1 iiMi van mosGoti Van Beroemde Bekeerlingen w KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONOIGINGSBLAO HmeriKa io den oorlog. In Duitschland Zondag II November 1917 72s" 4aar N°478l Week-Kalender. 10 centiemen het nummer DE DENDERBODE Abonnementsprijs 5 trank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31. KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER Van de Putte-Goossens AANKONDIGINGEN Kleine één inaal 0.75 t'r twee inaal 1,25 fr. Gewone annoncen o,ï5 de regel. Vommsen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst,den 10 November 1917. NOVEMBER. Evangelie van den Zondag Het onkruid in den akker. Mattli. XIII. 11 Zondag, 24 na Sinxen. H. Martinns pa troon der Stad Aalst, b.b. 12 Maandag, H. Livinus, bmr. 13 Dinsdag, H. Didacus. b. 14 Woensdag, H. Josaphat, mr. 15 Donderdag, H Gertrudis, mg. 16 Vrijdag, H. Edmondus. biss. 17 Zaterdag, H. Gregorius-Thaumatnrgis, b. Naar den Slag (Uit Sonnetten ter pers) D« laatste stareen in het morgenblauw verpinken Kn goud-gesluierd rijst de vredig-schoone dag, Ms plots <le zware stappen van soldaten klinken "et klaar gedreun ter straat die stil te sluimren lag. Tor verte brult 't kanon daar woedt een wilde slag, lijzig laat de zon over de stede zinken Do milde straling van haar moederlijken lach. "in enkle groote star blijft alseen traan nogblinken. Kn jeugdige oogen waar een kreet van suiart in Hut, Zenden <-en stom vaarwel aan 't rozig bloeiend licht Dat wijd uit blauwe diepten de aarde komt begroeten. Do morgen, liefdevol, zegent met zonnegoud Doch ginder komt de Dood gedonderd duizendvoud En doet uit duizend wonden 't schoone Leven bloeden. JoZek Crick. 11. Henri Lacordaire. 20e Vervolg. Terug te Parijs. Hij verzorgt de cholera- lijders. Prachtige brieven aan Mon- talembert' De dag van 1G Maart 1832 was een trourige dag voor Lacordaire. Alleen ving hij de terugreis aan naar Frankrijk 11a een koel afscheid met Laraennais en zijn vurig geliefden vriend. Mot een schrijnende wonde in bet hart kwam hij toe te Parijs waar op dit oogenblik de cholera heerschte, en met een ware levensverachting wijdde hij zich toe aan het verplegen der ongelukkigon die van Jeze schrikkelijke kwaal aangetast wa ren. Doch inlussehen is hij met zijn hart le Rome waar hij Montalembert heeft achtergelaten aan de zijde van den som beren Lamennais hij vreest voor die jonge ziel welke aan alle kanton aange grepen en overweldigd wordt door de tekoring van dit machtig en gevaarlijk genie, en onophoudend lucht hij zijn angsten zijn liefde in prachtige brieven, 1 bladzijden vol brandende en ideale genegenheid, waarvan sommigen mis schien de schoonste en de welsprekend ste zijn die ooit werden geschreven. (P. Lecanuet). Montalembert zelf die hot voorwerp was van al die toewijding en liefde, zou later van deze brieven getuigen - Na zoovele jaren kom ik hen te her lezen met een niet te verklanken ont roering. Ik weet niet of zijn genie en zijn goedheid ooit reiner geschitterd hebben dan in'dezen hardnekkigen en geheimen strijd voor het heil eener beminde ziel. Gebonden aan dwaling - en hoogmoed, heb ik mijn vrijmaking te danken aan hem die me toon als den ideaal-priester voorkwam gelijk hij Mengelwerk. Nadruk verboden in 1812. Groot Historisch Verhaal. (Gelrokken uil het vermaard boek van Graaf Philiep de Ségur. Generaal, die den veldtocht meegemaakt heeft). Rond den keizer lag ieder bivak vuur tijdens deze schrikkelijke dagen om- zaai d met dooden. Daar zag men telkens mannen van allen staat, rang en ouderdom vereenigd ministers, generalen, beheerders, onder hen merkie men vooral een ouden edelman op die steeds een luimig karakter behield, lederen dag zag men dezen zestigjarigen officier-generaal, neer gezeten op ecnen besneeuwden boom tronk. met een onveranderlijke vroo- lijkheid zijn toilet makenhij deed zijn haar poedreeren en schoon in krullen leggen, en spotte aldus met al de ongelukken en de vijandelijke natuur elementen die tegen he n ontketend waren. Naast hem zaten geleerde officieren bedaard te redetwisten over eenige wonderbare natuurverschijnselen die in deze streken hunne weetgierigheid boeiden. Enkelen onder hen bemerk zich zelf eens schetste sterk als dia- - mant en tie/derijker dan een moeder Inderdaad, wat al schatten van goed heid en innigheid, van welsprekendheid, van diepe en treffende ideeën liggen or niet kwistig verstrooid gelijk liandsvollen zuiver goud in deze haastig neergepende brieven Ik ben er van overtuigd, schrijft hij 0. a., dat indien God ons eenige verdienste toekent voor hetgeen wij sedert vijftien maanden gedaan heb ben, dit veel meer is te wijten aan onze kleine en dagelijhsche vers/er vingen, dan aan de groote losbarstin- qen van het talent of van de dapper heid. Dus ootmoedigheid, nederigheid liefde tot de kleine en eenvoudige mid delen waarvan de Heer zich meestal be dient om groote dingen te doen uitwer ken door den mensch. Elders luidt het Om Gods wil, ik smeek er u om, vecht toch tegen dien noodlottig en zucht naar onafhankelijkheid die doodelijk worden zou voor uwen roem, uw kracht en vooral voor de diensten welke de Kerk van u nog te verwach ten heeft... Gij schijnt vergeten ie heb ben dat (le opoffering, dat de onder werping aan een gezag dat men erkend heeft en als liet ware zelf ge schapen, de hoogste triomf is der vrijheid. Gansch anders klonk zulk een taal dan het bittere woord van den opbruisenden Lamennais die in een vergadering eens zegde - Ziet gij die penduul daar Indien men haar zegde als gij binnen tien minuien het uur slaat wordt gij ont ij hoofd, dan zou zij niettemin na lien minuten het uur luiden dat zij moet luiden. Handelt gelijk deze penduul, mijnheeren en wat er ook gebeuren moge luidt altijd uwe uur - Lacordaire schrijft nog aan zijn vriend De Kerk zegt u nietZie. Die macht bezit zij niet. Zij zegt u .- Geloof. Op drie en twintigjarigen ouderdom, ge hecht als gij zijl aan sommige gedach ten, zegt zij u wat zij u zegde op den dag uwer eerste communieOntvang den verborgen en onverstaanbaren God buig uw begrip voor dat van God en. van de Kerk die zijn orgaan is. Eiwaarom werd de kerk ons ge schonken, tenzij om ons tot de waar heid terug te voerenwanneer wij de dwaling voor waarheid aanzien Gij zijt verwonderd over wat de heilige vader van M. de Lamennais eischt... Gewis, het, is harder zich le onder werpen wanneer men zich vóór de menschen uitgesproken heeft dan wanneer alles geschiedt tusschen het hart en God. Doch dit is de bijzondere beproeving die aan de groote talenten voorbehouden wordt. De grootste man nen der Kerk hebben hun leven moe ien breken, en, op een lager plan, komt iedei e bekeering daarop neer... Luister dun toch naar mijne versma den slem want wie zal u verwittigen als ik het niet doe Wie zal u genoeg kunnen beminnen om u zonder mede- doogen te mogen behandelen Wie zal het vuur aan uwe wonde steken, tenzij hij die ze met zooveel liefde kust en er hel vergi f zou willen uit zuigen ten prijze van zijn leven Wat valt er meest in dergelijke brieven te bewonderen ofwel de klaarheid en ruimte van gepeins, of die geest van onwankelbaar geloof, of nog de harts tochtelijke liefdekreten welke daaruit aan t ten met nieuwsgierige aandacht <le regelmatige kristallisatie van al de sneeuw-vedertjes die hunne kleederen bedekten Anderen schouwden ver wonderd naar het vermenigvuldigd beeld der zon dat zich tegelijkertijd weerspiegelde in de ijsnaalden die in dc lucht hingen, en dit alles kwam hen meermaals te midden van hun lijden verstrooien. HOOFDSTUK XIV. Elders vermaant en bespreekt hij hem zoo gansch moederlijk Gij hebt behoefte aan eindelooze briefwisselingen, aan een menigte van dagbladen, aan bezoeken, aan nachten bij hel licht doorgebracht, een draaikolk die u medesleept en u nau welijks de hand van een vriend op uw hart laat voeten... Zelfs wanneer het zich niet geeft, lijdt het hart er niet temin schade door zich te dikwerf in liet bijzijn van vreemdelingen uit te storten het is a/s een bloem die men in de buitenlucht brengt... licminneu al die menschen u wel werkelijk Ha.wal how! ik veel meer van mijn eenzaamheidDapr is niets groots zonder de eenzaamheid en de rust. Rome en de Pyramiden zijn heerlijk in de woestijn Parijs is niets anders dan gerucht, slijk en. rook... Deze uittreksels zijn er noodig om den echten Lacordaire te leeren kennen, om ons de intiemste trillingen van dit schoon en diep harteen wijl te laten beluisteren. ('t Vervolgt). Italië en de Entente. Weenen, 5 November. De Wiener Allgemoine Zeituag 'meldt uit Geneve, dat, volgens berichten uitZnid-Frankrijk, de Koning van Italië, na zijnen terugkeer naar Rome. eenen buitengewonen minis terraad samengeroepen beeft. Binst den ril van dc statie naar het Quirinal werd de koning door de bevol king ijskoud bejegend. Naar het schijnt is de staat van belang over gehoel Italië uitgeroepen en alle klassen van 16 tot GO jaren worden binnengeroepen. Zooals de Tribuna zich uit Londen laat melden, deed het Engelsche kabinet in Sint Petersburg alle mogelijke voet stappen tot ondersteuning van den bij stand der bondgenoolen door liet Russische leger. Volgens Picolo - maakten reeds groote afdeelingen vai. het Amcrikaan- sche leger voorbereidingen tot het overvaren naar 'L Tlal? .'Hsche front. Parijs, r> November. Painlcvé gaf Zaterdag den ministerraad kennis van de besprekingen welke in Londen bobben plaats gehad. Daarna besprak de minis terraad den militairen toestand. Eene zitting van do oorlogskommissie was-den ministerraad voorafgegaan. Painlevé en Lloyd George zijn Zondag vroeg naar Italië vertrokken, vergezeld van gene rals Roberts en Smuts. Berne, 5 November. Zwilsersche bladen melden uit Parijs Tol opperbe velhebbers van het Fransche Engelsche hulpleger zijn generaal Foch, Pushesnes en Mangin aangewezen. Londen, 5 November. Da - Times verneemt uit Rome dat men daar weldra vredesvoorstellen verwacht van wege de Midden-Mogendheden. Generaal Foch in Italië. Zurich, 5 Nov. Parijzer bladen mel den De Fransche generaal Foch is in het oorlogskwartier toegekomen. Men vcr- wachtde aankomst van Fransche troepen in deze week. De Fransche hulptroepen zullen met de Ilaliaanscho troepengedeol- len vermengd worden. Men verneemt van de Fransche grens dat de versperring der Fransch-Spaanscho grenzen tc wijten is aan troepenbewegingen uitliet Fransoh binnenland naar de Zuid-Franschehavens van Marseille en Toulon. Men zegt dat niet onbelangrijke Fransche strijdkrach ten. hoofdzakelijk koloniale troepen, van uit bovengenoemde Fransche havens naar het Italiaanseh strijdfront zouden gezonden worden. De rol der Vereenigde Staten. De Correspondent van Parijs, schrijft In het toekomende zal de fiiian- ciëele redding der Entente, van de Veree nigde Staten komen. Engeland uam lan gen tijd dien post waar, maar de oorlog duurt langer dan men zelf daar ver wachtte. Thans nemen tie Amerikaansche ko zijns die rol over. In den jongsten tijd ging het niemvs niet onopgomerkt. voor bij, dat Amerika tot eene nieuwe leening aan Rusland bereid was, indien de bin- nenlandschc politieke vorhoudingen een bevredigend verloop namen. Wij zien niet in, zegt het blad waarom voor de openbare moening liet feit zou dienen verzwegen te worden, dat welis waar nieuw is, maar ontegensprekelijk, en welker gevolgen noodzakelijk dienen overwogen tc worden, namelijk welke rol dc Vereenigde Staten in de woreldza- ken, en voornamelijk bij do aangelegen heden der Bondgenooten spelen en in hot vervolg meer en meer spelen zullen. Zulks was van het begin af zichtbaar voor het bloote oog. Voor ons beslaat hot grootste en ernstigste belang ons zulks duidelijk te maken, ten einde al de daar uit voortvloeiende gevolgtrekkingen op te maken. President Wilson. Volgens den korrespondent te Londen van den - Journal van Parijs, ontving het Gentral News - uil Washington een bericht van den volgenden inhoud Do vertegenwoordiger eoner neutrale Europeesehe mogendheid zou in een ver trouwelijk onderhoud met andere neutra le diplomaten beweerd hebben dat Wil son na de oorlogsverklaring, aan de Bank Morgan de kosten heeft betaald zijner presidentsverkiezing, die buitenge woon groot waren. Die groote schuld zou gedekt gewor den zijn door Amerikaansche bewape- ningswaardijeu. Een Amerikaansche be ambte van wie de neutraio gezant die me dedeel ing vernam, voegde eraan toe Gekende ondernemingen zullen maandelijks uit eigen beweging groote sommen op rekening van Wilson beta len. x De gezant zou daartoe hebben op gemerkt dat eene dergelijke omkooperij in Europa niet zou mogelijk wezen, en dal bij betreurde met eene dergelijke re geering te moeten onderhandelen. De socialisten beweren dat de arbeids- loider Gompers maandelijks van de groo te wapenfirmas belangrijke sommen ont vangt om onder de werklieden de krijgs- begooslering aan te vuren. Een bericht uit Geneve aan do Vos- sische Zeitung voegt aan de meldingen van Central News nog toe Het Duitscho vredesaanbod van Decem ber 1916 werd, zooals bekend is, eene week later gevolgd door eene vredesnota van president Wiisou aan al de oorlog voerende-landen. Die nota baarde in de beurs te New-York groot opzien. Eene groep spekulanten, aan wier hoofd de gekende beursman Banrch stond, won ongeveer 20 mil]ioen dollars. Weldra ecblor kwam het aan het licht dat Baruch die mot Wilson van vroeger af zeer bevriend was, door den president zelf van liet nakende zenden der nota eene week op voorhand werd in kennis gesteld zoodat hij met.alle zekerheid zijne spekulatie kon ondernemen. Het feit maakte destijds groot schan daal. Baruch verkocht zijnen zetel aan de beurs in Wablstreet voor 58,000 dollars Napoleon verlaat zijn leger. Den 2Qe verliet de keizer de boor den der Berezina. Zestig duizend man volgden hem nog, doch er was geen schijn van orde meer. Allen mar cheerden ondereen, ruiterij, voetvolk, artillerie, franschen en duitschers er bestond noch vleugel noch centrum meer. De artillerie en de rijtuigen rolden tusschen die woelige massa, allen om ter snelst. Op de baan die beurtelings smal ot bergachtig was, werd het aan iederen bergpas een verpletterend stootten en stampen, en daarna liepen allen uiteen m de hoop van ergens een nachtverbliji ol voedsel te vinden. Alzoo kwam Napoleon te Kamen aan. Hij vernachtte er met de gevangenen van den vongen dag the bijeengestapeld werden. Deze onge- lukkigen, na tot zelis hunne dooden verslonden te hebben, bezweken van honger en koude. Den 3o" bereikte de keizer Bleszcze- nitzy. Generaal Oudinot die gekwetst was had er zich den vorigen avond teruggetrokken met ongeveer veertig officieren en soldaten. Bij dacht er toen in veiligheid te zijn t wanneer almeteens de rus Landsko\ in dien burcht binnendrong met honderd vijf tig huzaren, vierhonderd kozakken en twee kanons. Het zwak gevolg van Oudinot werd uiteengeworpen. Hij zelt zag zich genoodzaakt zich te verschansen 111 een houten huis, waar hij zoo dapper weerstand, bood dat de vijand het opgaf, en de stad verliet om een naburige hoogte te gaan bezetten van waar hij nog slechts met zijn kanon aanviel. De moedige Oudinot werd tijdens deze schermutseling nogmaals gekwetst. Eindelijk werd hij ontzet door twee westphaalsche regimenten die den keizer voorafgingen. Den 3 December kwam Napoleon te Malodeczno aan. Dit was Int laatste punt waar Tchitchakot hem nog had kunnen verrassen en den weg afsnijden. Men trol er eenige levens middelen aan en veel beestenvoeder het was een schoone dag met schitte i en is thans lid van den nationalen raad van verdediging. Alhoewel liet opmerkelijk is dat die geruchten door de Engelsche pers aan liet publiek ter ooro komen, deelen wij die geruchten aan onze lezers onder alle voorbohoud mede. rende zon en matige koude. Eindelijk kwamen de koeriers die sedert lang van zich niet meer lieten hooren, hier allen gezamentlijk aan. De Polen werden aanstonds op War schau afgestuurd langs Olita, en de ontzadelde ruiters op den Nvemen langs Me ree z. De anderen moesten de groote baan volgen waarop wij ons thans bevonden. .Tot nog toe scheen Napoleon er niet aan tc denken zijn leger te ver laten. Doch rond den middag kondigt hij eensklaps aan Daru en Duroc aan dat hij besloten heelt weldra naar Parijs te vertrekken. Daru zag de noodzakelijkheid van dit vertrek niet in, maar de keizer deed hem opmer ken dat hij zich niet machtig ge noeg meer gevoelde om Pruisen c tusschen hem en Frankrijk te laten. Waarom moest hij langer aan het 0 hoofd van eenen aftocht blijven Mural en Eugecn zouden dien wel voortleiden en Ney hem dekken, enz. t> Hij aarzelde nog alleen nopens den keus van den hoofdman dien hij aan het leger zou achterlaten. Hij had het oog op Murat en Eugeen. Hij schatte dc -wijsheid en de toewijding van dezen laatste, doch Murat trad meer De nieuwe Rijkskanselier. Nopens graaf Hertling, den nieuwen rijks kanselier, ontleenen we volgende bijzonder heden aan de Kölnische Volkszeitung De nieuwe rijkskanselier werd in 1843 ge boren te Darmstadt, als zoon van een Hes- sischen Gerechtsraad. Hij studeerde bij de hoogescholen van Munster, Benn en Berlijn in September 1863 trad hij voor de eerste maal in 't publiek op, met eené programrede over de bedoeling en 't streven der katho lieke studentenbeweging, bij een Katholieken- kongres te Frankfurt aan de Main. Op 24 jarigen leeftijd kwam hij als lesgever in wijsbegeerte bij de hoogeschool van Bonn, waar hij twaalf en half jaar verbleef, vóór hij tot leeraar benoemd werd. Niet zonder verzet vanwege de wijsgeerige faculteit werd hij in 1882 bij de hoogeschool van Munchen beroepen;- In welke Bciersche hoofdstad hij dertig jaar hoogleeraar bleef. Toen hij in 1912 aan het leeraarsambt vaarwel zegde, om aan het hoofd der Beier- sche regeering te komen, boden ook zijne vinnigste politieke tegenstrevers hulde aan zijne kennis en kunde. Reeds in 1875 werd hij gekozen tot lid van den Duitschen Rijksdag, waar hij als een der voormannen van 't katholieke Centrum, overwegend aandeel nam in de maatschappe lijke wetgeving aangaande werk- en nijver heidsregeling, arbeidsschikking voor volwas sen werklieden, loonsbetaling, vakleertijd, enz. Later hield hij zich meer op met de buitenlandsche politiek en zelfs als Rijks dagslid werd hem menige buitenlandsche zending toevertrouwd. Als gekozene van Koblenz-St-Goar wordt hem, in zijne hoedanigheid van geleerde, veel lof gezegd voor dc medestichting van het Gorresgesellschaft in 1876, waarvan hij nu veertig jaar eerste voorzitter is en dat uitsluitend de bevordering der studie van wijsbegeerte, geschiedenis en kunstkennis ten doel heeft. De Kölnische Zeitung merkt aan Het voegde.aan een snedig antwoord der geschie denis, dat een voormalige aanvoerder van 't katholieke Centrum de teugels van 't be wind in 't Rijk en in Pruisen in handen neemt, juist op 't oogenblik dat de 400 ver jaring der Hervorming bedacht wordt. Hij is Zuid-Duitscher, komt uit BeierenMaar graaf Hertling is niet enkel Centrumsman, niet enkel Beierhij is ook een man met verzorgde geestesvorming en rijke levenser varing, die als Parlcmentaar en Staatsman geleerd heeft.dat niet ongenaakbare eenzijdig heid het welslagen aanbrengt, maar wel de geschiktheid om de hoeken af te ronden en bij elkaar te voegen. Hij is vooral en voor alles eeÜ Duitsch vaderlander, welke weet dat ieder, die thans den kanselierszetel wil bestijgen, den partijman en den partikularist moet tehuis laten. De Rijksdagzitting. Berlijn 5 November. De voorzitter van den Rijksdag. Dr Kampf zal den Rijksdag samenroepen voor Donderdag 22 November, om 3 ure. Eene bespreking der ouderdoms- kommissie zal vóór dc Rijksdagzitting plaats hebben. Berlijn, 5 November. Het Berliner Tageblatt verneemt dat de Rijksdag bij den nieuwen zittijd een nieuw krediet-ontwerp vooruit met zijn lust tot schitteren en overtroeven, en 't was zulk een man die hier vereischt werd. Eugeen zou dus bij dezen monarch aangesloten blijven, en door zijn geest van onder werping en ijver zou hij tot voorbeeld dienen aan de andere maarschalken. Berthier moest ook met hen blijven, en aldus zou er uiterlijk niets veran derd zijn in de organisatie van het bestuur, en het zou de overige gene ralen aanmanen tot plichtvervulling. Alzoo was het plan van Napoleon geschikt, en hij deed aan Caulincourt geheime toebereidsels voor zijn ver trek nemen. Hij zou uit Smorgonv vertrekken rond den 5* ot den Cfi December. Daru op wien voortaan gansch dc last der administratie zou wegen, aanhoorde stilzwijgend het besluit van den keizer, doch het was gansch anders gesteld met den ouden Berthier die reeds zestien jaren aan de zijde van Napoleon leelde en van hem niet scheidde wilde. Dit gaf onder hen beiden aanleiding tot een hevige scène. Ten slotte moest Berthier toch zijn hoofd leggen en zich weemoedig onderwerpen aan het hooger bevel. ('t Vervolgt).

De Denderbode | 1917 | | pagina 1