Oorlog io den Baltan OORLOGSJAMMER. DE VREDESKWESTIE. OORLOGSBERICHTEN. In Duitschland Uil hel Dagboek eener Jonge Vrouw, "VIEWSIDIE Italiaansche Oorlog heid. Daarom verklaart de regeering eenen vrede te willen onderteekenen welke de ge rechtigde eiachen van alle nationaliteiten vol doet en aan dezen oorlog een einde stelt. F.lk ander voorstel, niet steunende op ge heime overeenkomsten, maar tot dezelfde uitslagen voerende, zal door de regeering gunstig onderzocht worden. Om de onder handelingen mogelijk te maken, zal de re geering gevolmachtigde afgevaardigden in de neutrale landen benoemen. De regeering stelt de gouvernementen van alle oorlogsvoerende landen voor, terstond een wapenstilstand te sluiten. Drie maand wapenstilstand zouden volstaan om de onderhandelingen tot een goed einde te voeren. Tot het verkrijgen van dien uitslag wendt de regeering zich in het bijzon der tot de arbeiders der drie meest beschaafde en aan den oorlog 't meest deelnemende lan den, Engeland, Frankrijk en Duitschland. De Belgische Kurier die ons deze bij zonderheden mededeelt, maakt daarbij de volgende bemerking Hierdoor zijn de over drevene geruchten der laatste dagen tot de ware werkelijkheid teruggebracht 13 November. Hoe het in Rusland eigen lijk gesteld is, kan moeilijk met juistheid bepaald worden. Eene bemerking van den Belgischer Kurier op een telegram, Ber lijn, 13 November, geeft diezelfde meening te kennen. Op de beurs te Kopenhagen was namelijk met hardnekkigheid het gerucht ver spreid geworden dat een wapenstilstand tus- schen Duitschland en Rusland weihaast ging gesloten worden, natuurlijk met het gevolg dat de beurswaarden geweldig in de hoogte gingen. En 't is daarop dat de Belgischer Kurier bemerkt- Daar men niet weet wie in Rusland de macht in handen heeft, moet dit gerucht (van wapenstilstand) met de uiter ste voorzichtigheid opgenomen worden - Wat volgt is de samenvatting der voor naamste telegrammen welke wij 's morgens van den 14 November in ons bereik kregen Stockholm. 13 November. In de nabij heid der hoofdstad zou tusschen troepen en de aanhangers der Bolschewiki een bloedigen kamp plaats gehad hebben, waarin Kerenski overwinnaar bleef. Geneve, 13 November. Havas ver neemt uit St-Petersburg, 11 November 12,45 uur des middags De regeeringstroepen zijn te St Petersburg binnengerukt. De gepant serde autos hebben den strijd met de Maxi malisten opgenomen. - Te 4.20 uur Het geweervuur houdt aan. De regeeringstroepen schijnen nog te zwak te zijn. Den Haag, 13 November. Vrijdagavond om 6 uur eindigde het kongres van den Ar beiders- en Soldatenraad voor gansch Rus land, nadat het kongres de nieuwe regeering aangesteld had. De ministeriën besloten den arbeid stil te leggen tot zoolang Lenin aan het hoofd zou blijven. Kerenski bevindt zich te Gatschina, ongeveer 48 kilometer van Sint Petersburg, aan het hoofd van een klein kozakkenleger. Amsterdam, 13 November. Woensdag is Kerenski te Luga aangekomen Het garni zoen koos zijne partij. Vrijdag kwam hij te Gatschina aan het garnizoen deed hetzelfde als dit van Luga Het verbond der ijzerenwegmannen is Lenin reeds ontrouw geworden. Kornilow is uit de gevangenis ontvlucht en te Moskou aangekomen. Stockholm, 13 November. De gezanten der Verbondenen zouden besloten hebben de regeering der Maximalisten niet te erkennen. Stockholm, 13 November. Nopens de inzichten van Kerenski is niets bekend. Stockholm, 13 November. Men ver wacht er zich aan dat Lenin over de onafhan kelijkheid van Finland een manifest zal afkon digen. Berlijn, 13 November Moest het ge- heele Russische leger zich daadwerkelijk ten voordeele van den Arbeiders-en Soldatenraad verklaren, dan zouden de gezanten der Ver bonden landen onmiddellijk Rusland verlaten. Samenvatting der telegrammen van Donderdag 15 November. Kopenhagen, 12 November. In de straten van St-Petersburg heerscht rust. De winkels werden heden heropend. Kaladiü telegrafieerdonaarSt-Petersburg dat de kozakken de regeering Kerenski ondersteunen en dat dezer macht zal her steld worden. E011 manifest door Kerens ki, Kaladin en Kornilow onderteekend, zegt dat Moskou en Nowolsehukask de middenpunten van het rijk worden. Er zijn ook geruchten verspreid geworden naverteld door X, naar een bcroemdvorhaal. (lle Vervolg). Mijne oogon waren niet zoo starlings, als diegene der overige toeschouwers, in de richting gescherpt waar het Hof verschijnen zou, doch keerden immer tot Filling terug. Deze had mij nu gezien en herkend. Hij groette. Wederom voelde ik Koza's hand op mijnen arm Martha... zijt gij niet wel Gij zijt. plotselings bleek en rood gewor den... zie daar... nu 1... Inderdaad: de oppermeester der plech tigheid verhief zijnen staf en gaf het toeken dat het keizerlijk paar naderde. Dit beloofde voorzeker oenen looneadon aanblik, want, onaangezion dat dit het hoogste was. was het zekerlijk een der schoonste paren des la ids Gelijkertijd met den keizer en de keizerin waren ook meerdere aartshertogen en aartsherto ginnen ingetreden en nu kon de plechtig heid beginnen. Edelknapen droegen de gevulde schotels aan, en de heerschar en heerscl teres stelden deze voor de ncder- gezelon oudjes. Dat was wederom een prachtiger tafereel dan te voren. De la fel smok en «Ie speizen. ook de wijze waarop de edelknapen die uan- als zouden de kozakken Kiew bezet heb ben. Stockholm, 14 November. Volgens eeno verklaring der nieuwe Russische regeering werden in het Winterpaleis drie geheime verdragen van Kerenski gevonden. Zij betreffen het voortzetten van den oorlog.Tezamen met de geheime verdragen der tzaronregeering, zou men deze stukken openbaar maken. Ween°n, 13 November. —Hel k. en k. telegraafhureel van Weenen deelt mede Nopens de vredewenschen van den Rus- sischen Arbeiders- en Soldatenraad kan de Oostenrijksch-Hongaarsche regeering nog geeu stelling genomen hebben, gelijk sommigen verkeerd meenon. Hel is im mers nog niet gekend in hoever de Rus sische regeering die voorstellen zal toe treden Vredesvoorstellen of eon voorstel tol wapenstilstand van wege Rusland zijn tot op dit oogenblik (13 November) niet ge daan. noch te Weenen, noch te Berlijn. Gelijk het nu in Rusland gesteld is, kan het nog niet voorzien worden dat de Maximalisten de macht zullen kunnen behouden. Eerst dan wanneer de Maxi malisten de regeeringsmacht bepaald in handen zouden hebben, en de nieuwe Russische regeering de gestelde vredes- wenschen zou bekrachtigen, zou onze regeering eveneens kunnen spreken. Zoo lang de strijd tusschen Kerenski en Lenin echter niet uilgevochten is, kunnen de vredoswenschen niet vlot geraken. Tn alle geval zouden wij slechts in gemeen zaam overleg met onze verbondenen de zaak behandelen. De Toestand. In een Slockholmiche telegram van 12 November aan het Russisch gezant schap wordt gezegd In de slraten van Sint-Petersburg hemel»t uitwendig rust. De handelshui zen die gister gesloten waren, zijn heden heropend. Het stadsopperhoöfd versterk te de wacht der vreemde gezanlschappen, alsook der vreemde onderdanen en hand haaft de orde. nadigst géwaardigd den koninklijken Wurtembergschen Geheimraad Fried rich von Payer te benoemen tot plaatsvervan ger van den rijkskanselier, hem het karakter jverleenende van werkelijkon geheimraad met den titel van Excellencie. Geheimraad von Payer behoort in den Rijksdag tot de vooruitstrevende volks partij, van welke hij het voorzitterschap waarnam en die hij in Maart 1910 werk dadig hielp stichten. De oplossing der regeeringskrisis. Rijksdagafgevaardigde Konrad Hauss- mann seint over de kanselierskrisis. De oplossing der krisis is door Hertling aan den Keizer aanbevolen geworden in den zin van 't voorstel dei- meerderheidspar tijen. Naar in alle politieke kringen aan genomen wordt zal de Keizer zijn besluit op konstitutioneele manier nemen. Daar door zal voor de eerste maal een streng konslilulioneel besluit der regeering kenbaar gemaakt worden. Oplossing en verloop zijn van geschied kundige betee ken is. De kiezing van Payer tot onder-kanse lier, hetgeen door de vertegenwoordigers van 300 Rijksdagleden gewenscht wordt, zal in de wereld beschouwd worden als een eerlijke overgang lol do parlemen taire regeeringsvorm en tot de demokra- tische politiek, die Payer 49 jaren lang in de Duitsche volksvertegenwoordiging karaktervol en bezonnen vertegenwoor digd heeft. Het voorstel, Payer tot onder-kanselier te benoemen, is door 'eene eensgezind handelende jnterfraktioneole kommissie voor de eerste maal op 1 November go- daan, en op 7 November dringend her haald geworden. Het benoemen van den nationaal-liboraal Friedberg lot onder voorzitter van hel Pruisisch ministerie opent volgens de onderhandelingen de hoop op doorvoering van het domokra- tisch gelijk kiesrecht in Pruisen. De vooruitstrevende volkspartij heeft zekere uitzichten tot benoeming van eon barer leden in het Pruisische ministerie. Friedberg noch Payer zijn verplicht, eene herkiezing in de volksvertegenwoordi ging te weigeren. De 9 November zal zijne hooge politieke beteekenis niet tot Duitschland beperken. Zooals reeds gedurende de onderhan delingen gebleken is verneemt do voor uitstrevende volkspartij met voldoening dat Dr Helfferich in aanmerking geno men is voor andere diensten. De nieuwe vice-kanselier. Berlijn, 12 Nov. Officieel. Z. M. de Keizer en Koning heeft zich allerge- brachtten, herinnerden aan de meest beroemde schilderijen van feestgelagen in de middeleeuwen. Pas waren echter de gerechten afgedragen, of de tafel werd opgeruimd, iets wat - eveneens als toeken der ootmoedigheid dooi- de aartshertogen verricht werd. Daarna werd de tafel heengedragen cn het voor naamste punt de voetwassching begon. Hel is waar, liet was maar eene schijnbare voetwassching evenals liet eetmaal ook maar schijnbaar geweest was. Op den bodem nedergeknield streek de Keizer met een doek over de voeten der oude mannen heen, nadat de priester die hem bijstond in schijn uit eene kan er water overgegoten had, en zoo ging hij van den eersten tol den laatsten ouderling, terwijl de keizerin, die men anders zoo fier opgerecht ziet, in dezelf de deemoedige houding waarbij echter hare gewone lieftalligheid niets verloor, hetzelfde liefdewerk verrichtte hij de oude vrouwen. Het muziek, dat dit bege leidde, of als men wil. de verklarende koorzang, verhief het Evangelie van den dag dal door den hofpriester terzelfdcr- tijd voorgelezen werd. Gaarne had ik ook mede ondervonden wat er in het hart dier ouderlingen moest omgaan, wijl zij daar zoo zalen. Waar schijnlijk ware hel geen opgeklaard ge voelen geweest, dat ik zou ondervonden hebben, maar een verwarrende schitte rende halve droom, een terzelfder!ijd Nieuwe vredesaktie van Z. Heiligheid Genève, 12 November. De Matin bespreekt eenen hereerlijken brief van den aarlbisschop van Lyon, Mgr Maurin, gericht aan de geestelijkheid, waarin do aartsbisschop verklaart dat de vredes nota van den Paus zeer gunstig was voor Frankrijk. De Matin brengt dien aarts- bisschoppelijken brief in verband met de uitnoodiging naar Rome, door den Paus aan de Fransche bisschoppeu, eu ver neemt dat eene nieuwe vredesaklie van Zijne Heiligheid nakend is. De Engelsche pers en de kwestie van vrede ot oorlog. Het is niet de eerste maal dat er van wege Engelsche bladen gewezen wordt op de noodzakelijkheid van het zoeken naar een weg ter toenadering tusschen de oorlogvoerenden. In dit opzicht heeft - The Manchester Guardian - zich tol nog toe het meest en gunstigst onder scheiden. Ziehier hoe het blad voortgaat .erop aan te dringen dat de Eutentelan- den eindelijk eens hunne vredesvoor waarden zouden ernstig opstellen. Wij kunnen den oorlog slechts voort zetten, zegt het liberale blad, als wij vanwege de regeeringen eene duidelijke verklaring bekomen over hetgeen het doel is dat met dezen oorlog wordt nage streefd. Het helpt ons niets te zeggen dat het er alleen op aan komt de overwinning te behalen, en dat het ijdel is over vredesvoorwaarden te praten zoolang de overwinning niet behaald is, waardoor een voor oogen liggend doel zal bereikt worden. Hoe kan men zich een helder denkbeeld vormen van de beteekenis eener overwinning wanneer men het op voorhand niet eens is geworden over het te bereiken doel Amerika heeft verklaard dat het voor de demokratie strijdt, voor de rechten der nationaliteiten enz.., verder ook voor het recht dat aan allo volkeren moet worden toegestaan over hun eigen lot te beschikken en te bepalen tot welk staatsverband zi.j weuschen te behooren. Men verlieze niet uit het oog dat deze grondbeginselen moeilijk en zelfs vol strekt niet overeen te brengen zijü met de oflicieele oorlogsdoeleinden van eenigo van onze bondgenooten. Eene redevoering van Bonar Law. Vaz Diaz meldt uit Londen Op hot jaarlijks banket van den Lord, Major hield Bonar Law, in plaats vaii Ltoyd George, eene rede, waarin hij zegde Met Rusland moet geene rekening meer gehouden worden, maar daarom hoeft men niet in vertwijfeling te vallen. Wel is waar is het voordeel der Russische macht verloren, maar integendeel werpt Amerika zijne onmetelijke hulpmiddelen eu zijne macht in dc weegschaal. [11 de toekomst zullen de Verbondenen enger samenwerken Men heeft oene generale staf geschapen voor de legers van Frankrijk, Engeland en Italic, die het vraagstuk van het eenheidsfront bespre ken zal. Ik hoop en geloof, dat Italië don vijand zal tegenhouden lot ér hulp komt. Duitschland kan onmogelijk de legers van Frankrijk en Engeland overwinnen, wanneer zij zich niet van elkaar losscheu ren, maar zij zijn vereenigd en zullen vereenigd blijven. Nieuwe Vredesgeruchten. Berlijn, 14 November. De -Berliner Lok. Anz.» verneemt uit Lugano Men verwacht in de middens van het Vati- kaan, binnen kort het openbaar maken eener nieuwe nota van den Paus over de vredesvoorwaarden. Deze nota zou enkel aan do oorlogvoerenden gezonden worden. Een verder telegram uit Bazel zegt daarover In Boriie vertelt men dat in do laatste dagen de Itafiaansche ge zant twaalf maal bij den Duitschen gezant kwam. Men zegt verder dat de koerier van hot Ilaliaansch gezantschap to Borne, ovei- de Italiaansche grenzen geraakte, niettegenstaande de grensversperring. Thans weten zekere dagbladen te melden, dat de Italiaansche gezant te Berne, lelegraphisch naar Rome geroepen werd. Deze feilen laten allerlei gevolgtrekkin gen toe, die beslissend kunnen zijn voor de ontwikkeling der vredeskweslie. gelukkig cn pijnlijk, verlegen en feeste lijk gevoel, een volledige stilstand der gedachten in die arme, van ouderdom zwakke hoofden. Hel eonige vatbare mocht voor hen wel het uitzicht zijn op het roodzijden laschje met dertig zilver stukken, dat elk dooi- des keizers eigene hand omhangen werd, en op den korf vol eetwaren dien men elk op zijnen terugkeer medegeeft. De gansche plechtigheid was spoedig ten einde en aanstonds daarop was de zaal ontruimd. Eerst vertrok het Hof, daarop de bevoorrechten O)dc verhoo- gen en eindelijk ook het publiek Schoon, schoon is hot 0111 zien duisterde Roza terwijl zij diep ademde. Ik antwoordde niets. Eigenlijk had ik geen reden om over de verwarring en de gedachten, armoede der gefeeste grijs aards medelijden te gevoelen, want bij mij ook was het begrip der zoo even plaats gegrepene feestelijkheid zoo goed als verzwonden, en een enkel gedacht bleef mij hahtarrig in den zin Zou hij ons aan den uitgang afwachten Maar wij geraakten niet zoo spoedig buiten als ik wel zoo gewild hebben. Eerst moesten er nog handdrukken en eenige woorden gewisseld worden met een aan tal toeschouwers van op het verhoog die torzclfdertijd als wij hunne plaats verlic- I ten. Een aandachtige luisteraar had aan f onze gesprekken niet kunnen bemerken, dal zij volgden op het toeschouwen dei- Alhoewel de strijd in al zijne hevigheid en bitterheid voortwoedt, toch ineenen wij dat de weg tot overeenkomst een weinig ver breed is- Elkeen herinnert zich de edelmoedige vre despoging, van Z. H. den Paus, waarbij Hij aan al de oorlogvoerende mogendheden eene nota liet overhandigen. De geheele wereld door was men het eens om het diplomatisch schrijven van Z. H. Benediktus XV hoog te schatten en te waar- deeren. De pers heeft die Nota afgekondigd en naar waarde besproken. De Central Mogendheden hebben de Vre- des-Nota van Z. H. den Paus beantwoord President Wilson op zijne beurt, liet een ant woord verschijnen. Niettegenstaande de Bondgenooten geen antwoord stuurden, hebben zij de bemiddeling van Z. H. den Paus niet verworpen. Sedert is de wagen aan het rollen gegaan en wint de V redesgedachte langsom meer veld. Dikwijls treffen wij in Duitsche, Holland- sche, Zwitsersche, Engelsche, Fransche en Belgische bladen artikelen aan die tot Vrede aanzetten. Heeft Manchester Guardian deze week niet de Engelsche regeering verzocht hare krijgsdoeleinden kenbaar te maken Mogen wij deze artikelen niet aanzien als de ware uiting der massa weergevende Wij twijfelen er niet aan Daarbij vergeten wij niet dat door onze bondgenooten eene verklaring plechtig is afgelegd geworden, verklaring die nog gedu rig herhaald wordt en die nu eene bijzondere beteekenis verworven heeft Deze verklaring luidde als volgtWij zijn tot vrede bereid want wij voeren geen oorlog tegen het Duitsche volk maar wel tegen het Pruisisch militarism. De nieuwe Duitsche regeering met Hertling als kanselier, von Payer als vice-kanselier en Friedberg als ondervoorzitter van het Staats- ministerie is wel eene demokratischc regee ring die hare macht bekomt van de meerder heid van het Duitsche volk. Dat is niet alleen een zegepraal der de- mokratische gedachte, ook niet slechts een zegepraal der enkele meerderheidspartijen, maar het is vooral een zegepraal van dat koene staatsdoorzicht; dat zich niet vastklampt aan het verledene maar den staatsvorm bijtijds weet te vernieuwen. Ook de meest overtuigde deinokraat moet zeggen dat de Keizer door het feit van te verzaken aan ijzervaste tradi ties. vrijmoedig tot het volk genaderd is. Zulks is zooveel te hooger te waardeeren, wanneer men de macht bedenkt der geschied kundige overleveringen, de atmospheer van een konservatief-militair hof, en vele zaken uit de laatstverloopen jaartientallen, die nog in het geheugen zijn. Zoo schrijft Berliner Tageblalt Mag men de verklaring der Bondgenooten en de daad der. Duitsche Regeering niet aan zien als een eersie begin van toenadering Mogen wij de nakende toekomst nu ein delijk niet met wat meer gerustheid te gemoet zien Wij durven het verhopen en wenschen het uit den grond van ons hart. Stilaan naderen wij den tijd van den Adyent, waarin naar de geboorte van Chris tus verzucht wordt mochten de oorlogvoe rende Mogendheden den schoonen feestdag van Kerstdag te baat nemen 0111 minstens te trachten aan hunne volkeren, den zoo vurig verlangden vrede terug te schenken en om dat doel te bereiken wenschen wij dat zij Z. H. den Paus als Vredesbemiddelaar zouden erkennen en door Hem vredesbesprekingen zouden laten aanknoopen. Z H is door de hooge waardigheid van zijn ambt, de eenige persoon te wereld die overliet noodigegezag beschikt om met eenige kans van welgeluk- ken deze kiesche laak waar te nemen. Als Opperhoofd van de Kerk is Hij het ook, die het best, buiten alle volkerendrift, de voor waarden van eenen duurzamen vrede gestaafd op Recht. Billijkheid en Rechtvaardigheid toetsen en naar waarde schatten kan. uiloefening van oen werk der ootmoedig heid. Nauwelijks waren wij de poort uitge treden, waar ons rijtuig wachtte, of Filling stond vóór mij. Hij boog diep. Ik moot u nog danken, gravin Dolzky, voordien prachtigen krans. Ik reikte hem dc hand, maar kon geen woord uiten. Ons rijtuig was bijgekomen; wij moes ten instijgen cn Roza drong mij vooruit. Filling bracht dc hand aan de kepi on wilde terugkeerai... Maar ik overmees terde mij zeiven en sprak met eene slem die mij zei ven vreerad klonk Zondag tusschen twee cn drié zal ik thuis zijn voor u. IIij boog opnieuw sprakeloos en wij sLegen in. Gij moet eene verkoudheid opge daan hebben, Martha, merkte mijne zus ter aan toen wij wegreden, V\v verzoek klonk akelig hoese.h. En waarom hebt gij mij dien zwaarraóèdigen stafofficier niet voorgesteld Ik heb nog zelden min vcrvrolijkend wezen gezien. Op den vaslgestolden dag, op de vast gestelde uur, deed Filling zich bij mij aanmelden. Hij vroeg mij vcrsclioóning voor de vrijheid die hij genomen had mij le schrijven dit voorbijzien der liofTe- lijkheidsgebruiken was alleen toe le schrijven aan de gedachteiilooslieid die iemand kan overvallen in zulke smarle- In België en Frankrijk Uit Duitsche bron. BERLIJN, 14 November. Geen groote gevechtshandelingen. In Vlaande ren leefde het artillerievuur eerst met den avond weder op bij Dixmuide en Noor delijk van Passchendaele nam het aan merkelijke sterkte aan. Uit Fransche bron PARIJS, 13 November. Tamelijk hevige ariilJeriegevechten in de streek Noordelijk den Chemin des Dames, tus schen de Miette en de Aisne, alsook in den sector van het Chauino-bosch. Geen i n fa n teriebedrij vigheid Uit Engelsche bron LONDEN, 13 Novembor. Buiten de gewone artilleriebedrijvigheid öp weers kanten van het kampgebied, is er niets bijzonders te melden Arondbericht. De vijandelijke artillerie ontwikkelde in den loop van den dag beduidende bedrijvigheid Noord oostelijk van Vper en in de omgeving der Steenbeek. De bedrijvigheid onzer artillerie hield aan. Verders is er niets te berichten. ïdé esl jk' liri de lig II MI Uit Duitsche bron. BERLIJN, 14 November. Niets bij zonder. Uit Oostenrijksche bron. WEENEN, 13 November. Buiten ondernemingen van stoolstroepen bij Go- rodischtsche, niets van belang. Uit Duitsche bron. BERLIJN, 14 November. Niets bij zonders. Uit Bulgaarsche bron. SOFIA, 12 November. In de Cerna- bocht levendig artillerievuur. Oostelijk de Wardar verscheidene vuurwerrelin- gen. In de Mogleuaslreek werden vijan delijke verkennersafdeelingen afgeslagen. Een vijandelijke groep, die op vijande lijke vaartuigen trachltebij Prislawaden rechter Donauoévër te naderen, werd door vuur teruggeworpen. Oostelijk van Galatz levendige vuurbe- d rij vigheid. Uit Fransche bron PARIJS, 13 November. Gedeelte lijke artilleriebedrijvigheid, bijzonderlijk levendig in de Czernabocht en ten Westen van Ochrida-meer, maar tamelijk flauw aan liet overige van hel front. In de Czernabocht, in de richting der helling 1050, is de handeling dor artillerie ge volgd geworden door een Bulgaarschen aanval die afgeslagen is geworden door de Italiaansche troepen. Oostenrijksch-Hongaarsch - Uit Duitsche bron. BERLIJN, 13 November. Uit het groote hoofdkwartier Zuidelijk het Sugana-dal werden ver dere hoogtestellingen genomen. 14 November. In de Zeven Ge meenten bestormden onze troepen' diep besneru wde hoogteslellingen der Italianen oostelijk van Asiago oh'het pantserwerk op den Monte Lisser.Primolano en Feltre zijn in ons bezit. Langs den heneden- Piavë artillerievuur. Uit Oostenrijksche bron WEENEN, 13 November. Ambte lij ko mededeeli ng In de Zeven-Gemeenten werden den vijand verdere hoogtestellingen ontrukt. Oostelijk van Grigno bestormden Oosten- rijkscli-IIongaarsche troepen het pantser- werk Laone op deCima di Campo. Gelijk tijdig geraakte de panlservesling Ciina di Lan opgeblazen in onze handen. Met den val dezer twee werken is oen bres gesla gen in de sterkste vorsperringsgroep der Italiaansche grensbevestigingen. Lainon en Fonzaso zijn genomen. De lroepen van veldmaarschalk Con rad liobbou iu de laatste dagen meer dan 2500 gevangenen ingebracht. In het Cor- 11 au ;t P« ar Bd» ID 11 lijke oogenblikkcn. Daarna vertelde hij mij nog het eene en het andere over dè laatste dagen zijner moeder, maar van hetgene ik van hem verwachtte kreeg ik geen enkel woord te hooien. Gedurende zijn kort bezoek hield hij zich zeer terug houdend en koel, en zoo wierd ik ook des te terughoudender en dos te koeler. Wanneer hij ten afscheid recht stond* deed ik geene poging om hem te weder- hóuden en vroeg hem zelfs niet eenmaal weder te komen. Ën toen hij heen was, greep ik mijn dagboek ter hand en schreef Ik gevoel hel wel, alles is gedaan... ik heb mij smartelijk bedrogen. Ilij be mint mij niet en nu zal hij ook wel gc- looven dat hij mij zoo onverschillig is als ik hem. Bijna stoolend heb ik mij tegenover hein gedragsn. Ik gevoel hel... hij zal niet meer wederkceren. E11 toch biedt de wereld mij geen tweede meer aan als hij die zoo goed, zoo edel, zoo geestrijk i§jen geen meer., en zoo lief ik u heb, Frederik, zoo lief kan u geen andere hebben. 0, zeker niet Mijn zoon, mijn Rudolf zal mijn 1 roost en mijn steun zijn. Voorlaan wil ik van vrou wenliefde niet meer welen alleen do moederliefde zal myn hart en mijn leven vervullen.... Eenige dagen later, op eenen namid dag, trad... Filling wederom len mijnent binnen. Ik had al de moeite der wereld 0111 een kreet van verrassing te onder-

De Denderbode | 1917 | | pagina 2