katholiek nieuws- en aankondigingsblad Van Beroemde Bekeerlingen In Duitschland ie Bresi-LitowsK. IN RUSLAND. vrfe^Jt ÏSfJte WATERLOO Zondag 20 Jannari 1918 5 centiemen hel nummer 72'" Jaar IV0-4791 Week-Kalender. DE DENDERBODE Abonnementsprijs: 3 irank 'sjaars. Men schrijft in te Aalst 31, KORTE ZOUTSTRAAT, Aal$t, den 19 Januari 1918. JANUARI. Evangelie van den Zondag De Bruiloft te Kana in Galilea Joann. H. 20 Zondag, H.H. Fabianus en Sebastianus, mart. 21 Maandag, H. Agues, mg. mr. 22 Dinsdag, H. H. Vincentius en Anastasius martelaars. 23 Woensdag, H. Raymondusvan Pennafort. 24 Donderdag, H Timotheus, b. mr. 25 Vrijdag, S. Paulua-bekeering. 26 Zaterdag. H. Polycarpus bis. en mart. Henri Lacordaire. 28e Vervolg. Tweede reis naar Rome. Polemiek met Lamennais. Dom Guéranger. Her stichting der Benedictijnen. De cholera te Rome. Nauwelijks te Rome, zet hy zich aau den arbeid. - Ik ben bezig, schrijft hy, aan eon werk van langen adem, dat al mijn dagen inneemt, en mij do vol- doening geeft het mijne bij te dragen als priester tot het leren der kerk. Hij verbleef daar reods sinds eenige maanden toen Lamennais een nieuw en hevig request in het licht zond Les Affaires de Rome. Mevrouw Swetchine zegde daarvan slechts een engel en een priester kunnen zoo laag vallen. Lacor daire die zijn naam meermaals op deze bittere bladzijden vermeld rond, dacht niet langer te mogen zwygen en schreef op zyne beurt zijn prachtige Leltre sur le Saint Siège. Terecht mag P. Chocarne hierover verklaren De goddelijke zending van Rome in het verleden, in het heden en in de toekomst ziedaar de kader waarin dit werk zich beweegt dat voor zijn schrijver zal blijven uitmaken een der schoonste schitteringen van zijn genie en ran zijn geloof. Het zijn slechts beschouwingen en vergezichten, maar »~"van een wonderbare grootschheid gevolgtrekkingen, maar zóó klaar dat de tijd nog elke dag hen des te boter en «cherper omlynt. Wat een acluali- teit i wat een welsprekendheid in de uitstorting van geloof en liefde welke op waardige wijze deze schoone blad- zijden bekroont Inderdaad, grootsche en diepzinnige gedachten vinden wij daarin uitgedrukt; o. a. deze slotbeschouwing Dan zullen er nieuwe tijden aan vangen met een nieuwe uitstrooming van rijkdomen de rijkdom, het is niel het goud, noch het zilver, noch de schepen die kostbaarheden van de uiteinden der aarde aanvoeren, noch de stoomkracht noch de ijzerenwegen, noch alles wat de mensch met zijn genie aan den schoot der natuur heeft weten tt ontrukken daar is stechts één rijkdom en het is de liefde. Van God tot den mensch, van de aarde tot den hemel, is het de liefde alleen die alles vereenigl en vervultzij is het begin, het middenpunt en het einde van al het geschapene. Wie de liefde heeft, heeft de kenniswie de liefde heeft, heeft het levenwie de liefde heeft, heeft de toewijding, en een druppel lielde inde weegschaal gelegd met gansch hel heelalzou er het over wicht over hebben evenals de storm over een stroohalm. DRUKKERUITGEVER Van de Putte-Goossens Letterkundig Mengelwerk Nadruk verboden. DOOR STENDHAL Toen het eetmaal gedaan was, werd de steeds babbelende marketentster onderbroken door eene vrouw die dwars over de velden naar de baan kwam gestapt. Ei, daar riep het wijfei, Mar- got uw 6* regiment bevind zich rechts. Ik moet u verlaten, ventje, zegde de marketentster tot onzen held maar waarachtig ik gevoel deernis met u ik heb u lief, donders Gij hebt nog van niets begrip en gaat uw vlood tegemoet loopen, zoo waar als -od God is Kom mede met mij naar 16*1'. Ik weet wel dat ik nog gansch ïervaren ben, zei Fabrice haar, maar wil vandaag vechten. ïder, en ga ginder naar dien blanken rook rijden. Zie maar eens hoe uw paard de ooren opsteekt Van zooftaast he ginder zal aangekomenl zijnzal het oude ros toch nog kracht genoeg heb ben om u den baas té spelen, om op hol te gaan en roet u weg e rennen. God weet waarheen. Weet ^e wat. Va„ zoohaast gij onze p.otjes ver voegd hebt, moet gij een geweer en een kogeltasch bemachtigen en maar mededoen aan hunne zijde. Maar, hemel lief. ik vermoed dat gij nog zelfs En toch, zou men het gelooven Toen Lacordaire zich richtte tot den Aartsbisschop van Parijs, om een werk van zulke een «dele en verhevene inspiratie t« mogen laten verschijnen, liep hij een weigerend antwoord op van zoodanigen aard waren de politieke en andere stoornissen die destijds liet godsdienstleven in Fran krijk jammerlijk beïnvloedden. In anlwpord op een werk vol harts - tocht en persoonlijkheden, zegt de - levensbeschrijver van Lacordaire, had hij de politiek van den Heiligen Stoel op zulk eene hoogte welen tc plaatsen, dat hier alle kwestie van partijen en persooen verdween. Rome had zijn boek gelezen, en het goed gekeurd Parijs keurde het af Ook Dom Guéranger, de bekende baanbreker der liturgie in Frankrijk en de hervormer der Benedictijnen die rond hetzelfde tijdstip in Rome verbleef, oor deelde Strang over de handelwijze van Mgr. do Quélen. Hij schreef daarover aan Mevrouw Swètchine "Hij zal vóór God te verantwoorden hebben omdat hij een hinderpaal slelde - aan het goed dat kon teweeg gebracht worden door dezen zoo scboonen en raaktreffonden brief, en die in deze - omstandigheden zoo afdoende was. Ik heb hem gelezen en heelemaal bewon- derd. Het is hier do gelegenheid een woord te reppen over de vriendschap welke in Rome deze twee uitgelezen zielen ver- eenigde Dom Guérangor en Lacordaire, beiden geroepen tot een grootsche taak. In dc-menigvuldige brieven die zij ondor- ling stuurden aan Mevrouw Swetchine, hun beider voorlichtster en voorspreek ster, kunnen wij best die vriendschap nagaan De zaken van M. Guéranger vlotten - allerbest. Ook de Jesuïten toonen zich zijne werking (de herstichting der be- nedictijnen) zeer toegedaan, en ijveren krachtdadig mede tot den goeden uil- - slag. Alles loopt dus glad van stapel. De tegenwoordigheid van den Abbé Guéranger is voor my een ware troost; wij verstaan ons wondergoed op het gebied van allerhande zaken, theologie, wijsbegeerte, politiek, heden en too- komst. Het is zoo zeldzaam in deze tijden een christen aan te treffen waarin het geloof al het andere be- hcerscht - Alzoo schryft Lacordaire. Dom Guéranger van zijn kant drukt zich als volgt.uit Ik ga vortrouwelyk om met Lacor- daire en leer hem van langs hoe beter waardeeren. Het is mij alsof ik hem tot nog toe niet kende Ik ben er van - overtuigd dat hij eene zending te ver- vullen heeft, en zich daartoe voor- bereidt zonder het te weten Hy is zeer zacht, zeer eenvoudig, zeer nederig geworden. In een wóórd, Rome hoeft hem zoodanig vervormd dat ik voor hem nog meer eerbied dan vriendschap koesier. Ik kende hem nog alzoo niet. Hij is u grondhartig verkleefd en met een eenvoud die van God komt En als dan eindelijk, na een lang proces, ean volledig wellukken al de hervormingspogingen van Dom Guéran ger bekroont, vat Lacordaire terug naar de pen om zijn vreugde over de zegepraal van zijn vriend, aan Mevrouw Swetchine te luchten M. Guéranger, schrijft hij, is be stendige Abt van Solesmes, met ring, staf en mijter, en besluur- der der benedictijner-congregatie van - Fi ankrijk. Het is een wonderbare - uilslag die ons moet aanzetten om meer - en meer de roomsche Kerk lief te AANKONDIGINGEN Kleine één maal 0,75 fr twee maal 1,25 Ir. Gewone annoncen o,i5 de regel. Vonnissen, sterfgevallen, ene. 0,50 de regel. Dikwijls te herhalen volgens akkoord. hebben, welke mei zulk een goddelijke wijsheid hare ware kinderen weet te onderscheiden. Ik ga weldra Rome verlaten, na eene reis en een verblyf die waarlijk vruchtdragend geweest zijn want Montalembert en ik hebben stellig den weg gebaand voor den Abt van Solesmos Inderdaad, Lacordaire had een krach- tigen stool gegeven aan de zaak vari Dom Guéranger, en ook nog later zou hij de gelegenheid hebben daarvoor een flinke lans te breken. Maar van vertrek kon er intusschen geen spraak zijn. De cholera, die schrikkelijke plaag, was sehielyk over Rorpe losgebarsten en zelte alle uitwendig verkeer stop. En hier gaat Lacordaire, met bet gewone heldhaftige van zijn aard, daden van prachtige zelf verloochening stellen. ('t Vervolgt). verschillen die eene beslissing door den Kroonraad noodzaken. Ook op andere punten worden, dóór sommige .dagbladen, onjuiste berichten verspreid. Er wordt gemeld dat de staats- sekrelaris v. Kuhlmann en den gezant, graaf Bernstorff te Berlyn toegekomen zijn. Deze beide berichten zyn onjuist. De rede van den Rijkskanselier. Berlijn, 14 Januari. De rijkskanse lier zou nu niet woensdag spreken in de hoofdkommissie van don Rijksdag, maar enkel eenige dagen later. Dr Rosen, Duitsche gezant in den Haag en graaf Rankau, Duitsche gezant to Kopenhagen, zijn voor persoonlijke Duitsche verlangens van de hand, door te eischen dat die volken n de gelegen heid moet hebben zich vry en beïnvloed over hunne lotsbestemming uit te spreken. Aangaande het uitdrukken der volks verlangens van een zelfstandigen staat, zijn de Centraalmogendheden van oordeel dat een bestaand en erkend besturend korps, als gevolmachtigde vertegenwoor diging van zulk een staat kan optreden, als voorbeeld Finland en Oekranië aan wijzende. Trotzki bleef bjj zijne meeniug en vestigde er de aandacht op dat Fin land en Oekranië geenszins onder een vreemden invloed kunnen gehandeld heb ben, daar ze door de vijandelijke legers niet weet hoe met een cartouche om te gaan. Fabrice, alhoewel op de gevoelige plaats geraakt, moest aan zijn nieuwe vriendin bekennen dat zij juist gera den had. Arme jongen hij gaat onmidde- lijk in zijn verderf loopen, zoo waar als God Het is volstrekt noodig dat gij met mij medekomt, hernam de marketentster op een toon van gezag. Maar ik wil vechten. Gij zult daartoe wel gelegenheid hebben weet dat het 6* een fameus regiment is, en vandaag zal er werk zijn voor iedereen. Maar wanneer zullen wij dit re giment bereikt hebben Binnen hoogstens een kwaart uurs. Fabrice dacht in zijn eigen aanbe volen door deze brave vrouw, zal ik geen gevaar meer lijden als een spioen aanzien te worden en ik zal kunnen meevechten. Op dit oogenblik ver dubbelde het geluid van 't kanon. De eene slag volgde op de andere. Het is als een paternoster, zei Fabrice. Men begint het peloton vuur te onderscheiden, antwoordde zijne ge- zellin, terwijl zij even de zvveep lei over haar paardje dat gansch opge wekt scheen door het geschut. De marketentster draaide rechts al, en sloeg een dwarswegel in te midden der weiden, de modder lag er een voet dik; het karretje dreigde te ver zieken en Fabrice hielp het wiel aan duwen Zijn paard was reeds twee maal gevallen; weldra werd de weg minder slijkerig en slingerde nu weg tusschen het gras. F«brice was nog Belangrijke besprekingen te Berlijn. Berlijn, 14 Januari. Nadat Hinden burg, Ludondorff en den kroonprins, zaterdag te Berlijn waren aangekomen, hadden zondag eene reeks zeer gewich tige besprekingen plaats, bij den keizer deze besprekingon zouden maandag ein digen. In verband met deze besprekingen hadden verschillende ontvangsten plaats by den keizer en den kroonprins. Zon dagnamiddag had een lang onderhoud plaats, in het paleis van den Rijkskanse lier. Aan dit onderhoud namon deel den rijkskanselier en den onderstaalssekre- taris v. d. Bussche, als plaatsvervanger van v. Kuhlmann, verder Hindenburg, Ludendorff en verschillende andere ver tegenwoordigers van het Rijksbestuur. Voor maandag voorzag men eene groote gemeenzame konferencie bij den Keizer, maar toch geen eigenlijke Kroon raad,'tis te zeggen geene zitting van het Slaatsrninisterie. Maandag zou de rijkskanselier waarschijnlijk aan de lei ders der rijksdagparlijen den inhoud en de uitslagen der besprekingen mededee- len. Tot op dit uur is er nog niets over bekend, doch men veronderstelt dat bet de onderhandelingen geldt van Brost- Litowsk en het antwoord van den rijks kanselier, opds verklaringen dor Entente dezer dagen te verwachten. Alles schijnt aan te duiden dat men ook het Poolsch vraagstuk zal oplossen. De Borl. Lok. Anz. verneemt dat ook de Duitsche gezant iri den Haag, Dr Rosen t« Berlyn is; ook den gezant, graaf Bernstorff is naar Berlijn geroepen. Berlijn, 14 Januari. De ontvangst van den rijkskanselier en van de beide hoogere militaire leiders bij den Keizer, hoeft een weg gebaand, zegt men, voor de oplossing der militaire en politieke kwestiën. Men mag veronderstellen dat, over de feitelijke punten eene overeen komst bekomen is tusschen de militaire en politieke leiders, overeenkomst waar bij de militaire voorstellen, door het opporlegerbestuur voorgestaan, gansch tot gelding gekomen zijn. Men veronder stelt dat de gemeenzame bespreking by den Keizer, die maandag plaats had, de uitslag der besprekingen zal bevestigen. Berlijn, 14 Januari. De Norddeul- sche Allgem. Zeitung schrijft, onder den titel - Feiten en geruchten - Rijkskanselier graaf v. Hertling gaf in de laatste dagen meermalen verslag aan den Keizer en had talrijke ondorhouden. Een vertrouwelijke uitspraak had plaats tusschen den rijkskanselier en de leger leiders, die hier over «enigen tijd waren. Mededeelingen overeeuen Kroonraad, die heden maandag zou plaats hebben, zijn onjuist. Er bestaan geene eigenlijke meening- aangelegenheden te Berlijn toegekomen, j n»et bezet werden Betrekkelijk de dagbladberichten, dat1 Het zelfbestemmingsrecht van Polen, eene wijziging gekomen is over de ge- Litauen en Kurland, streken door de dachten, voor wat Polen aangaat, ver- Centraalmogendhedcn bezet cn tot het neemt de Belgischer Kurier o dat voor Russisch rijk behoorend, was het voor bet oogenblik niets veranderd is in den zakengang. Berlijn, 14 Januari. Graaf Hertling zal bij de uitspraak over de woningen- wel, in het Hoerenhuis (Senaat) eene korte rode houden. Of hij daar zal spre ken ov«r Brest-Litowsk en andere pun ten van den dag, is nog niet zoker. Vorst Salm-Hoistman en vrienden denken de gebeurtennissen van Brest- Lilowsk, door eane ondervraging of op eene andere manier ter spraak la bren gen. Ook de houding der regeering tegen de Vaderlandspartij zal ter spraak ko men. Ontslag van Valentini. Berlijn, 14 Januari. De «Berl. Mor- genpostverzekert ten slelligsto dat den overste van het burgerlijk kabinet, Va lentini, bepaald zijn ontslag zou geren. geen vijfhonderd stappen verder ge reden, toen zijn knol eensklaps pal stond: een lijk lag daar over het wegelken, en schrikte paard en ruiter af. Het gelaat van Fabrice, dat van natuur heel bleek was, kreeg een sterke groenachtige tint. De marke tentster, na een blik op den doode, scheen als tot haar zeiven te spreken: Dit is geen van onze divisie. Toen keek zij op naar onzen held en barstte in lachen uit. Ha ha mannetje ziedaar iets lekkersriep zij uit. Fabrice bleef versteven van afschuw. Wat hem vooral trof dit waren de morsii voeten van het lijk dat men reeds berooid had van zijn schoenen, en dat nog slechts een broek droeg gansch met bloed beklad. Kom nader, zegde hem de mar ketentster kom van uw paard; gij moet daaraan gewoon worden. Zie. riep zij uit, zie eens naar zijn hoota. Een kogel, bezijden den neus bin nengedrongen, was langs den anderen kant van het gelaat uitgevlogen, en gaf er eene afschuwelijke uitdrukking aan het lijk lag nog met een oog open. Kom dan toch van uw paard, kleine, drong de marketentster aan, en geef hem een hand om te zien of hij u ook geen handdruk geven zal. Fabrice, alhoewel hij bijna van walg in zwijm viel, sprong zonder aarzelen van zijn paard en greep de hand van het lijk welke hij flink schud de; dan bleef hij als vernietigd staan: hij gevoelde zich machteloos om terug in den zadel te stijgen. Het was Beraadslaging over de grondgebiedskwestie. Brest-Litowsk, 14 Januari. Den 11 Januari werd de kommissie, bestaande uit Duitsch-Oostcnrijksch-Hongaarsche- Russische vertegenwoordigers, om over de kwestie van 't grondgebied te beraad slagen, volledig saamgesteld. Den 11 en 12 Januari werden drie lange zittingen gehouden. De verhandelingen kunnen volgenderwijze saamgevat worden De Centraal-Mogendheden meenen dat eerst en vooral de oorlogstoestand tusschen de oorlogvoerende partijen moet opge heven worden. De ruiming der bezette gebieden zou voor de beide partijen ge lijkmatig dienen uitgevoerd te worden. Perzië kan er echter niet inbegrepen worden, doch Trotzki verklaarde zich bereid de Russische troepen uit ieder neutraal land weg te trekken, dit om een schreeuwend onrecht te herstellen, door het tzarendom tegen Perzië ge pleegd. Vervolgens werd er over gedis cuteerd wanneer men met de ontruiming zou beginnen. Volgens de Duitsche mee ning na het afsluiten van don vrede en wanneer do Russische troepen gedemo biliseerd zijn, want het gevaar bestaat dat door het aan 't bewind komen eeher andere Russische regeering vernieuwde Russische offensieven zouden kunnen ondernomen worden. Trotski integendeel was van gedacht dat men de ruiming gelijktijdig met de wederzij tl sche demo biliseering dient door le voeren. Dan kwam een ander punt Ier spraak, namelijk welke bezette landsgedeelten in de ontruiming zullen begrepen zijn, von Kuhlmann meende, enkel op die gebieden waar het. Russisch rijk bij liet afsluiten van den vrede nog aanspraak kan op maken, daar de afgescheiden Russische volkeren, volgens de Russische regee ring. hel recht van zelfbestemming moet worden toegekend. Trotzki gaf toe op het zelfbestemmingsrecht, doch wees de vooral dit open oog dat hem met af grijzen sloeg. De vrouw gaat denken dat ik een lafaard ben, zei hij inwendig met bit terheid. Doch hij kon onmogelijk nog een beweging maken: hij zou gevallen zijn. Dit was een verschrikkelijk oogenblik. Hij ging heelemaal van zijn stuk geraken, toen de marketent ster het eindelijk opmerkte en in een haaste van haar karretje wipte. Zij bood hem zonder iets te zeggen een glas brandewijn aan en hij lapte het met één teug binnen. Dan kon hij terug zijn ros bestijgen en reed spra keloos verder. Nu en dan blikte de vrouw hem even van terzijde aan. Gij zult morgen vechten, mijn jongen, zegde zij ten slotte, en van daag bij mij blijven. Gij ziet wel dat gij nog moet leeren soldaat worden. Neen! neen! ik wil aanstonds vechten, riep onze held somber uit en dit was een goed voorteeken voor de marketentster. Het bulderend kanon scheen immer te naderen. De slagen begonnen een aanhoudend basgeluid te vormen, en boven dien frondtoon, die niet slecht geleek op et gebruis van een verren stortvloed, kwamen heel duidelijk de knetterin gen van het pelotonvuur uit. De weg liep thans dooreen boschie. De marketentster zag drie vier solda ten der onzen op haar komen aan stormen als dwazen zij sprong vlug van haar gerij en ijlde zich op een 1 kleinen afstand der baan verbergen. Zij kroop er in cjen put van een pas uitgekapten boom. Zoodus, nu ga ik eens zien of ik een lalaard ben zei Fabrice. Hij hield stand bij het verlaten werp eener zeer belangrijke bespreking. Dc I)uitscheuvertegenwoordigers bleven erbij dat de daar nu bestaande bestuur lijke organismen als de rechtmatige ver tegenwoordigers der bevolking moeten erkend worden, waarop Trotzki, namens Rusland, de vraag stelde, waarom men dan do vertegenwoordigers dier besturen als zelfstandige staten tot de vredesvor- handelingen niet heeft uitgenoodigd. Duitschland en Oostenrljk-Hongarijen gaven daarop te kennen dat ze die kwes tie gaarne zouden onderzoeken en be spreken. Trotzki stelde dan voor de Russische afvaardiging in de gelegenheid te stellen aangaande dat zeer belangrijk vraagstuk met hare regoering in onder handeling te treden. In de zitting van 12 Januari werden van Russische zijde voorstellen gedaan om wederkeerig de opvattingen schrifte lijk neer te leggen en vervolgens aan de besprekingen te onderwerpen. Een ver tegenwoordiger der Russische afvaardi ging gaf vervolgens in vier punten uit drukking der Russische voorstellen no pens de uitdrukking van den volkswil der staten welke op zelfstandigheid aan spraak kunnen maken, erbij blijvende dat die volkeren in volle onafhankelijk heid moeten kunnen optraden. Namens de Centraal-Mogendheden protesteerde generaal Hoffmann tegen den toon der Russische vooruitzettingen. De Russische afvaardiging, zegde de generaal, spreekt tot ons alsof zij zegepralend iu ons land stond en ons de voorwaarden kan opleggen. In de door ons bezette gebieden vordert zij een vorm van zelfbestemmingsrecht welke in Rusland zelf geene toepassing vindt. Een kongres te Minsk werd door wapen geweld van de Maximalisten uiteen ge dreven De Duitscheopperstelegerleiding moest diensvolgens alle inmenging in het rege len der aangelegenheden van de bezette gebieden van de hand wijzen. Voor ons hebben die gebieden reeds klaar en dui delijk den wil te kennen gegeven van Ruslar.d afgescheiden te worden. Kur land, Litauen, Riga en de eilanden der golf van Riga (Oesel, Dago en Moon) kunnen door het Duitsche legerbestuur niet ontruimd worden. Al wat daar be staat is Duitsch besturen, rechtsple ging, ijzeren wegen, telegraaf, posten, enz Staatssecretaris von Kuhlmann miek eveneens alle voorbehouding nopens de schriftelijk voorgelezen Russische voor stellen, er op wijzende cat wederzijd- sche geformuleerde schrifte.ijke sti.kken slechts voor gevolg kunnen liebbe de beraadslagingen te rekken. Ten slotte stelde bij voor de zitting te schorsen ten einde de bondgenooten in de gelegen heid te stellen met malkaar te beraad slagen. I rotzki antwoordde dat het geenszins in de bedoeling der Russische afvaardi ging lag, de beraadslagingen te rekken en te bemoeilijken, doch hield er aan te I karretje en trok zijn zwaard. De soldaten gaven geen aandacht op hem en liepen links van den weg rond het boschje om. Het zijn er van onze mannen, zegde de marketentster rustig toen zij, gansch buiten adem, tot haar ge rij terugkeerde. Zij ging voort Indien uw paard galopeeren kon, dan zou ik u zeggen: rijd door het bosch en zie wat er in het plein om gaat. Fabrice toefde niet. Hij scheur de een tak van een populier, ontbla derde hem, en begon er zijn paard, mede te zweepen dat het kletste. De knol schoot een oogenblik vooruit in galop, en ging dan weerom zijn ne- Z°JÏZ fW-De vrouw had hfar beestje insgelijks aangewakkerd. t stl1 Houd toch stil'iep zij tot I-abnce. 1 W£ldra kwamen beiden buiten het bosch. Bij den zoom van het plein noorden zij een helsch lawaai, het kanon en hetgeweergeknetter raasden aan alle kanten, rechts, links, achter waarts. En daar het boschje waaruit zij traden op een tamelijke hoogte j was gelegen boven het plein, konden zij een stuk van het gevecht zien, doch in het dal zelf was niets te ont waren. Dit dal was, een duizendtal stappen verder, bezet met een lange nj van dichtgebladerde wilgen, en boven deze wilgen hing een blanke rook die soms in een draaikolk op dwarrelde. Indien ik maar wist waar mijn regiment zich ergens "bevind zegde de marketentster verlegen. Wij mo gen dit groot dal niet in het midden doorrijden. Wat u aangaat, riep zij verklaren dat zij zicli liet rei .ua bidden iu den loop der bespreking» afzonderlijke gedeelten schriftelijk. t»r. te koeren, zonderde tegenpartij le willen dwingen dezelfde gedragslijn te volgen. Ook dat voorstel moet ik van de band wijzen, verklaarde staatssecretaris von Kulbmann, en bleef erbij dat eerst en vooral, gezien de nieuw geschapen toestanden, tusschen de vertegenwoor digers van Duitschland en Oostonrijk- Hongarie eene afzonderlijke beraadsla ging moest gehouden worden. Daarop werd dc zitting gehever? eene volgende bijeenkomst is tot nu toe nog niet vastgesteld. Berlijn, 15 Januari. Volgens eene mededeeling van den onderstaatssekre- lans van den Bussche tot de parteilei- ders, zijn de verhandelingen te Brest- Litowsk gister hernomen en ook heden voormiddag zou cene.algeraeene vergade ring der onderhandelaars gehouden wor den. "Volkszeitungr schrijft: Tus schen de Russen en de Verbondenen (waarmee de Centraal-Mogendheden be doeld worden) bestaat eene gemeenzame bazis. Volgens wy vernemen worden dc verhandelingan te Brest-Litowsk gisternamiddag hernomen. Berlijn, 15 Januari. Over de gister openbaar gemaakte verhandelingen te Rrest-Litowsk geven alle bladen hunne meening te kennen. De "Borl. Lok.Anz.» schrijft: bet was wel te verwachten dat lieer Trotzki een anderen toon zou aan slaan als de gezellen welke eerst te Russ'sche zaak geleid hadden. Hij zal er zich intusschen van overtuigd hebben dat ook de Duitsche vertegenwoordigers op een ander instru ment kunnen blazen en dat zij zich niet achteruit trekken om een schelm ter hand te nomen. De taal door den ver tegenwoordiger der Dnitsche opperste legerleiding gesproken, heeft het voor deel der duidelijkheid, het mogo dè Russen bevallen of niet bevallen. Wanneer het Russische volk dat op een spoediger afloop der verhandelingen rekent, teleurgesteld wordt, zal do Bol- schewikiregeeringcrinde eerste plaats de gevolgen van dragen. In de Vossischen Zeitung heet liet Duitschland kan er geenszins aan donken de bezette gebieden volkomen te ontruimen, zoolang het aan alle fronten geen vrede heeft. Met Rusland zijn de zaken anders gesteld. Rusland beeft op den zelfden stond wanneer het met de Centraal-Mogendheden overeenkomt, den volledigen vrede in gansch liet land. Te Brest-Litowsk kan Rusland met al zijn* vijanden gelijke voorwaarden bekomen, wijl wy in 't Westen in 't Zuiden en in 't verre Oosten den zwaren strijd moeten voortzei ten. De wisselvalligheden van den oorlog kunnen wij niet vooruitiien. Wij zouden dus lichtvaardig te werk gaan wanneer wij onze strategische voor- deelen onzer bezetting in het Oosten op gaven en daardoor ons vaderland aan welkdanige gevaren blootstelden. De -Vorwartsn meent dat eene ver standhouding mogelijk is wanneer d« beide arlijen met goeden wil bezield zyn. Au ferdani, 15 .Tanuar-. - Tn een 0:. derhoid met een dagb adschrijver Stockholm, zegde de Eng dsche gezant Buchanan over de Russisch toestand: .1 onder aieer ook 't v olgende De Bolschewiki kan niet :rkend wor den als dc vertegenwoordigster var» 't Russische volk. Wol heeft zij de macht in handen, doch hare aanhangers behooren uitsluitelijk tof Noord-Rusiand. wijl Zuid-Rusland zijr eigen weg gaa.. Zooiarg «ene regeering niet kan optre den namens 't gansch» land, kan ze ook niet erkend worden, 't Is waar de wet- gev ende Kamers had men bijeengeroe pen, doch de Sowjets zijn de werkelijke gebieders. In oprechtheid werkt. Trotzki voor den vrede. St.-Petersburg, 11 Januari. Opper bevelhebber Krylenko heeft, volgens een Reutermelding,eene verklaring afgekon digd worden waarin hij zegt dat da Rus sische republiek en de Arbeiders- en Soldatenradca van vijanden omringd iiln en een heilige revolutionnaire oorlog togen de Russische, Duitsch-, Eugolache en b'ranscho bourgeoisio dient geitreden te worden. Tot dat doel moet een nieuw Russisch leger tot stand komen, waartoe alle regimenten, bataillons en kornpa- gnies dienen toe te treden. Stockholm, tl Januari. In een ge- sprek met een dagbladschrijver gaf ge neraal Kaledin (die als Kozakken-gene- tot Fabrice,indien gij een vijandelijk soldaat ontmoet, steek hem dan met de punt van uw zwaard en vermaak u niet met hem te gaan neersabelen Juist op dit oogenblik bemerkte zij de vier soldaten waarvan wij hooger spraken zij kwamen uit het boschie m het plein, 'links van de baan. Een hunner zat te paard. -?ied«r uwe zaak. zegde rij tot i-abnce. Hola. honep zij tot den man te paard, kom hier een glas brandewijn drinken De soldaten na derden. Waar bevind zich het fi« regi- ment schreeuwde zij hen toe 9i,!der' vijf minuten van hier vóór dit kanaal dat langsheen de wil! PP ,opt,\ he' is hetzelfde waai-: werd Mac™ zo°oven paTrd^'ij?g'J Vlj' banken voor uw napoleons zal verïoch? hebbed zei de ma™LJe"nts.UeremtNaf°fe' Dan, tot den ruiter naderend Sprint' Napoleon UW ™P «Wa^Eïïl tentster miek den mantelzak los dic oMen rugvanbet dier was ^4'! Steekt dan toch een hand tor zegde zij tot de soldaten. I§at ui eene vrouw alzoo werken J ('t Vervolgt.)

De Denderbode | 1918 | | pagina 1