ïmrat raoseou Van Beroemde Bekeerlingen DE VBEDESKWESTIE. KHTH0UEK NIEUWS- EN ANK0NDIGINGSBLHO In Duitschland Zondag 38 October 1917 5 centiemen het nummer 72ste Jaar N° 4779 VVeek-Ka lender. HM, venaal uw norpKe piel Jozef Crick. DE DEN DERBODE Abonnementsprijs 3 frank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31. KORTE ZOUTSTRAAT, 31 t t MirrvurninTMcn Aalst, den 27 October 1017. OCTOBER. Evangelie van den Zondag Geeft den Keizer wat den Keizer en God wat God toekomt. Matth. XXII. 28 Zondag, 22. na Sinksen. HH. Simon en Judas, apost. 29 Maandag, H. Ermelindis, maagd. 30 Dinsdag, H. Germamis, bisschop. 31 Woensdag, Vastendag. H. Wolfgangus, bisschop. NOVEMBER. 1 Donderdag, ALLERHEILIGEN. 2 Vrijdag, Allerzielen. 3 Zaterdag, H. Hubertus, b. en b. 0, gij die woont in uw zonnige dorpen Waar de toren zoo helder zingt. Waar de morgen met liedren en bloemen. Stralend, zeegnend tot u dringt Vlucht ze de dompige woelige stede, Vlucht haar lokkende pracht, mijn kind, Zoolang ge den lach van zuivere lippen, Zoolang ge den vrede mint. Want, ach, van zoovelen die henengingen Zingt nu de toren een droevig lied Verwelkte bloemen, bezoedelde zielen... Kind, verlaat uw dorpke niet Henri Lacordaire. 18e Vervolg. Reis naar Rome.Ontvangsten en indruk ken onderweg. Redetwisten. Aan komst te Rome. Doodsche stilte. Laat ods met de drie reizigers in den postwagen stappen die ons in hotsende Taart, weken lang, door steden dorpen en valleien naar het verre Rome zal voe ren. Afdalend langs de hoorden van den Rhone wordt het landschap grootsch en «reed van lijn. Weldra zegt Lacordaire, •wijkende bergen, de horizont wordt wijder, de lucht reiner, destreek mooier en de wind zachter het is Provence. Te Aix wordt de postkoets door een .uestdriftige menigte omringd die de Jgrims tot aan hun gasthof uitgeleide toet. Des anderdaags wil gansch de gees- olijkheid de mis van Lamennais bijwo nen. In tegenstrijd met de handelwijze ijner meeste collega's ontvangt de aarts bisschop de redacteurs van L'Avenir in 'jn paleis, en stelt hen het puik der eestelijkheid voor. Hetzelfde gebeurt te larseille alwaar de bisschop hen zijne ympathiebctuigingen niet spaart. Daar egeven zij zich naar eene beroemde pevaartplaats en Montalembert dient de mis van Lacordaire. Van Antiben naar Genua is de natuur errukkelijk schoon en de drie reizigers, nnstenaars in de ziel, vergeten een wijl et gewichtige van hun doel, om met olie teugen, de poëzie dezer streken in [drinken. In zijn hoek Affaires de ome heeft de meester er een prachtige ladzijde aan toegewyd. Deze baan, DRUKKER-UITGE VER Van de Putte-GoOssens AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 (r twee maal 1,25 Ir. Gewone annoncen o,i5 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. fog' JUJ» 1J°°Pt bijna gedurig langs de noorden der zee die zich gaandeweg "J? fr,IIlg gelijnde vormen en bochten af teekenen, evenais onze kortstondige - levens hun broze kringon uitlijnen in - den emdeloozen eeuwigheidsduur.Geen 0 1 yoord ^an de verrukkelijke Drac,bt 'lezer stranden weergeven waar - steeds de weeke adem van den lente- wind overwaait. Aan den eenen kant is het de zee, terzeivertijd vol leven en - eentonigheid, waar hier en daar enkele - blanke zeilen opduiken die haar in ver- - schillende richtingen doorkruisen. Aan den anderen kant zijn het de bergen wegslinkend tot vele valleien of diepe - ravijnen, al de onuitputtelijke schatten oener natuur die zich beurtelings over- weldigend of aanvallig voordoet, die de ziel aangrijpt, er de stormige go- «achten, de hittere heriimeringon, de - beangstigende vooruitzichten tot vre dige stilte brengt, en haar langzamer- - hand doet rusten in de droomerige he- schouwing van iets onvatbaars zooals d? vluchtige klank, van iets hoimzin- nigs gelijk het heelal en oneindigs als zijn maker. Nochtans, zoo sterk zijn «d® eerste indrukken onzer jeugd, dat mets voor mij de schoonheid kon - evenaren van de beelden die hier mijn kinderblikken bekoorden de barre en naakte kusten van mijn oud Armorika mot zijn tempeesten, zijn granieten rotsen gebeukt door groenachtige gol- - ven, zijn klippen bespat met de witheid van hun schuim, zijn lange eenzame zandoevers waar het oor alleen de doffe bruising hoort der baar, den schrillen kreet der wentelende wolken- meeuw en de zoete weeïge stem der zee-zwaluw. 1 Mengelwerk. Nadruk verboden in 1812. Groot Historisch Verhaal. (Getrokken uit het vermaard boek van Graal" Philiep de Ségur, Generaal, die den veldtocht meegemaakt heeft). Gedurende gansch dezen dag was oositie van het negende korps des Jachelijker dat slechts een enge 'bouwvallige brug zijn eenig mid- el tot aftocht bleef, en dan was de reg nog versperd door allerhande 'gage en den hotsenden drom der öchtelingen. Naarmate het gevecht woede steeg, groeide ook dc ont- "twg en het gewoel dier ongelukki- ;n. Eerst werden zij opgeschrikt oor het geluid der kanonnen, weldra 'gen zij de soldaten gekwetst uit de orsteling komen, en de obussen der issische batterijen, links opgesteld, oegen te midden hunner drummende 1 stampende massa. Alsdan gebeurden er schrikkelijke 'ogen en vóór den ingang der brug- :n vvas het een afgrijselijk gewoel |n rijtuigen, paarden en menschen isdan, zooals het immer in zulke [nstandigheden voorvalt, toonde enieder zijn ware inborst en men zag Niet altijd is het gemoed van Lamennais zoo stil-beschouwend gestemd, en do drift zijner politieke en sociale hervormings ideeën speelt hem weldra terug de baas. Aan de gfens worden zijn papioren gevat en aan den bisschop voorgelegd hetgeen hem in scherpe verwijten doet uitvallen tegen de bisschoppen die den rol van tol beambten vervullen In de gasthoven moet de logisthouder vijf rapporten por dag bij hel gouvernement indienen Denkt ge wel, zoo vraagt Lamen nais, dat een patiënt die dagelijks vijf be zoeken van den geneesheer noodig hoeft, gezond kan zijn Terwijl Lacordaire en Montalembort in bewondering opgaan voor de marme ren en gouden paleizen van Genua, ont valt het bitter aan zijne lippen En zeggen dal de meesters dezer heerlijke woningen misschien een glas water aan de armen weigeren Dc reis duurt lang. Terwijl de wagen van de eene stad naar de andere over do eenzame baneD voortschokt wordt er daarbinnen druk gekout en geredeneerd, en hier teekenen zich langzaam do schei dingslijnen af tusschen de verschillende karakters. Men kan van nu af aan de breuk voorzien welke eerlang tusschen Lamennais en Lacordaire ontstaan zal. Daar word gesproken over de houding dien de Paus aannemen zou. Niemand geloofde aan eene veroordeeling. Niette min deed Lacordaire opmerken Indien Rome niet goedkeurt, dan moeten wij ons aanstonds en volkomen onderwerpen. Wat mij aangaat, antwoordde Lamennais, ik ben vast besloten geheel onafhankelijk te blijven op politiek en sociaal terrein. Waarom komen wij dan een oordeel vragen indien wij het niet willen aan vaarden wedervoer Lacordaire. Dit M as het delicate punt, en de rede twist tusschen die twee steeg soms heel vinnig en geweldig. Het ging zoo ver dat Lacordaire later aan zijn vriend schrijven zou Eenmaal op den weg naar Rome mijn gevoelsverschil met M. de - Lamennais volledig geweest, en sinds- dien heb ik nog slechts met groote - smart de gelegenheid gezocht om alle solidariteit met hem te verbreken. (Brief aan Lamennais, 17 Oogst 1833) Tegenover den koppigen genialen man, met zijn opbruisend en trotsch gemoed, stond de niet min wilskrachtige natuur van Lacordaire. Reiden priesters, heiden afhankelijk van Rome, doch zoo ver schillend van aard. De eorste, verblind door de stralen zplf van zijn genie, en zoodanig inedogesleopt door zijne her vormingsplannen dat alle tegenkanting van liooger zijn ijver stijven zou tot halsstarrigheid en opstand. De tweede even hartstochtelijk, even dorstig naar vrijheid en volkereoredding, doch pries ter vooral, nederig van geest en hart, kalme en klare denkerskop, wars van ieder gebaar of iedere daad die eene scheuring met Rome konden verwekken. En tusschen die beiden zat de jonge Montalembert, onervaren, vurig en geestdriftig zonder maat, rechts gebon den door bewondering en dankbaar heid links aangelokt door de rein- stralende liefde van een onschatbaar priesterhar t. Den 30 December 1831, na een reis van 25 dagen, deden de drie pelgrims hun intrede te Rome. De winter woedde volop en de sneeuw bedekte de Romeinsche velden. - Wij lijden veel aan koude en vochtigheid, schrijft Lamennais gelukkiglijk be- looft, men ons dat wiot - lang rlunm vergoeding -ationaal liet zou niet beteren, en in liet be sneeuwde Rome overviel hen weldra een andere koude, de gemoedskoude. Zij waren van zoover hierheen gekomen om een oordeel af te dwingen aan de lippen van den Paus, doch het vatikaan hulde zich in een raajostalisch zwijgen en niets verbrak die verpletterende stilte welke woog als lood op de ziel van den onge- durigen Lamennais. ('t Vervolgt) Zegde hij niet van Lamennais Hij heeft mij lot het waarachtig geestelijk leven doen geboren worden Lamennais was afkomstig uit Armorika: Dit waren weleer de Iransche kustlanden aan den Atlantischen oceaan, inzondcr Bretagnc. schandige en heldhaftigde daden ple gen. De eenen, woedend en vastbera den, baanden zich met den blooten sabel een alschuwelijken weg. Ande ren gingen met hunne rijtuigen nog vreeselijker te werk zij deden ze ongenadig tusschen de menigte rijden en verpletterden een aantal dier ramp- zaligen. Anderen nog, overmand door een lafhertigen schrik, vielen aan 't weenen, aan 't huilen en 't smeeken, en lieten zich, ten einde krachten, onder dé voeten stampen en vertrap pen. Men zag er, en dit waren vooral de gewonden en de zieken, die zich lijvelijk buiten liet gedrang gingen neerzetten en starlings de sneeuw be keken welke weldra hun graf zou worden. Velen die het eerst de bruggen be stormden en den ingang niet bereikt hadden, wilden 1111 langs de zijkanten opklauteren, doch de meesten werden in den stroom teruggestooten. Daar zag men het tragisch schouwspel der schreeuwende vrouwen die tusschen de ijsblokken lagen te spartelen, met hunne kinderen in de armen welke zij wanhopig in de hoogte hieven, en toen zij reeds ondergedompeld waren, tilden hunne versteven armen nog steeds de kleinen boven het water. Terwijl dit alles geschiedde, kraak te opeens de brug der artillerie en Vredesvoorstellen. St. Petersburg, 22 October. - - De uitvoe rende hoofdkommissie van den Arbeiders- en Soldatenraad, heeft, na liet kiezen van den vroegeren minister van arbeid, Skobelow, tot vertegenwoordiger der Russische demokratie op de konferentie der Verbondenen te Parijs, de volgende aanwijzingen gegeven, om door dezen vertegenwoordiger te verdedigen op de Vredeskonferencie 1° Ontruimen van Rusland, door de Duit- sche troepen en zelfstandigheid voor Polen, Litauen en Lethische provinciën. 2° Zelfstandigheid voor Turksch-Armenië. 3° Oplossing der Elzas-Lotharingsche kwestie, door eene volksstemming, onder stortte in. De kolom welke er zich reeds op bevond trachtte tevergeefs terug te keeren. de stroom van men schen achter hen drong blindelings vooruit in een verwoed geworstel en ten slotte ploften allen te saam in den vloed. Dan ijlden de overigen allen tegelijk naar de andere brug. Een menigte van groote caissons, zware rijtuigen en kanonnen kwamen er van overal toegerold. Geleid door hunne voer mannen en snel medegesleept door de scherpe helling der baan, werpen zij heele rijen menschen omver welke zij onverbiddelijk vermorzelen onder hunne wielen dan, tegen elkaar bot send vallen zij op hunne beurt omver, en sleuren al dezen mede die zich iii hunne omgeving bevinden. Aldus tuimelt dc eene schaar over de andere en iedereen die ten gronde geraakt wordt reddeloos onder de voeten vertreden. Men hoorde niets anders dan kre ten van smart ol razernij. Diegenen welke neergesmeten werden, verweer den zich wanhopig onder de voeten hunner makkers en hechtten zich aan hen vast met hunne nagels en hunne tanden, en dezen duwden hen ruw terug alsof het hunne vijanden waren. Onder hen waren er vrouwen en moeders die met een hartverscheu- voorwaarde van volledig ming. 4° Herstelling van België ei. voor degeleden schade uit een infen. fonds. 5° Herstelling van Servië en Montenegro, met vergoedingen, op te brengen door een internationaal fonds. Servië ontvangt eenen toegang tot de Adriatische Zee. Bosnia en Herzegowina worden zelfstandig. 6° De bestreden gebieden op den Balkan bekomen voorloopige zelfstandigheid, tot bij eene volksstemming. 7° Roemenië, in de vroegere grenzen her steld, geeft de verzekering de Dobroedscha zelfstandigheid te vrijwaren en belooft plech tig het artikel 3 van het verdrag van Berlijn over de gelijkheid der rechten van de Joden toe te passen. 8° Zelfstandigheid voor de Italiaansche provinciën van Oostenrijk, tot bij eene volks stemming. 9° Teruggave van alle koloniën aan Duitschland. 10° Herstelling van Perzië en Griekenland. 11° Neutraliseeren vïtn alle zee-engten, die tot de binnenzee leiden, zooals de kanalen van Suez en Panama, vrijheid der handels- scheepvaart en afschaffing van het recht tot aanslaan en torpedeeren van handelsschepen. I21 Alle oorlogvoerenden zien af van ver goeding of schadeloosstelling, onder welken vorm ook. Alle tijdens den oorlog opgelegde vergoedingen zijn terug te betalen. 13° Ieder land is onafhankelijk betrekkelijk zijne handelspolitiek, maar alle landen ver plichten zich af te zien van eene handelsblok kade na den oorlog en geene bijzondere tol- overeenkomsten te sluiten. 14° Deze vredesvoorwaarden zullen op het vredeskongres vastgesteld worden door ver tegenwoordigers die gekozen worden door de nationale vertegenwoordigingen. Deze voor waarden worden door de regeeringen be krachtigd. De diplomaten verplichten zich geene ge- heime overeenkomstendie tegen het volkeren recht strijdig zijn, te sluiten. 15° Trapsgewijze ontwapening te water en fe lande en daaropvolgend invoeren van hef- -fltffitiesteisel. Deze aanwijzingen sluiten met de aanbe veling te trachten alle hindernissen die bij de Konferencie van Stockholm in den weg stonden, uit den weg te ruimen en de uitleveringen van paspoorten voor de partijen te verlangen, die daaraan wenschen deel te nemen. Nog een Vredesmanifest. e vrijheid der stem- het zelfbestuur der joodsche en andere min derheden territoriale onafhankelijkheid der nationaliteiten in Rusland in de lijst der fede ratieve republiek met waarborg der rechten van de minderheid. Onafhankelijkheid van Finland dat met de Russische republiek moet •«reenigd worden oplossing van het vraag- v *an Bohemen in dien zin dat Bohemen v - - o*aat moet worden opgericht stuK *Okcieu^ verhouding tot een. die metOos». A, van bondsstaat z 4S an Vr'endsc''appe//.^e oplossing der kwesi es van Noütf-Sleeswijk door eene overeenkom. tusschen de staten die er in betrokken zijn o,** £r°ndslag van een grensregeling die zou do^gevoerd worden met instemming der bewonei*# herttelling van Turksch Armenië en waarborgen voor eene verdere ontwikkeling; internationale oplossing der Joodsche kwestie, verzoenende zelfstandigheid der Joden in Rusland, in Oostenrijk, Roemenië en Polen waar Joden in dichte massa wonen - onder dc bescherming van de Joodsche kolonisten in Pelestina. Het manifest is gericht tot de socialisten van alle landen. Eene rede van Lloyd George over de Pauzelijke nota. - Petit Journal verneemt uit Londen dat op 28 Oktober, Lloyd George voor de eerste maal na het ontvangen der pauselijke nota eene openbare rede zal houden te Lon den, waarin hij de houding zal uiteenzetten ooor Engeland aangenomen tegenover den stap van den Paus. Een manifest der socialistische konferencie van Stockholm, onderteekend door al de leden van het Nederlandsch-Skandinaafsch komiteit Stelt de volgende vredesvoorwaarden voor Volstrekte politieke en ekonomische herstelling van België en kblturcele zelfstandigheid voor Vlaanderen en Wallonië. Dc oplossing der kwestie van Elzas- Lotharingen kan bekomen worden door eene volksstemming waarin de kiezers zullen deel nemen die bestendig in dat land woonden of die gedurende den oorlog deze streken heb ben moeten verlaten en die verlangen er terug te keeren. Voor de vrije stemming moe ten waarborgen worden gegeven. Verder de herstelling van de onafhankelijkheid van Servië dat zich moet vereenigen met Monte negro. Servië moet met Bulgarië en Grieken land een vrijen toegang tot de zee bekomen de Zuid-Slavische volkeren moeten beschik ken over volledige vrijheid onder een ekono misch toezicht, en moeten vereenigd worden onder een zelfde beschut onder oogpunt van bestuur en van staatshuishoudkunde. Verder vereeniging van alle Bulgaarsche elementen met het moederland, oprichting van een vrij onafhankelijk Polen met waar borg voor de economische ontwikkeling en rende stem tevergeefs op hun mannen en kinderen riepen waarvan zij, in een oogwenk tijds, voor goed geschei den werden zij strekten de armen naar hen uit, zij baden en smeekten om hen door te laten, maar in die zee van menschen, waarvan de baren linksen rechts sloegen, werden zij weerloos meegeslingerd en niemand gaf acht op hen. In dit schrikwekkend orkaan van kanonslagen, van schuife lende bommen en ontploffende obus sen. van oorverdoovend weegejam- mer en snijdend gekerm of gevloek, werd het smartgeroep der slachtoffers niet-gehoord. I>e gelukkigsten bereikten de brug, doch zij moesten daarvoor over hoopen gekwetsten, half versmachte vrouwen en kinderen terden, welke zij m hun, drift naar zelfbehoud nog meer vertrapten. Toen zij dan einde lijk aan den engen uitgang gekomen waren waanden zij zich gered, maar elk oogenblik kwam een vallend paard of een gebroken plank terug hunnen vlucht stuiten. Aan den uitgang der brug, op den anderen oever, lag er tot overmaat van rampen nog een moeras waarin reeds veel rijtuigen en paarden ver zonken waren, en dit hield den aftocht weerom tegen. Alsdan ontstond er in de kolom van ongelukkigen, opeenge- De Rijkskanselier en de Meerderheidsblok. Herlijn, 52 October. De B Zn Mitlag - schrijftHeden Maandag' raór- goim zijn de vertegenwoordigers van den meorderheidsblok de sociaal-dcmokra- lon, de vooruitstrevende volkspartij de nationaal-liberaien en het Centrum' sa men gekomen, voor de aangekondigde interfraktioneelo bespreking. Het. voor werp der bespreking was de regeerings- krisis waarvan de oplossing, door dc reis v.Tn den Keizer naar den Balkan ver schoven werd, doch die nu kan en 'moet opgelost worden. De rijkskanselier kent den toestand. Deze is tiem, voor zijne reis naar Koerland, duidelijk klaar ge- maakr, door dc partijleiders, die hem ho- zochton. De sociaal-domokratische fraktie heeft liet met noodig gooordeold hare raeening aan den kanselier onder vieroogen mode te deelen. doch ze in opene Rijksdagzit- ting, in scherpen strijd geuit. De uitstekende beambten, eigenschap, pen van den kanselier, laten bij alle meerderheidspartijen der. oprechten wensch ontstaan dat deze op do gepaste plaats,zouden ton dienste gesteld worden van het vaderland. Do meerderheidspar tijen zyn het gelukkig eens, dat het deze maal met zal voldoende zyn, gelijk bij het aftreden van von Betthmann-Holl- weg, den rijkskanselier te wijzen op de onhoudbaarheid zijner stelling en hun nen invloed op rechtmatige en desgevol- gendc wijze te laten gelden, maar dat de krisis hen bepaalde werken zou geven. Wij golooven te mogen aannemen dat ook deze politieke werken het voorwerp zullen zijn van interfraktioneelo bespre kingen. 1 Wijziging in de Rijksdagsambten. Berlijn, 23 October. Ambtelijk. Keizer Wilhelm heeft in eon dekreet, ge richt aan den Rijkskanselier, bevolen dat do sociale en economisch-politieke wer- tast op die cenige reddingsplank bo- ven den stroom, een helsche worste ling waarin de zwakstê'n en de ongunstigst geplaatsten het onderspit moesten delven en tusschen de ijs blokken werden gegooid door de sterksten. Dezen, zonder het lioold om te wenden, voortgestuwd door eenzelfde instinkt, drongen als razend vooruit naar hun doel, onverschillig voor de woedende of wanhopige kreten hunner wapenbroeders en hoofdmannen welke zij verpletterden Akelig schouwspel van den men- schelijken ikzucht 'Doch anderzijds werden er ook schoone en grootsche daden van zeltopouenng gepleegd, en 't is jam mer dat men ze niet allen beschrijven kan! Daarzagmen soldaten, officie ren zelfs, de sleden voortslepen hun ner zieke of gewonde kameraden ten einde hen aan dien oever der dood te ontrukken. Verder, buiten de vechtende menigte, stonden er solda ten roerloos te waken bij hunne ster vende officieren die aan hun zorg werden toevertrouwd, en liever dan hen te verlaten, wachtten zij de dood oi de slavernij af. ('t Vervolgt)

De Denderbode | 1917 | | pagina 1