De DM! van piflSDQü Van Beroemde Bekeerlingen IN RUSLAND. KATHOLIEK NIEUWS- EN AANKONDIGINGSBLAD De vredeskwesfie rosscnen Duffscfiianfl en Engeland. Zondag 23 December 1917 •V centiemen het numr 72,,e Jaar IV0 4787 Week-Kalender. in 1812. OPVOEDING. DE DENDERBODE Abonnementsprijs 3 frank 's jaars Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 Aalst, den22 December 1917. DECEMBER. Evangelie van den Zondag Bereidt den weg des Heeren. Luc. III. 23 Zondag, 4. v. d Advent. H. Victoria, m en mrt. 24 Maandag, Vigilie van Kerstdag. H. Enthymius. 25 Dijnsdag, Kerstdag. 26 Woensdag, 2de Kerstdag. H. Stephanus. 27 Donderdag, H. Joannes, apost. en evang. 28 Vrijdag, HH. Onnoozele Kinderen. 29 Zaterdag, H. Thomas. Zang van Jozef Aarde die liefdeloos te sluimren ligt, Rijs op uit uwen slaap en schouw naar 't licht Dit in den nacht nu straalt uit alle kimmen O menschen, die zoolang als droeve schimmen Gedoold hebt langs de paden van de Dood, Staat op Nu daagt des Levens morgenrood O broeders allen, die vergeefs naar Vrede De handen strekt uit uwe wulpsche stede, Ziet hier de handjes reiken van een Kind Dat slechts een kribbe voor zijn wiegje vind Komt, zieners, die vóór de gestamde nachten Zoovaak gehuiverd hebt van eindloossmachten, En zit gebogen, vol van stomme smart, Over de wrange leegheid van uw hart Komt, moedeloozen, die langsheen uw wegen De luchten zwaar van looden leed voelt wegen, Die drinkt uit al uw bekers bitter wee. En draagt de wanhoop als uw schaduw meé Komt en bemint Schooner dan ooit te voren Gaal nieuwe zon over uw leven gloren Komt en bemint I Deeszuivre kindermond Heeft honigzoeten kus voor elke wond O volk ontwaak, en wil mijn stem aanhooren Uw menschheid wordt in dezen stal herboren Uw Minnaar komt die sterven zal aan 't Kruis Vrede zij u Vrede ieder hart en huis (Uit het Lyrisch Kerstspel PAX !j Jozef Crick. ii. Henri Lacordaire. 25* Vervolg Nog de vastenpreeken. Lacordaire en Oza- nam. Schorsing in 1836. Wat ook nog krachtig bijdroeg lot den bijval dier sermoenen, dat was hun sociale draagwijdte, hun sociaal karak ter, zoo wondergoed aangepast aan de behoeften van dien tijd. Lacordaire had zijn eeuw begrepen, en hij sprak tot die eeuw met het woord en het gebaar van iemand die cr ten stelligste van is be wust dat het christendom balsem heeft voor alle wonden, verbroedering voor alle rechtzinnig denkende geesten. Men begroette dit christendom, zoo breed, zoo openhartig en zoo sympa- thielt, waarin d8 mensch en God, de Kerk en de maatschappij zich terug ontmoetten om elkaar te beminnen na een scheiding van een halve eeuw dit christendom, waarin het geloof en de rede zich omhelsden gelijk twee zus- ters, waarin de vrijheid hare eeretitels terugvond afkomstig van den Calvarie- berg, waarin alle grootsche en edele zaken hun aandeel hadden, waarin men ruim ademen kon, waarin de poësie de lier van David terugvond, waarin het vaderland trilde, het leven alom bruis- te, de jeugd bemind werd, waarin eindelijk gedurig het wachtwoord klonk Vooruit en de zegepraal te beurt viel aan de toekomst, aan het goede, aan God. - (P. Chocarne) Deze vastenpreeken hebben een diepe voor geploegd in het toenmalig kerke lijk leven van Frankrijk. Met hen ont staat er daar een nieuwe en sterke strooming naar het christendom. Aan den voet van den kansel van den genialen redenaar begint de verbroedering dor groote geesten die streven naar een nieuwe maatschappij. De bekende veree- niging van St-Viucentius a Paulo, rond hetzelfde tijdstip ih 't leven geroepen door Ozanam, is insgelijks een weelderi ge scheut op den heropbloeienden boom van het katholicisme. Hier staan zonaast elkander die 94 Mengelwerk. Nadruk verboden Groot Historisch Verhaal. (Getrokken uit het vermaard boek van Graaf Philiep de Ségur, Generaal, die den veldtocht meegemaakt heeft). Den ioe December verliet Ney, die terug vrijwillig de leiding der achter hoede op zich had genomen, de stad Wilna, en aanstonds werd deze overrompeld door de kozakken van Platoi welke al de ongelukkige solda ten vermoordden door de joden op hunnen weg geworpen. Te midden dier slachting daagde er eensklaps eene veldwacht van dertig franschen oi> die terugkeerden van de brug Wilia waar zij achtergelaten werden. Op het zicht dier nieuwe prooi snel len er duizenden russische ruiters toe die hen met groot geschreeuw omringen en aan alle kanten aanval len Edoch de Iransche officier had reeds zijne soldaten gerangschikt. Zonder aarzelen roept hij vuur en dan, de bajonet in de vuist, doet hij hen chargeeren. In een oogenblik vluchten al de lade aanvallers, en de officier neemt dit oogenblik te baat- DRUKKER-UITGEVER Van de Putte-Goossens twee schoone figuren der christelijke liefdadigheid Lacor daire en Ozar.ara. De eene, machtig door zijn looverend woord dat duizenden be geestert en als een stroom van vrucht baren geestdrift over de zielen uitstort; de tweede, apostel met hel hart, priester door zijn onuitputtelijke naastenliefde. Toen de conferencieën in het Stanislas' Collegia geschorst werd, liet Ozanara daarover een stille weeklacht hoorep in zijn brieven, waarin toch tevens zijn groot en onwankelbaar geloof op den voorgrond treedt jlel is mot groot spijt, zegt hij, dat wij velen onder onze verdwaalde broe- ders die op het hooren dier machtige stem (Lacordaire) lót den weg der waarheid teruggekeerd waren, thans terug zien verdolen en weggaan. Mis- schien wil de hemel di! stilzwijgen, die vernedering der katholieken als - een sacrificie le meer misschien had- den wij te spoedig het hoofd opgehe- ven. Wij stelden onzen trots in het woord van eon mensch, en God legt de hand op den mond van dien mensch opdat wü daaraan leeren zouden dat wij ons van alles moeten kunnen ont- doen. behalve van het geloof en de - deugd (Brieven van Ozanam, 5 Fe bruari 1836.) Doch, zooals wij het hooger zagen, die geliefkoosde stem was niet bestemd om lang te zwijgen, en galmde weldra terug op een nieuw en veel grooter strijd veld. Ozanam juichte er om, en zijn biograaf deelt ons deze roerende bijzonderheid mee voor elk der vastenpreeken \an Lacordaire kwam hij in de O. L. V. Kerk een rij stoelen ledig houden ten gebruike der katholieke studenten, die wellicht anders den moed niet zouden gehad hebben gedurende lange uren le wachten met de woelige volksmenigte. Deze preeken duurden twee jaren, en de bijval groeide immer aan De aartsbisschop zelf, geestdriftig en dank baar gestemd door dien grootschen toe loop van menschen, had Lacordaire in het openbaar begroet met den naam van nieuwen profeet. Dan ineens, in Mei 1836, te midden van al die glorie, staakt de gevierde predikant zijne sermoenen en kondigt zijn vertrek aan voor Rome. ('t Vervolgt). AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr twee maal 1,25 Ir. Gewone annoncen o,i5 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. De maatschappij staat op den boord van een peilloozen afgrond, waar zij noodzakelijk moet in storten, doe men de oorzaken van haren ondergang niet verdwijnen. Het verwijderen der moeder uit het huisgezin noem ik eene der voor naamste oorzaken, waarin de hoofd oorzaak het gemis aan godsdienst besloten ligt. De noodzakelijkheid der lichamelijke opvoeding door de moeder moet ik niet aantoonen geleerde deskundigen heb ben ze bewezen. Hun warme oproep heeft diepen weerklank gevonden de jonge vrouwen worden over de heilige moederplichten ingelicht, kinderkribben gesticht, wetten tot vrouw- en kinder bescherming neergelegd doch, wat is de lichamelijke opvoeding vergeleken met de zedelijke, godsdienstige opvoe ding, eenig ware grondslag en steunpi laar van alle maatschappelijke en zedelijke grootheid. Het lichaam heeft maar waar de, omdat het den tempel i3 der ziel, die zelf den tempel van den H. Geest is. De moeder bouwt de maatschappij op of breekt ze af. De moeder, zegt Fénelon, maakt het vaderland gelukkig of ongelukkig. Daar kan van geen waar huisgezin sprake zijn schrijft Kardinaal Manning, waar de moeder haar eigen kind niet opvoedt, en waar geen huisgezin is, daar is ook geen hui selijk leven, en waar het huiselijk leven ondermijnd is, daar is het sociale en publieke leven op zand gebouwd. Waarom Omdat de moeder, en zij alleen, den grondslag eener waar-gods dienstige opvoeding kan leggen, de gods dienstige opvoeding, waarborg van onverbreekbare verkleefdheid aan ouders en vaderland, van eerbied en gehoor zaamheid, aan vorsten en overheden ver schuldigd. (Hendrik IV) - Of de man in later leven zal blijven bidden, lee- raart baron van Wynbergen, hangt voor een goed deel hiervan af. of hij het op den schoot der moeder heeft geleerd, •la, het gcheelc leven en streven, hel weten en kunnen, liet doen en laten van den mensch worden beheerscht door de eerste indrukken inde eerste levensjaren door de moeder aan. haar kind gegeven, de moeder, die de meest wijze opvoedster der wereld is, omdat zij het voornaam ste, dat de opvoedkundige bezitten moet, eene opofferende, toewijdende liefde, in al hare volkomenheid bezit. Rome overheerschte de wereld, zoolang de Romeinsche moeder zelf hare kinderen opvoedde, doch, het groot-brengen der Romeinsche jeugd door vreemdelingen, leverde Rome aan de barbaarsche horden. De goddelijke, alwijze Voorzienigheid legde in 't moederherte het vol e besef van dien heiligsten der plichten. Natuur lijk, 0111 zeggens onbewust, giet de moe der drop na drop de heilzaamste lessen in het vruchtbaar kinder-zieltje. Het diep-trillend liefde-muziek in «vader moeder besloten, vloeit over de rozige engelen-lippekens samen met de gebene dijde namen van .Jezus en Maria, namen door de godsdienstige moeder in den mond van haren lieveling gelegd, in zijn her te geschreven. Om zijne eerste grillen en gebreken te bekampen, beroept moeder zich op het overal-tegenwoordig zijn van God Jezuke ziet dat gij niet braaf zijt, klinkt het zacht-ernstig, terwijl haar vinger naar een Godsbeeld wijst. Zullen dat beeld, die woorden, die gezichtsuit drukking geene liefderijke vrees en godsdienstigen eerbied in 't jeugdig hert loggen Vóór en na het eten, terwijl het kindje godvruchtig zijn kleine handjes vouwt, zegt moeder, en het wichtje moet het nastamelen zoo het kan Danke, Jezuke lief. Bij het opstaan en slapengaan leert moedor Dag of navond, vader en moeder, een kruiske als 't belieft. Heilige en heilzame ge bruiken, die de ouders tot in 't diepste der ziel ontroeren. De onderwijzer of de onderwijzeres zullen die godsdienstige opvoeding vol tooien en het ontwakend verstand de Christus-leer helpen doorgronden. De gedachte aan God zal zich met het leven van 't kind als vereenzelvigen, en den jongeling eene sterkte een schild wezen tegen de ontsluimerende driften, eene reddingsplank bij rampzalige schipbreuk. Moeders gij zijt het volmaakste beeld van Godsliefde. In name dier grenzelooze genegenheid, sta toch die eerste opvoe ding uwer eigene kinderen aan geen vreeraden af vorm, veredel zelf uwe kinderen, opdat ze ouders, vaderland en God beminnen maak er brave kinderen, goede burgers en geloovige Christenen van, en gij zult onze diep-geschokte maatschappij, ons zwaar beproefd vader land redden. Christ. Onderteekening van den wapen stilstand De vredesonderhande lingen beginnen. Berlijn, 16 December.Het wapen stilstandverdrag is den 15 December 1917, te Brest-Litowsk onderteekend geworden tusschen de gevolmachtigden van het Russisch opperbevelhebberschap eenerzijds. en de hoogere bevelhebber schappen dor legers van Duitschland, Oostenrijk-Hongarië, Bulgariö en Turkije anderzijds. De wapenstilstand begint den 17 December te middag en heeft geldigen loop tot den 14 Januari 1918. Voor het geval de wapenstilstand niet zeven dagen vóór den vervaldag (14 Januari) opgezegd wordt, wordt hij van zelf, door die stilzwijgendheid vernieuwd. De wapenstilstand strekt zich uit tot al de legerkrachten te lande, ter lucht en te water van de wederzijdsche fronten. Volgens de bepalingen vervat in artikel 9 van den wapenstilstand, be ginnen dadelijk de onderhandelingen voor den vrede. om met dezelfde koelbloedigheid rechtsomkeer te maken en, zonder verliezen, de achterhoede te gaan vervoegen. Deze was handgemeen met de voorhoede van Kutusof en trachtte haren oprfiarsch te stuiten. Te Wilna, evenals te Moscou, had de keizer geen enkel bevel van aftocht doen geven hij wilde onzen vlucht zoo lang mogelijk geheim houden ten einde hiermede onze bondgenooten en hunne ministers volledig te ver rassen, hetgeen ons toelaten zou van hunne eerste verbazing gebruik te maken om haastig door hunne landen al te trekken alvorens zij zich berei den konden om met de russen te heu len en ons op 't liji te vallen. Met dit doel had hij ze in Littau- wen allen om den tuin geleid. Zij geloofden slechts aan onze rampen toen zij het met eigen oogen konden bestatigen, en dit blind geloof in de onwankelbaarheid van Napoleon's genie was hem hier gunstig. Doch tevens heerschte er daarmede in Wilna een volledig veiligheidsgevoel, en dit was oorzaak dat men er geen enkel verdedigingsplan beraamd had. Wilna hield een groot gedeelte in uit het reisgoed en de schatkist van o het leger, levensmiddelen, een menig- 1 krachtinspanningen te pletter liepen, te van reusachtige lourgons beladen j Alles werd hier opgehouden: reisgoed. met den trein van den keizer, mach tig veel artillerie en een aanzienlijk getal gewonden. Onze aftocht was op die lieden gevallen gelijk een schielij ken donderslag, en de eenen lieten zich overmeesteren door den schrik, terwijl de anderen door een starre verslagenheid verlamd werden. Alles geraakte er in de war. In het volle gedruisch dreven ver scheidene hooidmannen, buiten de stad, en in de richting van Kowno, al dezen vooruit die zij in beweging konden zetten maar een mijl verder kwam deze zware en ontstelde kolom aan de hoogte en den bergpas van Ponari. Tijdens onzen triomlantetijken op tocht had deze beboschte hoogte aan onze huzaren slechts toegeschenen als een gunstige terreingolving, van waar zij gansch het plein van Wilna ontdekken konden en hunne vijanden monsteren. Hare steile helling overi gens werd toen nauwelijks opgemerkt. Ineen regelmatigen aftocht hadde zij eene goede positie geweest om hier stand te houden en den vijand te stui ten maar in deze wanordelijke vlucht werden die heuveling en die bergpas een onoverwinnelijke hinderpaal, een muur van ijs tegen den welke alle Herlijn, 17 Dec. De Nordduitsche Allgomeine Zeitung e meldtNaar wij vernemen, zal zich dostaatssekretaris v. Kuhlmann in den loop der week voor de vredesonderhandelingen naar Brest- JJtowsk begeven. j_ Zurich, 17 Dec. Men bericht dat Neue Zurichcr Zeitung over den weerslag der Russische vredesbeweging op het Serbische leger aanbiedingen van den Raad der Volks- kommissarissen aan de Duitsche overhe den, gedaan werden gansch onafhanke lijk van de overeenstemming of de afkeu ring der Verbonden regeeringen In Engeland. Eene rede van Henderson. Het Serbische ofliciöcle blad Srpspe I Borne, io December. Arthur Hen- winnen «i^on zegde schatkist, gewonden. Geld en eer, en het laatste beetje tucht en kracht dat er ons nog kon overgebleven zijn, gingen hier teloor. Voermannen en soldaten putten zich hier vijftien uren lang uit om de wa gens vooruit te krijgen, doch intus- schen zagen zij koning Murat met zijn vluchtelingen kolom wegtrekken langs de flanken van den heuvel elk oogenblik kwam het bulderend kanon van den vijand dichter bij, en zelfs Ney zagen zij met zijn drie duizend man wijken achter de hoogte als dan, om zich heen starend, en heel den berg bedekt ziende met wagens en verbrijzelde oi omver gebuitelde kanons. met neergevallen paarden cn menschen die bezweken, dachten zij er niet meer aan iets te redden maar de plundcrzucht van den vijand te voorkomen met zich zelf aan plunde ringen over te leveren. Een caisson der schatkist die in de woeling openbrak, was als het sig naal tot dien roof iedereen liep op die rijtuigen toe, beukte hen in en maakte zich van de kostbaarste voor werpen meester. De soldaten der achterhoede welke voorbijkwamen en dit spektakel bemerkten; wierpen hunne wapens weg om zich met buit te beladen, en de goudkoorts greep hen zoo geweldig aan, dat zij niets Novine bevat strenge waarschuwingen van den minister van oorlog tegen de lal rijke deserties, alsook edikten tegen talrijke oorlógsonlustigen die zich in het hui ten land bevinden. Ook talrijke officie- I ren werden wegens vredelievende strek- kingen of wegens hoogverraad uit het j leger verwijderd. De vredesonderhandelingen in Brest Litowsk. De Duitsche, Oostenrijk-Hongaarsche, Bulgaarsche en Turksche regeeringen zullen binnen enkele dagen met Rusland in vredesonderhandelingen treden. De afreis van den Duitsche gevolmaeh- tigde is nakend. Niet verbindelijkc vredesbesprekingen zijn reeds tusschen de vertegenwoordigen der beide regeeringen, te Brest-Litowsk, in gang. Kaledin aangehouden Het Kopenhaagsche blad Sociaal- demokraten meldt uit Stockholm De Bolschewickische gezant te Stockholm. Warowski, kreeg telegrafisch het bericht dat Kaledin in de nabijheid van Moskow zou in hechtenis genomen zijn. Den 15 December had er in den Kaukasus een verbitterd gevecht plaats tusschen inlanders en Kozakken. De korrespondent van de Djen deelt medo dat Kaladin weigert hulptroepen aan de ^kozakken te sturen. De ernstige toestand van Kaledin maakt het hem onmogelijk troepen te missen. Denzelfden korres pondent, die met Kaledin sympathiseert, verklaart dat het kritiek oogenblik voor Kaledin zeer nakend is. Het staatsbankroet. J De - Times verneemt uit St-Peters- jhurg De regeering heeft aan de banken de uitbetaling verboden aan het buiten land dër intresten vervallende op 1 Januari. Daarmede is het staatsbankroet wel niet officieel verklaard maar toch reeds praktisch tot gelding gekomen. Hervorming van het leger. Reuter meldt uit St-Petersburg De troepen van het garnizoen van Sint Petersburg zijn reeds bezig met liet kie zen van nieuwe officieren. Het hoogste maandgeld van eenen officier zal in 't vervolg de 250 roebels niet te boven gaan. Alle kenteekens van rang, epau letten. koorden, orden, enz. worden afgeschaft De staf van het 22* leger werd in hechtenis gehouden. Het geschil tusschen de Russische Regeering en de Entente. St-Petersburg, 17 December. Ver scheidene Gezanten hebben het nazichts- merk voor de paspoorten der diplomati sche koeriers van den volkskommissaris van buitenlandsche zaken geweigerd als reden gaven zij op dat de regeering der Werklieden en Soldaten niet als rc- gcering erkend is. De vredesonderhandelingen Londen, 18 December. De Mor ning Post 11 meldt uit St-Petersburg De Regeering deelde Donderdag aan de Ge zanten mede dat de bepaalde vredeson derhandelingen op 28 Dec. zullen begin nen. De deelneming van de Entente-ge zanten is afhankelijk gesteld van de uitbreiding van den wapenstilstand op alle overige fronten. Londen, 18 December.—«Daily News» meldt De Rumeensche Gezant 'in Lon den kreeg door eene onzijdige Mogend heid te Jassy vertegenwoordigd, het be richt van de Rumeensche regeering dat de Rumenon op 2 Januari met hunne onderhandelingen over den wapenstil stand zullen beginnen. Trotzki aan Buchanan Basel. 18 December. De Handels- agenlttr 1. meldt uit St-Petersburg in da tum 14 December Een mededeeling van den Kngclschen gezant Buchanan beant woordende, verklaarde Trotzki dat, de 1 op 12 Decomber, in eene rede te Londen, dat zijns inziens de oor log op zijn laatste gaat. De meerderheid van hot volk is van meening, dat, nadal de oorlog reeds zoo lang geduurd heeft, deze niet vroeger zal eindigen dan wan neer Engeland de zegepraal behaald heeft, die het herbeginnen van oorlogen voor altijd onmogelijk zou maken. Of de zegepraal door militaire of politieke diplomatische middelen bereikt wordt, zal enkel do tijd leeren, docli het ware vreeselijk, indien de oorlog, tengevolge van misverstand of door le kort komen van vrijmoedige verklaringen, een dag moest verlengd worden. Daarom begroet hij do voortreffelijke wending in de rede van Asquilh en hoopt dat1 regeering bij de eerste gelegen heid zal verklaren, in hoever zij het daar lede eens is. De regeering van Groi -Britanië en de Verbondenen zou den verklaren dat hunne oorlogsdoelein den van zedelijken en niet van stoflelijkcn a; j ZÜ", dat zij voor een groot princiep strijden en niet voor Mesopotamia of andere gebiedsvermeerderingen. Bij de aanstaande vredesonderhande lingen zou er van geene Belgische kwes tie spraak zijn, gezien de herstelling van België natuurlijk is. De verklaring van den eersten minister over dit punt en nog andere kwestiën zullen door do natie hoopvol opgenomen worden. Brief van Beresford. Berne, 17 Decomber. Morningposl maakt den volgenden, veelbeteekenuen brief van den admiraal Beresford open baar Wij zijn aan de oorlogskrisis ge komen. De toestand is vol van innerlijke en uiterlyko gevaren voor den Staaf. De toekomst der wereld berust op den uit slag van den reuzenstrijd tusschen liet Brilsche en het Duitsche Rijk. Wie hel van deze twee het langst uithoudt zal overwinnen. Eene moet verliezen. In dit beslissend oogenblik schijnt eene bron van twijfel over het land te loopen, die versterkt wordt door don brief van Landsdowrie. In vorige dagen bevonden wij ons in moeilijkere toestanden, doch de onbuigzame geest van ons ras tegen over onoverwinnelijke gevaren werkt er ons door. Ook in dit geval zal het einde hetzelfde zijn, wanneer wij inzien, dal de oorlog aan ons moet zyi, indien liet Britsche Rijk blijft beslaan. Daarom zal do geest dezelfde zijn, als ter zee 0! in de loopgraven, anders zouden de vreeselijke offers dor beste onzer mannen te ver geefs zijn. Vredesstemmen in Engeland. Amsterdam, 15 December. Volgens de Londenschc berichtgever van het «Algemeen Handelsblad» meldt had er inde -Nalionalklub- te Looden een ver gadering plaats, waarin Lord Buck mas ter, minister van justicie in het ministe rie Asquilh en de Uuionist Lord Parmoor zich over den Volkerenbond uilten. Lord Buckmasler zegde, dat alles moet in 'l werk gesteld worden om een Vol kerenbond tot stand te brengen. Het moet het bijzonderste punt Van de vredesvoorwaarden zijn. De Europeesche diplomatie heeft in 't geheim gewerkt, en uit dien hoofde is reeds sedert lang mistrouwen en verdachtmaking ont staan die aanleiding gaven tot den oor log. De Volkerenbond moet daaraan eeu einde stellen. Hadden alle diplomatieke onderhandelingen in 't openbaar plaats gehad, nooit ware deze oorlog uitgebro ken. Geen enkele natie, zelfs Üuitschlaml, mag uit dien Volkerenbond gesloten worden. Op do onderbreking van een aanwezi ge, die van eene bijtreding van Duitscli- land niet wilde welen, antwoordde Lord Buckmasler: Zou Amerika ooiteen der gelijke Volkerenbond kunnen bijlreden, zonder zijne grondbeginselen prijs te govon En zal Duitschland dat zich. naar meer hoorden van de schuifelende kogels en het gehuil der naderende kozakken. Men vertelt zelfs dat de kozakken zich bij hen mengden zon der bemerkt te zijn, zoodat geduren de eenige stonden, franschen en tar taren, vrienden en vijanden in eenzell- den plunderingsroes vereenigd wei den. 1 ien miljoen goud-en zilvermunt verdwenen in hunne handen. Maar naast die afschuwelijke da den, zag men ook schoone gebeuren. Daar waren mannen die alles verlie ten om op hun schouders ongelukkige ;ekwetsten te laden en alzoo te red- ten anderen, die hunne gewonde en vervroren makkers niet konden mee nemen. stierven aan hunne zijde. Op den steilsten en meest bloot gestelden flank der hoogten, wist een officier van den keizer, kolonel graal Eurenne, de kozakken tegen te hou den, en niettegenstaande hunne razen de kreten, deelde hij onder hunne oogen den bijzonderen schat van Napoleon uit aan de wachten die zich in zijne nabijheid bevonden. Deze brave lieden verdedigden zich met de eene hand, en met de andere verborgen zij het geld. Veel later, toen alle gevaar geweken was, brachten zij trouw den schat terug die hen toe vertrouwd werd, en daar ontbrak geen enkel goudstuk aan, ('t Vervolgt'. de gehoor!e.statistieken dd*^ jaren bewijzen veel eer f andere oorlogsvoerende na kan z(jn, in mnnnoykracht zal 1 zich daar dan niet onverhoopt tegen verzetten Meent gij dat g(j Duitsche opv| Duitsche weienschap, Duitsche op oojt vernietigen kunt Buckmasler waarschuwde don \oor een okonomfscbon oorlog Duitschland. De oorlog hoeft geloo •laf vooral na den oorlog den vrijhaiuL noodwendig is. Do bladen meenden dat de vrede niet le vroeg mag komen, maai hjj, Buck master, beweerde dat de vrede die de oorlogsdoeleinden, waarvoor En geland strijdt, verzekert, niet te~vr©C{ kan komen. Engeland kan meer ontbc ringen doorstaan, nog meer offers op financieel gebied brengen. Maar wat heteekent dat alles eigenlijk Ik zeg, de kern onzer jeugd is vernietigd; ik zie do vrouwen alles wat ze lief hebben verlie zen 011 ik protesteer tegen dc theorie dat een spoedige vrode moet ver-oordeel.' worden. Ik beweer, dat een vrede, die tot verwezenlijking onzer oorlogsdoel einden leidt, niet te vroeg kan komen. Na Lord Buck master sprak Lord Parmoor, die verklaarde dat liy het ten volle eens is met elk woord die lore Buckmastei- uilgesproken heeft. Er zou den meenings verschillen kunnen bestaai over den aard en do manier waarop hol doel zou kunnen bereikt worden doch dc Volkerenbond moet komen, gelijk Lord Buck master hem uiteengezet heeft. Lorn Parmoor verborg niet, dat hij, ofschoon hij reeds vóór den oorlog een beslissend tegenstrever van den \rijhandel geweest is, nu tol 'e volle overtuiging gekomen is dat de ekonomischo kwosties met helderen blik moeten nagezien worden en dat de eerste waarborg van den Vol kerenbond moot zijn de bewaring van het grondbeginsel'van den vrijhandel. Is het. werkelijk noodzakelijk dat al die rampspoed lot den laatston man en tot. den laatste» penning voortgezet orde Iedere poging, om don vrede tegen te houden, die het Engelseho dool verwe zenlijkt, is volgens hem een afschuwelij ke misdaad. Lloyd George over Lansdown's brief. Bij 0011 banket to London tor eere van dc leiders van den luchtvaartdienst, zegde Lloyd George onder andere D' nieuwe verschrikkingen door het nieu wapen van den luchtvaartdienst in di oorlog goh-acht, zullen in de we reld 11 m tegenzin leen toenemen legen eenen nieuwen oorlog. Het is derhalve gewicht ger dan ooit, dal de vrede oen rechtvaart ige, eervolle en weldoende vr< de wezo. vort goleden heeft een, hoog in aanzien staande edel man, die den staat onder "ele oogpunten uitstekende diensten heeft bewezen, do nalie opgeschrikt door eenen brief'die eene aanmerkelijke vrees deed or.tslaan bij le.:e wier hoofd vol bczorghcid is dat •leze oorlog met eenen duurzamen vrede, en niet met oene vernederende neerlaag zou eindigen. Ik weet thans dat al onze bezorgdheid wegens don brief ongegrond was, daar Lansdowne doorgaansweg in overeen stemming was mot president Wilson, en slechts nauwkeurig datgene wilde bepa len, wat de president zegde in Gjne kor telings uitgesproken groote redevoering in het kongres. Zooals de regeering volkomen 't ak koord is met die redevoering, zoo is het ook buiten twijfel met deEngelsche natie gesteld, en daar ook Lansdowno ver klaarde met dezelve overeen to stemmen neem ik aan dat de uitlegging dio Lans- downe's brief gevonden heeft, niet alleen bij de strenge aanhangers der zaak van de bondgenooten, maar ook hij hare tegenstanders in ons land, in Amerika Frankrijk en ook in Duitschland on Oos tenrijk. niet in het tninst overeenkwam met hetgeen Lansdowne wilde zoggen. Ik won sell goenen strijd uit te lokken waar er geen bestaat. Lansdowne wilde eenvoudig hetzelfde zoggen als president Wiison, en het is een groot ongel-ik dat hij dat voornemen niet heeft ten uitvoer gebracht. Ik bovoud my op de konfereii- cie der bondgenooten te Parijs, wanneer do brief verscheen. Hij werd daar met smartelijke verbazing opgenomen. Lloyd George wees verder op eene woelende minderheid in hot land dio arglistig en hardnekkig hare zinswijze poogt to verspreiden, met het inzicht, het land tot eenen voortijdigen vrede van onderwerping te dwingen. Het gevaar is niet vervolgde Lloyd George, de uitorste pacifist. Dien vrers ik niet edoch ik raad de natie aan voor éénen man op (ie hoede te zijn, namelijk voor dien die meent dat er een tusschen- weg is tusschen overwinning en neder laag. Er is geen tusschenweg tusschon zege praal en nederlaag. Er zijn lieden, die golooven dat de oorlog thans door een soort van zoogenaamd vredesverdrag kan geëindigd worden, door de instelling van eenen bond der naties, mot sehoidge- recht, ontwapeningen een plechtig ver drag tusschen alle naties, dat zij hetzelve niet alleen zouden in acht nemen maar hetzelve ook doordrijven togen de vol koren die zouden wagen hetzelfde te schenden. Dal is de ware politiek 11a Jen oorlog, edoch zonder overwinning ware zulks een steek in 't water. Berlijn, l:i December. Volceus Reuterbericht uil I.omlon. dal tot thans toe enkel als persbericht voorligt, |i(.c.fi sir Balfour op de vraag van eenen afge vaardigde, of de Brilsche regeoring van 1 11 ce?'r?a'-mo8en'U'«don vredesvoor stellen had ontvangen, en of do regocring daarover eene verklaring kon geven geantwoord Daar do volkskotnmissarissen in Sint- Petersburg goed gevonden hebben een vertrouwelijk bopicht van den Russischen gevolmachtigde te konden bekend to ma.ven, belet er niels ineor too te geven dat de reg .criug zijner Brilsche Majesteit in Septcmour Inn, vanwege Duitaohlnnd door bemiddeling van oenen neutralen diplomaat de mededeeling ontving dat hot aan do Duitsche regeoring genoegen zou doen. aan de Engelsche regeering eene mededeeling over don vrede over te maken.

De Denderbode | 1917 | | pagina 1