O&rioi in oen Balkan Oorlog Io Moge OORLOGSJAMMEB. OORLOGSBERICHTEN. 109. Amerika in den oorlog. IN OOSTENRIJK-HONGARIE. lilt het Daghoek eeoer Jonge Vrouw, In België en Frankrijk Italiaansche Oorlog ken van't land, die tot hiertoe behoorden bij 't ministerie van Binnenlandsche Za ken, voortaan in «le bevoegdheid zullen vallen van een bijzonder Middenbestuur, genaamd Rgkshuishoudkugdeambt, dat rechtstreeks van den rijkskanselier zal afhangen. Het dekreet draagt den rijkskanselier op, de verdeeling der werken, onder do bedienden der rijksregeering,genoodzaakt door dit dekreet, te doen. De keizer heeft verderden staatsminis ter v. Helfferich onthoven van zijne plaats als staatssecretaris van 't binnenland, doch zijn ambt van plaatsvervangend rijkskanselier gelaten en den onderstaats secretaris, werkend geheim raadsheer Max Wallraf benoemd tot staatssecreta ris voor 't binnenland. Dr Rudolf Schan- der, onderstaatssecretaris, wordt staats secretaris van het nieuw Rijkshuishoud kundig ambt en Schiffer, bestuurder in 't Rijksambt, wordtonderstaatssecretaris; Goldhuhle, geheim regeeringsraad,wordt bestuurder in het Rijksschalsambt. Bij de Partijleiders. Berlijn, 23 October. De partijver tegenwoordigers van de verschillende fraktiën zijn heden bijeengekomen om hunne geheime besprekingen voort tc zetten. Duitsche minister van buitenlandsche zaken te Budapest. Buda-Pest, 23 October. Staatssecre taris Kuhlmann bezocht heden Dinsdag morgen den afgevaardigde Czterenyi, die hij sinds lang kent en begaf zich dan bij den minister-voorzitter Wekerló, in het ministerie van financiën. De beide staats mannen bleven eenige uren bijeen en be spraken de tegenwoordige kwestiën. 's Nachts zette den staatssecretaris zijne reis naar Weenen voort. Te Weenen. Weenen, 23 October. De Duitsche staatssecretaris van het Buitenlandsch ministerie, Dr v. Kuhlmann, is te Wee nen aangekomen en had in den voormid dag een lang onderhoud met graaf Czor- nin, minister van buitenlandsche zaken. In den namiddag had eenc nieuwe bespre king plaats. Heer v. Kuhlmann nam 's avonds het maal in het Duitsch gezantschap cn ver trok daarna naar Berlijn. Staatssekretaris von Kühlman in Oostenrijk Budapest, 22 Oct. Staatssekretaris von Kiihlman drukte alhier aan politieke personagies zijne bevrediging uit over de ervaringen die hij te Konstantinopol en te Sophia had opgedaan. Hg is overtuigd dat de centraal-mo- gendheden nu zooals vroeger op strate gisch en politiek gebied het initiatief in handen hebben, en stelde vast dat daaro ver bij alle toegevende politieke perso nagies der verbonden rijken, volledige overeenstemming heorsebt. Bij het banket dat te> Budapest plaats greep cn waaraan benevens den minis ter-voorzitter Weckerlé talrijke politie kers, waaronder ook graaf Michael Karolyi deelnamen sprak Kühlman over de beëindiging van den oorlog, op abso luut vertrouwensvollen toon. Men kreeg evenwel algemeen den in druk dat er geene waarschijnlijkheid bestaat dat de centrnal-mogendheden in do naaste toekomst nieuwe vredesakties zouden beginnen. Er greep een zeer levendige gedach- tenwisseling plaats tusschcn von Kiihl man en graaf Michael Karolyi, die mot groote openhertigheid zijne bijzondere zienswijze over den oorlog en den vrede ontwikkelde. De minister-voorzitter Weckerlé, mi nister graaf Hadik, en de gewezen ministers Telesky en graaf Johann Zichy namen ook deel aan de diskussie, waarbij zij gezamenllijk de meeningen van Karo lyi bestreden. Weenen, 23 Ocl. De Duitsche staats sekretaris von Kiihlman is over zijne onderhandelingen te Weenen tot hiertoe zeer voldaan en beoordeelt den politieken toestand ook doorgaansweg als gunstig. De besprekingen te Weenen zullen van groot gowicht zijn. naverteld door X, naar een beroemd verhaal. (7" Vervolg). Zijn aangezicht had eene gansch rustige, smartlooze uitdrukking cn toen wij, als de veldslag uitgestreden was, onze dooden en verwonden opraapten, vond ik hem weder met dezelfde geruste uitdrukking. Dat heb ik u willen zeggen, gravin. Zeker, ik had zulks reeds sedert jaren schriftelijk of mondelings kunnen doen, maar het gedacht kwam mij eerst gisteren op, toen mijne nicht mij zegde dat zij onder hare gasten de schoone weduwe van Arno Dotzky verwachtte. Vergeef het mij indien ik in u smarte lijke gevoelens opgewekt heb ik meen toch oenen plicht vervuld en u bevrijd te hebben van allen pijnlijken twijfel. Hij stond op. Ik reikte hem de hand. Ik dank u, baron Filling, sprak ik, mijne tranen droogend. Gij hebt mij inderdaad een waardevol geschenk ge daan de zekerheid dat het sterven van mijnen dierbaren iuan van smart en ellende vrij was... Maar ik smeek er u om, blijf nog een weinig... Ik zou u nog willen nooren spreken.., tc voren hebt gij in uwe uit«lrukkingen eenon toon aangeslagen die eenigermale mijn hart Parijs, 23 October. Maandag avond na eene zitting van het kabinet begaf zich Painlcvé bij Poincaré om hem het verzoek tot ontslag van het goheele ministerie voor te leggen. Poincaré antwoordde dat de Kamer Vrijdag avond haar vertrouwen in het ministerie,had uitgedrukt en sedert geen ander gedacht had doen kennen hij meent derhalve, het verzoek lot ontslag niet le kunnen aannemen cn bad Painle- vé het in te trekken. Tengevolge dezer afwijzingstelden de ministers hun ver zoek tot ontslag tor beschikking van Painlevè die den toestand onderzoekt. Rotterdam, 23 October. Volgens de «Nieuwe Rolterdaraschc Courant" meldt de Parijzer briefwisselaar van de «Times» dat men in de Fransche Parlementaire kringen gelooft, dat tengevolge der ge beurtenissen van de laatste weken in de Kamer, eene wijziging van het kabinet te verwachten is. Tal rijko stemmen, die schijnbaar voor het ministerie uitgedrukt zijn, zijn in de wezenlijkheid tegen een Clemenceau-kabinet gegeven geworden. Rotterdam, 23 October. Volgens Gentral News zegt de Parijzer Jour nal volgens de opvatting in de politie ke kringen zal het kabinet aftreden om eene hersaraenstelling te beproeven de positie van Ribot wordt aazion als on mogelijk. Painlevé zou de gewichtigste persoon zijn in het kabinet hoewel niet noodza kelijkerwijze als ministervoorzilter. Ribot afgetreden. Parijs, 24 Oktober. Havas meldt De ministers blijven hun ambt behouden, behalve Ribot die in het ministerie van butenlandsche zaken vervangen wordt door Barthou. Duitsche voorraden in Amerika in beslag genomen. De Daily Mail bericht uit New-York dat de regecring koper-, nikel-, staal- en olievoorraden, oener gezamenlijke waar- do van 10 miljoen mark, en die voor Duitsche rekening waren opgestapeld, in beslag beeft genomen. De regeering zal binnen kort ook alle andere voorra den die door Duitsche agenton in de beide eerste krijgsjaren werd opgesta peld, aanslaan en aan de verbondonen overlaten. Loyd George naar Amerika. De Vossische Zeitung verneemt uit Londen Hel plan, eener propagandareis van Loyd George naar do Voreenigde Staten wordtin de politieke kringen van Engeland algemeen gunstig opgenomen. De gezamentlijke toestand doet de aan varing der stemming bij do reis van Bal four in 't leven geroepen, noodwendig schijnen. Dê gemoedsstemming van En geland tegenover Amerika daalt meer en meer tot nul. Hqt nieuwe woord van HearstEerst moet de laatste Engelsch- man in de loopgrachten, vóórdat «do Amerikanen in l vuur komen, vindt- algemeen weerklank. Amerika en de Entente. Zwilsersche grens, 22 October. De Zweedsche Depechen Information meldt aan de Times uit Washington, dal de Vereenigde Staten, ter gelegen beid der deelname aan de Konferencie van Parijs, de overeenkomst bijtreden van Londen, hel rekkelijk het niet sluiten van eenen afzonderlijken vrede. Amerika en de krijgsoogmerken der Entente. De korrespondont te Washington van de Morning Post kommenteert in een telegram gedagteekend van 18 Oktober, de beslissingder Amerikaansche regeering aan de konferencie der Entente over dc oorlogsdoeleinden te nemen. Hij kan mededeelen dat die konferencie zoo spoedig mogelijk en wel te Londen zal plaats hebben, en zich hoofdzakelijk zal bezighouden met de vredesvragen. De korrespondent onderlijnt de ver klaring van Bonar Law, namelijk, dat zonder de deelneming van Amerika aan den oorlog, de finacieele toestand van Engeland op heden recht noodlottig zou wezen, en vermeent le mogen zeggen dat indien Amerika aan den oorlog niet ware heeft doen trillen... zonder omslanden, gij hebt eenen afschuw voor den oorlog Fillings wezen verduisterde. Vergeef het mij, gravin, sprak hij, indien ik u over dit onderwerp niet to rede sta. Ook betreur ik het, niet langer te kunnen blijven ik word verwacht. Dan wil ik u niet langer ophouden, heer luitenant, antwoordde ik koud weg. En zonder zelf de toelating le vragen om eerstdaags te mogen terugkeeren, boog hij diep en ging heen. De vastenavond was ten einde. Roza en Lilly, mijne beide zusters, hadden zich ongehoord vermaakt. En ik In mijn roode hoek staan mijne indrukken vol- genderwijze aangeteekend. Ik ben tevreden dat die danserij voorbij is. Het liegon wel wat eentonig te worden. Immer diezelfde gesprekken, en immer en altijd dezelfde dansers want of het nu de huzarenluitenant X of do dragonderluitenant Y of de ritmeester Z is, toch zijn het altijd dezelfde neigin gen, dezelfde bemerkingen, dezeifde blik ken Niet één belangwekkend man vindt men lusschen hen, geen enkel. Zoo op eens had ik den smaak in gezellige samenkomsten verloren, en hield er veel meer aan alleen thuis le blijven met mijn zoontje te spelen, en wanneer de kleine te bed gebracht was, met een goed hoek mij bij het haardvuur te zetten en te lezen. Somwijlen bezocht bijgetreden en den zware last op zich genomen hadde, een zeer ornstige finan- cieele ramp zich zou hebben voorge«iaan. De beambten van het Rijksministerie misgunnen aan de bondgenooten het voorgeschoten geld niet, noch de hulp die do regeering van Washington door haar militair optreden leent, maar men vraagt zich af of het geld, in bet algemeen belang niet beter hadde kunnen gebruikt worden. Voor wat aangaat het militaire vraag stuk, vermeent de korrespondent dat hetzelve met het financicele vraagstuk zoo nauw is verbonden dat het niet van hetzelve kan worden afgescheiden. De Amerikaansche militairen beknib belen weliswaar de algemeene leger- straffen der bondgenooten niet, maar ondertusschen vermeenen zij dal Amerika, wijl het frisch en zonder vooringenomen heid zich in de kwestie mengt, in staat moet zijn waardevolle voorstellen te doen. Een voorname Amerikaansche militaire vraagt of de bondgenooten den oorlog van wereldgezichtspunten uit opvat- teden. De uitdrukking wereldgezichtspunt verklaarde hij als volgt Het word tot thans toe als zeker aan genomen dat de Amerikanen aan het Westelijk front met hun leger zouden strijden het zou nochlhans wellicht van grooter nut zijn de Amerikaansclio sol daten aan het Italiaansche front te ge bruiken. De grootste hulp die de Amerikanen aan de bondgenooten zou kunnen vor- leenen, bestaat niet zoozeer in de levering van manschappen, maar iu materiaal, zooals kanonnon en ammu nitie. Hij geeft het hiervorenstaande niet als zijne meening maar als een gedacht, waarover de konferencie zou kunnen beslissen. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 24 October. Uit het groote hoofdkwartier Legergroep van kroonprins Rupprecht van Beieren. In Vlaanderen drongen onze troepen door tegenaanval den vijand bijna volledig terug uit de in onze afweerstrook nog bezette strepen aan den Zuiderrand van het Houthulster-bosch. Gevangenen bleven in onze handen. In het gevechtsterrein van Draaibank tot Zandvoorde nam het vuur 's namiddags weer merkelijk toe. Nieuweaanvallen volgden niet Legergroep van den Duitschen kroon prins- De Franschen begonnen gister in twee deden een grooten aanval aan de Che min des Dames, van den Aillette-grond Noordelijk van Vauxaillon tot de hoogvlakte Noordelijk van Paissy (25 kilometer). De 's voormiddags Zuidelijk het Oise-Aisnc kanaal ziefi ontwikkelende gevechten leidden tdt 7\< vorstelingen tussclien de Aillette en de hoogten van Ostd. 's Mor gens vroeg aanstormend tegen onze linies door zes dagen hevig vuur vernield, vond de vijand «erken weerstand en kwam wegens zware verlazen niet oorwaarts. Eerst aan een lateren, na nieuwe vuurvoorbereiding gevoerden en door talrijke pantserwagens ondersteunden noot van versche Fransche krachten, van uit het Vesten op Allémant en van uit het Zuiden op C avignon, gelukte het in onze stellingen binnen te breken en tot aan deze dorpen vooruit te stooten. Daar door werden de daar tusschen liggende stel lingen onhoudbaar. Blf het terugnemen der troepen uit de in 't front taai gehouden linies, moesten ook vooruitgetrokkeu batterijen op geblazen en den vijand overgelaten worden De Franschen drongen scherp natoch werd de vijandelijke stoot, door het ingrijpen onzèr reserven, Zuidelijk van Pinon, bij Vaudesson en het hard omstreden Chavignon opgevangen. Verdere vorderingen bleven den vijand ontzegd- De gelijktijdige aangezette aanvallen van verscheidene Fransche divisies beiderzijds dé hoeve La Royère (Zuidelijk van Filain) mis lukten ondanks herhaalden aanstorm onder de zwaarste verliezen. 's Avonds kwam de vijand na verscheidene uren roffelvuur, ten aanval op tusschen Braye en Allies- Tweemaal stormden daar zijne troepen diep gelederd vooruit In het afweer- vuur en plaatsgewijze in lijfsgevecht brak de mij ook mijn vader en bleef eenige uurtjes met mij praten. Natuurlijk kwamen dan immer zijne krijgsherinne- ringen te voorschijn. Op de manier en do wijze, waarop hij zoo fier van zich zeiven en zoo eerbiedig van anderen sprak, hoe zij bij dit of dat gevecht ge wond waren, kon men zich geenszins inbeelden dat zoo iets kon pijnlijk zijn. Welk een verschil met het korte verhaal van Filling in de afschildering der tien ongelukkigen, die, door het uiteenbar- stende geschut verbrijzeld, in luid gejam mer uitbraken, wal lag er daar toch een andere toon van hartverbrekend medelijden in Hoe gaarne had ik met Filling over deze nieuwe stof verder gesproken maar hij scheen mijne kennismaking niet te willen beoefenen. Enkel twee of drie maal in de Ringstraat en eenmaal in den Stadsschouwburg had ik hem te zien gekregen hij groette eerbiedig en ik dankte vroolijk. Meer niet... Waarom klopte toch bij deze ontmoetingen mijn hart zoo luide, waarom kon ik urenlang het gebaar van zijnen groet niet uit liet hoofd bannen I.icf kind. ik heb u iels te vragen. Met doze woorden trad mijn vader op zekeren voormiddag ten mijnent in. Hij hiebLnen met papier omwikkeld pakje in do ha:n«l Hier breng ik u iets mede, voegd«!' hij er bij. het pakje op tafel leggen jde. stoot der Franschen aan dit front volledig samen. In plaatselijke gevechten ging de slag tot in den nacht voort; onze troepen hebben heldhaftig gestreden. Op den Oostelijken Maasoever waren er overdag graafgevechten Zuidwestelijk van Beaumont. BERLIJN, 24 October 's avonds. In Vlaanderen sterke vuurstrijd. Aan den Che- min des Dames slechts geringe vijandelijke artilleriebedrijvigheid. De Franschen zelteden hunne aanvallen niet voort. Uit Fransche bron PARIJS, 23 October. Officieel Na artillerievoorbereiding, die verscheide ne dagen duurde, vielen oeze troepen heden vroeg om 5,15 uur de sterke vijandelijke stellingen aan in de streek van Allemant en Malmaison. Op gansch het aanvalsfront de den wij uitgestrekte vorderingen en brachten talrijke gevangenen in. Noordwestelijk van Reims tamelijk leven dige artilleriebedrijvigheid binst den nacht. Drie overvallen, welke gericht werden tegen onze voorposten Westelijk van Bermericourt, Oostelijk van Neuville, hadden geen gevolg. In de Argonnen liet ons het binnendringen in de vijandelijke graven in het Cheppy-woud den vijand verliezen toebrengen en gevange nen wegvoeren. Op den rechter Maasoever, in de streek, Noordelijk de hoogte 344, steeg de artilleriestrijd tegen het einde van den nacht tot groote hevigheid. Avondbericht, Noordelijk de Aisne ontwikkelde zich de aanval, dien wij 's mor gens aanzetteden, in buitengewoon glansrijke voorwaarden. Ondanks mist en regen vielen onze troepen met wonderbare onstuimigheid de vreeselijke aanleggingen desvijands aan, die door de beste troepen van den vijand verdedigd en door talrijke artillerie onder steund waren. In den eersten zwier namen onze soldaten de linie, begrensd door de steengroeven van Fruty en Bobery. Kort daarop viel het fort Malmaison in onze han den. Verder vooruitstootend gaven onze troepen, na verbitterde gevechten, bewijzen van hunne onweerstaanbare stootskracht. Zij wierpen den vijand uit de steengroeven van Mont Parnasse, die ten deele door zware granaten omgewoeld waren. Op onzen linkervleugel ging het vooruit rukken met hetzelfde welslagen verder. De dorpen Allemant cn Vaudesson kwamen in ons bezit, terwijl rechts onze troepen de linie vooruitdroegen tot op de beheerschende hoogten van Pargny-Filain. In 't center eindelijk drongen onze troepen versche reserven van den vijand terug en bemachtigden in harden strijd het dorp Cha vignon. Aan dit dorp bereikte ons vooruit rukken eene diepte van 3 1/2 kilometer. De verliezen welke de vijand in 't verloop van dezen strijd leed, waren aanzienlijk en zijn te voegen bij deze, welke door de artil lerievoorbereiding veroorzaakt werden. Niettegenstaande zeer ongunstig weder ver vulden onze vliegers op de dapperste wijze de taak, welke hun te beurt viel bij het vlie gen op 50 meter boven de linies. Uit Engelsche bron LONDEN, 2^pcfï>ber, Officieel 's Morgens in de vroegte deden wij plaat selijke aanvajjën beiderzijds de baan Yper- Staden. Fransche troepen werkten medp op onzen linker vleugel. Er wordt van deze ver richtingen een gunstig vordering gemeld. ot eg Uit Duitsche bron. BERLIJN, 24 October. Uit het groote hoofdkwartier Tusschen de Golf van Riga en de Duna namen vrij in de acht en tot voor 22 October, zonder storing vanwege den vijand, onze op breed front voor de hoofdstelling vooruitge schoven zekeringstroepen terug, die in gevolgrijke gevechten aan de Russen den inblik op onze hoofdstelling sedert het begin van September afgeweerd hadden. Uit Russische bron St-PETERSBURG, 22 October.Officieel Op alle fronten geweervuur. Den 21 Octo ber meldde men geenerlei gevecht. Bij den ingang der Golf van Riga werden vijandelijke duikbootcn alsook groote strijd krachten gezien. Nadat vooreerst hunne tor pedobooten onze kusttroepen beschoten hadden, deden de Duitschers eene landing op het schiereiland Werder, Oostelijk van Moon. Gelijktijdig naderden met paarden Een verzoek en een geschenk te zelfdertijd lachllc ik. Maar dat is omkooperij Luister dan maar eens, eer ge mijn geschenk uitpakt en zijn geschitter u verblindt. Ik heb lieden een vervelend diner... - Ja, dat weet ik drie oude generaals met hunne vrouwen En twee ministers met de hunne kortom eene feestelijke, stijve, slaapver wekkende historie... Ge denkt toch niet dat ik... Toch wel, want daar er damen mij met hunne tegenwoordigheid willen ver eeren... moet ik toch eene dame hebben om de honneurs te doen, en vermits tante Marie hare hoofdpijn heeft... overigens zijn er onder de gasten ook jonge lieden doktor Bresser, luitenant Filling... Wat scheelt er u Waarom wordt gij zoo rood - Ik Het is.'enkel nieuwsgierig heid ik moet toch eens zien wat ge mij medegebracht hebt... Ah, dat Wooden soldaten voor Rudolf Looden soldaten voor Rudolf Maar vader, dat vierjarige kind mag toch niet... Ik was nog maar drie japen toen ik reeds met soldalen speeldemen kan daarmede niet te vroeg beginnen. Op die wijze ontwaakt de liefde voorliet krijgs leven, op die wijze... beladen schepen de kust bij den ingang de: Golf van Matzal, 12 kilometer Noordelijkvaj J Werder. Twee afdeelingen infanterie wezei onze troepen terug en bezetteden 't Westclijl au deel van het schiereiland. Aan het Noorderfront zette de vijand dei an 21 October, om 5 uur 's avonds, zijne be'0C) weging voort en begon zich terug te trekkei en, op eene voorafbereide hoofdstelling in d w streek van het dorp Leinburg. Onze voor L hoeden vervolgden den zich terugtrekken dei -er vijand. Aan het overige front geen verandering ;0I| Aan het West- en liet Roemeensch fron e0 verkennersbedrijvigheid. 0jj In de streek van Baltitsch verstrooide onze t(M artillerie de Duitschers, die trachtten me jjn onze troepen te verbroederen. 'c? St-PETERSBURG, 23 October.— Officieel er! In de richting van Riga rukten onze afdee- egc lingen vooruit bij de hoeve Skul en Hinzen- jjri berg en bij Allascli en Lemburg, bezetteden ai- de verlaten vooruitgeschoven vijandelijke oo linies en namen na gevecht de graven in het s Noorden der hofstede Hinzenberg. en, Oostzee Wij ontdekten bij Keuvast vijan an delijke schepen, vermoedelijk twee linie- na; schepen, drie kruisers en torpedobqoten. ro Den 21 October beschoten torpedobooten de S kust bij het dorp Uskul, 8 werst Noordelijk ijk van Werder. Pogingen van den vijand, oir 'ril troepen te landen bij de meierij Muisakul, 12 lit werst Noordelijk van Werder, werden door ;ra onze kustwachten teruggewezen. ch« Uit Duitsche bron. BERLIJN, 24 October. Uit het groote 'e hoofdkwartier Levendige artilleriewerking alleen Weste- e lijk het Ochridameer en van Wardar totrm Doiran, waar stooten der "Engclschen afge wezen werden. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 23 October. Ambtelijk Trot« zen slecht weder en voortdurenden regen ver sterkte de artilleriewerking in den namiddag en gedurende den nacht. Oostelijk het Prespameer, in de Cernabocht, op den Oostfr lijken Wardaroever, Noordelijk de stad Doiran en in het Stroemadal levendige patroeljewerking. Uit Fransche bron PARIJS, 23 October. Officieel Aan het Servisch front en in de Cernabocht beproefde de vijand verschillende stooten, die afgewezen werden. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Duitsche bron. BERLIJN, 24 October. Uit het groote hoofdkwartier. Ambtelijk De gevechtswerking in Tyrol, Karintië, en aan den Isonzo is merkelijk verlevendigd Duitsche artillerie is in den vuurstrijd ge treden. Duitsche en Oostenrijk-Hongaarsche infanterie heeft heden morgen bij Ichtsch, Tolmein en aan het bovendeel der hoogvlakte van Bainsizza de voorste Italiaansche stel lingen genomen. BERLIJN, 24 October. Ambtelijk Aan het Italiaansche front neemt de gemeen zame aanvalswerking het vooruit te zien verloop. Tot hiertoe zijn eenige duizende gevangenen gemeld. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 24 Oktober. Ambtelijke mededeeling Op het groote Zuidwestfront nam de ge vechtswerking geweldig toe. Bij Flitsch, Tolmein en op het Noordergedeelte der lioog- v akte van Bainsizza-Heiligengeest brak Oostenrijksch-Hongaarscheen Duitsche infan terie, na machtige artillerievoorbereiding, in de Italiaansche lijnen. Uit Italiaansche bron ROME, 22 October. Officieel Binst den dag van gister waren er geen infanterie-onderncmingen De artilleriestrijd duurde op gansch het front levendig voort en was bijzonder hevig in het gebied van Plezzo en Tolmein en Zuidelijk de Wippach. ich ie. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 23 October. Uit het hoofdkwartier Op het Dialafront mislukte op 21 October een vijandelijke aanval met drie bataljons in onzen tegenstoot. Van de overige fronten geene gebeurtenissen. Mijn zoon Rudolf zal geen soldaat worden Mijn vader trok een boos gezicht, Dan schokschouderde hij. Ocli gij, vrouwen, sprak hij ver achtelijk. Gelukkiglijk zal de jongen om uwe toestemming niet vragen liet is soldatenbloed dat hem door dc aderen vloeit. Maar tegen welk uur is uw diner... wanneer moet ik komen vroeg ik, om hel gesprek af te breken. Ten vijven. Maar kom een half uurtje vroeger. En nu, houd u goed. Geef voor mij een dikken kus aan Itudi, toekomstige opperbevelhebber van liet, koninklijk-keizerlijk leger Eenc feestelijke, stijve, slaapverwek kende historie, zoo had mijn vader liet diner genoemd, waar we vóór slonden, en zoo ook zou ik heel de plechtigheid opgevat hebben, ware daar niet één gast geweest, die mij op eene eigenaardige wijze ontstemde... Baron Fiiling was juist, vóór men aan tafel ging, aangekomen daardoor had ik, toen hij mij in liet salon begroette, slechts tijd gevonden om een paar woorden te wisselen. En aan tafel, waar ik tusschen twee grijze generaals zal. was de baron zoover van mij af, dat ik hem onmogelijk in liet gesprek kon voeren dat aan onze zijde gehouden werd. Ik was dan ook zeer verheugd toen

De Denderbode | 1917 | | pagina 2