BROODOVEN Van le Pnlle, iroeosrs, FRÜITDROOGER Robert Van de Lanotte Een en ander. ACHILLE EEMAN, AALST. M0RIS0N S Waschmachien Voor Hoest, Bronchiet en Influenza Voor Maagpijn, De Kwestie van Elzas LoUiaringen Zondagrust. Men verlangt Le Merveilleux Kieuw ge&rmleerfl model D C. Mil ZMIIIIll, il, HULST. MESTSTOFFEN-FABRIEK wascht zonder afkeken in 8 mlQBteiten werkt floor zijne eigene zwaartenracltt l J. L. MORISONS, 109. DAMBRUGGESTRAAT. ANTWERPEN PATRON EN PAPIER ALGEMEENE ASSURANTIËN Grondlerediet van Beltjië •••«•••••••••••••••••••«•••••J S Fotografie B. WILLEMSEN WISSELAGENT DE BALSEMP1LLEE bracht een geslaagde onderneming ons 180 gevangenen op. In Albanië werd een Ilaliaansche po ging om de Vojusa te overschrijden ver ijdeld. Van het Oostelijk front geen nieuws. Engelsche opvatting. Het Berliner Tageblatt verneemt uit den Haag, van wege zijnen korrespon- dent Ik verneem uit zeer goede bron dat de opvallende ommekeer van Painlevé, namelijk dat de desannexatie van Elzas- Lotharingen het Fransche oorlogsdoel zou zijn, niet alleen voortvloeide uit de besprekingen der leidende politieke krin gen te Parijs, maar ook was te wijten aan Engelscheu invloed. In de "desannexatie-> ligt namelijk de negatieve gedachte besloten eener af scheuring van Duitschland, maar niet noodzakelijk de positieve gedachte eener teruggave aan Frankrijk. De noodzakelijkheid voor Engeland, liet lot van Elzas-Lotharingen niet in eene stijve formuul te bepalen, wordt bevestigd, door eene bewimpelde formu leering dier kwestie in de Westminster Gazette Het blad neemt het ongewone Fran sche woord «désannexiom- in het En- gelsch over en spreekt van eene - disan- nexiation van Elzas-Lotharingen, waartoe men komen moet. De Westminster Gazette voorziet dien eisch, maar met eene toevoeging die aan de Franschen volkomen belet, naar be lieven de kwestie te regelen. Zij spreekt namelijk van disannexation of Alsace Lorraine acceptable to Francealdus van eene afscheiding van Elzas-Lotharin gen, in eenen vorm, aanneembaar door Frankrijk. Lord Cecil heeft, zooals bekend is, in zijne redevoering in het Lagerhuis de kwestie van Elzas-Lotharingen niet be handeld, als een onvoorwaardelijk krijgs- oogmerk van Engeland, maar de wen- schen van Frankrijk opgegeven als de houding van Engeland moetende bepalen. Die woordspeling verraadt in elk geval i gedachte, dat er voor Elzas-Lotharin gen eene mogelijkheid van onderhan deling bij de vredesbesprekingen zou bestaan, die België naar de meening van Engeland en zijne bondgonoolen in geen geval bezit. Het is overigons in alle geval bemer- kenswaardig, dat Asquilh in zijne groote redevoering van eene teruggave van Elzas-Lotharingen sprak wel in zwak keren maar toch nog kracbtigeren vorm, als de bovenaangehaalde verklaringen. Of dat overeenkomt met eene ver scherping der vastbeslotenheid in Enge land tot voortzetting van den oorlog, kan voorloopig nog niet bepaald gezegd worden. Graat Woeste door een tramrijtuig verpletterd. Staatsminister, graaf Karei Woeste is Maandag namiddag omver gereden ge worden door een rijtuig der Brusselsche tramways. Do geachte ouderling verloor voel bloed uil eene gapende wonde aan den schedel Voorbijgangers raapten den lachtig- jabigen staatsminister op en droegen hem onverwijld in een heelkundig insti tuut. Nadat een geneeshoer een eerste verband had gelegd, werd M. Woeste naar zijne woonst Napelschestraat, 15, gebracht. Behalve de groote wonde aan hot hoofd, klaagt de achtbare staatsman over verscheidene pynlyke wonden voor namelijk aan den arm. Vijf jaar geleden, was M. Woeste het slachtoffer vaneen gelijkaardig ongeval, dan werd hij omgeworpen door een huur rijtuig en bekwam hij verwondingen aan het been. I Is te hopon dat het sterke lichaams gestel van den eerbiedwaardigen ouder ling ook ditmaal zal weerstaan en dat hij binnen kort zal hersteld wezen, al hoewel de in allerijl bijgeroepen genees- Vier jaren later. Mijne beide zusters zouden aan het Hof voorgesteld worden, en daardoor besloot ik terug in de wereld te keeren. Het korte jaar van mijn echtelijk leven lag achter mij als een droom. De verloopen tijd had zijne taak volbracht en mijne smart merkelijk gemilderd. Ja, -- ik had mijn schoonen huzaar tot aanbiddens toe bemind, ja, mijn teeder- geliefde man had mij hoogst gelukkig gemaakt, ja, zijn verlies had mij de grievendste pijn doen gevoelen. Maar om zoo innig met zijn zieleleveu opgewassen te zijn, dat ik onze eeuwigdurende scheiding niet zou kunnen overleven, daartoe had ons samenleven te weinig geduurd. Daarbij was ik in die vier jaren eene gansch andere geworden, mijne verstandelijke vermogens waren in vele oogpunten hooger ontwikkeld ik was in het bezit gekomen van kennissen en aanschouwingen, van welke ik ten tijde mijns huwelijks niet eens het bestaan vermoedde, en die ook Arno daar kon ik thans over oordeelen in verschil lende opzichten zouden vervreemd heb ben. Hoe was deze omkeer in mijn ge schied Enkel zóó Een jaar was er verloopen seder^ ik weduwe was, en de vertwijfeling eerste verschijnsel in treurnis over gegaan. Van een hernemen der gezellige heer verklaard heeft, dat dit ongeluk hem het leven zou kunnen kostcu. Het ongeval van staatsminister Woeste. De gezondheidstoestand van den grijzen gekwetste is voldoende. Graaf Woeste bracht een rustige nacht door. In den loop van den dag van gister werden talrijke bezoeken by den heer Woeste afgelegd. De vraag naar zijnen toestand, aan welke de uitgebreidste kringen deelnemen is uiterst levendig. Graaf Woeste liet aan het bestuur der Tramways Bruxollois inedsdeelen dat de wattman van den tram op geenerlei wijze voor het ongeluk kan verantwoor delijk gestold worden. Overstroomingen in China. Uit Shanghai' wordt bericht dat in Noord-China eene grooto overstrooming heeft plaats gehad. Eene streek van meer dan 30000 vierk. kilom. uitgestrektheid werd in eene onmeetbare zee herscha pen. De gemeenschapswegen naar Peking zijn zoo onbegaanbaar, dat het noodza kelijk zal zijn de hoofdstad te verleggen. Belgisch onderwijs te Rotterdam. Aan de Maaskade te Rotterdam is gisteren middag in tegenwoordigheid van de Commissie voor het Belgisch ouderwijs te Rotterdam, een afgevaardigde van de Centrale Commissie voor het Belgisch onderwijs, den heer A. Hart uit Amster dam en de kanselier van het Belgisch consulaat-generaal, den hoor Jansen, de zesde Belgische school daar ter stede geopend. De hoer Rod. van Loo, voor zitter van de Rotterdamsche Commissie, de heer Jansen en de heer Hart voerden het woord. De kinderen der school zongen volksliederen. De school is een demontabel houten gebouw, vervaardigd door de geïnterneerden-groep te 's Grave n- hage onder leiding van den architect Liebaert en bekostigd door de Belgische regeering te Havre. De school telt reeds 160 leerlingen. In Zwitserland. Het kolengebrek. Berne, 9 Oktober. Met het doel eene grootere beperking van het kolenver- bruik te bekomen heeft de Bondsraad besloten het sluiten der winkels om zeven ure voor het gansche gebied van het ge- meenebest verplichtend te verklaren De sluiting der herbergen wordt be paald op 11 uro's avonds. De cinemato- grafen moeten 12 dagen per maand ge sloten blijven. Hotels en kosthuizon mogen maar 25 per honderd hunner ka mers verwarmen. Wat de schouwburgen aangaat,, nemen de kantons de noodige beperkende maat- rogelen. Het besluit treedt op 22 Oktober in werking. Dood van den Sultan van Egypte. Londen, 10 Oktober De bladen mel den De sultaan van Egypte is Dinsdag namiddag gestorven. Volgens de -Times is do broeder des sultans Ahmed Fluad tot zijnen opvolger aangewezen. Een heldhaftige missionnaris. De - Croix maakt melding van eene treffende daad van zelfopoffering van een Belgischen missionnaris, den Franciska- ner Pator van Wenceslas, van Ruitegem, workzaam in de missie.van Hou-Pé. Toen de missionaris op eene dienstreis eene nabijzijnde rivier passeerde, viel er een man Le water. Niemand had den moed zich in de sterk stroomende rivier te werpen om den man te redden, behal ve de dappere pator. Na krachtinspanning slaagde hij er in den drenkeling te naderen en vast te grijpen. Bijna bad hij den oever weer bereikt, toen de krachten hem begaven. Nu had er een aangrijpende gebeurte nis plaats. Een kort gesprek ontspon zich tusschen den priester en den Chi- necschen heiden. Daarop zag men 9e missionnaris wat water in zijn hand scheppen en dit over het hoofd van den Chinees uitstorten. Hij had het doopsel ontvangen. Weinige oogenblikken later verdwe nen beiden in de diepte. Elzas-Lotharingen en Polen. Berlijn, 8 Oktober. Naar het Ber liner Tageblatt vernoemt komt de kom- verbindingen wilde ik in alle geval niet weten. Ik dacht niet anders dan dat mijn leven van nu af enkel voor doel had de opvoeding van mijnen zoon Rudolf Le behartigen. Nooit meer noemde ik het kind Ruru of korporaal, het kinderspel van het verliefde ouderpaar was hoon de kleine was mijn zoon Rudolf gewor den Ten einde hem vooral eene goede opvoedster te wezen, en ook om hem in zijne studiën te kunnen volgen, wilde ik mij zooveel wetenschap als mogelijk was, eigen maken. Daarbij moet dan ook nog gevoegd worden dat dc lezing de eenigste verstrooing was die ik me toe liet. Ik verzocht onzen boekhandelaar mij een nieuw geschiedkundig werk op zicht toe te zenden, en hij stuurde mij de History of Civilisation van Thomas Buckle, waarin, zoo men zegde, de schrijver eene gansch nieuwe opvatting der geschiedenis blootlegde. En het was inderdaad gansch nieuw Ik wil juist niet zeggen dat ik de twintigjarige vrouw, die enkel dc alge meen bekende oppervlakkige jonge meis jes opvoeding genoten had het werk in zijne gansche zoo uitgebreide beteek-- nis verstond. Doch iets werd mij als dan reeds klaar de geschiedenis der raensch- heid werd niet door koningen en staats- liedeu, door oorlogen en verdragen geleid, maar wel door de voortdurende ontwikkeling van den geest. Van de van missie van 7 binnenkort opnieuw hijeen, om gezainentlijk met den rijkskanselier en de vroegere leden van den Bondsraad over de definitieve regeling van de Pool- sche en Elzas-Lotharische kwestie te be raadslagen. Kerk der Theresianen. Solemnele Octaaf met rollen aflaat Ier gelegenheid can den feestdag der Seraphiesche Moeder Theresia van Jezus. De Goddelijke diensten als volgt Zondag i l October Om 4 uren Lof on Vlaamsch sermoen Maandag 15 October (Feest der Heilige Moeder Theresia) De eerste Mis om 7 uren, met uitstelling van het Heilig Sa crament. De plechtige Mis om 9 uren. Ten 4 uren solemneel Lof en Fransch Sermoen. Zandag 21 October De eerste Mis om 7 uren, met uilstelling van het Allerhei ligste. De plechtige Mis om 9 uren. Ten 4 uren, solemneel Lof, Vlaamsch Ser moen en Te Deum. De Sormoenen zullen gopredikt worden door den Eerw. Pater Willebrordus Burgerlijke Stand der Stad Aalst. Geboorten Mannelijk geslacht 2 Vrouwelijk 2 Hu wol ij ken. A. Steenhaut, hoefsmid met M. Van Mol, zb. A. Moereels, paardensl. met C. Van Mossevelde, zb. R. Van den Bergh, tw. met C. Schepens, tw. J. De Smet, slachter met M. Spaons, naai ster. O. Van de Voorde, kuiper met S. De Vleeschouwer, zb. A. De Brouwer, landb. met L. I)e Saileleer, tw. F. Arys, gistbow. met A. De Beul, tw. A. Kiekens, schoon m. met M. De Dyn, winkelierstor. Overlijdens. P. De Pelter wr Kremer, zb. 76 jaar, Moorselb. L. Nerinckx in. Van Impe, landb. 41 j. won. te Moiré. A. Bas- tiaens, twijnster 20 j. Meirestr. -- D. De Bruckerm. Van Cautoren, espadr. m. 32 jaar, Koolslraat. A. Steenhaut, wed. Colman, zb. 87 j. Brusselstr. M. De Smet, vr. Linthaut, zb. 44 j. Langestr. J. Verbeke wrCoppons, zb. 77 j. Ledeh. Van 's middags tot middernacht, coni- ge dienstdoende apotheek, Zondag 14 Oktober, M. Meganck, Leopoldstraat. te koopen ZAAILAND, in de nabijheid van Borsbeke, Hillegem en Herzele. Zich te bevragen ten Bureele van De Denderbode te Aalst. GECOMBINEERDE TEGELIJKERTIJD HAKT BROOD KOEK VLEESCH VISCH DROOGT FRUIT BOONEN GROENSEL VRUCHTEN Werkt op gazvuur en gewone stoof. oudsher groote bewondering voor oor logen en veroveraars kon ik in Buckle schier niets vinden.Integendeel,hij levert het bewijs dat, hoe dieper men in het barbaarsche verleden indringt, hoemenig- vuldiger de wederzijdsche oorlogen wor den. Hij toont hoe de vooruitgang der beschaving hoe langer hoe mcor den lust tot oorlogvoeren acliteruitstuwt, en die woorden waren mij diep in de ziel gegrift. Het werk van Buckle had mij smaak gegeven in het nadenken en mij de vreugde verschaft eenen verwijderden blik op het wcreldtooneel te slaan. En het belang, en het genot, die ik in deze studiën vond, droegen veel hij om mijne zwaarmoedigheid Ie verdrijven. Zoo kwam het dat ik in den Winter van 1803 mij aanbood om mijne zusters in de wereld te voeren, en mijn huis voor de gezelschappen van Weenen opende. Martha, gravin Dolzky, eene rijke, jonge weduwe Onder dezen veclbe- ïovenden titel stond ik op de naamlijst dei- hooge-wereld komedie. En ik moet het bekennen, die rol paste mij. Het is geen klein genoegen van alle kanten hulde te ontvangen, door hel gezelschap met voornaamheid omhuld te worden geen klein genoegen, na bijna vier jaren gescheiden te zijn van de wereld, belangwekkende, beluidende mensehen te leeren kennen, bijna eiken Van heden te bekomen ten fabrieke KAÏN IET, mini mum 12,40 p. zuivere potasch, aan voordeeligen prijs. Dit POTASCHVET is best gebruikt in den Herfst (met den zaaitijd) op Graanakkers, Boomgaarden en Weilanden. De vette wordt LOS verkocht, de koopers zijn dus ver zocht hunne ZAKKEN mede te brengen. Wascht kanten gordijnen zonder een draad te breken. Het Is Zonder houten pinnen. Zonder staaf in 't midden der kuip. Zonder kogeltjes. Zonder veeren. Zonder wieltjes. Jaagt het zeepsop door het waschgoed, van links naar rechts, van rechts naar links, van 't midden naar den buitenkant, van onder naar boven en klopt het terzelvertljd op zijne geheele oppervlakte. MEN WASCHT AL ZITTENDE Ik geef een nieuw MORISONS Wachmachien eene maand op proef In geheel België en betaal zelf de vervoerkosten heen en terug. De Morisons Washer kan per maand of per week betaald worden. Vraag het boekje nummer 462 met uitleg en prijzen aan VOOR KLEERMAAKSTERS is nog verkrijgbaar ten bureele dezes. MAATSCHAPPIJ VAN tegen Brandgovaar, op 't Leven en Ongelukken van allen aard. Eenige Premie Ongelukken op den ijzerenweg en tramways. Hoofdagent Aug DE WINTER, NieuwstraatAalst, VOLKSVERZEKERINGEN met we- kelijksche betalingen voor Eerste Commu nie. Huwelijk, enz. N. B Agenten worden gevraagd, ich te wenden op bovengemeld adres. Afdeeling Hulpbank. Ten einde tc "Voorzien in den onder houd dor huisgezinnen aan welke de ge- woone inkomsten ontbreken ten gevolge dor tijdsomstandigheden, staat de maat schappij leeningen toe aan 4 o/o 's jaars, te waarborgen door grondpanden, hy- potheoklijko schuldvordering on beurs waarden. Verders zooals vroeger gewone leenin gen uitgavo on vernieuwing van obli gation aan 4 's jaars, en uitbetaling der Coupons zonder kosten. Inlichtingen te bekomen bij den Nota ris Paul EEMAN, en in het bureel der Maatschappij te Aalst, Leopold straat 9. HOPMARKT. •Kunst Portretten en andere. Matige prijzen dag schitterende feesten hij te wonen, en zich daarbij als middelpunt der algo- meene opmerkzaamheid te gevoelen. Wij, drie gezusters, hadden den bij naam de godinnen van den berg Ida verkregen, ik natuurlijk in mijne reeds gemelde tooneelwaarde rijke jonge weduwe -, was de bevoorrechte. Het gold overigens in mijne familie als eene uitgemaakte zaak dat ik opnieuw in den echt treden zou. Iedereen om iuy schoen Arno's bestaan vergelen te hebben. ik niet. Alhoewel de tijd mijne smart «over hem geheeld had, toch had hij zijn beeld niet kunnen uitwissehen. Men kan ophouden met eenen doode te bet reuren de droefheid hangt niet af van den wil maar ver geten kan men hem niet. Ik had het mij als plicht aangesteld eiken dag mijnen zoon over zijnen vader t.- spreken, en in zijn avondgebed deed ik het kind immer bijvoegen Lieve God, laat mij goed en braaf worden gelijk mijn dierbare vader Arno Onder de gansche schaar jongelingen die mij omgaven, wilde ik mij geeneii echtgenoot kiezen dat stond vast. Hoe zeer het mij ook aanstond door hen gevierd te worden, toch had geen onder hen eenigen indruk kunnen maken op mij. Gaarne had ik in mijne salons eenige persoonlijkheden uit de wereld der letter kunde en der wetenschap ontvangen, doch dit was niet goed mogelijk in het Esplanadestraat, 8 AALST. Aan- en verkoop van Titels. Belgische rente, Stadsloten, enz. Uitgave van obli gatie 4 °/o, Gemeentekrediet 94 1/4, Central Gaz 4 1/2. Congo 4 °/0 1906 80,75 enz. Uitbetaling van alle koepons. Vreemde in belgisch geld. Hypotheekkas van Antwer pen zonder kosten. Argentijnsche cedules enz. zijn de BESTE geneesmiddelen voorzeker van Fr. CALLEBAUT, Apotheker, Botermarkt, Aalst. Fr. 1,20 de doos. Dezo Pillen, aangezien hunne aangenaraen smaak, mogen opgezogen worden Maagzuur, Gal, Slijmen, slechte Spysver- tering, Verstoptheid, Speen, Puiston, enz., gebruikt de Bloedzuiverende Pillen van Fr. CALLEBAUT. ApothekerOverdekte Botermarkt AALST. Fr. 1,00 de doos. n dezelfde Apotheok zijn te romrygen Remedie voor Eksteroogen 0,50, Tandpijn stillende druppels stillen onmiddelyk de tandpijn, 0,50 Pillen tegen de razende tandpijn, 1 fr. de doos. Pakken togen het slecht boter geven dei kooien fr. 1,25. Pakken voor het bevruchten van kooien en merrieën Reraedio tegen hot snot der kiekens. Zekere remedie voor den choler a der kiekens. 1 fr. de 1/2 doos, 2 fr. de doos. midden waarin ik leefde. In dion lijd werden goene burgerlijke élementen in de Oostenrijksche zoogenoemde hooge wereld geduldsedert dien echter is die uitsluitende geest eenigszins gewij zigd, maar in de jaren waarvan ik hier spreek, was dit het geval nog niet. Ons gewoon gezelschap ware gansch onaan genaam verrast geweest, ten myjnent onedele lieden aan te treilen, en had de de echte wijze niet gevonden om met zulke te verkeeren. En deze laatsten zelf hadden mijne ontvangsten, met graviunetjes en sportsmen, mot oude generaals en oude domjuffers aangevuld, geheel en al onver- dragelijk en vervelend gevonden. Ook de geestige en verstandige lieden, zooals men er in onze kriugen ook vond staatslieden on soortgelijke achtten zich verplicht met ons, dansende jeugd, den gewonen onbeteekenenden toon aan te slaan. Hoe gaarne hadde ik mij dikwijls na een diner in den hoek be geven waar een paar onzer meest be reisde diplomaten, welbespraakte raads- heoren of andere mannon van heteekonis over gewichtige vragen hunne meeningen wisselden maar dat was niet moge lijk ik moest willens of niet bij de andere jonge vrouwen blijven en 'over kleederen praten die op hot volgende bal zouden te voorschijn komen. (Wordt voortgezet).

De Denderbode | 1917 | | pagina 3