Klein Litnrgiscn Kalender KATHOLIEK NIEUWS» EN AANKONDIGINGSBLAD Van Beroemde Bekeerlingen WATERLOO VREDE. Amerika in mm oorlog. Geene Herneming van de Bondge nooten aan de vredes-onderliao- N Zondag 13 Jannari 1918 3 centiemen het nummer 72s" Jaar N° 4 790 Week-Ka lender. Vrede-visoen. excelsior! Kunstnieuws. We Italiaansche katholieken en de oorlog WERFKAPEL Boekbeoordeeling Komt te verschijnen DE DENDERBODE Abonnementsprijs 3 trank 's jaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, 31 DRUKKERUITGEVER Van de Putte-Goossens Aalst, den 12 Januari 1918. JANUARI. Evangelie van den Zondag Jesus onderwijst in den tempel. Luc. II. 13 Zondag, H. Veronica, maagd. 14 Maandag, H. Hilarius, Bbl. 15 Dijnsdag, H Paulus, UEremyt. 16 Woensdag, H. Marcellus, Pmr. 17 Donderdag, H Antonius, abt. 18 Vrijdag, St. Pietersstoel. 19 Zaterdag, H. Gudula. De sneeuw die mantels feestlijk blank Slaat om de gansche stede, En donzig maakt de verre klank Van elke klokken-bede De sneeuw die ovral stilte spreidt En klaren morgen mede, Heeft nu de wereld ingewijd Voor 't konten van den Vrede. Hij nadere over 't wit tapijt Met vorstelijke schrede Hem groeten zullen wijd en zijd De klokken in de stede 9-1-M8. j.C. ii. Henri Lacordaire. 27* Vervolg. Lof en blaam. Tweede reis naar Rome. [Hooger inzicht. Welk een beweegreden deed Lacor daire opeens in Mei 1836 zijn conferen- cieën staken, toen zijue kansel triomfen hun hoogste peil bereikt hadden Ik begreep dat ik nog niet rijp ge noeg was - zegde hij later. liet is eigen aan groote zielen zich zelf te behoerschen in den roes der glorie, en zich koelbloedig te oordeelen bij het kalme licht der rede, en het is eigen aan de deugd de kracht te bezit- ten om zich te ontrukken aan den triomf ten einde in de afzondering de «-wetenschap te gaan uitdiepen die de groote geleerden on de heiligen maakt Hij die zulks schreef, Pater Chocarne, heeft wel terdege de diepere roerselen van Lacordaire's ziel begrepen, want wij zagen reeds vroeger hoe do beroem de redenaar de eenzaamheid lief had, en steeds tot haar terugkeerde om zich daar tusschen hem en zijn ziel een horizont te scheppen wijd als de wereld. - Hot moet gezegd, naast de schitterende lichtzijde zijner triomfen, lag ook de grimmige en nijdige schaduwkant van enggeestige kritiek. Men wiorp hem met sleenen omdat hij optrad zoo breed en ruim van gedacht, zoo fonkelnieuw van taal. M. Fa va tier in zijn Eloge du P. Lacordaire merkt daarover op Deze zoo nieuw klinkende stem in 7> den christelijken kansel schrikte zeke- re geesten af die nog gekluisterd lagen aan 't verleden. Zij kouden geen on- derscheid maken tusschen de waarheid welke uit, haren aard zelf één en on- veranderlijk is, en door den redenaar volkomen eerbiedige! werd, en den uiterlijken vorm die slechts het veran- derlij k kleed dezor waarheid is en dien de jonge redenaar zoo wonderwel wist «aan te passen aan don smaak eener eeuw welke hij hartstochtelijk bemin- de. Inderdaad, Lacordaire beminde zijne eeuw hartstochtelijk, en vooral haar vrij gezind streven was hij zóó toegedaan, dat hij later ver- Letterkundig Mengelwerk Nadruk verboden. DOOR STENDHAL Biographische nota Stendhal (dek- naam van Henri Beyle) werd geboren te Grenobel den 23 Januari 1783, en stierf te Parijs den 23 Maart 1842. Hij staat een der eersten in de rij van de grootmeesters der fransche letterkunde, en Paul Bourget, de diepe psycholoog en beroemde romanschrij ver, heeft zich vooral beijverd om de zeer eigenaardige kunstenaarsfiguur van Stendhal in een schitterend daglicht te zetten voor de nageslachten. Zoon van een advokaat van het Parlement, kreeg hij een uiterst verzorg de en degelijke opvoeding. Hij was beurte lings kunstschilder, diplomaat, wijsgeer, officier, handelaar, auditeur bij den Staats raad, oorlogscommissaris, consul van Frank rijk te Civita Vecchia, en was gemengd in al de politieke omwentelingen dier woelige tijden. Hij ging als een zwerver-kunstenaar door het leven. Bedeeld met een buitenge wone opmerkingsgave, met een scherpzien- den weemoedig getinten geest, heeft hij ons bladzijden nagelaten die den stempel dragen eener wonderlijke persoonlijkheid, en die als «vluchtig neergepend schijnen op den knie, bij het bivakvuur. (P. Bourget.) Doch door die bladzijden loopt en bruist het geestige nik geschakeerde leven, zooais het gistte en woelde inzijnonrust.g brem 7iine werken, zegt Paul Bourget, zijn een gekeuvel, en dit gekeuvel is dat van AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr twee rsaa! 1,35 Ir. Gewone annoncen o,i5 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, enz. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. klaren mocht. Ik sterf als rouwheb- bend katholiek en verstokt liberaal. Dat zijne vrijheidsidealen hem soms mis stappen deden begaan, en hier en daar een wanklank hebben nagelaten in zijne conferencieën, niemand die zulks op heden nog betwisten zal wanneer hij de rol nagaat door den grooten predikant gespeeld in de kerkelijke geschiedenis van Frankrijk. Doch dat er toen manneu gevonden werden die deze alleszins heerlijke con fcrencieën verketterden en in den ban sloegen met hun vernepen en jaloersch gevit, dit geeft ons een duidelijk beeld van de onbesuisde kritiek die zich des tijds schrap zette om dezen koninklijk begaafde van zijn troon omneer te halen. Een staaltje maar De sermoenen van den abbë La cordaire zijn goed bepaald, niels anders dan gazelariikeleh die ook nog heden een niet slecht figuur zou den maken in een nieuwen Avenir. Naar ons oordeel zijn zij een vol maakte schending der taal en de volkomensle anarchie van hel bloot wijsgeerig gedacht. Men ziet waar dil alles heen wil de gewezen opstellers van L'Avenir -, dragend nog op hun voorhoofd de sporen der banbliksems van bet Vati- kaan bleven in de oogen van sommi gen een voortdurend voorwerp van mistrouwen, en de schaduw van den veroordeelden Lamennais werd nog steeds op hun .weg rormoed. Lacordaire, groothartig den rug toe keerend aan al dit cngzielig gedoe, zette zich dus ten tweede male op reis naar de Eeuwige Stad, naar Rome,waar een rust en oen kalmte heerschen die immer alle groote harten en geesten tot zich heb ben getrokken. Men denke slechts aan Louis Vcuillot, aan Schaepman en zoovele anderen. Aanvankelijk had die reis slechts een doel van afzondering en studie, doch de Voorzienigheid had hier een veel grool- scher inzicht en ging zich van dezen uitverkoren priester bedienen om een gevallen Orde in Frankrijk, het orde der Dominikanen te herstichten en op te helpen tot een nieuw en glorievol bestaan. Strijd stond hier weerom te wachten, maar is hel niet in den strijd dat groote talenten en groote ievens gelouterd worden ('t Vervolgt). Leest in dit num mer het begin van ons nieuw LETTERKUNDIG MENGELWERK WATERLOO DOOR STENDHAL (Vervolg) In ons vorig artikel handelden wij over het slecht samenstellen der geschiedenisboeken en het weten schappelijk opleiden. Nu gaat het over twee andere vredestorende bron nen de geheime diplomatie en het mis-opvatten van het Staatsdoel. III BRON. DE GEHEIME DIPLOMATIE. Dat visschen in troebel water, die socialistische Staats-knoeierij, zullen we ze maar noemen, omdat ze met de verleidende leerstelsels dier verderfe lijke secte zooveel overeenkomst heeft. Neel en nicht spelen, congres sen en verbroederingsleesten houden, en terwijl den grond ondermijnen om bij de eerste gelegenheid de beste neef en nicht de lucht in te blazen. Hier worden voordeelige handels- een kunstenaar wiens wonderbaar spring- levend gevoel bij de aanraking van dui zenderlei voorwerpen in trilling komt. Doch, achter den kunstenaar, schuilt er een wijsgeer en 't is zelfs de wijsgeer die hier beheerscht Het mooi en beroemd verhaal waarvan wij hieronder de vertaling beginnen, is getrok ken uit een zijner romans La Chartreuse de Parme». In dit verhaal zien wij den held, Fabrice del Dengo, deel nemen aan den slag van Waterloo, zooals een jong meisje haar eerste bal bijwoont.» (P. Bourget.) Wat de kunst van Stendhal hier kenmerkt is zijn fijn ontledingsvermogen, zijn talent om het psychologische, het zielkundige in een verhaal uit te diepen, en tevens zijn geestige pittige trant van vertellen. Als wijsgeer had hij een sombere zwaar moedige kijk op het leven. Stendhal is in Frankrijk een der schep pers geweest van den zielkundigen, wijsgee- rigen roman. Paul Bourget behoort tot een zijner schitterendste discipelen. De Vertaler. SamenvattingDe jonge Fabrice del Donge uit MHanen, een bewonderaar van den Grooten Napoleonheeft tegen den wil Zijner familie zijn land verlaten, in de hoop van den keizer te zien en bij zijn leger inge lijfd te worden. Doch door zijn vermomming en vreemden tongval wordt hij als een spioen aanzien, gevangen genomen en opgesloten in het stadje B. nabij Waterloo. Op den morgen van den slag gelukt hij er in te ontsnappen, dank aan de medeplichtigheid der cipiersvrouw, en ontvlucht, in een huza- renpak gestoken. Het was nog geen uur geleden dat Fabrice zijne weldoenster had ver overeenkomsten voorgespiegeld, daar eene stad, eene provincie, een land beloofd, ginder het vuur van ouden familie- of rassenhaat aangewakkerd ol bedreigingen aangewend, en., bom... 't zit er op: hals over kop werpt zich de eene mogendheid na de andere in den warboel De schoone beloften, hoevelen hebben ze ree-Is bedrogen, hoeveel landen ten onder gebracht. Gedaan met die dubbelzin nigheid kaart op tafel't volk heeft 'trecht te weten water omgaat, wat zijne bestuurders verrichten, 't recht klaar te zien in hunne handelwijze. Zou de krijg ten minste niet zeer beperkt zijn gebleven zonder de u ge heime diplomatie Weg met die loensche politiek, eerlijke rechtzinnig heid in en vóór alles. IV BRON. - HET VALSCH STAATSDOEL. u De Staat is een oorspronkelijk, in het innerlijkste wezen der mensche- lijke natuur geworteld menschheids- instinct, dat zich naar bepaalde gees telijke levenswetten ontvouwt, alle sociale levenskringen en elementen bevorderend en beschermend naast elkander ordent, en volgens de altijd en overal gelijke, onveranderlijke beginselen van het recht en van tie rechtveerdigheid ondersteunend !:n helpend, bewakend en toezicht hoe dend, beschermend en sterkend tfcr zijde staat. (Julius Kautzb a De Staat heeft het welzijn zijnier medeburgers als een eenheid te ver wezenlijken De Staat moet zekerheid der burgers en hun vrijheid beschermen, hunne vrijheid eerbie digen vrijheid van Godsdienst, (ver derfelijke godsdiensten uitgesloter vrijheid van familie, van vereeniging naar recht en rechtveerdigheid l.ij moet hun geluk en hun vooruitgai.g helpen bewerken, hen bijstaan ;n hunne lichamelijke verstandelijke en vooral in hunne zedelijke volmaking. De mensch is geschapen niet om hier op deze wereld van rampen «;n onheilen te blijven leven, noch om door de.n dood in 't niet te verzinken om God is hij geboren, Hem aan schouwen in het eeuwige vredeland en in God alle goed te genieten is hst eeuwig doel dat ieder moet tracht-.n te bereiken en waarbij de Staat hein ten dienste moet staan. Was en is hst zoo op onze dagen Tracht de Sta.it het geluk zijner burgers te verzekeren? Bestaat de Staat om den mensch of de mensch om den Staat Gaan we met geen reuzenstappen naar of zijn we niet tot het Grieksch Staats- absolutisme teruggekeerd, het Griek- sche Staatswezen waaronder zelfs de vrijste Griek niet vrij was In zijne verhouding tot de gemeenschap, in zijne betrekking tot den Staat, was de vrije Griek niet doel maar middel en daarom goed beschouwd een be klagenswaardige slaaf(Albersee). De éénling moet zeker zijn persoon lijke belangen aan het algemeen wel zijn weter. op te offeren, elke burger moet zijn vaderland beminnen en verdedigen en den laatsten druppel bloed voor de eer en de vrijheid van den geboortegrond veil hebben, doch geen Staat heeft het recht zijne bur gers te slachtofferen om grootheids droomen pogen te verwezenlijken, om linksche politiek te voeren De hemel is het doel van den mensch, de Staat is een middel. Godsdienstige Staatslieden alleen zullen die sociale levenswaarheid vatten, mannen, wier politiek steunt op de wet van den Vrede-Koning, wiens zielverwekkend geboorteleest we dezer dagen herdachten. Het onderhouden der Christi-wet zal alle verdragen, bonden en machten nutte loos maken, omdat de wet Gods Liefde en Vrede tot grondslagen heeft. Christ. I* verschenen PAX! Lyrisch tooneel-spel 1 VAX JOZEF CRICK PRIJS 1,25 fr. Mijn God, mijn Qod, die in den blanken winterdag, L'n in de L-nleldijheid en den zomerlacli En in den Ideeken herfst vóór mijne blikken staat, Die de natuur zoo heerlijk-weeldrig leven laat Mijn God, door wien ik alle levensgrootheid zag, In wien ik nu dat groote leven minnen mag Gij, die des morgens als een zon opgaat En alle zielen in uw mildheid baadt. Mijn God, mijn God, Oij die de Schoonheid lijt, De Waarheid en des werelds Liefderood O, dat ik U mocht zien tot aan mijn dood O dat ik U toch biddend volgen kon, Gelijk een arend volgt de zuiderzon, Pin oog slechts heeft voor hare heerlijkheid Jovo Herwig. Het Lyrisch Kerstspel van Jozef Crick is eene kunstpoging van grootere gehalte die den schrijver eer aandoet en bewijst dat hij waar kunstenaarstalent bezit. Daarmede heeft hij zich losgerukt van het soms wat eentonig, soms wat kort van adem soneltengenre, om ons een deugdelijk stuk van edele en zuivere inspiratie te geven. Hij geeft ons op eenvoudige wijze het Evangelieverhaal van 't Kerstfeest en beeldde hot uit in lyrische tooneelen die stellig op gevoel en ziel, verheffend en vertroostend inwerken. De reizangen munten uit door zwier en fijnheid hel lied der herders ie als een zang uit schrijvers pen gevloeid. Gansch het stuk volgt een stijgend Tempo vau opwellende vredesleinming dio haar toppunt bereikt in den indruk- wekkenden zang van Jozef, het lieflijk lied der herders om te eindigen met de eenvoudig maar diepzinnige woorden Gloria in Exelcis, dat als vanzelf het genie van den musicus moet uitlokken, om het zoo stemmige Kerstspel in muziek te verklanken en het stuk de volle uit drukking to geven welke het in zich besluit. Alhoewel hier en daar een vers min geslaagd voorkomt en bij mogelijke voorstelling sommige te overwinnen be zwaren zich kunnen voordoen,"zal ieder toch-die aan kunst doet met mij hopen op eene muzikale voorstelling die zonder twijfel leiden zal lot oene opwekkende kunstverschijning. P. B. laten, toen de regen zoodanig begon te plassen dat hij nog nauwelijks marcheeren kon, gehinderd door die groote laarzen waarin de nieuwe huzaar zich erg ongemakkelijk ge voelde. Hij kwam een boer tegen die een lomp paard bereed, en hij miek allerlei gebaren ten teeken dat hij het dier wenschte te koopen, want de cipiersvrouw had hem aangeraden zoo weinig mogelijk zijn mond te openen om zich niet te verraden met zijn uitheemsche spraak, Zij geraak ten 't akkoord. Juist dien morgen rukte het leger, dat de worsteling bij Ligny gewonnen had, op Brussel aan. Het was den dag vóór den veldslag van Waterloo. Des middags terwijl de stortregen voortdurend aanhield, vernam Fa brice het geluid van 't kanon dit stemde hem zoo vroolijk dat hij al de donkere wanhoopsuren van zijn on rechtvaardige gevangschap vergat. Hij reed diep tot in den nacht, en daar hij wat praktisch begon te wor den, koos hij tot logement een zeer ver afgelegen boerenhoeve. De boer weende en beweerde dat men hem kaal had geplunderd; Fabrice reikte hem een goudstuk en hij kon haver bekomen. Mijn paard is wel versleten, dacht Fabrice,. maar toch zou het nog J kunnen in den smaak vallen van den eenen of anderen adjudant, en hij ging naast het beest in den stal sla pen, Desanderdaags, een uur vóór zonsopstand, was Fabrice terug op weg, en door streelen en liefkozen wist hij zijn paardje zoodanig op te Lugano, 4 Januari. Graaf Torre heeft gister eene redevoering uitgespro ken voor een groot publiek over de stel ling der Italiaansche katholieken betrek kelijk den vrede, redevoering welke darrdoor van groote bet eekenis wordt, omdat haren tektst onverkort door de Osservatore Romano - afgekondigd- wordt. Graaf Torre vermeed het in te gaan op de aanvallen te Udine persoonlijk te gen hem gericht wegens zyne redevoe ring en zegde ongeveer het volgende De aanvallen tegen de katholieken be- ruston op eene verwarring welke twee oorzaken heeft. De methode der katholieken om op het volk to werken opdat het nut, de plicht en de noodwendigheid inziet stand te houden verschilt van die der andere partijen. Eike andere partij spreekt veel van den oorlog en van zijne wijd uitgestrekte en verwarde doeleinden, die zich daarbij overleveren aan een niet altijd gepast optimism en spreekt weinig van den vrede. I)o katholieken daartegen houden liet voor doelmatiger te spreken over eenen billijken en duurzamen vrede, die op sterke waarborgen rust, al?ook vaneenen vrede, welke geeno zwakh *id raadzaam maakt, zoolang hij niet gewaarbor; I is, en dat doen zij om reden dat de volksziel zich moet overtuigen van Italië en de Bondgenooten zonder imperialistische veroveringsinzichsen voor een billijken vrede vechten. Zelfs de Pauzelijke nota heeft voor dat dool een nuttig middel aangegeven. Men heeft echter de houding der katholieken tegeu een waanzinnig verlangen naar vrede ten allen prijze, zooals hem nie mand in Italië wenschen kan, verwisselt. Wegens het misverstand over de houding der Katholieken moeten deze zich ver dedigen tegen partijpolitieke aanvallen, waarom zij echter niet de plicht vergeten stand te houden. Graaf Torre werd bij zyn optreden met uitbundige toejuichingen begroet en het slot zijner redevoering werd met vader- landsche kreten bejegend. Tot handha ving der orde was veel politie opgeko men doch er hadden geene voorvallen plaats. In onze drukkerij is verschenen Van den Oorsprong der door PETRUS VAN NUFFEL. Eene fraaie brochuur van 32 bladzij den, gedrukt op best gesatineerd papier, en opgeluisterd met eene prachtige licht drukplaat van het oorspronkelijk beeld van 0. L. Vrouw dor Werf. Te verkrijgen ten bureelo dezer aan den prijs van 1,75 fr. Van den Oorsprong der Werfkapel door Petrus Van Nuffel. Ik heb het boekje gelezou, in éón adem. 't Heoft me waarlijk goed beval len... Zoodanig,.... niettegenstaande een grooten stapel werk me gedurig als oen brandende last op mijn gemoed drukt, dat niet rusten rang jopgezwoept door eene «ooit voldane taak, dat ik hot als eene ondankbaarheid zou aanschouwen, jegens den schry ver, en door hem, jegens do wetenschap, als ik niet myne gevoe lens neerpende voor myne Aalstersche medeburgers, die het nog niet gelezen hebben en dio niet kunnen noch mogen onverschillig blijven aan de geschiedenis onzer bakermat. Het boekje Van den Oorsprong der Werfkapel moet iedor Aalstenaar in zijn boekenkastje hebben, hoe klein het zich ook mochte voordoen. Het werkt op hot verbeeldingsvermogen als de stralen bussels der zou in Mei op den wereld, die de nevelen doen zwich ten, en hun een klein stukje, van den zuive blauwen hemel onthullen ze make hem blij, omdat ze het teeken zijn, waar 1 den zonnige, lichtende dag wordt gebo jD. Dit boekje wassemt een lust van ge- zon te redeneering, doordat liet met het 01 e zoo handig omgaat en het te ver trouwen weet met de weegschaal der nieuwe gedachte. Het werpt alzoo een eigenaardig licht op de geschiedenis onzer stad op haar oorsprongen vorm in do middeleeuwon. liet besluit bezorgd ons daarbij een aangename iconographische en archeolo gische les, waarin oenzelfde gezonde geest spreekt als in het voorgaando en eindigt met een eigenaardig' n, in zijn grooten eerbied voor de H. Maagd ont stane wensch, een wensch die ieder lezer meteen glimlach van genoegen en vol- monteren dat het zijn galop nam. Rond vijf uren hoorde hij het ge schut. Het was het voorspel van Waterloo. Fabrice ont moette weldra de mar ketentsters, en de groote dankbaar heid die hij nog immer voor de cipiersvrouw koesterde, noopte hem hun het woord toe te sturen hij vroeg aan een hunner waar het 4de huzarenregiment was waaraan hij toebehoorde. Gij zoudt .wel doen, soldaatje, wat minder spoed te maken, antwoordde le marketenster, getroffen door de bleekheid en de mooie oogen van j Fabrice. Uw greep is nog niét sterk genoeg voor de sabelhouwen die van daag gaan uitgedeeld worden. Indien j gij dan nog een geweer bij u hadt.dan J zoudt gij alleszins met kogels kunnen schieten gelijk een ander Die raad misnoegde Fabrice. maar ondanks al zijne aansporingen kon hij zijn paard niet sneller doen gaan dan het karretje der marketenster. j Van tijd tot tijd scheen het gebrom der kanons te naderen en dit belette hen elkander te verstaan, want onze held was zoodanig buiten zich zelf van geestdrilt en geluk dat hij het gesprek terug had aangeknoopt. Elk woord der marketenster deed zijn vreugde nog aangroeien. Behalve zijn waren naam en zijn vlucht uit het gevang, maakte hij alles bekend aan deze vrouw welke goed van hart bleek te zijn. Zij toonde zich heel ver wonderd en begreep niets van alles wat deze jonge en schoone soldaat haar "Vertelde. Ik zie klaar in uw spel, riep zij eindelijk uit met iets triomfantelijks in haar stem: gij zijt een jonge burger verlield op de vrouw van den eenen ol den anderen kapitein uit het 4de huzarenregiment, uwe beminde zal u dit soldatenpak aan de hand gedaan hebben, en nu loopt gij haar achterna. Zoo waar als er een God daarboven is, zijt gij nooit soldaat geweest; maar als een flinke kerel van uw gehalte wilt gij niet achterblijven en den bangerik vertoonen wanneer uw regi ment in het vuur is. Fabrice verklaarde dit alles e cht op die manier alleen kon hij goeden raad inwinnen. Ik heb niet de minste kennis van de handelwijze dier franschen, zegde hij, en indien ik niet door iemand ge leid word, zal ik mij nog achter den f;rendel doen steken en mijn paard aten rooven. Vooreerst mannetje, verklaarde hem de marketenster die hem waar lijk lief begon te krijgen, biecht eens eerlijk op dat gi| nog geen twintig jaren teltik geef er 11 hoogstens zeventien. Dit was de waarheid en Fabrice stemde dus van harte daarmede in. Zoodus zijt ge nog zelfs geen loteling, het is alleen om wille van de schoone oogen uwer dame dat gij u de ribben gaat laten kraken. Indien gij nog eenige van de goudvosjes hebt die zij u heeft geschonken, dan moet gij u PRIMO een ander paard aanschaf* doem;* moe! Iomgeven, namelijk O. L. Vr. Ter Diuiven op haar altaar to zien pryken, in haren oorspronkelij ken slaat ontdaan van lu ar driehoekig gewaad - zoonis het voc rgcslacht. de beschermelinge van Aalst wilde, beminde, vereerde on aanriep 4 Bravo meester Van Nuffel. Ik meen 111e te mogen vo rstellen als tolk .van het Aalstersche intelectueel leven, ~m l we ongeëvenaarde ij ver, bij Uwe opz*><* kingou aan den dag gdogd. te prijzen den wensch uit te drukken in 't kort nog meer van u te genieten. Ken* van aan de Vaart. ten-gebruike der Geloovigen van het Bisdom Gent, 1918. - PRIJS FR. 0,35. - Verkrijgbaar ten bureele van de DENDERBODE. WASHINGTON, 3 Januari. In een samenvattend verslag deelt hot staats- departement der Véreenigde Staten, nopens dn werkzaamheden zijner ver tegenwoordigers op de konferencie van Parijs het volgende mede De hoofdza kelijke voorstellen zijn de volgende De Yoreenigde Staten zullen hunnen volledi- gen invloedgebruikcn, om tot volkomene eenheid le komen tusschen Amerika en de landen aan zyne zijde slrydeude op het gebied van landoorlog, op zee, en ook onder ckonomisch oogpunt. Regeering en volk der Yereenigde Staten moeten alles ten pande stellen om de suksesvolle beëindiging van den oor log, door stelselmatige samenvatting hunner hulpbronnen aan mannen en materiaal, te bespoedigen. De strijdkrach ten der Vereenigde Staten zullen zoo gauw mogolijk naar Europa worden overgebracht. Verder deelden de afge- vaardigdendo instelling mede van eene gemeenzame organisatie der Bondgenoo ten ter samenvatting van het scheepsma teriaal en maakten bekend, dat zooveel scheepsruimte als maar mogelyk zou ge bruikt worden voor het overbrengen der Amcrikaansche troepen. Bovendien word een plan uitgewerkt tot meer intensieve benuttiging der Ame rikaansché zeestrijdkrachten, en met de Br itsclie admiraliteit eene overeenkomst gesloten betrekkelijk de bestrijding der onderzeeërs, Verder werd gezorgd voor de deelne ming der Vereenigde Staten aan de be raadslagingen van den oppersten krijgs raad. Men kwam tot oen akkoord over de bijdrage der Vereenigde Staten tot de gemeenzame krijgsmiddelen der Bond genooten, en er werd waarborg gegeven dat voor al de Amerikaansche strijd krachten die in den loop van 1918 naar Europa zullen gestuurd worden, all# benoodigde uitrustingsbenoodigdheden zullen ter beschikking gesteld worden. Groot-Brittauje, Frankrijk en Italië hebben om aan do Vereenigde Staten eon meer nauwkeurigeu blik te verschaffen in de kwestie der levensmiddelen-kon- trool in hun eigon land, erin toegestemd, in hun land de dwangraritsoeneoring der levensmiddelen in te voeren. Verder werd het aandeel der Vereenigde Staten aan de militaire operaties nauwkeurig vast gesteld en eene raadgevende kommissie der verhonden landen ingesteld, wier opdracht zal zijn over de aanwijzing der vaartuigen, met welke het Amorika zal mogelijk gemaakt worden zijne militaire plannen ui' to voeren, te beslissen. Brest-Litowsk, 7 Januari. -- Gisteren avond is het volgende draadloos tek gram in Duitschen gewonen tekst gezonden geworden Aan de Russische afvaardiging, in handen van haren Voorzitter, heer Josse, St-Petersburg. In uw antwoord op do voorstellen der Russische afvaardigingen hadden de afgevaardigden van het. Vierverbond op 25 Dei mber 1917 te Brest-Litowsk .zekere grondrege s voor hot sluitën van eene mmiddellijken algemoenen vrede opgeb dd. Tot. vermijding van eene eenzijdige vaststelling had zij de gel iigheid dezer, grondregels uitdrukkelijk afhankelijk gemaakt, dat zich alle mogendheden aan den oorlog deelnemende binnen een bepaald tijdverloop, zonder uitzondering en zonder terughouding moesten verbin den tot stipste inachtneming van voor- len; zie eens hoe uw ros de ooren psteekt als het geiuid van 't kanon wat naderbij rommelthet is een boerenpaard dat u aan uw dood hel pen zal, van zoodra gij in de strijdlijn treedt. Die blanke rook welke gij daar boven de haag hangen ziet, is pelotonvuur, mijn baasjeZoodus tracht op een flinke draver te zitten wanneer gij de kogels zult hooren schuifelen. Het ware ook wijs een brok te eten terwijl gij daartoe nog den tijd hebt. Fabrice volgde dien raad, en een gouden Napoleon aan de marketenster aanbiedend, wilde hij haar betalen. Hoe gaat hij met het geld om' riep de vrouw uit. De kleine kan nog met eens het geld hanteeren Gu zoudt verdienen dat ik uwen Napo leon op zak steek, en dan, de zweep leggend op Cocotte, er in vollen ga lop mee vliegen ga uw lompe knol zou mij om den duivel niet kunnen volgen Wat zoudt gij dan doen dwaze jongen Weet dan. als het kanon gromt, dat men nooit goud laat zien. Ziehier, zegde zij, achttien Iranken en vijftig centiemen, en uw eetmaal kost u dertig centen, .^u zullen wij weldra paarden gaan ver koopen. Indien het een klein beestje is, dan zult £ij er tien Iranken voor bieden, en in elk geval nooit meer dan twintig franken, al ware het zelfs het paard van de vier zonen -.an Aymon. ('t Vervolgt.)

De Denderbode | 1918 | | pagina 1