Kill van KIOSGDll an Beroemde Bekeerlingen KATHOLIEK NIEUWS-- EN AANKONDIGINGSBLAD In Duitschland pnriug 21 October 1917 o centiemen bel nummer 72stc„ Jaar IV" 4 778 Van de Putte-Goossens Week-Ka lender. Storm... Vrede Henri Lacordaire. in 1812. IN DEN RIJKSDAG. DE DENDERBODE Abonnementsprijs 3 trank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKER-UITGEVER AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0.75 fr twee maal 1,35 lr. Gewone annoncen o,x5 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst, den 20 October 1917. OCTOBER. Evangelie van den Zondag De booze knecht. Matth. XVIII. Zondag, 21. na Sinxen. H. Hilarion, abt. Maandag, H. Cordula, mart. Dijnsdag, H. Joannes-Capistranus, bel. Woensdag, H Raphaël, aartseng. Donderdag, HH. Chrvsanthus en Doria, mart. Vrijdag, H. Evaristus, Pmr. Zaterdag, H. Florentius, mart. TWEE SONNETTEN (Uit een bundel ter pers) üeefi nu de tee de duinen doorgebroken in is 't haar lied dat zege-dondrond druischt De nacht welft donker als een helttche sproke. )i' wind rammeit het bosch dat 't luischt. De wreede wind komt ziedend opgestoken [lij stormt als razend uit de verten aan, in buldert luid en machtig als het koken "sn eenen witheschuimden oceaan. De tijd van vrede is uit. Dit is hot uur Waarin de Drift, opbruisend als een vuur, De wereld overweldigt met zijn vlammen Wsarin de Liefde steigert lot een kreet Vsn schoonen haat o! wild uitspattend leed, Door geen geweld te dijken noch te dammen 'itwoelgen nacht gewassen, grootsch en wijd loet 't morgenrood de kalme kimmen laaien, Knal de bosschen, moe van 't worstlend waaien, Stsan in zijn grellen glans vol heerlijkheid. vrede doomt in weide en veld, en spreidt Er roze sluiers uit. De hanen kraaien, Da bedeklokken lijze psalmen zwaaien En alles ademt rustig na den strijd Zoo komt na donkre bui van haat of woede Liefde lokkende getreftn, en vlijt Zich aan ons hart zoo zaliglijk te moede, Terwijl haar lach over ons henen glijdt Als zonnelicht. Dan gloeien ziel en zinnen iJan wordt het hoogtij ingeluid van 't minnen Jozrf Crick. r 1 1 11. 17e Vervolg. Lacordaire intiem. Schorsing van L'Avenir. De Paus als scheidsrechter ingeroepen Om liet werk dor Agence Générale l te breiden en er overal verlakkingen n te scheppen, trokken de mannen van I Avenir gelijk nieuwe apostelen heel 1 •ankrijk rond. Montalembort ving eene Dgdurige omreis aan door twee en rintig departementent van het Zuiden, alom vond hij bij katholieken en gecs- lijken hetgeestdriftigst onthaal behalve de bisschoppen die zich voor het wendeel terughoudend co zelfs beslist andelijk toonden. Tijdens deze afwezigheid hield Lacor- üre niet af brieven aan zijn jongen rieud te schrijven waarin bij zijn hart, lordevol van liefde, onophoudend luchtte roerende woorden. Met reden mag een hrijver daarvan zeggen - Daar gaat een geur van uit van teederheid, poësie Mengelwerk. Nadruk verboden Groot Historisch Verhaal. (Getrokken uit het vermaard boek van Graal Philiep de Ségur. Generaal, die den veldtocht meegemaakt heeft). In een gehucht te midden der bos- chen gelegen, op één mijl afstand an Studzianka, werd het keizerlijk wartier opgeslagen. Generaal Eblé, e hoofdman der pontonniers, had de ptelling gedaan der reisgoederen raarmede de boord van den stroom •edekt was. Hij verwittigt den keizer lat er nog meer dan zes dagen zouden oodig geweest zijn voor den over- Dcht van al die voertuigen. Ney bij it onderhoud aanwezig, riep uit laat ons dan heel dien boel aan tonds verbranden Doch Berthier, nedegesleept door dien slechten jeest welke de hoven beheerscht, wam hier tegen op inbrengende dat Ie nood nog zoo ver niet gekomen vas. Napoleon li^t zich door dit ge zegde begoochelen, gevleid in zijn lerheidsgevoel, en wellicht terug schrikkend voor de vernietiging van die rijtuigen die het fortuin en de evensmiddelen bevatten van duizen den menschen door hem in het onge luk gestort. en vroomheid die ons herinnert aan de briefwisseling van den heiligen Bernar- dus of den heiligen Anselmus. Ilierleeren wij denintieman Lacordaire kennen, wij voelen den warmen klop van zijn hart, van dit ideaal priesterhart dat later zooveel zielen zou weten te magnetiseeren door zijn edele gloeiende passie voor al wat schoon en verheven was. En toch zelfs in die vertrouwelijke en eenvoudige brieven, schijnbaar heel vluchtig neergepend al naar don spon- tanen drang van het gevoel, vernemen wij soms reeds het grootsche, liet plecht statige van den toekomenden meester- redenaar. Intusschen wat een gemoedelijkheid, wat een innigheid in brieven als deze Ha schrijf mij toch elke dag, elke - dag. Weet dat ik u des morgens, dat ik u des avonds, dat ik u ieder uur zag, on heb nu wat medelijden met mijne cen- zaamheid. Gij hebt den Rhijn, de Alpen, don triomf en den roes uwer reis om mij te missen, doch ik heb slechts u om te missen... Hij brengt hem stipt op de hoogte van al de kleiiTe gebeurtenissen van iederen dag Morgen verlaten wij die rue de l'Université. Daar was niets meer dat ons daar vasthechtte, voor mij ten minste niet vermits gij er niet meer zijt. Wij gaan nu verblijven in de rue de Vaugirard, nr 08, in dit groote huis. Hot is welgelegen. Behalve eenen in- gangshof bezit het ter zijde eenen groo- n ten koer met zavelpaden en een mooien tuin. Daar zullen wij kunnen wandelen. M. Féli bewoont het golijkvloers links de kapel is boven zijn salon, en daarnaast zijn er twee allerliefste ka st mors voor M. Gerbet en M. Combalot. Op hel derde verdiep, geheel in den hoek links, bezit ik mijne kamer met twee vensters van waar de blik eenen eindeloozen gezichteinder kan omvat- ten, van af de heuvelen van Mont 's martre Lot aan het kasteel van Meudon. en op een min verwijderd plan rijzen daar St. Sulpicins, de Abdij, do Triomf- s. boog der Star, de Invalieden, enz., en boel dicht bij prijkt de tuin van iiet huis die daar zoo kijkmooi ligt alsof hij >s van hier wilde gezien zijn. En eenige dagen later luidt het weerom hartstochtelijk Kom gauw terug, mijn lieve vriend, wij hebben u noodig ik kan niet lan- ger leven zonder u. Eiken dag treed ik uw kamer binnen die naast de mijne is gelegen, en ik ga daar hot venster open >s zotten en alles in orde brengen alsof gij - reeds hier waart... Wal is men geluk- •s kig wanneer men onder een zelfde dak s. geboren wordt en sterven mag zonder ss het ooit veriaion to hebben Doch dat s. ziet men niet meer gebeuren op onze - dagen wij gelijken allen aan die liout- hakkers die zich een schuiloord van ss enkele dagen oprichten aan den voet ss van eenen hoorn, en dan, na alles plat s. gelogd te hebben wat in hunne oragn- ving groeide, ook den stam afkappen - weertegen zij het hoofd steunden en vertrekken. Laai ons ten minste een eeuwige vriendschap aangaan te mid- den van deze wereld waarin niets duur- zaara noch vast staat, en laat onze bar ss ten de haardstede onzer vaderen uit- maken... Middelertijd had hun dagblad «L'Avenir» een geweldigen storm te doorworstelen Alzoo werd Lamennais in vertrouwelijken omgang genoemd. In den nacht tusschen den 27e en den 28e hield het gedrang aan de bruggen eensklaps op, en al die rampzaligen, gedreven door de koude bestormden het dorp Studzianka dat in een oogwenk onder hunne vernie lingswoede verdween en herschapen werd in een eindeloos getal bivakvu ren. Het was onmogelijk hen van die vuren weg te krijgen, en aldus ging ook gansch dezen nacht voor den overtocht verloren. Intusschen werd er voor Jinn be houd gestreden door Victor die met zijne zes duizend soldaten worstelde tegen Wittgenstein. Maar in den morgen, toen zij dien maarschalk toebereidselen zagen maken voor een nieuw gevecht, toen zij het kanon van Wittgenstein boven hunne hooiden hoorden bulderen terwijl dat van Tchitchakof op een anderen oever begon te donderen, alsdan sprongen zij allen tegelijkertijd op en ijlden huilend en tierend naar de bruggen, en daar werd het weerom een razende strijd op leven en dood om door te geraken. De schrik dier ongelukkigen was gewettigd want voor velen onder hen was thans de laatste dag aange broken. Wittgenstein en Platof vielen met veertig duizend russen van het oester- en het noorderleger de hoog ten van den linkeroever aan, die Victor met slechts zes duizend man waarin liet weldra bezwijken zou indien het langer verscheen. De fransche bis schoppen verkeerden in den stelligon waan dat hel blad met zijne democrati sche strevingen en zijn stoute droomen van scheiding tusschen Kork en Staat, den ondergang van den godsdienst aan 't bewerken was en zij bekampten hot onverbiddelijk. De eenen randden hetaTn in hunne herderlijke brieven, anderen verboden er de lezing van aan hunne priosters aan jonge seminaristen bij wie mon sympathie voor de nieuwe ge dachten vermoedde word de weg naar het priesterdom afgesneden. Vele leeraars en pastoors zagen zich van hun ambt ontslagen omdat zij hel zondige blad op hun leestafel hadden. Van hoogerhand werd er een dringend beroep gedaan op Rome opdat do Paus dan toch handelend zou optreden tegenover deze gevaarlijke scheurmakers en schismatieke» In zulke omstandigheden moest L'A venir 11a een hardnekkigen strijd van dertien maanden den aftocht blazen. Groot waren de verwondering en de ontgoocheling van Montalembort toen hij terugkeerend van zijne propagandarcis in het Zuiden, begin November 1831, te Lyon een schrijven ontving van Lacor- dairo en Lamennais die hem de schor sing van het blad aankondigden Den 15* October 11., schreef Lacor- daire, hebben wij een verlies van hon- derd abonnenten ondergaan. Daardoor word de levenskracht van ons dagblad nog meer verzwakt. Kortom de brief- wisseling duidt overal een zoo volsla- gen ontmoediging aan, een zoo ge wel- - digen haat, zoo velerhande vijandelijke en lasterende uitlatingen? dat wij vol- - strekt een nieuwe stelling moeten nemen. Er was hier kwestie gedwongen of vrijwillig te sterven. Wij hebben een vrij willigen dood verkozen omdat zulks het waardigste is van menschen wier geweten werd miskend nadat zij getracht hadden hunnen godsdienst 011 hun land te dienen. Eenige maanden meer hadden in niets do zaak der - katholieke vrijheid verdord, en zij - zouden ons deze krachtdadige manier van In sterven willen ontnomen x hebben Het stilzwijgen is op heden do eenige kracht onzer zaak... Het wordt lijd dat men ons werk met kalmte kuu- - ne beschouwen terwijl'wij 1111 van het tooncel zullen verdwenen zijn... M. «Ie - Maistre heeft geschreven dat de Sab- bat noodig was voor elke grootsche onderneming. Ik laat u deze overwe- ging over... Lamennais van zijn kant schreef in den zin eencr volkomen christelijke on derwerping, en niets liet daarin vermoe den dat liij eerlang den trompet van don oproer steken zou Wij hebben in de maatschappij kiemen rondgozaaid welke niet on vruchtbaar zullen blijven. De tijd zal hen doen opschieten... Laat ons in do huidige gebeurtenissen Gods wil erken nen en aanbidden, en trachten wij hem op een andere wijze te dienen tijdens de rust die zijn goedheid ons bczorgon. x zal... f De opstellers van - L'Avenir hadden dus het gewichtig besluit genomen het verschijnen van hun blad te staken, te sterven uit eigen wil. x Dit besluit word gevolgd door een ander dat niet min ernstig was. Inderdaad den dag na liet schrijven aan Montalom- bert daalde Lacordaire in de kamer neer van Lamennais, en zegde hem verdedigde. Terzelvertijd trad Tchit chakof met zijne zeven en twintig duizend russen van het zuiderJcger op den rechteroever op tegen Oudi not. Ney en Dombrowski. Deze gene ralen voerden het bevel over nauwe lijks acht duizend soldalen, gesteund door de oude en de jonge garde die toen nog twee duizend acht honderd bajonetten en negen honderd sabels telden. De twee vijandelijke legers wilden gezamentlijk de beide uitgangen der bruggen bemachtigen, en al diegenen neer te sabelen welke ei nog niet in gelukt waren de moerassen van Zem- bin te bereiken. Meer dan zestig duizend goed gevoedde en uitgeruste mannen vielen hier achttien duizend uitgehongerde en afgebeulde soldaten aan gescheiden door eene rivier, omgeven van moerassen, en in hunne bewegingen belemmerd door meer dan vijftig duizend vluchtelingen, zieken oi gekwetsten, en een niet te schatten massa van rijtuigen. Sinds twee dagen waren de koude en de ellende zoo groot geweest dat de oude garde een derde, en de jonge garde den helft harer strijders ver loren had. En toch wist Victor nog gedurende gansch den dag van den 28* het hoofd te bieden aan Wittgenstein. Wat Tchitchakof aangaat, die werd ge klopt. Maarschalk Ney met zijn acht Ik heb de zaak overwogen. Wij mogen alzoo niet eindigen. Laat ons naar Rome gaan om onze inzichten daar te verrechtvaardigen, om onze gedachten aan den Paus te onderwerpen. Wat er ons ook overkome, die schitterende voet stap, bewijs van rechtzinnigheid en reelit- geloovigheid, zal een zegen voor ons wezen en een wapen te meer ontrukken aan de handen onzer vijanden. Ja, Iaat ons vertrekken naar Rome. Het is noodig, antwoordde Lamennais. Montalembert werd daarvan ingelicht 011 insgelijks voorliet voorstel gewonnen. Zoodus gingen deze drie vurige apostelen der nieuwe gedachte, blind geloovend in den triomf van hun vrijheidsvaandel, den pelgrimsstok ter hand nomen en de verre reis naar Rome wagen om den Paus in te roepen als Scheidsrechter in dezen schokkenden strijd dio zooveel schisma verwekte in den schoot der kork... Den 15 November 1831 verscheen het laatste nummer van L'Aveniren daarin kon men lezen Indien wij ons een oogenblik terug trekken, dan is het niet uit moeheid en nog veel min uit moedeloosheid, doch om zooals weleer de soldalen deden can Israël, den Heer te gaan raadplegen in Silo. Wij verlaten een stom liet slagveld om een anderen even dringenden plicht te vervullen. Den pelgrimsstok Ier hand, gaan wij den weg inslaan naar den eeuwigen Leerstoelen daar, knielende aan de roeten van den hoogpriester dien Jesus Christus nis leidsman en leeraar aan zijne discipelen voorsteldezullen wij hem zeggen O Vader, gewaardig u den blik te laten dalen op eenigen onder de minslenuwer kinderen, welke men beschuldigt van opstand tegen uw on/aaibaar en zoet gezag hier liggen zij vóór u neergeknield lees in hunne ziel... O Vader, spreek over hen het woord uit dat hel leven geeft omdat het het licht baarten dal uwe hand zich over hen uitstrekke om hunne gehoorzaamheid en hunne lief- de le zegenen ('t Vervolgt) Verleden week zijn er heftige besprekin gen ontstaan tengevolge van eene interpellatie der vrijzinnige socialisten aangaande de han delwijze der. Vaderlandsche partij en de houding der Regeering. Om den samenhang goed te vatten is het noodig eens te herinneren dat toen de meerderheid van den Rijksdag op 19 Juli het vredesbesluit aannam vrede door overeen komst, zonder inlijvingen noch vergoedingen, er in Duitschland in breede kringen een soort onbehagen ontstond, dat de stichting van een Vaderlandsche partij voor gevolg had. De Meerderheidsblok beweert dat de Va derlandsche Partij zijne Vredcsresolutie aan tast en uit die rede volgde de vraag tot Inter pellatie aan dé regeering. Het was de minderheidsfraktie der socia listen die de interpellatie had aangekondigd en deed inleidendoor haren vertegenwoordi ger Dittmann. Deze bracht in agitatorische termen de beschuldiging tegen de Vater- laendische partij en tegen de regeering uit die niet alleen in hare besturen en diensten de propaganda der nieuwe partij bevorderde, maar die ook in het leger drukking zou heb- duizend franschen, zwitschers en polen, waren voldoende om zeven en twintig duizend russen te overwinnen. De aanval van den admiraal ge schiedde loom en zonder durf. Zijn kanon vaagde de baan ledig en teis terde onze rangen. doch hij waagde het niet vooruit te treden. Nochthans op zeker oogenblik stonden de zaken voor ons heel ongunstig, verscheidene generalen waren reeds gewond en men begon ongerust te worden. Als dun rukte Ney vooruit met de ruiterij die met een geweldige en schitterende charge de russische kolommen ach- teruitsmeet en het gevecht voor goed in ons voordeel deed eindigen. Tchitchakof week terug naar Stachowa. Onder de verliezen door ons geleden, hadden wij de dood ie betreuren van een dapperen officier, de jonge Noailles, adjudant van Ber thier. Gedurende deze worsteling bleef Napoleon als reserve wacht.houden bij den uitgang der bruggen, tusschen de twee strijdende legers in, het dichtst nabij Victor. Deze maarschalk die'in een gevaarlijke stelling werd aangevallen verloor weinig terrein, en hij werd van op den anderen oever gesteund door eene batterij van den keizer. De eerste aanval van Wittgenstein geschiedde slechts rond tien uren van den morgen, den 28', over de baan ben uitgeoefend of hebben laten uitoefenen door'de oversten. Deze beschuldiging werd weerlegd door onder-kanselier Helferich in afwezigheid van Dr Michaelis. Hij bestreed de waarheid van de beweringen van Dittmann en zegde dat, zoo er hier en daar door een al te ijverig propagandist misbruik van gezag was ge pleegd. dit ten strengste zou worden tegen gegaan door de regeering. Deze bespreking die verleden Zaterdag plaats had en die bui tengewoon heftig was, werd Zondag en Maandag gevolgd door andere besprekingen die minder luidruchtig waren, maar die wel licht eene groote beteekenis hebben. De belangrijkste zitting was die van ver leden Dinsdag, waarbij niet alleen de Rijks kanselier hel woord nam, maar ook gespro ken werd door staatssekretaris der marine von Capelle en Kühlraanr., staatssekretaris voor buitenland. De Rijkskanselier betoonde opnieuw dat de aanklacht der minderheid zeer ongegrond was, dat de misbruiken door de - Vater- lSndische partij zeer zeldzaam waren en dat zij streng zouden beteugeld worden. Dr Michaelis betoonde uitdrukkelijk dat hij nu nog staat op het stagdpunt der vredes- resolutie van 19 Juli waarop naar zijn inzien onderhandelingen zouden kunnen worden aangegaan maar daar de tegenstanders elke poging tot toenadering hoonend en spottend afslaan, moeten wij, zegde de Rijkskanselier, onze vredesgezinde hand niet meer uitsteken, maar de armen gekruist houden en afwach ten. Wij kunnen wachten en de tijd werkt voor ons. Zoolang de tegenstanders niet inzien dat zij hunne eischen moeten inkrimpen, moeten de kanonnen en de duikbooten het werk ten einde brengen. Onze vrede moet toch komenI Daarna sprak staatssekretaris von Ktihl- mann over de vredesdoeleinden van Duitsch land en over Elzas-Lotharingen. De stelling van Duitschland in deze vraag is zeer duidelijk. Op de vraag Kan Duitsch land met betrekking tot Elzas-Lotharingen ook maar eenige toegevingen doen, hebben wij slechts een antwoord: neen, neen, nooit! (Stormaclitjge bijval). Elzas Lotharingen is Duitschland's schild. (Levendige instem ming). Daarvoor zullen wij steeds optreden, allen als een man, van rechts tot links (bijval). Ik behoor niet tot degenen die van oordeel zijn dat eene mondelinge bespreking over de oor logsdoeleinden schadelijk zou kunnen zijn aan de vredeskwestie. Ik meen dat een ware vredeswil alleen tot stand kan komen en vruchtbaar zijn kan door de volledigste ge lijkberechtiging der beide partijen. Intusschen houd ik het voor noodzakelijk eens voor al duidelijk en scherp uit te drukken, waarvoor wij strijden en tot den iaatsten druppel bloed strijden zullen het zijn geene fantastische veroveringen, maar 't is voor de onschend baarheid van het Duitsche rijk. In Frankrijk hebben leidende staatslieden de Russische formule zonder inlijvingen, weten om te knoeien in een nieuw woord voor een oud begrip ilesannexion. Men moet de uitvin ders van dat woord doen opmerken dat er nergens geschreven staat welk jaar als vorm voor de wereldgeschiedenis kan gelden. Wanneer wij Duitschers het woord Desan- nexion willen overnemen dan springen ons onmiddellijk de schoone woorden Toul en Verdun in het geheugen. De beweringen onzer tegenstanders dat wij onze eischen verhoogen of verminderen naar gelang de uitslagen op het slagveld zijn volkomen valsch. De werkelijke grond slagen onzer houding zijn vastgelegd gewor den na nauwgezet onderzoek en zorgvuldige overweging der maatgevende faktoren. Buiten de Fransche wenschen naar Elzas- van Borizofen langsheen de Berezina waarvan hij de bruggen, trachtte te bereiken, doch de fransche rechter vleugel hield hem op afstand. Dan, zich ontplooiend, deed Wittgenstein den strijd op gansch het lront van Victor ontbranden, maar dit hielp ook niet Een zijner aanvalskolommen wilde floor de ravijn rukken en werd volledig in de pan gehakt. Eindelijk, rond den middag, werd Wittgenstein zijne meerderheid ge waar en overrompelde den Iranschen linkervleugel. Toen ware alles verlo ren geweest zonder de zelfopoffering van Latour-Maubourg. Deze generaal trok juist met zijne ruiterij over de brug toen hij het gevaar bemerkte. Hij keerde terug op zijne stappen en eene bloedige charge hield den vijand nogmaals tegen. De nacht viel in vooraleer de veer tig duizend russen van Wittgenstein er in geslaagd waren eenige schade toe te brengen aan het kleine leger van Victor. Deze maarschalk bleef nog steeds meester van de hoogten van Studzianka.de bruggen beschut tend tegen de russische bajonetten, doch hij kon ze niet verborgen hou den voor de artillerie van hunnen linkervleugel. ('t Vervolgt)

De Denderbode | 1917 | | pagina 1