algemeene vergadering, alle fraktiën zittingen hadden aangekondigd in den mor gen, om den toestand te bespreken. Van ver schillende zijden werd op hunne belangrijk heid gewezen. De voorzitter stelde dus voor, thans alleen het bericht over de besprekingen der hoofdkommissie, van de laatste dagen voort te zetten en daarna de zitting te heffen. De hoofdkommissie stemde het ontwerp zon der bespreking toe, stelde het bericht op en kwam overeen om ten drie ure weder bijeen te komen, daar met het oog op den toestand, de algemeene zitting van den Rijksdag enkel van korten duur zou zijn. Het verzoek der kommissie volgend, verklaarde de tegenwoor dige voorzitter van den Rijksdag, dat de ouderdomskommissie om 11,30 uur zal bij eenkomen ter bespreking van den huishou- delijken toestand en voor de gebeurlijke ver anderingen in het arbeidsplan. De Rijkskanselier in de hoofdkommissie. Berlijn, 8 October. De hoofdkommissie van den Rijksdag kwam maandagnamiddag om 3 uur bijeen. Van de regeering waren verschenen de rijkskanselier, de staatssecre tarissen Dr Helfferich, v. Kuhlmann, v. Ca- pelle, graaf Rodern, oorlogsminister von Stein, verder onderstaatssecretarissen en ge volmachtigden van den Bondsraad van de afgevaardigden van den Rijksdag waren tal - rijke leden aanwezig. Kort na het openen der zitting werd eene Rede van den Rijkskanselier gehouden, die nagenoeg luidt als volgt Er zijn klachten opgegaan dat van den kant van beambten niet toegelaten propaganda gemaakt geworden is ten gunste der Vader landspartij. Volgens de stelling der mij ondergeschikte rijksbeambten mag ik de vol gende grondslagen opgeven, en daarbij is toe te voegen dat voor de Pruisische beambten dezelfde grondslagen gelden. Voor alle be ambten geldt politieke gedachtvrijheid. Iedere beambte kan tot welkdanige partij behooren, voor zoover zij geene doeleinden nastreeft, die gevaarlijk zijn voor het Rijk of voor den Staat. Wat daarbuiten tredende politieke wer king betreft, hebben alle beambten zich natuurlijk terug te houden opdat het vertrou wen in hunne onpartijdigheid, door het pu bliek niet in twijfel getrokken worde. Het misbruik der bedieningen, naar eene richting dat een overste zijne ondergeschikten dwingt of aanzet ten gunste eener bepaalde partij stelling te nemen, is dus natuurlijk niet toegelaten. Ik wensch niet dat van wegens de oversten, een politieke druk, naar welke rich ting ook, tegenover de onderstaande beamb ten uitgeoefend worde. Deze grondregelen gelden voor alle politieke partijen en richtin gen, gelden dus ook voorde Vaderlandspar tij. Werd er van deze grondregel afgeweken, dan zou ik enkel wenschen dat het geval ter kennis gebracht worde der betreffende over heden van het Centraalbestuur, die de feiten zal onderzoeken en dasgevallend maatregelen zal nemen. Ik ben zinnens te waken op het in acht nemen dezer grondregelen Ook in het leger wordt elke politieke wer king uitgesloten. In de leidregelen, mij door door oorlogsminister ter beschikking gesteld, over het vaderlandsch onderricht, waarover nadien nog wel zal gesproken worden, is het vastgestelde uitgesloten. Ik ben, met de regeeringen der Bondsstaten bezig, alle poli tieke meeningen en stroomingen, uit alle krachten tegen te werken en iedere politieke meening volle gerechtigheid te laten gewor den. Ik doe zulks daar ik overtuigd ben dat iedere richting waarlijk het welzijn van het geheele wil. Dit wederzijdsch vertrouwen om wille van 't goede is, in den strjjd der gedachten, ook ik de laatste weken, jammer genoeg, op den achtergrond getreden en heeft een vorm ver toond van tegenwerkende agitatie, die ik ten diepste betreur. Eenieder in het Duitsche volk heeft bereidwillig en genoeglijk het offer aan goed en beter leven gebracht, dat van hem gevergd werd. Ik geloof, dat ook hier ii| dezen kring er nauwelijks eenen is, die overden kend wat hij reeds heeft geofferd, zich niet zal aansluiten bij deze opborrelende smert met een machtig En toch Uit zulke offer vaardige mannen zijn ook de tegenstaanders samengesteld en wordt zulks in het oog ge houden, dan is eene beweging, gelijk ze nu is te voorschijn getreden, in den grond uitge sloten. Mochten de vertegenwoordigers der uit elkander loopende meeningen voor oogen houden, dat feitelijk niet het betoon der tegenstelling in den weg en de middelen, beslissend is, maar eene eenheid en gemeen zaamheid in de doeleinden. Zoo wij dat voor oogen houden en wij klaar zien dat wij allen aan dezelfde lijn trekken moeten en willen, dan zullen wij er toe komen dat dergelijke botsingen, zooals de laatste, uit ons politiek leven te zien verdwijnen. Het is nu, gelijk het altijd was en nu vooral, gezien den zwa- ren tijd, waarin wij leven, onzen plicht. (Bravo In den Rijskdag. Berlijn, 10 October. De zitting van woensdag werd om 10.20 uur geopend, door voorzitter Dr Kampf Het aandenken van generaal-luitenant rid der von Wenninger, gevallen op 't eereveld, wordt door rechtstaan begroet. Daarna wordt de bespreking voortgezet over de buitenlandsche politiek. In deze bespreking mengt zich afgevaar digde Hanssmann, die onder ander zegt Indien Elzas-Lotharingen het doel van den vijand is, dan heeft Lloyd George ons den strijd op leven of dood toegezegd. Wij nemen den handschoen op en herhalen ons besluit niet. Niet met beperkten arm maar met krach- tigen arm zullen wij antwoorden, indien de Entente zoo is zooals Asquith heeft aange toond. Over onze inzichten betrekkelijk Bel gië bestaat volledige helderheid. Staatssekre- taris von Kuhlmann had zulks moeten uitleg gen. Hij zweeg beschaamd als eene zwangere vrouw. De waarheid zal binnen kort wel te voorschijn komen. De Alldeutschen schuwen de vredesduif en de oorzaak van het verlen gen van den oorlog. Na dezen neemt Stresemann het woord. Ook graaf Westarp, afgevaardigde Wer- muth, Ledebour en anderen mengen zich nog in de bespreking. Daarna heeft de onder vraging plaats over het vereenigings- en ver- gaderingsrecht. De heer von Stein, minister van oorlog, antwoordt op de ondervraging en de Rijks dagzitting wordt om 6 1/2 ure geheven. Donderdag zitting om 10 1/2 ure. Peru breekt bepaald af. Berlijn, 10 October. De gezant van Peru te Berlijn heeft aan het buitenlandsche ministerie eene nota overhandigd, waarin aan het Duitsche Rijk het afbreken medegedeeld wordt der diplomatische betrekkingen. De gezant verzocht terzelvertijd om zijn paspoort. Sint Petersburg, 7 October. Reuter. Onder voorzitterschap van hoofdmi nister Kerenski hielden de medeleden der regeering met nijveraars van Moskou en met afgevaardigden der demokratische konferencie en der Kadettenparty eene vergadering, welke duurde van Vrijdag namiddag 5 uur tot Zaterdagmorgend 3 uur. Er werd overeen gekomen eene re geering te vormen waarin al de verschil- vastklemmen, om troost en lafenis te vinden in het gedacht dat mijn liefste om wille eener groote zaak gevallen was, en dat mijn ongeluk ook een bestanddeel dezer groote zaak was. Hoe zielsver- heffend, alhoewel hartscheurend, had de groote rouwplechtigheid op mij he werkt die ik. den dag voor onze afreis, in do St-Stephanuskerk had bijgewoond. Het was een De Profundis voor onze op vreemden grond gevallen en aldaar be graven krijgslieden. Te midden der kerk was er een hooge lijkbaar ten toon gesteld, omgeven van hondorde bran denden kaarsen en krijgsgedachtenissen, vaandels en wapens. Van het doxaal klonk een diep roerend Requiem en al de aanwezigen, meestal vrouwen in rouw gewaad, weenden luid. En ieder van hen weende niet om den enkele dien zij verloren had, maar ook om al de anderen, die denzelfden dood gestorven waren zij hadden immers .allen tegaar, die arme, dappere wapenbroeders, voor ons allen, dat is voor hun land, voor de eer van den Staat, hun jong leven ten beste gegeven. Ja, met de wierookwolken, met het gedreun der orgeltoonen, met de in gemeenzame smart vergoten tranon, steeg er voorzeker een welgevallig offer ten Hemel op. Ongeveer veertien dagen na het bericht der nederlaag bij Solferino, kwam ,de tijding dat de vredesvoorwaarden te Villafranka geteekend waren. Mijn vader gal' zich al de mogelijke moeite om mij verklaren dat liet uit staatkundig oogpunt dringend noodzakelijk was, dezen vrede te sluiten waarop ik hem verzekerde, dat het mij in alle geval verheugde een einde te zien aan dit booze strijden en sneuvelen. Maar de goede vader liet niet na mij eens te meer tegen te spreken en bewijzen te geven van de waarheid zijner meening. Och vader onderbrak ik, ware dat al toch gezegd geweest vóór Magenta Dan. om het gesprek af te leiden, toonde ik hem een boekenpak, dat mij juist uit Weenen toegekomen was. Zie eens de boekenhandelaar zendt ons een pas verschenen werk van een Engelschen natuurvorscher, een zekere Darwin, en maakt er ons opmerkzaam op dat liet bijzonder belangwekkend is. Hij doet mij lachen, die goede man Wie zou in eenen zoo gewichtigen lijd als den onzen, in zulke vodderijen belang kunnen stellen Ja, de overmacht van Oostenrijk in het Duitsch Verbond, dat zijn andere zaken die zullen nog lang in de geschiedenis bestaan wanneer er van zulk Engelsch. boek over dier- en plantenkunde geen mensch nog iets weten zal. Onthoud dat wel gij zult het ondervinden Ik heb het niet ondervonden. Zie vervolg 3'- bladzijde. op zekeren morgend in het tuinperk geijld, waar ik in de schaduw ceniger linden zat. Ik was met mijnen kleinen Rudolf in mijn eigen lusthuis teruggekeerd. Acht dagen na den grooten veldslag, die mij weduwe gemaakt had, vertrok mijne familie naar Grumitz, ons landgoed in Neder-Oos ten rijk, en ik met hen. Alleen zou ik vertwijfeld geweest zijn. Thans waren allen weder rond mij mijn vader, mijne tante Marie, mijn kleine broeder en myne twee aangroeiende zusters. Zij deden alles wal zij maar konden om mijn wee te verzachten, en behandelden mij met eene soort van hoogachting, die mij goed aan het hart deed. In mijn treurig lot lag klaarblijke lijk voor eene zekere onderscheiding, iets, wat mij boven mijne omgeving verhief. Zoo was het ook een zacht gevoel van eigenwaarde, een bewustzijn, dat het om zoo te zeggen eene militaire waardigheid voorstelt, eenen geliefden man op het veld van eer verloren te hebben, dat mij mijne smart hielp dragen. En ik was toch niet de eenigeHoe menigen, hoe menigen in het gansche land treurden thans om hunne liefsten, die ginds in Italië's grond rustten... Nadere bijzonderheden over Arno's einde zijn mij destijds niet toegekomen men had hem dood gevonden, herkend, begraven dat was alles wat ik wist. Wij zijn verslagen, herhaalde mijn vader treurig, terwijl hij zich nevens mij op de hofbank nederliet. En zoo zijn al die opgeofferden nutteloos opgeofferd, Zuchtte ik. Die opgeofferden zijn te benijden, daar zij van de schande niets weten, die ons getroffen heeft Maar wij zullen ons toch wel hervatten, alhoewel thans gelijk zij zeggen de vrede zal gesloten worden... God geve hetonderbrak ik hem. Voor mij, arme, is het wel te laat... maar toch zullen dan duizend andere van dat droeve lot verschoond blijven. Gij denkt immer maar aan u zeiven en aan afzonderlijke personen. Maar in deze zaak handelt het alles om Oostenrijk. En bestaat Oostenrijk misschien dan niet geheel uit afzonderlijke per sonen Mijn kind, een Rijk, een Staat leeft een langer en gewichtiger leven dan enkele menschen. Deze verdwijnen, ge slacht na geslacht, en het Rijk breidt zich uit, klimt op tot roem, grootheiden macht, ofwel zinkt en schrompelt ineen en verdwijnt. Daarom is het gewichtigste en het hoogste waarnaar ieder streven moet en waarvoor ieder gaarne sterven moet, het beslaan, de grootheid, de welvaart van het Rijk. Deze woorden drukte ik mij goed in den geest, om ze denzelfden dag nog in het roode boek in te schrijven. Daaraan wilde ik mij wederom zoo innig mogelijk lende meeningen en belangen zullen ver tegenwoordigd zijn. St. Petersburg, 7 October. Het voor loopig parlement, dat in het stadhuis zijne eersle bijeenkomst hield, benoemde Tscheidese tot voorzitter. In de geheime stemming welke volgde werd de meening aangonoraen dat het voorloopig parle ment, aangozien het door de regeoring bijeengeroepen werd, het recht heeft de regeering vragen te stellen wolke dienen beantwoord te worden. St. Petersburg. Volgens de beoor deeling van verschillende bladen heeft do demokratische konferencie voor gevolg hehad het voorloopig parlement in 't le ven te roepen en voor wat de landsre- geering betreft, eene overeenkomst tus schen de belangen te bewerken. St. Petersburg, 8 October. Voor do wetgevende verkiezingen zijn 730 kies omschrijvingen vastgesteld. De voor naamste zijn S. Petersburg (20 vertegen woordigers), Moskou (19), Kaukasus (36) Kieuw (22), en het Donbekkon (17 ver tegenwoordigers). De familie van den tsaar is naar het klooster Abanad, 20 mijlen van To bolsk, verplaatst geworden. Alle Engelsche weerplichtigen van 18 tot 21 jaar, dio nog in. Rusland ver blijven, zijn verplicht geworden zich onmiddelijk in het Russisch leger te laten inlijven. Den Haag, 10 October De Douma- afgevaardigde Lwow, is in de Peters Paulusvesting opgesloten geworden. Zijne bemiddeling tusschen generaal Kornilow en president Kerenski zou hij niet be hoorlijk vervuld hebben. Hij zou zelfs vanwege generaal Kornilow geen bepaal de opdracht ontvangen, en toch met Kerenski in dien zin gesproken hebben. St. Petersburg, 10 October. De be manning der vloot en van het leger zal aan de wetgevende verkiezingen deelne men. Dienaangaande worden de door de regeering genomen schikkingen openbaar gemaakt Het leger is verdeeld in vijf kiesomschrijvingen Westfronl, Zuid- Wcstfront, Roemoensch front, Kaukasus- front en het Noorderfront met inbegrip van Finland de Russische soldaten in Frankrijk en op de Balkans vormen elk eene afzonderlijke omschrijving de vloot wordt in twee distrikten ingedeeld, de Oostzee en de Zwarte Zee. De overige militaireen marine-soldaten worden met de burgerlijke kiezers op gelijken voet gesteld. De minister van handel en nijver heid Konowalew is tot ondervoorzitter van den ministerraad benoemd geworden. Uit Yalta (Krim) wordt gemeld dat de keizerin-weduwe Maria Fedorowna op haar uiterste ligt. Sinds meerdere dagen hoeft ze het bewustzijn verloren. De grootvorstinnen Olga en Xonia ver blijven aan haar stervensbed. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 10 October. Officieel. Front ger.eraal-veldm. Kroonprins Rup- precht van Beieren Op het slagveld in Vlaanderen tradon gisteren, benevens 11 Britscho divisies, weer Fransche troepen in den strijd. De geweldige krachtinspanning der verbon den westelijke grootmachten putte zich zelf uit in een worsteling die den gan- sclien dag duurde, tegen de standvastig heid onzer strijders in Vlaanderen De 's morgens na het heftigste trom melvuur losbrekende aanvallen leidden den slag in, die zich bij ononderbroken krachtige gcschutswerking tot diep in den nacht over eene breedte van bijna twintig kilometer op de trechtcrvelden tusschen Bixschoote en Gheluvelt ont wikkelde. De tegenstanders wierpon voortdurend nieuwe krachten in den strijd, die meermaals op enkele plaat sen tot zesmaal toe tegen onze linies storm liepen. Ten Zuiden van het Hout hulsterwoud won de vijand bij Draai bank, Mangelaere, Veldhoek en aan hot station te Poelkapolle een 1500 meter terrein, tot de tegenaanval onzer reser- ven losbrak en het aanvalssukses be perkte. Van Poclkapelle tot Zuidwaarts van Gheluvelt houden onze dappere troe pen de gevechtslinie stevig in de hand. I)c herhaalde vijandelijke aanvallen i tegen dit 13 km. breedc front zijn geza menlijk onder de zwaarste verliezen in- j eengestort. Bij de andere legers was de gevechls- bedrijvigheid gering. Slechts aan de i Aisne nam de vuurstrijd too. Ten Zuidon j van dou weg Laon-Soissons voorwaarts rukkende Fransche kompagnieën werden afgewezen. Uit Fransche bron PARIJS, 10 Oktobor. Officieel In België hebben de Franschen, hun 1 vooruitgang ten Oosten van Draaibank voortzettend, zich meester gemaakt van de Papegaai-hoeve en een veertigtal ge- vangonen genomen. Op hot nieuwe Fran- j s.che front eenvoudige Duitsche patroeljc- akties. Ten Noorden van do Aisne heeft de Duitsche artillerie bijzondere bed rij. j vigheid aan den dag gelegd in de streek van Laffaux. De Franschen hebben met goed gevolg een overval gedaan ten Noordwesten van de Colorabe-hoeve. Op den rechteroever van de Maas in destreek van het Chaume-bosch bedrijvigheid der beide artillerieën zonder voetvolkaktie. Niets te vermelden op de rest van het front. Uit Engelsche bron LONDEN, 8 Oktober. Officieel Hc-el den dag is het blijven stormen en stortregenen. Op het slagfront van Ieperon is het ge- j schut over en weer heel den dag in touw geweest. Van het overige front der Britten valt niets belangrijks te melden. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 10 October. Geen gebeur- j tenissen van belang. Uit Russische bron ST. PETERSBURG, 8 Oktober. j Officieel Aan het noordelyke front in do streek ten noorden van den weg naar Pskof, bij I het dorp Pauske, zijn, na voorbereiding door de artillerie, vijandelijke vorkon- nerskolonnes verschenen, die beschoten I en teruggeworpen werden. In den loop van den uag heeft de vijand herhaalde lijk met mijnwerpers onze stellingen ten i westen van de heerlijkheid Engalhorda- hof gebombardeerd. In de streek van Illoekst hebben onze verkenners een uit- val gedaan en krijgsgevangenen ge- i maakt. Aan het westelijke front geweer- vuur en levendiger artillerie-duels in de buurt van het Vitsjnefskoje-moer en ten noordoosten van Baranowitsj. Uit Bulgaarsche bron. BERLIJN, 10 Oktober. - Officieel. Ten Zuiden van het Doiran-mecr sloegen de Bulgaren verscheidene Engelsche af- I deelingen, die na lange arlillerievoorbe-j raiding aanvielen, terug. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 8 Oktober. j Officieel Aan het Diala-front is een vijandelijk vliegtuig door ons vuur omlaag gescho ten. De inzittenden zijn krijgsgevangen en het toestel is buitgemaakt. Aan het Kaukasische front is een aan val, dien de vijand aan het centrum met 1 een klein detachement trachtte te doen, 1 afgeslagen door ons vuur. In Palestina af en toe artillerievuur en i toenemende bedrijvigheid van vijande* lijko vorkenningspatroeljes. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 9 Oktober. Officieel Bij Kal, op de hoogvlakte van Bain- sizza (Heiligen Geest), word gisteroch- tend een Italiaansche aanval met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Er bleven 120 gevangenen en 7 machinege- j weren in onze hand. Bij Kostanjevica

De Denderbode | 1917 | | pagina 2