RiissisEfi- Duitsche Oorlog. DE VREDESKWESTIE. OORLOGSJAMMER. IN RUSL AND. België en Elzas-Lomaringen. OORLOGSBERICHTEN. lift hel Dagboek eener Jonge Vrouw Italiaansche Oorlog Lotharingen bestaat er geen errfttige hinder paal voor de vrede, geene vraag die niet door bespreking of onderhandeling tot oplos sing kan worden gebracht, waardoor het voortzetten van dezen oorlog gerechtvaar digd zou worden. Dikwijls wordt ons voor de voeten gewor pen dat wij onze doeleinden niet klaar bloot leggen, maar onze tegenstanders hebben tot hiertoe nog niet eene enkele maal hunne doeleinden blootgelegd op eene wijze die ook maar eenigszins met de waarheid en de feiten overeenstemt. Hetgeen zij hebben bekend gemaakt is een volstrekt utopistisch maximaal en veroverings-programma dat alleen kan worden doorgevoerd na volledige verplette ring van Duitschland en zijne verbondenen. Wij hebben volstrekt geene reden om onze tegenstanders op dat terrein te volgen. Zeer goed). De Duitsche regeering heeft dat tot hiertoe afgeslagen en zal het ook blijven doen. Wij rekenen met de feiten zooals zij zijn Indien onze tegenstanders beweren dat zij over de plannen en den wil van de Duitsche regeering geene duidelijke verkla ring krijgen, dan kunnen zij die vinden in ons antwoord aan den Paus. Niemand die hooren en begrijpen wil kan nog eenigen twijfel koesteren aangaande het politiek pro gramma van Duitschland nadat hij dit ant woord heeft gelezen. von Capelle's ontslag. Berlijn, 13 Oct. De «Berl. Lok. Anz.» deelt mede dat de staatssecretaris van het Rijksmarineministerie, von Capelle, zijn verzoek om ontslag ingediend heeft. Nog geen vredesonderhandelingen Munich, 12 Oct. In de avondzitting van de financiekommissie, gister gehouden, verklaarde de minister-voorzitter, graaf Hert- ling, dat het gerucht, als zou Duitschland met zijne vijanden, reeds vredesonderhande lingen begonnen hebben, gansch onjuist is. Deze geruchten zijn aan vijandelijke werkin gen toe te schrijven. Eene redevoering van Scheidemann. Bij de opening van den sociaal demokra- tischen partijdag, Zondag, in Wurzburg, sprak de afgevaardigde Scheidemann in eene talrijke volksvergadering eene redevoering uit over de sociaal-demokratie, den vrede door overeenkomst, en de Vaderlandsche partij. Hij betitelde de sociaal-demokratische partij als de partij van den volkerenvrede, schil derde de vroegere bemoeïngen der sociaal demokratische partij om den vrede in stand te houden en de geringe tegemoetkoming der partijvrienden uit de vijandelijke landen. Indien ook de konferencie van Stockholm, dank aan de erbarmelijke knoeierijen der tegenstanders mislukt is, toch hoopt hij nog d at zij niettemin tot stand komen zal, wanneer d e volkeren wel ingelicht zijn. Eene nederlaag van Duitschland moet voorkomen worden, reeds in 't belang der arbeiders. Duitschland moet niet verzaken aan hetgeen hun toebehoort, maar aan datgene wat hem niet toebehoort. Het centrum tegen de Vaderlandsche partij. Berlijn, 14 Oktober. Het Berliner Cen trum-orgaan de Germania neemt in een artikel bepaald stelling tegen de Duitsche Vaderlandsche partij Het blad heet het een gevaar dat, door de Vaderlandsche partij het volk ia eenen tijd van hoogsten nood, in twee scherp afgeteekende kampen verdeeld worde. De Germania zegt Niet alleeu al de Centrumsafgevaardigden van den Rijksdag weigeren lid te worden van de Vaderlandsche partij, maar veel meer wil de toongevende partij-organisatie, zooals zulks in de eerst komende dagen blijken zal, dat die weigering de richting aanwijze te volgen door alle partijvrienden. Een dankschritt aan den Paus. Het kristen-demokratisch werklieden kartel van Zwitserland, hield te Ziirich eene vergadering, waarop een dankvotum aan den Paus voor zijne vredesbemoeiïn- gén aangenomen werd. Bijzonderlijk werd daarbjj op den voorgrond gesteld, dat het door den Paus voorgestel eindi gen van den oorlog ook de bedreiging der werkliedenbelangen door eene voort zetting van den handelsoorlog na den oorlog, en eene vervulling der sociale werkliodeneischen in zich moet sluiten. naverteld door X, naar een beroemd verhaal. (7" Vervolg;. En hadde ik mij dan in gene groep ingedrongen, dan nog zouden aanstonds de in gang zijnde gesprekken opgehouden hebben, en men zou gehoord hebben O, gravin Dotzky Gisteren op het damongezelschap zaagt gü er betoo verend uit...- En gij zult toch morgen bij de ontvangst in de Russische cmbassade zijn, niet waar Sla mij toe, lieve Martha, sprak mijn neef Koenraad Allliaus, luitenant Baron Killing voor te stellen. Ik boog me eventjes. De voorsteller verwijderde zich en de voorgestelde bleef zwijgend. Ik nam dit op als een aanzoek len dans en stond op, met den linker arm gebogen en opgeheven om hem op baron Filling te leunen. Versehooning, Gravin, sprak deze met een vluchtig glimlachje dat zijne helder witte tanden ontdekte, ik kan niet dansen. Zoo... meendr ik, des te heler En ik zette mij terug neder. Ik had mij len andere hier teruggetrokken om een weinig uit te rusten De - Manch. Guard. J schrijft Het laatste stadium van «le herfstcampagne heeft er iets toe bijgedragen, de vooruit zichten op een spoedigen vrede weder eenigszins nader te brengen, welke, door den stilstand op het gevechtsterrein gedu rende den zomer verdwenen schenen te zijn. Het is niet aan een zuiver toeval te wijten, dat dit samenvalt met de corres pondentie tusschtm de Middenstaten en den Paus, waaruil blijkt dat Duitschland nog besluiteloos is, terwijl Oostenrijk- Hongarië reeds volledig lot het pacifisme bekeerd is. Duitschland zal echter nog wel eenige stappen hebben te doen, voordat de vrede een practische mogelijkheid zal worden. Desniettemin zou liet goed zijn, indien alle oorlogvoerenden zich eens ernstig bezighielden met het juist bepalen hunner oorlogsdoeleinden, om zoodoondo te ver mijden, dat de oorlog een dag langer zou duren dan strikt noodzakelijk zou zijn, heigeen bepaald misdadig ware. Hot gaat hier niet zoozeer om het her halen van de geallieerde vorderingen, welke indertijd reeds voldoendo door de Staatslieden der geallieerden naar voren zijn gebracht. Allen moeten een beginsel van eene vredelievende geestesgesteld heid zoeken. Onze eerste taak beslaat in het behalen der overwinning en de tweode, misschien nog moeilijker in het tot stand brongen eener verzoening. Indien een en ander zou mislukken, is het niet onze schuld. Vredesoproep der Italiaansche katholieke vereenigingen. Het verbondsbesluur der Italiaansche katholieke vereenigingen drukt in eenen oproep de. wensch uit, dat de Pauselijke vredesnota door de Staatshoofden dei- oorlogvoerenden zou worden aangenomen om eenen duurzame vrede te bewerk stelligen, die op de rechtmatige strevin gen der volkeren en op wezenlijke waar- horgen zou berusten en 1 evens de chrislene volksverhroedering, en een grootor geluk aan het vaderland zou voorbereiden. De Italiaansche pers ziot in dien oproep een soort van,compromis tusschcn de inzich ten van den Paus cn de Enlente-krijgs- oograerken. Vrede en Elzas-Lotharingen. - Berlijn, 15 October. Het Telegraaf- bureel Wolflf meldt Op onze vraag aan den onderstaatssecretaris van den Rus- 8che, verklaarde deze De bewering van den Franschen ministervoorzitter Ribot, in zijne rede van den 12 dezer, in de Fransche Kamer, dat Duitschland aan de Fransche regeering laten hooren heeft dat zij, door tusschenkomst van eenen politieker, onderhandelingen kan begin nen over do toruggave van Elzas-Lolha- ringen, ontbreekt allen grond. De keizerlijke regeering heeft, daar waar gepeild word aan «le vredesmoge- lijkheden, er geenen twijfel laten over bestaan dat Duitschen grond en bodein nooit het voorwerp kunnen uitmaken van onderhandelingen met eeno vreemde macht. Vredesbeweging. Weenen, 16 Oktober. Volgens ver schillende bladen, werd, tengevolge der jongste verklaringen van Lloyd George, Asquilh en Ribot, naar de opvatting van de diplomatische kringen le Weenen, de vredesaktie der centraal-mogendheden voorloopig gesloten. Tengevolge van het verwerpen der vredesvoorstellen der centralen, zouden die omstandigheden ingetreden zijn, onder welke zooals Czernin zegde eene herziening der Duitsche en Oostenrijksche krijgsoogmerken zich zou opdringen. Lugano, lö Oktober. Volgens den Corriere del la $era heeft de onafhanke lijke socialist Enrico Ferri zich aange sloten bij de partij der -17, en zal in do Kamer een voorstel voorleggen met den eisch aan de regeering, dat zij in over eenstemming met de Bondgenooten eene vredesaktie zou beginnen, die, al ware hel ook oudor het sluiten van eenen afzonderlijken vrede, het spoedig einde van den oorlog zou brengen. De fransche Bisschoppen naar 't Vatikaan. Keulen, 10 October. Volgen» een telegram aan de «Koln. Zeitung,» gezon den uit Bazel, wordt te Rome gezegd, dat op bijzonderen wensch van den Paus, verschillende der meest in aanzien zijnde kardinalen en bisschoppen van Frankrijk - En ik had de eer gevraagd u voor gesteld te worden, Mevrouw, om u eene medcdeeling te doen. Ik blikte verstomd op. De baron had een zeer ernstig aangezicht. Het was ten andere een man, die er zeer ernstig uitzag, niet jong meer. zoo naar de veertig op, met eenige zilverdraadjes op de slapen,op zijn geheel een voornaam, innemend voorkomen. Ik had me voor genomen eiken nieuw voorgestelden onderzoekend na te gaan om op deze vragen te kunnen antwoorden zijl gij een verliefde Zou ik u aanvaarden Maar in dit geval moest ik op beide vragen alras neen antwoorden. Hij miste die verplichtende aanbiddende uit drukking, die al degenen gewoon zijn aan te nemen, welke eene vrouw naderen met huwelijksinzichten, en, voor wat de tweode vraag aangaat, was zijn uniform reeds eene voldoende ontkenning. Geene tweede maal zou ik eenen officier de hand reiken dat had ik me vast voor genomen. Niet alleen met het doel geene tweede maal den schrik kei ij ken angst ten prooi le worden den geliefden man naar den oorlog te zien trekken, maar veeleer omdat ik sedert dien tot andere inzichten gekomen was nopens den oor log. inzichten waar geen krijgsman ooit zou kunnen in medestemmen. Luitenant von Filling maakte geen gebruik van het oorlof d.il ik hem gaf: zich naast mij neder te zetten. in het Vatikaan toegekomen zijn. Over het doel der reis, wordt in de katholieke middens, het grootste stilzwijgen be waard. St Petersburg, 15 October. In de kabi netszitting van den 12 October nam de re geering het besluit het voorloopig parlement met de benoeming van den voorloopigen raad der Russische republiek te gelasten. Die raad zal bestaan uit 550 leden, waarvan 388 ver tegenwoordigers der demokratie en 167 afge vaardigden der burgerlijke partijen. Den 1 November zat de eerste zitting gehouden worden. St-Petersburg, 15 October. De oorlogs minister verklaarde dat de klassen der jaar gangen 1895 en 1896 in verlof zullen gezon den worden en dat nog andere jaargangen zullen volgen Deze vermindering van man schappen zal het leger geen schade doen en zelfs nuttige opeenhoopingen vermijden. StPetersburg. 15 October. De voorloo- pige regeering heeft den Finlandschen land dag op 15 November bijeengeroepen. Het landen op het eiland Oesel. St-Petersburg. 15 October. Volgens berichten van het marineministerie namen acht groot-sirijdschepen, 12 lichte kruisers, 40 torpedobooten en 30 mijnenzoekers deel aan de Duitsche landing op het eiland Oesel. Rusland en de H. Stoel. Geneve, 15 Oktober. Zooals de Parijzer katholieke bladen melden, legde de Russische Gezant bij het Vatikaan den Paus het ont werp van een kon kordaat voor, dat den H. Stoel het recht toekent Russische Bisschop pen te benoemen, buiten den Metropolitaan en aan de kloosters toelaat zich in Rusland te vestigen. De mililair-kritieker van het Bornsche blad Bund berekent, dat do Engclschen, om aan de lijn Roeselare Ostende te ge raken, bij een vooruitrukken van 500 lot 1000 meters, in elke slagperioder die doorgaans 5 tot 7 dagen in beslag neemt ongeveer 30 weken zouden noodig heb ben, zonder inachtneming der mogelijke verrassingen en tegenslagen, zoodat do gansche zaak zelfs op die manier al te schematisch wordt beschouwd. Hij gaat voortOverigens is de strate gische winst die de Engelschen met het bereiken der lijn Rousselare Oostende zouden doen slechts voorwaardelijk en zelfs ga ik zoover te beweren dat do volstrekte gewichtigheid der Vlaamsche zeekust, ook door de Duilschers wordt overschat, want het geldt immers heden veel meer den oorlogswil van den tegen stander in den eindstrijd te verzwakken, als bepaalde posities te veroveren of te behouden. In alle geval zijn de Duilschers ver plicht, strategisch den Scheldebassijn te behouden, edoch het is niet gezegd dat dezelve voortdurend aan de grens moet verdedigd worden, en hij zou hier of daar bepaald gemakkelijker te verdedi gen zijn, indien in openlijken en uitdruk- kelijken vorm de diplomatische vooruit zettingen waren daargesteld, die de beteekenis van hel Vlaanderen de zee kust, bepaald vaststellen. Het artikel voert dan aan dal. Duitsch land (door de redevoering van Kühlmann) het gewichtige punt onder politiek op zicht op de Elzas-Lotharingsche kwestie heeft verlegd, terwyl de Entente strate gisch België op den voorgrond schuift. Daarbij wordt terzijde gelaton of heer von Kühlmann geenen gepasten diploma- lischen schaakzet deed, om de uiteenloo ping van zekere Engelgche en Fransche belangen aan 't licht le brengen, en er wordt opgemerkt dat de redevoering voorzeker eene bekentenis is tot 't in stand houden der integreteit van het Duitsche rijk, waarbij men ondertus- schen, de kwestie der grenzen moet open laten Stegemaun komt tol hel besluit Hoe het ook zijn moge, het is klaar, het was en het blijft klaar, dat do Belgische kwestie hot. va*te punt blijft, waar men zich moet aanzetten om den oorlog uit de hengsels te heffen, zulks niet alleen in het belang der oorlogvoerenden maar ook in bet belang der neutrale staten, Ik wil u niet lang lastig vallen, gravin Wat ik u mede te doelen heb, past niet in eene balzaal. Ik wou u maar enkel de toelating vragen mij ten uwent aan tc bieden zou liet u willen believen mij den dag en bet uur aan le duiden waarop ik u spreken kan Ik ontvang alle Zaturdagen, van twee tot vier uur. Dan gelijkt uw huis des Zaturdags tusschcn twee en vier ure waarschijnlijk aan eenen bieënkorf, waar de honing- draagsters in- en uitvliegen... En waar ik als eene koningin in haar celletje zit, meent ge..., dat is een zeer net komplimcnl. Komplimcnten maak ik niet, zoo min als honig, on daardoor bevalt ine die Zalurdagsche zwerfuur in 't geheel niet. Ik moet u alleeu spreken. Gij wekt mijne nieuwsgierigheid op. Laat ons dan zeggen morgen, Dinsdag, op hetzelfde uurik zal voor u en anders niemand tehuis zijn. Hij bedankte mij, hoog en ging heen. Een oogenblik later kwam mijn neef Althaus voorbij. Ik riep hem bij mij, deed hem naast mij plaats nemen en vroeg hem bescheid over baron Filling. Bevalt hij uHeeft bij eenen zoo diepen indruk op u gemaakt dat gij zoodanig op inlichtingen uit zijt over hem Hij is nog vrijgezel. Zijn regiment is enkel korten tijd geleden naar hier verplaatst, doch men heeft hem nog niet aldus in een algemeen belang, dat eerst na de oplossing der Belgische kwestie eene nieuwe en bepaalde richting nemen zal. De aanstaande nieuwe konfe rencie der Entente. De Russische afgevaardigden. Eene verklaring van generaal Alexejews Stockholm, 15 October. Naar de konferencie der Bondgenooten. die op 29 October in Parijs plaats heeft, begeven zich ook Tereschtschenko als afgevaar digde der regeering, Zeretelli als verte genwoordiger van het voorparlement en generaal Alexejew als afgevaardigde van het leger. Vóór de afreis van Tereschtschenko heeft in het hoofdkwartier eene konfe rencie plaats tusschcn hem en de militai re attachés der Bondgenooten, die over de gemeenschappelijke oorlogsdoeleinden wil verhandelen en aan welke men in Rusland groote beteekenis toeschrijft. Lugano, 15 October. Generaal Alexe jew zegde, volgens een bericht van den «Secoio» te St Petersburg: Als op den oogenblik dat de konferencie samenkomt onze toestand niet zoodanig is dat zij de Bondgenooten vertrouwen inboezemt, dan is het beter dat de regeering mij in het geheel naar Parijs niet zendt en in dat geval zal ik er ook niet heengaan. Volgens mijne meening zal de konfe rencie zich volkomen overtuigen van onze zwakheid. Daarenboven geloof ik dat, Japan in dien hij in don Europeeschen oorlog zou ingrijpen, zich schadeloos zou stellen op de kosten van Rusland den zwakste. Skobalijn houdt het voor noodzakelijk dat hem van bevoegde Russische zijde de miniraaeisQhen van Rusland voor eenen duurzamen vrede moeten medegedeeld worden, want wat daarover tot n'u toe gezegd werd, is te onbepaald. In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 18 October. Officieel. Front Rupprecht van Beieren Gisteren was do geschutstrijd op het middenvak van liet front in Vlaanderen weer krach tig bijzonder in de avond- en morgend- uren was het vuur in het Houthulster- woud en ton Zuiden van Plasschendaele fel toegenomen. Tusschen het kanaal van La Bassée en de Scarpe, evenals ton Zuiden van Saint- Quentin nam tijdens de gevechten tus schen de linies eveneens do vuurbedrij- vigheid toe. Front van don duitschen Kroonprins Ten noord-oosten van Soissons heeft zich de sedert dagen levendige gevcchtsbedrii- vigheid tot een artillerieslag ontwikkeld, die sinds gisteren morgen, van de Ailette tot Braye met slechts korte tusschenpoo- zen voortduurt. Ook de batterijen der naburige sektoron nemen aan den strijd deel Van de Aisne tot den Oostelijken Maasoever nam op vele plaatsen van het front het vuur eveneens aanzienlijk toe. Aan het front noordwaarts van Verdun rukten gisteren morgen Badische storm troepen bij de hoogte 344 ten Oosten van Samognieux koen tot den overval op de Fransche loopgraven voorwaarts, ver nielden 5 groote schuiloorden en voer den de bezetting, in zooverre die niet in de gevechten van man tegen man gesneu veld was, gevangen terug, 's Avonds voerde de vijand twee tegenaanvallen te gen de door ons gewonnen loopgraven- stukken uit. Hij word telkenmale afge wezen. In 't geheel werden gisteren 15 vlieg tuigen tot den val gebracht. Als tegenmaatregel op de vliegeraan val tegen Frankfurt a Main, werd Nancy opnieuw met bommen bestrooid. Uit Fransche bron PARIJS, 18 Oktober. Officieel Betrekkelijk kalme nacht op het front ten Noorden van de Aisne, in de streek der Hoogvlakten en op den rechteroever der Maas, in de soktors van de hoogte 344 en van het Chaurae-bosch, waar gis ter van tijd tot tijd hevige artillerieaktie's veel in gezelschappen gezien, ook is hij, meen ik, een vijand .van bals en soortge lijke dingen. Ik was verbaasd hem hier aan te treffen, doch daar de dame des huizes zijne nicht is, kan zijne kortston dige verschijning op het bai - want hij is al weg eenigszins uitgelegd wor den. Nadat hij van u afscheid genomen had, is hij weggegaan. Hebt gij hem nog aan andere damen voorgesteld l Neen, enkel aan u. Maar zie, ge moet nu niet denken dat gij hem van verre betooverd hebt en hij daarom ver langde uwe kennis tc maken. Kunt gij mij niet zeggen, vroeg hij mij, of eene zekere gravin Dotzky. geboren Althaus, misschien een uwer bloedverwanten hier aanwezig is Ik zou haar moeten spreken. "Ja, -• antwoordde ik, u aan wijzend, ginds zit zij in dien hoek op een ligstoel, met dat blauwe kleed. Zoo Weos dan zoo' vriendelijk mij aan haar voor te stellen. En zoo deed ik ook, zonder er eens aan te denken dat ik u daardoor in uwe rust kon storen. Vertel nu toch eens geenen dwazen praat. Koenraad,... mijne rust wordt zoo licht niet gestoord... Filling Wat is dat voor eene familie 'l Ik hoor dien naam voor de eerste maal. Ah zoo gij laat niet los Is me dat <'en gelukskind Volle drie maanden heb ik getracht in uwe gunst te komen, vruchteloos. En deze koele luitenant hebben plaats gehad. De Franschen heb ben oori Duitschen overval doen misluk ken rond Bezonvaux en een patroeljc ver spreid, welke poogde de kleine Fransche posten te genaken in de vallei van de Aire. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 18 October. Officieel. De optelling van den op Euzel gemaakten buit leverde tot dusver volgenden uitslag op 10.000 gevangenen, behoorende lot 3 Russische divisies (naar Moon zijn slechts enkele honderdtallen ontkomen), 50 stuks geschut, daarbij eenige onge deerde zware kust- en enkele veld batte- rijan, talrijke wapens en ander krijgs- materiaal. Afdeelingen onzer zeestrijdkrachten drongen door do raijnvelden der golf van Riga tot aan het Zuidelijke uiteinde van de Groote Moon-Sond, waarin zich een twintigtal Russische oorlogsschepen na een kort gevecht terugtrokken. De Russische batterijen bij Woi en Moon en bij Werdcr aan de Esthlandsche kust werden tot zwijgen gebracht. Andere onzer vlooteenhoden liggen in het Oostelijk gedeelte van dé Kassar Wiek en versperren de doorvaart naar het Westen. Tusschen Du na en Donau buiten enkele vergeefsche aanvalspogingon van Russi sche verkenners geene groote gevechts bedrijvigheid. Uit Russische bron ST-PETERSBURG, 17 Oktober. - Officieel Den 14den 's middags om vier uur heeft een Duitsche dreadnought een Russische patroelje, bestaande uit vier torpedo- en twee kleine kanonneer- booten aan de Westkust van de... straat beschoten. De Russische tórpedo- bootGrom liep dadelijk ernstige averij op, daar ze geheel onder het vuur van de bedoelde dreadnought raakte. Twaalf moderne Duitsche torpedoboo ten forceerden, door andere gevolgd, den toegang tot de Sölosund. De Russische patroelje bond don strijd aan, waarbij de kanonneerboot Khrabry onder liet verwoede vuur van den vijand tweemaal de torpedoboot Grom - op sleeptouw nam. Terwijl andere Russische torpedo booten ze beschermden, voerde liet een taaien strijd met den vijand, die vooral op de Khrabry »en Grom vuurde. Aan boord van de laatste waren alle ka nonnen ontredderd. Ook brak er een brand uiten door de deining knapten de kabels. De a Khrabry voer wederom, ondanks het felle vuur, op de Grom aan en trachtte ze opnieuw op sleeptouw te nemen, doch dit mislukte, waarna hel grootste deel der bemanning van de Grom aan boord van de Khrabry overging, terwijl de torpedoboot zonkl Tegelijkertijd lostte de Khrabry krachtige schoten en bracht een vijande lijken torpedojager tot zinken. Kort daarop kwamen andere torpedojagers te hulp en de vijandelijke schepen keerden terug. Onze verliezen aan andere sche pen zijn gering. Dc gezagvoerder der vloot heeft zich kunnen overtuigen van de kracht van het geschut en den flinken geest onzer kanonniers. Van onze torpe dojagers waren in het bijzonder de Khrabry Khurnotz Zabraka -, Pobieditel en de «Konstantin dio het volle gewicht van don strijd tegen een numeriek sterker vijand hadden te dragen. Op het eiland Euzel gaat de vijand voort zich te versterken. Aangaande den staat van onze batterijen op het schier eiland Sworbe, dat de ingang van de golf van Riga afsluit, komen onrustbarende berichten in. (De Grom behoort tot een groep torpedojagers, die van 1280 tot 1350 ton meten. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 17 Oktober. - Officieel Op het Italiaansche gevechtsterrein leef de de gevechtswerkzaamheid hier en daar op. In het vak van den Monte St-Gnbriele werden opnieuw Italiaansche aanvallen afgeslagen. Op het Oostelijk front en in Albanië geen nieuws. kVam, zag en overwon... Wat «Filling» vobr een familie is, vraagt gij Ik geloof dal zij uit Pruisen oorspronkelijk is... doch reeds zijn vader was in Oosten- rijkschen dienst... zijne moeder woont nog in Pruisen... Gij moet zijne Noord- Duitsche uitspraak opgemerkt hebben Ja, hij spreekt een wonderschoon Duitsch. Natuurlijk!.., Alles is wonder schoon wat er aan is Althaus stond op. Nu heb ik er genoeg van. Sta mij toe dat ik u aan uwe droomen overlalo ik wil trachten mij mot damen te onderhouden, die. u w?ondor£choon vinden. Zulke zult ge genoeg vinden. Ik verliet hét bal vroeger dan naar gewoonte. Mijne zusters konden onder de hoede van tante Maric blijven. In mij- was de lust tol dansen geheel verzwon den, ik gevoelde mij vermoeid en zocht eenzaamheid. Waarom Toch niet om ongestoord aan Filling to kunnen den ken Hot schijnt echter wel van ja, daar ik te middernacht in het roode boek schreef Een belangwekkend man, deze Filling... Rij hot ontwaken was mijn eerste gedacht wederom... Filling. Ja,inderdaad, hij had zich voor heden hij mij aange meld voor gewichtige mcdcdeelingen. Naar dit bezoek wachtend, had ik me

De Denderbode | 1917 | | pagina 2