De" PUI mliïïiï s Van Beroemde Bekeerlingen DE PAUS EN DE VREDE IN RUSLAND. tt KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD De steenkool ie Zwitserland. De EnieDlekonïerencle ie Parijs Zonthg 2 December in 17 5 centiemen hel n 72"* Jaar i\« 4781 W* eek-Kalender. Kunstnieuws. De leren m de Oorlog. In Italië. an) 5T DE DEND Abonnementsprijs 3 irank 's jaars Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 3I DRUKKER UITGEVER Van de Putte-Goossens AANKONDIGINGEN Kleine één maaj 0,73 fr twee maal 1,25 Ir. Gewone annoncen o,i5 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0.50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. Aalst,den 24 November 1917. DECEMBER. Evangelie van den Zondag Teekens aan Zon en Maan. Luc. XIII 2 Zondag, 1. v. d. Advent. Gelukz. Joannes- Rusbrochius, bel. 3 Maandag, H. Franciscus-Xaveritts, bel. 4 Dinsdag, H. Barbara, ingd. mrs. 5 Woensdag, H. Sabbas, abt. 6 Donderdag, H. Nikolaas, biss. 7 Vrijdag, H. Ambrosius, b. en b. 8 Zaterdag, O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen. zei CF Henri Lacordaire. 23e Vervolg. Eerste optreden als predikant. Ont zaglijk succes- Bewonderd en beneden. - Zijn optreden in de O. L. V. Kerk te Parijs. Aan liet einde van het jaar 1833 stolt men hem voor godsdienstige voordrachten te honden voor do leerlingen van het Stanislas'collegie. Lacordaire aanvaardt en dit wordt het begin van zijnen onster felijke» roem als predikant. De conferen- cnën vangen aan den 19® Januari 1831. De bijval grenst aan het wonderbare, liet puik der Parijsche bevolking stroomt er heen, en weldra is de kapel te klein, en die bijval houdt gedurende drie maan den aan. Dit was een gansch nieuw geluid dat in Frankrijk weerklonk en allen deed luisteren. Willem De Veer teekent heel raak dit weergaloos oratorisch talent van Lacordaire waar hij ons in zijn Lezin gen en Toespraken - zegt - Een.zeer oorspronkelijke geest, in slaat om de verhevonste waarheden als jbij too verslag in 't volle licht te zetten eeno phantasie alles verjeugdigend waarmede zij in aanraking komt een gevoel waaraan geen weerstand valt te - bieden, als het, uit hot diepste des har- - ten geweld, plotseling opbruist in stor- - migo vaart daarbij een oratorische - voordracht die zelden haar weerga - vindt": dat alles vereend kroont Lacor- - daire lot koning onder de - groole - fransehe meesiers, die lusschen 1830 en 1852 de wereld vervulden met den 1 breeden klank hunner tuclsprekend- heid en de zielen meevoerden op de breede vlucht hunner stoutmoedige - bespiegeling(Schaepman). Pater Choearne, op zijne beurt, legt ons den bijval uit dier conferencieën Het was'niet meer alleen depriester, zegt hij, doch de dichter, de vaderlan- der, (le wijsgeer, de heole mcnsch, de raensch van zijnen tijd, die hier tot - zijne lijdgenooten over de dingen van hut verleden sprak, over eenen gods dienst welke zij stervend waanden, cn die hen met de bewondering voor zijn talent eerbied inboezemde voor de leer.» Maardio schielijke gloriekrans welke het hoofd van den jongen predikant omschitterde, had zijne belagers en be- nijders. Lacordaird werd bij het fransch goevernement aangeklaagd, als zijnde een dweependc republikein die liet hoofd van een deel der jonkheid op hol bracht. Ook van elders gingen er stemmen op dio hem bij den aartsbisschop beschuldigden nieuwe en gevaarlijke wegen voor de gewijde welsprekendheid te willen banen. Evenals zoOvelen grooten. die iets nieuws in de wereld brachten, die nieu we horizonten ontsloten en zich hoog wisten te tillen boven liet gewoon peil van hunnen tijd, had de koninklijk be gaafde redenaar te kampen met misver- stand, met vijandigheid en jaloersehheid die uit het donker hunne pijlen op hem afschoten. Doch, zich pmmantelend met 91 Mengelwerk. Nadruk verboden in 1812. Groot Historisch Verhaal. (Getrokken uit het vermaard boek van Graaf Philiep de Ségur. Generaal, die den veldtocht meegemaakt heeft). HOOFDSTUK XV. Nieuw Tormenten. I De generalen, achtergebleven le r Smorgony, keurden het vertrek van Napoleon goed. De baai^ lag thans I veilig open yoor het leger, de rus- sische grens was niet ver meer af, te f Wilna wachtten ons sterke frissche f hulptroepen en een reusachtig eetwa- renmagazijn. Murat en Berthier, door len keizer aan ons hoold aangesteld, lachten dus dat zij zonder bezwaar (Eden allocht zouden kunnen tot een Kgoerl einde leiden. Doch te midden J der uiterste wanorde waarin alles vei- „^keerde, was er een kolossaal man van •noode geweest om tot hereenigings- punt te dienen, cn die man kwam te verdwijnen In de groote ruimte wel- ke hij achterliet werd Murat nauwe- ij ks opgemerkt. i Van al den eersten nacht weigerde en generaal te gehoorzamen. De naarschalk die het kommando over e achterhoede had kwam bijnagansch ecu grootsche kalmte en zolfhcheer- sching, sprak hij het woord van Dantc ik zie en ga voorbij rustig neergezeten in het-licht van zijn groot en onwankel baar geloof, bood hij een stalen ziel aan de tanden van den nijd. Na drie maanden krijgt hij van hooger- hand bevel zijne voordrachten te staken. Degehoorzaamheid kost mij, schrijft hij, doch de ondervinding heeft inij geleerd dat zij vroeg of laat beloond wordt en dat God alleen weet vrat ons - past Hel licht komt tot hem die zich onderwerpt zooals'tol een raensch «lie de oogen opent. Do belooning bleef niet lang uit. Na ccnigen tijd wordt hem onverwachts door Mgr. de Quélen den kansel der O. L. V. Kerk te Parijs aangeboden. Daarmede lag er opeens voor den jongen redenaar een reusachtig strijdterrein open. Zijn vijanden hoopten dat bij daar zou bezwijken, maar onbe wust boden zij hem hiermede de gelegen heid aan om nog glansrijker triomfen te behalen. Lacordaire neemt, na rijp be raad, het schitterend aanbod aan, en inderdaad, de dag zijner eerste predikatie in de hoofdkerk wordt een verpiot terende zegedag. Nooit voorheen behaalde een redenaar zulk oen overwinning. ('t Vervolgt). Gaat verschijnen PAX! Een prachtig LYRISCH KERST SPEL van onzen stadsgenoot JOZEF CRICK. Zeer kortelings te bekomen ten bureele van het blad en bij onze verkoopers. Iets over Romans Wie zich aan anderen spiegelt, spie gelt zich zacht zegt het spreekwoord. Door 11a te zien hoe anderen goed of slecht varen met eeno handeling goed of slecht to verrichten, komt men te weten, hoe men er zelf vóór moet gaan staan. Maar het voornaamste deel der han deling, haar oorzaak en hare gevolgen, speelt zich af in de ziel en daarin kan elkeen niet klaar zien. Zij nu, die van nature cn door levenswijsheid met een scherpere» blik begaafd zijn voelen zich gedr«ïven aan de anderen te openbaren wat ze bemerken. Dat is ook hun plicht want al wat iemand van God racer krijgt dan zijn evenaaste, dient tot hun grooter geluk. Zoo zijn de schrijvers ontstaan, zoo heeft de roman zich ontwikkeld. Uit het voorgaande blijkt duidelijk dat de roman moet zijn de zuivere weergave van het leven, dat zich bij een bijzondere handeling in ecne bijzondere ziel open baart. De sell rij vers geven dus hel leven zooals zij bet rond zich zien. Daaruit volgt dat de kunst sociale toestanden belicht, die van belang zijn voor de levende mensch- hcid, dat zij een wegwijzer is op onzen tocht naar God. En dat kan geen boek, dat onzedelijk is of onwaar. Maar de gowone lezers bekommeren zich niet om al die theorieën als/t maar boeit lezen ze alles wat ze krijgen kun nen. 't Is dus van 't grootste belang welke boeken in hun bereik gesteld worden En dat punt laat wel te wenschen over Eene kleine minderheid uitgezonderd vertoonen de Belgen ofwel eene volsla gen onverschilligheid voor de lectuur of wol een wanhopig verkeerden smaak inde heus hunner boeken zegt M. Sabbe in een lezenswaard artikel over De Ontwikkeling van den Leeslust. Door de schunnige moord- en brand- feuilletons, die van uit den vreemde in ons land worden rondgestrooid laat de licht-ontvankelijko verbeelding van eon volkskind zonder ontwikkeling, zich ver leiden, en gaat op in de schijnschoonheid van die avontuurlijke schakers-helden. alleen in het koninklijk kwartier aan. Daar verbleven nog drij duizend man van de oude en de jonge garde. Dit was alles wat er van het Groote Leger nog gespaard bleef. Maar toen zij liet vertrek van Napoleon vernamen, dan kwamen die veteranen zeil in opstand en vergaten alle tucht zij hadden nooit een andere leiding gekend dan die van den veroveraar van Europa, en weigerdeivthans aan het bevel van een mindere tc gehoorzamen. Aldus had alles nu zijn toppunt be reikt de wanorde, de koude en de honger. Den 6 December, den dag na het afreizen van den keizer, werd de win ter opeens verschrikkelijk. Men zag ijsnaalden in de lucht drijven, en dc vogelen ploften naar beneden vervi.o- ren en versteven. De hemel hing stom en doodsch het was alsoi alle leven en aHe beweging in de natuur, alsof de wind zelf geketend en verkleumd lag door eene algemeene dood. Dan hield ook alle morren en twisten onder de soldaten op. Gelijk droeve schimmen trokken wij al door dit rijk der dood. Het dof en eentonig geluid onzer stappen, het gekraak van de sneeuw, hel gekerm en zwak gezucht der stervenden stoor den alleen deze grootsche en sombere stilte. De meesten zeil vielen neder zonder een klacht, en dezen die tot nu toe een hardnekkigen moed be- Ze krijgen een verkeerd begrip van «i«? standen, waarin zulke verhalen meestal spelen, van de kunst en van hot leven. En het ergste van al hun natuurlijk gevoel wordt vervormd cu komL ia op stand tegen de heel anders gedroomde werkelijkheid. Elk volks werk, zegt een der aller beste Fransehe romanschrijvers René Bazin, is oen werk van opvoeding on verheffing. Het vervult ten volle zijne roeping, als het den mensch veredelt, hun beter maakt, hem opheft tot den mannenmoed, de opoffering, en lot God. Nooit mag bet wettelijk de verlaging der menscbheid beoogen. - En daar schijnen het toch vele moderne schrijvers op gemunt te hebben. En dat is bet beste bewijs, «lal zij het leven niet bekyke» van het echt dus het katholiek standpunt. Dal doen E. H. Sheean in Ierland; Jör- g«nson in Denemarken; Bazin, Bordeaux. Barros, P. L'Hermito in Frankrijk; Fliin-. del, Mazelti in Oostenrijk. E11 die schen ken romans aan de wereld die in ieders hand «oosten zijn. Maar in Vlaanderen Geen poolsterren schijnen or, die door kleur en grootte hulp eii vreugd zijn voor iedereen. Alleen maar kleinere lich ten, die samen den bleeken melkweg vor men, de baan naar ziel kon nis en schoon heid. Jong Herwig. d«'kolen van.Valais zich goe«l leenon voor h't stoken der kalk- en cementovens en dal z .i ook kunnen gébruikt worden voor <l«' verwarming van generatoren, voor zien van een kunstmatige Irckiurichting. Anderzijds is haar productieprijs met In-trekking tot haar warmteverraogen beduidt ml geringer dan de prijs «Ier hub teulandsche steenkool. Berlijn, 24 November. De Berl. Lokal Anzeiger meldt uit Zurich Het bericht der Ententepers over ceue nieuwe' vredeSaktic van den Paus is verzonnen. De Paus houdt zich bezig met de moeilijk heen uit deo wog te ruimen voor zijne laalsle nota. Hel is mogelijk «lat de Paus rond-Kerstmis, als versterking zijner laatste nota, een openlyke oproep zal richten aan de Slaatslpiders en de vol keren. De Paus en de kunstschatten v van Venetië. Weencn, 24 Nov. De Reichspost verneemtDe Paus heeft in een lang schrijven aan keizer Garl gevraagd, dat deze de kunstschatten van Venetië onder zijne bescherming zou nomen. Eene officiëele vaststelling van het Vatikaan. Bazel, 27 Nov. -- De Valikajnsehc üsservatorc, Romano - kondigt Ja. vol gende nota af welke liet vroeger bijzonder nieuws hierover medegedeeld, officiéél.' bevestigd Eenigo argenturen en bladen hebben gemeld dat de H. Stoel eenen nionwen oproep ton voordode van don vrede aan dc beide oorlogvoerende machtgroepen of aan een dezer groepen heeft gericht of binnen kort richten zal. Wij zijn gemachtigd te verklaren dat zulk nieuws van allen grond ontbloot is. In tegenstelling mol hetgeen men ge neigd is te gelooven, hangt Zwitserland niet geheel af van bet buitenland, wat betreft zijn steenkoolbevoorrading. Inder daad bezit de Helvetiscbe republiek twee steenkoollagen, direkt bij elkaar gelegen, welke- door Valais loopen sedert een eeuw ongeveer wordt er de brandstof uit gedolven en in den Iaatstcn tijd hoeft «leze delving een vrij groote ontwikkeling genomen. De betreffende lagen worden geschat op 100 millioen ton minimum en- het warmlevermogen in caloriën dor s'eenkooi bedraagt lusschen de 4000 en 5700 eenheden. De uifbaling der Zwitsersche mijnen is tot hiertoe niet met do noodige kracht ondernomen, uit reden van de middel matige hoedanigheid der kolen en vooral tengevolge van do transporlmoeilijkheiJ. Sinds het begin van don oorlog is men begonnen de delving krachtig'er Ier hand te nemen in Midden-Valais hol produkt wordt hoofdzakelijk gebruikt in de kalk ovens en dient eveneens tot huisbrand stof in de lokaliteiten nabij de mijnen gelegen. Proeven hebben aangetoond dat hielden, wérden het moede langer te worstelen tegen de onmeedoogende elementen der natuur. Elk oogenblik zonk de sneeuw onder hen weg. ofwel deed hare glibberige vlakte hen uit glijden en onophoudend vallen, alsoi deze vijandelijke grond zelf tegen hen samenspande en elke gelegenheid te baat nam om hen te weerhouden en in het verderl te storten. Want het was voldoende dat zij een oogenblik bleven stilstaan om de ijzige hand van den winter op hen te voelen als een loodzwaar gewicht. Vergeefs trachtten deze ongelukkigen dan reeds half bedwelmd, den tocht voort te zetten met moeite konden zij nog eenige stappen doen, sprake loos en geheel verstomd. Het bloed in hunne aderen bevriezend, gelijk het water in den loop der rivieren, verlamde hun hart en stroomde terug naar hun hoold alsdan zag men hen wankelen gelijk dronkaards. Uit hun oogen roodgeworden cn ontstoken dooi het aanhoudend zicht der schit terende sneeuw. door de slapeloos heid en den rook 'der bivakvuren, rol den er ware bloedtranen hun zwoe gende borst liet een diep gezucht hooren zij staarden aarde en hemel aan meteen strakkenen verwilderden Mik dit was hun afscheid aan deze jbaarbaarsche natuur welke hen lol terde, en misschien was het ook een verwijt. Dan lieten zij zich op de Protest der Bondgenooten tegen eenen afzonderlijken vrede. Milaan, 25 November. De Corrière della Seta bericht uit Parijs De Bondge nooten der Entente hebben verzet aange- teekend te St-Petersburg tegen de maatregelen door Rusland genomen tegen het nakomen van het verdrag van Londen, betrekkelijk het sluiten van eenen afzonderlijken vrede. Zonder formeelc betrekkingen aan te knoopen met de huidige Russische regeering bevelen zij de oplossing aan de hangende kwesties door dc Russische volksvertegenwoordiging- De Engelsche gezant te St-Petersburg kreeg bevel, de Russische hoofdstad te verlaten, met het personeel van liet gezantschap in geval van bekendmaking der geheime verdragen. Het programma der Leninisten. Stockholm, 23 Nov. De persafgevaar digde der Bolschewiki aan de Russisch- Zweedsche grens maakt eene regeeringsver- klaring openbaar, volgens dewelke de maat regelen der volkskommissarissen met betrek op de verschillende nationaliteiten zich zullen steunen op de volgende grondslagen 1Vrijheid voor alle volkeren van Rusland. 2. Zclfsbestemmingerecht voor de volkeren van Rusland om zich af te scheuren en zelf standige Staten te vormen. 3. Opheffing der voorrechten van eenige volkeren en nationale kerken en der beperkingen van allen aard. 4. Het recht der minderheidsvolkeren en volktstammen op volledig vrije ontwikkeling Deze' verklaring is namens de republiek Rusland door Lenin en door den kommissaris der nationale aangelegenheden Stain ge- teekend. Russische schepen in beslag genomen. Keulen, 24 Nov. Luidens berichten uit Deensche bladen heeft de Engelsche regeering al de Russische schepen die in de Engelsche havens liggen, alsook een aantal stoomers die tusschen Engeland en Archangelsk vaar- n. in beslag genomen. Verder werd de "bissische kruiser Askold, die zich in de Middclandschc zee bevindt, onder Engelsch opper kommando gesteld. De Russische minister van buiten- landsche zaken aan de vreemde gezanten. St Petersburg, 23 Nov. De volksge- lastigde voor buitenlandsche aangelegenheden Trotzki heeft de volgende verklaring aan de Gezanten gestuurd Heer GezantIk heb de eer, Uedele door dit schrijven mede te deelen, dat het Kongres der Algemeene Raden van Werkliedén-sol daten en Boerenafgevaardigden van geheel Rusland op 26 Oktober 8 November) eene nieuwe regeoring der Republiek van gansch Rusland tot. stand heeft gebracht, die den Raad der Volks'gelastigden uitmaakt. Wlademir Itzlóch Lenin is tot voorzitter der regeering benoemd. De politiek is aan zijne zorgen toever trouwd, daar ik als gelastigde voor de buiten landsche aangelegenheden aangewezen ben. U Edele den volgende tekst der besluiten voorleggende van het kongres der algemeene Raden der afgevaardigden, welke de voor stellen inhoudt voor eenen wapenstilstand en voor eenen demokratischen vrede, ge grondvest op de onafhankelijkheid der vol keren en op hun recht, hunne ontwikkeling zeiven te bepalen, vrede zonder inpalmingen en schadevergoedingen, heb ik de eer U Edele voor te stellen, gezegd schriftelijk stuk te aanzien als officieel voorstel tot eenen onmiddellijken wapenstilstand op alle fronten en eenen onmiddellijken aanvang van vredes onderhandelingen Gelief, Heer Gezant, de verzekering over te maken der volkomene hoogachting van wege de Regeering der algemeene Raden aan het Fransehe volk, dat zich niet kan onthou den naar vrede te snaken, zooals, overigens knieën nederzakken, dan op hun han den hun hoofd waggelde nog een wijl van rechts naar links en uit hun open mond kwamen eenige reutelende klanken dit was het einde, weldra vielen zij geheel in de sneeuw neder welke onmiddelijk rood gekleurd werd met vaal bloed dat over hun lippen vloeide, en hun leiden hield op. Hunne makkers gingen voort zon der een stap alom te doen uit vrees den weg te verlengen, en zonder om te kijken want hun baard en hun haar stonden vol „stekelige ijspriemen en de minste beweging veroorzaakte hun pijn. Zij betreurden zells de dooden niet, want hier, te midden van zulk een ijsleijk leven dat als aaneenge schakeld was met de gevaren en smar ten, scheen de dood slechts een over gang^ een klein verandering, iets dat geen schrik of geen verwondering baarde. Dit waren de laatste dagen van het Groole Leger. De nachten waren nog schrikkelijker. Dezen die er door ver rast werden, ver van eenige men- schenwoning, hielden stand aan den zoom der wouden daar legden zij groote vuren aan voor dewelke zij gansch den nacht bleven staan, stijl en beeldstil. Zij konden zich niet ge noeg verzadigen met die warmte, zij naderden zoo dicht tot de vlammen dat hun kleederen ol liever huil lom pen in brand schoten. Alsdan deed alle oorlogvoerenden, uitgebloede eu door slachterij verzwakte volkeren. De volksgelastigde voor buitenlandsche aangelegenheden, L. TROTZKI. De Russische geheime verdragen en de Bondgenooten. De Redjelia het blad der Russische gevangenen meldt dat men in St Petersburg onder de diplomatische dokumenten een ge heim verdrag heeft gevonden tusschen de oude Russische regeering en Japan, volgens hetwelk Japan zich verbindt niets tegen Rus land te ondernemen, in 't geval dat dit land eenen afzonderlijken vrede zou willen slui ten. Stockholms Tidningen verneemt uit Hapa- randa, dat men in de diplomatische kringen te St-Petersburg met spanning, de gevolgen tegemoet ziet. die de openbaarmaking der geheime verdragen door Trotzki zullen heb ben. Men is overtuigd dat de Westelijke mo gendheden niet zullen dralen, tegen de poli tiek van Trotzki stelling te nemen. Het is mogelijk dat het tot eene volledige afbreuk köme tusschen Rusland en de Bondgenooten. j In Archangel bevinden zich reeds massas J uitlanders, waaronder het grootste getal En- gelschen, aldaar aangekomen uit alle deelen van Rusland. Talrijke stoomers liggen in dc haven van Archangel gereed om in zee te steken. j De tiontlegers zouden vredeson- derhandelingen beginnen. Kopenhagen, 25 November. - De buiten landsche persvertegenwoordiger der Bolsche- wikisaan de grenzen van Zweden, ontving een officieel telegram uit Sint-Petersburg, waarin bevestigd wordt dat de opperbevel hebber generaal Duchonin werd aangehouden daar hij weigerde het voorstel tot wapenstil stand aan gansch het front over te maken De regeering heeft thans de verscheidene front- legers opdracht gegeven, zelf op gansch het front vredesonderhandelingen te beginnen. Kopenhagen, 25 November. Telegram men uit Haparanda melden: Een Franschrtian die Zaterdag uit Rusland te Haparanda aan kwam. deelde mede dat de soldaten aan het front in twee kampen verdeeld zijn Novem- bristen en Decernbristen. De eerste hebben besloten het front nog in den loop dezer maand te verlaten de anderen zouden met Kerstdag van het front haar hunne haardsteden weerkeeren. Kerenski. Amsterdam, 26 November.Reuter meldt uit St-Petersburg DeDjen deelt mede dat Kerenski den 14 November aan zijne ambten van minister president en opperbe velhebber heeft afgezien en dezelve heeft ter beschikking gesteld der voorloopige regee ring. De Russische gezant te Washington heefl zijn ontslag gegeven. Hij zal in de Amcrikaansche hoofdstad blijven totdat de toestand in Rusland weder is opgehelderd. Rusland en de Entente. Weenen, 26 Nov. Generaal Duchonin heeft aan de Russische legers het bericht ge zonden, volgens hetwelk de vertegenwoordi gers der Entente-Staten bij het Russisch opper-kommando protesteeren tegen de schending van 't verdrag, dat den 5 Novem ber 1914 tusschen de regeering van den Czaar en de regeeringen der Bondgenooten gesloten werd. In aanleiding daarmede dreigen de verte genwoordigers der Ententeianden ermede dat alle verdragschending door Rusland, voorna melijk een wapenstilstand, erge gevolgen zal na zich slepen. In eene verdere mededee ling maakt het Russische opperbevel aan de andere legerkommandos bekend dat de Amcrikaansche regeering heeft verklaard, dat zij geene verdere transporten naar Rusland kan toelaten zoolang er in dy toestand geen klaarte gekomen is; moesten de Bolschewikis aan 't bewind blijven en hun programma, met Duitschland vrede te sluiten, doorvoeren, dan zou de Amerikaansche regeering het uitvoerverbod in voege houden. In een telegram aan alle militaire komman do's, arbeiders-, soldaten en landliedenra den, komt de kommissaris voor buitenland sche aangelegenheden Trotzki op tegen die mededeeliugen van den opperbevelhebber Duchonin. Hij wijst er op dat de vertegen- woorcigers der Entente zich plichtig maakten een schrikkelijke pijn hen op den grond uitstrekken, en des anderdaags bleven zij liggen. Nochtans diegenen welke nog een greintje wilskracht en zelfbeneer- sching behouden hadden, mieken ondertusschen de toebereidselen voor hunne treurige maaltijden. Zij beston den, zooals het van al Smolensk ge beurde, uit eenige lappen geroosterd paardenvleesch en roggemeel gekookt in sneeuwwater, oi gebakken tot platte koeken die zij. bij gemis aan zout, met het poeder hunner cartouchen bestrooiden. Gelokt door den laai hunner vuren, kwamen er gansch den nacht nieuwe 'schimmen toegeloopen die door de eersten tcruggestooten werden. Deze rampzaligen doolden van den eenen bivak naar den andere. Overal ver- stooten, gaven zij zich aan de wan hoop over cn legden zich op de sneeuw achter den kring hunner meer begun stigde makkers, cn daar bezweken zij. Anderen, zonder kracht en middelefi om de hooge dennen van het bosch uit te kappen, trachtten te vergeefs den voet dier boomen te doen vlam vatten, j ert des morgens vond men hen daar dood liggen rond het geboomte in i allerlei houdingen. ('t Vervolgt aan eene onduldbare bemoeiing met de bin- nenlandsche aangelegenheden van het land, met het inzicht eenen burgeroorlog te ver wekken, aangezien zij zich met diplomatische notas wenden tot eenen generaal die wegens ongehoorzaamheid tegenover maatregelen der regeering afgesteld werd de poging der verbondene vertegenwoordigers om door bedreigingen het Russische leger en het Rus sische volk te dwingen den oorlog voort te zetten, zal de Russische regeering er niet van afbrengen, den weg te zoeken tot eenen eer- vollen vrede de soldaten, werklieden en boeren van Rusland zijn niet zinnens onder den knoet te blijven der verbonden imperia listen. De oproep vraagt de voortzetting van de beweging voor eenen onverwijlden wapen stilstand en sluit met de woorden Weg met de geheime verdragen en diplomatische knoeierijen. Amsterdam, 26 November De Daily Chronicle verneemt uit St-Petersburg dat generaal Duchonin weigerde het opperbevel aan den vaandrig Krylinsko over te geven. Hij dreigt dezen te doen gevangen nemen, indien hij in het hoofdkwartier verschijnt. De Bolschewikis hebben kolonel Murajeur minister van oorlog benoemd. De macht der Bolschewikis, Stockholm, 27 November. Volgens een bericht van het blad Prawda uit Sint Petersburg bevinden zich onder andere de volgende steden in dc macht der Bolschewi kis St Petersburg. Moskow, Kiew, Ningi- Novgorod, Jaketerinburg, Odessa, Charkow, Samara, Saratow, Kazan, Rostew, Wladi- mir, Reval, Pskow, Minsk, Krasnojorsk, Podolsk, Serpuchew. Kopenhagen. 27 November. Berlingske Tiderde meldt uit Haparanda Volgens het blad van Gorki, de Nowaja Chifu heeft Trotzski aan.de beambten van het ministerie van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat zij. indien zij hunnen dienst vóór 30 No vember niet hernemen, zouden als ontslag gevers afgesteld worden De Raad der volks kommissarissen bereidt de overname van alle private Banken door den Staat. Geen antwoord der Entente. Amsterdam, 27 'November -- Reuter meldtIn het Engelsch Lagerhuis werd door Crambent gevraagd, of de Russische regee ring of ecne andere persoonlijkheid die beweert de Russische regeering te vertegen woordigen, opdracht had gegeven aan alle fronten ten gunste van vredesonderhandelin gen eener wapenstilstand te sluiten en zoo ja, welk antwoord daarop gegeven werd. Balfour antwoordde bevestigend op de eerste vraag. Voor wat de tweede vraag be treft zegde hijEr werd door de Engelsche regeering geen antwoord gegeven, en voor zoover mij bekend is. ook niet door eene andere regeering der Entente. Geneve, 27 November. Havas kondigt thans, bij wijze van uittreksel de geheime verdragen af door de Bolschewikis van Sint Petersburg bekend gemaakt. Volgens eene bekendmaking van het Fransehe ministerie van buitenlandsche zaken, besloten de regeeringen der Entente, na eene telegrafische overeenkomst, bij het Russisch volk tegen het aanbod van wapen stilstand der Maximalisten verzet aan te teekenen. dat is eene schending van het ver drag van Londen. Frankrijk zal eene bijzon- d«Ye voorbehouding maken tegen de afbreuk van het Russisch Fransch bondgenootschap. Alle verklaringen worden aan de Bolschewi kis niet overgemaakt. Voor 't overige heeft Frankrijk de openbaarmaking der geheime verdragen geenszins te rreezen daar dezelve slechts overeenkomsten bevatten ten gunste van Rusland. De Czaar gevlucht Het Central News van New-York deelt mede dat het den Czaar gelukte van Tobolsk over Charbin naar Japan te vluchten. Eene bevestiging van dat nieuws ligt nog van geene zijde voor. Ben e, 20 Nov. Mel botrek op do bemerking iu de uitspraak-in liet Hoognr- htiis, dat een half millioen Ioren in het leger kuutieningelijfd worden, verklaarde De Valera, in eene vergadering te Mehill, op 18 November Do Vorbondenen, die voorwenden voor dc kleine nationalitei ten to strijden, kunnen een half millioen tersche soldaten holiben, onder voor- waardedat zij binnen kort opgeven welke kleine natiën zij willen bevrijden en door de bevrijding van Ierland bewijzen dat hunne inzichten ernstig gemeend zijn. Wanneer men Ihans aan Ierland vraagt] waarom bet niet strijdt voor België en Servië, dan luidt liet antwoord dal Ier land geene waarborg heeft dot de oorlog werkelijk gaat om de vrijheid der kleine natiën. De woordvoerders konden de uiteeulegging dor beide ministers, over de oorzaak van don oorlog, niet aanne men. Men traclit alleen do Ieren er toe te brengen den strijd voor de handols- hoerschappij van Engeland mede te vech ten, maar dc oorlog gaat niet om du kleine naties te bevrijden. Maar besloot de redenaar, wij bobben onze voorwaar den gesteld, cn wanneer de Verbondenen dezo vervullen zal er geene reden zijn tot verder oorlogvoeren, daar, gelijk ik gelooven mag, Duitschland zu zou aan- nemen. Born, 23 November. De «.Osserva- torc Romano kondigt hot sluiten aan van al Je scholen van Opper- en Midden- Italie wegens gebrek aan onderwijzer», en verblijfplaatsen voor do troepen. De - Tribuna meldt nopens het weg trekken van krijgsgevangenon als land be werkers -• die maatregel word noodzake lijk tengevolge dor staatsgevaarlijke vredespropaganda onder de bevolking. Bern, 23 Nov. De Petit Journal meldt uit Rome Generaal Fayollo reed mot zijnen algemeene» staf door Turin op reis naar het Ilaliaansche front Geneve, 24 November. De Paryzor bladen rocenen te weten dat kolonel House, die naar Parijs gekomen is om deel t«> nomen aan do Bondgenootenkon- f'Tencie, voor opdracht hooft hetgansche gewicht van den Amerikaanschen invloed te «loen golden voor de benoeming van eenen onkelen opperbevelhobber ook ClèmonccSu zou deze uitbreiding der besluiten van Rapallo bijtreden. Men hoopt da't het zal gelukken de opwer pingen van Lloyd George l«- vernietigen, die lot niertoe de gevoeligheid van den

De Denderbode | 1917 | | pagina 1