Oorlog lo Moge mg in oen naman IN RUSLAND. OORLOGSJAMMER. OORLOGSBERICHTEN. In Duitschland Amerika In den oorlog. Dit tiet DagDoeK eener Jonge Vrouw, In België en Frankrijk Italiaansche Oorlog Italiaansch leger genoodzaakt is, tot de Italiaansche grens terug te trekken, ver openbaart de agentuur Stefani een lang ademige, ambtelijke verklaring, welke de Italiaansche nederlaag met alle krach ten tracht te verduiken. De verklaring gooit toe, dat de toestand uiterst beden kelijk is, maar voorspellingen kunnen nog niet gedaan worden. De strijd is hevig, maar de opperleiding van het leger heeft alle maatregelen getroffen voor een zegenrijk einde. Neutraal oordeel. Het propagandablad der Entente, de Telegraaf zogt in een artikelIn min dan eene week heeft Italië al de vruchten van oene 2 1/2 jarige oorlogsvoering ver loren. Hot Italiaansche leger is in vollen aftocht, en waar zijn thans de Russen van wie nog redding kon komen Het schijnt dat het Italiaansche leger door de Russische ziekte is aangetast. Die Italiaansche nederlagen beteekenen eene leelijke streep door de rekening der Italiaansche Irredenta. De Nieuwe Rotterdamschc Courant schrijft De gebeurtenissen op het Ita liaansche front ontwikkelen zich met buitengewone gezwindheid. De Italianen hebben Triest van uit de verte en ver moedelijk voor altijd vaarwel moeten toewenken. Niet Triest maar Venetië wordt in de toekomst bedreigd. Het gansche geval toont weer, dat de gezamenlijke uitslag van eene rij veldslagen, in welke men altijd zegepraalt, maar nooit eene beslis sing bevecht, in een paar dagen wegge cijferd wordt en dat eene ontwapening daarmede niet bereikt wordt. St Petersburg, 26 October. De kommis sie voor buitenlandsche aangelegenheden door het voorloopig parlement benoemd, heeft Skobelew als voorzitter gekozen. In de zitting der kommissie sprak minister Teres- tajschenko gedurende twee uren over den politieken toestand van het land. Zurich, 27 October. De Zuricher Ta- geszeitung deelt mede: Finland is met een voorzitter aan het hoofd als republiek inge steld geworden. De Russische regeering heeft aan Finland zelfbestuur toegestaan. Als een deel van het oorlogvoerende Rusland zal Finland mede den oorlog voortzetten. Moskou, 26 October. Op denzelfden dag dat bet voorloopig parlement te St Pe tersburg geopead werd, vergaderden te Mos kou, in kongres, meer dan 1000 politieke persoonlijkheden, voor 't meerendeel ver tegenwoordigers van niet demokratische vereen igingen. St Petersburg, 27 October. Het ministe rie van geldwezen heeft een ontwerp van staatsmonopool voorde stekjes uitgewerkt, waardoor het invoeren uit het buitenland een staatsrecht wordt. Den 14 Januari 1918 krijgt het ontwerp kracht van toepassing. .mi Kiuiumar Reuter meldt nit St Petersburg, dat de burgerlijke bevolking Kronstadt begint te ontruimen. De stemming. Sint-Petersburg, 27 October. De raad van arbeiders, soldaten en boeren heeft met algemeene stemmen tegen drie het besluit aangenomen, dat het voor den 2 November samengeroepen kongres der distriktraden van arbeiders en soldaten te Sint-Petersburg af keurt, omdat zulk een onderneming aan de vooravond der wetgevende vergadering den burgeroorlog zou kunnen bevorderen. De nieuwe hoofdstad. Geneve, 27 October. Naar een Parij- sche melding zegt, heeft de voorloopige Rus sische regeering niet Moskou, maar wel Nisjni-Novgorod als de nieuwe Russische hoofdstad aangeduid. Kanseliers-krisis. Berlijn, 27 Oktober. Een raiddag blad meldt dat de rijkskanselier Dr Michaëlis zijn aanzoek tot ontslag heeft ingediend. Dat bericht werd tot thans toe niet bevestigd. De Keizer ontving Zaterdag te Potsdam den plaatvervangenden rijkskanselier Dr Helfferich, den vice-president van het naverteld door X naar een beroemd verhaal. (8'' Vervolg). Eene slaapverwekkende historie, dit diner Neen, waarlijk, aangenamer en opgewekter had Ik het mij niet meer kunnen uitdenken, vloog het mij door het brein, en luide Ik zou u waarlijk moeten berispin gen toesturen, baron Filling. Waarom hebt gij, nauw eerste bezoek ten mij nent, den weg naar mijn huis verleerd Gij had mij niet uitgenoodigd om terug te komen. Ik had u toch gezegd dat ik des Zaturdags... O ja, tusschen tweeen vier... Maar datmoogt gij van mij niet vergen, gravin. Rechtuit gezegd: ik ken niets schrikke- lijkcr dan die oflicieele ontvangsten. In een salon komen, opgevuld met vreemde menschen... voor de dame des huizes buigen... aan het uiterste einde van een hal ven kring plaats nemen... bemerkin gen wisselen over het weder... luisteren, en zoo men toevallig nevens eene kennis terecht komt, zelf iets onbeduidends zeggen... over alle moeilijkheden weg, door de dame des huizes met eene vraag vereerd worden die men hoffelijk boant- staatsministerie, von Breitenbach en den minister van het koninklijk huis, graaf August Eulenburg, alsook den chef van het civielkabinet, von Valentini. Heett de Rijkskanselier zijn ontslag ingediend Volgens een gerucht, dat waarschijn lijk zijn oorsprong vindt in de ingelichte middens zou heer von Valentini, overste van het burgerkabinet, een bezoek ge bracht hebben bij den rijkskanselier I)r Michaëlis en zou deze laatste daarna zijn ontslag ingediend hebben. De beslissing van den keizer zou nog niet genomen zijn. Een bevestiging dezer feiten is ner gens te bekomen. Ambtelijk wordt ver klaard dat van een verzoek om ontslag van den rijkskanselier niets gekend is. Niemtfnd echter van dezen die den poli tieken toestand nagaan, houdt het nieuws voor onwaarschijnlijk. Het aftreden van Dr Michaëlis, die iedereen voor onver mijdelijk houdt, wordt verwacht en hét is dus zeer wel mogelijk dat hij gister avond of heden vroeg zijn ontslag reeds verzocht. Ook het feit dat de keizer, volgens eene ambtelijke melding, den staatssecretaris Dr Helfferich, den minister von Breiten bach, den overste van het Burgerkabinet von Valentini en den huisminister graaf zu Eulenburg ontvangen heeft, toont dat de krisis in het laatste en beslissende tijd perk is getreden en dat de bepaalde rege ling zeer naby is. Berlijn, 29 October. —Volgens de Ber liner Lok. Anz. verneemt is den keizer besloten tot het aftreden van den rijks kanselier Dr Michaëlis. Over den opvol ger is tot op dit uur, nog niets bekend, doch zijn naam zou heden reeds openbaar gemaakt worden. Volgens hetzelfde blad uit Munich ver neemt is de Beiersclie ministervoorzitter graaf Hertling zaterdagavond nog naar Berlijn vertrokken. Bij den Keizer. Keulen, 29 October. - -De K. Ztg. meldt uit Berlijn De keizer heeft gister den rykskanselier samen met don Beier- schen ministervoorzitter, graaf Hertling ontvangen. De gevolgtrekkingen van deze ontvangst zijn voorbarig. De nieuwe Rijkskanselier. Berlijn, 29 October. De B. Z. a M verneemt dat de keizer zondag namiddag aan graaf Hertling de overname heeft aangeboden van het rijkskanselierschap Graaf Hertling heeft een bedenkenstijd gevraagd en zal na, alvorens eene be paalde beslissing te nemen, eene reeks besprekingen houden. Het verzoek om ontslag van den rijks kanselier Dr Michaëlis, is reeds aange nomen. Graaf Hertling aanvaardt. Berlijn, 29 October. De Kriegszei tung meldt Graaf Hertling heeft beslo ten het rijkskanselierschap te aanvaar den. dTWTHiermg zouuen in de hoogere rijksambten, andere wij zigingen volgen. Graaf Hertling en de Partijleiders. Berlijn, 29 October. De Voss. Ztg doelt mede dat graaf Hertling voor heden avond de partijleiders uitgenoodigd heeft voor «ene bespreking. Het Berl. Tage- blattverklaart dat graaf Hertling den kandidaat is van dezen die er op uit zijn de tegenwoordige meerderheid te doen springen en dat de gansche linkerzijde zijne kanditatuur met vertrouwen te gemoet ziet. Ook de Vorwarts verklaart dat graaf Hertling voor de linkermeerderheid on mogelijk is. De algemeene toestand wordt aldus samengevatAlles is nog in het tijdperk der onderhandelingen en besprekingen. Men kan enkel zeggen datdekandidatuur van graaf Hertling, voor den post van rijkskanselier, oen feit is. Verdere bijzonderheden ontbreken. Berlijn, 30 Odtober. De besprekin gen, die graaf Hertling met de leiders van enkele partijen heeft begonnen, zijn, volgens de Berlijnsche bladen, nog niet geëindigd. Het is nog niet zeker dat graaf Hertling het ambt van Rykskanse lier zal aanvaarden. Daarentegen is het oen feit dat Dr Michaëlis zal vertrekken en dat den Beierschen ministervoorzitter de opvolging aangeboden werd. Graaf woordt, in de hoop dat men nu met den persoon dien men bezoeken wilde, een gekout zou kunnen voeren. Te vergeefs, want daar treedt weel een andere gast in, die begroet moet worden, en zoo voorts, en zoo voorts dan na tien minuten, wanneer er wede rom een nieuwe bezoeker zich voordoet, misschien eene mama met vier trouw lustige dochters waarvoor geene zit plaatsen genoeg meer voor zijn, met eenige anderen opstaan, van de gast vrouw afscheid nemen en voortgaan, neen, gravin, dat gaat mijne zwakke krachten te boven Gij schijnt u alleszins van alle ge zelschap verwijderd te houden... men ziet u nergens. Zijt gij misschien een menschenhaterf... doch neen, deze vraag trek ik in. Uit veel van wat ik van u ge hoord heb, kan ik zeer gemakkelijk besluiten dat gij^alle menschen lief hebt. Het menschdom heb ik lief, maar wat alle menschen aangaat, dat niet. Er zijn daaronder te veel nietswaardigen, beschrenkten, ikzuchtigen, koudbloedig wreeden, en van die kan ik niet hou den, alhoewel ik het betreur dat hunne opvoeding en de omstandigheden hen niet beminnenswaardig gemaakt hebben. Omstandigheden en opvoeding? Dan zijt gij van het gedacht dat een slecht mensch onschuldig is aan zijne slechtheid en daarom niet minder te verafschuwen, Het is uwe schuld ook niet dat gij Hertling is bij den graaf Lerchenfeld in het Beiersch gezantschap gekomen en heeft daar verschillende partijleiders en niet alleen deze van dè meerderheid ont vangen. Naast dezo besprekingen komen in den Rijksdag de partijen onder elkan der bijeen. Volgens de Deutsche Tagcszeitung zou de oplossing der krisis nagenoeg als volgt zijnGraaf Hortling. Beiersche ministervoorzilter, zou Rijkskanselier worden, terwijl Dr Michaëlis Pruisisch- ministervoorzitter blijft. De vroegere onderstaatssekretaris der Rijkskanselarij Walinschaffe, die samen met von Beth- mann Hollweg aftrad, zou in de Rijks kanselarij terugkeeren als opvolger van ron Graveniss. Niet graaf Hertling Berlijn, 30 October. Volgens goede inlichtingen ziet graaf Hertling de voor uitzettingen die hij met recht geloofde te moeten stellen voor het aannemen van het kanselierschap, niet vervuld. Daar door zal hij zijne opdracht terug in de handen van den Keizer leggen. Door slaande voor dien slap zijn de verdere besprekingen die hij met de vertegen woordigers der partijen gister en heden had. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 30 October. Uit het groote hoofdkwartier Legergroep van kroonprins Rupprecht van Beiereu. In Vlaanderen was de artilleriebedrijvighoid met korte onder brekingen levendig in den sector yan Dixmuide. Tusschen het Houthulster bosch en het kanaal Komen-Yper bereikte de vuurstrijd gister bijwijlen groote sterkte. Hij bleef ook 's nachts hevig en is heden morgen tot roffelvuur gestegen. Legergroep van den Duitsclien kroon prins. Beiderzijds van Braye aan den Chemin des Dames, vatteden de Franschen tegen avond hun vuur tot krachtige werking samen. Na tijdelijk afnemen is de artilleriestrijd daar sedert liet aan breken van den dag weer versterkt. Ook in de andere deelen van het bergfront was de inzet der artillerie grooter dan in de laatste dagen. Op den rechter Maasoever braken be proefde kamptroepen na werkzame vuur- voorbereiding in de vijandelijke stellingen Noordwestelijk van Bezonvaux binnen De op 1200 meter breedte veroverde graven werden tegen vier tot in den nacht herhaalde aanvallen van sterke Fransche krachten gehouden. Meer dan 200 gevangen zijn ingebracht geworden. De vijand heeft zware bloedige verliezen geleden. By de andere legers veroorzaakten eigene en vijandelijkeverkenningsstooten meermaals levendige uJ.illerieheririi vies heid. Avondbericht. Op het roffelvuur op het slagveld in Vlaanderen volgden sterke Engelsche aanvallen op Passcben- dale. Het dorp ging verloren. Krachtige tegenaanvallen wierpen den vijand er weder uit. Bij Geluveld braken heden vroeg en 's namiddags aanvallen der Eugelschen bloedig samen. Aan den Chemin des Dames en op den Oostoever van de Maas levendige artilleriestrijd. Uit Fransche bron .- PARIJS, 29 October. Officieel ln België tamelijk hevige artilleriobe- dryvigheid Noordelijk van Draaibank. In 't Zuidwesten van St-Quentin veroor loofde ons een aanval gevangenen te nemen en een machiengeweer in te brengen. Aan het Aisnefront wordt het artille riegevecht tamelijk levendig voortgezet in den sector Noordelijk van Vaudesson en tegen Hurtebise. Onze afdeelingen zijn binnengedrongen in de vijandelijke graven in de Argonnen en op den linker Maasoever, en hebben een dozijn gevangenen genomen. Op den rechter Maasoever bombar deerde de vijandelijke artillerie hevig onze stellingen op het front Chaumebosch- Bezonvaux. Een aanval volgde. Door ons vuur teruggedrongen, kon de vijand slechts aan een enkel punt Noordelijk het Caurieres-woud in onze linies binnen schoon zijt, en daarom niet minder be minnenswaardig. Baron Filling 1... Wij hebben aan gevangen als twee verstandige menschen over ernstige dingen te spreken verdien ik nu zoo plotselings als eene komplimentzuchtige dame behandeld te worden. Vergeef het mij, het was zóó niet gemeend. Ik heb enkel het meest naaste voorbeeld te pas gebracht. Ei- ontstond eene korte stilte. Fillings blik hong met eene bewonderende en zeer teedere uitdrukking aan mijne oogen, die zich niet afwendden... Ik weet wel dat ik terzijde had moeten kijken, en toch deed ik het niet. Ik voelde mijne wangen gloeien het was een aangenaam doch verwarrend gevoel dat enkel eene halve minuut duurde, -anger mocht het nietik verhief mijnen waaier en veranderde van houding. Dan, op eenen onverschilligen toon Gij hebt daar straks den Minister een voortreffelijk antwoord gegeven. Filling schudde het hoofd, alsof hij uit eenen droom ontwaakte -Ik?... daar straks... Ik herinner het mij niet. Integendeel, me dunkt dat ik verergernis gegeven heb met mijne bemerkingen over dien Sprinqauf IIop- sauf, of hoe die moedige schutter ook mag heeten. Ifupfauf. Gij waart de eenige die mij instem- dringen, waar hy in onze vooruitge schoven stellingen voet vatte op eene. streep van zoowat 500 moter. Een onmid dellijke tegenaanval onzer troepen heelt ons liet grootste deel van het bezet terrein weergegeven en ons voroorloold gevan genen te nemen. In het Apremont-bosch bleef een vijan delijke aanslag op' een onzer voorposten zonder eeuig resultaat. Avondbericht. In den loop van den dag bleef het artilleriegevecht hevig in den sector Chaumebosch-Bezónvaux. Bijwijlen kanonade opliet overige front. Op 27 en 28 October bombardeerden vijandelijke vliegtuigen het gebied van Duinkerke geen offers. Uit Engelsche bron LONDEN, 28 October. Officieel In den nacht schoven wij onze stellin gen aan de liaan Ypcr-Rouselare licht vooruit. Gistermorgen drongen de Bel gische troepen, die samen met do Fran schen handelen, door het overstroomd gebied en bezetteden het schiereiland Merckem, bij Vijfhuizen. Avondbericht. In den loop van den dag worden door Fransche en Bel gische troepen, Noordelijk van Merckem, gevolgrijke ondernemingen uitgevoerd. Het dorp Luighem werd heden vroeg door Fransche troepen genomen en gansch het schiereiland van Merckem is thans in handen der Vorbondenen. Eon verder aantal gevangenen werd inge bracht. Uit Amerikaansche bron. PARIJS, 28 October. Ambtelijk van het Amcrikaansch expeditiekorps Eenige bataillons van ons eerste expe ditiekorps, die hunne vormingsvoltooiing voortzetten om als kerntroepen voor de vorming van toekomstige troepen te dienen, hebben gemeenzaam met oorlogs- gewende Fransche bataillons, graven der eerste linie bozet op een rustigen sector van het Fransch front. Onze troepen worden ondersteund door eenige batte rijen onzer artillerie, in vereeniging met oorlogsgewende Fransche batterijen. De toestand in den sector blijft regelmatig. Onze manschappen gewennen zich op gelukkige wijze aan het leven in de schutsgraven. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 30 October. Uit het groote hoofdkwartier Geen groote ge vechtshandelingen. Avondbericht. Niels gewichtigs. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 30 October. Ambtelijke mededeelirig Niets te melden. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 29 October. Van den gene- raalstafTamelyk hevig artillerievuur op Tulcea. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 30 October. Uit het groote hoofdkwartier Geen groote ge vechtshandelingen. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 29 October. Van den gene- raalstaf Bijwijlen werd liet artillerievuur tame lijk levendig in 't Noorden van Bitolia. in de Cernabocht, in de Wardar-dalen en op den Westelijken oever vandeStroema. In de nabijheid van het dorp Kopriva schoot de heldhaftige luitenant Eschwege een vijandelijken kabelballon af, die in vlammen gehuld -achter de vijandelijke linies neerstortte. Dit is de 17e luchtze- gepraal van luitenant Eschwege. Uit Fransche bron PARIJS, 29 October. Officieel Tamelijk ernstige artilleriebedrijvig heid in hel Wardar-gebied en in dat van Monastir, waar wij vornielingsvüur op de Bulgaarsche batterijen uitgevoerd, hebben. Patroeljescliermutseling aan de beneden-Stroema en in de Corna-bocht. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Duitsche bron. BERLIJN, 30 October. Uit het groote hoofdkwartier de. Die hoogedel welgeboren heeren echter heb ik met mijne, voor oen ko ninklijk-keizerlijk luitenant wel wat weinig passende woorden diep gekwetst, Natuurlijk... - wreed hart zeggen van iemand die zulke hevige beschieting op den vijand doet, is eenvoudig weg laster taal Soldaten immers zijn toch des te betere gezellen naarmate zij koelbloedi ge!" dooden. Waarom zijt gij soldaat geworden Door deze vraag bewijst gij, dat gij mij diep in het hart geschouwd hebt. Niet ik, do negen-en-dertig jarige Frede- rik Filling, die drie veldtochten bijwoon de, heb dit beroep verkozen, maar het tien.of twaalfjarige Fritsjo daJ. met hou ten paarden en loóden regimenten opge groeid was, cn aan wie zijn vader, de met eereteekens overladen generaal, en zijn oom, de liupsche luitenant, vroolijk schertsend vroegen Jongen, wat wilt ge worden Wat anders, als een echte soldaat met een echte sabel en een levend paard. Maar waarom, toen Fritsje tot Frederik opgegroeid was, waarom hebt ge dan niet eenen stand verlaten die zoo hatelijk geworden was Hatelijk Dat is wat veel gezegd Ik laat den toestand der zaken, die ons, menschen, zulke gruwzame plichten op legt als het oorlogsvoerenmaar vermits die loesland nu eenmaal bestaat, kan ik toch de lieden niet haten die hunnen Udine is door de verbonden troepen van het l-le leger genomen. Tot hiertoe de zetel der Italiaanschè opperste leger-' aanvoering is daarmee den zesden dag der gevolgrijke verrichting in onze han den gevallen. Onophoudend, geen inspanning ach tend, dringen onze divisies in de vlakte naar den loop van den Tagliamento toe. Aan de weinige overgangen van den door slroomregon hoog aangezwollen vloed stuit zich de terugtocht van het versla gen vijandelijk leger. De uit Garinthië vooruitgaande troe pen hebben op gansch het front Vene- tiaanschcn bodem bestreden cn zijn in voorwaartsdrang tegen den bovenloop van den Tagliamento. Avondbericht. In Italië gaat het voorwaarts. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 30 October. Ambtelijke mededeeling De door den 12en Isonzo-slag gescha pen toestand werkt terug tot in het ge bergte aan den boven Tagliamento, waar het Carinther leger van generaal-overste vrijheer von Krobatin, allen weerstand overwinnend, op Venetiaanschen bodem vlug Zuid- en Westwaarts terrein wint. Do strijdkrachten van infanteriegene- raal Alfred Ivraus sloegen reeds des middags van 28 October de eerste bres in het ver-uitloopende, bevestigde kamp van Gemona, doordat het dappere bene den-Stiermarker schutters regiment Np 28 door een overval het pantserwerk op den Monte Lane bemachtigde. Het beslissend vooruitgaan der verbon den troepen van generaal van Below werd beloond met het winnen van Udine. i Verder Zuidelijk, door onze in 't kus- j terland vervolgende legers gescheiden, rollen de ordelooze massa's van den ver slagen vijand tegen den hooggewassen beneden-Tagliainento terug. De ruimten achter de fronten der Ver bondenen krijgen door lange gevange- nentreins en door oorlogsbuit veelvuldig het uitzicht van een Italiaansch leger kamp. Uit Italiaansche bron ROME, 29 October. Officieel De door 't oppercommando bevolen be wegingen nemen hun normaal verloop. De troepen die gelast zijn zich tegenover den vijand te stellen, vervullen hun plicht, den inval der vijandelijke krach ten in de vlakte verlragond. Uit Turksche bron KONSTANTINOPEL, 29 October. Uit het hoofdkwartier Perzisch front: Russisch vliegtuig, dat landde bij Loleschin in de 'nabijheid der Perzische grens. hnifgömaakt. KaukasusfrontEene Russische afdee- ling ter sterkte van zoowat 200 man, die in het midden van den linker sector een overval tegen onze graven beproefde, werd teruggeslagen. Egeïsche zee In de nabijheid van het eiland Kos beproefde een vijandelijke monitor, die een met machiengeweren bewapende boot op sleeptouw bad, do de Anatolische kust te naderen hij werd evenwel door ons vuur verdreven. Sinaï-frontIn den nacht vóór 28 October en op 29 October hevig artillerie vuur in den sector van Gaza. en rs me eg erl er Washington, 20 Oktober. Reuter meldtDe Marinekommissie heeft be sloten aan Italië 25 Amerikaansche vaar tuigen te leenen, die door de regeering worden opgeëischt. De totaio scheepmaat bedraagt 100,000 ton. Washington, 25 Oktober. Reuter njeldt Do regeering hooft aan Engeland eene nieuwe leening gewaarborgd van 30 milliocn dollars. Levensmiddelen en uitgaven. Washington, 29 October.Hef. beheer der levensmiddelen heeft zich het recht voorbehouden, gansch den voorraad sui ker voor de neutralen bestemd, die zich in heiland bevindt, in beslag te nemen. plicht vervullen. Zoo ik den krijgsdienst verliet, zou er dan minder -geoorloogd worden Zeker niet. Zoudt gij uwe medomenschen niet nuttiger kunnen zijn in eenen anderen stand Ik weet het niet. Ik heb niets an ders grondig geleerd dan de soldaterij. Om zich kan men immer weldoen, en ik heb de gelegenheid genoeg degenen die onder niijne bevelen staan, het leven te veraangenamen. En wat mij zeiven aan gaat ik ben om zoo te zeggen ook een medomenscb ik geniet van den eerbied dien de wereld mijnen stand toedraagt ik heb eene tamelijke goede levensbaan gemaakt, mijne gezellen houden van mij en daarin schep ik mijn genoegen. For tuin bezit ik niet, als bijzondere zou ik geenorlei middelen hebben om iemand nuttig te zijn en, zóó alles op den keper beschouwd, waarom zou ik dan mijn beroep laten varen Daar u het moorden walgt. Wanneer het er op aan komt zijn eigen leven tegen eenen anderen dood slager te verdedigen, dan houdt de per soonlijke verantwoordelijkheid op. De oorlog is dikwijls en geheel juist als reusachtige moorderij bestem peld geworden, en toch voelt elkeen afzonderlijk zich geenszins een moorde naar. Dat mij de strijd toch walgt, dat mij de jammertooneelen van het slagveld smart en hekel inboezemen, dat is

De Denderbode | 1917 | | pagina 2